PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja odgromowa + uziemienie dla domu



kulibob
17-02-2016, 16:49
Jestem w trakcie budowy a właściwie przy końcówce. Jednak w trakcie budowy zapomnieliśmy o wyprowadzeniu pręta z fundamentu do uziemienia. W miedz czasie urodził się pomysł piorunochronu z bednarką wkoło domu. Piorunochron będzie składał się z 3 zwodów i około 60mb bednarki. Teren raczej podmokły wody gruntowe na wysokości 1-1,5m. I w związku z tym mam kilka pytań.

1.Czy do takiej bednarki można podłączyć uziemianie domu??
2. jak głęboko wkopać bednarkę od odgromówki
3. Czy taka ilość bednarki wystarczy aby prawidłowo działała instalacja tzn uziemienie i różnicówki

elpapiotr
17-02-2016, 17:03
Następny pomysłowy Dobromir.
Projekt be, kierownik budowy be.

Kto robi, a kto kasę bierze za tę "budowę" ?

PS. Czytaj tematy na tej stronie forum, dowiesz się wszystkiego.

kulibob
17-02-2016, 18:09
Następny pomysłowy Dobromir.
Projekt be, kierownik budowy be.

Kto robi, a kto kasę bierze za tę "budowę" ?

PS. Czytaj tematy na tej stronie forum, dowiesz się wszystkiego.

??
Kierownik mówił że ok ale rezystancja musi być poniżej 10 omów. A ja się tylko upewniam. Czy to wystarczy czy szykować się na jakieś dodatkowe koszty

elpapiotr
17-02-2016, 18:16
Kierownik dopilnował wykonanie uziemienia fundamentowego ?
Kierownik wykonał projekt tej instalacji odgromowej ?
Kierownik sporządzi metrykę i protokół ?
Ilu letnią gwarancję na bednarkę daje, biorąc pod uwagę warunki geologiczne gruntu ?

kulibob
17-02-2016, 18:33
A jaki kierownik siedzi na budowie ciągle?? jak siedzi to dużo ciągnie:)
Instalacja odgromowa to moja inwencja poza projektowa wykona to firma która się tym zajmuje
Protokół metrykę ?? pomiary dopiero będą po uziemieniu
Bednarka jet chyba lepszym rozwiązanim niż uziom fundamentowy

elpapiotr
17-02-2016, 19:06
Bzdury kolega pisze.
Bednarka w takim gruncie po kilkunastu/kilkudziesieciu latach będzie ... wspomnieniem.
Natomiast uziom fundamentowy istnieje tak długo, jak ... fundament.
Jest różnica ?
Ale kerbud, darmozjad oczywiście o tym nie wie, bo po co ma się uczyć ?
Daj mu do nauki : http://www.edwardmusial.republika.pl/uz_fund_i_pol_wyr.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.edwardmusial.r epublika.pl%2Fuz_fund_i_pol_wyr.html)
Tytuł - uziomy fundamentowe i parafundamentowe.
Polecam p. 2. Uziom fundamentowy sztuczny jako uziom wyrównawczy

kulibob
17-02-2016, 20:12
A jak by dokuć się do pręta zbrojeniowego i dospawać bednarkę do zbrojenia fundamentu + do tego otok?? w miejscu spięcia fundamentu z otokiem dać przewód uziemiający od rozdzielni. Kosz dodatkowy tego prawie żaden. Bednarkę do otoku mam już zakontraktowaną.
Jakie widzisz rozwiązanie problemu?? Dzięki za lekturę jutro przeczytam.

firewall
17-02-2016, 20:27
Jakie widzisz rozwiązanie problemu??

:lol2:
Najpierw zobacz "rady" tego użytkownika
:lol2:
W następnych postach dowiesz się o kolejnych pozycjach literatury, normach które masz przeczytać(kupić). Ale konkretnej informacji nie uzyskasz (chyba że go zatrudnisz).
Chłop jest oszczędny i nie wykupuje płatnego profilu

elpapiotr
17-02-2016, 20:29
Czytaj uważnie podany link/temat, wskaż błędy takiego stosowania elektrykowi, zwróć uwagę na tzw. korozję galwaniczną uziomów, pomyśl razem z kierownikiem budowy (chociaż jego nie podejrzewam o myślenie) nad wykonaniem uziomu parafundamentowego.
A najlepiej zwróć się do projektanta, on zaopiniuje, co i jak wykonać.
Będziesz spał spokojnie.

elpapiotr
17-02-2016, 20:31
:lol2:
Najpierw zobacz "rady" tego użytkownika
:lol2:
W następnych postach dowiesz się o kolejnych pozycjach literatury, normach które masz przeczytać(kupić). Ale konkretnej informacji nie uzyskasz (chyba że go zatrudnisz).
Chłop jest oszczędny i nie wykupuje płatnego profilu
Rozumiem, że masz płatny profil i Twoje rady są bezcenne :lol2:
Słuchamy.

EDIT.
No i zamilkł.
Po co wlazł z butami ?

edif
05-06-2016, 10:07
Witam, rozpoczęliśmy właśnie budowę domu, projekt bez instalacji odgromowej, aczkolwiek domek na wzniesieniu. Teraz (trochę późno :) ) zaczynamy rozglądać się, czytać i dyskutować w tym temacie i widzimy, że w naszej okolicy nie wszystkie domy mają odgrom - jest fifty-fifty. A jakie wasze zdanie i jak wygląda ubezpieczenie domu bez instalacji odgromowej?

elpapiotr
05-06-2016, 11:23
Witam, rozpoczęliśmy właśnie budowę domu, projekt bez instalacji odgromowej, aczkolwiek domek na wzniesieniu. Teraz (trochę późno :) ) zaczynamy rozglądać się, czytać i dyskutować w tym temacie i widzimy, że w naszej okolicy nie wszystkie domy mają odgrom - jest fifty-fifty. A jakie wasze zdanie i jak wygląda ubezpieczenie domu bez instalacji odgromowej? Z ubezpieczeniem nie powinno być problemu, gdyż w projekcie NIE MA instalacji piorunochronnej, więc do czego mają się przyczepić ?
To projektant oszacowuje ryzyko, on decyduje o położeniu lub nie w/w instalacji.
Nie zmienia to faktu, ze uziemienie fundamentowe dla celów ochrony przeciwporażeniowej powinno być.

Mareks77
05-06-2016, 12:25
Z ubezpieczeniem nie powinno być problemu, gdyż w projekcie NIE MA instalacji piorunochronnej, więc do czego mają się przyczepić ?
To projektant oszacowuje ryzyko, on decyduje o położeniu lub nie w/w instalacji.
Nie zmienia to faktu, ze uziemienie fundamentowe dla celów ochrony przeciwporażeniowej powinno być.

Odnośnie ubezpieczenia projekt to kwestia drugoplanowa i raczej skupić się należy na Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
1, Czy ubezpieczyciel wymaga lub preferuje domy z instalacją ogromową
2. Czy ubezpieczyciel przewiduje zniżki składki dla domów posiadających taką instalację.
3. I co najważniejsze kwestia wypłaty ubezpieczenia i trudności jakie mogą się pojawić z uwagi na brak instalacji.

Przepisy nakazują montaż instalacji odgromowych w następujących budynkach mieszkalnych:

* wyższych niż 15 m i o powierzchni przekraczającej 500 m², jeśli stoją w zabudowie rozproszonej,
* wykonanych z materiałów palnych i pokrytych takimi materiałami jak na przykład gont lub trzcina,
* stawianych w miejscach, które są szczególnie narażone na wyładowania burzowe (np. wzgórza).

edif
05-06-2016, 16:25
Dzięki wszystkim, działka jest ok. 2m poniżej działki najwyższej, ale tam nie ma jeszcze domu :)

Marek860614
23-08-2016, 18:01
witam.
mam pytanko czy odgromienie może być puszcze w styropian bo tak mi firma zrobiła i mówią ze nic nie będzie czy pręty i bednarka nie powinny być w jakieś osłonie?

elpapiotr
23-08-2016, 18:20
witam.
mam pytanko czy odgromienie może być puszcze w styropian bo tak mi firma zrobiła i mówią ze nic nie będzie czy pręty i bednarka nie powinny być w jakieś osłonie?
Jakiej "puszcze" Co to jest ?

Osłona powinna być.
PS. Poproś o atesty elementów tej instalacji od wykonawcy.
Nie zaszkodzi poprosić o metrykę i protokół badań w.w.

Slawko123
23-08-2016, 20:00
witam.
mam pytanko czy odgromienie może być puszcze w styropian bo tak mi firma zrobiła i mówią ze nic nie będzie czy pręty i bednarka nie powinny być w jakieś osłonie?
instalacja odgromowa musi być na wierzchu.
poproś ta firmę o odpowiednie dokumenty i imienne podpisanie się że wszystko jest ok i "nic nie będzie". Poproś też o kopie uprawnień tego co się podpisuje. Wtedy będziesz wiedział, czy tak może być.

Remiks
23-08-2016, 20:11
instalacja odgromowa musi być na wierzchu.
poproś ta firmę o odpowiednie dokumenty i imienne podpisanie się że wszystko jest ok i "nic nie będzie". Poproś też o kopie uprawnień tego co się podpisuje. Wtedy będziesz wiedział, czy tak może być.
A skąd ten mus? Odpowiednie dokumenty czyli jakie? Imienne podpisy i nr uprawnień na pewno znajdą się w metryce i protokóle badań. Powinien być projekt i skoro projektant umieścił zwody w styropianie to bierze za to odpowiedzialność choć dla siebie bym ich tam nie pchał;-) Widziałem wiele instalacji odgromowych ze zwodami w warstwie ocieplenia niestety żadnej po bezpośrednim uderzeniu pioruna.

elpapiotr
23-08-2016, 20:21
Po bezpośrednim uderzeniu pioruna to ten styropian po prostu ... spłynie :D

Remiks
23-08-2016, 20:26
Po bezpośrednim uderzeniu pioruna to ten styropian po prostu ... spłynie :D
Rozumiem że widziałeś taki przypadek bo publikacje mówią coś innego, oczywiście mówimy o zwodach umieszczonych w osłonie.

Slawko123
23-08-2016, 20:36
witam.
mam pytanko czy odgromienie może być puszcze w styropian bo tak mi firma zrobiła i mówią ze nic nie będzie czy pręty i bednarka nie powinny być w jakieś osłonie?


Rozumiem że widziałeś taki przypadek bo publikacje mówią coś innego, oczywiście mówimy o zwodach umieszczonych w osłonie.
A pytający na pewno ma w osłonie? bo napisał co innego.
Może odnośmy się do tego co jest tu napisane, a nie do czegoś czego tu nikt nie omawia?


Po bezpośrednim uderzeniu pioruna to ten styropian po prostu ... spłynie http://forum.muratordom.pl/images/smilies/biggrin-2.gifdokładnie

elpapiotr
23-08-2016, 20:37
Oczywiście mówimy o
Widziałem wiele instalacji odgromowych ze zwodami w warstwie ocieplenia niestety żadnej po bezpośrednim uderzeniu pioruna.

Remiks
23-08-2016, 21:13
Oczywiście mówimy o

Tak dokładnie o... niestety nie widziałem ani takiej z osłoną ani bez niej po bezpośrednim uderzeniu pioruna. Zapytam jeszcze raz widziałeś takie przypadki czy tylko gdybamy.
Ps. czy spłynie czy nie spłynie a jaki materiał jakie przekroje ile zwodów jaki przyrost temperatury? Takie sobie gdybanie, dla jasności nie jestem zwolennikiem ukrywania zwodów w warstwie ocieplenia nawet w oslonach.
Ps. slawko napisałeś że nie może w warstwie ocieplenia w domyśle bez osłony bo tak pytający napisał. Skoro tak to daj mu możliwość walki z wykonawcą cytując przepis normę którą może się podeprzeć a nie pisz nie bo nie.

elpapiotr
23-08-2016, 21:35
Nie widziałem, nie gdybamy - mam pewność.
Zresztą nawet umieszczenie drutu odgromowego bezpośrednio w tynku niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa.
Zostało to omówione w p. E.5.3.4.3 Przewody odprowadzające izolowane normy PN-EN 62305-3:2009
Powyższe dotyczy działu E.5.3 Układ przewodów odprowadzających wspomnianej normy.

Sprawa stosowania rur osłonowych została przedstawiona na str. http://ise.pl/forum/ochrona-odgromowa-i-przepieciowa/tak-zwane-rury-instalacyjne-odgromowe-15877 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fise.pl%2Fforum%2Fo chrona-odgromowa-i-przepieciowa%2Ftak-zwane-rury-instalacyjne-odgromowe-15877)

Slawko123
23-08-2016, 21:45
Ps. slawko napisałeś że nie może w warstwie ocieplenia w domyśle bez osłony bo tak pytający napisał. Skoro tak to daj mu możliwość walki z wykonawcą cytując przepis normę którą może się podeprzeć a nie pisz nie bo nie. liczyłem na Was, nie jestem aż tak biegły, nigdy nie było mi to potrzebne :)

Remiks
23-08-2016, 22:05
Nie widziałem, nie gdybamy - mam pewność.
Zresztą nawet umieszczenie drutu odgromowego bezpośrednio w tynku niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa.
Zostało to omówione w p. E.5.3.4.3 Przewody odprowadzające izolowane normy PN-EN 62305-3:2009
Powyższe dotyczy działu E.5.3 Układ przewodów odprowadzających wspomnianej normy.

Sprawa stosowania rur osłonowych została przedstawiona na str. http://ise.pl/forum/ochrona-odgromowa-i-przepieciowa/tak-zwane-rury-instalacyjne-odgromowe-15877 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fise.pl%2Fforum%2Fo chrona-odgromowa-i-przepieciowa%2Ftak-zwane-rury-instalacyjne-odgromowe-15877)
Przepraszam ale ta norma aktualna to chyba z 2011 roku?
Ps. masz pewność na podstawie wymienionej normy i to mi wystarczy.

elpapiotr
24-08-2016, 06:03
Zgadza się - aktualna jest z 2011 roku :

http://sklep.pkn.pl/pn-en-62305-3-2011p.html?options=cart (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fsklep.pkn.pl%2Fpn-en-62305-3-2011p.html%3Foptions%3Dcart)

Tej po prostu jeszcze nie mam :(

Marek860614
24-08-2016, 18:20
Ogólnie to mam wszystkie papier bo szykuje budynek do odbioru.zrobie ta instalacje na zewnątrz dla własnego bezpieczeństwa

elpapiotr
24-08-2016, 18:38
Rozumiem, że zrobisz zgodnie z projektem, prawda ?

Marek860614
24-08-2016, 18:38
miało być czy może być puszczony w styropian bez osłony

Marek860614
24-08-2016, 18:40
w projekcie nie ma odgromowki zrobiłem ją sam dla siebie

elpapiotr
24-08-2016, 18:54
Rozumiem.
I napiszesz metrykę urządzenia piorunochronnego ... sam dla siebie.
Sam dla siebie sporządzisz protokół badań w/w oraz, zgodnie z prawem budowlanym, będziesz przeprowadzał przeglądy okresowe, by sprawdzić, czy :
– pogorszył się stan elementów: zwodów, przewodów i połączeń;
– korozję uziomów i części naziemnej;
– wartości rezystancji uziemienia/układu uziomów;
– stanu połączeń, w tym połączeń wyrównawczych i mocowań.

Marek860614
24-08-2016, 19:11
tylko do odbioru budynku zrobie te badania bo jak już mam to musze zrobić. później nic nie bede robił

elpapiotr
24-08-2016, 19:23
Dalej nic nie rozumiesz, kolego ?
Jakie badania ? Czego badania ? Na podstawie czego badania ... itd. itd.

Remiks
24-08-2016, 20:40
Dalej nic nie rozumiesz, kolego ?
Jakie badania ? Czego badania ? Na podstawie czego badania ... itd. itd.
No zrobi mu to jakiś "pomiarowiec" za dwie setki nawet z UB;-) Tylko po co komu badania odgromówki której nie ma w projekcie, na którą nie ma projektu, ciekawe co w dzienniku dopisał kierbud.

Marek860614
24-08-2016, 21:02
w papierach które trzeba złożyć do adbioru mam napisane tak wykonać pomiar instalacji odgromowej jeżeli jest na budynku

Remiks
24-08-2016, 21:15
w papierach które trzeba złożyć do adbioru mam napisane tak wykonać pomiar instalacji odgromowej jeżeli jest na budynku
A w jakim celu robiłeś tą odgromówkę? Jakieś szczególne usytuowanie budynku, dlaczego mimo wydania jakiejś tam kwoty na wątpliwą odgromówkę nie zrobiłeś jej projektu, po co ta zabawa?

doin_oakenhelm
25-08-2016, 07:47
w papierach które trzeba złożyć do adbioru mam napisane tak wykonać pomiar instalacji odgromowej jeżeli jest na budynku

to sa ogolne wytyczne - czyli jesli jest na budynku - czytaj jesli masz na to projekt i wykonales to zgodnie z projektem - jesli zrobisz cos bez projektu - to przynajmniej w naszym starostwie mozesz miec grube problemy.

Fakt potwierdzony - żaden tam wyssany z palca - koleś kupił gotowy projekt z neta + zrobił adaptacje do własnej działki z tym że projekt był typowo z ogrzewaniem gazowym. Wiadomo przy odbiorze chcieli papiery od "gazownika" (pomijając fakt ze na terenie naszej gminy nie ma instalacji gazowej i starostwo doskonale o tym wie) - mówi że nie ma bo zrobił pompe ciepla - afera na całego prawie dostał kare - skonczyło sie na tym że musiał zrobić projekt na pompe ciepla, żeby w ogole odebrac dom (trwalo to dłuzszy czas decyzja itp itp) bo wg bab w starostwie wyciek glikolu z pompy ciepla moze zanieczyscic srodowisko.

Wiec jak masz "ciekawe" starostwo to nawet jeśli zrobisz ta instalacje (bo tak na prawde jeśli nie ma takiej potrzeby nie ma projektu itp itp to bez sensu zeby ja robić) to sie tym po prostu nie chwal i udawaj ze jej nie masz.

elpapiotr
25-08-2016, 08:02
Koleś miał głupiego kierownika budowy, i tyle.

Robinson74
06-05-2018, 22:03
czy odgromienie może być puszcze w styropian?


instalacja odgromowa musi być na wierzchu.
poproś ta firmę o odpowiednie dokumenty i imienne podpisanie się że wszystko jest ok i "nic nie będzie". Poproś też o kopie uprawnień tego co się podpisuje. Wtedy będziesz wiedział, czy tak może być.


Rozumiem że widziałeś taki przypadek bo publikacje mówią coś innego, oczywiście mówimy o zwodach umieszczonych w osłonie.

Ten temat mnie ciekawi, bo w przyszłości będę chciał wykonać odgromówkę u siebie.
Na budynkach, szczególnie użyteczności publicznej, widuję te przewody biegnące na zewnątrz po ścianach w dół i przymocowane co kilka metrów do muru.
W domach prywatnych albo nie ma w ogóle odgromówek albo są raczej schowane. Wiem, że są rury osłonowe, np. takie:
412497
Zastanawia mnie jednak to, jak ukryć te rury pod styropianem? Czy należy w styropianie wydrążyć takie rowki pod te rury? Czy taki rowek jest łatwy do wykonania?
Może powinienem to pytanie zadać w temacie termoizolacji. :)

marcin225
06-05-2018, 23:08
Nie dawaj żadnych głupich rur osłonowych nie wiadomo po co . Jako przewód odprowadzający zastosuj bednarkę, przymocuj ją do ściany i zapominasz o kłopotach wszelakich.