PDA

Zobacz pełną wersję : Parterówka z garażem - wystarczy środków?



marcuso86
07-02-2016, 14:20
Witam
Czy ktoś z szanownych forumowiczów budował ostatnimi czasy parterówke z kopertą 110-120m + garaż jednostanowiskowy?
Po głowie chodzi mi ten projekt do niewielkich modyfikacji:
http://extradom.pl/projekt-domu-grac...m-1-st-WRF1639

Po doświadczeniach mojej rodziny stwierdziłem że nie bede budować dużego domu- a myśle ze taki spokojnie wystarczy do rodziny 2+1 lub 2+2.

Ok wiec tak działka jest 24X41 wiec myślę ze sie zmieści. Kanalizacja, woda w drodze - planuje też wykopanie studni.
Troche gotówki odłożone reszta kredyt lecz nie przeznacze wiecej jak 350 tyś na dom w którym bede mógł juz zamieszkać (bez elewacji podjazdów i ogrodzenia) - bo poprostu na wiecej mnie nie stać.


Wiadomo że wszystko zalezy co chce mieć a wiec bez szaleństw - porotherm 25, strop drewniany, podłogówka po calości i chyba kocioł na ekogroszek (bo na PC pow-woda raczej pieniedzy nie starczy a to by było dobre) a wiec kominy też wchodzą w gre.
Dach dachówka ceramiczna średniej półki, blachodachówka lub gont zaleznie od kosztów SSZ

Co do prac:
SSZ firma
Reszta sys gospodarczym
Ocieplenia poddasza zabudowa K-G, Gipsy, malowanie, drzwi wew - samemu

Jak myślicie panowie ile bedą kosztować pojedyncze etapy takiego budynku
Stan zero - wiadomo tutaj bedzie drogo - parterówka duża powierzchnia a wiec fundamenty droższe niż domu z poddaszem
stan SSO
stan SSZ
z dachem krytym dachówką ceramiczną średniej klasy.

I teraz czy brać sie za taki dom z takimi pieniędzmi czy lepiej dać sobie spokój i zainteresować sie podobnej wielkości domem 2 spadowym z poddaszem użytkowym (choc parterówki są dla mnie numer 1.)

Proszę o opinie oraz osoby które coś podobnego budowały w zeszłym roku (parter,koperta) jak z kosztam?i
I odrazu dziekuje za cenne rady

agao_83
08-02-2016, 11:11
ja bym poszukała parterówki ale z dachem 2 spadowym, bo ten jest duży i skomplikowany, więc podnosi koszty.

marcuso86
08-02-2016, 11:51
Tylko ze osobiscie za chiny nie podobają mi sie parterówki 2 spadowe ehh. Tak sie poprostu zastanawiam - jestem nawet w stanie zrezygnować z dachówki na rzecz blachy jeśli bym nie zmieścił sie w SSZ w 180 tyś zł

MD.
08-02-2016, 13:39
SSZ w 180 tys. zł może być ciężko. Obstawiałbym koło 220 tys. zł na podstawie własnego doświadczenia. No chyba, że będziesz miał robociznę darmową albo za pół darmo :)

lukasz1006
08-02-2016, 13:40
Witam, Ja wybudowałem dom parterowy konkretnie Dom w Lilakach 2 z biura Archon, zmieściłem się w kosztorysie, a nawet zostało.

Elfir
08-02-2016, 16:01
Myślę, że ta kwota starczy do deweloperskiego, ale pod klucz...Ciężko.
Masz tam aż dwie łazienki - jedno z droższych pomieszczeń w wykańczaniu wnętrz. Do tego toaleta, spora kuchnia. Te pomieszczenia tu pewnie co najmniej 50-60 tyś. do wykończenia, jeśli to nie będzie najtańsze wyposażenie.

marcuso86
08-02-2016, 21:03
Bedzie zmiana. Te 2 lazienki bedą połączone w jedną.
Z toalety zrezygnujemy na rzecz kotłowni.
350 aby zamieszkać - nie mówie ze wszystkie pokoje musze miec gotowe (no ale w sumie ogrzewanie wylewki sufity i tynki musze zrobic odrazu wszedzie wiec tylko conajwyzej nie połoze płytek tam i nie pomaluje:P

Elfir
08-02-2016, 21:50
jedna łazienka? Akurat uważam, że te oszczędności idą w zła stronę przy domu dla czteroosobowej rodziny.

Dla mnie "do zamieszkania" oznacza z kuchnią i przynajmniej jedną łazienką na gotowo.

A stan deweloperski - tynki, wylewki, instalacje.

marcuso86
09-02-2016, 05:22
Kwestia przemyslenia ale napewno nie bede robić 2 łazienek + toaleta. Dokładnie dla mnie zonacza to samo

agao_83
09-02-2016, 07:15
może coś tego typu - powinno być trochę taniej ze względu na dach :)
http://z500.pl/projekt/462/Z41_GP,z-garazem-jednostanowiskowym-po-prawej/dane-ogolne.html

marcuso86
09-02-2016, 08:05
Witam, Ja wybudowałem dom parterowy konkretnie Dom w Lilakach 2 z biura Archon, zmieściłem się w kosztorysie, a nawet zostało.

Czyli zmiesciłeś sie w stanie deweloperskiem w około 300 tyś?

Elfir
09-02-2016, 11:36
Kwestia przemyslenia ale napewno nie bede robić 2 łazienek + toaleta. Dokładnie dla mnie zonacza to samo

Ale mała łazienka gościnna (najlepiej z prysznicem) + łazienka rodzinna to przy czterech osobach moim zdaniem minimum, aby zapobiec nerwowemu pukaniu do drzwi w porannym szczycie.

marcuso86
09-02-2016, 11:49
Wiem wiem tak jak pisałem sprawa do przemyślenia jednak 2 normalnych lazienek + toalety napewno robić nie bede

jacek.zoo
09-02-2016, 11:56
Wiem wiem tak jak pisałem sprawa do przemyślenia jednak 2 normalnych lazienek + toalety napewno robić nie bede

po raz kolejny, w kolejnym watku twierdze ze da sie, ja wybudowałem ten dom : http://pracownia-projekty.dom.pl/d5_dominik_z_garazem_ce.htm
tylko troche powiekszylem, teraz ma 178m2, za 360tys po klucz, bez nowych mebli do sypiani ale przenieslismy z poprzedniego. a dałoby sie jeszcze taniej bo bylo troche drogich gadzetow, dach wyszedl 80k dachowka ceramiczna angoba, kominek 17k, trzeci komin. drewniane okna, parkiet. te rzeczy spokojnie mozna bylo zrobic taniej takze w 320tys by sie zamknal. 90% robily mi firmy.
jak znajdziejsz projekt który bedzie łatwiejszy w budowie to tez mozna zejsc z kosztow.
a i mam dwie normalne lazienki, jedna wc, bidet, natrysk i umywalka, w drugiej dodatkowo wanna. cena o ktorej pisze to wsio, wszystkie przylacza, lazienki, kuchnia wszystko wykonczone

marcuso86
09-02-2016, 12:31
I wszystko robiły firmy?
Możesz podesłać szczegółowy kosztorys na maila łącznie z robocizną?

jacek.zoo
09-02-2016, 12:48
I wszystko robiły firmy?
Możesz podesłać szczegółowy kosztorys na maila łącznie z robocizną?

szczerze to nie bardzo chce mi sie to przepisywac, bo mam tego pół grubego zeszytu, kazda pozycje osobno. z rzeczy które zrobiłem sam to:
- elektryka
- welna elewacja + klej z siatka
- stelaze sufitow i gk oraz układanie wełny
- malowanie
- kafelki w kotlowni i garazu
takie rzeczy to kazdy srednio rozgarniety czlowiek zrobi, ja wszystko robiłem pierwszy raz z pomoca yiutuba :) ale wyszlo ok.

jacek.zoo
09-02-2016, 12:51
jak ci sie projekt podoba to zrob sobie wycieczke i wpadaj do mnie zobaczyc jak to wyglada, bardzo daleko nie masz, 150km. ja w czasie budowy widziałem dwa te domy, i bardzo mi pomoglo, bo inaczej wyglada na papierze a inaczej w rzeczywistosci

Szklara
27-02-2016, 19:15
SSO trzeba liczyć min 200 tys. . Możesz ograniczyć koszty poprzez zmianę dachu i jego pokrycia. Wszystko zależy od tego ile weźmie ekipa, a tu czasem nie warto oszczędzać. Zawsze możesz zrezygnować z kominów i strop zrobić drewniany, lub jako więźbę prefabrykowana. Ja poszedłem w strop lany i to są naprawdę koszty. . Zawsze możesz tez wyrzucić garaż z domu i dobudować go tylko do niego. taniej i cieplej. Są projekty ze skumulowanymi wokół siebie pomieszczeniami takimi jak wc, łazienka i kuchnia, a jeszcze to przy kotłowni to już spore oszczędności. Z projektu widzę, że dużo wydasz na dach. To będzie jakieś 1/3 kosztów. Ja miałem 360 m2 dachu, co przy 180 metrowej parterowej chałupie jest raczej normalne

konixdor
28-02-2016, 13:02
o jej moze nie wystarczyc :c

noc
28-02-2016, 16:10
Całkiem niezły ten projekt.
Na pewno niemałe pieniądze będzie kosztował dach, jest rozległy i koperta. Początkowo znacząco możesz obniżyć wydatki, rezygnując z budowy garażu. Można dobudować go później, ewentualnie wiatę. Wolałbym zrezygnować początkowo z garażu, ale na dach położyłbym dachówkę ceramiczną.
Wewnątrz zmieniłbym parę detali, choć to oczywiście mój gust. Zrezygnowałbym z kominka, jakiegokolwiek. Ewentualnie kiedyś biokominek. Dwie łazienki połączyłbym w jedną dużą, z wejściem z hallu. Ubikację połączyłbym z kotłownią, zyskując przestrzeń i prysznic. A co kotłownią i opalaniem?
Zastosowałbym pompę ciepła powietrze-woda do OP i CWU. Tym sposobem zyskałbym normalną łazienkę i czystość w domu i wokół domu. Koszt nie byłby chyba większy, gdyż wyeliminowałbym kotłownię +skład opału+komin+kocioł z podajnikiem. Sumując wszystko wystarczy na pompę ciepła, choćby taką http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=pompa+ciep%C5%82a+panasonic+9+kW&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-dyn-v2-uni-1-3-0203 . Taka PC może stać w PG lub nawet w ogólnodostępnej łazience. W związku z tym, że wszystkie punkty odbioru wody są niedaleko, niepotrzebna jest tam cyrkulacja CWU. Nie potrzebowałbym kominów instalując samodzielnie WM z jakimś niedrogim reku. W parterówce rozprowadzenie kanałów jest banalnie proste.

marcuso86
28-02-2016, 16:35
Właśnie myśle o PC pow-woda. Strop zdecydowanie drewniany. Sam go wykoncze i rozprowadze WM + zamontuje jakiś reku tani. Tylko kurcze mysle czasem czy nie isc w parterówke 2 spadową ze wzgledu na koszty. Jedni mówią tak inni tak - sam juz nie wiem. Projekt gracjan jak na parterówke nie ma aż tak dużego dachu - tylko 256m2 przeważnie tego typu domy mają najmniej 300m2

Szklara
29-02-2016, 09:49
Dwuspadowy dach w parterówce.... Jeśli masz WZ, które Cię puści na 15-25 stopni pochylenia dachu to tak. Większe kąty dachu na parterowym wyglądają jak stodoły, czapka krasnoludka. Uwierz mi, nie wygląda to dobrze. Mój ultra tani projekt Emilia z Archipelagu chyba, poległ właśnie przez idiotkę z architektury, która w otoczeniu domów z płaskim dachem stwierdziła, że ja muszę mieć min 35 stopni :). Dwuspadowy dach widziałem na fajnej parterówce, chyba projekt Meus, i to jeszcze było akceptowalne po wywalczeniu w WZ 30 stopni dachu. Pozostałe to kształt stodoły, mnie osobiście się nie podobają, bardziej celuje w kształt litery T. Zwróć tez uwagę na usytuowanie na działce i jak ta stodoła będzie stała, gdzie wjazd, strefy spania i dzienne - to bardzo ważne! Po miesiącach kombinacji zrezygnowaliśmy ze stodół i mam projekt indywidualny, w głównej mierze zbliżony do Spokojnej przystani muratora M36a. Powodzenia

marcuso86
29-02-2016, 13:13
Wiem i zgadzam sie w 100% - dla mnie 30 stopni to tez troche duzo - najlepiej 25 - a wiec poszliscie w koperte. Ruszyliscie juz coś czy dopiero projekt?

Arturo72
29-02-2016, 21:57
Właśnie myśle o PC pow-woda. Strop zdecydowanie drewniany. Sam go wykoncze i rozprowadze WM + zamontuje jakiś reku tani. Tylko kurcze mysle czasem czy nie isc w parterówke 2 spadową ze wzgledu na koszty. Jedni mówią tak inni tak - sam juz nie wiem. Projekt gracjan jak na parterówke nie ma aż tak dużego dachu - tylko 256m2 przeważnie tego typu domy mają najmniej 300m2
Koszty czterospadu nie są takie duże,też mam 260m2 i koszt dachówki ceramicznej z rynnami to 18tys.zł a więźba chyba 5tys.zł.
No i o wiele ładniejszy dom od typowej stodoły :)


Troche gotówki odłożone reszta kredyt lecz nie przeznacze wiecej jak 350 tyś na dom w którym bede mógł juz zamieszkać (bez elewacji podjazdów i ogrodzenia) - bo poprostu na wiecej mnie nie stać.

Widzę,że nie masz dwóch lewych rąk to starczy chociaż zależy też w głównej mierze od standartu wykończenia.
Ja wydałem na swój 310tys.zł na gotowo z podjazdami w tym miałem kosztowne zabezpieczenia na szkody górnicze.


Jak myślicie panowie ile bedą kosztować pojedyncze etapy takiego budynku
Stan zero - wiadomo tutaj bedzie drogo - parterówka duża powierzchnia a wiec fundamenty droższe niż domu z poddaszem
stan SSO
stan SSZ
z dachem krytym dachówką ceramiczną średniej klasy.

U mnie tyle:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=5424825&viewfull=1#post5424825
i tyle:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=5436470&viewfull=1#post5436470
i tyle:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=5587240&viewfull=1#post5587240

Szklara
01-03-2016, 06:09
Wiem i zgadzam sie w 100% - dla mnie 30 stopni to tez troche duzo - najlepiej 25 - a wiec poszliscie w koperte. Ruszyliscie juz coś czy dopiero projekt?
Tak zaczęliśmy. Mam SSO, czekam tylko lepszą pogodę, bo okna już czekają u wykonawcy. Niestety 30 stopni, ale dach wygląda pięknie, zrezygnowałem ze ściany kolankowej i domek ładnie "siadł na ziemi." Wyszło lepiej niż na projekcie.

Arturo 72: No gratuluję takiego pułapu cen. Ja mam 135m2 plus 50m2 garażu. Wyszło nieco więcej.

marcuso86
01-03-2016, 08:09
Szklara napisz coś o twoich kosztach oraz materialach prosze

Szklara
01-03-2016, 09:53
Szklara napisz coś o twoich kosztach oraz materialach prosze

Dom budowany przez firmę stąd większe koszty. izolowana 10 cm styroduru Płyta ok 50 tyś. (uwaga miałem własny piasek i koparkowego, płyta zawiera rozprowadzona kanalizację i drenaż), robocizna od reszty 43 tyś.(solidnie i szybko) Więźba 16 tyś, dachówka ceramiczna kastania (piękna :) - tak mówi żona i sąsiedzi - ja się nie znam na kolorach) ok. 22 tyś. (chyba - podam dokładnie później). Resztę strzelałbym, mam to zapisane mogę podrzucić na priva wieczorem z domu.
Budowałem z BK 500 termobetu, wewnętrzne silikaty.
Podrażacze budowy: zero wkładu własnego - wszystko firma, Budowa na płycie (duuuzy fundament), 2 stanowisk. garaż pod dachem, strop żelbet (drogo), 2 kominy systemowe, w tym jeden podwójny (7 tyś) , komin do kominka zbędny ale zona się uparła, rynny niestandardowe 125 planja, kształt domu wymusił dużo rynien i spustów, wszystkie nadproża systemowe, kominy wykończone klinkierem. Liczyłem wszystko rzetelnie, każdy rachunek mam rozbity na cel zakupu, więc jestem w stanie określić poszczególne koszty co do grosza, tylko po co :)