PDA

Zobacz pełną wersję : Stopa pod bramę przesuwną i przeciwwaga



maciek1993
06-02-2016, 18:37
Witam.
Planuje na wiosnę zbudować bramę przesuwną na wjeździe do posesji.
Brama ma mieć w świetle 5,7 m, będzie ważyła na pewno ok 500kg.
i tu mam parę pytań:
Brama ma jeździć na 2 wózkach wahliwych 9 rolkowych ( do profilu 80x80x5 ) czy takie wystarczą?
Przeciwwagę chciałem zrobić o długości 2,5 m- i czy to wystarczy? Mam więcej miejsca na działce, nie byłoby problemu ze zrobieniem 3 m.
I ostatnia kwestia fundament: Chciałem go wylać na początku 50 cm szerokości ( pod silnik, słupek ) i a całą resztę 40 cm szerokości.
I tak muszę się głęboko wkopać w ziemię ok 140 cm i długość zależna od długości przeciwwagi.
Z jakiej grubości profili zbudować wagę? Jedną kiedyś zbudowałem z profili 6x4x2 i teoretycznie od 8 lat jeździ dobrze.
Lecz ta obecna będzie cięższa i chciałem zastosować na ramę 6x4x4 czy taki wystarczy?

rafal194
06-02-2016, 21:30
masz miejsce daj 230cm przeciwwagę,profil może być ,możesz dac między profil a szynę takie stopki wys 2cm co np 60cm nie będzie ci rdza wypływała a i dodatkowo usztywni wszystko.

maciek1993
06-02-2016, 22:31
A jeśli przyspawam bezpośrednio do ceownika profil 60x40x4 to będzie rdzewieć bądź będzie mniej sztywne?
Widziałem właśnie takie zastosowanie w wieli bramach z tymi stopkami i się zastanawiałem dlaczego tak jest zrobione.

rafal194
07-02-2016, 14:38
Można i spawać od razu do szyny w końcu tak robi się od wieków ale często w tedy wypływa rdza ze szczelin.Stopki temu zapobiegają i usztywniają dodatkowo bramę jedyny minus brama wtedy wygląda trochę dziwacznie i jak półprzemysłowa

norbert27
23-02-2016, 23:19
Witam.
500 kg?? Z czego planujesz bramę zrobić??

rafal194
24-02-2016, 10:32
Może z pręta pełnego 25x25 już taka robiłem miała w świetle 5metrów.

norbert27
28-02-2016, 08:01
A nie myślałeś, aby pręt zastąpić profilem 25x25, była by o wiele lżejsza??


Wracając do tematu, w świetle ma mieć 5,7 m, czyli tak jak kolega rafal194 napisał, 230 cm wystarczy. 60x40x4mm będzie idealne, brama prawie pół tony, przeciwwagę będziesz musiał naprawdę solidnie pospawać, przy spawaniu przeciwwagi, w miejscach łączeń czyli w kątach, daj dodatkowo trójkątne wstawki z grubej blachy lub płaskownika, o grubości 4 lub 5 mm. I pamiętaj aby stopę zrobić w fundamencie.:D

rafal194
28-02-2016, 16:56
Ja chciałem z profilu wtedy można było by dać i większe przekroje nawet i ocynkowane ale jak to klient miał dostęp do tańszej stali i uparł się na taki pręt.
Kwestia czy autor tematu przeliczał ile średnio będzie ważyła brama czy tak na oko bo 500 kg nawet na 6 metrów to jest sporo.Brama właśnie z wypełnieniem z pręta 25x25 co 10cm brama na ramie 60x40x4 ważyła około 90kg/mb.

Adam626
06-03-2016, 10:10
brama 570 więc stopę daj 300cm. Im większy rozstaw rolek tym płynniejszy ruch bramy i mniej problemów. 230cm na stopę to za mało

zoozka
08-03-2016, 10:08
A jakie wymiary stopy powinny być przy bramie 4 m w świetle (2m przeciwwagi) ? Czy stopę trzeba uzbroić?

Adam626
09-03-2016, 22:03
poczytaj np w instrukcji producenta bram np Konsport, są tam wzorki na obliczenie długości stopy. Ja uważam ze im stopa dłuższa (dłuższy rozstaw wózków) tym bardziej płynny ruch bramy i mniejsze jej gięcie. Jeśli stopę masz 200cm, to wózki będą w odstępie około 160cm (bo wózka nie można wkleić przy krawedzi stopy tylko technologicznie około 10cm obok). I teraz jesli bierzemy brame która ma podparcie na rozstawie 160cm, a ramię gnące ma np 5 metrów to łatwo sobie wyobrazić że naprężenie na rolkach bedzie duże a więc i zużycie bieżni i praca bramy.

Trzeba to konsultować z producentem bo rozstawu wózków nie można dowolnie rozszerzać - zależy on od tego jak długa jest tzw przeciwwaga. Ta przeciwwaga pełni rolę bardziej prowadnicy niż samego ciężaru bo ten w stosunku do długości nawisu jest nieporównywalnie mały

zoozka
10-03-2016, 12:27
Dzięki za odpowiedź.

Bramę będę miał robioną za zamówienie, a koszt zrobienia stopy przez firmę jest wg mnie dość wysoki (1200-1500 PLN) i zastanawiałem się czy może nie wykonać jej we własnym zakresie.

Czy stopę trzeba uzbroić?

rafal194
10-03-2016, 13:10
Z materiałem czy bez?,jak z faktura to niewysoki ,u nas w rejonie za wylanie bez faktury 600-800zł bez materiału,jednak w zależności od miejsca ale robota przyjemna nie jest,nie trzeba zbroić,ale niektóre firmy zalewając ławę zatapiają w betonie stojak podstawę pod rolki i z betonu wystają tylko szpilki.

zoozka
10-03-2016, 14:30
Z materiałem, oczywiście wszystko w gotówce.

Możesz ewentualnie rozwinąć wątek tego, że robota nie jest przyjemna, chodzi o stopień skomplikowania roboty ? Rzeczywiście co firma to inna koncepcja wykonania stopy, dlatego też staram się dowiedzieć jak najwięcej żeby się na coś zdecydować.

rafal194
10-03-2016, 19:29
Chodzi o samo kopanie,jeżeli niema się małej koparki to trzeba zasuwać ręcznie a wiadomo jak to jest raz ładny żwir a raz katorga kamienie itp,a i również rozrabianie betonu dla dwóch ludzi na spokojnie jest to 6-8godzin spokojnej roboty.Zgadza się co firma to inna koncepcji jedni zalewają strzelarz wtedy wystają tylko śruby inni jak beton zaschnie wklejają znów szpilki na kotwę chemiczną,a inni zaś zalewają tylko 2 pręty gwintowane do którego potem przykręcają stojak od bramy,spotkałem się tez z koncepcja ze zalewają blachy stalowe a potem do tego spawają rolki.
Jedno jest pewne dół na 130cm minimum,długość połowę długości bramy.Płacąc 1200-1500 pln nic cię nie interesuje,a tak jak dasz mniej musisz kupić żwir beton ,jakieś deski na szalunek.chyba ze ktoś ci wyleje równo z gruntem taki placek betonu :-).

Adam626
10-03-2016, 20:40
U mnie dziure kopała koparka przy okazji ogrodzenia. Biorac pod uwagę w miare trudny grunt, łopatą z tym mogło bytrwać może cały dzień. Betonu w samą stopę poszło ze 2m3 bo stopa na około 1,5m3 głęboko i 240cm i 50cm. Inna sprawa że stopa jest też elementem fundamentu płotu. Raczej ludzie nie robią tak solidnych stop, ale uwzgledniając kilkaset kg bramę i przemarzanie gruntu to wolałem mieć to zrobione solidnie i na całe życie. Stopa podobnie jak cały fundament ma zbrojenie kratownicą na dole z zachowaniem ciągłości z fundamentem, a w pionie też dałem pręty bo stopa wylewana w 2 turach (ława+fundament)

To co ci oferuje gość to pewnie około 1m3 betonu więc jakieś 250zł i pewnie robota 2 ludzi w dzień. Ogólnie sporo chce.

Jeśli chodzi o mocowanie wózków to na etapie robienia stopy się tym nie zajmowaliśmy. To zrobił facet od montażu bramy, wywiercił dziury i na kotwę chemiczną hilti osadził pręty gwintowane 14mm i żadna siła tego nie ruszy.

zoozka
11-03-2016, 07:27
Dzięki za odpowiedzi.

Koparkoładowarkę będę miał na działce, bo będę kopał pod szambo i podnosił poziom działki więc może machnąć 2 razy więcej łyżką i dziura będzie.

Żwir, piach, betoniarkę też będę miał (będę sam słupki pod ogrodzenie osadzał) więc się zastanawiałem czy jestem w stanie we własnym zakresie to ogarnąć. Nadmienię, że nie mam większego doświadczenia z betonem :) Pogadam jeszcze z wstępnie wybranymi firmami jaką oni mają koncepcję i wtedy zdecyduję.

Betafence
23-03-2016, 08:23
Witam.
Planuje na wiosnę zbudować bramę przesuwną na wjeździe do posesji. Brama ma mieć w świetle 5,7 m, będzie ważyła na pewno ok 500kg. i tu mam parę pytań:
Brama ma jeździć na 2 wózkach wahliwych 9 rolkowych ( do profilu 80x80x5 ) czy takie wystarczą?
Przeciwwagę chciałem zrobić o długości 2,5 m- i czy to wystarczy? Mam więcej miejsca na działce, nie byłoby problemu ze zrobieniem 3 m.
I ostatnia kwestia fundament: Chciałem go wylać na początku 50 cm szerokości ( pod silnik, słupek ) i a całą resztę 40 cm szerokości.
I tak muszę się głęboko wkopać w ziemię ok 140 cm i długość zależna od długości przeciwwagi.
Z jakiej grubości profili zbudować wagę? Jedną kiedyś zbudowałem z profili 6x4x2 i teoretycznie od 8 lat jeździ dobrze.
Lecz ta obecna będzie cięższa i chciałem zastosować na ramę 6x4x4 czy taki wystarczy?

Parametry dla bram są określone przez wyliczenia wytrzymałości materiałowej. Tym zajmują się inżynierowie konstruktorzy. Należałoby zatem wykonać szereg wyliczeń. Ponadto nic nie wspominasz o wypełnieniu bramy, co ma także wpływ na parametry (działanie wiatru). Warto skorzystać już z określonych parametrów dla podobnych bram produkowanych przez innych producentów. Przyjmuje się, że przeciwwaga to ok. 1/3 długości bramy.