PDA

Zobacz pełną wersję : słupki ogrodzeniowe dylemat -jak zabezpieczyć rury



martyboy
14-02-2016, 19:40
Witam. Na wiosnę planuję wykonać ogrodzenie z siatki+betonowa podmurówka+słupki to rury stalowe okrągłe fi60x3mm . Moje obawy dotyczą korozji słupków zabetonowanych w ziemi. Niedawno sąsiad wyjął przy mnie plastikową zaślepkę (solidna) ze słupka. Było w nim 40cm wody. W innych było podobnie. Przekopałem sieć za informacjami jak zabezpieczyć słupki przed korozją. Jedni piszą o betonowaniu, drudzy odradzają, jedni polecają zwyczajnie zabetonować, drudzy odradzają.
Moje pomysły to
1) A gdyby zalać po zabetonowaniu cały słupek przepalonym olejem. Mam go pod dostatkiem, W jedna rurę wejdzie ok 3,5 litra oleju. Na wierzch oczywiście zaślepka. Mój majster biadoli, że woda podejdzie od dołu i wypchnie olej ku górze i będzie cieknąć po jakimś czasie z góry

2)A gdyby zaspawać rurę szczelnie od dołu i od góry, Będzie to wtedy profil zamknięty. Dekoracyjnie na wierzch można dać plastikową zaślepkę. Zawsze byłem słaby z fizyki - stąd pytanie: czy w takim hermetycznie zamkniętym elemencie może skraplać się wewnątrz woda?
Proszę o zabranie głosu na temat moich pomysłów. Pozdrawiam

awieuro
14-02-2016, 19:53
A może zastosować słupek z profilu T lub H.
Pozdrawiam

Slawko123
14-02-2016, 20:20
dać słupki ocynkowane i do środka wlać beton.

JarekKRK45
20-02-2016, 17:46
U mojego sąsiada słupki ogrodzeniowe mają 40 lat i nic się z nimi nie dzieje :) . Mówił mi , że co parę lat pomaluje byle czym , co w ręce wpadnie i już ;) ...

norbert27
23-02-2016, 23:10
Witam. Ja u siebie słupki zalałem betonem do wysokości podmurówki, a następnie, w niewidocznym miejscu, 3 cm nad podmurówką przewierciłem otwory wiertłem 6mm. Dzięki czemu słupek ma wentylację, od tamtej pory zero wilgoci w słupkach.

Betafence
25-02-2016, 09:29
Witam. Na wiosnę planuję wykonać ogrodzenie z siatki+betonowa podmurówka+słupki to rury stalowe okrągłe fi60x3mm . Moje obawy dotyczą korozji słupków zabetonowanych w ziemi. Niedawno sąsiad wyjął przy mnie plastikową zaślepkę (solidna) ze słupka. Było w nim 40cm wody. W innych było podobnie. Przekopałem sieć za informacjami jak zabezpieczyć słupki przed korozją. Jedni piszą o betonowaniu, drudzy odradzają, jedni polecają zwyczajnie zabetonować, drudzy odradzają.
Moje pomysły to
1) A gdyby zalać po zabetonowaniu cały słupek przepalonym olejem. Mam go pod dostatkiem, W jedna rurę wejdzie ok 3,5 litra oleju. Na wierzch oczywiście zaślepka. Mój majster biadoli, że woda podejdzie od dołu i wypchnie olej ku górze i będzie cieknąć po jakimś czasie z góry
2)A gdyby zaspawać rurę szczelnie od dołu i od góry, Będzie to wtedy profil zamknięty. Dekoracyjnie na wierzch można dać plastikową zaślepkę. Zawsze byłem słaby z fizyki - stąd pytanie: czy w takim hermetycznie zamkniętym elemencie może skraplać się wewnątrz woda?
Proszę o zabranie głosu na temat moich pomysłów. Pozdrawiam

Fabryczne zabezpieczenie stosowane przez producentów to cynkowanie wewnątrz i na zewnątrz słupa. Dodatkowym zabezpieczeniem jest powłoka poliestrowa. Kolejnym elementem zabezpieczającym słup jest kapturek, ważne, by był on szczelny (dobrze spasowany ze słupem). Lepszy jest nakładany niż wciskany. Tak zabezpieczony słup starcza na wiele lat.

Nie podajesz, czy słupki będą ocynkowane i malowane. Jeśli będą czarne (bez ocynku) to lepiej jest dać ocynk ogniowy, np. ze ścianką 2mm i dobry kapturek.