PDA

Zobacz pełną wersję : Mam budowany dom, czy kable w łazience mogę przebiegać pod brodzikiem i wanną (foto)



silno
14-02-2016, 21:44
Romowa zamknięta

elpapiotr
14-02-2016, 22:06
Powiedz elektrykowi, że oprzewodowanie ma wykonać zgodnie z
p. 701.512.3 normy PN-HD 60364-7-701:2010 - wersja polska
Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 7-701: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji -- Pomieszczenia wyposażone w wannę lub prysznic

Dla ogrzewania podłogowego zgodnie z p. 701.753

silno
14-02-2016, 22:19
dzięki

czyli jest źle?

elpapiotr
14-02-2016, 22:24
czyli jest źle?
Ja pisałem, jak należy wykonać, by było dobrze.

silno
14-02-2016, 22:36
rozmowa zamknięta

Mareks77
16-02-2016, 12:36
czyli jest żle.... może ktoś wie co?

pomóżcie proszę bo może jeszcze uda mi się to zmienić.


dzięki

Pod brodzikiem lub pod wanną nie można instalować żadnych gniazd wtykowych itp. więc po co twój fachmann chce tam prowadzić przewody.
Jedynym wyjątkiem są wanny z hydromasażem ale wtedy instalację prowadzi się bez gniazda i wtyczki a połączenie musi byś stałe w puszce hermetycznej z przepustami i to też nie może leżeć na podłodze tylko ma być przymocowane na ścianie a instalacja ta zabezpieczona osobno różnicówką.
Jeśli on nie poprowadził przewodów pod tynkiem tylko teraz próbuje coś rzeźbić pod wanną koło rur to go pogoń zanim narobi więcej knotów lub powiedz że ma być według normy przytoczonej przez poprzedników a poza tym ma ci dać protokół z wykonanych pomiarów z pieczątką z ważnymi uprawnieniami E i D.

silno
16-02-2016, 13:42
rozmowa zamknięta

elpapiotr
16-02-2016, 15:50
dzięki.

Czy podłoga pod brodzikiem to jest strefa1? czy jeśli przewody idą tam 5 cm pod powierzchnią podłogi, można kłaść je bez ograniczeń? , zwłaszcza że te przewdy nie dotyczą wogóle łazienki? Przestrzeń pod wanną lub brodzikiem prysznica jest zaliczana do strefy 1.
Wszelkie inne osadzone oprzewodowanie łącznie z osprzętem wbudowane wewnątrz części ścian lub przegród, które ograniczają strefę 0, 1 lub 2, powinno być umieszczone co najmniej na głębokości 5 cm

Remiks
16-02-2016, 16:29
Tam chyba jeszcze pójdzie wylewka więc elektryk pewnie się zmieści w wymogach jednak moim zdaniem nie ma żadnego uzasadnienia by prowadzić przez łazienkę przewody inne niż służące do zasilania obwodów łazienkowych.

Mareks77
16-02-2016, 19:53
Nie wiem jaki masz projekt domu i jaki układ pomieszczeń ale w projekcie zakupionym jsą zawsze projekty instalacji wewnętrznych i jeśli nie ma innej możliwości to takie przewody mogą oczywiście iść w wylewce w peszlach karbowanych elektroinstalacyjnych jeśli jednak w projekcie nie ma takiego prowadzenia instalacji przez łazienkę do innych pomieszczeń żeby było na skróty i mniej przewodu poszło to powinieneś zgłosić to swojemu elektrykowi iż to ci się nie podoba i ma to zmienić na zgodne z projektem.
Nie jest to jakiś rażący błąd skutkujący niebezpieczeństwem dla ciebie i twojej rodziny, więc z drugiej strony możesz mu lekko zwrócić uwagę aby wiedział że hautury nie będziesz tolerował ale jeśli to on ma dokończyć tą robotę to na udry żadne nie idź i ma tylko zrobić zgodnie z przepisami i normami i wypisać ci protokół z pomiarów. Bez tego nie wręczaj mu nawet zaliczki za pracę bo po wyjściu z twojego domu już go nie zobaczysz a potem znaleźć kogoś kto podbije papiery pod czyjąś robotą jest trudno.

elpapiotr
16-02-2016, 20:13
Co to jest "hautura" ?

Mareks77
17-02-2016, 07:43
Co to jest "hautura" ?

HAUURA to inaczej radosna twórczość elektryka która czasem nie ma nic wspólnego z przepisami