PDA

Zobacz pełną wersję : RBR Ekouniwersal 17KW czy Kamen MULTI KG 20KW



piotrek0283
18-02-2016, 10:33
Witam serdecznie

Jako, że czeka mnie w najbliższym czasie wymiana kociołka chciałbym zapytać osoby mające doświadczenie w tej dziedzinie, który z podanych w tytule kotłów na ekogroszek będzie lepszy i dlaczego.

1. RBR 17KW na ecoal z palnikiem Batory
2. Kamen MULTI KG 20KW na tech'u st480 z PID + moduł ethernet, palnik ekoenergia

Widziałem oba i jakoś kamen wg mnie jest solidniej wykonany (waga prawie dwukrotnie większa!!!!)
Znowu o RBRze jest mnóstwo informacji na forum w większości pozytywnych... no i mam zagwozdkę....

Wybieram powyższe modele z powodu wąskiej kotłowni, a w nich akurat wyjście czopucha jest od góry i tym samym głębokość całości jest w okolicach 70cm.

Z góry bardzo dziękuję wszystkim za porównanie
Pozdrawiam Piotrek

KaliMi
18-02-2016, 18:10
Witam serdecznie

Jako, że czeka mnie w najbliższym czasie wymiana kociołka chciałbym zapytać osoby mające doświadczenie w tej dziedzinie, który z podanych w tytule kotłów na ekogroszek będzie lepszy i dlaczego.

1. RBR 17KW na ecoal z palnikiem Batory
2. Kamen MULTI KG 20KW na tech'u st480 z PID + moduł ethernet, palnik ekoenergia

Widziałem oba i jakoś kamen wg mnie jest solidniej wykonany (waga prawie dwukrotnie większa!!!!)
Znowu o RBRze jest mnóstwo informacji na forum w większości pozytywnych... no i mam zagwozdkę....

Wybieram powyższe modele z powodu wąskiej kotłowni, a w nich akurat wyjście czopucha jest od góry i tym samym głębokość całości jest w okolicach 70cm.

Z góry bardzo dziękuję wszystkim za porównanie
Pozdrawiam Piotrek

Będziesz ogrzewał 300 m2, bo duże te kotły wybrałaś.

karoka65
18-02-2016, 19:26
Powiem że też mnie to ciekawi co kolega chce grzać, bądź co bądź dość mocnymi kotłami ?
W RBR masz w standardzie eCoala, w Kamenie zamiast Techa z modułem możesz sobie wziąć internetowego Bruli.
Oba kotły fajne i solidne.

piotrek0283
18-02-2016, 21:29
Powiem że też mnie to ciekawi co kolega chce grzać, bądź co bądź dość mocnymi kotłami ?
W RBR masz w standardzie eCoala, w Kamenie zamiast Techa z modułem możesz sobie wziąć internetowego Bruli.
Oba kotły fajne i solidne.

Dokładną kubaturę będę mierzył w sobotę bo do końca nie jestem pewien, a docelowo chcę sobie i tak zrobić bilans przed zakupem, ale jest tego ok 200m prawie nieocieplonej (5cm zwykłego styro) chałupy z goła dachówką.
To, że RBR jest bardzo wydajny i daje radę z dużo większymi powierzchniami wyczytałem, ale czy w Kamenie jest podobnie (?) bo w katalogu dla 20KW jest powierzchnia ogrzewania 130-180m2, więc i tak zastanawiam się czy to cuś za małe nie będzie ;)

Sprzedawca, u którego dzisiaj byłem powiedział, że ponoć w Kamenach nie można już domawiać Bruliego, bo producent tego sterownika za duże pieniądze od Kamena zechciał i im się nie opłaca montować, jest w standardzie ten tech st480 zPID, który to (również ponoć) z modułem internetowym jest lepszy i ma większe możliwości od ELEKTRO-SYSTEM'u (tutaj też prosiłbym o jakieś porównanie naszych forumowych profesjonalistów)

Pozdrawiam Piotrek

bobasxx
19-02-2016, 06:48
Widziałem oba i jakoś kamen wg mnie jest solidniej wykonany (waga prawie dwukrotnie większa!!!!)

Dwukrotnie ?
RBR - 480kg
Kamen - 540kg

Porównaj jeszcze wymiary i pojemność wodną

piotrek0283
19-02-2016, 07:51
Dwukrotnie ?
RBR - 480kg
Kamen - 540kg

Porównaj jeszcze wymiary i pojemność wodną

Hmmm... z tego co wiem nowy RBR na nóżkach jest odchudzony i to bardzo, ale niech mnie ktoś poprawi jak się mylę.

karoka65
19-02-2016, 14:39
Dokładną kubaturę będę mierzył w sobotę bo do końca nie jestem pewien, a docelowo chcę sobie i tak zrobić bilans przed zakupem, ale jest tego ok 200m prawie nieocieplonej (5cm zwykłego styro) chałupy z goła dachówką.
To, że RBR jest bardzo wydajny i daje radę z dużo większymi powierzchniami wyczytałem, ale czy w Kamenie jest podobnie (?) bo w katalogu dla 20KW jest powierzchnia ogrzewania 130-180m2, więc i tak zastanawiam się czy to cuś za małe nie będzie ;)

Sprzedawca, u którego dzisiaj byłem powiedział, że ponoć w Kamenach nie można już domawiać Bruliego, bo producent tego sterownika za duże pieniądze od Kamena zechciał i im się nie opłaca montować, jest w standardzie ten tech st480 zPID, który to (również ponoć) z modułem internetowym jest lepszy i ma większe możliwości od ELEKTRO-SYSTEM'u (tutaj też prosiłbym o jakieś porównanie naszych forumowych profesjonalistów)

Pozdrawiam Piotrek
Pewnie byłeś w Czarnowąsach, u mnie Bruli jest w cenie Kamena :), moduł do Techa z tego co wiem też nie jest za darmo, w Bruli masz to w jednym.
Palniki będę takiej samej mocy także z jednego jak i z drugiego wyciągniesz trochę "pary".
Przy 200m bez ocieplenia może pracować jak jeden tak i drugi, do tego będzie pewnie jeszcze CWU.

bobasxx
19-02-2016, 18:24
Hmmm... z tego co wiem nowy RBR na nóżkach jest odchudzony i to bardzo, ale niech mnie ktoś poprawi jak się mylę.

Hmmm... To ciekawe co piszesz... Zaintrygowało mnie to, Wiesiek wiesz coś na ten temat :confused:

karoka65
19-02-2016, 18:28
Przebudowana znacznie została podstawa kotła, co dało trochę mniej kg a dodatkowo powiększyła się prawie dwukrotnie szuflada na popiół.

bobasxx
19-02-2016, 19:18
A ile mniej tych kg ? I co kosztem czego ? ;)

Tak się dopytuję, bo lubię wiedzieć...

karoka65
19-02-2016, 19:26
Krzyś dokładnie Ci nie powiem bo nie siedzę na produkcji ale na pewno nie kosztem grubości blach wymiennika, tego jestem pewny.
Widzę że na samej podstawie zrzucono trochę kilogramów.

bobasxx
19-02-2016, 19:30
Spoko, nie o grubość wymiennika mi chodziło, ale ta waga Kamena "prawie dwukrotnie większa" mnie zaciekawiła ;) Stąd moja ciekawość ;)

karoka65
19-02-2016, 19:58
Nie jest to prawdą co kolega pisze o dwukrotnej przewadze wagowej, to kilkanaście kilogramów i pewnie waga Kamena jest podana z rusztem awaryjnym a tam te szłaby są naprawdę bardzo masywne, tyle że do palenia na palniku trzeba je zdemontować bo mimo tej masywności szybko zrobią się z nich "śmigła" :)

piotrek0283
19-02-2016, 20:06
Pewnie byłeś w Czarnowąsach, u mnie Bruli jest w cenie Kamena :), moduł do Techa z tego co wiem też nie jest za darmo, w Bruli masz to w jednym.
Palniki będę takiej samej mocy także z jednego jak i z drugiego wyciągniesz trochę "pary".
Przy 200m bez ocieplenia może pracować jak jeden tak i drugi, do tego będzie pewnie jeszcze CWU.

Heh no dokładnie byłem w Czarnowąsach :) Czyli powiadasz, że lepiej jednak pójść w bruli niż w tech'a z modułem?
Sprzedałeś już jakiegoś kamena z brulim 3.5? Jak to działa w praktyce?????
... w Portalu mówią, że tech i tylko tech, masę tego z tym sterownikiem sprzedają, bezawaryjny, z większą ilością opcji i w PIDzie ponoć fajnie działa, a po dokupieniu modułu mamy wszystko jak w brulim.
Fakt faktem ładnie techa zabudowali w tym Kamenie więc wydaje się, że głównie w w ten sterownik producent celuje, a bruli będzie pewnie z flakami na wierzchu.
Powiem szczerze, że do bruliego bardzo przekonują mnie opcje internetowe i popularność tu na forum, a tym samym pomoc w razie kłopotów, w końcu to praktycznie klon ecoala z RBR.


Nie jest to prawdą co kolega pisze o dwukrotnej przewadze wagowej, to kilkanaście kilogramów i pewnie waga Kamena jest podana z rusztem awaryjnym a tam te szłaby są naprawdę bardzo masywne, tyle że do palenia na palniku trzeba je zdemontować bo mimo tej masywności szybko zrobią się z nich "śmigła" :)

A znowu tamci mówią, że ruszta koniecznie zostawić do palenia,bo będą działać na zasadzie deflektora. No rzeczywiście kobyły niezłe są w porówaniu do rusztu awaryjnego z rbr'ka

karoka65
19-02-2016, 20:58
Piotr jak ktoś się do czegoś przyzwyczai ( instalatorzy a oni uczyć się nie lubią :) ) to dla nich to jest najlepsze :) bo co nie co znają.
Jak producent ma wyrób w atrakcyjniejszej cenie ( czytaj bez dopłat ) to tez go łatwiej sprzedać, kapujesz ? :)
Co do ruszt wewnątrz to jak w jednym czy w drugim przypadku szybko zweryfikujesz kto co napisał czy powiedział :)

bobasxx
19-02-2016, 21:30
Co do ruszt wewnątrz to jak w jednym czy w drugim przypadku szybko zweryfikujesz kto co napisał czy powiedział :)

Słuszna uwaga.

Deflektor niech pozostanie deflektorem, i niech spełnia swoją funkcję, a ruszta awaryjne, jak sama nazwa wskazuje... Tylko w razie awarii podajnika, razem ni chu.. :lol2:

bolek_bolecki
21-02-2016, 13:24
... w Portalu mówią, że tech i tylko tech, masę tego z tym sterownikiem sprzedają, bezawaryjny, z większą ilością opcji i w PIDzie ponoć fajnie działa, a po dokupieniu modułu mamy wszystko jak w brulim..



Jesteś pewien że po dokupieniu internetu do techa będziesz miał takie możliwości gmerania jak w bruli/ecoal?. Żeby się nie okazało że tylko kilka podstawowych parametrów jak to kiedyś widziałem.

A spotkałeś coś takiego? https://ekotlownia.pl/
Sterowniki z podobnymi funkcjami to te niebieskie na mapce.

piotrek0283
25-02-2016, 11:48
Jesteś pewien że po dokupieniu internetu do techa będziesz miał takie możliwości gmerania jak w bruli/ecoal?. Żeby się nie okazało że tylko kilka podstawowych parametrów jak to kiedyś widziałem.

A spotkałeś coś takiego? https://ekotlownia.pl/
Sterowniki z podobnymi funkcjami to te niebieskie na mapce.

Panowie to może inaczej, bardzo proszę napiszcie mi konkretnie jakie są główne różnice (oczywiście pomijam obsługę przez internet) między tymi sterownikami:
Bruli.pl 3.5 vs. Tech ST-480 zPID

Pozdrawiam