PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł do starego domu



Mobe
08-02-2016, 07:33
Mam problem z doborem mocy kotła. Sytuacja wygląda następująco: stary piec już niedomaga i będę musiał w tym roku wymienić go na nowy, chcę od razu zainwestować w ekogroszek. Mam już zamówione nowe okna. Ale ocieplenie, ze względów finansowych, będę robić dopiero za 2 - 3 lata.
Kalkulator pokazuje, że mój budynek, ok 110 m2 - kostka, potrzebowałby w tej chwili kocioł o max mocy prawie 17kW, a średnio prawie 9kW. Natomiast gdy dodam 12 cm ocieplenia pokazuje kocioł o max mocy prawie 9 kW, a średnio prawie 5kW. Naprawdę 12 cm ocieplenia sprawi, że zapotrzebowanie na moc spadnie o połowę?
Prawie jestem zdecydowany na kocioł Ogniwo Eko Plus, ale w obecnej sytuacji zastanawiam się czy kupić kocioł 10kW czy 16kW? Lepiej przez 2-3 lata korzystać z kotła o za małej mocy, a później mieć OK, czy 2-3 lata mieć OK, a później palić kotłem o za dużej mocy?

strusp
08-02-2016, 07:50
Kalkulator może przekłamywać. Chyba, że masz juz dobrze ocieplony dach, do tego podłoga też jest zrobiona. Bo sama wymiana okien i ocieplenie ścian nie powinny dać aż tyle.
Jak zostało dobrze wyliczone, to trzeba kupić kocioł podajnikowy 8-9 kw. Ewentualne paręnaście dni z większymi mrozami spokojnie przeżyjesz. Szanse na taki scenariusz i tak są są nikłe.
Jak kupisz kocioł większej niż potrzeba mocy, to będzie cię bić po kieszeni przez cały okres eksploatacji.

Jarecki79
08-02-2016, 08:57
Kocioł 10-12kW na teraz i po ociepleniu. Teraz może go wspomożesz zima grzałką w bojlerze a póxniej tez będzie dobry
Dochodzi CWU i tutaj duzo zależy od tego jaki będziesz miał "bojler" i czy odpowiednio podłączony.
CWU potrafi mocno podbijac chwilowe zapotrzebowanie, zaburza pracę szczególnie, gdy np. nie masz zmywarki, wówczas tam, gdzie sterownik rysuje wykresy wychodzi wszystko jak na dłoni

Mobe
08-02-2016, 09:51
W tym domu nic nie jest jeszcze zrobione. Trzeba ocieplić dach, ściany, fundamenty, wymienić okna. A kredytu nie chcą mi dać :bash: to muszę sam sobie zbierać.
Wodę użytkową podgrzewam gazem :P Kocioł będzie służył tylko do ogrzewania domu.
Muszę się jeszcze rozejrzeć za innymi firmami, ale Ogniwo pasuje mi ze względu na niedużą wysokość i automatykę. Mam w piwnicy tylko 1,8m, a do tego nad kotłem pełno rur, które dodatkowo zabierają miejsce. A poza tym ktoś w rodzinie zbiera właśnie doświadczenia OEP więc będę miał z kim pogadać o problemach...
Powiecie, że mam zrobić ogrzewanie gazowe, ale pewnie mnie to zrujnuje :yes:

karoka65
08-02-2016, 11:11
Jak już Ogniwo to 10kW, ma nadwyżkę mocy także i teraz i później sobie poradzi z domkiem, przy tak niskiej kotłowni będzie Ci się źle czyściło kanały pionowe ponieważ tam musisz pucować szczotką wkładaną od góry i ruchy góra-dół, można palce o sufit poodzierać.

marcus312
08-02-2016, 11:44
Karoka czyli co polecasz z połkami poziomymi jest jakies malenstwo 10 czy 12kw ja mam jeszcze mniej tylko 1,5m w piwnicy ;):)

karoka65
08-02-2016, 11:56
No Ty chyba masz już kocioł ? :)
Skam ma półki poziome i nie trzeba wajchlować nic od góry tyle że ma coś 134cm wzrostu, najmniejszy jaki mam to RBR 12kW, też nie trzeba nic z góry, ma ten sam ster co Ogniwo a tylko 95cm "wzrostu", następny Tilgner EKR 12kW, też czyszczenie od przodu, któryś z Kamenów ?

Mobe
08-02-2016, 12:39
Karoka czyli co polecasz z połkami poziomymi jest jakies malenstwo 10 czy 12kw ja mam jeszcze mniej tylko 1,5m w piwnicy ;):)
Współczuję, u siebie muszę się schylać, a u Ciebie chyba bym musiał na kolanach chodzić.

Muszę poczytać o tym RBR 12kW. Ale z doświadczenia wiem, że im więcej czytam tym więcej mam wątpliwości i nowych pytań.

marcus312
08-02-2016, 13:57
Karoka no mam kociol ,ale wiesz dzis jest a jutro moze juz go nie byc nigdy nie wiadomo kiedy sie rozcieknie dlatego warto wiedziec co jest na rynku i co pasuje do wymiaru kotłowni i zapotrzebowania na moc Twoje kotły mniej wiecej znam jak mogłbym przeoczyc najlepszego sprzedawce w Polsce ktory potrafi zadbac o klienta,malo tego zostało to nawet udokumentowane na jednym z forum :yes: .Tego RBR 12Kw juz kiedys ogladłem no i nawet sporo sie o nim naczytalem bardzo mi sie podoba ten kociol pasował by mi idealnie gdyby ta rura wylotowa spalinowa nie szła do gory a prosto do komina akurat w tym miejscu biegnie u mnie rura kanalizacyjna PCV moze jakbym ja zaizolowal , w kazdym razie napewnio nie zapomne o tym kotle .:D
Mobe no niestety dlatego kociol podajnikowy to jest jakies wyjscie nie trzeba co 2godz biegac do kotła ,chociaz właciwie nie jest tak zle mam tam tzw ryczke (taki maly stołeczek) i cala obsługa kotła typu czyszczenie itp robisz na siedziaco jak w biurze, jedynie do zasypania opalem musisz sie ruszyc czego tez nie trzeba robic przeciez dziennie :D

karoka65
08-02-2016, 14:46
Marcus mimo że wyjście jest do góry to nie jest to wcale wysoko, kocioł 95cm a o ile dobrze pamiętam kolano dołączone w zestawie daje nam do osi +21cm czy na gotowo środek rury wyjdzie na 116cm, można go jeszcze obniżyć stosując np. kolano hamburskie.

Mobe
08-02-2016, 16:51
W przypadku kotła OEP ile muszę mieć miejsca, żeby wyczyścić te pionowe kanały? Chodzi mi o minimum, żeby było to możliwe, nawet jeśli miałoby być trochę niewygodne.
Miałem czytać o RBR, ale na stronie czysteogrzewanie zniechęca mnie opinia o firmie, a tutaj temat ma ponad 20 TYSIĘCY postów :jawdrop: nawet po łebkach, nie przeczytam tego przez miesiąc, zresztą temat o OEP niewiele lepszy :bash:

andrzej9923
08-02-2016, 21:24
Też mam piwnicę z 1,8 m wys. i w kotle kanały pionowe.Mam z 50 cm luzu do czyszczenia.Jak to robię?Tą szczotkę na pręcie przeciąłem w połowie,na jednym koncu dospawałem nakrętkę,na drugim srubę i przy czyszczeniu dołu kotła wkręcam te"przedłużenie".

karoka65
08-02-2016, 21:36
Miałem czytać o RBR, ale na stronie czysteogrzewanie zniechęca mnie opinia o firmie, a tutaj temat ma ponad 20 TYSIĘCY postów :jawdrop: nawet po łebkach, nie przeczytam tego przez miesiąc, zresztą temat o OEP niewiele lepszy :bash:
To amatorska stronka a co tyczy się RBR to nie widzę tam żadnych aktualnych informacji o tym kotle, nawet jakieś stare nieaktualne zdjęcia.
Wypadałoby aby choć co jakiś czas autorzy to aktualizowali.
A czytać warto :)
Podjechać do jakiegoś użytkownika, zobaczyć, pogadać.

marcus312
08-02-2016, 22:41
temat ma ponad 20 TYSIĘCY postów
Mobe widzisz o czyms to swiadczy to sa kotły z gornej pólki tzw gwiazdy a wiesz jak jest z gwiazdami pisze sie rozne rzeczy i dobre i złe aby tylko byc na pierwszej stronie ;):)

Mobe
09-02-2016, 10:10
Zdaję sobie z tego sprawę marcus. Ale jak w takim temacie wychwycić istotne informacje?

Muszę jeszcze znaleźć solidnego fachowca, który doradzi co i jak zrobić, co jest możliwe a co nie. Mam strasznie nietypowe miejsce na kocioł i boję się, że będzie problem z jego instalacją.

Mam jeszcze pytanie dotyczące przekroju komina. Znajomy mi mówił, że OEP potrzebuje komina o przekroju 20 cm. Czy to prawda? W necie piszą, że wystarczy 14 cm. No i jak to jest z RBR? Jaki przekrój?

karoka65
09-02-2016, 12:34
Wystarczy nawet fi 140, mam trzech klientów gdzie RBRy są podłączone na wkładach setkach po gazówkach i pracują po 3 lata bez problemu.
Tutaj np. taki pod Szczecinem: https://esterownik.pl/device/2643
Wyślij jakiś odręczny szkic kotłowni z wymiarami i usytuowaniem komina, ustawię Ci tam kocioł.

Mobe
09-02-2016, 13:16
Dzięki wielkie, na pewno się zgłoszę jak tylko wszystko pomierzę.
Zrobię też fotkę, jak to zobaczysz to się za głowę chwycisz :D

Wujec3
09-02-2016, 14:00
A może coś takiego ja mam KWM- SGR typ wysoki Sterownik KEY 2006 LSZ http://www.dziubarczyk.com.pl/uniRET
to mój piec, sam zakładałem. https://www.youtube.com/watch?v=w3PXwn5_nBA

karoka65
09-02-2016, 14:48
Zrobię też fotkę, jak to zobaczysz to się za głowę chwycisz :D
Wydaje Ci się :)
Podeślij na maila: [email protected]

lestek27
10-02-2016, 11:35
Zdaję sobie z tego sprawę marcus. Ale jak w takim temacie wychwycić istotne informacje?

Muszę jeszcze znaleźć solidnego fachowca, który doradzi co i jak zrobić, co jest możliwe a co nie. Mam strasznie nietypowe miejsce na kocioł i boję się, że będzie problem z jego instalacją.

Mam jeszcze pytanie dotyczące przekroju komina. Znajomy mi mówił, że OEP potrzebuje komina o przekroju 20 cm. Czy to prawda? W necie piszą, że wystarczy 14 cm. No i jak to jest z RBR? Jaki przekrój?

U mnie RBR podłączony do komina z przekrojem kanału typowo wentylacyjnego 14x14.
Trzeci sezon pracuje.