PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja elektryczna w listwach przypodłogowych?



retaliato
07-02-2016, 13:23
Jestem w trakcie remontu mieszkania w bloku z wielkiej płyty (z lat 70tych).
Niestety cała instalacja elektryczna wykonana jest z kabli aluminiowych, bezpieczniki topikowe, itp.
Chcę wymienić kable na nowe, niestety doprowadzenie ich do gniazdek, które w większości przypadków umieszczone są w ścianach wykonanych z żelbetonu będzie dość kłopotliwe. Same ściany są strasznie twarde i robienie kanałów pod nowe kable będzie ciężkie.
Dlatego zacząłem zastanawiać się czy nie uprościć sobie trochę pracy i poprowadzić nowe kable przy samej podłodze, wykuć tylko same doprowadzenia do gniazdek, a kable przy podłodze przykryć listwami przypodłogowymi.
Zdaję sobie sprawę, że nie jest to fachowe podejście do tematu, aczkolwiek chciałbym dowiedzieć się jakie są przeciwwskazania do wykonania tego.
Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

elpapiotr
07-02-2016, 13:50
Jaki osprzęt (łączniki, gniazda) zastosowano ?
Czy są puszki górne łączeniowe ?
Jaka tablica bezpiecznikowa ?

Informacje o wielkiej płycie są tutaj :
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12897713#12897713 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elektroda.pl%2 Frtvforum%2Fviewtopic.php%3Fp%3D12897713%231289771 3)
Jest ich więcej, ale nie wszystkie dostępne.

jacek.zoo
07-02-2016, 18:09
Jestem w trakcie remontu mieszkania w bloku z wielkiej płyty (z lat 70tych).
Niestety cała instalacja elektryczna wykonana jest z kabli aluminiowych, bezpieczniki topikowe, itp.
Chcę wymienić kable na nowe, niestety doprowadzenie ich do gniazdek, które w większości przypadków umieszczone są w ścianach wykonanych z żelbetonu będzie dość kłopotliwe. Same ściany są strasznie twarde i robienie kanałów pod nowe kable będzie ciężkie.
Dlatego zacząłem zastanawiać się czy nie uprościć sobie trochę pracy i poprowadzić nowe kable przy samej podłodze, wykuć tylko same doprowadzenia do gniazdek, a kable przy podłodze przykryć listwami przypodłogowymi.
Zdaję sobie sprawę, że nie jest to fachowe podejście do tematu, aczkolwiek chciałbym dowiedzieć się jakie są przeciwwskazania do wykonania tego.
Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Jest maszyna do wykonywania bruzd pod kable, pewnie w kazdej wypozyczalni dostaniesz za paredziesiat zl za dobe. Ja bym czyms takim pojechal zamiast kombinowac z tskimi listwami

elpapiotr
07-02-2016, 18:20
Jest maszyna do wykonywania bruzd pod kable, pewnie w kazdej wypozyczalni dostaniesz za paredziesiat zl za dobe. Ja bym czyms takim pojechal zamiast kombinowac z tskimi listwami
Oczywiście za zgodą właściciela/zarządcy tego budynku, że o inspektorze nadzoru nie wspomnę.
Naruszenie konstrukcji budynku niesie za sobą pewne zagrożenie.
Dla wielkiej płyty nie było przeciwwskazań do stosowania listew przypodłogowych.


346117

retaliato
07-02-2016, 19:35
Jaki osprzęt (łączniki, gniazda) zastosowano ?
Czy są puszki górne łączeniowe ?
Jaka tablica bezpiecznikowa ?

Gniazdka oraz wyłączniki w większości przypadków zostały już wcześniej wymienione na nowsze. Zwykłe gniazdka, nie wiem co mogę więcej o nich napisać.
Na pewno na ścianie przy której jest doprowadzone przyłącze oraz tablica bezpiecznikowa są puszki górne łączeniowe, dla reszty nie zwróciłem uwagi.
Tablica bezpiecznikowa jest bardzo stara, na 3 topikowe bezpieczniki, dzisiaj po rozkręceniu zauważyłem, że na łączeniu wytwarza się łuk elektryczny, przez co część kabli jest przytopiona (poniżej zdjęcie) - generalnie będę to wszystko wymieniał na nowe, zostawię jedynie przyłącze, które tam jest.

W moim przypadku nie chciałem używać tych górnych puszek - jedynie do światła w pokoju, w łazience i kuchni będę robił podwieszany sufit i wszystkie kable przeciągnę sobie bezpośrednio nad sufitem. Resztę natomiast chciałbym poprowadzić w listwach przypodłogowych (takich od paneli podłogowych) i przy samych gniazdkach zrobić małe wykucie na 15 cm w górę do samego gniazdka.

Dziękuję elpapiotr za odpowiedź, utwierdziłeś mnie w wykonaniu tego pomysłu.

elpapiotr
07-02-2016, 19:40
Ja tylko przypominam, że mój załącznik dotyczy instalacji starych, 2-żyłowych z zastosowanymi CPR-kami.
Na dzień dzisiejszy w/w instalacje nie maja racji bytu ze względu na zwiększone przekroje oraz ilość żył w każdym obwodzie.
Sposób wykonania instalacji należy dostosować do warunków jej umiejscowienia, a nie rąbać bruzdy gdzie popadnie.

retaliato
07-02-2016, 19:51
Załączam wspomniane zdjęcie:
http://images.tinypic.pl/i/00753/pn4f5g10txd4.jpg

Widziałem jeszcze w jednym miejscu, że jest wprowadzona rurka w ścianę z płyty, nie wiem jednak czy dam radę prowadzić w nią swój kabel, myślę, że będzie to dość problematyczne...

Mógłbyś jeszcze mi powiedzieć co w takim razie zrobić z przewodem PE? Połączyć je wszystkie w tablicy, a następnie połączyć z N,, czy jaka jest najlepsza metoda zakładając, że mam do dyspozycji tylko 2 przewody (N i L) z przyłącza?

elpapiotr
07-02-2016, 20:23
Zdjęcie wskazuje na typową tablicę bezpiecznikową z trzema obwodami :
1. oświetlenie
2. gniazda pokój i kuchnia
3. gniazda łazienka i pozostały/e pokój
Przewód zasilający do niej to Al o przekroju nie większym niż 4 mm2 (żyła podłączona pod zacisk dolny gniazda prawego).
Brak wkładek kalibrowych na stopkach gniazd bezpiecznikowych też może być powodem braku styków na zasilaniu.
Widać nadpalony zacisk górny szyny zerowej, który trzeba wymienić (oczyścić) ale ...

346132

wskazane usunąć tę tablicę, wstawić nową z szyną/szynami TH 35 i zainstalować wyłączniki samoczynne oraz RCD

retaliato
07-02-2016, 20:32
Tak, po tym jak dzisiaj zauważyłem że tworzy tam się łuk elektryczny na dniach postaram się wymienić całą tablicę, póki co podepnę jeszcze stare kable, nowe będę selektywnie wymieniał.
Pierwszy bezpiecznik nie jest w ogóle podłączony, jest pusty. Podział występuje tylko na gniazdka i oświetlenie.

elpapiotr
07-02-2016, 20:58
Tak, po tym jak dzisiaj zauważyłem że tworzy tam się łuk elektryczny na dniach postaram się wymienić całą tablicę, póki co podepnę jeszcze stare kable, nowe będę selektywnie wymieniał.
Pierwszy bezpiecznik nie jest w ogóle podłączony, jest pusty. Podział występuje tylko na gniazdka i oświetlenie.
Pusty, to znaczy, że pod środkowy lub prawy są podłączone dwa przewody ?
Chociaż, patrząc na fotkę w powiększeniu nie widzę na górnej śrubie zacisku "zerowego" (nadpalona) trzech przewodów (?), a przecież ile fazowych, tyle musi być żył "zerowych".

retaliato
07-02-2016, 21:17
Tak, do prawego bezpiecznika (bezpiecznik od gniazdek) podłączone są dwa przewody. Może w momencie jak jeden bezpiecznik się przepalił ktoś przekręcił kabel z pierwszego do ostatniego, generalnie myślę że można tam się wszystkiego spodziewać...