PDA

Zobacz pełną wersję : Dach- skrzypienie



mmisiek86
08-02-2016, 17:26
Witajcie,
mam dosyć duży problem związany z trzeszczeniem wydobywającym się z okolic dachu. Generalnie przy wietrze (jakimkolwiek, nawet niedużym) słychać skrzypienie od strony dachu. Skrzypienie pojawiło się około kilku miesięcy temu i nasila się (przy dużym wietrze słychać jakby pękało drewno/ metal, jest to bardzo głośne). Dach robiony był około 4 lat temu, cała konstrukcja pomiędzy dachem o powierzchnią użytkową obłożona jest płytami kartonowo-gipsowymi. W tym tygodniu odwiedzili mnie dekarze, ściągnęli cała blachę z dachu, usztywnili konstrukcję dachową (łaty, murłaty etc.) Skrzypienie nie ustało. Po dostaniu się pod dach (trzeba było wyciąć dziurę w k-g, bo nie było innej możliwości) Panowie dekarze stwierdzili, że powodem skrzypienia jest konstrukcja aluminiowa na którą założony został k-g. Podobno złe elementy mocujące zostały do tego celu użyte. K-g robiony był ok. 3 lat temu. Oczywiście fachowiec od k-g z którym się skontaktowałem twierdzi, że jego praca wykonana było odpowiednio i to dekarze mylą się co do przyczyny trzeszczenia.
Moje pytanie jest następujące czy istnieje możliwość aby trzeszczenie spowodowane było poruszaniem się stelaża k-g czy Panowie dekarze się mylą oraz drugie pytanie- czy ktoś ma pomysł jak sobie z tym problemem poradzić?

SO-JER
08-02-2016, 20:05
Wejsc na poddasze i zamontować kilka grubszych desek- wiatrownic
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiatrownica_%28budownictwo%29

mmisiek86
09-02-2016, 06:37
Wejsc na poddasze i zamontować kilka grubszych desek- wiatrownic
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiatrownica_%28budownictwo%29

Bardzo dziękuję za rade ale wydaje mi się, że to jednak nie dach jest powodem skrzypienia. Wczoraj wieczorem znowu wiało i wszedłem na poddasze- całkowita cisza, natomiast w pomieszczeniach poniżej (czyli tam gdzie sufitem jest karton gips strasznie skrzypiało, trzeszczało. Zakładam, że na poddaszu skrzypienia nie słychać bo podłoga zaizolowana jest wełna i folią. Skrzypienie dobywa się praktycznie z każdego miejsca zabudowy/dachu.
Przyznam szczerze, że to strasznie mnie to irytuje- dźwięki wydobywające się z k-g/dachu uniemożliwiają jakiekolwiek spanie podczas wiatru- jest po prostu za głośno.

jasia9008
11-01-2017, 11:26
Mamy podbobny poblem. Zastanawiamy się czy wezwać fachowca od dachu? Jednak z tego co zostało tu napisane to wcale nie musi być odgłos dachu. Rozwiązaliście już problem? Jeśl tak to w jaki sposób?

Andrzej Wilhelmi
11-01-2017, 20:25
Po pierwsze trudno doradzić jak nie jest opisany rodzaj dachu.
Po drugie dekarz nie jest kompetentny do oceny prac wykończeniowych.
Po trzecie najprawdopodobniej jest to dach dwuspadowy, na którym krycie wstępne jest wykonane folią.
Po czwarte jest to ewidentna praca więźby dachowej, która nie została odpowiednio usztywniona i jest to wina cieśli i dekarza oraz kierownika budowy, który tak wykonaną więźbę odebrał. Więźba oddziaływuje na na metalowy stelaż.
Po piąte "SO-JER" napisał co należy zrobić i należy to zrobić czyli zamontować skośne wiatrownice na dostępnych fragmentach więźby.
Pozdrawiam.