PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja grawitacyjna - łączenie



szala18
08-02-2016, 14:01
Witam, posiadam w projekcie zastosowaną wentylację grawitacyjną, wykonawca na etapie stanu SSO zostawił mi dziury w pustakach i w kominie wentylacyjnym ... czy do sprawnego działania tej wentylacji wystarczy to tak pozostawić (zamontować kratki) czy czyli połączyć za pomocą jakiś rur (plastikowych czy stalowych) ? np odprowadzenie przez rurkę z łazienki do komina i przy kominie jakoś obrobić te połączenie ... proszę o radę jak miałoby to wyglądać ... w łązience dodatkowo będzie wentylator.

Dziekuje za odpowiedz

szala18
09-02-2016, 16:41
nikt nie ma wentylacji grawitacyjnej ? wszyscy mechaniczną ??

Konto usunięte_12*
09-02-2016, 21:23
Witam, posiadam w projekcie zastosowaną wentylację grawitacyjną, wykonawca na etapie stanu SSO zostawił mi dziury w pustakach i w kominie wentylacyjnym ...
:confused:

czy do sprawnego działania tej wentylacji wystarczy to tak pozostawić (zamontować kratki) czy czyli połączyć za pomocą jakiś rur (plastikowych czy stalowych) ?
:confused:

...odprowadzenie przez rurkę z łazienki do komina i przy kominie jakoś obrobić te połączenie ... proszę o radę jak miałoby to wyglądać ... w łązience dodatkowo będzie wentylator.
:confused:
Konia z rzędem temu, kto to zrozumiał. Nie dziw się zatem, że jak dotąd - odpowiedzi brak :(

szala18
09-02-2016, 21:41
chodzi o to że wentylacje grawitacyjną mam zaprojektowaną że powietrze odprowadzane jest do kominów wentylacyjnych z pomieszczeń z których jest to wymagane (łazienka, spiżarka, kuchnia, garaż) nie posiadam osobnych wylotów na dach tzw. kominki wentylacyjne (grzybki na dachówce). I moje pytanie dotyczy połączenia otworów w pustakach oraz w kominie - czy wystarczy zaślepić to kratką i wentylacja już będzie działać, czy lepiej w otworach w pustkach puścić jeszcze jakąs rurkę pcv która przyłączona będzie aż do komina aby usprawić przepływ powietrza ?

Konto usunięte_12*
10-02-2016, 19:57
... nie posiadam osobnych wylotów na dach tzw. kominki wentylacyjne (grzybki na dachówce).
Czy aby na pewno? :confused: Kto taki "projekt" śmiał wykonać? :confused:

I moje pytanie dotyczy połączenia otworów w pustakach oraz w kominie - czy wystarczy zaślepić to kratką i wentylacja już będzie działać, czy lepiej w otworach w pustkach puścić jeszcze jakąs rurkę pcv która przyłączona będzie aż do komina aby usprawić przepływ powietrza ?
Coś mi się tu nie zgadza: to jednak masz komin(y)? :confused:

szala18
10-02-2016, 20:03
tak mam kominy - 2 wentylacyjne, 1 spalinowy .... i podłączenie wentylacji grawitacyjnej mam w całym domu przewidziane do podłączenia do tych kominów głównych .... a wiem że ludzie mają poza kominami wypuszczone te małe grzybki wentylacyjne na dach z nefralgicznych miejsc ?? już inaczej nie potrafię tego wytłumaczyć ...

projekt firmy Archon.

Jarekvw
10-02-2016, 21:01
O ile dobrze zrozumiałem Twoje pisanie...
Jjaki projekt?
"Starsze" projekty Archonu (np.Tamaryszki) miały część wentylacji grawitacyjnej z pomieszczeń wyprowadzone rurami i wtedy na dachu były "grzybki".
Nowsze wariacje (np. Tamaryszki 2N) mają już +- w tym miejscu murowany komin wentylacyjny.
Funkcjonalnie to właściwie to samo a płaci inwestor a nie projektant...
Uwaga- to co widzisz na dachach- grzybki- to mogą być też odpowietrzenia pionów kanalizacji, powietrze zużyte inaczej z nich wylatuje :-P

Wg mnie jeśli masz równo i szczelnie wymurowane to żadnych rurek do przewodu wentylacyjnego wpychać nie trzeba, kratka w pomieszczeniu, wylot z komina na dachu tak żeby deszcz nie wpadał do przewodu i tyle.

szala18
10-02-2016, 21:22
mam projekt G2N ... to u mnie odpowietrzenie pionów kanalizacyjnych będzie odprowadzone do komina wentylacyjnego poprzez kratki i mogę lub nie muszę dać rury do środka ? dobrze zrozumiałem ?

Konto usunięte_12*
11-02-2016, 08:20
mam projekt G2N ... to u mnie odpowietrzenie pionów kanalizacyjnych będzie odprowadzone do komina wentylacyjnego poprzez kratki i mogę lub nie muszę dać rury do środka ? dobrze zrozumiałem ?
Nie chce mi się szukać tego projektu G2N, ale to co piszesz, to kompletna bzdura! :jawdrop:
Piony odpowietrzające kanalizację powinny być kompletnie odseparowane od wentylacyjnych i usytuowane na dachu możliwie najdalej od wylotów kanałów wentylacyjnych.

rustin
11-02-2016, 08:38
U mnie będzie jeden pion kanalizacyjny ( pod łazienką jest WC ) , i planuję dać pion na strychu a do niego zawór napowietrzający aby nie wylatywały zapachy. Czy tak można zrobić?

winston
11-02-2016, 19:58
Witam. Chciałbym zapytać z innej beczki. Chodzi mi o wentylację poieszczenia - kuchni. Dom parterowy bez uzytkowego poddasza(Acapulco Słoneczne Domy). Wg projektu kuchnia jest wentylowana przez rurę spiro i kominek wentylacyjny na dachu. Ponieważ w kuchni ma być anemostat w suficie ale w takim miejscu, że do wylotu kominka wentylacyjnego będzie około 150cm maksymalnie. Obawiam się , że może zachodzić zjawisko "cofki" zimnego powietrza ze względu na krótką odleglość od anemostatu do wylotu kominka wentylacyjnego. Zakupiliśmy nasady wentylacyjne turbo żeby poprawić wentylację. Teraz moje pytanie. Czy mogę rurę spiro , która będzie podłączona do kominka wentylacyjnego puścić pod kątem (jakim) tak żeby przesunąć trochę kominek na dachu w kierunku kalenicy co spowoduje wydłużenie "komina" z rury spiro.

Konto usunięte_12*
11-02-2016, 20:47
U mnie będzie jeden pion kanalizacyjny ( pod łazienką jest WC ) , i planuję dać pion na strychu a do niego zawór napowietrzający aby nie wylatywały zapachy. Czy tak można zrobić?
Tak można zrobić, ale pod warunkiem, że ten zawór będzie naprawdę szczelny i jednocześnie niezawodny. Bo jeśli z czasem zacznie szwankować, to mogą się pojawić kłopoty ze spuszczaniem ...
Najlepiej jest, gdy taki pion odpowietrzający jest po prostu oddalony na bezpieczną odległość od najbliższego pionu WG.

Konto usunięte_12*
11-02-2016, 20:54
Witam. Chciałbym zapytać z innej beczki. Chodzi mi o wentylację poieszczenia - kuchni. Dom parterowy bez uzytkowego poddasza(Acapulco Słoneczne Domy). Wg projektu kuchnia jest wentylowana przez rurę spiro i kominek wentylacyjny na dachu. Ponieważ w kuchni ma być anemostat w suficie ale w takim miejscu, że do wylotu kominka wentylacyjnego będzie około 150cm maksymalnie. Obawiam się , że może zachodzić zjawisko "cofki" zimnego powietrza ze względu na krótką odleglość od anemostatu do wylotu kominka wentylacyjnego. Zakupiliśmy nasady wentylacyjne turbo żeby poprawić wentylację. Teraz moje pytanie. Czy mogę rurę spiro , która będzie podłączona do kominka wentylacyjnego puścić pod kątem (jakim) tak żeby przesunąć trochę kominek na dachu w kierunku kalenicy co spowoduje wydłużenie "komina" z rury spiro.
1. czy twoja wentylacja, to WG czy WM?
2. jeśli WG, to kto ci taki "projekt" wysmarował? Zarówno anemostat jak
i rura spiro nie nadają się do WG! :no:
Tak można co najwyżej odpowietrzać pion kanalizacyjny.
3. najpierw zakupujesz nasady wentylacyjne, a potem pytasz tu na Forum, "czy dobrze zrobiłem i czy dobrze myślę"(?) :(
4. oprócz "cofki" problemem mogą się stać jeszcze ... skropliny
Summa sumarum - wszystko o kant d...y potłuc! :(

winston
11-02-2016, 20:59
Tylko wentylacja grawitacyjna. Spiro będę ocieplał. To projekt typowy nic nie było zmieniane dlatego właśnie zapytałem. Co do nasad to wolę te niż zwykłe kominki.

Konto usunięte_12*
12-02-2016, 22:01
Jeśli w "typowym" projekcie takie bzdury wrysowano, jak rura spiro do WG, to po prostu ...ręce opadają :(

winston
13-02-2016, 20:00
No więc sam widzisz, że trzeba być architektem żeby coś takiego wymyślić.

rustin
14-02-2016, 03:35
kanał wentylacyjny mam za ścianką dzialowa kuchni , chce dać kolanko 90' i 50cm rury fi 125cm aby była wentylacja dla kuchnia ,czy będzie to działało?

Konto usunięte_12*
14-02-2016, 15:59
kanał wentylacyjny mam za ścianką dzialowa kuchni , chce dać kolanko 90' i 50cm rury fi 125cm aby była wentylacja dla kuchnia ,czy będzie to działało?
@rustin, czy jesteś specjalistą od wentylacji, że "proponujesz" tu jakieś własne "rozwiązania", zamiast pokazać sytuację i zapytać, jak by tę wentylację zrobić, aby było dobrze? :confused:

rustin
14-02-2016, 17:33
To przecież pokazałem sytuację. Mało jasno ? W kuchnie nie ma wentylacji, bo komin wentylacyjny , jest za ścianą działową 12cm.
Mało jasno zadałem pytanie ? Czy takie rozwiązanie może być , czy inaczej to zrobić, jeżeli inaczej to jak?

Konto usunięte_12*
15-02-2016, 20:13
To przecież pokazałem sytuację. Mało jasno ? W kuchnie nie ma wentylacji, bo komin wentylacyjny , jest za ścianą działową 12cm.
Mało jasno zadałem pytanie? Czy takie rozwiązanie może być , czy inaczej to zrobić, jeżeli inaczej to jak?
Zrób jakiś szkic, bo na razie "jasno" nie jest :no:
Co to za kolanko 90 st.? Po co?
Wentylacja kuchni jest b. ważna (szczególnie, gdy jest gaz). Więc nie jest to taki sobie "mały pikuś", jak ci się wydaje ;)

rustin
15-02-2016, 21:29
Gazu nie ma , będzie indukcja i pochłaniacz zamiast okapu z wyciągiem
Niebieskie na rysunku to właśnie kanał 125mm z PCV
346901

piotrek0m
15-02-2016, 22:04
Czy można stosować wyciąg w kuchni, w której jest wentylacja grawitacyjna ? Z tego co czytam, w kuchni z kuchenką gazową muszą być 2 przewody wentylacji grawitacyjnej i tylko w takiej sytuacji do jednego kanału można podłączyć wyciąg. Drugi musi być zawsze dostępny i drożny. W przypadku dysponowania 1 kanałem, nie można do niego podłączać wyciągu... a tak często jest w blokach - tutaj wentylacja działa tylko podczas pracy wyciągu.

Fachowiec z uprawnieniami, który robił odbiory kominiarskie, sprawdził istnienie wentylacji w garażu, w kotłowni i w salonie przy kominku. Kuchnia, która jest otwarta na salon, jakoś formalnie go nie zainteresowała. Być może wystarczająca jest wentylacja w salonie? Wg projektu przy kuchni mam spiżarkę w której są 2 kanały wentylacyjne, jeden służy do wentylacji spiżarki, drugi do wentylacji kuchni, do której prowadzić ma 1 metrowa rura przez spiżarkę. Przewidziana jest jeszcze wentylacja we wiatrołapie... Tutaj na razie się do komina wentylacyjnego nie przebiłem. Domyślam się jednak, że wentylacja we wiatrołapie ma za zadanie odprowadzać wilgoć z mokrych ubrań ?

Główny nawiew powietrza z zewnątrz realizowany jest przez otwór nawiewowy w kotłowni. Choć znowu wg. kominiarza przy kotłach z zamkniętą komora spalania nawiew nie jest potrzebny... Jakoś trudno połapać się w przepisach dotyczących wentylacji ...

Konto usunięte_12*
16-02-2016, 16:14
Choć znowu wg. kominiarza przy kotłach z zamkniętą komora spalania nawiew nie jest potrzebny... Jakoś trudno połapać się w przepisach dotyczących wentylacji ...
Bo też nie każdy musi być (cytując znaną reklamę telewizyjną) bohaterem w swoim domu :no:
Wystarczy zlecić uznanemu fachowcowi :D

Konto usunięte_12*
16-02-2016, 16:20
Gazu nie ma , będzie indukcja i pochłaniacz zamiast okapu z wyciągiem
Niebieskie na rysunku to właśnie kanał 125mm z PCV
No i widzisz - powoli dostarczasz potrzebnych informacji ;)
Ale jeszcze jedno ustalenie: czy planujesz wentylację "grawitacyjną" (WG), czy mechaniczną?
I czy mieszkasz w budynku jedno-, czy wielorodzinnym?

rustin
16-02-2016, 17:07
to już pisałem.
wg, domek jednorodzinny z poddaszem.

Konto usunięte_12*
16-02-2016, 17:26
to już pisałem.
wg, domek jednorodzinny z poddaszem.
Jeśli ma być WG, to nie będzie odpowiedniego ciągu i możliwe będą "cofki" :(

rustin
16-02-2016, 21:05
Dlatego, że od kanału od komina wentylacyjnego będzie odcinek 30-40cm w poziomie ?

Konto usunięte_12*
16-02-2016, 21:38
Dlatego, że od kanału od komina wentylacyjnego będzie odcinek 30-40cm w poziomie ?
Nie wiedziałem, że to tylko tyle! W takim przypadku może to działać prawidłowo, o ile w ogólnym bilansie nawiewów i wywiewów nie okaże się, że będzie to działać jak nawiewnik. Trzeba bowiem pamiętać, że każdy odcinek poziomy zwiększa szanse powstawania "cofki" (tym więcej, im bliżej do wylotu komina wentylacyjnego - np. w mieszkaniach na poddaszu).
Cały szkopuł z tą WG jest taki, że działa samoistnie a nie pod przymusem (jak WM) ;)

rustin
16-02-2016, 21:55
Za kolankiem dam coś takiego http://wentylatory.istore.pl/pl/art-594-lacznik-kanalow-125mm-z-zaworem-zwrotnym.html

piotrek0m
17-02-2016, 06:02
A mam pytanie zbliżone tematycznie, czy jeżeli od wyciągu kuchennego do komina wentylacyjnego jest 5 metrów, to czy można poprowadzić rurę i do niej wpiąć wyciąg? Przy czym nie chodzi tutaj o działanie WG, bo w kuchni jest niezależna kratka, chodzi o działanie wyciągu z takim długim kanałem... co z oporami tłoczenia na takiej długości ?

rustin
17-02-2016, 07:02
nie można podlaczac żadnych okapow do wg bo robi się ciąg wsteczny, nawet do osobnej kratki. jest nawet o tym zapis w przepisach

Konto usunięte_12*
17-02-2016, 09:35
Za kolankiem dam coś takiego http://wentylatory.istore.pl/pl/art-594-lacznik-kanalow-125mm-z-zaworem-zwrotnym.html
1. przy WG takich zaworów się nie daje, bo nie będzie wentylacji! :no: :(
2. taki zawór w rurze poziomej może upierdliwie "kłapać" w zależności od kierunku wiatru i położenia komina na dachu :(

Konto usunięte_12*
17-02-2016, 09:40
A mam pytanie zbliżone tematycznie, czy jeżeli od wyciągu kuchennego do komina wentylacyjnego jest 5 metrów, to czy można poprowadzić rurę i do niej wpiąć wyciąg?
Można, ale na czas pracy okapu najprościej uchylać okno, aby uzupełniać świeżym powietrzem wyrzucane przez okap opary.

Przy czym nie chodzi tutaj o działanie WG, bo w kuchni jest niezależna kratka, chodzi o działanie wyciągu z takim długim kanałem... co z oporami tłoczenia na takiej długości ?
Opory przepływu powietrza rosną najbardziej na każdym kolanie. Na odcinku prostym - mniej. Trzeba po prostu kupić okap o dużej wydajności, aby wyciąg był efektywny.

rustin
17-02-2016, 11:55
to jakie zawory zwrotne się daje przy WG? napewno się daje bo nie raz na forum o tym czytałem.
podrzucił linka jaki, skoro ten jest zły.

Konto usunięte_12*
18-02-2016, 11:10
to jakie zawory zwrotne się daje przy WG? napewno się daje bo nie raz na forum o tym czytałem (:confused:)
podrzucił linka jaki, skoro ten jest zły.
To niedokładnie czytałeś ;) Z GW jest tak, że działa "jak chce" - albo prawidłowo "wylata", albo "wlata" ("cofka"). Przy WG taki zawór zwrotny uniemożliwia całkowicie wentylację "naturalną". Po prostu ciąg jest najczęściej zbyt mały, aby go otwierał. Jeśli wentylowane pomieszczenie podlega przepisom bezpieczeństwa (np. kuchnia z kuchenką gazową, łazienka z gazowym "junkersem", i t.d.) wtedy kratka musi być stale otwarta. Jeśli tym przepisom nie podlega np. zwykłe pomieszczenie mieszkalne, kuchnia elektryczna z pochłaniaczem i t.p.), to można dać kratkę regulowaną lub anemostat. Są to jednak urządzenia ręcznie regulowane i żadnych tego typu urządzeń regulujących się samoczynnie w handlu nie ma. Jedynym "automatem" (ale to już WM) jest wentylatorek higrosterowany do automatycznego załączania po wzroście wilgotności np. w łazience. U siebie zastosowałem i anemostaty (jako nawiewniki) i kratki regulowane (jako wywiewy, ale mogące być całkowicie zamknięte na wypadek okresowej "cofki"). Te ostatnie handlowe urządzenia musiałem jednak we własnym zakresie tak przerobić, aby można je było w określonych sytuacjach zamknąć całkowicie.

rustin
18-02-2016, 13:40
A wentylatorów wyciągowych higrosterowanych przy WM nie można stosować ?

Czy w kuchni lub łazience zastosować wentylatory włączające np przyciskiem obok światłą ? Czy jeżeli będzie on wyłączony to będzie za bardzo tamował przepływa naturalny ?

Konto usunięte_12*
19-02-2016, 20:28
Zastosuj sobie ten wynalazek (już tu w innym wątku komuś polecałem):
http://www.went-ar.pl/index.php?route=product/product&product_id=380
Pracuje to na zasadzie "wilk syty i owca cała". Jeśli chcesz, to włączasz albo okap, albo wentylatorek (dowolnie sterowany). W czasie ich pracy WG jest odcinana "klapką" (taki zaworek zwrotny). Gdy ten okap lub wentylatorek wyłączasz (lub sam się wyłącza), to "klapka" opada i włącza się stała WG.
Tę stałą WG można tak zmodernizować, jak ja sobie zrobiłem (opisałem powyżej) :)

rustin
22-02-2016, 09:45
Jak go zainstalować w kanale ? Trzeba puszcza po wierzchu rurę pcv a to mało fajna ozdoba taka pucha.
A coś takiego z membraną ?
http://www.setta.pl/pool/thumb_170_c100.jpg

Konto usunięte_12*
22-02-2016, 19:24
Jak go zainstalować w kanale ? Trzeba puszcza po wierzchu rurę pcv a to mało fajna ozdoba taka pucha.
A coś takiego z membraną ?
http://www.setta.pl/pool/thumb_170_c100.jpg
Albo chcesz mieć WG działającą dobrze, albo stosuj sobie własne wynalazki
- na własną odpowiedzialność :bye:

rustin
22-02-2016, 21:30
Ale jakie wynalazki ? Przecież to jest do WG jeżeli np w łazience daje się wentylator to się zakłada takie coś aby nie było ciągu wstecznego jak się go włączy.
To nie mój wymysł przecież tylko tak jest np tu
http://instalszop.pl/do/item/klapa_enso/Klapa-zwrotna-do-wentylatora-ENSO

Konto usunięte_12*
23-02-2016, 17:37
Ale jakie wynalazki ? Przecież to jest do WG jeżeli np w łazience daje się wentylator to się zakłada takie coś aby nie było ciągu wstecznego jak się go włączy.
To nie mój wymysł przecież tylko tak jest np tu
http://instalszop.pl/do/item/klapa_enso/Klapa-zwrotna-do-wentylatora-ENSO
Szanowny adwersarzu! Tam napisano, że to "klapa zwrotna do wentylatora"! A ty przecież cały czas piszesz, że chodzi ci o WG! :confused:
A przy takiej "klapie" WG nie będzie działać! Mówią też o tym przepisy, że nie wolno łączyć WM z WG!

rustin
23-02-2016, 18:28
czyli adwersarzu przy wg nie można zamiast kratki wstawić wentylatora?
o wentylacji hybrydowej słyszał?