PDA

Zobacz pełną wersję : prąd do działki "za wczasu" ?



kisza77
07-02-2016, 17:52
Panowie,
kupiłem działke budowlana od gościa ktory ma obok dom i przekształcone ziemie rolna na działki. facet tamn mieszka i ma przyłącza, od jego skrzynki energetycznej do mojej granicy jest dobre 20m.

teraz ważne:
planuje budowe domu za 2-3 lata ale chcialbym doprowadzić prąd/skrzynke juz do swojej działki.

bylem w punkcie energi i mam akt notarialny, nowa/tygodniową mapke sytuacyjno-wysokościową od geodety ale to jeszcze za mało bo karzą mi dać jakis plan zabudowy terenu/szkic itd...powiedzieli że bez tego nie mozna zrobić przyłącza, że musze miec projekt domu itd...
jest masa działek uzbrojonych na sprzedaz wiec jakim sposobem tam sa skrzynki a mi karza juz dawać projekt ?

jak z tego wyjść? do kogo zgłoscić się aby zrobił mi ewentualnie zrobił mi jakiś szkic gdzie ma stanąc skrzynka?
i czy w ogole jest sens robić to teraz czy faktycznie wstrzymac sie z przyłączem do budowy domu?

kisza77
09-02-2016, 18:42
czy nikt nie umie mi odpowiedzieć?

firewall
09-02-2016, 19:14
na mapce za pomocą długopisu wrysowujesz zamierzony budynek i dostarczasz do energetyki

MagnetoX
16-02-2016, 17:34
Mam dokładnie tą samą sytuację (ENEA). Czy mógłby ktoś napisać czy za postawienie skrzynki (bez licznika bo póki co to pusta działka i nie wiem kiedy będę coś tam budował) trzeba będzie płacić jakieś miesięczne daniny ? Jednorazowy koszt założenia rozumiem ale czy ENEA nie będzie potrzebowało z góry terminu kiedy się przyłącze ? Chciałbym aby działka była uzbrojona i czekała na lepsze czasy

firewall
16-02-2016, 18:45
1.nie
2.tak

Bejaro
16-02-2016, 18:50
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?237660-Przy%C5%82%C4%85cze-energetyczne-do-quot-blaszaka-quot&p=7072513&highlight=przy%C5%82%C4%85cze#post7072513

Post 125 tego tematu od momentu zakończenia przyłącza zapłaty faktury jest 60 dni na zawarcie umowy o dostawę i trzeba płacić.

W warunkach będziecie mieli wszystko napisane.

U mnie ksero mapy wystarczyło z odrecznie narysowany prostokącik..

kemot_p
16-02-2016, 20:38
Uzupełniając powyższy wpis. Koleżanka bajero zacytowała mój wątek pt. przyłącze prądu do blaszaka. Mam taką samą sytuację jak Ty, chcę uzbroić działkę jak najszybciej, a budować się za 2-3 lata, budowa będzie bezkredytowa, więc rozłożona w czasie na kolejne 4-5 lat. Przez caly ten czas chciałbym mieć prąd na działce w normalnej taryfie. Otóż w zależności od ZE, żeby działka została uzbrojona w prąd musi stać na niej jakiś "odbiornik". Na moim terenie musi to być co najmniej budynek gospodarczy legalnie zgłoszony, ale przeczytasz w tym wątku także, że w innych miejscach wystarczy domek narzędziowy z obi, czy szklarnia. Jak nie postawisz nic na działce to jest ryzyko, że będą chcieli Ci sprzedać prąd w taryfie C, chociaż to nie reguła. Wszystko zależy od danego ZE.

piotrek0m
17-02-2016, 06:20
Postawiłem skrzynkę na pustej działce, nie potrzeba żadnych odbiorników, bud, ani wiat. Jak zużycie jest zerowe to i tak opłaca się opłaty stałe. Ponoć są osoby walczące o taryfę G... i wygrywające... mniej zdeterminowanym osobom zostaje taryfa C ..., ale nie przesadzajmy, to nie majątek....

347038

Bejaro
17-02-2016, 07:02
Postawiłem skrzynkę na pustej działce, nie potrzeba żadnych odbiorników, bud, ani wiat. Jak zużycie jest zerowe to i tak opłaca się opłaty stałe. Ponoć są osoby walczące o taryfę G... i wygrywające... mniej zdeterminowanym osobom zostaje taryfa C ..., ale nie przesadzajmy, to nie majątek....

347038

Oczywiście do taryfy budowlanej nie potrzeba budynku,a odbiornikiem w Twoim przypadku jest wykonana budowlana widoczna na zdjęciu rbetka,której papiery instalacyjne wystawił uprawniony elektryk...

kemot_p
17-02-2016, 07:53
No jasne, że kupując prąd budowlany nie musisz mieć nic na dzialce. Ale to koszt w moim przypadku 1400 zl rocznie za sam przesyl. Jeśli przez kilka lat będę traktował działkę rekreacyjnie to za podlewanie ogródka i koszenie trawy trochę drogo wychodzi. Dlatego ja należę do tej grupy osób, która wywalczyła taryfę G :)

Mareks77
17-02-2016, 11:00
czy nikt nie umie mi odpowiedzieć?

No niestety żądają planu zabudowy ale jak się nie zatrzymasz na okienku tylko pójdziesz dalej do biura i pokoju gdzie lądują te wszystkie wnioski to może wystarczy tylko szkic sytuacyjny z zaznaczeniem budynku na działce i skrzynki oraz pozostałych przyłączy będących w drodze.
Jeśli się zamierzasz budować za 2 lata i masz już typ projektu który cię interesuje to idź do byle jakiego projektanta z uprawnieniami i niech ci narysuje plan zagospodarowania.
U mnie jak stawiałem swoje to przez pierwszy rok korzystałem z prądu i wody od sąsiada zwykłym przedłużaczem i wężem przez płot.
To uchroniło mnie chociaż trochę od kosztów taryfy budowlanej a dopiero jak dom stał to po zrobieniu instalacji zgłosiłem gotowość do przyłączenia.

Bejaro
17-02-2016, 11:16
.

Nie potrzebowałam planu zabudowy Tauron, tak jak pisałam,może ściągnij druk wniosku ze strony załącz mapkę z odręcznym szkicem zaznacz miejsce planowanej skrzynki i wyślij pocztą w kopercie,od razu trafi na odpowiednie biurko z pominięciem okienek,w razie czego napiszą o uzupełnienie ....

kemot_p
17-02-2016, 11:32
Ja do wniosku o przyłącze musiałem dołączyć szkic budynku (kwadrat narysowany długopisem) i miejsce przy granicy działki, w którym chciałbym mieć skrzynkę. Wszystko to na mapie zasadniczej do celów projektowych (takiej, na której są zaznaczone media) w skali 1:1000 - koszt 30 zł, czas oczekiwania ok. 2 tygodnie.

Mareks77
24-02-2016, 07:40
Ja do wniosku o przyłącze musiałem dołączyć szkic budynku (kwadrat narysowany długopisem) i miejsce przy granicy działki, w którym chciałbym mieć skrzynkę. Wszystko to na mapie zasadniczej do celów projektowych (takiej, na której są zaznaczone media) w skali 1:1000 - koszt 30 zł, czas oczekiwania ok. 2 tygodnie.

Mapka zasadnicza geodezyjna i mapka do celów projektowych to dwie rożne sprawy. Pierwsza faktycznie kosztuje 30 zł natomiast drugą zamawia się u geodety i jej koszt to już do 500zł.
Ale fakt .....Tauron jest troszkę bardziej przyjazny klientom niż Enea

piotrek0m
24-02-2016, 09:03
Taryfę zmienia się na G, w momencie kiedy jest stan surowy zamknięty z instalacją elektryczną. Potrzebny wniosek, oświadczenie na druku + oświadczenie elektryka. Osoby które wywalczyły wcześniej niech napiszą jak ...

bibipl
24-02-2016, 21:21
Ja po prostu poszedłem do Energi. Pani zapytała się jaka taryfa? powiedziałem G11 (na tzw. "pałe" - może się uda) i taką wpisała na umowie. Koniec :) Nie rozwodziła się na dodatkowymi papierami, dom stał z oknami goły.

Proponowała jeszcze g12w czy jakoś (weekendowa), ale nie skorzystałem.

gawronka
25-02-2016, 05:49
ja tez wywalczylam G na dzialce rolnej , niezabudowanej :yes: zgłosiłam w starostwie chcęć budowy altany ogrodowej (tak ma byc wpisane). biore pieczatke na zgloszeniu i juz obojetne czy starostwo sie zgadza czy nie(moi akurat nie wniesli zastrzezen) bo elektrownia sie o tym nie dowie :P idziesz z tym zgloszeniem i wnioskiem i mowisz ze przebywasz calorocznie tam i masz prad G . nikt nie żądał ode mnie żadnego planu zabudowy ani mapek. Wniosek złozyłam w normalnym zakładzie energetycznym nie tauron czy enea