PDA

Zobacz pełną wersję : AirPack 300 - czy wystarczający?



Bud_stw
18-02-2016, 20:36
Witam!
Jestem na etapie ofertowania systemu wentylacji mechanicznej. Firma dobierająca rekuperator zaproponowała AirPacka 300, wyliczając zapotrzebowanie na powietrze na poziomie 270m3/h. Powierzchnia wentylowana wynosi 157,12 m2, kubatura 439,9 m3. W domy standardowo ma mieszkać 4 osoby. Obawiam się, czy wydajność 300 m3/h będzie wystarczjąca. Nie mam ochoty przewymiarowywać centrali, ale z drugiej strony jeżeli jest potrzebna większa to na tym etapie jej zakup nie będzie jeszcze tak bolesny. Proszę o pomoc w ocenie, czy AirPack będzie wystarczający dla mojego domu. Jeżeli potrzeba więcej informacji, chętnie je uzupełnię.

firewall
18-02-2016, 20:46
Przy normalnym użytkowaniu i tak będziesz jechał na 100m3/h

Bud_stw
18-02-2016, 22:04
firewall, to co napisałeś jest jasne, jednak czasami wymagane jest np. przewietrzanie pomieszczeń i wówczas WM pracuje z maksymalną wydajnością. I teraz pytanie: czy 300m3/h jest wystarczające dla domu takiego jak mój?

_John
18-02-2016, 23:19
Jak się w kuchni coś przypali to żadna centrala nie da rady - tylko otwarte okna.
To samo tyczy się imprezy na 15 osób.

manix76
19-02-2016, 07:18
U mnie jest podobna powierzchnia wentylowana ,4 osoby, AirPack 300. Centrala pracuje z wydajnością 90m3/h i jest ok czyli nie ma już problemu z zaparowanymi oknami jak kiedyś a wilgotność w domu jest ok 40%

f.5
19-02-2016, 08:17
U mnie jest podobna powierzchnia wentylowana ,4 osoby, AirPack 300. Centrala pracuje z wydajnością 90m3/h i jest ok czyli nie ma już problemu z zaparowanymi oknami jak kiedyś a wilgotność w domu jest ok 40%
Kolego mozesz na priv jaką cenę dostałes za samą centralę ?
mam od paru lat instalację teraz myslę nad urządzeniem
Przyglądam sie temu urządzeniu
pow 200m2
kubatura 600m3 minus pom.gosp.

i jeszcze małe zapytanie jaki potrzebny kabel do sterownika?

Bud_stw
20-02-2016, 19:28
Na razie 3:0, że AirPack 300 jest wystarczający.
Czy ktoś wyrazi jeszcze swoje zdanie?

Gunia.a
06-05-2016, 12:12
Witam. U nas powierzchnia przewietrzana na dzień dzisiejszy to 140m2 (370 m3) jednak do zagospodarowania mamy jeszcze 40m2 na poddaszu (106m3 - może za jakiś czas a może za kilka lat). Na razie poddasze będzie nieogrzewanym strychem. Czy AirPack 300 wystarczy, czyl lepiej 400? Chciałabym od razu uwglednić poddasze, bo nie wiem kiedy bedzie włączone do użytkowania. Mieszkać będą 3-4 osoby.

kerado28
06-05-2016, 17:25
Instalację wentylacji mechanicznej projektuje i wykonuje się w/g kilku norm. Jedna z nich mówi o min. zapotrzebowaniu powietrza dla jednej osoby. Inna (wytyczna) o krotności wymian w ciągu h.

W domu nie chodzi o to jak szybko wymieni się powietrze, lecz o to, aby było komfortowo. Innymi słowy musimy wentylować z taką krotnością, aby wilgotność powietrza zawierała się od 40 - do 60%.

Pamiętajmy jednak, aby prędkości strumienia powietrza były optymalne, dzięki temu nasz rekuperator będzie sprawniejszy (większy odzysk ciepła), a także nie spowoduje nadmiernego wysuszania powietrza.

Gunia.a
06-05-2016, 20:58
No ok, podsumowując lepiej 400-setkę, bo bedzie wieksze pole do manewru w razie czego tak?

kerado28
06-05-2016, 21:03
No ok, podsumowując lepiej 400-setkę, bo bedzie wieksze pole do manewru w razie czego tak?

Nie

Gunia.a
06-05-2016, 21:52
Ok dziekuję.
Pytam, bo kiedyś znany na rynku wykonawca (i ponoc bardzo dobry) obliczył, że 350 bedzie na styk, więc lepiej dac 450 (Zhender Aeris mi wtedy wyceniał)

kerado28
06-05-2016, 21:57
Każdy ma prawo się mylić. Nawet instalatorzy, którzy wykonali po kilkaset instalacji !

Gunia.a
06-05-2016, 21:59
Ja doskonale zdaję sobie z tego sprawę, ale z racji tego, że rekuperator mało nie kosztuje, wolę zasięgnąć też innych opinii! Dziekuję :)

kerado28
06-05-2016, 21:59
Powietrze jest dla ludzi, więc jeśli bilans powietrza wychodzi 350 m3/h to tyle daje się maksymalnie.

imrahil
06-05-2016, 22:00
szczerze powiedziawszy, to nie ma co przewymiarowywać, chyba że chcecie pod to podpinać rurowe GWC. w przeciwnym razie to bez sensu. przez 3/4 roku centrala będzie chodzić na minimalnych obrotach. w trakcie imprez pewnie na wyższych, ale trzeba też pomyśleć o tym, że to wiąże się z hałasem (niewielkim, ale jedak) - trzeba by przewymiarować całą instalację, a nie tylko rekuperator. awaryjnie zawsze można otworzyć okno.

Gunia.a
06-05-2016, 22:02
No tak, ale jesli centrala jest albo 300, albo 400 to co wtedy? Szukac innej firmy która ma 350?

Gunia.a
06-05-2016, 22:05
imrahil no i tak trzeba bedzie robic. U nas z 2 razy w miesiacu na weekend przyjeżdżają dodatkowe 2-4 osoby, ale nie będe z tego powodu wybierać silniejszej centrali

kerado28
06-05-2016, 22:08
A z ciekawości:
Załóżmy taką sytuację:
1) mając dom np. 180 mkw w którym mieszka 4 osobowa rodzina i rekuperator o wydajności 300 m3/h
2) mając dom np. 180 mkw w którym mieszka 4 osobowa rodzina i rekuperator o wydajności 500 m3/h (z wymiennikiem o większej płaszczyźnie )

Teraz pytanie:
1) Z jaką wydajnością będziemy wentylowali dom przy pozycji nr 1 i pozycji nr 2
2) W którym przypadku będzie lepszy odzysk ciepła

Gunia.a
06-05-2016, 22:25
1) z taką samą w obu przypadkach
2) w pierwszym - prędkość wymiany powietrza będzie wolniejsza, ale odzysk ciepła lepszy.
Zdałam?

kerado28
06-05-2016, 22:38
Zaczekajmy na inne odpowiedzi.

Instaltechnic
16-05-2016, 11:45
Witam!
Jestem na etapie ofertowania systemu wentylacji mechanicznej. Firma dobierająca rekuperator zaproponowała AirPacka 300, wyliczając zapotrzebowanie na powietrze na poziomie 270m3/h. Powierzchnia wentylowana wynosi 157,12 m2, kubatura 439,9 m3. W domy standardowo ma mieszkać 4 osoby. Obawiam się, czy wydajność 300 m3/h będzie wystarczjąca. Nie mam ochoty przewymiarowywać centrali, ale z drugiej strony jeżeli jest potrzebna większa to na tym etapie jej zakup nie będzie jeszcze tak bolesny. Proszę o pomoc w ocenie, czy AirPack będzie wystarczający dla mojego domu. Jeżeli potrzeba więcej informacji, chętnie je uzupełnię.

Będzie wystarczająca, ale ważne jakie są preferencje użytkowników co do ilości powietrza i hałasu. Zimą będzie z zapasem. Latem niekoniecznie, bo jak chłodniej wieczorem i chciałbyś całą noc wentylować bardziej, to w pewnym momencie będziesz słyszał wentylację. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Jeżeli będzie impreza to każdą centralę możesz dać na maksa, ale nie pod wielkość imprezy dobierasz centralę, może mieć to co najwyżej jakiś wpływ. Tu znowu zależy od Ciebie. Jeden ma jedną imprezę w roku i na to nie patrzy, inny ma ich dużo i może już brać to pod uwagę. Odnośnie hałasu centrali podczas imprezy, to nie słyszałem żeby komuś to wtedy przeszkadzało, chyba że imprezuje w totalnej ciszy :D

Instaltechnic
16-05-2016, 12:01
A z ciekawości:
Załóżmy taką sytuację:
1) mając dom np. 180 mkw w którym mieszka 4 osobowa rodzina i rekuperator o wydajności 300 m3/h
2) mając dom np. 180 mkw w którym mieszka 4 osobowa rodzina i rekuperator o wydajności 500 m3/h (z wymiennikiem o większej płaszczyźnie )

Teraz pytanie:
1) Z jaką wydajnością będziemy wentylowali dom przy pozycji nr 1 i pozycji nr 2
2) W którym przypadku będzie lepszy odzysk ciepła

1. Zimą podobnie zależnie od wilgotności wewnątrz. Latem w drugim przypadku raczej bardziej dla większego komfortu.
2. Kilka procent na korzyść większego zależnie od różnic w wymiennikach.

Mam dodatkowe pytania - może odpowiesz:
a) która opcja będzie cichsza przy tych samych wydajnościach,
b) która opcja będzie bardziej komfortowa latem,
c) którą opcję poleciłbyś bardziej jeżeli ktoś dużo gotuje na gazie

kerado28
17-05-2016, 08:07
1. Zimą podobnie zależnie od wilgotności wewnątrz. Latem w drugim przypadku raczej bardziej dla większego komfortu.
2. Kilka procent na korzyść większego zależnie od różnic w wymiennikach.

Mam dodatkowe pytania - może odpowiesz:
a) która opcja będzie cichsza przy tych samych wydajnościach,
b) która opcja będzie bardziej komfortowa latem,
c) którą opcję poleciłbyś bardziej jeżeli ktoś dużo gotuje na gazie

Hałas, który powstaje w instalacji ma najczęściej dwa podłoża. Jeden to dźwięk wydobywający się z rekuperatora (praca silników), drugi to przekroczenie dopuszczalnych prędkości powietrza.
Wbrew opiniom przy rekuperacji można otwierać okna. Nie można być niewolnikiem nowoczesnego systemu.
Co do gazu chcesz dopytać o przepisy ze stosowania otwartego paleniska? Co do wentylowania to umówmy się, jeśli będziesz smażył rybę czy frytki, to żaden rekuperator nie "wybierze" całego powietrza. Więc czy będziesz miał 300m3/h czy 600 - nie ma to znaczenia.

fotohobby
17-05-2016, 09:33
1) z taką samą w obu przypadkach
2) w pierwszym - prędkość wymiany powietrza będzie wolniejsza, ale odzysk ciepła lepszy.
Zdałam?

Jesli w punkcie pierwszym piszesz, że wydajność jest taka sama, to dlaczego pózniej piszesz, że w pierwszym przypadku prędkość wymiany powietrza będzie wolniejsza ? :)

Odzysk bedzie lepszy w pierwszym przypadku, ale dlatego, że większy rekuperator wymaga większego przepływu. Jesli na obydwu ustawimy np 120m3/h, bo taki poziom zapewnia nam komfort, większy wymiennik moze pracować z gorsza sprawnością.

link2jack
19-05-2016, 13:00
Zastanawiam się nad Airpakiem i sterownikiem air++. Może mi ktoś cyknąć fotkę w które miejsce na sterowniku wchodzi kabel od reku?

Instaltechnic
19-05-2016, 13:10
Zastanawiam się nad Airpakiem i sterownikiem air++. Może mi ktoś cyknąć fotkę w które miejsce na sterowniku wchodzi kabel od reku?

W sam środek sterownika. Potrzebna jest standardowa, ale głęboka puszka elektroinstalacyjna 60. Taka jak do gniazdek elektrycznych.

W reku są 3 wejścia i są opisane: Air S, Air++ i AirB. Zdjęć nie mam pod ręką,. Jak będą konieczne to mogę poszukać.

link2jack
19-05-2016, 13:22
ok dzięki - chyba o to chodzi.356341

kerado28
22-05-2016, 05:55
Odzysk bedzie lepszy w pierwszym przypadku, ale dlatego, że większy rekuperator wymaga większego przepływu. Jesli na obydwu ustawimy np 120m3/h, bo taki poziom zapewnia nam komfort, większy wymiennik moze pracować z gorsza sprawnością.


Dokładnie tak, krzywa odzysku ciepła przesuwa się wraz ze zwiększoną płaszczyzną wymiennika. Dlatego przy strumieniu 120m3/h odzysk ciepła będzie lepszy w mniejszym wymienniku (rekuperatorze).

Instaltechnic
24-05-2016, 22:32
Dokładnie tak, krzywa odzysku ciepła przesuwa się wraz ze zwiększoną płaszczyzną wymiennika. Dlatego przy strumieniu 120m3/h odzysk ciepła będzie lepszy w mniejszym wymienniku (rekuperatorze).

Nie napisałeś wraz ze zwiększoną płaszczyzną wymiennika, w którą stronę się przesuwa. Drugim zdaniem pokazujesz że nie w tą prawdziwą.

To jest bardzo ciekawe. Czyli im mniejszy wymiennik tym lepszy odzysk ciepła? Skoro będzie lepszy odzysk w mniejszym wymienniku, czyli o mniejszym polu powierzchni i przy większych prędkościach, to po co np. Recair chwali się powierzchnią typowych wymienników aż 36m2?

Im mniejsza prędkość na wymienniku, tym większy odzysk ciepła i większa sprawność. Czy nie tak jest?

Zmęczony jestem i idę spać...

kerado28
25-05-2016, 21:02
Nie napisałeś wraz ze zwiększoną płaszczyzną wymiennika, w którą stronę się przesuwa. Drugim zdaniem pokazujesz że nie w tą prawdziwą.

To jest bardzo ciekawe. Czyli im mniejszy wymiennik tym lepszy odzysk ciepła? Skoro będzie lepszy odzysk w mniejszym wymienniku, czyli o mniejszym polu powierzchni i przy większych prędkościach, to po co np. Recair chwali się powierzchnią typowych wymienników aż 36m2?

Im mniejsza prędkość na wymienniku, tym większy odzysk ciepła i większa sprawność. Czy nie tak jest?

Zmęczony jestem i idę spać...

Każdy wymiennik posiada swoją charakterystykę (krzywą odzysku ciepła) oraz prędkość optymalną przy której odzysk ciepła jest najwyższy (optymalny).

Dlatego tak ważne jest, aby wymiennik był dobrany optymalnie (idealnie) do ilości powietrza przez niego przepływającego w trybie standardowym (30m3/h/os).
Przy większych wymiennikach i mniejszym przepływie odzysk ciepła będzie mniejszy :-)

Instaltechnic
27-05-2016, 10:01
Każdy wymiennik posiada swoją charakterystykę (krzywą odzysku ciepła) oraz prędkość optymalną przy której odzysk ciepła jest najwyższy (optymalny).

Podaj mi te prędkości optymalne, które posiadają wymienniki Recair, bo aż ciekawy jestem. Tylko nie odpowiadaj pytaniem na pytanie jak ostatnio. Pisz konkrety ;)


Dlatego tak ważne jest, aby wymiennik był dobrany optymalnie (idealnie) do ilości powietrza przez niego przepływającego w trybie standardowym (30m3/h/os).

Na tej podstawie dobierz proszę wymiennik/rekuperator pod osoby od 1 do 6, ok? Czy mam rozumieć że nie patrzysz na wielkość domu?


Przy większych wymiennikach i mniejszym przepływie odzysk ciepła będzie mniejszy :-)

Zerknij na wykresy dla AP400 i AP600 i powtórz to zdanie. Mam nadzieje że wykresy rozumiesz.

356902 356903

Jak dla mnie to ładnie powiedziany makaron nawijasz i są to niestety bzdury.

kerado28
31-05-2016, 18:24
Podaj mi te prędkości optymalne, które posiadają wymienniki Recair, bo aż ciekawy jestem. Tylko nie odpowiadaj pytaniem na pytanie jak ostatnio. Pisz konkrety ;)



Na tej podstawie dobierz proszę wymiennik/rekuperator pod osoby od 1 do 6, ok? Czy mam rozumieć że nie patrzysz na wielkość domu?



Zerknij na wykresy dla AP400 i AP600 i powtórz to zdanie. Mam nadzieje że wykresy rozumiesz.

356902 356903

Jak dla mnie to ładnie powiedziany makaron nawijasz i są to niestety bzdury.

Podaj mi wynik odzysku ciepła do strumienia 100m3/h przy większym wymienniku.
Przy okazji wskaż rekuperator, który posiada taki deklarowany odzysk ciepła :-)

Instaltechnic
31-05-2016, 20:20
Podaj mi wynik odzysku ciepła do strumienia 100m3/h przy większym wymienniku.
Przy okazji wskaż rekuperator, który posiada taki deklarowany odzysk ciepła :-)

W wykresu producent pokazuje że powyżej 96%. Na ten temat się nie wypowiadam, bo to nie moja deklaracja. Producent jak w temacie wątku. To jest tabela z dokumentacji technicznej. Montujesz urządzenia tego producenta, to powinieneś wiedzieć.

Ja odpowiedziałem na oba pytania. Odpowiedz proszę na trzy moje pytania. Widzę, że szukasz zaczepki nie mając pojęcia o czym mówisz. Mówisz dokładnie na odwrót niż jest próbując pouczać innych, a co niektórzy Ci przyklaskują. Wielu możecie wprowadzić w błąd.

kerado28
31-05-2016, 21:10
W wykresu producent pokazuje że powyżej 96%. Na ten temat się nie wypowiadam, bo to nie moja deklaracja. Producent jak w temacie wątku. To jest tabela z dokumentacji technicznej. Montujesz urządzenia tego producenta, to powinieneś wiedzieć.

Ja odpowiedziałem na oba pytania. Odpowiedz proszę na trzy moje pytania. Widzę, że szukasz zaczepki nie mając pojęcia o czym mówisz. Mówisz dokładnie na odwrót niż jest próbując pouczać innych, a co niektórzy Ci przyklaskują. Wielu możecie wprowadzić w błąd.

Tak jak napisałeś ponad 96%..., ale
Skoro mamy wymienniki z odzyskiem ciepła prawie 97% - to dlaczego producenci rekuperatorów takich rzeczy nie piszą na swoich stronach?
Przecież kilku z nich stosuje właśnie takie wymienniki !!

Najlepsze rekuperatory, które posiadają certyfikację osiągają parametry odzysku ciepła 93% (akurat nie na wymiennikach recaira).

kerado28
31-05-2016, 21:11
Dużym błędem jest po prostu nagminne "wciskanie" przez instalatorów za dużych central i to staram się uświadomić kupującym !

Instaltechnic
06-06-2016, 16:48
I jak tam odpowiedzi? Będą?

kerado28
06-06-2016, 19:53
I jak tam odpowiedzi? Będą?

Rzetelne odpowiedzi są składową wielu czynników. Nie można odpowiedzieć, że rekuperator będzie miał zawsze odzysk ciepła 96 %, tak jak nie można stwierdzić, że rekuperator będzie zużywał zawsze tyle samo prądu.
Jest wiele czynników, który ma na to wpływ i nie ma jednoznacznej odpowiedzi, którą starasz się wymusić.

Dlatego pisałem, abyś wskazał producenta rekuperatorów, który ma odzysk ponad 96 % - bo w/g Ciebie skoro wymiennik ma taką charakterystykę to rekuperator także....

kerado28
08-06-2016, 17:49
Widzę, że nie chcesz odpowiedzieć, więc postaram się zrobić to za Ciebie.

Jest wiele instytucji, które dokonują pomiary i wydają certyfikaty.
Jedne są rzetelne, a drugie mniej...

Skupmy się jednak na tych co wykonują badania prawidłowo.

Zaciągnięte ze strony instytutu:
Rekuperator o mocy 300m3/h przy wydajności od 121 m3/h do 231m3/h - odzysk ciepła wyniósł 93%
Rekuperator o mocy 450m3/h przy wydajności od 140 m3/h do 348m3/h - odzysk ciepła wyniósł 89%

Chciałbym zauważyć, że w drugim przypadku zastosowany został większy wymiennik !!
Mimo jednak tego odzysk ciepła przy strumieniu ok. 120m3/h jest większy przy rekuperatorze mniejszym.

Cuda? Czy brak wiedzy?
Proszę zatem nie opisuj rzeczy, których nie rozumiesz !

Instaltechnic
15-06-2016, 17:25
Widzę że instalator ukrywający się za nickiem prywatnym się mądrzy pisząc bzdury, to się wtrąciłem do dyskusji.
Dobrze w tym fachu jest mieć praktykę, wiedzę i znać prawa fizyki, matematyki itp. oraz łączyć je razem. To ostatnie niewielu wychodzi, co widać i na budowach i na forum...


Rzetelne odpowiedzi są składową wielu czynników. Nie można odpowiedzieć, że rekuperator będzie miał zawsze odzysk ciepła 96 %, tak jak nie można stwierdzić, że rekuperator będzie zużywał zawsze tyle samo prądu.
Wkleiłem tabele producenta z wykresem działania central wentylacyjnych w określonych warunkach i przy danej wilgotności, temperaturze itp. Nigdy nie mówiłem że rekuperator będzie miał zawsze taki sam odzysk lub pobierał tyle samo prądu. To jest rozmydlanie odpowiedzi i insynuacje.

Rzetelne odpowiedzi nie są składową wielu czynników, tylko czynniki wpływające na pracę są składowymi do ustalenia warunków pracy. Porównywać centrale można tylko przy takich samych warunkach/parametrach pracy i bez uśrednień, bo one prowadzą do naginania faktów i interpretacji wg potrzeb.


Jest wiele czynników, który ma na to wpływ i nie ma jednoznacznej odpowiedzi, którą starasz się wymusić.
Niczego nie staram się wymusić. Prawiłeś morały, to zadałem kilka prostych pytań, przytoczę ponownie:
a) która opcja będzie cichsza przy tych samych wydajnościach,
b) która opcja będzie bardziej komfortowa latem,
c) którą opcję poleciłbyś bardziej jeżeli ktoś dużo gotuje na gazie


Dlatego pisałem, abyś wskazał producenta rekuperatorów, który ma odzysk ponad 96 % - bo w/g Ciebie skoro wymiennik ma taką charakterystykę to rekuperator także....

Podałem tabele dla całej centrali, którą zaciągnąłem z karty katalogowej producenta z tematu. Druga część zdania to insynuacje. Nigdy tak nie twierdziłem i nie twierdzę. Skąd bierzesz te bzdury?

Instaltechnic
15-06-2016, 17:40
Widzę, że nie chcesz odpowiedzieć, więc postaram się zrobić to za Ciebie.
Nie wiem na co niby nie chcę odpowiedzieć. Powtórz proszę pytanie bo może przeoczyłem.

Jest wiele instytucji, które dokonują pomiary i wydają certyfikaty.
Jedne są rzetelne, a drugie mniej...
Tak było, jest i będzie... Oczywista oczywistość.

Skupmy się jednak na tych co wykonują badania prawidłowo.
Kim jesteś żebyś mógł to ocenić? Skąd wiesz które jak badają i co jest prawidłowe a co nie? Masz jakieś uprawnienia, certyfikat, inne? Napisz je i potwierdź to co piszesz.


Zaciągnięte ze strony instytutu:
Rekuperator o mocy 300m3/h przy wydajności od 121 m3/h do 231m3/h - odzysk ciepła wyniósł 93%
Rekuperator o mocy 450m3/h przy wydajności od 140 m3/h do 348m3/h - odzysk ciepła wyniósł 89%
Co to za instytut?
Jednostką mocy rekuperatora są m3/h?
Odzysk ciepła jest uśredniony. Nie jest jednoznaczny i nie wiadomo przy jakich parametrach.


Chciałbym zauważyć, że w drugim przypadku zastosowany został większy wymiennik !!
Mimo jednak tego odzysk ciepła przy strumieniu ok. 120m3/h jest większy przy rekuperatorze mniejszym.
Świetnie że chciałeś zauważyć. Rozumiem że bez tabel, podania nazwy producenta, modelu urządzenia, podania instytutu i uśrednieniu sprawności przy nieznanych parametrach wilgotności i temperatury, oraz porównaniu central przy innych wydajnościach, mam Ci wierzyć na słowo że to co piszesz jest prawdą?
Pojechałeś ma maksa...


Cuda? Czy brak wiedzy?
Jak czytam co piszesz to chyba jedno i drugie.


Proszę zatem nie opisuj rzeczy, których nie rozumiesz !
Opiszę w drugim poście te które rozumiem.

Instaltechnic
15-06-2016, 18:00
Dokładnie tak, krzywa odzysku ciepła przesuwa się wraz ze zwiększoną płaszczyzną wymiennika. Dlatego przy strumieniu 120m3/h odzysk ciepła będzie lepszy w mniejszym wymienniku (rekuperatorze).


Każdy wymiennik posiada swoją charakterystykę (krzywą odzysku ciepła) oraz prędkość optymalną przy której odzysk ciepła jest najwyższy (optymalny).
Przy większych wymiennikach i mniejszym przepływie odzysk ciepła będzie mniejszy :-)

Najkrócej jak mogę. Wklejam wykres producenta samego wymiennika. Rysunek 4.
358551
Producent Recair, wymiennik bardzo popularny w rekuperatorach RS 160 i jego pięć modeli. Od niskiego po najwyższy. Im wyższy tym większy. Ten z wysokością 500mm ma właśnie chyba koło 36m2 powierzchni. 100 ma najmniej, 200 więcej i tak aż do największej 500-tki.
1. Przy dowolnym, stałym przepływie o danej wartości np. 200m3/h im większa powierzchnia wymiennika tym większa sprawność.
2. Każdy wymiennik posiada swoją posiada swoją charakterystykę i nie istnieje prędkość optymalna przy której odzysk jest najwyższy. Im wolniejszy przepływ tym większy odzysk i to dąży do zera, czyli największy odzysk będzie przy przepływie bliskim zero.


Cuda? Czy brak wiedzy?

Takie głupoty piszesz że żeby było jak mówisz to muszą być cuda, a ktoś kto w to uwierzy musi mieć brak wiedzy. Oba warunki musisz spełnić.

kerado28
19-06-2016, 22:08
Z chęcią podejmę z Tobą merytoryczną dyskusję, ale nie poskówkę do której dążysz.

kerado28
19-06-2016, 22:15
Abyśmy mogli zweryfikować np. Instytut należałoby sprawdzić w jaki sposób wykonuje się certyfikację lub badania.

Cytat:
"Potwierdzono parametry rekuperatora Mistral PRO 800 EC dla dla strumieni Vcz=357 [m3/h] i Vu=533 [m3/h]."

Czy uważasz, że te badania są wykonane dobrze czy źle? Jeśli dobrze to będziemy "pracować" na ich parametrach, jeśli źle to go odrzucimy.

link2jack
20-06-2016, 08:42
Występują w ofercie ThessliGreen airpack'i z dopiskiem BASE. Jakieś wersje okrojone?

Instaltechnic
20-06-2016, 09:27
Występują w ofercie ThessliGreen airpack'i z dopiskiem BASE. Jakieś wersje okrojone?

Tak. Wersja Base jest okrojona - nie ma presostatu filtrów (ustawia się co ile automatyka ma sygnalizować o potrzebie wymiany filtrów; w drugim przypadku centrala sprawdza co bodajże tydzień czy filtry trzeba już wymienić czy jeszcze nie) i nie ma systemu Constant Flow (możliwość ciągłego kontrolowania przepływu podczas regulacji w przypadku podpięcia kalibratora lub na stałe montując dodatkową płytkę z czujnikami).

Instaltechnic
21-06-2016, 08:20
Z chęcią podejmę z Tobą merytoryczną dyskusję, ale nie poskówkę do której dążysz.

Znowu lepiej wiesz co ja myślę i do czego dążę... Mogę rozmawiać ale nie bardzo mam o czym. Napisałem wprost. Nie wiem czy dam radę jaśniej. Staram się pisać dokładnie na temat, a Ty rozmywasz rozmowę, nie odpowiadasz na pytania. O prawach i zasadach fizyki nie ma co rozmawiać.

Instaltechnic
21-06-2016, 08:43
Instytutu nie będę weryfikował, bo nie mam takich uprawnień. Byłem w nim wiele razy, kojarzę sporo osób, które badają tam rekuperatory. W tym samym instytucie są badane rekuperatory ThesslaGreen AirPack.

Piszesz że "należałoby sprawdzić"... Co masz na myśli? Jedź, sprawdzaj.

Cytujesz kawałek informacji, a zauważyłeś że strumienie są niezrównoważone? Norma to dopuszcza więc zgodnie z normą klient (producent rekuperatora) może poprosić o sprawdzenie zgodnie z normą i to dla nich robi instytut.

Napiszę łopatologicznie: Jeżeli mało czerpiemy chłodnego, a dużo wyrzucamy ciepłego, to jest oczywiste że bardziej podgrzejemy powietrze wpadające do domu, niż przy strumieniach zrównoważonych. Norma to dopuszcza, więc producent jedzie po maksie i takie badanie robi. Wyciąga maksimum na papierze, nie patrząc na to, że tak nie będzie to nigdzie pracowało. Instalacja i centrala wentylacyjna powinne być ustawione na strumieniach zrównoważonych czyli Vcz = Vu, a tym bardziej w energooszczędnym i szczelnym domu.

ThesslaGreen nie robi takich numerów i bada rekuperatory tylko na zrównoważonych strumieniach, co wiele razy widziałem w instytucie.

Reasumując: jak na instalatora, który pisze na stronie że jest specjalistą w zakresie wentylacji, dla mnie jesteś spalony ze względu na podstawowe braki w wiedzy i całkowite mylenie praw fizyki i faktów. Jak ktoś ma pytania to chętnie odpowiem, ale tobie podstaw tłumaczył nie będę. Instytutu w Radomiu nie będę podważał, bo jest tam wielu szanowanych doktorów i daleko mi do nich w wielu tematach. Robią takie badania i dla tylu firm że szacun dla nich za wiedzę i to co robią.

PS. Wkleiłeś nie ten certyfikat.

kerado28
24-06-2016, 09:08
Podsumujmy zatem Twoje wypowiedzi:
- jeśli rekuperator ma większy wymiennik ma wtedy większy odzysk ciepła (przy trybie standardowej wentylacji 30 m3/h/os).
- sprawności bada się przy niezrównoważonych strumieniach
- im większy rekuperator tym lepszy - szybciej się przewietrzy dom.

Dopisz jeśli coś pominęliśmy

plusfoto
24-06-2016, 11:07
Podsumujmy zatem Twoje wypowiedzi:
- jeśli rekuperator ma większy wymiennik ma wtedy większy odzysk ciepła (przy trybie standardowej wentylacji 30 m3/h/os).
- sprawności bada się przy niezrównoważonych strumieniach
- im większy rekuperator tym lepszy - szybciej się przewietrzy dom.

Dopisz jeśli coś pominęliśmy

kerado muszę się wtracić bo moim skromnym zdaniem manipulujesz:

ad1. Chyba logicznym jest że wymiennik o pow. wymiany 20m2 będzie miał słabszy odzysk od wymiennika o pow. wymiany 30m2 oczywiści przy założeniu że oba pracują w identycznych warunkach i na tych samych parametrach (przepływach).

ad2. cytat z wypowiedzi instaltechnic:


Instalacja i centrala wentylacyjna powinne być ustawione na strumieniach zrównoważonych czyli Vcz = Vu, a tym bardziej w energooszczędnym i szczelnym domu.

Więc delikatnie mówiąc mijasz się z prawdą.

ad3. Nigdzie nie zauważyłem takiego stwierdzenia w jego wykonaniu

kerado28
24-06-2016, 12:35
kerado muszę się wtracić bo moim skromnym zdaniem manipulujesz:

ad1. Chyba logicznym jest że wymiennik o pow. wymiany 20m2 będzie miał słabszy odzysk od wymiennika o pow. wymiany 30m2 oczywiści przy założeniu że oba pracują w identycznych warunkach i na tych samych parametrach (przepływach).

ad2. cytat z wypowiedzi instaltechnic:

Więc delikatnie mówiąc mijasz się z prawdą.

ad3. Nigdzie nie zauważyłem takiego stwierdzenia w jego wykonaniu
Bardzo mnie cieszy, że ktoś zabiera głos.

ad1. Oczywiście, że tak - ale to jest duża różnica.
Weź pod uwagę rekuperatory o wydajności nominalnej 300 i 400 m3/h

ad2. Nie. Ponieważ ja podałem dane ze strony producenta w jakich warunkach były wykonywane badania...
Gdzie Vcz=357 [m3/h] i Vu=533 [m3/h].
Napisałem, że badanie zostało wykonane nierzetelnie (choć w dopuszczalny sposób), a dostałem info, że pracują tam fachowcy...
Czy także uważasz, że te strumienie są równe? ;)

ad. 3 Co do trzeciej to masz rację - podpiąłem odpowiedź innego użytkownika do Instaltechnic - czyli tego punktu nie ma :-)

Instaltechnic
24-06-2016, 12:51
1. Strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego powinny być sobie równe, np. 300m3/h nawiewamy i 300m3/h wywiewamy. Inaczej do domu dostaje się "obce powietrze" (z poza układu wentylacji), czego powinno się maksymalnie unikać.

2. Norma dopuszcza duże odchylenie przy pomiarach i niestety taka jest. Jest stara i jest do bani. Jeżeli ktoś zleca żeby zrobić pomiary przy maksymalnie nierównych strumieniach, które będę się mieściły w granicy normy, to instytut to robi. Osoba wydająca dokument nadal jest fachowcem i to jej nie ujmuje że robi badanie zgodnie z normą i zgodnie z poleceniem klienta. Jest napisane na dokumencie że przy nierównych strumieniach Producent dzięki temu marketingowo pisz że spełnia normę, a że na granicy, żeby wypaść jak najlepiej to już co innego.

Plusfoto - napisz jasno o co Ci chodzi bo nie rozumiem. Edit. Chyba wiem o co Ci chodzi :)

kerado28
24-06-2016, 13:00
Widzę, że zaczynamy rozmawiać tym samym językiem :-)

Norma pozwala na strumienie w proporcji 2/3 - czyli bardzo duże !!

Co nie zmienia faktu, że montując rekuperator o wydajności 300 i 400 m3/h i przy strumieniu 120m3/h większy odzysk ciepła będzie miał rekuperator o mniejszej mocy.

Instaltechnic
24-06-2016, 13:03
Nie zaczynamy. Znowu piszesz bzdury.

kerado28
24-06-2016, 13:17
Mocno się mylisz. Tym bardziej, że starasz się robić to zawodowo. A to przecież podstawy !!

Poczytaj, potestuj, sprawdź.

A później napisz.

Jeśli chcesz to mogę Tobie wrzucić linki do takich badań.

Instaltechnic
24-06-2016, 13:33
Piszę konkrety. Podaję przykłady, modele jednostek, wykresy producentów.

Dyskusja z Tobą jest jałowa. Manipulujesz, nie odpowiadasz na pytania, mylisz jednostki, mieszasz ile możesz.

kerado28
24-06-2016, 13:49
Jakie konkrety?
"Nie znasz się na fizyce"
"Dyskusja z Tobą jest jałowa."
itp.
To są dla Ciebie konkrety?- Te Twoje "Konkrety" są ..... nawet żal jest komentować.

Brednie piszesz, a najgorsze jest to, że starasz się tą ciemnotę przekazać innym.

Przeanalizuj sobie badania instytutu np. z Niemiec
http://database.passivehouse.com/en/components/small_ventilation_systems

Wydaje Ci się, że pozjadałeś wszystkie rozumy, a Twoja wiedza umówmy się jest bardzo skromna.

Instaltechnic
24-06-2016, 14:03
"Nie znasz się na fizyce"


Nie kojarzę takiej mojej wypowiedzi, a widzę że jest zacytowana.

Przytoczę z postu 42 i się do tego ustosunkuj, proszę:
1. Przy dowolnym, stałym przepływie o danej wartości np. 200m3/h im większa powierzchnia wymiennika tym większa sprawność.
2. Każdy wymiennik posiada swoją posiada swoją charakterystykę i nie istnieje prędkość optymalna przy której odzysk jest najwyższy. Im wolniejszy przepływ tym większy odzysk i to dąży do zera, czyli największy odzysk będzie przy przepływie bliskim zero.

PS. Błędnie podsumowałeś moje wypowiedzi na co Ci wrócił uwagę plusfoto. Manipulujesz.

kerado28
24-06-2016, 14:09
Napisałem:
Co do trzeciej to masz rację - podpiąłem odpowiedź innego użytkownika do Instaltechnic - czyli tego punktu nie ma

A Ty dalej swoje...

Zerknąłeś w link? A jakie wnioski?
Zerknij w przepływy i odzyski ciepła !

kerado28
24-06-2016, 14:13
Mogę Tobie zacytować kilka przykładów (jeśli chcesz)
np.
Rekuperator Paul 300 przy strumieniu 121 m3/h - ma odzysk ciepła na poziomie 93%
ten sam produkt, lecz już w wersji 400 ma odzysk ciepła mniej niż 89%


Chodzi o to, że im większy jest rekuperator tym strumienie, które powinny przepływać przez wymiennik także POWINNY być większe !

Andrzej_M_
24-06-2016, 20:38
,,,, 2. Każdy wymiennik posiada swoją posiada swoją charakterystykę i nie istnieje prędkość optymalna przy której odzysk jest najwyższy.

Im wolniejszy przepływ tym większy odzysk i to dąży do zera, czyli największy odzysk będzie przy przepływie bliskim zero. ,,,,

Ciekawe to co piszesz.

Reasumując:
To co napisałeś oznacza, że wymianie ciepła poprzez wymiennik przeponowy, sprzyja bezruch materii ?.

Instaltechnic
05-07-2016, 10:48
napisałem PRZEPŁYWIE BLISKIM ZERO. Bez przepływu odzysku nie będzie. Temperatury się wyrównają i tyle.

To co piszesz to nie reasumowanie a własna nadinterpretacja.

Nie wchodzę w fizykę kwantową. Jeżeli nawet powietrze nie przepływa przez wymiennik, to nie znaczy że cząsteczki się nie poruszają. Miałoby to miejsce tylko w przypadku zera bezwzględnego. Olbrzymia nadinterpretacja.

Instaltechnic
05-07-2016, 11:08
Mogę Tobie zacytować kilka przykładów (jeśli chcesz)
np.
Rekuperator Paul 300 przy strumieniu 121 m3/h - ma odzysk ciepła na poziomie 93%
ten sam produkt, lecz już w wersji 400 ma odzysk ciepła mniej niż 89%


Chodzi o to, że im większy jest rekuperator tym strumienie, które powinny przepływać przez wymiennik także POWINNY być większe !

Na podstawie dwóch certyfikatów dwóch central próbujesz zmieniać prawa fizyki i niewłaściwie interpretujesz fakty. Paul Novus 300 ma średni odzysk w danym przedziale 121-231m3/h na poziomie 93%, a 94% przy 144m3/h, natomiast Paul Novus 450 ma średni odzysk w danym przedziale 140-348m3/h na poziomie 89%. Odzysk na poziomie 144m3/h nie jest podany.
1. Centrale mogę mieć te same lub inne wymienniki (taka sama lub inna ilość m2 wymiennika - tego nie wiem).
2. Centrale mogą mieć inną budowę, wymiary, parametry, wentylatory.
3. Centrala mają podane sprawności przy różnych przepływach.

Na tej podstawie nie można wysnuć wiarygodnych wniosków i porównać central przy tym samym przepływanie, bo nigdzie nie jest to podane.

Centrale o rożnych nazwach modelowych mogą mieć te same wymienniki.

plusfoto
05-07-2016, 13:15
Tak z ciekawości podpytam może ktoś wie bo przy instalacji zapomniałem pomierzyć i dopytać. Jeśli moja 300 przy 7,5V daje 180 m3 to ile może dać przy 10V? Czy dobrze liczę że powinno być w okolicach 240 ?

kerado28
05-07-2016, 16:07
Tak z ciekawości podpytam może ktoś wie bo przy instalacji zapomniałem pomierzyć i dopytać. Jeśli moja 300 przy 7,5V daje 180 m3 to ile może dać przy 10V? Czy dobrze liczę że powinno być w okolicach 240 ?

Niekoniecznie.
Wydajność nie wzrasta liniowo.

Inne są wydajności na nawiewie i na wywiewie.

kerado28
05-07-2016, 16:14
Na podstawie dwóch certyfikatów dwóch central próbujesz zmieniać prawa fizyki i niewłaściwie interpretujesz fakty. Paul Novus 300 ma średni odzysk w danym przedziale 121-231m3/h na poziomie 93%, a 94% przy 144m3/h, natomiast Paul Novus 450 ma średni odzysk w danym przedziale 140-348m3/h na poziomie 89%. Odzysk na poziomie 144m3/h nie jest podany.
1. Centrale mogę mieć te same lub inne wymienniki (taka sama lub inna ilość m2 wymiennika - tego nie wiem).
2. Centrale mogą mieć inną budowę, wymiary, parametry, wentylatory.
3. Centrala mają podane sprawności przy różnych przepływach.

Na tej podstawie nie można wysnuć wiarygodnych wniosków i porównać central przy tym samym przepływanie, bo nigdzie nie jest to podane.

Centrale o rożnych nazwach modelowych mogą mieć te same wymienniki.

Podaje Tobie "na tacy" wyniki, a Ty dalej swoje... (że inne wymienniki, obudowa, a wystarczy przeczytać DTR danego rekuperatora).

pavosnop44
06-07-2016, 20:25
Witam. Wlasnie zakupilem reku airpack 300v ze sterownikiem air++. I mam pytanie. Czy i jak bedzie dostepna obsługa przez internet. Airmobile czy jakos tak.
Pozdrawiam

plusfoto
06-07-2016, 21:02
Będzie a być może już nawet jest. Zadzwoń do Thesli lub swojego dostawcy. Cenę znasz tysiąc z hakiem netto. Może twój dostawca coś z tego uszczknie.

pavosnop44
06-07-2016, 21:48
Byc moze udaloby sie uszczypac cos z ceny. Centralke ze sterownikiem dostalem za 6800 brutto. Ale mysle ze za taki dodatek i tak duzo sobie zycza. Powinien byc za gora dwie stowki, wtedy bym sie zdecydowal. Moze to sie komus przyda dostawka Constant flow kosztuje 800 zl netto.
Pozdrawiam

Tomasz13
10-09-2017, 16:02
Witam Wszystkich.Widzę że ostatni post w tym temacie jest z roku 2016 :) jednak może podłącze się do tematu i uzyskam odpowiedź.
Mój projekt to dom w kalateach 3 o metrażu 180 m2 i zastanawiam sie nad zamontowaniem tej rekuperacji.Czy jest ona godna polecenia?
Może ktoś się wypowie kto już jej używa.Czy jesteście zadowoleni z niej i czy może są lepsze niż ta.
Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedzi.