PDA

Zobacz pełną wersję : Zasobnik 1000 l, a dwa panele?



drayverek
16-02-2016, 22:31
Witam wszystkich sympatyków promieni słonecznych :-)
Tak jak w tytule posiadam taki zbiorniczek własnej roboty, wykonany też dzięki temu forum i który mi głownie służy jako bufor do centralnego ogrzewania.
Jednak posiadam w nim dwie wężownice i chciałbym tą dolną zagospodarować właśnie na solary.... co by w lecie już w ogóle zapomnieć o paleniu. Tylko właśnie ile założyć tych solarów żeby tego dziada zagrzały?. Z tego co wyczytałem tu i tam, to ilość paneli dobiera się do zużycia wody i do tego dopiero baniak. U mnie te zużycie jest raczej mikroskopijne... ( myśle że jakieś 50-70 litrów na dzień), a izolacja baniaka raczej dobra (15cm) i normalnie jak zagrzewam go do 90 st. to starcza na jakies 10 dni. Tak więc myslicie że dwa panele dadzą rade utrzymać temp. w granicach 40-50 st (bo tyle mi wystarcza)?, a może założyć dwa powiększone? co o tym myślicie?

Pozdrawiam

kolektor1
18-02-2016, 10:24
Wygląda na to, ze jeden kolektor starczy, ale nim nie rozgrzejesz tak dużego zbiornika. Lepiej wykonać drugi zbiornik 100-120l i ten jeden kolektor podpiąć do niego.
A cały układ wykonać w układzie bezciśnieniowym.

drayverek
18-02-2016, 22:03
No tak, przy takim zapotrzebowaniu pewnie jeden by spokojnie starczył Panie Witoldzie, ale ja nie chce się pchać w nowy zbiornik i nową instalacje do podłączenia jego, chcę wykorzystać to co mam, jeśli więc jeden kolektor wystarczy na zapotrzebowanie, to jak dam dwa, to może wystarczy na zapotrzebowanie i straty ciepła do tego dużego zbiornika, a jak dam dwa powiększone to już w ogóle będzie super. Tylko że ja tak sobie tylko gdybam bo nie mam żadnego doświadczenia z kolektorami i chce zasięgnąć Waszej opinii, w końcu ten zbiornik nie będzie podgrzewany codziennie od 20 st. tylko chodzi o to, żeby kolektory dały radę utrzymać temp. średnio powiedzmy 45.

Wiadomo że kolektory pracują efektywniej z niższymi temp, ale chyba podciągniecie temp. z 40 do 50st. to chyba nie jest jakoś dużo większym problemem, niż powiedzmy z 20 do 50 st.

Montaż planuje teraz na początku wiosny, ale jak nie będę miał pewności ile kolektorów mi to uciągnie to będę pewnie prowizorycznie podłączał na ziemi i eksperymentował, a dopiero później wywalę je na dach w takiej konfiguracji, która mi pasuje.

kolektor1
18-02-2016, 22:21
No tak, przy takim zapotrzebowaniu pewnie jeden by spokojnie starczył Panie Witoldzie, ale ja nie chce się pchać w nowy zbiornik i nową instalacje do podłączenia jego, chcę wykorzystać to co mam, jeśli więc jeden kolektor wystarczy na zapotrzebowanie, to jak dam dwa, to może wystarczy na zapotrzebowanie i straty ciepła do tego dużego zbiornika, a jak dam dwa powiększone to już w ogóle będzie super.
Przyznam, ze mało kto ma doświadczenie z takimi proporcjami kolektora do zbiornika. Ale wydaje mi się, ze jak już trzeba by od razu podłączyć trzy kolektory i bacznie obserwować zasobnik i rozkład temperatur. I to jak najszybciej. I oczywiście decyzja, płaskie czy próżniowe.

drayverek
18-02-2016, 22:44
I oczywiście decyzja, płaskie czy próżniowe.

No w zimie ciepłą wodę mam od kotła, także zależy mi na ogrzewaniu tylko latem, więc myślę że patrząc na koszty to tylko i wyłącznie płaskie. Pewnie coś ze znanych firm, ale zastanawiają mnie np. te:

http://domplus-sklep.pl/kolektory-sloneczne/3-kolektor-sloneczny-dp-285.html

Niby polskie, ale nie piszę dokładnie jaki absorber no i cena podejrzanie niska... sam nie wiem :-/

kolektor1
19-02-2016, 22:22
Niby polskie, ale nie piszę dokładnie jaki absorber no i cena podejrzanie niska... sam nie wiem :-/
Absorber aluminiowy, to Chińszczyzna.

romano78
21-02-2016, 16:56
Jest jeszcze opcja podpięcia solara bezpośrednio w bufor zasilanie na górze bufora powrót na dole wtedy gdy tylko zaświeci słoneczko gorąca woda jest od razu dostępna bo jest od razu pakowana w górną cześc bufora a nie jak przy wężownicy ze masz 1000l letniej wody
Jest tylko jeden mankament na zime trzeba spuszczac wode z solara

kolektor1
24-02-2016, 09:34
Jest tylko jeden mankament na zime trzeba spuszczac wode z solara
Przy naszych ostatnich zimach to już nie problem, Nie długo pewnie nie trzeba będzie w ogóle spuszczać.

drayverek
27-02-2016, 17:56
No tak podłączenie pod górę bufora tęż jest jakimś rozwiązaniem, ale będzie to właśnie bardziej kłopotliwe.

Cały czas poszukuje jakiejś okazji co by taniej kupić dobre kolektory i dalej trafiłem na firmę która mi nic nie mówi, może ktoś słyszał i coś może powiedzieć o polskiej firmie Geres-Asco, posiadającą w swojej ofercie kolektory z absorberem całkowicie miedzianym, zastanawiam się nad ich modelem G5:

http://www.geresasco.com/kolektory/index.htm

według certyfikatu mają bardzo dobrą sprawność, zastanawiają mnie tylko dwie rzeczy, czemu mają tak niską temp stagnacji (128 st.) i dlaczego na zdjęciach tego kolektora widać przez szybę takie jak by bąble na absorberze... tak jak by się ta blacha gotowała?, może ma ktoś jakąś wiedzę na ten temat ? ;-)

pozdrawiam.

kolektor1
24-03-2016, 13:21
według certyfikatu mają bardzo dobrą sprawność, zastanawiają mnie tylko dwie rzeczy, czemu mają tak niską temp stagnacji (128 st.) i dlaczego na zdjęciach tego kolektora widać przez szybę takie jak by bąble na absorberze... tak jak by się ta blacha gotowała?, może ma ktoś jakąś wiedzę na ten temat ? ;-)

pozdrawiam.
Kiepska temp. stagnacji mówi nam o bardzo kiepskiej otulinie cieplnej, lub o bardzo kiepskiej powłoce wysokoselektywnej,czyli w zimie nie będzie nic grzania.
Szyba kolektora jest pryzmatyczna dla tego nie widać o jest we wnętrzu, to normalny objaw.

damiq
04-08-2016, 18:59
drayverek, udało Ci się złożyć ten zestaw? Jeśli tak to możesz przedstawić jak sprawują się kolektory w układzie z takim buforem? Sam zastanawiam się nad takim rozwiązaniem.

jarekpolak
06-11-2016, 19:02
Witam. Mam bufor 1000l do CO z wężownicą CWU z miejscem na grzałkę. Chciałbym dogrzewać go za pomocą paneli fotowoltaicznych w lecie tak aby rzadziej grzać go kotłem. Czy wystarczy kupić 2 panele i podłączyć bezpośrednio do grzałki czy potrzebuję jeszcze jakieś podzespoły? te 2 panele coś podgrzeją? Nie wiem jak to policzyć, żeby wyszło wiarygodnie.

jasiek71
06-11-2016, 19:30
Witam. Mam bufor 1000l do CO z wężownicą CWU z miejscem na grzałkę. Chciałbym dogrzewać go za pomocą paneli fotowoltaicznych w lecie tak aby rzadziej grzać go kotłem. Czy wystarczy kupić 2 panele i podłączyć bezpośrednio do grzałki czy potrzebuję jeszcze jakieś podzespoły? te 2 panele coś podgrzeją? Nie wiem jak to policzyć, żeby wyszło wiarygodnie.

Jeden panel cieczowy wygeneruje tyle energii co cztery panele fotowoltaiczne...
Jak podłączysz panele bezpośrednio do grzałki to nie wykorzystasz ich pełnych możliwości potrzebny jest odpowiedni sterownik do grzałek ...

jarekpolak
06-11-2016, 20:12
Jeden panel cieczowy wygeneruje tyle energii co cztery panele fotowoltaiczne...


Możliwe, jednak instalacja jest mniej problematyczna i w zimie też można coś zyskać przy fotowoltaice.
Gdzie mogę kupić ten sterownik w rozsądnych pieniądzach? Czy zostaje tylko zlecenie tego złotej rączce?

jasiek71
06-11-2016, 20:35
Możliwe, jednak instalacja jest mniej problematyczna i w zimie też można coś zyskać przy fotowoltaice.
Gdzie mogę kupić ten sterownik w rozsądnych pieniądzach? Czy zostaje tylko zlecenie tego złotej rączce?

Co zyskać w zimie ...?
Dwa panele fotowoltaiczne czyli ok 500wp wygenerują ci w skali CAŁEGO roku ok 500 kWh i to pod warunkiem optymalnego ustawienia i układu MPPT wraz ze sterowaniem do grzałki ...
Możesz podłączyć te panele bezpośrednio do grzałki o mocy takiej samej jak instalacja ale uda się wykorzystać w porywach tylko ok 60% wydajności...
Np instalacja o mocy 500wp i grzałką o mocy 500w będzie jako tako działała tylko przy pełnym nasłonecznieniu , przy słabym słońcu trzeba by dopasowywać moc grzałki do aktualnych możliwości paneli np jeżeli instalacja generuje 100w to grzałką też powinna mieć 100w ...
Jednym z rozwiązań jest kilka mniejszych grzałek i sterownik kaskadowy który dopasowuje wydajność do obciążenia...
Innym jest wyżej wspomniany sterownik że śledzeniem maksymalnego punktu mocy( mppt) dedykowany do grzałki ...

marcinbbb
07-11-2016, 07:39
Marny pomysł, z 2 paneli PV w lato będziesz miał może 500W a dni takie jak teraz max 10% ich mocy nominalnej. A nawet w lato wyobraź sobie grzałką 500W grzać 1000l baniak wody.

jarekpolak
07-11-2016, 17:02
pewnie macie rację. Szukam względnie taniego w instalacji sposobu, żeby przedłużyć okresy pomiędzy ładowaniem bufora przez kocioł latem.

marcinbbb
08-11-2016, 14:25
No to po co wymyśliłeś sobie taki wielki bufor? Mój kombinowany ma 300l bufor + 100 cwu. W zupełności wystarcza nawet na kilka dni bez słońca. Rodzinka 2+1
Swoje 300 + 100 ładuje 4 płaskimi panelami 7,2 m2 netto i pięknie daje radę.

Alternatywą będzie 3,3kW instalacji PV ale dopiero jak wyleje z bufora wodę i zamontuję grzałkę.

jarekpolak
08-11-2016, 19:21
Po co wymyśliłem? Po to, żeby w zimie nie siedzieć w kotłowni przez cały dzień i podkładać to po pierwsze a po drugie to mam tylko ogrzewanie podłogowe i żaden kocioł na paliwo stałe nie spalałby paliwa ekonomicznie przy zapotrzebowaniu tak niskiej temperatury 24 godziny na dobę.

marcinbbb
09-11-2016, 07:34
W takim razie projektant/instalator spartaczył sprawę. Do podłogówki kocioł na paliwo stałe i bufor a wystarczyło to wymienić na pompę ciepła powietrze -woda.

jarekpolak
09-11-2016, 18:04
W takim razie projektant/instalator spartaczył sprawę. Do podłogówki kocioł na paliwo stałe i bufor a wystarczyło to wymienić na pompę ciepła powietrze -woda.

i wystarczyło żebyś dołożył mi 20k a później dorzucał się do rachunków.

marcinbbb
10-11-2016, 07:08
i wystarczyło żebyś dołożył mi 20k a później dorzucał się do rachunków.
A powiedz ile m2 musiałeś wygospodarować na kotłownię? Ja liczą 1500PLN/m2
6 * 1500 = 9000 PLN
Instalacja kominowa w zależności od wysokości 10m około 1400 PLN ( za komin systemowy)
9000 + 1400 = 10400 PLN zaoszczędzonych
Dokładasz 3k PLN i masz PC bez obsługową a nie jakiś bufor, i wungiel.

Rachunki za prąd mnie nie interesują mam swój bym mógł to bym Ci kilkanaście kWh podarował ale niestety nie mogę.

jarekpolak
10-11-2016, 17:18
A powiedz ile m2 musiałeś wygospodarować na kotłownię? Ja liczą 1500PLN/m2
6 * 1500 = 9000 PLN
Instalacja kominowa w zależności od wysokości 10m około 1400 PLN ( za komin systemowy)
9000 + 1400 = 10400 PLN zaoszczędzonych
Dokładasz 3k PLN i masz PC bez obsługową a nie jakiś bufor, i wungiel.

Rachunki za prąd mnie nie interesują mam swój bym mógł to bym Ci kilkanaście kWh podarował ale niestety nie mogę.

1,5k za m2 to chyba salon mnie wyniesie bo kotłownia to max 500zł

marcinbbb
10-11-2016, 18:11
Wiesz ja liczę inaczej, bo te kilka m2 kotłowni musiałeś zbudować i przykryć dachem stąd taka a nie inna cena.

Jednak serio jeśli chcesz coś podłączyć do tego zasobnika to kup 2 płaskie kolektory słoneczne zalane glikolem i podłącz pod bufor najlepiej w połowie wysokości. 2 panele będą Cię kosztowały około 2-3k PLN + jakąś pompę a aparaturę sterującą znajdziesz na allegro.
W słoneczny dzień zagrzejesz bufor do około 55oC. To lepsze rozwiązanie niż PV.

Pytanie jak masz zasobny portfel bo do 4k PLN dodasz kilka złotych i masz instalację z PV podłączoną do sieci i z opustu grzejesz grzałką zasobnik przez całe lato.

jarekpolak
11-11-2016, 06:48
tylko po co podłączać ją do sieci, skoro i tak nie nagrzeję nimi bufora na max, nawet jeśli będą podłączone jedynie do niego? Myślałem, że gdy podłączę 2 panele (są dosyć tanie) to coś na tym zyskam ale skoro zyski nie będą zauważalne to po co mi panele? Żeby sprzedawać za bezcen do sieci? Akumulatory i te wszystkie pierdoły (zestaw) jak dla mnie to spory wydatek, więc prędko się na to nie zanosi.

jasiek71
11-11-2016, 09:28
tylko po co podłączać ją do sieci, skoro i tak nie nagrzeję nimi bufora na max, nawet jeśli będą podłączone jedynie do niego? Myślałem, że gdy podłączę 2 panele (są dosyć tanie) to coś na tym zyskam ale skoro zyski nie będą zauważalne to po co mi panele? Żeby sprzedawać za bezcen do sieci? Akumulatory i te wszystkie pierdoły (zestaw) jak dla mnie to spory wydatek, więc prędko się na to nie zanosi.

A kto napisał że do sieci ..., czy o gromadzeniu energii w akumulatorach...??
Nakręciłeś się na dwa panele fotowoltaiczne którymi chcesz grzać baniak o pojemności 1000L ,staramy się tylko nakreślić jakie to " korzyści" będziesz miał z tego tytułu...
Jeżeli już chcesz wspomagać grzanie tego baniaka to znacznie efektywniejszym i bardziej ekonomicznym inwestycyjnie jest zastosowanie zwykłych paneli cieczowych ...
Sam panel fotowoltaiczny jest może nieco tańszy od cieczowego ale jego możliwości są kilkakrotnie mniejsze i tak naprawdę nie jest w stanie sprawnie działać bez odpowiednich układów sterowania...

piotrmak
11-11-2016, 09:39
Wiesz ja liczę inaczej, bo te kilka m2 kotłowni musiałeś zbudować i przykryć dachem stąd taka a nie inna cena.



Jak miał ten dom zbudować? W narożniku zrobić sobie wnękę 6m2 ? Wyciąć kawałek dachu w narożniku domu? Bo jak przeznaczy to na pokój lub coś podobnego to dalej nie będzie miał 9 tyś żeby dołożyć do PC. Pomyśl, skup się i napisz. Jak zaoszczędzić i wykroić z projektu 6 metrów kwadratowych. Komin to rozumiem. OK.

jasiek71
11-11-2016, 10:32
Pytanie jak masz zasobny portfel bo do 4k PLN dodasz kilka złotych i masz instalację z PV podłączoną do sieci i z opustu grzejesz grzałką zasobnik przez całe lato.

Jakie opusty ...
Instalacja 3kWp ledwo starczy aby na bieżąco grzać tak duży zbiornik ...
Policz sobie straty postojowe i rozbiór dobowy CWU a następnie nałóż to na produkcję energii Twojej instalacji 3,3 kWp w sezonie letnim ...
Teraz rodzi się pytanie o sens inwestycyjny ...
Jak dla mnie największy sens ma normalny bojler elektryczny za kilka setek z grzałką sterowaną w taniej energii ...
Wystarczy podpiąć w szereg na wyjściu wężownicy CWU i na okres letni przekręcić ze dwa zawory ...

marcinbbb
14-11-2016, 07:44
Jak miał ten dom zbudować? W narożniku zrobić sobie wnękę 6m2 ? Wyciąć kawałek dachu w narożniku domu? Bo jak przeznaczy to na pokój lub coś podobnego to dalej nie będzie miał 9 tyś żeby dołożyć do PC. Pomyśl, skup się i napisz. Jak zaoszczędzić i wykroić z projektu 6 metrów kwadratowych. Komin to rozumiem. OK.

Przecież mógł wybrać projekt domu w którym nie ma kotłowni i instalacji kominowej. kilka m2 domy zaoszczędzone i za to mógł kupić pompę ciepła. A nie bawić się w 1m3 bufor.

jarekpolak
16-11-2016, 18:45
Nie wiem skąd ta dyskusja. Mam bufor bo tego wymaga podłogówka połączona z kotłem na paliwo stałe - drewno -, żeby instalacja działała jak należy. Komin potrzebowałem do odprowadzenia spalin a kotłownię po to aby kotłowni nie mieć w salonie tylko w osobnym "brudnym" pomieszczeniu. Zdecydowałem się na grzanie drewnem ze względu na okazyjną cenę drewna. W wakacje 12mp buka kosztowało mnie wraz z transportem 900zł plus kilka wieczorów pracy na podwórku. Nie sądzę, że instalacja czy użytkowanie jej było tańsze.

marcinbbb
17-11-2016, 08:45
Nie wiem skąd ta dyskusja. Mam bufor bo tego wymaga podłogówka połączona z kotłem na paliwo stałe - drewno -, żeby instalacja działała jak należy. Komin potrzebowałem do odprowadzenia spalin a kotłownię po to aby kotłowni nie mieć w salonie tylko w osobnym "brudnym" pomieszczeniu. Zdecydowałem się na grzanie drewnem ze względu na okazyjną cenę drewna. W wakacje 12mp buka kosztowało mnie wraz z transportem 900zł plus kilka wieczorów pracy na podwórku. Nie sądzę, że instalacja czy użytkowanie jej było tańsze.

OK tanie drewno bufor ale takiej wielkości? Ładowanie takiegu bufora drewnem OK, ale taki bufor przetrzyma ile 12-20h o ile załadujesz go do 80-90oC.
Właśnie w tum rzecz 900 PLN za drewno + kilka wieczorów roboty + codzienne donoszenie drewna + wynoszenie popiołu (te czynności kosztują Twój czas)
Było wziąć kocioł na ekogroszek, do tego rębak zawór 3D + cwu i masz taką samą podłogówkę bez takiego bufora.
Ale to tylko moje zdanie każdy może mieć inne.

jarekpolak
17-11-2016, 17:32
i jaki kocioł na groszek będzie spalał ekonomicznie mając zapotrzebowanie na 35 stopni wodę?

jasiek71
17-11-2016, 18:25
i jaki kocioł na groszek będzie spalał ekonomicznie mając zapotrzebowanie na 35 stopni wodę?

Zakładasz sobie zawór czterodrożny z siłownikiem, podpinasz do tego odpowiedni sterownik pogodowy i masz na kotle np 60* a na podłogówkę idzie np 27* ...
Co by było ciekawiej to wszystko bangla na jednej pompie ...

jarekpolak
17-11-2016, 19:34
Zgadza się. Taki układ mógłby działać w taki sposób jak opisujesz ale chyba dom musiałby być bez ocieplenia. Przecież po rozgrzaniu podłogi do zadanej temperatury woda będzie wracać o niewiele chłodniejsza niż będzie na zasilaniu. Gdzie więc podzieje się zadane 60 na kotle?
ps. 60 na kotle uważasz za ekonomiczne spalanie grochu? To raczej minimalna temperatura według producenta kotła a nie taka, w której wyciągniesz max z tego opału.
Temat który mnie interesuje to czy mogę coś sensownego zyskać przez podłączenie 2 PV, ale już mi tutaj napisano, że to nie ma sensu.
Etat palacza? Nie rozumiem takiego rozumowania. Może niektórym by się przydało te 20 minut pracy każdego dnia zamiast wypisywać pierdoły na FM. :-)

Straty z bufora nie ulatują w atmosferę tylko "ogrzewają" kotłownię i garaż.

Co by było ciekawiej to wszystko bangla na jednej pompie ...
dwa rozdzielacze, na dwóch poziomach w tym 1300mb węża oraz kocioł i cwu na jednej pompie?????

jasiek71
17-11-2016, 21:43
Zgadza się. Taki układ mógłby działać w taki sposób jak opisujesz ale chyba dom musiałby być bez ocieplenia. Przecież po rozgrzaniu podłogi do zadanej temperatury woda będzie wracać o niewiele chłodniejsza niż będzie na zasilaniu. Gdzie więc podzieje się zadane 60 na kotle?
ps. 60 na kotle uważasz za ekonomiczne

dwa rozdzielacze, na dwóch poziomach w tym 1300mb węża oraz kocioł i cwu na jednej pompie?????
Widać że nie miałeś doczynienia z takimi kotłami ...

Całe CO podłogowe wraz z kotłem na jednej pompie obiegowej a do CWU jest oddzielna ...

jarekpolak
18-11-2016, 06:39
No widzisz... Ja mam tą samą dla cwu :-)
Odpowiedz co się stanie z kotłem, gdy na powrocie będzie prawie jednakowa temp. jak na zasilaniu? Co z tymi 60 na kotle? Wszystko śmigać będzie? Skoro masz wiedzę na temat działania układu w takich warunkach to streść nieświadomym (w innym temacie może bo ten tego nie dotyczy i za chwilę ktoś zwróci na to uwagę)

marcinbbb
21-11-2016, 12:20
Mam tak spięty kocioł z buforem kombinowanym 300+100l działa piknie. Z bufora mniej-więcej z połowy wysokości po 3D biorę na podłogówkę, nie muszę kociołka gonić jak Ty aby szybciej spalić z ogromną stratą kominową (bo przy ładowaniu bufora musisz go jak najwyżej nagrzać 90oC?) kolosalna 250-350oC w czopuchu.

jarekpolak
21-11-2016, 17:08
Ja mam podłogówkę podpiętą na 2/3 wysokości, góra dla cwu

marcinbbb
22-11-2016, 08:18
Ja mam podłogówkę podpiętą na 2/3 wysokości, góra dla cwu

A do jakiej temperatury ładujesz bufor, i jaką ilością drewna?

Mateusz.C
15-02-2017, 12:39
Witam.
U nas też ruszyły dofinansowania na solarki.... Dom jeszcze nie stoi ale jak mają dać 7500zł . Czemu nie zainwestować już ...
Mój dom będzie bardzo nasłoneczniony wschodnio - południowy stok ( prawie 150m2 dachu w jego stronę ) planuje w piwnicy bufor 2000l może max 2,5 tys l
Da rade to wogóle zagrzać kolekatorami ?? czy szukać zestawu np na 500l ?? z bojlerem oczywiscie z nierdzewki ... wtedy dopłacił bym jakieś max 4tys zl .
Oczywiście jeżeli by się udało. A może poprostu kupić z 6 szt takich kolektorów i wpiąć w Bufor ?? A bojler przeznaczyć na zbiornik wyrównawczy do bufora ?? :)

marcinbbb
16-02-2017, 10:31
Nie wiem na kiego wafla Ci 2-2,5k l wody w buforze... do tego trzeba by założyć z 15 paneli aby to miało sens.
U mnie na 400l bufor są 4 i robią robotę doskonale, a nawet mógłbym jednego solara zdjąć i też by działało.