PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł co do nowego domu



Spookodzieciak
18-02-2016, 21:36
Witam temat walkowany setki albo tysiące razy, setki przeczytanych stron w internetach, setki za i przeciw a właśnie w tym roku i to niedługim czasie stanie przez decyzją wyboru kotła co do nowego domu. I pytanie do was wszystkich a raczej prośbą onwymiane swoich doświadczeń gdyż w domu mam już od początku zaplanowane że będzie pięć na paliwa stałe i oto pytanie jaki i jakiensa koszty takiego ogrzewania tzn chodzi mi o przybliżone w mire koszty eksploatacji i zuzycia paliwa.
Domek ok 110mkw z tego naradzie robony sam dół czyli pow użytkowej 70mkw kiedyś góra, przyłącza gazu nie ma więc nie ma takiej opcji, co do ogrzewania elektrycznego raczej jestem nie nastawiony, więc zostaje piec co najlepiej z podajnikiem czyli zostaje ekogroszek ew pellet, i teraz wasze doświadczenia czysto ma sens? Jakie nagrzewanie wyszloby w miarę tanio?
Cegłą phoroterm 24cm imdo ntego będzie izolacja 12cm, ocieplenia strop i dach. Prossae o opinię na temat ogrzewania i zuzycia np ekogroszku i jak w ogóle wy to widzicie bo ją juz się pogubilem :) z góry dziękuje za zainteresowanie :)

KaliMi
18-02-2016, 23:36
Witam temat walkowany setki albo tysiące razy, setki przeczytanych stron w internetach, setki za i przeciw a właśnie w tym roku i to niedługim czasie stanie przez decyzją wyboru kotła co do nowego domu. I pytanie do was wszystkich a raczej prośbą onwymiane swoich doświadczeń gdyż w domu mam już od początku zaplanowane że będzie pięć na paliwa stałe i oto pytanie jaki i jakiensa koszty takiego ogrzewania tzn chodzi mi o przybliżone w mire koszty eksploatacji i zuzycia paliwa.
Domek ok 110mkw z tego naradzie robony sam dół czyli pow użytkowej 70mkw kiedyś góra, przyłącza gazu nie ma więc nie ma takiej opcji, co do ogrzewania elektrycznego raczej jestem nie nastawiony, więc zostaje piec co najlepiej z podajnikiem czyli zostaje ekogroszek ew pellet, i teraz wasze doświadczenia czysto ma sens? Jakie nagrzewanie wyszloby w miarę tanio?
Cegłą phoroterm 24cm imdo ntego będzie izolacja 12cm, ocieplenia strop i dach. Prossae o opinię na temat ogrzewania i zuzycia np ekogroszku i jak w ogóle wy to widzicie bo ją juz się pogubilem :) z góry dziękuje za zainteresowanie :)
Bardzo słabe ocieplenie domu.
Nie ma tak małych kotłów na eko groszek, no może skamp ma chyba 7 kW. Zwiększ docieplenie i ogrzejesz dom prądem. Będzie czysto i bez kotłowni, wiem coś na ten temat.

Spookodzieciak
19-02-2016, 00:16
Kotłownia już stoi a wnim komin fi 200 i wentylacji do kotłowni... Założenia z góry były na pięć na paliwa stałe a nie wiem kurcze w te tanie ogrzanie domu energia elektryczną trochę nie wierze ...właśnie patrzylem na ten skam p premium 7 kw, instalacja na początek 7 grzejników dol plus bojler dwufunkcyjny 100l później gora dojdzie około 40m do ogrzania. Patrzylem też defro ekr 10kw rzekomo do tych powierzchni, przyłączono jest do domu zrobiony 14kw linia i czy podlaczajac do tego ogrzewanie elektryczne plus wszystkie pralki kuchenki sprzetitp to czy nie będzie teraz zamalo :) dodam że w tym temacie jestem laikiem a zależy mi żeby było dobrze i jak każdemu dość tanio i ekonomicznie :)

marcus312
19-02-2016, 00:38
Mozliwe ze okolo 500kg ekogroszku na miesiac wystarczy oczywiscie to tylko takie przyblizenie z zapasem wiecej chyba nie wyjdzie :rolleyes:

Spookodzieciak
19-02-2016, 00:43
A co do pieców poza tymi co portalem co jet jeszcze warte polecenia? I pytanie czy 7 czy 9 czy 10kw? Planowane ocieplenie budynku jak naradzie 12 cm w budynku są dwa okna 150x150 i balkonów około 2mx3m mniej więcej :) w oknach tzn kuchnia łazienka i pokoje nawietrzniki okienne:)

Arturo72
19-02-2016, 17:05
Bardzo słabe ocieplenie domu.
Nie ma tak małych kotłów na eko groszek, no może skamp ma chyba 7 kW. Zwiększ docieplenie i ogrzejesz dom prądem. Będzie czysto i bez kotłowni, wiem coś na ten temat.
Dokładnie tak,izolacja zdecydowanie za słaba,ogranicz straty ciepła czyli energii bo to podstawa i od tego zależą niskie rachunki za ogrzewanie czyli małe zużycie energii.
Nie ma tak małych kotłów na rynku bo potrzebujesz max.5kW przy bardzo dużych mrozach.
Taki dom ogrzejesz tanio prądem lub pompą ciepła bez syfu w nowym domu.
Wykonaj OZC to dowiesz się ile zużyjesz energii na ogrzewanie i wtedy wybieraj źródło ciepła bo teraz nie wiesz o swoim domu nic.

Spookodzieciak
19-02-2016, 19:28
zeby zrobic ozc musze miec juz okna drzwi ocieplenie czy poprostu wiedziec conz czego bede dokladnie robil? mam zrobiona srodowiskowa i ekonimiczna analiza optymalizacyjno porownawcza i tam cis wyczytalem ze niby zuzycie wegla na wentylacje i ogrzewsnie to ok 1.5t i na cwu ok 1.5 na rok czyli jakies 3t na ogrzewanie wentylacje i cwu...
niby 8400kwh/r na ogrzewanie iwentylacja i 4900kwh/r na cwu. i zapotrzwbowanie na energie elwktryczna produkcji mieszanej od urzadzen pomocniczych do ogrzewania i prYgotowania cwu po 464kwh/r.
jestemlaikiem wiec w sumie nawet nie wiem na jakiej podstawie takie wartosci sa dobrane. gdzies w ptojekce cos 45w/m2 ...a w tym ze np w projekcie nie ma napowietrznikow okiennych krtore zamowilem wraz z oknami
czyli najlepiej ozc a pozniej myslec co dalej? nie jestem za bardzo przekonany co do pradu nie wiem czemu

Spookodzieciak
19-02-2016, 19:32
aha pow zabudowy az 87m2
pow netto a 139m2
kubatura v 184m3
strefa klimatyczna 3
2 kondygnacje, tyle wiem z projektu

Arturo72
19-02-2016, 19:47
niby 8400kwh/r na ogrzewanie iwentylacja i 4900kwh/r na cwu. i zapotrzwbowanie
Niby zużycie energii na ogrzewanie wyglada ok ale zużycie energii na cwu jest zawyżone i przedstawione dla 5 osób bo na osobę liczy się max.1000kWh/rok.
Przy tym zużyciu na ogrzewanie czyli 8400kWh gdybyś grzał pradem za to zapłaciłbyś 2500zł gdybyś grzał pompą powietrzną zużycie dzięki COP spadłoby do ok.2800kWh czyli 840zł za sezon grzewczy,oczywiście bez cwu bo nie wiem na ile osób.
I teraz patrz,robisz lepszą izolację i schodzisz ze zużyciem do np.5000kWh i inwestujac jedynie 2,5tys.zł w kociołek na prąd ogrzewanie będzie Cię kosztowało ok.1500zł za sezon grzewczy.
Zatem po co Ci wegiel ?

Spookodzieciak
20-02-2016, 14:22
Niby tak z tym że dom to model z12 ze strony z500. Nie wiem czy to zapotrzebowanie jest w takiej granicy jak znalazłem może to tylko jakieś częściowe dane które znalazłem z drugiej strony pompy ciepła już dawno odrzuciłem ze względu na duży koszt inwestycji a domek buduje dlatego że wybralem mały nowy dom jak stary do remontu albo mieszkanie w starej kamienicy :) nie zamierzam też nie wiadomo ile pakować w termomodernizacje jakieś dodatkowe ocieplenie kombinowaną bo domek ma stanąć jak najszybciej nim chciałbym zamieszkać i liczne się z jakimś wiekszym zapotrzebowaniem na energię, dom posiada nawietrzniki i wentylację grawitacyjna nie mechaniczną więc i straty przy takiej są dość duże dlatego myślę o piecu z podajnikiem na ekogroszek plus cwu to patrzylem na piece od 7 smamp do 10 kW np ogniwo, per eko, defro :)

Arturo72
20-02-2016, 14:33
Niby tak z tym że dom to model z12 ze strony z500. Nie wiem czy to zapotrzebowanie jest w takiej granicy jak znalazłem może to tylko jakieś częściowe dane które znalazłem z drugiej strony pompy ciepła już dawno odrzuciłem ze względu na duży koszt inwestycji a domek buduje dlatego że wybralem mały nowy dom jak stary do remontu albo mieszkanie w starej kamienicy :) nie zamierzam też nie wiadomo ile pakować w termomodernizacje jakieś dodatkowe ocieplenie kombinowaną bo domek ma stanąć jak najszybciej nim chciałbym zamieszkać i liczne się z jakimś wiekszym zapotrzebowaniem na energię, dom posiada nawietrzniki i wentylację grawitacyjna nie mechaniczną więc i straty przy takiej są dość duże dlatego myślę o piecu z podajnikiem na ekogroszek plus cwu to patrzylem na piece od 7 smamp do 10 kW np ogniwo, per eko, defro :)
Błąd,że nie pomyślałeś o tym przed budową i masz już komin i kotłownię a dodając do tego kocioł miałbyś za to tańsze w inwestycji i w eksploatacji od węgla bezobsługowe i czyste źródło ciepła.
W małym domu kazdy m2 jest na wagę złota to tym bardziej bez pomyślunku to zrobiłeś bo teraz nie dość,że będziesz płacił dużo za wegiel z uwagi na mocno przewymiarowany kocioł czyli kosmicznie niską sprawnosć to masz zagracone i nieuzytkowe m2 no i syf w nowiuśkim domu :)
Ale człowiek uczy się na błedach :)

Szok,teraz spojrzałem na ten z12,toż to karygodne nawet i nie wiem jak głupie ,żeby do 70m2 pakować syf wegielny.Przecież tam nawet nie ma kotłowni na wegiel ani miejsca na sklad opału.
Ale głupota nie zna granic :D
Ciemnogród jednak istnieje bo zamach był ;)

klaudiusz_x
20-02-2016, 14:40
Co masz już gotowe?
Piszesz, że będzie 12cm na ściany i będziesz ocieplać strop i dach.
Może dasz z 15/20 grafitu na ściany + 30cm wełny w dach.
CO już masz? Tz grzejniki/podłogówka?
U mnie w starej chałupie z 5cm styro i dużą ilością mostków, przy -16*C w nocy i -10*C za dnia wystarczy kocioł 9KW.
Tyle wychodzi po zużytym węglu (50kg/doba) i zakładanej sprawności kotła 50%.
Kocioł to wykastrowany śmieciuch (viadrus u22) palony od góry węglem typ33/28MJ.

Spookodzieciak
20-02-2016, 14:50
Pomyśleć o tym nie pomyślałem w projekcie był gaz ale u nas możliwości podpięcia gazu nie ma bo to wieś, domek 70m dół plus gora w planie użytkowa. Co do prądu to podłączona linia 14kw 25a chyba, komin wszystko stoi, człowiek nie myślał o tym wcześniej a działka pod dom duza także miejsce na jakiś opał na wszystko bez problemu się znajdzie. W obecnym domu jest tzw smieciuch palenie węglem od góry pięć defro tylko przemianowany chyba niestety ale ok 250m po podlogach i 2x120l cwu piec 25 kw zasypowy rozpalany od góry około 55-60 stopni na zasilaniu i ok 30kg opału pali sie około 10-12 h non-stop póki co brak termostatow na grzejnikach i nie ma tragedi więc czasem do pieca zajzec się nie boje jedyne jak wybrnąć z ogrzewania w tej sytuacji bo prąd nawet jakby może wyjść dość tanio przy tej izolacji ok 15/20 cm styropian i ocieplony dach i strop ale jak będzie i miesiąc czy dwa po minus 20 a zdarzało się w tym rejonie to i rachunki będą dość spore... Poza tym jestem laikiem nie znam się więc pytam

Arturo72
20-02-2016, 14:59
Pomyśleć o tym nie pomyślałem w projekcie był gaz ale u nas możliwości podpięcia gazu nie ma bo to wieś, domek 70m dół plus gora w planie użytkowa. Co do prądu to podłączona linia 14kw 25a chyba, komin wszystko stoi, człowiek nie myślał o tym wcześniej a działka pod dom duza także miejsce na jakiś opał na wszystko bez problemu się znajdzie. W obecnym domu jest tzw smieciuch palenie węglem od góry pięć defro tylko przemianowany chyba niestety ale ok 250m po podlogach i 2x120l cwu piec 25 kw zasypowy rozpalany od góry około 55-60 stopni na zasilaniu i ok 30kg opału pali sie około 10-12 h non-stop póki co brak termostatow na grzejnikach i nie ma tragedi więc czasem do pieca zajzec się nie boje jedyne jak wybrnąć z ogrzewania w tej sytuacji bo prąd nawet jakby może wyjść dość tanio przy tej izolacji ok 15/20 cm styropian i ocieplony dach i strop ale jak będzie i miesiąc czy dwa po minus 20 a zdarzało się w tym rejonie to i rachunki będą dość spore... Poza tym jestem laikiem nie znam się więc pytam
Naprawdę odpuść sobie węgiel,w tych 70m2 będziesz potrzebował max.3-4kW w największe mrozy czyli sprawność kotła będziesz miał na poziomie 40-50% czyli wrzucisz 2t a 1-1,2t wyrzucisz kominem czyli ponad 50% kasy wywalisz w powietrze.
Bufor z grzałką lub Kospel i za ogrzewanie zapłacisz max.1500zł czyli ok.5000kWh a to na te 70m2 to i tak za dużo a "kotłownię" podziel na pół i powstanie ci pralnia z jednej strony a z drugiej spiżarka.

klaudiusz_x
20-02-2016, 15:04
Co do prądu to podłączona linia 14kw 25a c

U mnie przyłącze 17kW i także 25A.
Dasz radę prądem.
Tylko grzejniki trochę komplikują sprawę.
Kocioł to raczej jakiś mały.
Bez rusztu wodnego, bez rusztu awaryjnego.
Szukaj czegoś o sprawności na papierze powyżej 90%.
To co niżej, to nie patrz. Szkoda kasy wydawać na kocioł o niskiej sprawności.
Sam nie mam, ale z opisów taki skamp-plus/premium powrót mają w połowie kotła. Nie potrzeba dodatkowej pompki do obiegu wewnętrznego i nie potrzeba zaworu 4d. Wystarczy 3d.
Jednak moim zdaniem, dołóż trochę cm w izolacje i idź w prąd z używanym kospelem lub buforem i g12w.

EDIT.

Wejdź do tematu o grzaniu prądem.
Tam znajdziesz krzyśka bb który ma dom z 15cm imieszka w Bielsku (3 strefa) Zobacz ile prądu żużywa na grzanie.
Sprawdź także jaśka71. Podobnie.

Spookodzieciak
20-02-2016, 15:59
Myślałem też o podlogowce w domu bufor ciepła albo grzałka do buforu albo mały piecyk co i załadowanie bufora np maksymalnym wykorzystaniem mocy grzewczej kotła np palac od góry ale żeby było to opłacalne i sensowne chyba musiabym mieć bardzo duzy zbiornik buforowy żeby dwa razy dziennie nie lądować bufora.
Jak to by mogło wyglądać?ew Jakiej mocy musiałaby być grzałka ile kW i ile czasu musialaby grzac ile l wody żeby to wyszło opłacalne :)

Arturo72
20-02-2016, 16:52
Myślałem też o podlogowce w domu bufor ciepła albo grzałka do buforu albo mały piecyk co i załadowanie bufora np maksymalnym wykorzystaniem mocy grzewczej kotła np palac od góry ale żeby było to opłacalne i sensowne chyba musiabym mieć bardzo duzy zbiornik buforowy żeby dwa razy dziennie nie lądować bufora.
Jak to by mogło wyglądać?ew Jakiej mocy musiałaby być grzałka ile kW i ile czasu musialaby grzac ile l wody żeby to wyszło opłacalne :)
Sądzę,że 9kW w grzałce spokojnie by wystarczyło,jeśli nie masz jeszcze grzejników ściennych to odpuść je sobie i zrób podłogówkę po całości bo scienne nie mają absolutnie żadnych zalet a są anarchonizmem w dzisiejszych czasach a ja uważam montowanie ich za głupotę.
imrahil ogrzewa buforem z grzalką swój dom,ma o wiele wiekszy dom od Twojego i ma tylko 300l bufor,pogadaj z nim.

imrahil
20-02-2016, 17:56
Sądzę,że 9kW w grzałce spokojnie by wystarczyło,jeśli nie masz jeszcze grzejników ściennych to odpuść je sobie i zrób podłogówkę po całości bo scienne nie mają absolutnie żadnych zalet a są anarchonizmem w dzisiejszych czasach a ja uważam montowanie ich za głupotę.
imrahil ogrzewa buforem z grzalką swój dom,ma o wiele wiekszy dom od Twojego i ma tylko 300l bufor,pogadaj z nim.

ten dom z 12 cm styropianu i wentylacją grawitacyjną to jednak inna sprawa. ja na miejscu autora wątku zrobiłbym tak:
- więcej izolacji, tylko co ze ścianami i ewentualną zmianą wymiarów budynku? pytanie do kierownika budowy, projektanta i ewentualnie geodety
- wodna podłogówka (jak tam izolacja pod podłogą?)
- bufor kilkaset litrów z grzałką około 10 kW (zmiana mocy przyłączeniowej w dzisiejszych czasach to kwestia dopłaty kilkudziesięciu zł za 1 kW) + oddzielny bojler CWU
- ewentualnie klimatyzator do obniżenia rachunku
- jeśli poddasze ma nie być grzane w najbliższym czasie to kupiłbym 10 cm najtańszej wełny i rozłożył na stropie parteru

tak spróbowałbym grzać w taniej taryfie. skoro komin już jest, to w razie niezadowolenia zawsze można dokupić kocioł.

klaudiusz_x
20-02-2016, 18:05
Myślałem też o podlogowce w domu bufor ciepła albo grzałka do buforu albo mały piecyk co i załadowanie bufora np maksymalnym wykorzystaniem mocy grzewczej kotła np palac od góry ale żeby było to opłacalne i sensowne chyba musiabym mieć bardzo duzy zbiornik buforowy żeby dwa razy dziennie nie lądować bufora.
Jak to by mogło wyglądać?ew Jakiej mocy musiałaby być grzałka ile kW i ile czasu musialaby grzac ile l wody żeby to wyszło opłacalne :)
Masz 25A.
Spokojnie pociągnie 17kW.
W taryfie nocnej masz 10 godzin w tygodniu taniej taryfy.
Wejdź w wątek o grzaniu prądem. Zobaczysz ile potrzeba.
Musisz uwzględnić w tych 17kW kuchenkę, żelazko i inne drobne sprawy.
Realnie masz do dyspozycji na moje oko około 11kW mocy na CO i CWU,
Elektryk może zrobić Ci takie zabezpieczenie, włączasz indukcję i automatycznie odłącza Ci jedną grzałkę w ewentualnym buforze.
Tak samo z pralką i suszarką elektryczną.

Sam palę w kotle od góry.
Generalnie to mam dojść. Nie ma bufora, trzeba palić według pogody.
Jesteś uziemniony.
Nie podałeś po ile masz węgiel i jaki to.
Jeśli masz kasę i nie liczysz każdego grosza, odpuść węgiel. Chyba że węgiel kosztuje 800zł, wtedy tak czy tak nie ma sensu ładować się w palacza nawet przy groszku.
Możesz pokombinować z miałem i dobrym kotłem. Wtedy zejdziesz z kosztem kWh do poziomu tej uzyskanej z pompy ciepła.
U mnie kWh od Taurona to 25gr (do końca grudnia). Teraz pewnie podwyższyli opłatę za przesył.
Gaz wychodzi około 20 do 25gr. Inwestycja znacznie większa.

Jest wiele opcji.
Najważniejsza, to zwiększenie izolacji.
A potem prąd będzie taniutki (na dziś).

U mnie rura z gazem jest około 20m od granicy mojej działki.
Aktualnie mi się nie opłaca jej podłączać.
Koszt to przeszło 10 tys.
Za kospela i zwykły bojler do ciepłej wody z podłączeniem zmieścisz się za nówki w 4 tys.

U mnie jest Tauron gliwicki.
U innych prąd może być znacznie droższy.

Spookodzieciak
20-02-2016, 19:29
ten dom z 12 cm styropianu i wentylacją grawitacyjną to jednak inna sprawa. ja na miejscu autora wątku zrobiłbym tak:
- więcej izolacji, tylko co ze ścianami i ewentualną zmianą wymiarów budynku? pytanie do kierownika budowy, projektanta i ewentualnie geodety
- wodna podłogówka (jak tam izolacja pod podłogą?)
- bufor kilkaset litrów z grzałką około 10 kW (zmiana mocy przyłączeniowej w dzisiejszych czasach to kwestia dopłaty kilkudziesięciu zł za 1 kW) + oddzielny bojler CWU
- ewentualnie klimatyzator do obniżenia rachunku
- jeśli poddasze ma nie być grzane w najbliższym czasie to kupiłbym 10 cm najtańszej wełny i rozłożył na stropie parteru

tak spróbowałbym grzać w taniej taryfie. skoro komin już jest, to w razie niezadowolenia zawsze można dokupić kocioł.

dlatego wlasnie bede musial sie zastanowic, w projekcie napisane jest chyba 12/15 cm na sciany musialbyn kierownika dopytac czy mozna i 20cm, strop na chwile obecna bede chcial ocieplic mimo ze bedzie jak.narazie nieuzywany to izolacje z 10/15 cm podloga i ok 20cm dach, budynek jest posadowiony powyzej gruntu okolo 50cm fundament zaizolowany ptzeciwilgociowo dodatkowo styrodur i folia kubelkowa, na tym folia i plyta chyba 15 cm na tonwejdzie 10cm izolacji , folia i 5cm wylewki. dom na chwile obecna stoi w stanie surowym zamknietym w tym roku chcialbym tynki posadzki i instalacje wodna kanalozacyjna tzn ta w posadzce bo w fundamencie juz odplywy sa i wlasnie centralne ogrzewanie. nie chcialbym byc tylko uzalezniony od samego pradu bo nigdy nie wiadomo jak bwdzie rosla cena energi, poczatkowo myslac o lekkim "luksusie" z racji ze teraz pale w smieciuchu weglem flotem to myslalem o piecu z podajnikiem i grzejniki np 7kw albo 10, jesli mialbym w nim przez sezon grzewczy spalic ekogroszku za okolo 1000-1500 zl byloby ok mysle, tyle ze nie orientuje sie ile taki piec w takim domu moze mi tego spalic dlatego pytam bo wiadoomo kwestie ceny te sa wazne, druga opcja o jakiej pomyslalem to smieciuch rozpalany od gory weglem raz dziennie albo raz na dwa dni jesli jest opcja i zalezbie od tego ile l zbiornika i wszystkiego musialbym zmiescix w tej malej kotlowni, smieciuch palony na max przez 3 czy 4h to cieplo w domu na termostatach ustawione plus bufor to zmagazynowane cieplo z racji czestych u nas problemow z pradem racjonalne podejsxis bo nie ma pradu mam cieplo bo na upartego budfor w piecu naladuje sie grawitacyjnie a podlogowka nampompie obiegowej ktora moze bys zasilana z zasilacA ups z akumulatorem przez jakis tam czas w razie w. bo rozumiem ze kociol z podaknikien plus bufor i podlogowka to wyjscie nie wyjscie? tzn po dniu palenia powiedzmy spalenie.na dobe te 15-25 kg o ile nie mniej ekogroszku i nastepny dzien cieplo na podlogowke z bufora a wiadomo zaleznie od pogody inne zuzycie.
co o tym myslicie? a co do smieciucha u nas tanie drewno i dosc dobry dostep wiec i w raIe co do nagrzania bufora mozabyloby w razie "biedy" i drzewa wrzucic ;) moze jestem uprzedzony do pradu jak o znajomych slysze ile im doplaty za kawalerki przychodzi po zimie, a i czy jesli bede chcial podlogowke to tez musze jakos warstwy podlogi pozmieniac? i co do ogrzewabia elektrycznego bo w projekcie jest ze piec na.palowa stale czy to tez nie koliduje i mozna zawsze zmienic? dzieki bardzo za wszystkie opinie ;)

Maher
20-02-2016, 20:32
Ja mam dom 150m2 temperatury w środku powyżej 22C i ocieplenie podobne jak u ciebie (poroterm + 12cm styropianu) i kupując jeden z droższych ekogroszków koszt całoroczny CO + CWU to 2100zł (drugi pełny rok grzania), Także niech cię nie straszą kosztami i też nie zaniżają grzania prądem i pompami ciepła bo liczą koszty w II tańszej taryfie i jakbyś miał 100% podłogówki, przy kaloryferach nie pogrzejesz tylko w II taryfie bo nie zmagazynujesz tego ciepła jak w przypadku podłogówki i potrzebujesz wyższej temperatury zasilania i pompy już nie mają takiej sprawności co w przypadku węgla jest bez znaczenia.

Arturo72
20-02-2016, 20:58
Ja mam dom 150m2
A czy Ty czytasz,że rozmawiamy o domu 70m2 gdzie przy -20st.C potrzebny jest kocioł o mocy max.5kW ???
A Ty czytasz,że grzejniki ścienne albo instalacja mieszana to totalna głupota ?
Że ty masz nowy dom ale jeszcze zanim go wybudowałeś to był już stary rodem z PRL-u opalany syfem wegielnym czy mułem to nie znaczy,że każdy musi być tak bezmyślny.
Maher,obudź się...

klaudiusz_x
20-02-2016, 21:24
Moher, Poczytaj o sprawności kotłów.
Średnio masz poniżej 60% sprawności.
Poniżej, nie czytaj ulotek sprzedawców.
One są po to, by sprzedać szajs z 80% sprawnością uzyskaną w laboratorium.
Te 80% to także nie jest wyczynem. Obecnie to przeszło 90% jest akceptowalne.

Przelicz to na prąd po 25gr za kWh (u mnie).

Podaj czym palisz i w jakim kotle.

Maher
20-02-2016, 21:30
A czy Ty czytasz,że rozmawiamy o domu 70m2 gdzie przy -20st.C potrzebny jest kocioł o mocy max.5kW ???
A Ty czytasz,że grzejniki ścienne albo instalacja mieszana to totalna głupota ?
Że ty masz nowy dom ale jeszcze zanim go wybudowałeś to był już stary rodem z PRL-u opalany syfem wegielnym czy mułem to nie znaczy,że każdy musi być tak bezmyślny.
Maher,obudź się...

Po to to piszę abyś komuś głupot nie doradzał że pompą ciepła przy kaloryferach ogrzeje za ok. 800zł. Jak kogoś nie stać na wykończenie całego domu, a tym bardziej zrobienia podłogówki to nie wciskaj mu pompki. To samo dotyczy ocieplenia, zresztą ktoś ostatnio wyliczył że oszczędzi rocznie 40zł na ogrzewaniu dając 20cm styropianu zamiast 15cm.




Podaj czym palisz i w jakim kotle.

Palę ekogroszkiem za prawię 900zł/t i w kotle RBR-12kW i jak liczyłem uzyskuje z węgla 1kW po 17groszy i mam tą energie dostępną przez 24h .

Spookodzieciak
20-02-2016, 21:51
Tak się zastanawialem bo te kotły np defro 10 kW maja zakres mocy od 3 do 10 kW zależnie od mocy potrzebnej do ogrzania zużywają odpowiednią ilość opalu. Skam p 7kw tak samo jak rbr i każdy inny pięć pracuje w jakimś zakresie mocy i jeśli jest to spalanie na dość dobrym "poziomie" ilości paliwa to czemu taki pięć nie może pracować np na minimalnej mocy? Np pokoje wiadomo na termostacje ustawione łazienka przedpokój czy wiatrolap salon niech grzeja i jeśli wyjdzie akceptowana ilość paliwa to czemu nie? Zważywszy że później na górę dojdą że 3 grzejniki w projekcie są 4 :) co do kosztów domek staram się robić bez kredytów żadnych magicznych sztuczek i staram się zrobić tak żeby było ok ale bez jakich pilotów fantazji i finezji :) jeśli mógłbym wydać sto tys czy dwieście w pompy ciepla solary repekuratory itp to czemu nie ale wizja była inny nowy świeży akceptowalny dom jak stary z grzybem pleśnią i ciągłymi remontami :)

kobra64
20-02-2016, 22:26
...w tych 70m2 będziesz potrzebował max.3-4kW w największe mrozy czyli sprawność kotła będziesz miał na poziomie 40-50% czyli wrzucisz 2t a 1-1,2t wyrzucisz kominem czyli ponad 50% kasy wywalisz w powietrze.
.... Tytułem wstępu zaznaczę - moim zdaniem węgiel w takim domu to rzeczywiście porażka. A teraz do rzeczy - mój 17 kW kocioł kilka ostatnich dni chodzi na około 1,1 - 1,2 kW. I sprawność dobowa nigdy nie spadła poniżej 73%. Kiedy szedł powyżej 2 kW, sprawność średniodobowa przekraczała 80%. Po co pierdzielisz takie durności, Arturo Wielonickowy?

karoka65
21-02-2016, 00:23
Tytułem wstępu zaznaczę - moim zdaniem węgiel w takim domu to rzeczywiście porażka. A teraz do rzeczy - mój 17 kW kocioł kilka ostatnich dni chodzi na około 1,1 - 1,2 kW. I sprawność dobowa nigdy nie spadła poniżej 73%. Kiedy szedł powyżej 2 kW, sprawność średniodobowa przekraczała 80%. Po co pierdzielisz takie durności, Arturo Wielonickowy?
Arturo "wielkolinikowy" rozłożył już to forum na łopatki ze swoimi pompowymi kompanami.
Murator w sferze ogrzewania przez przyzwolenie trollowania wszystkich wątków kotłowych przez trolli typu Arturo, Liwko, itp doprowadził do "zgonu" tego forum w tych temtach.
Niech sponsorzy tych trolli sponsoruję teraz to forum.
Pozdrawiam, szanowną Redakcję która nie będzie miała co redagować.

Gos**c
21-02-2016, 08:29
A poniżej przykłąd Twojego klienta/bezmózga"

A co powiesz na tych co grzeją w nocy aby mieć jako tako ciepło w dzień? Jest to grzanie ewidentnie pod oszczędzanie a nie pod komfort.

kobra64
21-02-2016, 10:17
...
Zatem podaj zużycie i sprawność tego kotła czyli 10kW przy 15% wykorzystania max.mocy ? :D
30% ? 40% ? :D
Pakujesz 1t wegla do podajnika tzn na dom idzie 300kg aw w komin 700kg ;)
Ciemnogród i bezmyślność panuje...

...... mój 17 kW kiedy pracuje na 1,1 kW wykorzystuje jakieś 6,5% mocy nominalnej. Nie przeszkadza mu to osiągać sprawności powyżej 70%. Już kiedy idzie na około 10% mocy nominalnej, sprawność przekracza 80%. Ciemnogród reprezentujesz właśnie Ty - pisząc o rzeczach o których pojęcia bladego nie masz. To typowe dla ciemnogrodu. U nas takie powiedzenie funkcjonuje: Durny Jasiek na wszystkim zna sie. Pasuje do Ciebie jak ulał.

Spookodzieciak
21-02-2016, 10:17
Więc przyjmijmy że ogrzewanie elektryczne czyli najlepiej podłogowka bufor i grzałka? Czy piec np kospel i pod to podłogowka? Pytanie dwa czy majac już w projekcie zaplanowane paliwo stałe to czy mogę zmienić na energię elektryczną i czy sama podłogoka w najzimniejsze dni da rade ogrzać dom? Żeby ogrzewanie pradem było ekonomicznie trzeba doliczyc koszty dodatkowych izolacji? Pozbyć się grawitacji i zrobić wentylację mechaniczna? Odozucić kominek żeby w najmrozniejsze dni i w razie awarii nie zostać na lodzie albo podczas przerwy dostawy prądu? W tym sezonie kilka razy po 6-8 nie było prądu z powodu silnych wiatrow. Jak te wszystkie koszty zbiorcze maja się do opłacalności i ciemnogrodu?
Nie mowie że prąd jest zły ale jak do tego maja się koszty inwestycji żeby mieć tanio i wygodnie? Choć nikt z nas księżniczka nie jest i nie boi się czasem rąk pobudzić jak trzeba, chodzi mi o optymalne wyjście z sytuacji i wymianę właśnie doświadczeń na ten temat

karoka65
21-02-2016, 10:33
A co powiesz na tych co grzeją w nocy aby mieć jako tako ciepło w dzień? Jest to grzanie ewidentnie pod oszczędzanie a nie pod komfort.
Tam nie tylko grzeje się w nocy ale dla Arturo mycie garów czy pranie po nocy to normalne rzeczy i pełen komfort :)

karoka65
21-02-2016, 10:42
No niestety karoka,żle wydana kasa na profil płatny bo nawet dzięki niemu nie zrobisz idiotów z inwestorów ;)
Jednak wiekszość nowych inwestorów myśli w przeciwieństwie do Twoich starych klientów także źle obrana strategia marketingu :)

Artek źle to Ty kiedyś wydałeś kasę na profil, pamiętasz ( ArturoWii czy jakoś tak, z resztą ciężko spamiętać wszystkie Twoje przepoczwarzenia ) ? bo nawet dzięki niemu nie nałapałeś tylu idiotów wśród inwestorów i padłeś jak pluto na sprzedaży pompek :)

Arturo72
21-02-2016, 12:55
A co powiesz na tych co grzeją w nocy aby mieć jako tako ciepło w dzień? Jest to grzanie ewidentnie pod oszczędzanie a nie pod komfort.
A wg poniższego gdzie i w którym miejscu i o jakiej porze występuje brak komfortu ?

Po kilku dniach z G12W spostrzeżenia mam takie:
-od 22-23 grzeje cwu
-od 23.10-6 grzeje c.o
-od 13-15 grzeje cwu i c.o z priorytetem cwu.
O godz. 6.00 temp.w salonie 23,2 w sypialni 22,8 po przyjściu do domu ok.17 temp.w salonie 22,8 w sypialni 22,2 o godz 22 temp.w salonie 23,1 w sypialni 22,4.
Temp zasilania ustawiona na max.36st C.
Wentylacja śmiga cały czas na 4 biegu z 7.
Dobowe zużycie w takim przypadku przy temp. 0-2st.C to ok.15kWh w tym 3,5kWh na cwu,ogrzewanie nocne 7-9kWh.

Tam nie tylko grzeje się w nocy ale dla Arturo mycie garów czy pranie po nocy to normalne rzeczy i pełen komfort :)
Po jakiej nocy i czemuż to i czym byłoby to spowodowane ?
Nie dość karoka że również w dzień jest tani prąd to do tego przez calutki weekend czyli od piątku do poniedziałku też jest przez cały czas tani prąd :)

Arturo72
21-02-2016, 13:08
Więc przyjmijmy że ogrzewanie elektryczne czyli najlepiej podłogowka bufor i grzałka? Czy piec np kospel i pod to podłogowka? Pytanie dwa czy majac już w projekcie zaplanowane paliwo stałe to czy mogę zmienić na energię elektryczną i czy sama podłogoka w najzimniejsze dni da rade ogrzać dom? Żeby ogrzewanie pradem było ekonomicznie trzeba doliczyc koszty dodatkowych izolacji? Pozbyć się grawitacji i zrobić wentylację mechaniczna? Odozucić kominek żeby w najmrozniejsze dni i w razie awarii nie zostać na lodzie albo podczas przerwy dostawy prądu? W tym sezonie kilka razy po 6-8 nie było prądu z powodu silnych wiatrow. Jak te wszystkie koszty zbiorcze maja się do opłacalności i ciemnogrodu?
Nie mowie że prąd jest zły ale jak do tego maja się koszty inwestycji żeby mieć tanio i wygodnie? Choć nikt z nas księżniczka nie jest i nie boi się czasem rąk pobudzić jak trzeba, chodzi mi o optymalne wyjście z sytuacji i wymianę właśnie doświadczeń na ten temat
Już Ci to liczyłem z danych których przedstawiles ze w obecnym stanie domu czyli izolacji i wentylacji na ogrzewanie zużyjesz 8400kWh przez cały sezon grzewczy czyli grzejąc prądem to wyniesie ok.2500zl przy inwestycji ok.4000zl ale oszczędzasz na kominie i masz spizarnie i pralnie.
Teraz od Ciebie zależy czy oszczędność z komina przeznaczysz na zmniejszenie tej energii czy to dla Ciebie jest do przyjęcia.
Podlogowka nie ma nic do rzeczy jeśli chodzi o grzanie domu bo jakbyś chciał to przy -50st.C miałbyś przy niej 30st.C w domu.
Brak prądu przez 6-8 godzin spowoduje obniżenie temp.W domu o Max.0,5st.C. powyżej masz to przedstawione jak zachowuje się dom jak się nie grzeje przez X godzin.

Ogrzewanie prądem w eksploatacji jest niewiele droższe niż gazem ziemnym ale jest od gazu znacznie tańsze inwestycyjne.

Konto usunięte_1*
21-02-2016, 13:18
pompa ciepła fajna rzecz nie przeczę ale ja np z powodu kupna i generalnego remontu domu musiałem na czymś zaoszczędzić więc kupiłem kocioł na węgiel co najmniej o połowę przewymiarowany 20kw a parter 90m2 w podłogówce oraz 2 kaloryfery po ok 3 kw i od września do teraz spaliłem 2 tony węgla za cenę 1300 zł dom nie był wcale ocieplony dopiero teraz to robię a w domu temp od 22 do 25 st , więc tak czy siak nie ma opcji aby w moim przypadku jakakolwiek pompa ciepła dała by mi te same oszczędności nie wspomnę że za kocioł defro dałem 3 tys a za pompę musiałbym wydać pewnie trzy razy więcej , jak na razie wegiel jest niezastąpiony jeśli chodzi o oszczędności i żadne zaklinanie rzeczywistości tu nie pomoże , co wcale pompy nie skreśla w przyszłości :yes:

kobra64
21-02-2016, 13:22
Teraz od Ciebie zależy czy oszczędność z komina przeznaczysz na zmniejszenie tej energii czy to dla Ciebie jest do przyjęcia.
.... Jak niby miałby zaoszczędzić na kominie który... już został wybudowany?

Arturo72
21-02-2016, 14:20
pompa ciepła fajna rzecz nie przeczę ale ja np z powodu kupna i generalnego remontu domu musiałem na czymś zaoszczędzić więc kupiłem kocioł na węgiel co najmniej o połowę przewymiarowany 20kw a parter 90m2 w podłogówce oraz 2 kaloryfery po ok 3 kw i od września do teraz spaliłem 2 tony węgla za cenę 1300 zł dom nie był wcale ocieplony dopiero teraz to robię a w domu temp od 22 do 25 st , więc tak czy siak nie ma opcji aby w moim przypadku jakakolwiek pompa ciepła dała by mi te same oszczędności nie wspomnę że za kocioł defro dałem 3 tys a za pompę musiałbym wydać pewnie trzy razy więcej , jak na razie wegiel jest niezastąpiony jeśli chodzi o oszczędności i żadne zaklinanie rzeczywistości tu nie pomoże , co wcale pompy nie skreśla w przyszłości :yes:
Dyskutujemy tutaj i rozpatrujemy nowy dom o pow.70m2 i ogrzewaniu go prądem a nie pompą ciepła.
Chociaż w tym przypadku czyli niezbyt dobrze izolowanego domu sprawdziła by się dobrze.

klaudiusz_x
21-02-2016, 16:26
Więc przyjmijmy że ogrzewanie elektryczne czyli najlepiej podłogowka bufor i grzałka? Czy piec np kospel i pod to podłogowka? Pytanie dwa czy majac już w projekcie zaplanowane paliwo stałe to czy mogę zmienić na energię elektryczną i czy sama podłogoka w najzimniejsze dni da rade ogrzać dom? Żeby ogrzewanie pradem było ekonomicznie trzeba doliczyc koszty dodatkowych izolacji? Pozbyć się grawitacji i zrobić wentylację mechaniczna?
Zapomniałem o pewnej sprawie.
W którym roku dostałeś pozwolenie na budowę?
Od 2014r jest problem z grzaniem czystym prądem w typowych domach.
Jeśli masz wcześniejsze, nie ma problemu.

Spookodzieciak
21-02-2016, 17:45
Zapomniałem o pewnej sprawie.
W którym roku dostałeś pozwolenie na budowę?
Od 2014r jest problem z grzaniem czystym prądem w typowych domach.
Jeśli masz wcześniejsze, nie ma problemu.
z grzenien czystym praden tzn samym pradem? w donu zaplabowane wg projektu bylo gazem a ze gazu nie ma to kociol na paliwa stale produkowany po 2000 r z jakas gam norna bylo skladane do pozwolebia a pozwolebie chyba z konca roku 2014

klaudiusz_x
21-02-2016, 19:29
z grzenien czystym praden tzn samym pradem? w donu zaplabowane wg projektu bylo gazem a ze gazu nie ma to kociol na paliwa stale produkowany po 2000 r z jakas gam norna bylo skladane do pozwolebia a pozwolebie chyba z konca roku 2014
Musisz zmieścić się w EP w 120kWh/m2.
EP dla gazu i węgla to x 1,1.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Energia_pierwotna
Dla prądu x3, stąd nie dasz rady. Trzeba się mocno nakombinować przy słabym ociepleniu.
Możesz założyć jakiegoś śmieciucha do odbioru, później przejść na prąd, lub od razu pompa, albo dobry mały kocioł z podajnikiem.


Absurd.

Spookodzieciak
21-02-2016, 19:48
wlasnie z tego co widze to jak mowicie te projektowe 12/15cm jak do ogrzewania pradem to malo ale coz poczac tak juz bylo w projekcie czlowiek sie nie zna i nie znal i nawwt o tym nie myslal, mysalem ze jest wystarczajace, ponadto znalazlen z okien specyfikace i uw to 1.33 a ug przewaznie 1.1 moze dlatego ze dwuszybowe i duze okna bo 3x150x150, balkonowe ok 2x3 i 100x80 dwa, dlatego od samego poczatku myslalem o dobrym malym podajnikowyn z ekogroszkiem ew mial bo pow tez za jakis sie zwiekszy na poddasze dojda okna i grzejniki wiec odrazu przyszlosciowo a zrobie prad prawie na styk a potem bedzie brakowalo? ja nie oczekuje od domu zapotrzebowania na chwile obecna 40 czym 50 w/m2, zalezy mi o dosc ekonomicznym zrodle ogrzewania nie boje wejsc do kotlowbi raz na jakis czas i cos wyczyscic a te najmniejsze piece na eko przy takim stanie rzeczy brzmia chyba dosc sensownie jak pozniej doliczy gore. kto wie moze za kilka kilkanascie lat jakas termomodernizacja ale poki co nowy miec lepszy od stareho poprostu i czysty i swiezy ;)

dawiddur
21-02-2016, 21:25
Jako osoba zainteresowana tematem przyglądam się dyskusji i w sumie na tą chwilę wciąż pozostaję niezdecydowany - zwolennicy jednego jak i drugiego rozwiązania mają swoje racje (tak sądzę).

Dorzucę coś, co może zmieni rozkład sił, a mianowicie:
Chcę zbudować przeciętny domek 100-120m2 parter. Obecnie jest nas dwoje, ale prędzej czy później będzie więcej. W obecnym mieszkaniu, nasze zużycie wody (miesięczne) oscyluje w granicach 9-11m3 - w tym ok. 2m3 ciepłej. Z rozmów z sąsiadami wychodzi, że to dużo. Nie myjemy naczyń ręcznie - tylko energo i wodooszczędna zmywarka, pralka - głównie krótkie programy, tylko prysznic - bez wanny oraz ogólne rozsądne, a nawet oszczędne użytkowanie wody....
Przechodzę do meritum.

Budując dom na wsi, chcę mieć łazienkę główną z wanną oraz mniejszą dla gości z prysznicem. Woda sama w sobie jest tania, ale jak nasze miesięczne zużycie wody będzie wynosić 15-20m3 to jak rozpatrywać kwestię ogrzewania wody prądem? Czy w takim przypadku "wungiel" nie będzie rozsądniejszy? mam na myśli zapas taniej mocy i jej ciągłą dostępność, bez taryf nocnych i takich tam... Pomijam kwestię pracy przy małym piecu z podajnikiem na "eko-syf" - jak to niektórzy zwykli nazywać go. - jej się nie boję.

Arturo72
21-02-2016, 21:44
Budując dom na wsi, chcę mieć łazienkę główną z wanną oraz mniejszą dla gości z prysznicem. Woda sama w sobie jest tania, ale jak nasze miesięczne zużycie wody będzie wynosić 15-20m3 to jak rozpatrywać kwestię ogrzewania wody prądem? Czy w takim przypadku "wungiel" nie będzie rozsądniejszy? mam na myśli zapas taniej mocy i jej ciągłą dostępność, bez taryf nocnych i takich tam... Pomijam kwestię pracy przy małym piecu z podajnikiem na "eko-syf" - jak to niektórzy zwykli nazywać go. - jej się nie boję.
Kocioł na węgiel+komin+robocizna=ok.15tys.zł a za 20tys.zł masz pompę p-w gdzie eksploatacja jest znacznie tańsza niż wegla.
Gdzie widzisz sens wchodzenia w syf ?

Ja też mam spore zużycie cwu bo mam tylko wannę bez prysznica i nigdy ciepłej wody mi nie zabrakło.

szukaj
21-02-2016, 21:47
Nie jestem zwolennikiem kotłów na paliwa stałe ale mam pytanko Arturo72 skąd te cenny 15 tysięcy kocioł + komin + montaż? Astronomiczna kwota

Arturo72
21-02-2016, 21:53
Nie jestem zwolennikiem kotłów na paliwa stałe ale mam pytanko Arturo72 skąd te cenny 15 tysięcy kocioł + komin + montaż? Astronomiczna kwota
Kocioł z podajnikiem dobry to ok.8tys.zł,komin z wykończeniem ponad dachem to ok.4-5tys.zł i już masz 12-13tys.zł,pompki obiegowe min.2,zawory cztero-pieciodrogowe,sterowniki i inne piździki do wegla to mi.2tys.zł i już masz 15tys.zł.
Oczywiście nie wliczone pomieszczenie konieczne do kotła,które w domu musi być i za które też się płaci.

szukaj
21-02-2016, 22:00
Ja za komin systemowy fi 160 z montażem zapłaciłem 3 tysiące.
Myślę że wyjdzie całość około 10tysięcy.
Uważam że jeżeli jest gaz ziemny w pobliżu ( do 20-30 mb przyłącza ) zrobił bym kocioł gazowy a nie pompę ciepłą.

Arturo72
21-02-2016, 22:02
Ja za komin systemowy fi 160 z montażem zapłaciłem 3 tysiące.
Myślę że wyjdzie całość około 10tysięcy.
Uważam że jeżeli jest gaz ziemny w pobliżu ( do 20-30 mb przyłącza ) zrobił bym kocioł gazowy a nie pompę ciepłą.
Ja mam gaz ziemny przy działce i zdecydowałem się ogrzewać nie pompą a prądem ;)
A czemu to policz ;)


Ogrzewanie będzie elektryczne tzn.piec elektryczny:
http://www.elterm.pl/pl/files/karta_ekw_major.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elterm.pl%2Fpl %2Ffiles%2Fkarta_ekw_major.pdf)
+wodna podłogówka.
+bojler do cwu:
http://www.elektromet.com.pl/nordic-2400-elektronik/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elektromet.com .pl%2Fnordic-2400-elektronik%2F)
lub jak kasa wg budżetu będzie na plus to do cwu zaszaleję i będzie coś tego typu:
http://www.abatronic.pl/pompa_ciepla_z_wentylacji.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.abatronic.pl%2 Fpompa_ciepla_z_wentylacji.html)

Całość będzie grzana prądem w II taryfie.


Całkowite zużycie domu na c.o i cwu 10000kWh.

szukaj
21-02-2016, 22:06
No sporo argumentów za pc ale pozostaje kwestia żywotności pc i kosztów jej naprawy oraz żywotność kotła i jego naprawy.
Co do małego zapotrzebowania domu na ciepło są już fajne kotły z taktowaniem palnika od 2,3kW mocy.

Arturo72
21-02-2016, 22:08
No sporo argumentów za pc ale pozostaje kwestia żywotności pc i kosztów jej naprawy oraz żywotność kotła i jego naprawy.
Ależ proszę,prosto ze Szwecji:

Witam!
Troszkę wtrącę sie do dyskusji. Od 10 lat użytkowuje PC powietrze woda, nikogo nie namawiam i uważam, ze każdy ma prawo zdecydować we własnym domku na najbardziej dla niego optymalny rodzaj ogrzewania.
Powiem może tylko tyle, ze tu gdzie mieszkam, jest zimniej i wietrznej niż w Polsce i nigdy nie zdażyło mi sie zmarznąć :)
W nowym domku tez planujemy podłogówkę i PC.
Pozdrawiam :)

szukaj
21-02-2016, 22:13
Też czytałem.
Ale argument napraw pc i kotłów gazowych nikt nie brał pod uwagę.
A pytanie jedno z prostszych czy firma która montowała ci pompę wypłukała ci instalacje oraz czy napełniła ją uzdatnioną wodą tak jak powinno? Czy po prostu poszło na żywioł i zalane zostało z sieci??
Przykład kosztów serwisowych:
wymiennik płytowy kocioł gazowy - około 600zł.
wymiennik płytowy pc woda-freon - około 3000zł.
płyta główna kocioł ariston kondensacyjny - około 430zł.
płyta główna pc daikin - około 2300zł.
sprężarka daikin 11kW - około 6000zł.
na forum czytałem że wymiana dwóch wentylatorów w jednostce zewnętrznej wraz z płytą w daikinie to około 4500zł.

karoka65
21-02-2016, 22:29
Kocioł z podajnikiem dobry to ok.8tys.zł,komin z wykończeniem ponad dachem to ok.4-5tys.zł i już masz 12-13tys.zł,pompki obiegowe min.2,zawory cztero-pieciodrogowe,sterowniki i inne piździki do wegla to mi.2tys.zł i już masz 15tys.zł.
Oczywiście nie wliczone pomieszczenie konieczne do kotła,które w domu musi być i za które też się płaci.
Ależ znowu Artek pitolisz.
Gdybyś choć jakieś minimum tej wiedzy tajemnej posiadł oprócz tego że węgiel jest be, nie błaźniłbyś się po forum gdzie ludzie to czytają.
Nie ma zaworów pięciodrożnych, jak już to 3 lub 4 drożne i nie wiem czy Ty przy swojej pompce takiego też nie masz, a może nie wiesz że masz ?
Po co Ci jakieś dodatkowe sterowniki skoro kocioł kupujesz kompletny ze sterownikiem, jak kupisz taki za 8 tysi to masz dodatkowo czujnik pogodowy i dwa termostaty w komlecie programowalne spod sterownika, dostęp do kotła przez internet, kolano a nawet rurę spalinową w zestawie, pompkę energooszczędną czasem można wynegocjować w gratisie.
Bardzo nieudolne naciąganie kosztów w tym przypadku a zaniżanie tego co promujesz, z resztą ile ja już tych Twoich cen pomp tutaj widziałem włącznie z Twoją :)

dawiddur
21-02-2016, 22:42
Wiecie o tym, że czym więcej czytam to forum - zwłaszcza dział ogrzewanie - to wydaje mi się, że wiem jeszcze mniej?
W moim przypadku jeśli tylko bym miał dostęp go gazu z rurki to nie byłoby tematu. Niestety jestem zmuszony podjąć decyzję między skrajnie różnymi sposobami ogrzewania domu... wungiel - którym bądź co bądź Polska stoi - lub PC/ kable/ grzejniki elektryczne - tak nielubiane, a może owiane "złą sławą" - szeroko rozumiane ogrzewanie elektrycznością. Wszyscy wiemy, że w internetach to różne rzeczy można pisać i czytać, dlatego nie "dziwta się", że do tego typu rozwiązań wiele osób podchodzi sceptycznie. Przeciętny zjadacz chleba, mający sztywny, ograniczony budżet na budowę i wykończenie domu nie może sobie pozwolić na ryzyko i testowanie nieznanych mu bliżej rozwiązań. Główny, stały koszt utrzymania domu chyba ogrzewania i podgrzew wody, tak?
Jakby nie patrzeć, jeśli prąd drożeje to w zasadzie dlatego, że paliwo służące do produkcji prądu zdrożało czyli węgiel.

Podsumowując:
Czy da się zbudować 100m2 domu, nie stosując dziwnych nietypowych i drogich rozwiązań konstrukcyjnych i potem ogrzać go prądem, taniej niż węglem? Kilkoro bliskich znajomych mających domy 120-200m2, ogrzewa domy eko-groszkiem i wychodzi im to tanio, tzn. 2-3,5T na sezon, przy czym u nich zawsze jest cieplutko, czyli nie 20-22C, a 23-25C. Nigdy nie brakuje ciepłej wody, czy to rano, czy w ciągu dnia, czy w nocy, a sama obsługa pieców sprawdza się do kilku prostych mało czasochłonnych czynności: Co maks kilka dni uzupełnić podajnik paliwem, co ok. 2 tygodnie w mniej niż 1h wyczyścić piec, no i zebranie śmiesznej ilości popiołu. Awarie, serwis? Żyjemy dobrze, tzn. blisko - jesteśmy dobrymi przyjaciółmi - i chyba w każdym przypadku 90% awarii to były jakieś zerwane zabezpieczenie ślimaka(?), 1-3 razy w roku czyli maks. 150zł.... Nie chwalili się dziwnymi problemami z niesamowitym brudem czy dymem. Sam też nigdy nie zauważyłem takich objawów.

Mimo pozytywnych kontaktów z ogrzewaniem węglowym, sam mocno myślę o PC, ale jakoś ciągle zbyt wiele niewiadomych itd, zwłaszcza gdy czytam czyjeś relacje z budowy i w dużej ilości przypadków pojawia się informacja, że inwestor więcej wie o budowie i działaniu montowanej przez instalatorów pompy, i podstawowych zasadach montażu i spotykanych karygodnych błędach....

szukaj
21-02-2016, 22:48
Ja też mam pc viessmanna powietrze - woda. Nie ma gazu. W domu jestem nieraz 7-8 dni w miesiącu i chciałem mieć możliwość dobrego sterowania i spokojnych snów mnóstwo. Wszystko sterowane przez komórkę :)

Arturo72
21-02-2016, 23:23
Wiecie o tym, że czym więcej czytam to forum - zwłaszcza dział ogrzewanie - to wydaje mi się, że wiem jeszcze mniej?
W moim przypadku jeśli tylko bym miał dostęp go gazu z rurki to nie byłoby tematu. Niestety jestem zmuszony podjąć decyzję między skrajnie różnymi sposobami ogrzewania domu... wungiel - którym bądź co bądź Polska stoi - lub PC/ kable/ grzejniki elektryczne - tak nielubiane, a może owiane "złą sławą" - szeroko rozumiane ogrzewanie elektrycznością. Wszyscy wiemy, że w internetach to różne rzeczy można pisać i czytać, dlatego nie "dziwta się", że do tego typu rozwiązań wiele osób podchodzi sceptycznie. Przeciętny zjadacz chleba, mający sztywny, ograniczony budżet na budowę i wykończenie domu nie może sobie pozwolić na ryzyko i testowanie nieznanych mu bliżej rozwiązań. Główny, stały koszt utrzymania domu chyba ogrzewania i podgrzew wody, tak?
Jakby nie patrzeć, jeśli prąd drożeje to w zasadzie dlatego, że paliwo służące do produkcji prądu zdrożało czyli węgiel.

Podsumowując:
Czy da się zbudować 100m2 domu, nie stosując dziwnych nietypowych i drogich rozwiązań konstrukcyjnych i potem ogrzać go prądem, taniej niż węglem? Kilkoro bliskich znajomych mających domy 120-200m2, ogrzewa domy eko-groszkiem i wychodzi im to tanio, tzn. 2-3,5T na sezon, przy czym u nich zawsze jest cieplutko, czyli nie 20-22C, a 23-25C. Nigdy nie brakuje ciepłej wody, czy to rano, czy w ciągu dnia, czy w nocy, a sama obsługa pieców sprawdza się do kilku prostych mało czasochłonnych czynności: Co maks kilka dni uzupełnić podajnik paliwem, co ok. 2 tygodnie w mniej niż 1h wyczyścić piec, no i zebranie śmiesznej ilości popiołu. Awarie, serwis? Żyjemy dobrze, tzn. blisko - jesteśmy dobrymi przyjaciółmi - i chyba w każdym przypadku 90% awarii to były jakieś zerwane zabezpieczenie ślimaka(?), 1-3 razy w roku czyli maks. 150zł.... Nie chwalili się dziwnymi problemami z niesamowitym brudem czy dymem. Sam też nigdy nie zauważyłem takich objawów.

Mimo pozytywnych kontaktów z ogrzewaniem węglowym, sam mocno myślę o PC, ale jakoś ciągle zbyt wiele niewiadomych itd, zwłaszcza gdy czytam czyjeś relacje z budowy i w dużej ilości przypadków pojawia się informacja, że inwestor więcej wie o budowie i działaniu montowanej przez instalatorów pompy, i podstawowych zasadach montażu i spotykanych karygodnych błędach....
Po pierwsze i przede wszystkim na to powinieneś sobie odpowiedzieć ile Twój dom zużyje energii na ogrzewanie,nie ton węgla,nie od sąsiadów ale ilosć energii jaką TWÓJ dom zużyje.Bez tej wiedzy będziesz ślepy i głuchy jeśli chodzi o wybór systemu grzewczego do domu.
2-3,5t węgla w nowym domu to nie jest absolutnie tanio,to wręcz drogo tym bardziej,że kosztem dżwigania tych ton,wdychaniem pyłu u ogólnym syfie.

szukaj
21-02-2016, 23:27
Arturo72 a jak z odpowiedziami z mojego poprzedniego postu?

Spookodzieciak
21-02-2016, 23:28
ja w pewnym sensie tez zdurnialem, mam ograniczony budzet kazdy kto buduje dom ustala sobie jakas kwote ile na co przeznaczy, i szuka optymalnego rozwiazania piszac na forum i pytajac ludzi doswiadczonych w tej dziedzinie czy tez ludzi ktorzy maja podobne domy i wiedza co i jak u nich pracuje ktorzy potrafia pow mam takie ogrzewanie i jestem z niego zadowolony lub nie albo spisuje sie lub nie, choc tych niezadowolonyxh brakuje bo wiadono kazdy co ma to chwali chocby nie wiem co.Jak slusznie zauwazyliscie wy i zauwazylem ja czytajac odpowiedzi do dla mnie chlopaka ze wsi ogrzewanie elektrycznne to egzotyka, cos czego moze do konca nie rozumiem i sie boj tzw przez niektorych osob ciemnogrod, ale jestem przyzwyczajony nawet raz dziennie pojsc do pieca posiedziec godzinke w kotlowni wszysto sobie poczyscico naszykowaxc do palenia i jakos mi to nie wadzi ;)
zauwazylismy tez ze wazna jest ekonomia uzywanych przez nas systemow ogrzewania, i zauwazylismy tez ze akurat moj malutki domek 70m ze wzgledu na slaba izolacje slabe okna nie bedzie ekstra cieply wiec raczej mysle o albo kotle na eko groszek albo zwykly zasypowy rozpalanyod gory weglem tak przez niektorych znienawidzony plus bufor ciepla.
przyznam troche przestraszulem sie opini ze ekosmieciuch na goszek wywali mi 2/3 opalu przez komin, bo jak mam spaloc 5t zeby miec cieplo to nie warto bo taki piecyk swoje kosztuje paliwo tez wtedy w cenie piecyka na eko mam piec zasypowy do tego bufor ;)
a jak kolega zauwazyl niektorych poprostu nie stac na metody prob i bledow ;) ja swoj dom buduje specyficznie mam okreslony czas budowy i tez budzet i probowanie jednego albo drugiego ew wtopa totalna tez raczej odpada.
niestety wg kolegi na prad raczej tez poki co do odbioru nie mam co licYc z moimi marnymi parametrami i zapotrzebowabien a zwiekszenie nakladow na izolacje kilkukrotnie zeby sprobowac te moze w moim przypadku mijac sie z celem.
jesli kupowac smieciucha i po odbiorze przerabiac na prad tez chyba malo rozsadne, wiec poki co wmoim przypadku zostaje jedna albo druga opcja podajnik albo smieciuch i bufor ciepla ;) w kazdym razie dziekuje za zainteresowanie tematem ;)

Arturo72
21-02-2016, 23:29
A jeszcze komentarze dot tego cytatu pompy ciepła p-w od 10 lat pracującej w Szwecji:

Pusiu, dlaczego w Skandynawii sa tak popularne pompy ciepla....
Szwedzi to bardzo wygodny i ekologiczny narod. PC zapewnia im komfort, czystość i bezobslugowosc.
Jeśli chodzi o utrzymanie ciepla w domu. Przy projektowaniu ogrzewania z uwzględnieniem PC instalatorzy musza pamietac o tym, ze sa to urządzenia niskotemperaturowe o czym w Polsce nie wszyscy pamietaja (czytam takie watki o PC i podlogowce, ze włos mi się jeży)
Zalecanym sposobem domu sa ogrzewania plaszczyznowe, ale nie wykluczaja grzejnikow, jesli ktos lubi i uprze sie, ale oczywiscie wowczas instalacja musi byc przeliczona do niskich temperatur.
Jeśli taki warunek jest uwzględniony w projekcie instalacji PC podola każdemu domowi. W Szwecji PC używane sa nawet w kotłowniach w blokach i bez trudu daja sobie rade.
I jeszcze jedno... oczekiwania co do temperatur w domach... Szwedzkie normy to zdrowa dla czlowieka temperatura pomiedzy 20 a 24 stopnie.
Oczywiscie mozna PC z grupy pomp niskotemeraturowych osiagnac wyzsze temperatury, ale jest to juz kosztem ekonomii.
Uff, ale sie rozpisalam..... dodam jeszcze, ze nie spotkalam sie z kaflami w szwedzkim salonie. Na podlogowce zazwyczaj jest drewno :)

Czyli dokładnie to o czym pisałam.
W zaściankowej Polsce nadal góruje mit nad faktem.
Głupota wciskana ludziom nadal ma przewagę nad logiką i zdrowym rozsądkiem.
Z uporem powtarzane dyrdymały w końcu przybierają rangę prawdy, a ludzie to łykają jak cukierki.

Czyli ciemnogród istnieje ;)


Arturo72 a jak z odpowiedziami z mojego poprzedniego postu?
Nie będę z naganiaczem vieśka polemizowal.
U mnie chodzi pompa od 3 lat bez awarii w Szwecji chodzą pompy p-w bez awarii od 10 lat i ponad.W całej Szwecji a nie tylklo u jednej inwestorki.

Arturo72
21-02-2016, 23:34
ja w pewnym sensie tez zdurnialem, mam ograniczony budzet kazdy kto buduje dom ustala sobie jakas kwote ile na co przeznaczy,
Dlatego najtaniej jest isć w prąd a nie w węgiel tym bardziej w domu 70m2.
1kWh z prądu to 0,30zł
1kWh z węgla przy dobrze dobranym kotle to ok.0,15zł.
Teraz licz i bierz pod uwagę koszt eksploatacji do kosztu inwestycji.
Prosto i na temat.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=7081496&viewfull=1#post7081496
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=7081296&viewfull=1#post7081296

Spookodzieciak
21-02-2016, 23:47
ale zeby grzac pradem w moim przypadku trzeba docieplic dom aa po pierwsze to sa koszty po drugie nie wiadomo jak z geodeta projektantem i kubatura budynku, wypadaloby sie pozbyc grawitacji ktora moze wprowadzic spore zamieszanie w polaczeniu z dodatkowymi nawietrznikami a to tez koszt ;) sumujac koszty chcac miec max wygody moze to tez troche kosztowac zwlaszcza ze i instalacje elektryczna byc moze trzeba bylo by troche dostosowac i pozwiekszac jej moce zeby wszystko sprawnie chodzilo a nie ograniczac zima zuzycia innych urzadzen dlatego nie bylo wczesniej pod uwage brane ogrzewanie elektryczne ;) moZe to juz nieten etap. piec co plus bufor to w malym stopniu tez odrobina luksusu nie to co podajnik czy prad czy gaz ale zawsze cos ;)

Arturo72
21-02-2016, 23:49
ale zeby grzac pradem w moim przypadku trzeba docieplic dom aa po pierwsze to sa koszty po drugie nie wiadomo jak z geodeta projektantem i kubatura budynku, wypadaloby sie pozbyc grawitacji ktora moze wprowadzic spore zamieszanie w polaczeniu z dodatkowymi nawietrznikami a to tez koszt ;) sumujac koszty chcac miec max wygody moze to tez troche kosztowac zwlaszcza ze i instalacje elektryczna byc moze trzeba bylo by troche dostosowac i pozwiekszac jej moce zeby wszystko sprawnie chodzilo a nie ograniczac zima zuzycia innych urzadzen dlatego nie bylo wczesniej pod uwage brane ogrzewanie elektryczne ;) moZe to juz nieten etap. piec co plus bufor to w malym stopniu tez odrobina luksusu nie to co podajnik czy prad czy gaz ale zawsze cos ;)
Ile TWÓJ dom zużyje energii na ogrzewanie w takim stanie jaki zamierzasz budować,że twierdzisz,że za dużo i że trzeba docieplić ?

szukaj
21-02-2016, 23:53
Arutro72 to jednak prawda co piszą o tobie na forum.
Każdy kto ma inne zdanie niż ty lub zadaje za trudne dla ciebie pytania jest naganiaczem albo debilem.
Zadałem ci krótkie pytania:
Koszty serwisu i części zamiennych kotła vs. pompy ciepła?
Czy miałeś wypłukaną instalację CO u siebie?
Czy instalacja była napełniona wodą z sieci czy wodą uzdatnioną ?
I przez to zostałem naganiaczem Viessmanna bo kupiłem drogi system przez co nazwałeś mnie chyba debilem niedawno.
Ale to nie moja winna że stać mnie na takie rozwiązanie.
Co do naganiacza na Viessmann to załamie Cię do budynku z małą manufakturą planuję pompę powietrze - woda firmy Ariston z serii Nibus to zostanę zaraz naciągaczem Aristona?

Spookodzieciak
21-02-2016, 23:54
na chwile obecna moze nie ma co do konca probowac przekonywac co sie bardziej oplaca tylko zdecydowac sie co z czego i zrobic ozc wtedy na podstawie zsumowac koszty kazdej opcji i dotdatkowe naklady a dopiero potem podejmowac decyzje zwlaszcza ze pomieszczenie na kotlownie u mnie juz z kominem fi200 z wentylacja grawitacyjna i obrobkami wszelkimi stoi ;)

Arturo72
22-02-2016, 00:25
na chwile obecna moze nie ma co do konca probowac przekonywac co sie bardziej oplaca tylko zdecydowac sie co z czego i zrobic ozc wtedy na podstawie zsumowac koszty kazdej opcji i dotdatkowe naklady a dopiero potem podejmowac decyzje zwlaszcza ze pomieszczenie na kotlownie u mnie juz z kominem fi200 z wentylacja grawitacyjna i obrobkami wszelkimi stoi ;)
O właśnie.
Najpierw OZC a potem można i trzeba wybierać a nie odwrotnie :)


szukaj-nie interesują mnie Twoje rozterki sflustrowanego kogoś :)
Instalację miałem napełnienia woda mineralna nie gazowana :D
Części zamienne do czegokolwiek mnie nie interesują czy to będzie TV czy komp czy auto czy lodówka itp .
frajerem,gdzie do domu 70m2 prawie pasywnego wpakowales 40tys.zł za pompę żeby oszczędzić 1000kWh rocznie czyli jakieś 300zl i jeszcze klepiesz idiotyzmy że rekuperacja musi być dla pompy.

szukaj
22-02-2016, 00:33
Typowy bełkot domorosłego handlowca. Jak rozumiem handlujesz i montujesz czy tylko naganiasz na pompy Panasonica??

Arturo72
22-02-2016, 00:43
Typowy bełkot domorosłego handlowca. Jak rozumiem handlujesz i montujesz czy tylko naganiasz na pompy Panasonica??
Nie trafiłeś,Elterm za jedyne 2,5tys.zł to jest to sflustrowany ktosiu :)
Pierwszy link w poniższym cytacie.


Ogrzewanie będzie elektryczne tzn.piec elektryczny:
http://www.elterm.pl/pl/files/karta_ekw_major.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elterm.pl%2Fpl %2Ffiles%2Fkarta_ekw_major.pdf)
+wodna podłogówka.
+bojler do cwu:
http://www.elektromet.com.pl/nordic-2400-elektronik/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elektromet.com .pl%2Fnordic-2400-elektronik%2F)
lub jak kasa wg budżetu będzie na plus to do cwu zaszaleję i będzie coś tego typu:
http://www.abatronic.pl/pompa_ciepla_z_wentylacji.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.abatronic.pl%2 Fpompa_ciepla_z_wentylacji.html)

Całość będzie grzana prądem w II taryfie.

szukaj
22-02-2016, 00:47
I jak rozumiem tylko ty masz na tym całym forum rację. Tylko to co ty proponujesz jest słuszne? I odpowiadasz tylko na te pytania na które znasz odpowiedź?

Konto usunięte_1*
22-02-2016, 08:49
Wiecie o tym, że czym więcej czytam to forum - zwłaszcza dział ogrzewanie - to wydaje mi się, że wiem jeszcze mniej?
W moim przypadku jeśli tylko bym miał dostęp go gazu z rurki to nie byłoby tematu. Niestety jestem zmuszony podjąć decyzję między skrajnie różnymi sposobami ogrzewania domu... wungiel - którym bądź co bądź Polska stoi - lub PC/ kable/ grzejniki elektryczne - tak nielubiane, a może owiane "złą sławą" - szeroko rozumiane ogrzewanie elektrycznością. Wszyscy wiemy, że w internetach to różne rzeczy można pisać i czytać, dlatego nie "dziwta się", że do tego typu rozwiązań wiele osób podchodzi sceptycznie. Przeciętny zjadacz chleba, mający sztywny, ograniczony budżet na budowę i wykończenie domu nie może sobie pozwolić na ryzyko i testowanie nieznanych mu bliżej rozwiązań. Główny, stały koszt utrzymania domu chyba ogrzewania i podgrzew wody, tak?
Jakby nie patrzeć, jeśli prąd drożeje to w zasadzie dlatego, że paliwo służące do produkcji prądu zdrożało czyli węgiel.

Podsumowując:
Czy da się zbudować 100m2 domu, nie stosując dziwnych nietypowych i drogich rozwiązań konstrukcyjnych i potem ogrzać go prądem, taniej niż węglem? Kilkoro bliskich znajomych mających domy 120-200m2, ogrzewa domy eko-groszkiem i wychodzi im to tanio, tzn. 2-3,5T na sezon, przy czym u nich zawsze jest cieplutko, czyli nie 20-22C, a 23-25C. Nigdy nie brakuje ciepłej wody, czy to rano, czy w ciągu dnia, czy w nocy, a sama obsługa pieców sprawdza się do kilku prostych mało czasochłonnych czynności: Co maks kilka dni uzupełnić podajnik paliwem, co ok. 2 tygodnie w mniej niż 1h wyczyścić piec, no i zebranie śmiesznej ilości popiołu. Awarie, serwis? Żyjemy dobrze, tzn. blisko - jesteśmy dobrymi przyjaciółmi - i chyba w każdym przypadku 90% awarii to były jakieś zerwane zabezpieczenie ślimaka(?), 1-3 razy w roku czyli maks. 150zł.... Nie chwalili się dziwnymi problemami z niesamowitym brudem czy dymem. Sam też nigdy nie zauważyłem takich objawów.

Mimo pozytywnych kontaktów z ogrzewaniem węglowym, sam mocno myślę o PC, ale jakoś ciągle zbyt wiele niewiadomych itd, zwłaszcza gdy czytam czyjeś relacje z budowy i w dużej ilości przypadków pojawia się informacja, że inwestor więcej wie o budowie i działaniu montowanej przez instalatorów pompy, i podstawowych zasadach montażu i spotykanych karygodnych błędach....


bo forum jak to forum kupa firm siedzi nad tym i klepie jedno i to samo robiąc z mózgu siano a ci co tego nie czytają a nie czyta tego jak myślę 80% osób mających domy to robi to po swojemu i wybiera kotły na paliwo stałe czyli węgiel bo jest stosunkowo tani bo jest bardzo dostępny bo jest bardzo kaloryczny bo są dosyć tanie i sprawdzone kotły no i oczywiście jest taka tradycja , poczekamy jak to wszystko spadnie z cen do rozsądnych to wiadomo większość potrafi liczyć i kupi PC ale jak narazie to mogą sobie na to pozwolić nieliczni i to przeważnie w bardzo nowych domach a tych jak wiadomo za dużo nie powstaje , a co z tymi co mają starsze domy ? nic czekać aż stanieją PC do rozsądnych cen bo te obecne na pewno nie są rozsądne licząc poszczególne elementy w tych pompach ciepła , ciut się orientuję w temacie bo pracowałem w firmie co produkowała małe klimatyzatory (ok 10kw ) dla KGHM-u a to w zasadzie wiele się nie różni od PC i szczerze powiedziawszy nie wiem co w tych PC tyle kosztuje ? , np zawór rozprężny z wigmorsa czy sprężarka niemiecka to śmieszne koszty , wymienniki też jakoś aż tak drogie nie są , braliśmy tego dosyć sporo , i dalej nie wiem co tak drogiego jest w tych PC , poczekajmy jeszcze z 5 lat i każdy to bedzie kupował ja też

Spookodzieciak
22-02-2016, 09:34
Przeglądalem projekt i w projekcie znalazłem OZC dla budynku ale liczony chyba dla całego domu jako użytkowego czyli 110m2 dla mojej strefy klimatycznej ale przy 5os rodzinie i zbiorniku cwu 200l. Pisze:
Starty ciepła i zapotrzebowanie ciepła budynku.

Współczynniki strat ciepla
-Współczynniki straty ciepła przez przenikanie 91w\k
-Współczynnik straty ciepła na wentylację 53w\k
-Sumaryczny współczynnik strat ciepła 143w\kp

Straty ciepła budynku:
-sumaryczna strata ciepła budynku 5975w
-stratą na wentylację min 1600w
-stratą przez inflitracje 528w
-sumaryczna stratą na wentylację 2128w

Zapotrzebowanie cieopla budynku:
- sumaryczna stratą ciepla netto budynku 5975w

Własności budynku:
- wspól. Pow zapotrzebowania ciepła: 45.2w/m2
- wspól. Lub. Zapotrzebowania ciepła 19.3 m3
-pow oddająca ciepło 361m2


Do tego:
- wspól. sze pow 86.7 kWh/m2 rok
- wspól. Sze lub. 37.0kwh/m3 rok
-wspol. A/v 0.60m

Wskaźnik EP 118.5kwh /m2 i ek 105,8 kWh m2 rok.
W projekcie zasilanie gazem dwu funkcyjny moc 9kw

Roczne zap na gaz 2376 m3/rok max godz 2.39m3/h


Tyle znalazłem a zrobiona analiza dla co węglowego podawalem wcześniej :)
Może to coś pomoże :)

kaszpir007
22-02-2016, 10:00
przyznam troche przestraszulem sie opini ze ekosmieciuch na goszek wywali mi 2/3 opalu przez komin, bo jak mam spaloc 5t zeby miec cieplo to nie warto bo taki piecyk swoje kosztuje paliwo tez wtedy w cenie piecyka na eko mam piec zasypowy do tego bufor ;)
a jak kolega zauwazyl niektorych poprostu nie stac na metody prob i bledow ;) ja swoj dom buduje specyficznie mam o

Mój dom taki jak w podpisie ...

Od 13 września do dziś spaliłem niecałe 1,5 tony opalu ...

Arturo72
22-02-2016, 11:06
Mój dom taki jak w podpisie ...

Od 13 września do dziś spaliłem niecałe 1,5 tony opalu ...
No to kaszpir teraz uważaj,Twój dom ma pow.165m2 a spokodzieciaka 70m2 czyli ponad połowę mniej. Ty spaliles 1,5t to on powinien spalić połowę mniej czyli ok.600kg. Czujesz jaka głupota i bzdura bo to nie jest możliwe u niego w domu ? Czemu nie jest możliwe ? Temu że żaden kocioł nie jest w stanie tak mało spalić z uwagi na palniki i on też spali 1,5t z tym że w większości wyrzuci z tego w powietrze.

Natomiast spokokodzieciak po tych danych już wiemy więcej czyli to,że potrzebujesz max.moc 5,9kW a zapotrzebowanie na ciepło masz 86,7kWh/m2/rok czyli na ogrzewanie zuzyjesz 86,7kWh*70m2=6069kWh co przy ogrzewaniu prądem da kwotę 1820zł a gdybyś grzal węglem powinno to dac 910zł ale nie da z uwagi na to co kaszpirowi pisałem.
Masz różnice 1000zl między węglem a prądem a różnica w inwestycji to ok.10tys.zl czyli przy prądzie masz te 10000zl w kieszeni czyli zanim u Ciebie węgiel by był tańszy to minie 10 lat.
Czujesz blusa ?

Arturo72
22-02-2016, 11:18
bo forum jak to forum kupa firm siedzi nad tym i klepie jedno i to samo robiąc z mózgu siano a ci co tego nie czytają a nie czyta tego jak myślę 80% osób mających domy to robi to po swojemu i wybiera kotły na paliwo stałe czyli węgiel bo jest stosunkowo tani bo jest bardzo dostępny bo jest bardzo kaloryczny bo są dosyć tanie i sprawdzone kotły no i oczywiście jest taka tradycja , poczekamy jak to wszystko spadnie z cen do rozsądnych to wiadomo większość potrafi liczyć i kupi PC ale jak narazie to mogą sobie na to pozwolić nieliczni i to przeważnie w bardzo nowych domach a tych jak wiadomo za dużo nie powstaje , a co z tymi co mają starsze domy ? nic czekać aż stanieją PC do rozsądnych cen bo te obecne na pewno nie są rozsądne licząc poszczególne elementy w tych pompach ciepła , ciut się orientuję w temacie bo pracowałem w firmie co produkowała małe klimatyzatory (ok 10kw ) dla KGHM-u a to w zasadzie wiele się nie różni od PC i szczerze powiedziawszy nie wiem co w tych PC tyle kosztuje ? , np zawór rozprężny z wigmorsa czy sprężarka niemiecka to śmieszne koszty , wymienniki też jakoś aż tak drogie nie są , braliśmy tego dosyć sporo , i dalej nie wiem co tak drogiego jest w tych PC , poczekajmy jeszcze z 5 lat i każdy to bedzie kupował ja też
Odpowiadasz same bzdury i dyrdymały,z tego co wiem jesteś rylem ze starym domem i masz klapki na oczach,być może za dużo w pyle przebywasz ;)
Nie zauważyłeś że cały czas rozpatrujemy tutaj,w tym domu i w nowych domach grzanie PRĄDEM a nie pompą ciepła ? Nawet prąd w nowych domach jest tańszy niż węgiel nie wiem ile trzeba to tloc żeby nauczyć liczyć niektórych. Odporna materia i zasciankowosc

A co do pomp. Już w tej chwili pompy są w cenie kotła+komina to nie wiem do jakich cen chciałbyś żeby spadły ?
Dla Twojego info bo za dużo pod ziemią siedzisz,nie spadają ceny na nie tylko sukcesywnie od kilku lat rosną i będą rosły dalej bo to nie tak prymitywne urządzenia jak węgiel.

Jarecki79
22-02-2016, 11:36
No to kaszpir teraz uważaj,Twój dom ma pow.165m2 a spokodzieciaka 70m2 czyli ponad połowę mniej. Ty spaliles 1,5t to on powinien spalić połowę mniej czyli ok.600kg.
Czujesz blusa ?

No, no matematyk debeściak
jesteś pewny,że to takie proste przełożenie i spali połowę mniej, bo ma połowę mniejszą powierzchnię?

Spookodzieciak
22-02-2016, 11:56
No to kaszpir teraz uważaj,Twój dom ma pow.165m2 a spokodzieciaka 70m2 czyli ponad połowę mniej. Ty spaliles 1,5t to on powinien spalić połowę mniej czyli ok.600kg. Czujesz jaka głupota i bzdura bo to nie jest możliwe u niego w domu ? Czemu nie jest możliwe ? Temu że żaden kocioł nie jest w stanie tak mało spalić z uwagi na palniki i on też spali 1,5t z tym że w większości wyrzuci z tego w powietrze.

Natomiast spokokodzieciak po tych danych już wiemy więcej czyli to,że potrzebujesz max.moc 5,9kW a zapotrzebowanie na ciepło masz 86,7kWh/m2/rok czyli na ogrzewanie zuzyjesz 86,7kWh*70m2=6069kWh co przy ogrzewaniu prądem da kwotę 1820zł a gdybyś grzal węglem powinno to dac 910zł ale nie da z uwagi na to co kaszpirowi pisałem.
Masz różnice 1000zl między węglem a prądem a różnica w inwestycji to ok.10tys.zl czyli przy prądzie masz te 10000zl w kieszeni czyli zanim u Ciebie węgiel by był tańszy to minie 10 lat.
Czujesz blusa ?
Na pow 70m ok 6kw w najmroźniejszą noc ok rozumiem ale jeśli w ciągu roku a albo dwóch za adoptuje ghore dojdzie następne 3kw i zapotrzebowanie mocy będzie do 9kw, jeśli będę miał 6kw i będzie tych mrozniejssych dni sporą ilość to moja instalacja i pięć będzie pracowała ciągle na wysokiej sprawności zużywając bardzo wielką ilość kWh tak? Ew po roku dwóch inwestycja w większy kocioł elektryczny i ew zmiana instalacji albo teraz już zmiana kabli na przystosowanie do kotła co elektrycznego?
Zostaje kwestia jeszcze kotła zasypowego gorniakaa np poprawnej konstrukcji i bufora ciepła do z magazynowania nadmiaru energii, wtedy trochę chęci do zakładania i koszt podobny do kotła z podajnikiem a koszt eksploatacji niższy :) znajomy ma kocioł 10 kW domek z góra użytkowa około 85m i do tej pory spalił niecałą tonę węgla w domu ciepło :) bez bufora i magazynowania energi

wuwok
22-02-2016, 12:10
tak czytam,czytam ...to idź chłopie w prąd. Potem będziesz nam wmawiał że 20 stopni w domu to ciepło,zdrowo.
Zasada prosta,dobrze ocieplić dom,poprawnie wykonać instalacje. Wsadzisz kocioł na eko to masz tanio i wygodnie. Oczywiście kotłownia będzie "brudna" ale cóż ,to wada spalania węgla. Odnośnie pracy przy kotłach na eko to myślę że raz na około 10-11 dni przy takiej pogodzie jak teraz znajdziesz godzinkę. na obsługę kotła z czasem wliczonym z prysznicem:)

link2jack
22-02-2016, 12:11
No, no matematyk debeściak
jesteś pewny,że to takie proste przełożenie i spali połowę mniej, bo ma połowę mniejszą powierzchnię?

Przeczytaj następne zdanie :)

Jarecki79
22-02-2016, 12:56
To jakie wnioski z tych zdań mam wyciągnąć?
6069kWh, to może być:
1tona 26MJ przy sprawności 84%
albo
prawie 1,1tony 24MJ i podobnej sprawności

powiedzmy jednak,że to wyniki do labo dla małego kotła
zatem tak realnie pi razy oko
1250kg węgla 24MJ lub 1150kg 26MJ
biorąc pod uwagę,że pracujemy z modulacją mocy

Za diabła tutaj nie widzę połowy tego, co u Kaszpira, a Ty co widzisz?

imrahil
22-02-2016, 13:00
To jakie wnioski z tych zdań mam wyciągnąć?
6069kWh, to może być:
1tona 26MJ przy sprawności 84%
albo
prawie 1,1tony 24MJ i podobnej sprawności

powiedzmy jednak,że to wyniki do labo dla małego kotła
zatem tak realnie pi razy oko
1250kg węgla 24MJ lub 1150kg 26MJ
biorąc pod uwagę,że pracujemy z modulacją mocy

Za diabła tutaj nie widzę połowy tego, co u Kaszpira, a Ty co widzisz?

to musisz nauczyć się czytać ze zrozumieniem :)

link2jack
22-02-2016, 13:04
To jakie wnioski z tych zdań mam wyciągnąć?

W takim razie nie jestem w stanie Ci pomóc. Zdaje sobie sprawę, że zarabiasz na "węglu" ale w tym przypadku szukasz dziury w całym.

Jarecki79
22-02-2016, 13:08
no tak, matematyka pompek jest wspaniała

a przy jakiej cenie prądu to będzie kosztować 1820zł ?
i dlaczego ma być akurat 1000zł różnicy?
a może być dużo większa różnica?

a co jakby, ktoś miał ciepłomierz i podawał wyniki, co prawda porównanie marne, bo kocioł 17kW, ale koszt dobowy widać;
w tej chwili kocioł 17kW grzeje powierzchnie socjalno-biurową 45m2
najtańszym polskim ekogroszkiem Jaret w cenie detalicznej dla Kowalskiego 520zł/tona
aktualny przepływ wody 179l/h i średnia aktualna moc 1,1kW, dobowy aktualny koszt ogrzewania 3,2zł a wyobraź sobie,że zasypiesz do innego palnika taki miał z Janki po ok.300zł/tona

http://ekotlownia.pl/sterownik-5/230

Jarecki79
22-02-2016, 13:09
W takim razie nie jestem w stanie Ci pomóc. Zdaje sobie sprawę, że zarabiasz na "węglu" ale w tym przypadku szukasz dziury w całym.

szukam tej połowy, bo moim zdaniem 1,1 czy 1,2tony to nie jest połowa z 1,5tony
dalsze wywody nie mają sensu

link2jack
22-02-2016, 13:16
Tak jak dla mnie 70 nie jest połową 165. Nie liczyłem czy arturo72 się pomylił czy nie bo nie o to tu chodzi. Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem. Czy "matematyka pompek" była do mnie? Nie za bardzo rozumiem.

Liwko
22-02-2016, 13:29
Jeżeli dom 200m2 zużywa w sezonie X energii, to dom połowę mniejszy zużyje niecałą połowę tego co ten pierwszy. Oczywiście jeżeli wszystkie parametry i zyski bytowe zostaną zachowane.

Arturo72
22-02-2016, 17:16
To jakie wnioski z tych zdań mam wyciągnąć?
6069kWh, to może być:
1tona 26MJ przy sprawności 84%
albo
prawie 1,1tony 24MJ i podobnej sprawności

powiedzmy jednak,że to wyniki do labo dla małego kotła
zatem tak realnie pi razy oko
1250kg węgla 24MJ lub 1150kg 26MJ
biorąc pod uwagę,że pracujemy z modulacją mocy

Za diabła tutaj nie widzę połowy tego, co u Kaszpira, a Ty co widzisz?
Dom który potrzebuje przy -20st.C 5kW a zamiast tego ma 10kW to z jaką sprawnością będzie grzal przy 0st.C czyli jak potrzeba jedynie 1,5kW czyli 15% mocy nominalnej ?
Nie bój się tego powiedzieć producencie kotłów.
Ile w tym czasie energii z tego kotła pójdzie w dom a ile w komin ? Ile kasy wyleci kominem ?

Dom kaszpira ma 165m2 i zużywa ileś tam energii w tych 1,5t. Dom dzieciaka jest ponad połowę mniejszy i powinien spalić o ponad połowę mniej energii niż dom kaszpira zakładając ze jest podobnie izolowany i w tej samej strefie. Zatem skoro kaszpir spala 1,5t to ponad połowa mniej to ok.600kg.
Oczywiście tyle nie spali tylko dom dzieciaka spali o wiele więcej co zresztą sam pokazujesz czyli wyrzuci o wiele więcej kasy kominem Panie producencie kotłów.

Arturo72
22-02-2016, 17:30
tak czytam,czytam ...to idź chłopie w prąd. Potem będziesz nam wmawiał że 20 stopni w domu to ciepło,zdrowo.

A czemu tak ciemnogrodzie ?
Skoro dom potrzebuje 6000kWh energii na ogrzewanie przy obliczeniowej temp.22st.C to zuzyje 6000kWh a nie 10000kWh.
Skoro temperatura obliczeniowa wewnątrz wynosi 22st.C to nie 20st.C.
Skoro utrzymując 22st.C w domu zużywany na to 6000kWh energii to zapłacimy za to ok.1800zl a nie 3000zl ciemnogrodzie.

To nie jest węgiel ze w każdym domu niezależnie od wielkości i izolacji spalanie jest od 1,5-2t i nie wiadomo ile z tego jest w domu a ile w powietrzu.


Czyli dokładnie to o czym pisałam.
W zaściankowej Polsce nadal góruje mit nad faktem.
Głupota wciskana ludziom nadal ma przewagę nad logiką i zdrowym rozsądkiem.
Z uporem powtarzane dyrdymały w końcu przybierają rangę prawdy, a ludzie to łykają jak cukierki.

Myśle, ze to wciskanie ludziom bzdur bierze sie z braku edukacji i znajomosci systemów, brak opinii opartej na praktyce

No dokładnie, króluje lobby konkretnych rozwiązań. Najczęściej drogich.
Nam PC z odwiertami wyceniono na 65 tys. (2013 r). Dodatkowo po naszych przejściach z historykiem sztuki, konserwatorem zabytków i rzeszą innych urzędasów - gdy sobie pomyśleliśmy jeszcze o badaniach geotechnicznych gruntu ręce nam opadły. A wiedzieliśmy że nasz dom MUSI mieć PC.
Zaczęliśmy więc zgłębiać temat PC powietrznej. Im głębiej w temat wchodziliśmy tym więcej bzdurnych teorii wyłaziło na wierzch. Każda z nich obalaliśmy logiką przede wszystkim, dotarliśmy do danych skandynawskich gdzie to właśnie PC powietrzne królują i na nie są największe dotacje, potem jeszcze nasz M3System potwierdził, że jak najbardziej się da no i włala. Mamy ją, za ułamek ceny, bez stresu.

Otóż to Pusiu, lecz nie każdy jest tak dociekliwy, a słuchanie plotek to juz chyba cecha narodowa ;)

No właśnie, powiedz Renatko jak to jest, że w Skandynawii PC powietrzne cieszą się taką popularnością, gdzie klimat jest ostrzejszy niż u nas, a w naszym durnym kraju obecnie czyta się bzdety, że nie może być jedynym źródłem ogrzewania, że nie da rady, że grzałki, że koszta itp.
Piszesz, że od !0 lat użytkujesz - myślę, że w Polsce 10 lat temu inwestor nie dostałby PnB gdyby zadeklarował powietrzna PC jako jedyne ogrzewanie.

Ciemnogród istnieje :D

Jarecki79
22-02-2016, 18:37
Dom który potrzebuje przy -20st.C 5kW a zamiast tego ma 10kW to z jaką sprawnością będzie grzal przy 0st.C czyli jak potrzeba jedynie 1,5kW czyli 15% mocy nominalnej ?
Nie bój się tego powiedzieć producencie kotłów.
Ile w tym czasie energii z tego kotła pójdzie w dom a ile w komin ? Ile kasy wyleci kominem ?

Dom kaszpira ma 165m2 i zużywa ileś tam energii w tych 1,5t. Dom dzieciaka jest ponad połowę mniejszy i powinien spalić o ponad połowę mniej energii niż dom kaszpira zakładając ze jest podobnie izolowany i w tej samej strefie. Zatem skoro kaszpir spala 1,5t to ponad połowa mniej to ok.600kg.
Oczywiście tyle nie spali tylko dom dzieciaka spali o wiele więcej co zresztą sam pokazujesz czyli wyrzuci o wiele więcej kasy kominem Panie producencie kotłów.
v-ce prezesie pompek
to nie jest mniejsza wersja domu kaszpira i ma inne zapotrzebowanie, więc nie ma mowy o 600kg, tylko raczej 1,1 pod 1,3tony w/g podanych danych a nie Twoich wymysłów

masz linka, w nim na żywo kocioł 17kW pracujący aktualnie z mocą 1kW (odczyt godz.18:02), ogrzewający aktualnie 45m2 i jak widzisz czarno na białym z ciepłomierza wychodzi 75%sprawności (za ostatnią dobę średnia), wynik też na żywo, masz podaną wartość opałową paliwa, cenę za tonę i liczony koszt dobowego grzania (za ostatnią dobę całe 3,1zł polskiego)
http://ekotlownia.pl/sterownik-5/230
jak tez widzisz spaliny aktualnie mają całe 47 pod 57st.C, więc co Ci tym kominem ucieka, skoro chwilami woda jest cieplejsza od spalin? To ile z tego 3,1zł polskiego za dobę w/g Ciebie kominem poleciało?

to gdzie ten ciemnogród?

Skoro zatem masz to na okrągło 6000kWh, to np.
przy cenie Jareta 22MJ z linku sterownika wynoszącej 520zł/tona wyjdzie ok. 1,3tony za jakieś 680zł
a jakbyś spalał miał np. 19MJ po 320zł/tonę (rynkowa cena za miał 19MJ z Janki), to ok. 2tony potrzebnego paliwa przy sprawności obniżonej do 57% będzie kosztowało całe 640zł

a prąd za 1800zł to w/g stawki od jakiego operatora i jaka dokładnie cena za 1kWh, podasz linka, gdzie tyle prąd kosztuje? to sobie musi kolega sprawdzić, czy prund u niego w takiej cenie... jaki ma wybór dostawców, jakie są stawki i jaka może z tego wyjść średnia cena.....

Arturo72
22-02-2016, 19:06
Tauron Gliwice taryfa G12W tańsza 0,29zl droższa 0,62zl


to gdzie ten ciemnogród?

W miale czy tam inaczej ten muł nazwiesz :D
Nowiuski dom z takim gównem w środku ?
Ot i ciemnogród to jest właśnie i to jaki :)

I na takim ciemnogrodzie żerujesz...

Jarecki79
22-02-2016, 19:51
Tauron Gliwice taryfa G12W tańsza 0,29zl droższa 0,62zl

W miale czy tam inaczej ten muł nazwiesz :D
Nowiuski dom z takim gównem w środku ?
Ot i ciemnogród to jest właśnie i to jaki :)

I na takim ciemnogrodzie żerujesz...

w linku jest ekogroszek ciemnogrodzie

to teraz liczymy co podałeś,powiedziałeś prundem 1800zł

mamy w tym konkretnym przypadku 6000kWh
mamy tania taryfa 0,29groszy x 6000, czyli kwota 1740zł w wersji optymistycznej
albo
droga taryfa 0,62 x 6000 = 3720zł wersja pesymistyczna


gdzie leży prawda?
jakie są godziny oraz dni obowiązywania taryf?


na koniec
teraz porównaj to do ekogroszku po 520zł za tonę z linku i do kwoty 680zł

280m
22-02-2016, 20:36
brakło argumentów to pisze że gówno i ciemnogród, za takie trolowanie to admin bana powinien dać, ale nie da i tak upada forum w temacie paliw stałych.

Najciekawsze jest to że tak pompowane wszędzie rozwiązania bazujące na prądzie który pochodzi z jakże wyszydzanego wungla i to dopiero jakiej jakości i jakiej sprawności zanim dotrze do odbiorcy. To jest umywanie rąk że ja niby jestem czysty. wszyscy pompiarze i tak macie wungiel na rękach.

Arturo72
22-02-2016, 20:53
w linku jest ekogroszek ciemnogrodzie

to teraz liczymy co podałeś,powiedziałeś prundem 1800zł

mamy w tym konkretnym przypadku 6000kWh
mamy tania taryfa 0,29groszy x 6000, czyli kwota 1740zł w wersji optymistycznej
albo
droga taryfa 0,62 x 6000 = 3720zł wersja pesymistyczna


gdzie leży prawda?
jakie są godziny oraz dni obowiązywania taryf?
Dlatego piszę,że ciemnogród ;)
Taryfa G12W to 0,29zł/kWh w godzinach 22-6 i 13-15 i od piątku od 22.00 do poniedziałku do 6.00 czyli miesięcznie 390h taniego prądu a tylko 280h drogiego prądu.
Jeszcze raz,Tauron Gliwice.
W grzaniu w nowym domu wyglada to tak:

Po kilku dniach z G12W spostrzeżenia mam takie:
-od 22-23 grzeje cwu
-od 23.10-6 grzeje c.o
-od 13-15 grzeje cwu i c.o z priorytetem cwu.
O godz. 6.00 temp.w salonie 23,2 w sypialni 22,8 po przyjściu do domu ok.17 temp.w salonie 22,8 w sypialni 22,2 o godz 22 temp.w salonie 23,1 w sypialni 22,4.
Temp zasilania ustawiona na max.36st C.
Wentylacja śmiga cały czas na 4 biegu z 7.
Dobowe zużycie w takim przypadku przy temp. 0-2st.C to ok.15kWh w tym 3,5kWh na cwu,ogrzewanie nocne 7-9kWh.

Zatem tylko idiota miałby taryfę G11 i uważał,że tak jest dobrze.




na koniec
teraz porównaj to do ekogroszku po 520zł za tonę z linku i do kwoty 680zł
Na koniec porównaj to do inwestycji w Kospel za 2,5ty.zł vs kocioł na wegiel za 8tys.zł+komin za 5tys.zł czyli w sumie 13tys.zł bez kosztów wymaganej kotłowni przy syfie.
Różnica na starcie min.10tys.zł na korzyść Kospela czyli 5-6 lat grzania pradem GRATIS w stosunku do wegla.
Mówiłem że ciemnogród ?

karoka65
22-02-2016, 21:04
Ileż to guru pompowy miał tych banów :)
On ma jeszcze z dziesięć nicków w zanadrzu, już wykończył to forum swoi trollowaniem.
Szkoda że nikt tego nie widzi, może Redakcja przetarłaby w końcu oczy bo sama z Arturkiem i jego kompanami zostanie.

Arturo72
22-02-2016, 21:07
Ileż to guru pompowy miał tych banów :)

A od kiedy Kospel to pompa ?


Na koniec porównaj to do inwestycji w Kospel za 2,5ty.zł vs kocioł na wegiel za 8tys.zł+komin za 5tys.zł czyli w sumie 13tys.zł bez kosztów wymaganej kotłowni przy syfie.
Różnica na starcie min.10tys.zł na korzyść Kospela czyli 5-6 lat grzania pradem GRATIS w stosunku do wegla.
Mówiłem że ciemnogród ?
Sprzedawco kotłów na wegiel jeden z drugim,nawet ogrzewanie prądem w nowych domach jest tańsze niż weglem jak widać ;)


A co napisał sam sprzedawca wegla hipokryci sprzedawcy z płatnymi profilami ?:

Tytułem wstępu zaznaczę - moim zdaniem węgiel w takim domu to rzeczywiście porażka.

karoka65
22-02-2016, 21:19
Zmień płytę trollku bo Ci się zacięła i tak klepiesz w koło to samo ze swoimi złotymi cytatami :)
Z resztą Ty już sam ze sobą czasem dyskutujesz, hehe

kamihi
22-02-2016, 21:26
A kominek w salonie oczywiście dla klimatu, nastroju itp . I się wyniki na prądzie robi robi:D I tego komina się oczywiście nie widzi nie liczy itp:D

Arturo72
22-02-2016, 21:37
A kominek w salonie oczywiście dla klimatu, nastroju itp . I się wyniki na prądzie robi robi:D I tego komina się oczywiście nie widzi nie liczy itp:D
Kominek jako mebel w salonie i nie muszę robić wyniku bo prądem nie grzeje ;)
A grzanie w kominku wychodzi mnie drożej niż na co dzień.
Ale ciemnogród istnieje tym bardziej jak występuje w domu instalacja mieszana ;)

kamihi
22-02-2016, 22:12
Komin do tego kominka też meblowy? Panie Arturo ? Czy chwile słabości miałeś ? Drogie te meble ale jak lubisz rejony robić to kto bogatemu zabroni

Arturo72
22-02-2016, 22:34
Komin do tego kominka też meblowy? Panie Arturo ? Czy chwile słabości miałeś ? Drogie te meble ale jak lubisz rejony robić to kto bogatemu zabroni
No i dokładnie o to chodzi.
Oszczedzilem na kotłowni i jednym kominie to jako miastowemu i blokmenowi od urodzenia kominek w domu musiał być a syf węglowy za żadne skarby :)

W wojsku nie byłem to nie wiem co znasz pod pojęciem rejony ;)

kamihi
22-02-2016, 22:39
Nie trzeba krowy kupować żeby napić się mleka nie przesadzaj , :D

Konto usunięte_1*
22-02-2016, 22:39
Zmień płytę trollku bo Ci się zacięła i tak klepiesz w koło to samo ze swoimi złotymi cytatami :)
Z resztą Ty już sam ze sobą czasem dyskutujesz, hehe


ale mają świra co niektórzy co ? siedzieć w necie całymi dniami tłuc te bzdety o ekosyfie , mowa o tym pompiarzu nie tobie bo gość nie dość że obraża każdego to jest przekonany do swoich racji a racja jest jedna tego co ją ma i tak uważa , to po co on tu nas poucza ?

Arturo72
22-02-2016, 22:43
ale mają świra co niektórzy co ? siedzieć w necie całymi dniami tłuc te bzdety o ekosyfie , mowa o tym pompiarzu nie tobie bo gość nie dość że obraża każdego to jest przekonany do swoich racji a racja jest jedna tego co ją ma i tak uważa , to po co on tu nas poucza ?
Matematyka i fizyka jest jedna dla wszystkich bo rację nawet idiota ma wg siebie ;)
Problem w tym że niektórzy nie łapią tych dziedzin nauki.

Konto usunięte_1*
22-02-2016, 22:45
Matematyka i fizyka jest jedna dla wszystkich bo rację nawet idiota ma wg siebie ;)
Problem w tym że niektórzy nie łapią tych dziedzin nauki.


ilu was jest pod tym nickiem bo chyba kiedyś powinieneś spać a u ciebie tego nie widać od rana do nocy , non stop i ma takie podejrzenie że nie jesteś sam

Arturo72
22-02-2016, 22:47
ilu was jest pod tym nickiem bo chyba kiedyś powinieneś spać a u ciebie tego nie widać od rana do nocy , non stop i ma takie podejrzenie że nie jesteś sam
Inwestorów próbujących uświadamiać ciemnogród na forum jest dużo i coraz więcej przyswaja wiedzę.
A ja jestem jedyny i nie powtarzalny :D

karoka65
22-02-2016, 22:54
Bo jak inwestor ciemna masa, planując pompę ciepła do ogrzewania bierze projekt z dwoma kominami a później jeszcze płaci za adaptację żeby się jednego pozbyć to tak jest :)
Artek zapytam Cię po raz kolejny dlaczego tak słono liczysz i wypominasz kominy węglarzom ?
Twój to z nieba Ci spadł i to do domu z pompą ?
Wypominasz syf w kotłowni a ty pakujesz lokomotywę z całym tym syfem do salonu.
Twoją kotłownię tylko sobie inaczej nazwałeś a z nieba Ci ona też nie spadła, oszczędności ZERO.
Rata w górę, tyle z tego masz i nie nazwałbym tego oszczędnością ale bezmyślną rozrzutnością.
Taki to nasz guru roztropny inwestor i chce innych z ciemnogrodu nauczać w którym sam jest burmistrzem :)

Arturo72
22-02-2016, 23:03
Bo jak inwestor ciemna masa, planując pompę ciepła do ogrzewania bierze projekt z dwoma kominami a później jeszcze płaci za adaptację żeby się jednego pozbyć to tak jest :)
Artek zapytam Cię po raz kolejny dlaczego tak słono liczysz i wypominasz kominy węglarzom ?
Twój to z nieba Ci spadł i to do domu z pompą ?
Wypominasz syf w kotłowni a ty pakujesz lokomotywę z całym tym syfem do salonu.
Twoją kotłownię tylko sobie inaczej nazwałeś a z nieba Ci ona też nie spadła, oszczędności ZERO.
Rata w górę, tyle z tego masz i nie nazwałbym tego oszczędnością ale bezmyślną rozrzutnością.
Taki to nasz guru roztropny inwestor i chce innych z ciemnogrodu nauczać w którym sam jest burmistrzem :)
Planując ogrzewanie prądem karoka,prądem bo wegiel był od niego droższy jako główny system grzewczy bo wymagał albo zmiany projektu na wiekszy dom o jedno pomieszczenie zwane kotłownia albo wymagał dostawienia dodatkowego pomieszczenia.
Adaptacje każdy robi przed budową a za wykreślenie komina z projektu czyli krzyżyk na jednym kominie nie kosztuje nic czyli na samym fakcie nie posiadania węgla w domu oszczedzilem bagatela ok.20tys.zł czyli brak komina i brak konieczności wybudowania większego domu o jedno pomieszczenie.
Nie jestem typem ciemnogrodu że najpierw buduje a potem się zastanawiam.
To juz przed wyborem projektu wiedziałem ze wegiel jest drogi w nowym domu dlatego byłem zdecydowany na grzanie....prądem na długo przed budową i nawet przed wyborem projektu bo nie stać mnie było na węgiel.


Ogrzewanie będzie elektryczne tzn.piec elektryczny:
http://www.elterm.pl/pl/files/karta_ekw_major.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elterm.pl%2Fpl %2Ffiles%2Fkarta_ekw_major.pdf)
Całość będzie grzana prądem w II taryfie.


Mój komin z badziewnym i najtańszym wkładem z obróbką zwykłym tynkiem wyniósł 3tys.zl.
Bogaci inwestorzy z węglem mają drogie wkłady tylu schidel i wykończone klinkierem czyli w takim stanie komin kosztuje min.5tys.zl

karoka65
22-02-2016, 23:06
ilu was jest pod tym nickiem bo chyba kiedyś powinieneś spać a u ciebie tego nie widać od rana do nocy , non stop i ma takie podejrzenie że nie jesteś sam
On już ma tu taki arsenał nicków że sam ze sobą dyskutuje, czasami to zaczyna już sam ze sobą się kłócić :)
Ktoś pisał tu kiedyś że firmy pompowe płacą za taką klakę od posta.
Wiesz kredyt kosztuje :)
Arturkowi nie wyszedł biznes z pompkami to dostał obrzydzenia do węgla, tak mu za skórę zalazł :)
Mi wypomina profil a przecież sam miał jak się rozniosło po forum że jest naganiaczem Mikiego, w sumie to wspólnikiem a Ci nowi userzy nie znają tych historii i łykają te jego złote cytaty jak pelikany :) jako to on mundry jest.
Zatarł swoją działalność na tym forum kasując kilka tysięcy postów ale już znowu widzę że z 6-ciu tysięcy w krótkim czasie jest ponad 11 tysięcy.
Prawie tak samo długo jestem na forum jak nasz kaznodzieja, mam profil, to ja powinienem produkować te posty a nie daję rady go dogonić :)

link2jack
23-02-2016, 07:21
karoka65 niechwal się tym platnym profilem bo od jakiego czasu go masz? Jak długo robiłeś tu po cichaczu?

kamihi
23-02-2016, 14:27
[QUOTE=Arturo72;7083011]Planując ogrzewanie prądem karoka,prądem bo wegiel był od niego droższy jako główny system grzewczy bo wymagał albo zmiany projektu na wiekszy dom o jedno pomieszczenie zwane kotłownia albo wymagał dostawienia dodatkowego pomieszczenia.
Adaptacje każdy robi przed budową a za wykreślenie komina z projektu czyli krzyżyk na jednym kominie nie kosztuje nic czyli na samym fakcie nie posiadania węgla w domu oszczedzilem bagatela ok.20tys.zł czyli brak komina i brak konieczności wybudowania większego domu o jedno pomieszczenie.
Nie jestem typem ciemnogrodu że najpierw buduje a potem się zastanawiam.
To juz przed wyborem projektu wiedziałem ze wegiel jest drogi w nowym domu dlatego byłem zdecydowany na grzanie....prądem na długo przed budową i nawet przed wyborem projektu bo nie stać mnie było na węgiel.


Mój komin z badziewnym i najtańszym wkładem z obróbką zwykłym tynkiem wyniósł 3tys.zl.
Bogaci inwestorzy z węglem mają drogie wkłady tylu schidel i wykończone klinkierem czyli w takim stanie komin kosztuje min.5tys.zl[/QUOT



Niezły z ciebie kręt . Ty kupiłeś jak zwykle taniej i lepiej . A sweter masz jaki ?

Arturo72
23-02-2016, 14:47
Niezły z ciebie kręt . Ty kupiłeś jak zwykle taniej i lepiej . A sweter masz jaki ?
Nie jak zwykle,bo jak zwykle macie(Wy z węglem w domu) kotłownie a w niej komin i kocioł a ja już przed wyborem projektu wiedziałem,że nie będzie u mnie ani kotłowni na kocioł ani kotła ani komina czym właśnie oszczędziłem kupę kasy jw.
W swetrach nie chodzę :)

Też myślałeś podobnie przed wyborem projektu i systemu grzewczego ? Również liczyles obciążenie cieplne domu i zapotrzebowanie na ciepło przed budową i wtedy porownywales inwestycje w różne systemy grzewcze ?
Nie sądzę tym bardziej,że masz instalację mieszaną w domu co pokazuje jedno i świadczy coś o Tobie ;)

Jarecki79
23-02-2016, 15:01
Dlatego piszę,że ciemnogród ;)
Taryfa G12W to 0,29zł/kWh w godzinach 22-6 i 13-15 i od piątku od 22.00 do poniedziałku do 6.00 czyli miesięcznie 390h taniego prądu a tylko 280h drogiego prądu.
Jeszcze raz,Tauron Gliwice.
W grzaniu w nowym domu wyglada to tak:

Zatem tylko idiota miałby taryfę G11 i uważał,że tak jest dobrze.


Na koniec porównaj to do inwestycji w Kospel za 2,5ty.zł vs kocioł na wegiel za 8tys.zł+komin za 5tys.zł czyli w sumie 13tys.zł bez kosztów wymaganej kotłowni przy syfie.
Różnica na starcie min.10tys.zł na korzyść Kospela czyli 5-6 lat grzania pradem GRATIS w stosunku do wegla.
Mówiłem że ciemnogród ?


Co za ciemna masa

Zrozum wreszcie,że skoro piszesz,że matematyka czy fizyka jest jedna, to stosuje te same reguły obojętnie o czym piszesz
Te Twoje wyliczanki można o kant tyłka rozbić, tyle są warte
Jak można liczyć komin, skoro on już stoi, doczytałeś to, czy Ci oczy zamgliło? Jest komin, jest kotłownia.

Przypominam podawałeś na okrągło:
6000kWh
bredziłeś,że niby 600kg węgla ma wystarczyć a w realu ok. 1,2tony (co dla 6000kWh się zgadza)

dalej bredziłeś,że za prund zapłaci góra 1800zł
liczymy po Twoich cenach i w/g Twojego podziału droga/tania taryfa:

czyli na szybko ok. 1253zł z taniej taryfy
+ 1042zł z drogiej, czyli na okrągło 2300zł za 6000kWh (gdzie zatem to max. 1800zł?)

Skąd też takie ceny urządzeń? z "kontowni", bo jakoś mi się nie wydaje,że musi mieć kocioł w granicy 17kW (takie widełki cenowe podajesz)?

Skoro komin stoi odejmuj to 5000zł, to już poszło i tematu nie ma.
Kocioł za 8kę też tu nie potrzebny, urealniając ceny to max. 2,5roku i po tym czasie po ok. 1600zł rocznie w plecy przy prądzie zakładając różnice w cenie urządzeń i wydatki na paliwo/energię w/g cen Twoich oraz podziału droga/tanie taryfa i kolegi z linku w przeliczeniu na 6000kWh.

to gdzie ten ciemnogród?

Spookodzieciak
23-02-2016, 15:17
heh widac ze kazdy ma swoje racje ja juz czesciowo chyba podjalem decyzje, ale jeszcze poszukam doczytam popytam ;) mamy tutaj zwolennikow jednego i drugiego, kazdy ma swoja prawde ;) mysle i tutaj prosba do moderatora alby zamknal temat bo nie wnosi juz nic nowego poza przekomazaniem i nabijaniem postow ;)
kazdy ma tak jak ma i jak zrobil i widzi tego zalezty i byc moze wady.
zalety i wady wegla znam bo pale i dlatego rozumiem ze mozna miec i cxesto tez chciec miec wygodniej i to duzy luksus grzac np pradem ale nie rozumiem jesli prad ma same zalety to czemu wszyscy w okolicy w nowych domach nie grzeja samym pradem? w okolicy widze kilka nowych domow wartych duze piebiadze i w kazdym widze komin z kazego cos sie dymi moze nie zawsse ale chocby raz na jakis czas albo jak dobrze przymrozi.
ludzie maja fajne chalupy naprawde fajny standard wykonczenia i podejrzewam docieplenia tez itp a mimo ze ma rekuperator i w okresach jesiennych czy wiosennych sobie chwali to ma tez solary bo stac i piec na ekogroszek, mimo domku ok 170m2. a nie ogrzewanie elektryczne.
tak wiec nie mowmy ze to jest dobre a reszta jest be ;) bo wszystko zalezy od budzetu jakimnktos dysponuje, od checi czy sie chce gdzies czasem zajrzec czy nie i mysle od warunkow klimatycznych polozebia itp bo mozna uscislic strefy klimatyczne ale w dalszym ciagu sama matematyka bo u jednego sie sprawdzi u innego nie ;) u mnie np teren blisko gor dosc duzo lasow i zima u mnie zawsze o kilka stopni chlodbiej niz u kolego ktory swoj budynek ma.polozony kilka km dalej i zawsze ma cieplej zima ;)

Arturo72
23-02-2016, 15:20
Co za ciemna masa

Zrozum wreszcie,że skoro piszesz,że matematyka czy fizyka jest jedna, to stosuje te same reguły obojętnie o czym piszesz
Te Twoje wyliczanki można o kant tyłka rozbić, tyle są warte
Jak można liczyć komin, skoro on już stoi, doczytałeś to, czy Ci oczy zamgliło? Jest komin, jest kotłownia.

Przypominam podawałeś na okrągło:
6000kWh
bredziłeś,że niby 600kg węgla ma wystarczyć a w realu ok. 1,2tony (co dla 6000kWh się zgadza)

dalej bredziłeś,że za prund zapłaci góra 1800zł
liczymy po Twoich cenach i w/g Twojego podziału droga/tania taryfa:

czyli na szybko ok. 1253zł z taniej taryfy
+ 1042zł z drogiej, czyli na okrągło 2300zł za 6000kWh (gdzie zatem to max. 1800zł?)

Skąd też takie ceny urządzeń? z "kontowni", bo jakoś mi się nie wydaje,że musi mieć kocioł w granicy 17kW (takie widełki cenowe podajesz)?

Skoro komin stoi odejmuj to 5000zł, to już poszło i tematu nie ma.
Kocioł za 8kę też tu nie potrzebny, urealniając ceny to max. 2,5roku i po tym czasie po ok. 1600zł rocznie w plecy przy prądzie zakładając różnice w cenie urządzeń i wydatki na paliwo/energię w/g cen Twoich oraz podziału droga/tanie taryfa i kolegi z linku w przeliczeniu na 6000kWh.

to gdzie ten ciemnogród?
Poczekaj poczekaj jarecki,nie rozpędzaj się tak.
6000kWh zużywa tylko i wyłącznie w taniej taryfie czyli dalej będzie to 1800zł za te 6000kWh,żeby uprzedzić durne tłumaczenie,że będzie przegrzewał czy marzł w czasie drogiej taryfy podczas nie grzania poniżej masz jak w nowych domach wygląda grzanie w taryfie G12W:

Po kilku dniach z G12W spostrzeżenia mam takie:
-od 22-23 grzeje cwu
-od 23.10-6 grzeje c.o
-od 13-15 grzeje cwu i c.o z priorytetem cwu.
O godz. 6.00 temp.w salonie 23,2 w sypialni 22,8 po przyjściu do domu ok.17 temp.w salonie 22,8 w sypialni 22,2 o godz 22 temp.w salonie 23,1 w sypialni 22,4.
Temp zasilania ustawiona na max.36st C.
Wentylacja śmiga cały czas na 4 biegu z 7.


To,że ma już komin to znaczy,że wywalił kupę kasy w błoto bo mu jest do nieczego nie potrzebny mając system grzewczy tani i bez koniecznosci odpływu spalin.
Zatem na starcie na samym tylko koszcie inwestycji w kotły bo Elterma za 2,5tys.zł:
http://allegro.pl/elterm-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5752740517.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Felter m-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5752740517.html)
a skamp za 6800zł:
http://allegro.pl/skam-p-plus-12kw-iryd-pid-palnik-ardeo-eco-burn-i6007734921.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fskam-p-plus-12kw-iryd-pid-palnik-ardeo-eco-burn-i6007734921.html)

ma w kieszeni 4300zł a doliczając konieczne do węgla,do tego skampa pompki obiegowe min.2 obiegowe,zawory czterodrogowe i inne pierdoły w kieszeni będzie miał ponad 6000tys.zł czyli przez 5-6 lat grzania prądem GRATIS bez tykania paluszkiem ze spiżarnią i pralnią zamiast kotłowni !
Gdyby nie miał komina czyli przed budową miałby takie rozterki miałby w kieszeni teraz min.10tys.zł
Widzisz ciemnogród teraz ?


u mnie np teren blisko gor dosc duzo lasow i zima u mnie zawsze o kilka stopni chlodbiej niz u kolego ktory swoj budynek ma.polozony kilka km dalej i zawsze ma cieplej zima ;)
Ale to nie ma nic do rzeczy,skoro masz wyliczone,że w Twoim domku blisko gór i lasów i w zimie masz kilka stopni chłodniej i z taką izolacją i wentylacją Twój dom potrzebuje na ogrzewanie w takich warunkach 6000kWh to zużyjesz na ogrzewanie 6000kWh.

karoka65
23-02-2016, 15:20
karoka65 niechwal się tym platnym profilem bo od jakiego czasu go masz? Jak długo robiłeś tu po cichaczu?
Jak dobrze pamiętam to czwarty rok się kończy z profilem, zobacz od kiedy firmę mam a od kiedy konto :)
Zobacz też ilu się tu "ślizga" przez lata kręcąc lody na forum.

Spookodzieciak
23-02-2016, 15:30
Poczekaj poczekaj jarecki,nie rozpędzaj się tak.
6000kWh zużywa tylko i wyłącznie w taniej taryfie czyli dalej będzie to 1800zł za te 6000kWh,żeby uprzedzić durne tłumaczenie,że będzie przegrzewał czy marzł w czasie drogiej taryfy podczas nie grzania poniżej masz jak w nowych domach wygląda grzanie w taryfie G12W:


To,że ma już komin to znaczy,że wywalił kupę kasy w błoto bo mu jest do nieczego nie potrzebny mając system grzewczy tani i bez koniecznosci odpływu spalin.
Zatem na starcie na samym tylko koszcie inwestycji w kotły bo Elterma za 2,5tys.zł:
http://allegro.pl/elterm-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5752740517.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Felter m-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5752740517.html)
a skamp za 6800zł:
http://allegro.pl/skam-p-plus-12kw-iryd-pid-palnik-ardeo-eco-burn-i6007734921.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fskam-p-plus-12kw-iryd-pid-palnik-ardeo-eco-burn-i6007734921.html)

ma w kieszeni 4300zł a doliczając konieczne do węgla,do tego skampa pompki obiegowe min.2 obiegowe,zawory czterodrogowe i inne pierdoły w kieszeni będzie miał ponad 6000tys.zł czyli przez 5-6 lat grzania prądem GRATIS !
Widzisz ciemnogród teraz ?


Ale to nie ma nic do rzeczy,skoro masz wyliczone,że w Twoim domku blisko gór i lasów i w zimie masz kilka stopni chłodniej i z taką izolacją i wentylacją Twój dom potrzebuje na ogrzewanie w takich warunkach 6000kWh to zużyjesz na ogrzewanie 6000kWh.

pisalen ze ozc z projektu z12 gotowca przedstawialo takie waryosci.
analiza srodowiskowa wykazala 8400 kwh na ogrzewanie i went i chyba cos kolo 4 tysi na cwu ;)

Arturo72
23-02-2016, 15:38
pisalen ze ozc z projektu z12 gotowca przedstawialo takie waryosci.
analiza srodowiskowa wykazala 8400 kwh na ogrzewanie i went i chyba cos kolo 4 tysi na cwu ;)
Czyli widzisz,że bez dokładnego wyliczenia koniecznej energii potrzebnej do ogrzania domu bzdurą i głupotą jest wybierać system grzewczy bo to jest wszystko na ślepo.
Dlatego producenci kotłów tak się jeżą bo dla nich ciemny klient,klient z ciemnogrodu nie mający o tym pojęcia jest najlepszym klientem ;)
Dlatego powtarzam i będę powtarzał,OZC wykonuje się przed budową żeby oszczędzić mnóstwo kasy przy budowie.

Spookodzieciak
23-02-2016, 15:59
nie mowie ze nie ale nie kazdy jest idealny i nie kazdy wszystko wie ;) apropo budowy decyzja zostala podjeta z dnia na dzien po zlapaniu okazji na dzialeczke ;) druga sprawa im czlowiek wiecej czyta tyn jest glupszy bo kazdy wszystko interpretuje po swojenu i nie ma jednej jedynej prawdy ;)

imrahil
23-02-2016, 16:11
w niewielkim domu taniej i lepiej jest zadbać o izolację, wentylację i okna zamiast budować drogą kotłownię na paliwa stałe

Spookodzieciak
23-02-2016, 16:20
w niewielkim domu taniej i lepiej jest zadbać o izolację, wentylację i okna zamiast budować drogą kotłownię na paliwa stałe
teraz wiem i rozumien wtedy nie wiedzialem a pomieszcenie komin itp jest ;) w domu byl przewidziany tez kominek poza gazem ale tego sie pozbylem.

Spookodzieciak
23-02-2016, 17:07
w mojej sytuacji zwazajac ze zaplanowane jest paliwo stale i mam komin kotlownie mieszkam na wsi i ekonomiczny dym palac od gory nikomu nie przeszkadza to jesli liczyny ze za prad plus minius rocznie zaplace kosztem wygody ok tys zl wiecej niz co weglowe to liczac ze kupie piec na eko za 7 tys a piec elektryczny to wydatek ok 2.5 to te zmarnowane 4.5 tys to 4-5 lat tego samego ogrzewania pradu i wegla bez generowania oszczedbosci z tytulu wegla a nie pradu. zostaje jesCze opcja zasypowny poprawnej budowy o duzej sprawnosci gdzie koszty pieca co weglowego i elektrycznego sa takie same to w ciagu dwuch lat tj 2 tys oszczednosci z racji roznicy kosztu ogrzewania dla poprawy konfortu moge odrazu albo pozniej zalozyc bufor 1000 l i mysle ze tez jest w miare optymistycznie ;) kolejne lata to zyski z tytulu nie placenia wiekszych rachunkow za prad ;) niestety na wygode trzeba stac a to nie dla przecietnego zjadacza chleba poki co ;) moge sie myslic moge byc ciemnogrodem ale w takich przyblizeniach wychodzi jasbo co dla przecietnego czlowieka sie chuba sprawndzi przy idrobinie checi ;)

Arturo72
23-02-2016, 17:26
w mojej sytuacji zwazajac ze zaplanowane jest paliwo stale i mam komin kotlownie mieszkam na wsi i ekonomiczny dym palac od gory nikomu nie przeszkadza to jesli liczyny ze za prad plus minius rocznie zaplace kosztem wygody ok tys zl wiecej niz co weglowe to liczac ze kupie piec na eko za 7 tys a piec elektryczny to wydatek ok 2.5 to te zmarnowane 4.5 tys to 4-5 lat tego samego ogrzewania pradu i wegla bez generowania oszczedbosci z tytulu wegla a nie pradu. zostaje jesCze opcja zasypowny poprawnej budowy o duzej sprawnosci gdzie koszty pieca co weglowego i elektrycznego sa takie same to w ciagu dwuch lat tj 2 tys oszczednosci z racji roznicy kosztu ogrzewania dla poprawy konfortu moge odrazu albo pozniej zalozyc bufor 1000 l i mysle ze tez jest w miare optymistycznie ;) kolejne lata to zyski z tytulu nie placenia wiekszych rachunkow za prad ;) niestety na wygode trzeba stac a to nie dla przecietnego zjadacza chleba poki co ;) moge sie myslic moge byc ciemnogrodem ale w takich przyblizeniach wychodzi jasbo co dla przecietnego czlowieka sie chuba sprawndzi przy idrobinie checi ;)
Popatrz na to z innej strony.
Różnica w zakupie samych kotłów to ok.6000zl czyli te 6000zl wydajesz na zmniejszenie strat ciepła czyli na zmniejszenie ilości energii potrzebnej na ogrzanie domu i redukujesz te 8000kWh do 3000kWh czyli wtedy płacisz tyle samo co za węgiel ale całkowicie bezobslugowo.

Budżet na budowę nie zmienia Ci się ale nie masz syfu w domu i masz pralnie i spizarnie.

Kocioł zasypowy w nowiuskim domu ? Żona też będzie robiła za palacza ? Zdrowia nie szkoda ? Kręgosłup masz dobry...narazie ? Skład opału masz czy węgiel na podjeździe będziesz wystawial ?

dawiddur
23-02-2016, 17:47
Wodę użytkową też tanio ogrzejesz prądem?

imrahil
23-02-2016, 18:14
Wodę użytkową też tanio ogrzejesz prądem?

1 kWh kosztuje tyle samo w przypadku CWU jak i CO. kwestia tylko ile wody idzie. generalnie to jakoś specjalnie drogo nie jest w porównaniu do grzania węglem latem.

Arturo72
23-02-2016, 18:29
Wodę użytkową też tanio ogrzejesz prądem?
Masz już odpowiedź wyżej,cwu tak samo ogrzejesz tanim prądem jak i c.o.
Ba,powiem więcej,użytkownicy węgla twierdzą że grzejąc cwu w lato węglem wychodzi tak samo jak prądem.
Jak znajdę to zapodam Ci te wypowiedzi m.in Maher tak twierdził i inni.
Po prostu zamiast myśleć i liczyc dajecie sobie robić wodę z mózgu sprzedawcom kotłów i "fachmanow" od węgla którzy twierdzą że prund to Panie drogi,wungiel je tani ;)
Stąd właśnie ciemnogród.

A widać,że to kobieta ma jaja w przeciwieństwie do innych ;)
Czyli dokładnie to o czym pisałam.
W zaściankowej Polsce nadal góruje mit nad faktem.
Głupota wciskana ludziom nadal ma przewagę nad logiką i zdrowym rozsądkiem.
Z uporem powtarzane dyrdymały w końcu przybierają rangę prawdy, a ludzie to łykają jak cukierki.

Spookodzieciak
23-02-2016, 18:44
Popatrz na to z innej strony.
Różnica w zakupie samych kotłów to ok.6000zl czyli te 6000zl wydajesz na zmniejszenie strat ciepła czyli na zmniejszenie ilości energii potrzebnej na ogrzanie domu i redukujesz te 8000kWh do 3000kWh czyli wtedy płacisz tyle samo co za węgiel ale całkowicie bezobslugowo.

Budżet na budowę nie zmienia Ci się ale nie masz syfu w domu i masz pralnie i spizarnie.

Kocioł zasypowy w nowiuskim domu ? Żona też będzie robiła za palacza ? Zdrowia nie szkoda ? Kręgosłup masz dobry...narazie ? Skład opału masz czy węgiel na podjeździe będziesz wystawial ?

chyba tak i chyba nie ;) tzn ta "roznica"6000 jest wtedy kiedy bierzemy pod uwage ekogrossek gdzie obsluga kotla w wiekszoci nie polega na ciaglym siedzeniu w piecu pilnowaniu ognia i ciaglemu sypaniu opalu tylko przy dobrze zestrojonej instalacji mysle z ciekawosci dogladaniu i ew probie optymalizacji ;) dzialka kolo domu 20+arow kolo budynku wiata garazowa gdzie bez problemu wynajde miejsca na dwie palety eko ;) ta roznica w porownaniu pradu i eko na niekorzysx pradu po kilku latach generuje straty ;) i ta roznica zmniejsza sie proporcjonalnie do ilosci potrzeby przygotowania cwu ktore nie sa wliczone q koszt ogtzewania ;) w eko cwu sobie pracuje ciagle i sie wygrzewa ;) pozatyn z przodu nie mam nawet 3. w latach wiec te worki po 25kg tez nie tragedia ;) a jesli chodzi o czyste palenie od gory z buforem czy bez to podlaczajac prad i wydane pieniadze ktore teoretycznie zaoszczedzamy na co elektrycznym a ktore doliczajac koszty cwu sie zmniejsza to ciezko za to porzadnie doizolowac donek i dalej generowac starty a mysle ze pojscie do pieca raz dziennie czy z buforem raz na dwa dni na kilkanasxie minut to nie problem bo ten kociol nie jest wielkosci domu a oszczednosci tez za siebie mowia ;) bo jesli moj dom nie potrzebuje calej mocy kotla zrby sie ogrzac a ja optymalnie chce wykorzystac moc kotla dodajac bufor to magazynuje jakas ilosc ciepla na pozbiej zaleznie od temp zewnetrznej ;) mozna tez grzac cyklicznie np u mnie teraz przy paleniu zaleznie od zapotrzebowabia czy weglarka od gory czy pol pieca i 10-12h pracy pieca na weglu uzyskuje temp min zarejestrowana od poczatku sezonu 20.5 st do max 26 st wg dwoch pokoi dwoch czujnikow temp ;)
wiec moze wybor bardziej zalezy od byc moze ekologi jesli stac albo od checi ;)

Arturo72
23-02-2016, 18:50
Ale do kotła zasypowego musisz mieć bufor a on nie jest za darmo bo dobre bufory ciepła tzn.odpowiednio zaizolowane i z możliwością grzania cwu to 4-10tys.zł + kocioł to przekraczasz znacznie budżet i dalej jest potężna różnica w inwestycji do elterma za 2,5tys.zł.
W imię czego chcesz płacić więcej za węgiel ?

Czy myślisz,że nawet jak kocioł będzie z podajnikiem nie będziesz po parę razy chodził do kotłowni ?
Poczytaj sobie tematy o węglu to zmienisz zdanie ;)
Wiem,że ciężko oswoić się z myślą,że grzanie prądem może być tanie ale matematyki głupotą i zacofaniem się nie zmieni ;)

Spookodzieciak
23-02-2016, 18:57
dla scilosci nie jestem fanem wegla pale bo musze w starym a w nowym szukam odp co i jak lepiej i poprostu wbtrakcie rozmowy i wysinietych snioskow wysowam moim zdaniem argumenty ktore uwazam za trafne ;)

Spookodzieciak
23-02-2016, 19:03
Ale do kotła zasypowego musisz mieć bufor a on nie jest za darmo bo dobre bufory ciepła tzn.odpowiednio zaizolowane i z możliwością grzania cwu to 4-10tys.zł + kocioł to przekraczasz znacznie budżet i dalej jest potężna różnica w inwestycji do elterma za 2,5tys.zł.
W imię czego chcesz płacić więcej za węgiel ?

Czy myślisz,że nawet jak kocioł będzie z podajnikiem nie będziesz po parę razy chodził do kotłowni ?
Poczytaj sobie tematy o węglu to zmienisz zdanie ;)
Wiem,że ciężko oswoić się z myślą,że grzanie prądem może być tanie ale matematyki głupotą i zacofaniem się nie zmieni ;)

przyjmijmy fakt ze mniw przekonales ;) w takim razie jak wygladaja kossty obslugi takiego piecyka elektrycznego ze tak powiem ;) tzn czas gwarancji, koszty serwisow przegladow i ew czesci zamiennych?;)

Arturo72
23-02-2016, 19:11
dla scilosci nie jestem fanem wegla pale bo musze w starym a w nowym szukam odp co i jak lepiej i poprostu wbtrakcie rozmowy i wysinietych snioskow wysowam moim zdaniem argumenty ktore uwazam za trafne ;)
Bez OZC nie zrobisz nic.Pisałeś o 8000kWh za c.o,nie wiemy ile na cwu bo nie sądzę żebyś budował 70m2 dom na 5 osób bo 4000kWh na cwu jakie piszesz to zużycie roczne właśnie dla 5 osób czyli w sumie sądzę ze na c.o i cwu rocznie zuzyjesz 10000kWh.
Teraz koszt 1kWh z węgla przy dobrze dobranym kotle to 0,15zl inwestycja w kocioł z podajnikiem to 6,8tys.zl+osprzęt typu pompki mieszacze itp to w sumie ok.9tys.zl
Koszt 1kWh z prądu to 0,30zl koszt kotła 2,5tys.zl bez osprzętu bo wpina się go bezpośrednio pod rozdzielacz.
Różnica w inwestycji 6500zl a w eksploatacji ok.1500zl gdybyś nie chciał zainwestować tych 6500zl w zmniejszenie zużycia energii do 5000kWh rocznie czyli do 1500zl czyli do tyle ile byś płacił grzejąc węglem.
Matematyka jest naprawdę prosta wystarczy wiedzieć co liczyć a nie oglądać się na instalatorów od węgla lub innych ciemnogrodzian.

Kocioł zasypowy to też inwestycja ok.2000zl+bufor min.4000zl + taki sam osprzęt czyli na jedno wychodzi.

Arturo72
23-02-2016, 19:12
przyjmijmy fakt ze mniw przekonales ;) w takim razie jak wygladaja kossty obslugi takiego piecyka elektrycznego ze tak powiem ;) tzn czas gwarancji, koszty serwisow przegladow i ew czesci zamiennych?;)
Nie ma czegoś takiego.
Tam jest zwykła grzałka 9kW i nic poza tym :)
Grzałki się nie serwisuje ani nie przegląda ;)

Spookodzieciak
23-02-2016, 19:27
no ok sama grzalka nic innego nie pracuje nie steruje tym nic sie nie moze rozszczelnic przepalic itp ogolnie jedno urzadzenie na 30lat pracy tak? niech bedzie ;) za te wyliczone ok 5 tys roznicy na korzysc pradu nie liczac podniesienia mocy przylacza i oplat transportowych bo praca instalacji pol zimy czy iles mies pod max obciazeniem dodajac innw urzadzebia bo nikt jak kret nie bedziensiedzial to czy to dobry pomysl? ale mniejsza o to to zeby doIzolowac dom wraz z kosztwm wykonastwa to co za te 5 tys mozna. docieploc dom jeszcze?
moze to ma sens ale jaknsie przeklada na matematyke liczby i realne obnizenie tego zapotrzebownia? aha i w domu termos bez wietrzenia zeby cieplo nie ucieklo? bo kisic ciagle sie nie mozna w imie wynikow ;)

imrahil
23-02-2016, 19:56
no ok sama grzalka nic innego nie pracuje nie steruje tym nic sie nie moze rozszczelnic przepalic itp ogolnie jedno urzadzenie na 30lat pracy tak? niech bedzie ;) za te wyliczone ok 5 tys roznicy na korzysc pradu nie liczac podniesienia mocy przylacza i oplat transportowych bo praca instalacji pol zimy czy iles mies pod max obciazeniem dodajac innw urzadzebia bo nikt jak kret nie bedziensiedzial to czy to dobry pomysl? ale mniejsza o to to zeby doIzolowac dom wraz z kosztwm wykonastwa to co za te 5 tys mozna. docieploc dom jeszcze?
moze to ma sens ale jaknsie przeklada na matematyke liczby i realne obnizenie tego zapotrzebownia? aha i w domu termos bez wietrzenia zeby cieplo nie ucieklo? bo kisic ciagle sie nie mozna w imie wynikow ;)

w domu wentylacja mechaniczna, działająca sprawnie przez cały rok (nawet wtedy gdy grawitacyjna nie działa) - raczej jest problem przy mrozach ze zbyt suchym powietrzem, a nie kiszeniem.

ile można na czym zaoszczędzić odpowie OZC. tylko z OZC można w łatwy sposób sprawdzić w co opłaca się zainwestować w celu redukcji zapotrzebowania

a kocioł elektryczny na pewno pożyje dłużej niż węglowy :)

Arturo72
23-02-2016, 20:06
Masz malutki domek. Sądzę,ze ścian zewnętrznych masz max.100m2. Czyli dolożenie 10cm styropianu na ściany to ok.1600zl,podobnie na strop i już masz prawie miarę ciepły dom i zszedles mocno z zapotrzebowaniem na ciepło a wydales tylko ok.3500zl zostaje Ci w kieszeni jeszcze 2500zl różnicy między kotłem na prąd a na węgiel.
Dom 70m2 to kubatura jakieś max.200m3 a najtańszy rekuperator to 1500zl,kanały do wentylacji z anemostatami to max.1000zl,przez sobotę sam je rozlozysz.
I patrz,za 6000zl różnicy między węglem a prądem masz dom z niskimi stratami ciepła z zapotrzebowaniem na ciepło ok.40kWh/m2/rok czyli zuzyjesz na ogrzewanie 40*70=2800kWh +2000kWh na cwu = 4800kWh*0,30zl=1440zl rocznie za c.o+cwu.
A gdybyś jeszcze nie miał komina to by kasy starczyło na kostkę na taras I podjazd :)
I w imię czego w takim domu węgiel ?
W imię sprzedawców syfu robiących ludzi za ciemnogród ?

Pokażcie idiote,który twierdzi,że nie opłaca się dobrze izolować domu a zamiast tego pakować węgiel do nowego domu.
I ze domy energooszczedne to kosmiczne pieniądze.
I że ogrzewanie domu prądem to majątek w rachunkach.

Spookodzieciak
23-02-2016, 20:08
w domu wentylacja mechaniczna, działająca sprawnie przez cały rok (nawet wtedy gdy grawitacyjna nie działa) - raczej jest problem przy mrozach ze zbyt suchym powietrzem, a nie kiszeniem.

ile można na czym zaoszczędzić odpowie OZC. tylko z OZC można w łatwy sposób sprawdzić w co opłaca się zainwestować w celu redukcji zapotrzebowania

a kocioł elektryczny na pewno pożyje dłużej niż węglowy :)

czyli zeby efektywnie zmniejszyc zapotrzebowanie do np 5000 wypadaloby zastanowoc sie nad wentylacja meczaniczna bo dodawanie kolejnych warstw styro tylko do jakichs grubosci przynosi wymierne efekty? zmienic izo welne np na natrysk pur? to mogloby przyniesc najwieksze efekty ale tez generuje duze dodatkowe koszty aby osiagnac optimum dla pradu czy nie? i okna drzwi pow przeszklone czy ich wspolczynnki przewodzenia to wartosci to takie ktore raczej ciezko poprawic, moze jakas folia termo cos ale watpie w takie wynalazki ;)

imrahil
23-02-2016, 20:14
czyli zeby efektywnie zmniejszyc zapotrzebowanie do np 5000 wypadaloby zastanowoc sie nad wentylacja meczaniczna bo dodawanie kolejnych warstw styro tylko do jakichs grubosci przynosi wymierne efekty? zmienic izo welne np na natrysk pur?

niekoniecznie. to takie gdybanie. OZC powie prawdę :)

Arturo72
23-02-2016, 20:24
czyli zeby efektywnie zmniejszyc zapotrzebowanie do np 5000 wypadaloby zastanowoc sie nad wentylacja meczaniczna bo dodawanie kolejnych warstw styro tylko do jakichs grubosci przynosi wymierne efekty? zmienic izo welne np na natrysk pur? to mogloby przyniesc najwieksze efekty ale tez generuje duze dodatkowe koszty aby osiagnac optimum dla pradu czy nie? i okna drzwi pow przeszklone czy ich wspolczynnki przewodzenia to wartosci to takie ktore raczej ciezko poprawic, moze jakas folia termo cos ale watpie w takie wynalazki ;)
Dokładnie na to odpowie Ci OZC ale widzę,że dalej jesteś mamiony mitem i głupota że na ściany max.12cm bo potem się nie opłaca ;)
To jest totalna bzdura.
Masz mały dom czyli straty na wentylacji nie byłyby duże ale jakie to nie będę gdybal.
W każdym razie najtańsza WM z rekuperatorem jest znacznie lepsza niż grawitacja a w tej samej cenie.

kaszpir007
23-02-2016, 20:50
Masz już odpowiedź wyżej,cwu tak samo ogrzejesz tanim prądem jak i c.o.
Ba,powiem więcej,użytkownicy węgla twierdzą że grzejąc cwu w lato węglem wychodzi tak samo jak prądem.
Jak znajdę to zapodam Ci te wypowiedzi m.in Maher tak twierdził i inni.

No widzisz ...

Ja grzałem wodę prądem przez kilka lat , tylko i wyłącznie w II taryfie.

Mam mały bojler 80L , więc grzałem wodę do dość wysokiej temp (okolo 60-70 stopni) i zawsze miałem deficyt i naprawdę trzeba było się pilnować aby nie kąpać się w zimnej wodzie ...

Płaciłem chyba około 50zł miesięcznie ...

Teraz pierwszy rok grzeję wodę kotłem i wychodzi mi że miesięcznie wychodzi mi taniej niż prądem (okolo 2kg opału na dzień) ...
A mam komfort taki że przez cały dzień mam nieograniczoną ilość cieplej wody i nie muszę oszczędzać i faktycznie zużywam teraz więcej wody , bo nie ma "bariery" że zabraknie ...

Arturo72
23-02-2016, 21:28
No widzisz ...

Ja grzałem wodę prądem przez kilka lat , tylko i wyłącznie w II taryfie.

Mam mały bojler 80L , więc grzałem wodę do dość wysokiej temp (okolo 60-70 stopni) i zawsze miałem deficyt i naprawdę trzeba było się pilnować aby nie kąpać się w zimnej wodzie ...

Płaciłem chyba około 50zł miesięcznie ...

Teraz pierwszy rok grzeję wodę kotłem i wychodzi mi że miesięcznie wychodzi mi taniej niż prądem (okolo 2kg opału na dzień) ...
A mam komfort taki że przez cały dzień mam nieograniczoną ilość cieplej wody i nie muszę oszczędzać i faktycznie zużywam teraz więcej wody , bo nie ma "bariery" że zabraknie ...
No widzisz,gdybyś miał większy bojler to nie narzekalbys na deficyt wody i nie musiałbyś oszczędzać na niczym.
Ilość zużycia energii na podgrzanie cwu zależy od ilości zużycia samej cwu.

kaszpir007
23-02-2016, 21:40
No widzisz,gdybyś miał większy bojler to nie narzekalbys na deficyt wody i nie musiałbyś oszczędzać na niczym.
Ilość zużycia energii na podgrzanie cwu zależy od ilości zużycia samej cwu.

Ale chyba nie zrozumiałeś ...

Mało płaciłem za ogrzanie prądem , bo miałem mało ciepłej wody do wykorzystania , dlatego kąpiele były krótsze :)
Gdyby nie było "kagańca" to czas kąpieli byłby dłuższy i zużyłbym więcej ciepłej wody , którą za pomocą prądu trzeba by dogrzać ...

Więc cudów nie ma ...
Więcej zużytej CW to większe zużycie prądu i większy rachunek ...

W przypadku ekogroszku zużywam więcej ciepłej wody i płacą mniej niż poprzednio ...

Więc w moim przypadku nie opłaca mi się grzać ciepłej wody nawet w II taryfie prądem ...

Jednakże mimo wszystko w przypadku pytającego z ogrzewania kotłem na paliwo stałe bym dał sobie spokój. Po prostu dom za mały ...
Do takiego domu to sądzę że dobrym pomysłem było by grzanie klimatyzatorami SPLIT , tyle że nie każdy lubi ogrzewanie nadmuchowe , albo podłógówka i na razie grzanie prądem w II taryfie a kiedyś może wymiana na pompę ...

Spookodzieciak
23-02-2016, 22:07
no do 70 m tak ale jak zaadoptuje gore moze dosc szybko bo teraz bede musial zdazyc z odbiorem to pow csie zwiekszy do 110 czy to nie ma znaczenia?

Arturo72
23-02-2016, 22:23
no do 70 m tak ale jak zaadoptuje gore moze dosc szybko bo teraz bede musial zdazyc z odbiorem to pow csie zwiekszy do 110 czy to nie ma znaczenia?
Oczywiście,że ma znaczenie bo zwiększy się zużycie na ogrzewanie.Pytanie o ile ?
Jeśli zejdziesz z zapotrzebowaniem do 40kWh/m2/rok to zużycie energii na ogrzewanie zwiększy się o ok.1600kWh czyli o 500zł a węglem o 250zł.

Oj ciężko zrozumieć i pojąć widzę że ogrzewanie węglem wcale nie jest tak tanie jak wbijaja do lbow i że ogrzewanie prądem wcale nie jest tak drogie też jak wybijają do lbow ;)

Ale w razie czego zawsze jest COP do ogarnięcia ;)

szukaj
23-02-2016, 22:44
Panowie tak szczerze to każdy wybierze tak jak będzie uważał i na ile mu pozwoli budżet.
Nieraz ktoś ma więcej i wybierze droższe rozwiązanie niezależnie od opłacalności.
Ale fakt że dla mojej skromnej osóbki kolej urządzeń grzewczych to : pompa ciepła, gaz, prąd, pellet i drewno.
Jakoś nie widzę węglopochodnych u siebie w domu.

bolek_bolecki
23-02-2016, 22:52
Teraz koszt 1kWh z węgla przy dobrze dobranym kotle to 0,15zl
...
Koszt 1kWh z prądu to 0,30zl .


Zaśta... zaśta. Na podstawie całych dwóch osób śmiem twierdzić że te 15gr to chyba przy bardzo tragicznym kotle i opale.

(poniżej jest obrazek, ale mało widoczny)

347778

Co dalej?, ano nie pchał bym się z kotłem na taką powierzchnie. Spokodzieciak, inwestycja w ocieplenie się nie zmarnuje. 2 tysiaki na eksperymentalny kocioł to nie jest tragedia, a na pewno to lepsze wyjście niż przekląć 8 koła na węglowy. Miejsce na kocioł i tak już jest więc w pamięci miał bym koszt kWh i brał bym pod uwagę przy ewentualnej rozbudowie.
Na piecyk elektryczny bez problemu i za grosze założysz sobie osobny licznik energii, będziesz miał OZC jakiego Ci nawet Arturo nie wyliczy.

Obiecaj jednak że regularnie będziesz się dzielić wrażeniami.

Spookodzieciak
23-02-2016, 23:22
Zaśta... zaśta. Na podstawie całych dwóch osób śmiem twierdzić że te 15gr to chyba przy bardzo tragicznym kotle i opale.

(poniżej jest obrazek, ale mało widoczny)

347778

Co dalej?, ano nie pchał bym się z kotłem na taką powierzchnie. Spokodzieciak, inwestycja w ocieplenie się nie zmarnuje. 2 tysiaki na eksperymentalny kocioł to nie jest tragedia, a na pewno to lepsze wyjście niż przekląć 8 koła na węglowy. Miejsce na kocioł i tak już jest więc w pamięci miał bym koszt kWh i brał bym pod uwagę przy ewentualnej rozbudowie.
Na piecyk elektryczny bez problemu i za grosze założysz sobie osobny licznik energii, będziesz miał OZC jakiego Ci nawet Arturo nie wyliczy.

Obiecaj jednak że regularnie będziesz się dzielić wrażeniami.
no tak doceniam wszystkie rady i spostrzezenia a takze zaangazowanie o chec pomocy wyboru wlasciwie, ttlko pytanie jk na tym etapie wyglada zmiana zasilania co jeli jest pozwolenie stoi dom i w papiwrkch projektach wszedzie nampaliwo stale? ew co myslicie o pellecie?

Arturo72
23-02-2016, 23:47
no tak doceniam wszystkie rady i spostrzezenia a takze zaangazowanie o chec pomocy wyboru wlasciwie, ttlko pytanie jk na tym etapie wyglada zmiana zasilania co jeli jest pozwolenie stoi dom i w papiwrkch projektach wszedzie nampaliwo stale? ew co myslicie o pellecie?
Nie ma żadnego problemu ze zmianą systemu grzewczego na obojętnie jaki.

Spookodzieciak
23-02-2016, 23:53
rozumiem kazdy chce pomoc stara sie doradzic ale jak w projekcie mam juz i do pozwolenia paliwa stale to chyba powinienem tak zostawic czy nie ma problenu? myslalem jeszcze o pelecie bo podobno jest dobrze sterowalny co obtym myslicie?

bolek_bolecki
24-02-2016, 00:09
Wg mnie czy pellet, czy węgiel to jeden kłopot. Fakt pellet jest czystszy, jest mniej odpadu. Możesz go automatycznie wygasić i rozpalić na letnie grzanie CWU Jednak urządzenia są bardziej skomplikowane i droższe, bywa że musisz się ożenić z regularnym serwisem co jest dodatkowym kosztem. Poczytaj opinie o tych kołach lub warunki gwarancji. Paliwa też nie możesz składować byle jak.
Taka jest moja opinia.

szukaj
24-02-2016, 00:20
Spokodzieciak jeśli myślisz o tym aby jak najtaniej zrobić ogrzewanie to myślę że grzejniki elektryczne thermovala lub atalntica i do tego boiler elektryczny pojemnościowo dopasowany do Twojej rodziny. Trochę drożej ale bardziej rozwojowo wyjdzie podłogówka plus piec elektryczny jak za kilka lat będą super - mega promocje to sobie kupisz pompę wtedy ale jakiś magiczny kocioł na pellet.
Przy grzejnikach elektrycznych fajnie by było dać kable grzewcze w łazience.
Takie moje skromne zdanie.

kaszpir007
24-02-2016, 10:09
Zaśta... zaśta. Na podstawie całych dwóch osób śmiem twierdzić że te 15gr to chyba przy bardzo tragicznym kotle i opale.

(poniżej jest obrazek, ale mało widoczny)

347778

Co dalej?, ano nie pchał bym się z kotłem na taką powierzchnie. Spokodzieciak, inwestycja w ocieplenie się nie zmarnuje. 2 tysiaki na eksperymentalny kocioł to nie jest tragedia, a na pewno to lepsze wyjście niż przekląć 8 koła na węglowy. Miejsce na kocioł i tak już jest więc w pamięci miał bym koszt kWh i brał bym pod uwagę przy ewentualnej rozbudowie.

No mi by się nie chciało płacić MINIMUM 2 razy drożej niż obecnie , a może i więcej ...

Chyba już wolę co załadunek poświęcić powiedzmy 20 minut czasu i zając się kotłem ...

A już czytam że z 70m2 robi się już 110m2 ...

Arturo72
24-02-2016, 10:47
No mi by się nie chciało płacić MINIMUM 2 razy drożej niż obecnie , a może i więcej ...

Chyba już wolę co załadunek poświęcić powiedzmy 20 minut czasu i zając się kotłem ...

A już czytam że z 70m2 robi się już 110m2 ...
Bo jesteś otumaniony,nie znasz matematyki,zjadlbys spod siebie swoje własne ....żeby było taniej ogólnie wyrosles z ciemnogrodu :)

Te 2× więcej to raptem max.700zł rocznie czyli mój miesięczny czynsz z mediami w mieszkaniu 52m2 a do zapłacenia pozostawało 11 miesięcy i tyle płaci się nie w ciemnogrodzie a w cywilizowanym świecie ;)
Ale ja nie z ciemnogrodu się wywodze i nie palilem nigdy śmieciami żeby było taniej to może dlatego nie zrozumie tego typu inwestorów którzy na budowę wydają setki tys.zl po to żeby być niewolnikiem węgla w swoim nowiuskim domu :)

Tutaj jak widać inwestor nie pomyślał budując komin bo bez niego miałby w kieszeni i w budżecie ok.15tys.zl do wydania na system grzewczy ale chłop jest jeszcze do uratowania co pokazała matematyka. A za kilka tyś.zl pow.budżetu ma COP3 i znacznie taniej w eksploatacji niż węgiel z tym,że z takim zużyciem energii to głównie prąd.
Zresztą Tobie też daleko było do myślenia o budowie przed budową ;)

kamihi
24-02-2016, 10:56
Niektórzy też wolą być niewolnikiem banku . I na siłe przekonywać że ogrzewanie prądem jest.......... Ale jak trzeba to trzeba wyjścia niema

kaszpir007 - ciebie też komin kosztował 15 tys . >???:D

kobra64
24-02-2016, 11:04
Osoba chcąca grzać oszczędnie i mniej więcej znająca się na rzeczy stosując kocioł z podajnikiem wyda na ogrzewanie + CWU dla 4 osób w tym domu rocznie jakieś 8 do 9 stówek ( licząc już grzanie całości, czyli tych 110 metrów ). Co nie zmienia mojej opinii na temat grzania tego domu węglem.

Arturo72
24-02-2016, 11:04
Niektórzy też wolą być niewolnikiem banku . I na siłe przekonywać że ogrzewanie prądem jest.......... Ale jak trzeba to trzeba wyjścia niema
Oczywiście że to najlepsze wyjście czyli kredyt hipoteczny mając mieszkanie wartości domu bo tylko idiota sprzedalby mieszkanie i za gotówkę budował.
Ale niestety wychodzą braki w matematyce ;)

A jak się nie ma kasy na budowę domu to siedzi się na d...tam gdzie się mieszkało.
Poza tym węgiel w nowym domu to dodatkowo min.20tys.zl trzeba przeznaczyć podczas budowy co liczyłem wyżej także węgiel tylko dla bogatych i ciemnogrodu :)

Arturo72
24-02-2016, 11:11
Osoba chcąca grzać oszczędnie i mniej więcej znająca się na rzeczy stosując kocioł z podajnikiem wyda na ogrzewanie + CWU dla 4 osób w tym domu rocznie jakieś 8 do 9 stówek ( licząc już grzanie całości, czyli tych 110 metrów ). Co nie zmienia mojej opinii na temat grzania tego domu węglem.
No dokładnie o tym pisałem. Osoba chcaca grzać w tym domu prądem z zapotrzebowaniem jego na energię 40kWh/m2/rok i zużyciem 2000kWh na cwu zuzyje i wyda na ogrzewanie i cwu 6400kWh czyli 1900zl rocznie a gdyby był COP3 to ok.630zł rocznie.

Gos**c
24-02-2016, 11:19
Bo jesteś otumaniony,nie znasz matematyki,zjadlbys spod siebie swoje własne ....żeby było taniej ogólnie wyrosles z ciemnogrodu :)


Czemu nie ogrzewasz czystym prądem?

marcus312
24-02-2016, 11:24
Czemu nie ogrzewasz czystym prądem?
No własnie z fotowoltaiki czy wiatru tylko tym brudnym z wegla ;):)

Arturo72
24-02-2016, 11:27
Czemu nie ogrzewasz czystym prądem?
Ponieważ chciałem mieć jeszcze taniej i wybrałem droższa inwestycję ale tańsza eksploatację.
Zużycie wg OZC na ogrzewanie 5500kWh a zużycie cwu na 3 osoby jedynie z wanną ok.4000kWh co dawało 9500kWh całościowego rocznego zużycia czyli prądem byłoby tego 2850zł rocznie czyli całkowicie do przyjęcia bez inwestycji w komin i w kotłownię.
A jako,że grzeje z COP3 czyli zużycie energii spadło do 3300kWh co mi daje 1000zł rocznie.
Inwestycja w wyższy COP była wieksza od prądu o 10tys.zl w dalszym ciągu bez potrzeby komina i kotłowni czyli w dalszym ciągu taniej niż ogrzewanie węglem.
Kojarzysz logikę myślenia i liczenia ?

budowlany_laik
24-02-2016, 11:32
Spookodzieciak, rób OZC, celuj w okolice zapotrzebowania 45-60 kWh/m2*rok i wstawiaj pompę ciepła.

Gos**c
24-02-2016, 11:42
Inwestycja w wyższy COP była wieksza od prądu o 10tys.zl

Bardzo mała różnica. U mnie wyszo by z 20tys.
10tys. różnicy to miałem między PC i gazem.

kobra64
24-02-2016, 11:52
No dokładnie o tym pisałem. Osoba chcaca grzać w tym domu prądem z zapotrzebowaniem jego na energię 40kWh/m2/rok i zużyciem 2000kWh na cwu zuzyje i wyda na ogrzewanie i cwu 6400kWh czyli 1900zl rocznie a gdyby był COP3 to ok.630zł rocznie. A ja pisałem o tym domu " as it is ". Bez dodatkowych inwestycji w poprawę izolacji i z grzejnikami , nie z podłogówką. Czyli o takim domu jak jest w projekcie. 12 cm styropianu na ścianach, wentylacja grawitacyjna, grzejniki. I na CWU założyłem około 3,5 do 4 tys kWh.

Arturo72
24-02-2016, 11:55
Bardzo mała różnica. U mnie wyszo by z 20tys.
10tys. różnicy to miałem między PC i gazem.
Dlatego ja się nie zastanawiałem bo miałem grzać tym:
http://www.eko-logicznie.com.pl/atlantic-alfea-extensa-8/136/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.eko-logicznie.com.pl%2Fatlantic-alfea-extensa-8%2F136%2F)
Ona 4 lata temu kosztowała 14tys.zł i też żaden dodatkowy osprzęt nie był konieczny jak w przypadku Elterma czyli bez koniecznych pompek obiegowych czy mieszaczy i innych pierdół koniecznych do kotła na wegiel,wpinana była też bezpośrednio pod rozdzielacz.

Ktoś mówił,że pompki będą taniały ;)

kaszpir007
24-02-2016, 12:00
Spokodzieciak jeśli myślisz o tym aby jak najtaniej zrobić ogrzewanie to myślę że grzejniki elektryczne thermovala lub atalntica i do tego boiler elektryczny pojemnościowo dopasowany do Twojej rodziny. Trochę drożej ale bardziej rozwojowo wyjdzie podłogówka plus piec elektryczny jak za kilka lat będą super - mega promocje to sobie kupisz pompę wtedy ale jakiś magiczny kocioł na pellet.
Przy grzejnikach elektrycznych fajnie by było dać kable grzewcze w łazience.
Takie moje skromne zdanie.

Czyli co ?

Sugerujesz że teraz ma wydać 2,5 tys zł i płacić za ogrzewanie MINIMUM 2x drożej a później ma wywalić kocioł na prąd i kupić pompę ?

Trochę nie rozumiem sensu ekonomicznego ...

Ma już komin , więc nie "zaoszczędzi" na tym że nie zbuduje komina.


Kocioł na prąd to 2,5tys zł , kocioł na węgiel z podajnikiem i dobrą elektroniką to około 6300zł (7KW Skamp).

Przy prądzie będzie miał 1KWh za MINIMUM 30 groszy
Przy węglu od około 10 groszy do 15 groszy ...

Jak dla mnie albo inwestuje w pompę i wtedy będzie miał też 1KWh za około 10 groszy albo mimo wszystko w jego przypadku kocioł na ekogroszke nie jest złym pomysłem , tym bardziej że pytający już wspomina że nie będzie to 70m2 a 110m2 ...

Najważniejsze jest aby zrobić 100% podłogówki , zawsze później może kocioł wywalić i jak bedzie kasa zamontować pompę ...

Ja rozumie komfort ale nie za każdą cenę.
Mnie by wkurzało że płacę za ogrzewanie 2-3 razy drożej niż mógłbym ...

Arturo72
24-02-2016, 12:03
Kocioł na prąd to 2,5tys zł , kocioł na węgiel z podajnikiem i dobrą elektroniką to około 6300zł (7KW Skamp).

Do tego skampa kolego dolicz min.2 pompki obiegowe,dolicz zawór 4 drogowy,dolicz inne pierdoły zbędne przy Eltermie czy pompie i wyjdzie Ci dodatkowo +2000zł do skampa.
Jakoś tego nie liczycie ;)

zawsze później może kocioł wywalić i jak bedzie kasa zamontować pompę ...

I to jest najlepsze ;)
Można te 9 klocków wywalić od tak ;)
Mówiłem nie raz,że użytkownicy wegla w domu to albo bogaci albo niezbyt rozgarnieci ;)

kaszpir007
24-02-2016, 12:10
Ponieważ chciałem mieć jeszcze taniej i wybrałem droższa inwestycję ale tańsza eksploatację.
Zużycie wg OZC na ogrzewanie 5500kWh a zużycie cwu na 3 osoby jedynie z wanną ok.4000kWh co dawało 9500kWh całościowego rocznego zużycia czyli prądem byłoby tego 2850zł rocznie czyli całkowicie do przyjęcia bez inwestycji w komin i w kotłownię.
A jako,że grzeje z COP3 czyli zużycie energii spadło do 3300kWh co mi daje 1000zł rocznie.
Inwestycja w wyższy COP była wieksza od prądu o 10tys.zl w dalszym ciągu bez potrzeby komina i kotłowni czyli w dalszym ciągu taniej niż ogrzewanie węglem.
Kojarzysz logikę myślenia i liczenia ?

Czyli przy COP1 ogrzanie Twojego domu wyniosło by około 3000zł rocznie ...
I to domu bardzo dobrze ocieplonego , na płycie fundamnentowej , z bardzo ciepłymi oknami i z wentylacją mechaniczną ...

Pytający dom będzie miał jak sam powiedział około 110m (prawdopodobnie) , na 99% będzie gorzej ocieplony od Twojego , czyli może sie okazać że za ogrzewanie będzie płacił z 3000zł rocznie ...

Coś czuję że pytający bardzo pokocha kominek , bo wątpie że takie rachunki będą dla niego akceptowalne ...

Spookodzieciak
24-02-2016, 12:14
No mi by się nie chciało płacić MINIMUM 2 razy drożej niż obecnie , a może i więcej ...

Chyba już wolę co załadunek poświęcić powiedzmy 20 minut czasu i zając się kotłem ...

A już czytam że z 70m2 robi się już 110m2 ...

od poczatku mowilem ze poki co 70m tzn sam.dol ale pozniej z pewnoscia bede chcial i zrobic gore czyli po podlodze nastepne 70m z tym ze liczone skosy bo sciana kolankowa ok 50 cm wiec jako uzytkowa dochodzi okolo 40m2 ;) wtedy do ogrzania sie robi 110m2.

co do czy kogos stac czy nie to zalezy jeden nie lubi albo boi sie pobrudzic raczki drugi nie ;) a to nie jest tak ze maksymalnie chce ze tak powien przyzydzic trzeba przyjac optymalne rozwiazanie i stwierdzic co moze byc bardziej oplacalne w danej sytuacji ;)
a moglbym ale nie chce byc niewolnikiem banku dlatego na jakies blyskotki fajerwerki switelka lampeczki i cuda wianki za 100 tys mnie nie stac na chwile obecna :)
a z tego co wiem to ludzie w ciemnogrodzie tez jakos zyja i nawet czesto sie maja dobrze ;)
na poczatku myslalem o ekogroszku widze ze wiekszosc odradza rozumiem biore pod uwage tak samo to aale ja nie licze inwestycji na 10 czy 30 lat do przosu czy sie zwroci czy nie, w sensie ze na chwie obecna czas leci termin sie zbliza powoli i zalezy mi na ciepleku jeslli nawet mialbybto byc czy eko czy wungiel np z buforemnzeby wykorzystac optymalnie wieksza noc kotla i pobrudIx racKi czy prad, z tym ze nowy budynek tez na poczatku z tego co sie orientuje pierwszy sezon dwa sie wygrzewa i jego potrzeby moga byc wieksze ;) choc moze sie myle ;) a nie wykluczam ze jesli bedzie mnie stac to za jakis czas nie bede chcial przeprpwadzic modernizacji kotlowbi i zmiany np na xos wygodniejszy ;)

Arturo72
24-02-2016, 12:16
Czyli przy COP1 ogrzanie Twojego domu wyniosło by około 3000zł rocznie ...
I to domu bardzo dobrze ocieplonego , na płycie fundamnentowej , z bardzo ciepłymi oknami i z wentylacją mechaniczną ...

Pytający dom będzie miał jak sam powiedział około 110m (prawdopodobnie) , na 99% będzie gorzej ocieplony od Twojego , czyli może sie okazać że za ogrzewanie będzie płacił z 3000zł rocznie ...

Coś czuję że pytający bardzo pokocha kominek , bo wątpie że takie rachunki będą dla niego akceptowalne ...
Dokładnie tak z tym,że u mnie zuzycie energii na cwu jest spore bo nie myje się jak Ty w miseczce ;)
W domu mam tylko wannę w łazience i dlatego takie duże zużycie,gdybym miał prysznic zuzycie na cwu byłoby znacznie niższe a tym samym rachunki w przypadku prądu spadłyby do 2200zł rocznie ale od 43 lat jestem przyzwyczajony tylko do kąpania w wannie i tylko wannę mam i nie zważam na zużycie ;)

Ale skoro nie potrafisz czytać to Ci przypomnę:

Osoba chcaca grzać w tym domu prądem z zapotrzebowaniem jego na energię 40kWh/m2/rok i zużyciem 2000kWh na cwu zuzyje i wyda na ogrzewanie i cwu 6400kWh czyli 1900zl rocznie a gdyby był COP3 to ok.630zł rocznie.

kaszpir007
24-02-2016, 12:19
Do tego skampa kolego dolicz min.2 pompki obiegowe,dolicz zawór 4 drogowy,dolicz inne pierdoły zbędne przy Eltermie czy pompie i wyjdzie Ci dodatkowo +2000zł do skampa.
Jakoś tego nie liczycie ;)



A przy kotle na prąd to nie będzie potrzebował pomp ???
Oczywiście że potrzebuje.
Jakoś ta woda musi krążyć w podłogówce ...

Jedyna różnica to pompa obiegowa do CWU.
Jeśli kupi bojler z własną grzałką to wtedy nie musi , ale grzałka do bojlera też za darmo nie jest ...

Zawór czterodrogowy - koszt około 100zł.

Co do wywalenia kotła na paliwo stałe.

Jeśli w moim przypadku oszczędność w ogrzewaniu jest MINIMUM 2krotna (a sądzę że wyższa). Rocznie ogrzewanie łącznie z CWU kosztuje mnie około 1500zł. Zatem gdybym grzał prądem w II taryfie to by mnie to kosztowało od 3000zł do 4500zł za ogrzewanie z CWU roczne ...
Czyli mogę mieć nawet 3000zł oszczędnosci rocznie , czyli w moim przypadku kocioł zwraca się po ponad 2 latach a potem już jest zysk ...

Kocioł działa u mnie już piąty rok ...

Arturo72
24-02-2016, 12:26
A przy kotle na prąd to nie będzie potrzebował pomp ???Oczywiście że potrzebuje.
Oczywiscie,ze NIE POTRZEBUJE :)
Przypatrz się dobrze:
347799

Podobnie pompa ciepła ma obiegówkę w sobie na wyposażeniu.
Toto wpina się BEZPOŚREDNIO pod rozdzielacz podłogówki.

kaszpir007
24-02-2016, 12:33
Oczywiscie,ze NIE POTRZEBUJE :)
Przypatrz się dobrze:


Podobnie pompa ciepła ma obiegówkę w sobie na wyposażeniu.
Toto wpina się BEZPOŚREDNIO pod rozdzielacz podłogówki.

OK ...

Ale i tak nie zmienia to faktu że ja osobiście nie mógłbym się pogodzić że płacę 2-3 razy więcej za ogrzewanie niż bym musiał ...

Więc albo pompa ciepła (i to jest najlepszy pomysł) albo kocioł na ekogroszek ...

Pompa jest najsensowniejsza , ale w przypadku pytającego jest 3 krotnie droższa od kotła ...

Grzanie prądem ? Faktycznie koszty inwestycyjne niższe , ale za to koszty ogrzewania dużo wyższe ....

budowlany_laik
24-02-2016, 12:36
Jeśli w moim przypadku oszczędność w ogrzewaniu jest MINIMUM 2krotna (a sądzę że wyższa). Rocznie ogrzewanie łącznie z CWU kosztuje mnie około 1500zł. Zatem gdybym grzał prądem w II taryfie to by mnie to kosztowało od 3000zł do 4500zł za ogrzewanie z CWU roczne ...
Czyli mogę mieć nawet 3000zł oszczędnosci rocznie , czyli w moim przypadku kocioł zwraca się po ponad 2 latach a potem już jest zysk ...

Kocioł działa u mnie już piąty rok ...
A nie można było zbudować bardziej energooszczędnie i ogrzewać normalnie? Zabrakło kasy na Muratory kupowane w kiosku czy zwykłe lenistwo?


Grzanie prądem ? Faktycznie koszty inwestycyjne niższe , ale za to koszty ogrzewania dużo wyższe ....
Koszty inwestycyjne wyższe, ale nie w źródło ciepła, a w DOM - izolację. Czyli coś co nigdy się nie zepsuje.
A koszt ogrzewania - patrz stopka.

Arturo72
24-02-2016, 12:37
Pompa jest najsensowniejsza , ale w przypadku pytającego jest 3 krotnie droższa od kotła ...

Co ???
Chcesz powiedzieć,że jak mu kocioł z osprzętem będzie kosztował prawie 9tys.zł to pompa do jego domu 27tys.zł ?
Nauczcie się matematyki chłopaki ;)
27tys.zł to wypasiona pompa p-w do domu 300m2 a nie do 70m2...

Spookodzieciak
24-02-2016, 13:43
pompa ciepla powietrzna tak? a co z jej sprawnoscia i kosztami eksplatacji w przypadku duzych albo wiekszych mrozow? sama pompa ciepla powietrze moze okazzac sie nie wystarczalna czy nie ma takiej opcji? pompa wodna czy gruntowa tonjuz spore naklady odwiertow i inwestycji ;)
jesli chodzi o grzejniki elektruczne a piec co elektryczny to czy kosszty Uzycia pradu sa zblizone?

Arturo72
24-02-2016, 14:01
pompa ciepla powietrzna tak? a co z jej sprawnoscia i kosztami eksplatacji w przypadku duzych albo wiekszych mrozow? sama pompa ciepla powietrze moze okazzac sie nie wystarczalna czy nie ma takiej opcji? pompa wodna czy gruntowa tonjuz spore naklady odwiertow i inwestycji ;)
jesli chodzi o grzejniki elektruczne a piec co elektryczny to czy kosszty Uzycia pradu sa zblizone?
Jeśli pompa powietrze-woda jest odpowiednio dobrana do obciażenia cieplnego domu to będzie grzała cały czas i może być jako jedyne źródło ciepła nawet w ptzypadku -30st.C.
Średnioroczny COP powietrznych pomp z cwu u inwestorów w różnych strefach zamieszkiwania jest sporo powyżej 3 także jeśli by Ci ktoś wciskał ciemnotę,że nie da rady przy -20st.C,że zamarza,że pracuje grzałką to go wyśmiej i wyzwij od ciemnogrodu ;)
Podawałem już cytat ze Szwecji ;)

Witam!
Troszkę wtrącę sie do dyskusji. Od 10 lat użytkowuje PC powietrze woda, nikogo nie namawiam i uważam, ze każdy ma prawo zdecydować we własnym domku na najbardziej dla niego optymalny rodzaj ogrzewania.
Powiem może tylko tyle, ze tu gdzie mieszkam, jest zimniej i wietrznej niż w Polsce i nigdy nie zdażyło mi sie zmarznąć :)
W nowym domku tez planujemy podłogówkę i PC.
Pozdrawiam :)
Tylko widać,że w Polsce panuje taki ciemnogród i zaścianek gdzie w nowych domach ognisko i węgiel uważają za fetysz ;)

Co do elektryki i grzejników i podłogówki absolutnie koszty nie są zbliżone i tylko ktoś nie świadomy mógł to porównać.
Grzejniki to taryfa G11 z ceną 0,54zł/kWh i zuwagi na brak akumulacji ciepła z taniej taryfy w wylewce a podłogówka to G12W z ceną 0,30zł/kWh.
Zużycie energii będzie takie same ale koszt czyli rachunek będzie zdecydowanie wyższy przy grzejnikach.

Spookodzieciak
24-02-2016, 14:11
dla pomp powjetrznych dla prYkladu moc czyli np 11 kw jest liczona przy -5 to przy minus 20 wynosi ona okolo 7kw moc znamoinowq a takie pompki juz tez kosztuja odpowiednio i trzeba w razie co odpowiednio dobrac zapas mocy tak? pytam z ciekawosci ;)

Arturo72
24-02-2016, 14:16
dla pomp powjetrznych dla prYkladu moc czyli np 11 kw jest liczona przy -5 to przy minus 20 wynosi ona okolo 7kw moc znamoinowq a takie pompki juz tez kosztuja odpowiednio i trzeba w razie co odpowiednio dobrac zapas mocy tak? pytam z ciekawosci ;)
Z ciekawosci to zrób OZC bo to nie powinna być ciekawość a obowiązek każdego inwestora,który myśli powaznie o budowie bo narazie nic nie wiesz o swoim domu.
Każde źródło ciepła dobierasz pod konkretne obciążenie cieplne a nie na oko i nic nie trzeba na wyrost brac ani z żadnym zapasem mocy.

Nie zawsze tak jest jak piszesz,są pompy które mają stałą moc do -20st.C są też pompy których moc zmniejsza się w zależności od temperatury.
Podana niżej pompa,którą miałem mieć ma przy -20st.C 5kW mocy grzewczej czyli w moim domu jak najbardziej by stykła a w Twoim domu sądzę,ze też by była odpowiednia:
http://www.eko-logicznie.com.pl/atlantic-alfea-extensa-8/136/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.eko-logicznie.com.pl%2Fatlantic-alfea-extensa-8%2F136%2F)
Jak widzisz koszty "kosmiczne" czyli w cenie kotła i komina ;)
Warto wchodzić w syf tym bardziej,że eksploatacja będzie tańsza,czystsza i bez koniecznosci odwiedzania kotłowni ze zdrowym kręgosłupem ?

Czyli albo tańsza inwestycja a droższa eksploatacja w prąd albo droższa inwestycja a tańsza eksploatacja w węgiel.
Oba warianty są tańsze od systemu na wegiel biorac pod uwagę koszt inwestycji/koszt eksploatacji.
Wegiel jedynie dla ciemnogrodu,który nie potrafi liczyć i nie wie co buduje :)



Koszty inwestycyjne wyższe, ale nie w źródło ciepła, a w DOM - izolację. Czyli coś co nigdy się nie zepsuje.
A koszt ogrzewania - patrz stopka.

Spookodzieciak
24-02-2016, 15:30
a czy np do kosztow eksplatacji o i ogrzewania pradem w taryfie nocnej doliczasz roznice tzn koszty dodatkowe z tytulu taryfy nocnej? bo z tego co sie orientuje to maja taryfe nocna w dzien placisz wiecej za prad za ktory zaplacilbys mniej majac taryfe g11 srednio 5-6 gr za kwh, czyli przyjmujac zw to okolo przyjmijmy 15% drozszy prad w dzien, jesli uzywajac urzaden w trakcie dnia na taryfie g12 na np 150zl prYjmijmy (w godzinach nocnych nie zywasz przewaznie tyle pradu bo nie pieezesz nie gotujesz w wiekszoosxi nie prowadIsz zycia nocnwgo bo taniej wiec przyjmijmy ta kwote) to koszt roczny to 1800 zl przy rachunkach w taryfie g11 a q taryfie g12 przyjmujac takie zuzycie dzienne po wiwkazym koszcie to placisz o okolo 270 zl wiecwj za prad .
wiec czy podajac ze domek grzejwsz za 1000 zl np dodajesz do tego cenw pradu drozszego niz "normalnie"?

Arturo72
24-02-2016, 15:50
a czy np do kosztow eksplatacji o i ogrzewania pradem w taryfie nocnej doliczasz roznice tzn koszty dodatkowe z tytulu taryfy nocnej? bo z tego co sie orientuje to maja taryfe nocna w dzien placisz wiecej za prad za ktory zaplacilbys mniej majac taryfe g11 srednio 5-6 gr za kwh, czyli przyjmujac zw to okolo przyjmijmy 15% drozszy prad w dzien, jesli uzywajac urzaden w trakcie dnia na taryfie g12 na np 150zl prYjmijmy (w godzinach nocnych nie zywasz przewaznie tyle pradu bo nie pieezesz nie gotujesz w wiekszoosxi nie prowadIsz zycia nocnwgo bo taniej wiec przyjmijmy ta kwote) to koszt roczny to 1800 zl przy rachunkach w taryfie g11 a q taryfie g12 przyjmujac takie zuzycie dzienne po wiwkazym koszcie to placisz o okolo 270 zl wiecwj za prad .
wiec czy podajac ze domek grzejwsz za 1000 zl np dodajesz do tego cenw pradu drozszego niz "normalnie"?
Albo ktoś Ci cały czas robi wodę z mózgu albo ciężko wyliczyć Tobie ;)
Także podpowiem Ci,że mając taryfę G12W a nie mając ogrzewania opartego na prądzie koszt kWh będzie i tak niższy dla normalnego użytkownika niż w taryfie G11 a co dopiero jeśli ogrzewanie jest oparte na prądzie.
Kolejny szok dla niektórych ale to również matematyka :)


Taryfa G12W to 0,29zł/kWh w godzinach 22-6 i 13-15 i od piątku od 22.00 do poniedziałku do 6.00 czyli miesięcznie 390h taniego prądu a tylko 280h drogiego prądu w cenie 0,62zł.

Teraz licz gdybyś nie miał i obal kolejny mit ciemnogrodu :)
Policz pracującą lodówkę non stop,w weekendy również,pralkę TV,kompy itp i będziesz w szoku i taki karoka a ni nikt inny już Ci nie wbije ciemnoty do łba że pierze się i gotuje w nocy :)
Wytłuszczone to co jest najważniejsze w tej taryfie gdzie od rana do wieczora siedzi się w tych dniach cały czas w domu i od rana do wieczora kompy,TV,sprzątanie odchodzi.

Puławiak
24-02-2016, 15:58
Dokładnie tak z tym,że u mnie zuzycie energii na cwu jest spore bo nie myje się jak Ty w miseczce ;)
W domu mam tylko wannę w łazience i dlatego takie duże zużycie,gdybym miał prysznic zuzycie na cwu byłoby znacznie niższe a tym samym rachunki w przypadku prądu spadłyby do 2200zł rocznie ale od 43 lat jestem przyzwyczajony tylko do kąpania w wannie i tylko wannę mam i nie zważam na zużycie ;)

Ale skoro nie potrafisz czytać to Ci przypomnę:


A ta kabina (prysznic) w kotłowni ? Znaczy ten mebel w kotłowni to tak dla ozdoby.

Arturo72
24-02-2016, 16:08
A ta kabina (prysznic) w kotłowni ? Znaczy ten mebel w kotłowni to tak dla ozdoby.
Ale to jest "kotłownia" wszak chociaż pralnio-suszarnia ;)
To jest kabina "gospodarcza" gdzie myje się nogi po przyjściu z ogrodu bo mam tam od razu wyjście przez garaż na ogród,koszt 300zł z brodzikiem to można było dać bo to też jakiś szajs i badziew chiński z LM i nie szkoda było kasy.
Łazienka w cywilizowanym świecie jest od kąpania i mycia a może ciemnogród i w kotłowni się myje ;)

Nie jestem nauczony mycia się pod prysznicem zresztą każdy z nas lubi się wygrzać w wannie i pozbycie się kabiny z łazienki i zostawienie tylko wanny było celowym zabiegiem.

Spookodzieciak
24-02-2016, 16:11
Albo ktoś Ci cały czas robi wodę z mózgu albo ciężko wyliczyć Tobie ;)
Także podpowiem Ci,że mając taryfę G12W a nie mając ogrzewania opartego na prądzie koszt kWh będzie i tak niższy dla normalnego użytkownika niż w taryfie G11 a co dopiero jeśli ogrzewanie jest oparte na prądzie.
Kolejny szok dla niektórych ale to również matematyka :)

Teraz licz gdybyś nie miał i obal kolejny mit ciemnogrodu :)
Policz pracującą lodówkę non stop,w weekendy również,pralkę TV,kompy itp i będziesz w szoku i taki karoka a ni nikt inny już Ci nie wbije ciemnoty do łba że pierze się i gotuje w nocy :)
Wytłuszczone to co jest najważniejsze w tej taryfie gdzie od rana do wieczora siedzi się w tych dniach cały czas w domu i od rana do wieczora kompy,TV,sprzątanie odchodzi.

ja tutaj nie przyznaje racji zwolennikom co na prad czy na wungiel czy pc ale poprostu pytam jak to sie przedstawia.

Liwko
24-02-2016, 16:16
Koszty inwestycyjne wyższe, ale nie w źródło ciepła, a w DOM - izolację. Czyli coś co nigdy się nie zepsuje.


Trzeba tylko zabezpieczyć się przed tym

http://termo.opole.pl/img/termowizja_kuna_domowa.jpg


Na termogramie efekt buszowania kuny w warstwie izolacyjnej skosów poddasza. Granatowe plamy to chłodniejsze miesca gdzie za pokryciem z karton-gipsu brakuje wełny mineralnej.


U mojego kolegi zagnieździła się kuna. Jak mówi kuny są w większości domów jego okolicy.

Arturo72
24-02-2016, 16:18
ja tutaj nie przyznaje racji zwolennikom co na prad czy na wungiel czy pc ale poprostu pytam jak to sie przedstawia.
Ano tak jak widzisz.
Matematyka ponownie okazuje się być sposobem i rozwiązaniem dylematów bo wiadomo jakie mity i głupoty chodzą wśród nieświadomych niczego :)

Puławiak
24-02-2016, 16:23
Ale to jest "kotłownia" wszak chociaż pralnio-suszarnia ;)
To jest kabina "gospodarcza" gdzie myje się nogi po przyjściu z ogrodu bo mam tam od razu wyjście przez garaż na ogród,koszt 300zł z brodzikiem to można było dać bo to też jakiś szajs i badziew chiński z LM i nie szkoda było kasy.
Łazienka w cywilizowanym świecie jest od kąpania i mycia a może ciemnogród i w kotłowni się myje ;)

Nie jestem nauczony mycia się pod prysznicem zresztą każdy z nas lubi się wygrzać w wannie i pozbycie się kabiny z łazienki i zostawienie tylko wanny było celowym zabiegiem.
Trudno mi powiedzieć jak sie myje ciemnogród bo nie mam kabiny w kotłowni -kabinę mam w łazience, wanne też mam w łaziencei myję się w łazience.

Liwko
24-02-2016, 16:29
Nad czym tu się jeszcze zastanawiać?

https://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/prosument-dofinansowanie-mikroinstalacji-oze/informacje-o-programie/

Puławiak
24-02-2016, 16:35
Coś sie ruszyło - u mnie w gminie tez ruszyły zapisy na fotowoltanikę i to nawet do sporych mocy.

Arturo72
24-02-2016, 16:40
U siebie bym tego nie zamontowal nawet za darmo ;)
Brzydkie toto na dachu.
Ale dobra sprawa.

marcus312
24-02-2016, 17:23
Trudno mi powiedzieć jak sie myje ciemnogród
No jak w kotłowni bo gdzie z takimi łapami od sadzy sie myc pyły z popiołu na głowie i sadza ,mozliwe ze ktos wpadnie na pomysł zeby zrobic taka kabine na kocioł jak jest w labo chemicznym z takimi rekawicami gumowymi w które tylko sie wkłada rece i było by czysciutko obsługa bez brudu czyszcenie itd w koncu dało by sie suszarnio pralnie zrobic z kotlowni :D.Coraz bardziej podoba mi sie te grzanie pradem te wyliczenia wszystko przemawia za pradem , zeby tak jeszcze z ZE wpadli na pomysł i do pompy dla uzytkownika dolozyli ta taryfe nocna na cała dobe , nie wykluczone ze tak moze sie stac za jakis czas zeby zachecic ludzi pomysł juz jest :yes:;)

kaszpir007
24-02-2016, 17:23
Coś sie ruszyło - u mnie w gminie tez ruszyły zapisy na fotowoltanikę i to nawet do sporych mocy.

Fotowoltanika ?

Nie dziękuję ...

Następna "super rzecz" dla ludzi którzy lubią wywalać kasę w błoto , łudząc się że kiedyś się zwróci i będzie zarabia na siebie ...

Nie zwróci się , bo sprawność 100% nie ma szansy w większości nigdy uzyskać a dodatkowo po kilku latach sprawność samych paneli spada ...

To jest super biznes dla producentów , banków które daja pożyczki i instalatorów ...
Gdyby nie dopłaty i późniejsze "odbieranie" wyprodukowanej energii po cenie wyższej niż może kupić sobie energetyka to nikt by na to nawet nie spojrzał.

Może pomysł jest dobry , ale ciągle ta technologia jest za mało wydajna i ... za droga ...

To taki "następca" solarów ;)

Najśmieszniejsze w tym jest to że czym więcej będzie fotowoltaniki w PL , tym będą wyższe ceny prądu dla ludzi , bo ktoś będzie musiał dopłacać tym co kupili fotowoltanikę ...

Puławiak
24-02-2016, 17:28
Wiesz ja ponoszę tylko 20% wiec akurat tyle ile to obecnie jest warte wiec w czym problem wyjdzie to wyjdzie nie wyjdzie to też strata niewielka.

marcus312
24-02-2016, 17:35
Fotowoltanika ?

Nie dziękuję ...

Następna "super rzecz" dla ludzi którzy lubią wywalać kasę w błoto , łudząc się że kiedyś się zwróci i będzie zarabia na siebie ...
Ale to masz kolejne hobby czysciejsze niz wegiel kocioł :yes: jedynie dzialanie w podziemiu z elementow z rynku wtórnego bez zgłoszenia ongrid powiedzmy ze 2Kw zbudujesz do 7tys razem z wattrouterem i nie puscisz nic do sieci :no:

To taki "następca" solarów
solary złe zrobisz za 2tys zł na rurach prózniowych :yes:

Liwko
24-02-2016, 17:39
Fotowoltanika ?

Nie dziękuję ...



No widzisz, a ja planuję sobie położyć 3kW i za jakieś 12 lat płacić połowę za prąd. Przez te 12 lat i tak mi się nic w rachunkach nie zmieni, po za tym że będę płacił część do ENEA, a część do banku.
Za gotówkę w to nie wejdę.

Arturo72
24-02-2016, 17:43
Coraz bardziej podoba mi sie te grzanie pradem te wyliczenia wszystko przemawia za pradem , zeby tak jeszcze z ZE wpadli na pomysł i do pompy dla uzytkownika dolozyli ta taryfe nocna na cała dobe ,
No widzisz,ucz się ziomku ucz bo dzięki temu mniej ludzi umrze u Ciebie w szpitalu na płuca...
A do czego taryfa nocna całą dobę ?
Widzisz poniżej jakiś brak komfortu ?Widzisz w jakich godzinach jest włączone grzanie ? Nie znaczy to,że grzeje cały czas bo to sterownik decyduje o tym ale w tych godzinach są uzupełniane straty ciepła.
Skutecznie ?

Po kilku dniach z G12W spostrzeżenia mam takie:
-od 22-23 grzeje cwu
-od 23.10-6 grzeje c.o
-od 13-15 grzeje cwu i c.o z priorytetem cwu.
O godz. 6.00 temp.w salonie 23,2 w sypialni 22,8 po przyjściu do domu ok.17 temp.w salonie 22,8 w sypialni 22,2 o godz 22 temp.w salonie 23,1 w sypialni 22,4.
Temp zasilania ustawiona na max.36st C.
Wentylacja śmiga cały czas na 4 biegu z 7.
Dobowe zużycie w takim przypadku przy temp. 0-2st.C to ok.15kWh w tym 3,5kWh na cwu,ogrzewanie nocne 7-9kWh.

Kolejna rzez jaką musi się "naumieć" ciemnogród,że w nowych domach nie jest konieczne grzanie non stop,że nie ma dużych wahań temp.w nowych domach,wiem,wiem,że węglem się tak nie da bo nie da się wygasić ognia i ciepło kominem wypieprza jak w domu jest już odpowiednia temperatura,dlatego to musicie wbić sobie do głowy ;)

marcus312
24-02-2016, 17:46
No widzisz, a ja planuję sobie położyć 3kW i za jakieś 12 lat płacić połowę za prąd.
Inwerter sieciowy z gornej połki wytrzymuje okolo 15lat , ubezpieczenie tych gratow tez by sie przydało od pioruna kradziezy od szkod powstałych podczas eksploatacji .Jaka cena takiego zestwu 3kW wychodzi moze faktycznie jest juz lepiej czy ciagle jako hobby :(

marcus312
24-02-2016, 18:02
A do czego taryfa nocna całą dobę ?
Ja wiem ze u ciebie to zdaje egzamin i jest ok ale pomslałem tez o tych co maja juz wybudowane , same kaloryfery albo mieszanki z podłogowka było by to jakas zacheta , chocby np zabudowac PC PW dodatkowo i kozystac wiosna jesien okres przejsciowy CWU latem klimatyzator juz w tych okresach kotłowcy by mniej dymili osobiscie od dłuzszego czasu sie nad tym zastanawiam zeby tak zrobic u siebie .Zeby tak jeszcze te PC PW miały mozliwosc wpiecia dodatkowego wymiennika np wykozystanie studni jako dolne zródło wzucasz spiralke i juz lepsze to niz same powietrze zawsze jakis dodatkowy uzysk a duzo ludzi ma studnie a juz z nich nie kozysta albo tylko do podlewania .Sa do współpracy z solarem moze z tymi dało by sie pokombinowac .Do tego fotowoltaika hybryda najlepiej i pełny komfort :yes::D

Arturo72
24-02-2016, 18:13
Ja wiem ze u ciebie to zdaje egzamin i jest ok ale pomslałem tez o tych co maja juz wybudowane , same kaloryfery albo mieszanki z podłogowka było by to jakas zacheta , chocby np zabudowac PC PW dodatkowo i kozystac wiosna jesien okres przejsciowy CWU latem klimatyzator juz w tych okresach kotłowcy by mniej dymili osobiscie od dłuzszego czasu sie nad tym zastanawiam zeby tak zrobic u siebie .Zeby tak jeszcze te PC PW miały mozliwosc wpiecia dodatkowego wymiennika np wykozystanie studni jako dolne zródło wzucasz spiralke i juz lepsze to niz same powietrze zawsze jakis dodatkowy uzysk a duzo ludzi ma studnie a juz z nich nie kozysta albo tylko do podlewania :yes::D
Dzisiaj powietrzne są prawie tak samo wydajne jak gruntowe także czy jest sens to nie wiem.
W temacie pomp powietrznych jest kilku z grzejnikami i z pompami powietrznymi a sprawność ich tam jest mniejsza ale nie ze względu na temp.zewnętrzne ale ze względu na temp.zasilania co przy gruntownych również by wplywalo na sprawność systemu bo każda pompa nie zależnie czy gruntowa czy powietrzna jest niskotemperaturowa czyli najwyższa sprawność ma przy jak najniższej temp.zasilania.

Kiedyś na allegro były tanie chinczyki gruntowe ale osobiście bym się w to nie bawił gdyż nawet powietrzna na grzejnikach i w G11 będzie miała 1kWh ok.0,20zl.

kaszpir007
24-02-2016, 18:18
Kiedyś na allegro były tanie chinczyki gruntowe ale osobiście bym się w to nie bawił gdyż nawet powietrzna na grzejnikach i w G11 będzie miała 1kWh ok.0,20zl.

No Arturo powiem szczerze że optymista bardzo delikatnie mówiąc jesteś ...

COP3 przy pompie PW i GRZEJNIKACH , i to zapewne jeszcze w zimę (normalną) ...

Arturo72
24-02-2016, 18:27
No Arturo powiem szczerze że optymista bardzo delikatnie mówiąc jesteś ...

COP3 przy pompie PW i GRZEJNIKACH , i to zapewne jeszcze w zimę (normalną) ...
Żeby daleko nie szukać kaszpir,grzejniki,powietrzna panasa i przejście z węgla na pompę:

witam ,

odnośnie scop co+cwu od 05.05.2015 do dzisiaj scop=3 (grzejniki+przeciętne ocieplenie) ,
w tym są : próby , praca 3 miesiące na zbiorniku dwupłaszczowym z cop=2,7 , mroźny styczeń (ok 1500kWh)
4630kWhx0,43=ok 2050 pln
dla porównania : w zimie 2014/2015 poszło mi 4 tony węgla tj ok 3200pln +cwu latem ok 1200pln=razem sezon z najsłabszą zimą 4400 pln
wnioski :
-koszt szacuję na 45-50% w stosunku do wcześniejszego systemu



Także kolejny mit ciemnogrodzian do obalenia ;)


PC panasonic t-cap sprawdziła się w mrozy poniżej 20st ( generowała moc 7,7 kW bez grzałek) , a dla gwarantowanej 9kW przy -15st miała 10,5kW.Koszty jak na standard domu i poprzednie zimy- lepsze od zakładanych (o ok 50% mniejsze )
Moje doświadczenia potwierdziły opinie innych użytkowników PC tego producenta .
pozdrawiam

marcus312
24-02-2016, 18:29
Dzisiaj powietrzne są prawie tak samo wydajne jak gruntowe także czy jest sens to nie wiem.
W temacie pomp powietrznych jest kilku z grzejnikami i z pompami powietrznymi a sprawność ich tam jest mniejsza ale nie ze względu na temp.zewnętrzne ale ze względu na temp.zasilania co przy gruntownych również by wplywalo na sprawność systemu bo każda pompa nie zależnie czy gruntowa czy powietrzna jest niskotemperaturowa czyli najwyższa sprawność ma przy jak najniższej temp.zasilania.

No widzisz ja to wiem ale dobrze ze przypominasz ze najlepiej jak PC pracuje 28 st 30 st i podłogowka wtedy najlepsze COP ,ale np co sie dzieje jak ktos dociepli np stary dom instalacja na kaloryferach albo mieszanka z podlogowka ma wtedy mniejsze straty ciepła ,ma rowniez przewymiarowane kaloryfery wiec tu juz PC PW moze dzialac na 35 albo 40st w okresie przejsciowym albo i cąły czas w takie zimy jak teraz wiec i COP nie bedzie taki całkiem zły .No i kociol zostanie pod reka w razie czego jak juz jest awaryjnie ;):)

Spookodzieciak
24-02-2016, 20:27
Witam mam jeszcze takie pytanie i pewnie zostanę skarcony bo powszechnie wiadomo że teraz robi się tylko podłogowke bo ma same zalety :] ale aktualnie zostało mi 15 cm na zagospodarowanie ocieplenia i wylewki czyli 10 styro i 5 chudziak czy ta 5 do podlogowki wystarczy? Drugą kwestia w 10 styro dopuszczane będą odcinki odpływów z łazienki i kuchni do niedalekich wpustow kanalizacyjnych zabudowanych już w fundamencie, i są już położone kable elektryczne w peszlach,. Jak z trwaloscia podlogowki czy można to bezproblemowo odizolować i robić czy jednak zostać przy projektowanych grzejnikach :)

Arturo72
24-02-2016, 20:34
Jak z trwaloscia podlogowki czy można to bezproblemowo odizolować i robić czy jednak zostać przy projektowanych grzejnikach :)
No jaja sobie chyba teraz robisz :)

Puławiak
24-02-2016, 20:36
On nie żartuje niestety tak ludzie budują i właśnie od tego trzeba zacząć reformowanie a nie od końca czyli wyboru źródła ciepła. A poźniej jest niestety tak że pc sobie nie radzi o prądzie nie wspomnę a te wszystkie wyliczenia ile to powinien zużyć energii i jakie rachunki powinien zapłacić są o d........... rozbić. I Panie kochany miał flot to jest najlepszy.

Spookodzieciak
24-02-2016, 21:00
No jaja sobie chyba teraz robisz :)
Nie wszyscy są najmadrzejsi nie wszystko obrazu wiedzieli, może decyzją o budowanie trwała za krótko nie było czasu szukać patrzeć a pozatym dom budowany na odległość więc jest jak jest :)

Puławiak
24-02-2016, 21:03
No niestey i teraz trzeba się poważnie zastanowić jak wybrnąć z tej sytuacji.

Arturo72
24-02-2016, 21:11
10cm izolacji daj z jak najniższa lambda a 5cm wylewki na podlogowke możesz dac.
Co się stanie jak dasz w sumie 20cm z wylewka ?

Spookodzieciak
24-02-2016, 21:14
No niestey i teraz trzeba się poważnie zastanowić jak wybrnąć z tej sytuacji.
Nie wymagam od domu jak najwyższych parametrów izolacji itp po prostu wszystko robione jak w projekcie tylko zmienione z gazowego na paliwa stałe z braku możliwości podłączenia gazu. Dom będzie nowy i powinien być bardziej kłopotliwy od starego domu który ciągle trzeba remontować :)

Spookodzieciak
24-02-2016, 21:15
10cm izolacji daj z jak najniższa lambda a 5cm wylewki na podlogowke możesz dac.
Co się stanie jak dasz w sumie 20cm z wylewka ?
Nie stanie się nic tylko muszę dokładnie sprawdzić ile tych cm zostanie żeby zmieścić się z oknem balkonowym :)

Arturo72
24-02-2016, 21:18
Nie stanie się nic tylko muszę dokładnie sprawdzić ile tych cm zostanie żeby zmieścić się z oknem balkonowym :)
O właśnie. Takiej odpowiedzi oczekiwałem ;)
Okna można robić na dowolny wymiar także bez problemu coś takiego można zrobić.

Spookodzieciak
24-02-2016, 21:21
O właśnie. Takiej odpowiedzi oczekiwałem ;)
Okna można robić na dowolny wymiar także bez problemu coś takiego można zrobić.

Okno już wstawione :) więc będę to zmierze ile dokładnie zostało :)

Arturo72
24-02-2016, 21:24
Nie wymagam od domu jak najwyższych parametrów izolacji itp po prostu wszystko robione jak w projekcie tylko zmienione z gazowego na paliwa stałe z braku możliwości podłączenia gazu. Dom będzie nowy i powinien być bardziej kłopotliwy od starego domu który ciągle trzeba remontować :)
A to jest podstawowy błąd że nie wymagasz od domu niczego i niskich kosztów eksploatacji no chyba że budujesz go na rok albo dwa ale nie sądzę.
Teraz Cię stać będzie na utrzymanie a za 10 lat jak ceny energii wzrosną a tobie dom będzie tej energii zarl ile wlezie ?
Płacz i zgrzytanie zębami czy palenie śmieci ?

fotohobby
24-02-2016, 21:26
Okno już wstawione :) więc będę to zmierze ile dokładnie zostało :)

A tak z czystej ciekawości....

Dlaczego zarejestrowałeś się na tym forum teraz, jak masz już SSZ ?
Żeby o kocioł zapytać ?

To kocioł niby ważniejszy, niż izolacja, instalacje, okna itp, itd ?

Spookodzieciak
24-02-2016, 21:38
A to jest podstawowy błąd że nie wymagasz od domu niczego i niskich kosztów eksploatacji no chyba że budujesz go na rok albo dwa ale nie sądzę.
Teraz Cię stać będzie na utrzymanie a za 10 lat jak ceny energii wzrosną a tobie dom będzie tej energii zarl ile wlezie ?
Płacz i zgrzytanie zębami czy palenie śmieci ?
Fundament stanął około półtora roku, dostał trochę w ty! Roku zostały postawione ściany stropy dachy okna instalacja elektrycznej i media, dom zacząłem budować z powodu takiej możliwości i nabycia działki w kuszacej cenie, chciałem mieć nowy a nie stary aktualny wymagający wielkich nakładów finansowych żeby polapac go na lata :) a póki co nie wiem ile czasu w tym domku po mieszkań może 2 może 5 a może 50 lat, jestem laikiem więc wydawało mi się że jeśli dom w projekcie jest tak a nie inaczej zaprojektowany a jest to nowy dom to na pewno obowiązują go jakieś normy i wytyczne. Dla mnie nie siedzącego taka ilość np izolacji wydawała się wystarczającą to ma być nowy dom który można poddać później dodatkowym modernizacjom nie budowany 20 lat żeby był super ekstra eko ':)
Co do rejestracji teraz to że tak powiem "urlop" i chęć wiedzy i w końcu czas na zainteresowanie się domem i choć chwilą na dowiadywanie i planowanie :)

kamihi
24-02-2016, 21:40
Arturo 72
A jak się nie ma kasy na budowę domu to siedzi się na d...tam gdzie się mieszkało.
Poza tym węgiel w nowym domu to dodatkowo min.20tys.zl trzeba przeznaczyć podczas budowy co liczyłem wyżej także węgiel tylko dla bogatych i ciemnogrodu :)[/QUOTE]

Mierzysz wszystkich swoją miarą . Nasz kraj to nie tylko ludzie którzy mieszkali w bloku i nie wszyscy mają kominy za 15tys . Zresztą ja nie wciskam nikomu ani pomp ciepła ani ekogroszku . W przeciwieństwie do ciebie jestem tylko szczęśliwym użytkownikiem Skama-p i ekogroszku Każdy niech decyduje sam na co go stać i co będzie dla niego lepsze . W przeciwieństwie do ciebie nie życzę nikomu kredytów choćby to było najbardziej matematycznie uzasadnione,Powiem ci ze 'grzeje 'mnie twoja opryskliwość , w tym sezonie na grzanie domu zużyje może 1450 zł choć w to wątpię bo narazie nawet 1.5 tony nie spaliłem słąbego groszku a to ile z tego poszło w komin ( który kosztował 3tys ) mnie nie obchodzi .

Spookodzieciak
24-02-2016, 21:42
W sumie została kwestia ogrzewania na chwilę obecna dlatego pytam bo wiem że do nowych domów nie daje się ogrzewania takiego jak do starych że technicznie już się różnią mimo w moim przypadku "słabej" izolacji, dlatego chciałem Zaczerpnąć opinię forumowiczow. Chyba każdy ma prawo zapytać po to jest to forum :)

Arturo72
24-02-2016, 21:54
Mierzysz wszystkich swoją miarą . Nasz kraj to nie tylko ludzie którzy mieszkali w bloku i nie wszyscy mają kominy za 15tys . Zresztą ja nie wciskam nikomu ani pomp ciepła ani ekogroszku . W przeciwieństwie do ciebie jestem tylko szczęśliwym użytkownikiem Skama-p i ekogroszku Każdy niech decyduje sam na co go stać i co będzie dla niego lepsze . W przeciwieństwie do ciebie nie życzę nikomu kredytów choćby to było najbardziej matematycznie uzasadnione,Powiem ci ze 'grzeje 'mnie twoja opryskliwość , w tym sezonie na grzanie domu zużyje może 1450 zł choć w to wątpię bo narazie nawet 1.5 tony nie spaliłem słąbego groszku a to ile z tego poszło w komin ( który kosztował 3tys ) mnie nie obchodzi .
Stać Cię było na węgiel to ok,mnie nie było stać dlatego myślałem co zrobić,żeby nie mieć drogiego wegla w domu i wymysliłem.
Ale nie wciskaj kitów jaki to węgiel jest tani i super bo węgiel jest drogi i nie jest super.
Matematyka już Ci odpowiedziała,której tak boisz się używać i nie uzywałeś.

Inwestor w tym temacie się pyta o drogi kocioł na węgiel a Ty zamiast mu doradzic,żeby nie pchał się w to bo można taniej i lepiej wtórujesz sprzedawcom kotłów właśnie na wegiel.
Ciebie zrobili już w jajo to nie daj innym żeby ich robili.

Wyrosłeś w ciemnogrodzie nie wiedząc o bożym świecie to teraz się ucz bo jak wyrzucisz tego skampa to bedziesz już coś kumał.

Spookodzieciak
24-02-2016, 21:58
Arturo 72 często dobrze bronisz swoich racji i potrafisz uzasadnić swoje zdanie, tylko właśnie niepotrzebnie wszystkich miezysz swoją miarą, bo nie wiem kiedy za ile i z jakiego źródła finansowales swój dom i nie chce pytać bo to każdego indywidualna sprawa tak samo jak i budżet i nawet nie mów bo nie tutaj o to chodzi :)
Ale mimo mojego domu że tak powiem kiepskiego z kiepskim i parametrami bezsensowne budowanego i od du...y strony gdzie można było to zrobić odrazu lepiej to ją się cieszę że go buduje bno wiem ile mnie to kosztuje pracy wysiłku i ile sprawi mi radości jak już zamieszkam nie mając hipoteki ani żadnych innych ustrojstw :)
Po prostu może lepiej jak wcześniej zaproponować rozwiązanie że o można byłoby zrobić tak może to poprawić bo ją się nie znam a "duza ilość forumowiczow" ma taką wiedzę i może zasugerować ale bez uszcxypliwosci i wysyłania :)
Byłoby całkiem fajnie i Milo :)

Spookodzieciak
24-02-2016, 22:05
Bo forum jest po to żeby pomagać i komuś poradzić :) przekonałes mnie odnośnie pompy ciepła kto wie może gdybym wcześniej był całkiem świadomy to może myslalbym w inną stronę, ale nie miałem tego czasu i jest jak jest czyli pomieszczenie komin obróbka :) do tego już dość daleki etap dlatego rozmawiamy wymieniany zdania i zadajemy pytania żeby rzeczy dla jednych oczywiste mogłyby stać się rzeczami bardziej przyswojonymi dla laika :)
Wszakze dziękuje za udział w rozmowie która się już dość ciekawie rozwinęła przedstawiła kilka istotnych informacji i porównań żebyś nie myślał że jakoś krytykuje twoje postępowanie bo nic nie mam do wymiany zdań a każdy ma swoje :)

Arturo72
24-02-2016, 22:08
Arturo 72 często dobrze bronisz swoich racji i potrafisz uzasadnić swoje zdanie, tylko właśnie niepotrzebnie wszystkich miezysz swoją miarą, bo nie wiem kiedy za ile i z jakiego źródła finansowales swój dom i nie chce pytać bo to każdego indywidualna sprawa tak samo jak i budżet i nawet nie mów bo nie tutaj o to chodzi :)
Ale mimo mojego domu że tak powiem kiepskiego z kiepskim i parametrami bezsensowne budowanego i od du...y strony gdzie można było to zrobić odrazu lepiej to ją się cieszę że go buduje bno wiem ile mnie to kosztuje pracy wysiłku i ile sprawi mi radości jak już zamieszkam nie mając hipoteki ani żadnych innych ustrojstw :)
Po prostu może lepiej jak wcześniej zaproponować rozwiązanie że o można byłoby zrobić tak może to poprawić bo ją się nie znam a "duza ilość forumowiczow" ma taką wiedzę i może zasugerować ale bez uszcxypliwosci i wysyłania :)
Byłoby całkiem fajnie i Milo :)
Ale już nie raz było o tym mowa.Po pierwsze i przede wszystkim OZC robione pod etap projektowy,będziesz wiedział ile dom zużyje energii na ogrzewanie,to jest podstawa przed wyborem jakiegokolwiek systemu grzewczego.
Znając koszt kWh z kazdego rodzaju żródła ciepła i znając koszt inwestycji kazdego rodzaju źródła ciepła wybierasz już świadomie
lub
stwierdzasz,że dom za dużo pochłania energii i zmniejszasz zużycie energii do poziomu akceptowalnego eksploatacyjnie i inwestycyjnie.
Prosta i krótka piłka.
W tej chwili nie wiesz nic na temat swojego domu.
Pomocne będzie to :
1kWh z ekogroszka 0,15-0,17zł inwestycja w kocioł i osprzet ok.9tys.zł
1kWh z prądu 0,30zł inwestycja w kocioł 2,5tys.zł
1kWh z pompy p-w 0,10zł inwestycja w pompę ok.16-18tys.zł

Wspominałeś coś o 8000kWh na ogrzewanie,na ile jest to wiarygodne nie wiem ale możesz sobie podstawić.
Ja w każdym razie bardziej bym zaizolował ten dom bo to nie będą duże koszty a znacznie zmniejszy zużycie energii na ogrzewanie i jak budowlany_laik pisał to jest sposób na niskie rachunki i to jest trwale i się nie zepsuje.

kamihi
24-02-2016, 22:13
Stać Cię było na węgiel to ok,mnie nie było stać dlatego myślałem co zrobić,żeby nie mieć drogiego wegla w domu i wymysliłem.
Ale nie wciskaj kitów jaki to węgiel jest tani i super bo węgiel jest drogi i nie jest super.
Matematyka już Ci odpowiedziała,której tak boisz się używać i nie uzywałeś.

Inwestor w tym temacie się pyta o drogi kocioł na węgiel a Ty zamiast mu doradzic,żeby nie pchał się w to bo można taniej i lepiej wtórujesz sprzedawcom kotłów właśnie na wegiel.
Ciebie zrobili już w jajo to nie daj innym żeby ich robili.

Wyrosłeś w ciemnogrodzie nie wiedząc o bożym świecie to teraz się ucz bo jak wyrzucisz tego skampa to bedziesz już coś kumał.

Kiedyś pewnie wyrzucę nic na wieki nie jest . Finansowo mnie nie zrujnuje na pewno .

karoka65
24-02-2016, 22:58
Arturo 72 często dobrze bronisz swoich racji i potrafisz uzasadnić swoje zdanie, tylko właśnie niepotrzebnie wszystkich miezysz swoją miarą, bo nie wiem kiedy za ile i z jakiego źródła finansowales swój dom i nie chce pytać bo to każdego indywidualna sprawa tak samo jak i budżet i nawet nie mów bo nie tutaj o to chodzi :)

On już nawet nic nie broni, on już tutaj kompletnie zbzikował na tym forum, siedzi całą dobę i powiela swoje "złote myśli" :)
Jak byś miał przeżyte 44 lata i jeszcze w perspektywie ze 26 lat becalowania do banku to ten domek by Cię chyba tak bardzo nie cieszył, do tego nasz "mistrz" miał jeszcze sponsorów.
Wszystko wie najlepiej ale jak na razie to jest tylko lokatorem w domu którego właścicielem jest jakiś bank.
Brutalna ale prawda.
Moją starą chałupę nie wiem kto wybudował, mieszkali tutaj moi dziadkowie, wychowała się moja mama, zostałem ja w nim wychowany, wychowała się w nim moja trójka dzieci i da Bóg że i jeszcze wychowają się tu dzieci któregoś mojego dziecka i nikt nikogo stąd nie wygoni.
Mam trochę większy dom, spalam ze 2,5 tony groszku rocznie w tym też CWU pełny rok.
Pewnie mógłbym w tej chwili po małej termomodernizacji która była zrobiona ogrzać też ten dom nawet i pompą ale jakoś nie czuję takiej potrzeby i musiałbym jej kredytować.
Gdzieś wolę przejść się raz na kilka dni, dosypać, wysypać a za tą kasę na pompkę zabrać żonę i moje "dzieciaki" na fajne wczasy :)

Arturo72
25-02-2016, 00:50
Jak byś miał przeżyte 44 lata i jeszcze w perspektywie ze 26 lat becalowania do banku to ten domek by Cię chyba tak bardzo nie cieszył, do tego nasz "mistrz" miał jeszcze sponsorów.
Wszystko wie najlepiej ale jak na razie to jest tylko lokatorem w domu którego właścicielem jest jakiś bank.

oj biedny karoka,biedny ;)

Oczywiście że to najlepsze wyjście czyli kredyt hipoteczny mając mieszkanie wartości domu bo tylko idiota sprzedalby mieszkanie i za gotówkę budował.

Mieszkanie zarabia na spłatę kredytu,mówi Ci to coś ? :D



Planowany budżet to 250tys.zł

A wiesz dlaczego taki był budżet na budowę a nie inny ?
A bo taka była wartość mieszkania.
Mówi Ci to coś ? ;)
Pomogę Ci bo u Ciebie z logiką kiepsko,mam kredyt ale go nie mam :D
W dodatku zarabiam na tym kredycie,czujesz blusa ?

Innymi słowy karoka,w każdej chwili mogę sprzedać mieszkanie i spłacić kredyt,pytanie po co i w jakim celu ?
Rozumiesz teraz jakie farmazony pociskasz ?

jedrek188
25-02-2016, 05:32
No jaja sobie chyba teraz robisz :)

Myślisz ze rurki nie mogą obrastać kamieniem?

Arturo72
25-02-2016, 10:13
Myślisz ze rurki nie mogą obrastać kamieniem?
Myślę,że nie.

Liwko
25-02-2016, 11:23
Myślisz ze rurki nie mogą obrastać kamieniem?

No teraz żeś pocisnął :D

klaudiusz_x
25-02-2016, 17:03
Prądu nie da rady legalnie przed odbiorem wstawić jako źródła CO i CWU.

Nie przeskoczy EP..

Spookodzieciak
25-02-2016, 21:19
Prądu nie da rady legalnie przed odbiorem wstawić jako źródła CO i CWU.

Nie przeskoczy EP..

Więc jeśli legalnie nie przeskoczy to w miarę rozsądnym wyjściem nie narażając się na problemy do odbioru jest piecyk na wengiel, żeby było jak na papierku? :)
W sumie też o tym myślę i zastanawia się czy w zamiast kotła na eko po prostu nie wziasc 10kw kotła i około 1000 l bufor. Inwestycja jest nieco zbliżona ale każde z dwóch rozważań ma swoje wady i zalety, zalety ekogroszku z podajnikiem to w miarę mała obsługiwosć kotła ale i mała efektywność przy pracy poniżej 30% swojej mocy biarac fakt że mimo wszystko na etapie ocieplenia pomyśle o lepszej izolacji, zostaje opcja numer dwa czyli pięć 10 kW(szacuje taka moc ale ozc powiecie prawdę plus kilka kW żeby nie męczyć pieca, spalać czysto efektywnie i mieć zapas w buforze "na później" bo pałac od góry coś non-stop musi odbierać ta energię) plus bufor który odbierze nadmiar potrzebnej mocy na zapas który zawsze może się przydać i przy ocieplonym "lepiej" domku może stać się też dość wygodne :) pozatym taki kocioł zawsze można jeszcze odsprzedać tak samo jak i bufor bo zważając na jego cenę to myślę że problemu że życiem nie będzie po "przemeczonych" lub też nie sezonie lub dwóch w razie opłacalności można po odbiorze i wygrzaniu budynku zmienić zasilanie na kocioł elektryczny co :)opcja numer dwa pozwoli też na próbę oszacowania komfortu użytkowania takiego zestawu i na odczucia komfortu ciepła w domu :) ponadto teoretycznie to co przez ten czas zaoszczędze na paleniu węglem cyklicznie raz na dobę być może rzadziej powinno w jakimś stopniu zrekompensować mi straty w razie decyzji przejścia na prąd osprzętu z kotłowni a i przy odbiorze nie będę musiał komponować ani się tłumaczyć :)
A może mój tok myślenia jest błędny i być może ciemnogrodu nie da się wybić z głowy ale dla mnie takie wyjście to też wyjście stosunkowo proste :)
Jak myślicie?

jedrek188
25-02-2016, 23:38
Skoro grzejniki po jakimś czasie zarastają to czemu rurki nie mogą?:confused:

Liwko
26-02-2016, 09:28
Skoro grzejniki po jakimś czasie zarastają to czemu rurki nie mogą?:confused:

Widziałeś kiedyś grzejnik zarośnięty kamieniem? :o

No chyba że instalacja była tak dziurawa, że ciągle trzeba było ją uzupełniać NOWĄ TWARDĄ WODĄ!

kaszpir007
26-02-2016, 09:37
Więc jeśli legalnie nie przeskoczy to w miarę rozsądnym wyjściem nie narażając się na problemy do odbioru jest piecyk na wengiel, żeby było jak na papierku? :)
W sumie też o tym myślę i zastanawia się czy w zamiast kotła na eko po prostu nie wziasc 10kw kotła i około 1000 l bufor. Inwestycja jest nieco zbliżona ale każde z dwóch rozważań ma swoje wady i zalety, zalety ekogroszku z podajnikiem to w miarę mała obsługiwosć kotła ale i mała efektywność przy pracy poniżej 30% swojej mocy biarac fakt że mimo wszystko na etapie ocieplenia pomyśle o lepszej izolacji, zostaje opcja numer dwa czyli pięć 10 kW(szacuje taka moc ale ozc powiecie prawdę plus kilka kW żeby nie męczyć pieca, spalać czysto efektywnie i mieć zapas w buforze "na później" bo pałac od góry coś non-stop musi odbierać ta energię) plus bufor który odbierze nadmiar potrzebnej mocy na zapas który zawsze może się przydać i

A kto Ci takich bzdur nagadał , oczywiście pytanie retoryczne , bo wiem kto ...

Zobacz sobie jaką sprawność na malutkie mocy uzyskuje kobra :

http://ekotlownia.pl/sterownik-5/230

Ma kocioł 17KW i grzeje obecnie tylko 45m2 ... Stary rodzaj palnika (fajka) , kilka razy za mocny kocioł do ogrzewanej powierzchni , zużywa obecnie około 6kg opału i ma sprawność ponad 70% ...
I koszt dzienny grzania to 3,3 złotego ...

W Twoim przypadku kupujesz kocioł 7KW Skamp za 6300zł z sterownikiem SPP i sądzę że sprawność bedziesz miał jeszcze wyższą bo lepiej dopasowany palnik i kocioł ....

Na pewno bym NIGDY nie kupił śmieciucha i buforu. Szkoda czasu i nerwów ....
Odpalać co chwilę kocioł , kombinować , kontrolować ?
Bez sensu ...

Jak dla mnie najrozsądniejsze są dwa wyjścia.

1. Wersja tańsza , ale wymagająca trochę pracy - dobrze dopasowany kocioł - w Twoim przypadku 7KW (potrafi pracować do 10KW). Komin już masz jak i kotlownię. Bojler styknie 80-120L , to może byc wyższa temepratura wody w bojlerze a po drugie kocioł szybko nagrzeje wodę.

2. Wersja drozsza , ale całkowicie komfortowa. Pompa ciepła 7-9KW + duży bojler z 200-300L , bo wtedy najtaniej jest aby pompa i bojler działały tylko i wyłącznie w II taryfie ...

I chyba tyle ...
W żadne ogrzewanie domu "czystym" prądem bym nie wchodził , bo szkoda kasy. Po co płacić 2-3 razy więcej za ogrzewanie ( i to pod warunkiem że grzejemy tylko w II taryfie) ???

kobra64
26-02-2016, 10:28
A kto Ci takich bzdur nagadał , oczywiście pytanie retoryczne , bo wiem kto ...

Zobacz sobie jaką sprawność na malutkie mocy uzyskuje kobra :

http://ekotlownia.pl/sterownik-5/230

Ma kocioł 17KW i grzeje obecnie tylko 45m2 ... Stary rodzaj palnika (fajka) , kilka razy za mocny kocioł do ogrzewanej powierzchni , zużywa obecnie około 6kg opału i ma sprawność ponad 70% ... Wczoraj po południu musiałem załączyć grzanie na 60 m2 hali. Najemca ma tam magazyn i normalnie się nie grzeje poza większymi mrozami, ale przez najbliższe 3 - 4 dni robią jakąś superinwentaryzację. Hala 4 m wysoka, kubatura 240 m3. Przez tych kilka dni zużycie będzie sporo większe. Ale sprawności spodziewam się w okolicach 80% i kosztu kWh w okolicach 10 - 10,5 grosza. Z ekogroszku. Natomiast za parę dni opomiaruję kocioł z podajnikiem zasilany miałem. Spodziewam się że tam koszt kWh będzie się wahał między 7 a 8 groszy.

klaudiusz_x
26-02-2016, 16:45
Musisz zrobić odbiór domu.
Po co robić to 2 razy?
Na razie masz dół, ale dla góry musisz zrobić to drugi raz jeśli nie będzie gotowa przy pierwszym odbiorze.
Oczywiście zależy to od tego ,co masz w papierach.
Bufory są drogie, bardzo drogie jeśli chcesz je kupić.
Lepiej kup dobry kocioł z podajnikiem.
Możesz kupic ex śmieciucha w markecie za 1000zł i go podłączyć przez jakiś mieszacz do podłogówki i nie kupować bufora. Wtedy to ma sens na papierze.
CWU oblecisz tanim bojlerem elektrycznym, nawet do odbioru (pewnie się uda).
Można kombinować.
Tylko każde pośrednie rozwiązanie podnosi koszty.
Do instalatorów.
Czy skamp-p premium/plus 7kW nie ma przypadkiem palnika 12kW?

Spookodzieciak
26-02-2016, 19:02
Musisz zrobić odbiór domu.
Po co robić to 2 razy?
Na razie masz dół, ale dla góry musisz zrobić to drugi raz jeśli nie będzie gotowa przy pierwszym odbiorze.
Oczywiście zależy to od tego ,co masz w papierach.
Bufory są drogie, bardzo drogie jeśli chcesz je kupić.
Lepiej kup dobry kocioł z podajnikiem.
Możesz kupic ex śmieciucha w markecie za 1000zł i go podłączyć przez jakiś mieszacz do podłogówki i nie kupować bufora. Wtedy to ma sens na papierze.
CWU oblecisz tanim bojlerem elektrycznym, nawet do odbioru (pewnie się uda).
Można kombinować.
Tylko każde pośrednie rozwiązanie podnosi koszty.
Do instalatorów.
Czy skamp-p premium/plus 7kW nie ma przypadkiem palnika 12kW?

Podobno palnik o mocy 10-12 kW mniejszy dla mniejszego kotła o zakres mocy pieca od 3 do 10 kw tak wyczytalem, ale tak myślę że jeśli w niedługim czasie chciałbym zainwestować być może w pompę ciepła powietrzną to może wystawie po prostu tani piec ale taki żeby jakiś czas wytrzymał a później w razie co przy pomoce ciepła może zostać jako pięć awaryjny :)

dawiddur
26-02-2016, 19:45
Ten pomysł uważam bardzo dobry.
Pomieszczenie i komin i tak już masz. Mały, prosty piec to nie jest duży wydatek. Możesz go używać sezon, dwa czy pięć, utwierdzić się w przekonaniu, że nie "męczy Cię węgiel" lub wręcz przeciwnie - wtedy kupujesz pompę, wpinasz ją w cały układ i tyle. Jeśli jest miejsce, piec zostaje i pozostaje jako rezerwowe źródło ciepła.
Podsumowując: decydując się na oba rozwiązania dołożysz rozsądne pieniądze, a będziesz miał i pompę jako podstawowe źródło ciepła i piec węglowy w razie "W". Jednocześnie nie rezygnuj z dobrego zaizolowania budynku.

To powinien być rozsądny kompromis. Pogodzić tok myślenia "ciemnogrodniaka" z "arturogrodniakiem" :lol2::lol2::lol2::lol2:
Nie zrozum mnie źle. Mam podobne problemy i wątpliwości jak Ty.

Arturo72
26-02-2016, 21:10
To powinien być rozsądny kompromis. Pogodzić tok myślenia "ciemnogrodniaka" z "arturogrodniakiem" :lol2::lol2::lol2::lol2:
Nie zrozum mnie źle. Mam podobne problemy i wątpliwości jak Ty.
Podoba mi się to,naprawdę czyli takie określenie ;)

Oczywiście kasa jest Wasza a i mentalność ludzka jest różna stąd ja osobiście nie szedłem na żadne kompromisy przy budowie bo szkoda kasy bylo,miało być od poczatku do konca "drogo prądem" bez komina i kotłowni i ch... ;)
W takiej konfiguracji nie tylko kocioł będzie do wyrzucenia bo i bufor jak i cała instalacja czy tam po waszemu "kotłownia" bo żaden element nie będzie przydatny do niskotemleraturowego źródła ciepła dlatego też zamiast bufora z grzałką proponowałem Kospela z grzałką bo wtedy mniej szkoda by było.

kaszpir007
26-02-2016, 22:58
Podobno palnik o mocy 10-12 kW mniejszy dla mniejszego kotła o zakres mocy pieca od 3 do 10 kw tak wyczytalem, ale tak myślę że jeśli w niedługim czasie chciałbym zainwestować być może w pompę ciepła powietrzną to może wystawie po prostu tani piec ale taki żeby jakiś czas wytrzymał a później w razie co przy pomoce ciepła może zostać jako pięć awaryjny :)

Naprawdę to Ci się opłaca ????

Kupować tani kocioł (śmieciucha) za 2000zł , codziennie go rozpalać , dokładać co chwilę opału , kontrolowac , zostać jego niewolnikim.
Syf a dodatkowo sprawność będzie nędzna i tak naprawdę zużyjesz więcej węgla niż w nowoczesnym kotle z podajnikiem za 6000zł ...
Później się okaże że zamiast zużyć około 1,5 tony opału zużyjesz 3 tony i się napracujesz co nie miara ...

Jak dla mnie śmieciuchy obecnie montują jedynie hardcorowi masochiści , którzy bardzo lubią wywalać kasę kominem ;-)

Śmieciuch to nędzna sprawność a co za tym idzie bardzo duże zużycie opału + mnóstwo , mnóstwo pracy i syfu ...

Spookodzieciak
26-02-2016, 23:16
Naprawdę to Ci się opłaca ????

Kupować tani kocioł (śmieciucha) za 2000zł , codziennie go rozpalać , dokładać co chwilę opału , kontrolowac , zostać jego niewolnikim.
Syf a dodatkowo sprawność będzie nędzna i tak naprawdę zużyjesz więcej węgla niż w nowoczesnym kotle z podajnikiem za 6000zł ...
Później się okaże że zamiast zużyć około 1,5 tony opału zużyjesz 3 tony i się napracujesz co nie miara ...

Jak dla mnie śmieciuchy obecnie montują jedynie hardcorowi masochiści , którzy bardzo lubią wywalać kasę kominem ;-)

Śmieciuch to nędzna sprawność a co za tym idzie bardzo duże zużycie opału + mnóstwo , mnóstwo pracy i syfu ...

ale w razie przejscia na pompe ciepla jest to tania opcja i mala strata, fakt ze pracy duzo brudu niby tez choc znajomy na male mieszkanko tzn czesc blizniaka ale ocieplona i ma.ok 80m pali raz dziennie tzn rozpala, tyg z palenia od gory i dopalenia ma okolo wiaderko popiolu wiec nie ma tragedi w porownaniu do mojego 25kw smieciucha choc tez nie narzekam a stalopalbosc jest na dosc dobrym poziomie ;) wyjscie ze wGLEDU NA PROJEKTOWANY STAN INSTLACJI CZYLI PALIWO STALE ;)
jesli bedzie uciazliwe mozna wstawic potem grubsza inwestycje czyli albo eko albo pompke ciepla ;)
moze to okolica ciemno grodu ale albo u nas nie oplaca sie grzac pradem albo ludzie nie wiedza bostoi masa nowyxh domow i wiekszoc ma po dwa kominy jeden do kotla co drugi do kominka. gazu u nas nie ma zbiorniki tez ani na gaz anni na olej nie stoja ;) moze ze wzgledu na dosc czeste brako w dostawie prady czesto zima ;)

ten rok czy dwa w razie co beudzeni raczej mnie nie zbawi ;)

Arturo72
27-02-2016, 03:16
moze to okolica ciemno grodu ale albo u nas nie oplaca sie grzac pradem albo ludzie nie wiedza bostoi masa nowyxh domow i wiekszoc ma po dwa kominy jeden do kotla co drugi do kominka. gazu u nas nie ma zbiorniki tez ani na gaz anni na olej nie stoja ;) moze ze wzgledu na dosc czeste brako w dostawie prady czesto zima ;)

ten rok czy dwa w razie co beudzeni raczej mnie nie zbawi ;)
Nie może a na pewno mieszkasz w okolicy ciemnych ludzi czyli tzw.ciemnogrodu,którzy z fizyką i matematyką mieli w szkole pod górkę ;)
Prosty test możesz wykonać pytając się tego ciemnogrodu ile ich domy pochłaniają energii na ogrzewanie lub jakie straty energii posiadają ich domy.
Sądzę,że żaden z nich nie odpowie na to pytanie i stąd ciemna masa zwana ciemnogrodem :)
A że ciemnogrod nie wyszkolony i rodem spod budki z piwem to i wegiel w nowych domach....
Zresztą sam nie masz zielonego pojęcia ile twój dom potrzebuje energii na ogrzewanie to co się dziwić ;)
Chyba,że masz pojęcie to sorki,zatem ile Twój dom potrzebuje energii w sezonie grzewczym do tego,żeby w domu było zawsze 22st.C ?

karoka65
27-02-2016, 09:41
Pan pleciuga nawet w nocy dyżur pełni na forum, hehe

kobra64
27-02-2016, 09:48
Nie może a na pewno mieszkasz w okolicy ciemnych ludzi czyli tzw.ciemnogrodu,którzy z fizyką i matematyką mieli w szkole pod górkę ;)
Prosty test możesz wykonać pytając się tego ciemnogrodu ile ich domy pochłaniają energii na ogrzewanie lub jakie straty energii posiadają ich domy.
Sądzę,że żaden z nich nie odpowie na to pytanie i stąd ciemna masa zwana ciemnogrodem :)
A że ciemnogrod nie wyszkolony i rodem spod budki z piwem to i wegiel w nowych domach....
Zresztą sam nie masz zielonego pojęcia ile twój dom potrzebuje energii na ogrzewanie to co się dziwić ;)
Chyba,że masz pojęcie to sorki,zatem ile Twój dom potrzebuje energii w sezonie grzewczym do tego,żeby w domu było zawsze 22st.C ?
A Ty Arturo Wielonickowy przypomnij może w jakiej to okolicy mieszkasz? Czyżby w samym centrum ciemnogrodu? Czy Twoi sąsiedzi obsrywający okolicę syfem ze swoich śmieciuchów to ta ciemna masa spod budy z piwem o której piszesz? Wybrali cię już na króla ciemnogrodzian?

klaudiusz_x
27-02-2016, 10:04
W takiej konfiguracji nie tylko kocioł będzie do wyrzucenia bo i bufor jak i cała instalacja czy tam po waszemu "kotłownia" bo żaden element nie będzie przydatny do niskotemleraturowego źródła ciepła
Bufor można wykorzystać. Tylko trzeba go odpowiednio wykonać, czyli włożyć do niego wężownice CWU z Cu. Taki niewielki 300 do max 500l podepnie pod PC, pod kocioł, czy pod grzałeczkę.

dlatego też zamiast bufora z grzałką proponowałem Kospela z grzałką bo wtedy mniej szkoda by było.
EP=3 dla prądu.

Arturo72
27-02-2016, 10:21
A Ty Arturo Wielonickowy przypomnij może w jakiej to okolicy mieszkasz? Czyżby w samym centrum ciemnogrodu? Czy Twoi sąsiedzi obsrywający okolicę syfem ze swoich śmieciuchów to ta ciemna masa spod budy z piwem o której piszesz? Wybrali cię już na króla ciemnogrodzian?
Oczywiście,że u mnie też jest ciemnogród chociaż sąsiad obok będzie budował dom już bez węgla w domu i z 25cm styro na ścianie czyli więcej ode mnie nawet ;)

agao_83
06-03-2016, 16:35
Pomocne będzie to :
1kWh z ekogroszka 0,15-0,17zł inwestycja w kocioł i osprzet ok.9tys.zł
1kWh z prądu 0,30zł inwestycja w kocioł 2,5tys.zł
1kWh z pompy p-w 0,10zł inwestycja w pompę ok.16-18tys.zł


jak na tle powyższego kształtuje się ogrzewanie pelletem?

Arturo72
06-03-2016, 16:52
Pomocne będzie to :
1kWh z ekogroszka 0,15-0,17zł inwestycja w kocioł i osprzet ok.9tys.zł
1kWh z prądu 0,30zł inwestycja w kocioł 2,5tys.zł
1kWh z pompy p-w 0,10zł inwestycja w pompę ok.16-18tys.zł


jak na tle powyższego kształtuje się ogrzewanie pelletem?
Do kotła na pellet i węgiel trzeba doliczyć jeszcze konieczny komin bez którego system ten nie będzie działał czyli jakieś 4-5tys.zł.
I chyba rachunek jest prosty dla kumatych inwestorów.

agao_83
06-03-2016, 17:05
Do kotła na pellet i węgiel trzeba doliczyć jeszcze konieczny komin bez którego system ten nie będzie działał czyli jakieś 4-5tys.zł.
I chyba rachunek jest prosty dla kumatych inwestorów.

Pytam raczej jak sie pellet prezentuje pod katem kosztow ogrzewania abstrahujac od kosztow instalacji

ProStaś
06-03-2016, 19:03
Pytam raczej jak sie pellet prezentuje pod katem kosztow ogrzewania abstrahujac od kosztow instalacji

Przyjmij średnio 1 kg pelletu = 4 kWh.
Popatrz po ile masz pellet w swojej okolicy i policz. Przy 1000 zł. za tonę, koszt 1 kWh ~ 0,25 zł.Przy 800 zł. ~ 0,20 zł.

280m
08-03-2016, 10:46
śmieciuch raczej musi być większy niż kocioł z zasobnikiem wydasz pewnie z 3500zł, a z zasobnikiem pewnie 6500 czyli 3000 więcej tylko że śmieciuch spali lekko licząc 30% więcej. Licz że przynajmniej tonę co sezon więcej czyli wychodzi że po 3-4 sezonach taki z zasobnikiem się wraca jeżeli dodasz ogrzewanie cwu to pewnie 2-3 lata, każdy następny rok masz stratę no i robisz jak zawodowy palacz co dzień w kotłowni bezcenne. Jak miałem śmieciucha jak już pisałem 30% lekko licząc taką mam oszczędność roczną w takim okresie jak teraz chodzę do kotłowni raz na 10-12 dni czyli kiedy mi pasuje a nie co dzień jak przedtem musiałem, to jest różnica która zadecydowała u mnie przede wszystkim. Chyba nie wiesz co to śmieciuch i codzienna prac przy nim, albo to jakaś kolejna prowokacja. Żebyś nie myślał że jestem maniakiem kotłów na węgiel na razie nie stać mnie na gaz czy inne poprostu.

imrahil
08-03-2016, 16:59
śmieciuch raczej musi być większy niż kocioł z zasobnikiem wydasz pewnie z 3500zł, a z zasobnikiem pewnie 6500 czyli 3000 więcej tylko że śmieciuch spali lekko licząc 30% więcej. Licz że przynajmniej tonę co sezon więcej czyli wychodzi że po 3-4 sezonach taki z zasobnikiem się wraca jeżeli dodasz ogrzewanie cwu to pewnie 2-3 lata, każdy następny rok masz stratę no i robisz jak zawodowy palacz co dzień w kotłowni bezcenne. Jak miałem śmieciucha jak już pisałem 30% lekko licząc taką mam oszczędność roczną w takim okresie jak teraz chodzę do kotłowni raz na 10-12 dni czyli kiedy mi pasuje a nie co dzień jak przedtem musiałem, to jest różnica która zadecydowała u mnie przede wszystkim. Chyba nie wiesz co to śmieciuch i codzienna prac przy nim, albo to jakaś kolejna prowokacja. Żebyś nie myślał że jestem maniakiem kotłów na węgiel na razie nie stać mnie na gaz czy inne poprostu.

jesteś z Krakowa? co z krakowskim zakazem palenia węglem?

280m
08-03-2016, 17:24
no ma obowiązywać od września 2019

Spookodzieciak
26-03-2017, 23:06
Witam, pewnie spotkam się z cała falą krytyki bo od ostatniego postu minął ponad rok ... więc pora odświeżyć, niestety sprawy potoczyły się tak że dopiero teraz przyszła pora na CO i padło na Piec na eko groszek OEP 10 KW ... chciałbym się poprostu was o coś poradzić ... forum jest po to zeby pytać a więc odnośnie schematu CO, nie liczę że zaraz ktoś mi rozrysuje itp, tylko czy mógłby ktoś porostu wtrącić sugestie dotyczące schematu wg którego chciałbym wykonać instalacje, czy jest poprawny czy należałoby coś usprawnić :) Myślałem żeby samemu wykonać instalacje choć się nie zapieram, i być może zlece to fachowcowi, z tym że chciałbym się poprostu zorientować czy podłączenie w taki sposób jest możliwe bo nie powiem najbardziej po układzie małej kotłowni i pomieszczeń by mi pasowało ;)
Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi ;-)

385175

kulibob
27-03-2017, 06:30
ja mam OEP 10 i jest ok ale nie jest w klasie 5. Jak to się ma do krakowskiego zakazu palenia węglem??

Konsultant marki Buderus
24-04-2017, 11:34
Spookodzieciak,

W przypadku pytań technicznych najlepiej zwrócić się bezpośrednio do fachowców. Polecam Panu kontakt z jednym z autoryzowanych instalatorów. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008
Jeżeli szuka Pan sprawdzonego kotła na paliwa stałe, zachęcam do zapoznania się z ofertą kotłów stałopalnych marki Buderus z rodziny Logano. Znajdują się w niej kotły przystosowane do spalania różnego typu paliw, takich jak: pellet, węgiel oraz drewno opałowe. Kotły posiadają szeroki zakres mocy, więc będą odpowiednie dla większości instalacji w budynkach. Więcej szczegółowych informacji o produkcie znajduje się na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/kotly-na-paliwa-stale.
W razie pytań pozostaję do dyspozycji.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus