PDA

Zobacz pełną wersję : PRALKA, ZMYWARKA z opcją podłaczenia ciepłej wody



gaga2
09-09-2004, 12:43
Witam,
założyliśmy sobie, że skoro ciepła woda będzie grzana za pomocą kolektorow słonecznych, to oszczędniej bedzie podłączyć ciepłą wodę do zmywarki, niż grzać tę wodę grzałką w zmywarce. No i teraz okazało się, że np. zmywarki Boscha (to wstępnie nasz typ) nie mają takiej funkcji. Czy ktoś z Was wie, jakie zmywarki mają opcję podłączenia do ciepłej wody. I bardziej ogólnie: czy warto czegoś takiego szukać czy sobie odpuścić?
Pozdrawiam,
gaga2

neptunek
09-09-2004, 12:56
W jednej z firm w instrukcji napisali bardzo wyraznie - istnieje mozliwosc podlaczenia cieplej wody zamiast zimnej, jednak jakosc zmywania nieznacznie sie obniza - do tej pory nie wiem skad taki zapis, ale moze ma to jakies logiczne wytlumaczenie.

Chyba lepiej jest kupic zmywarke z opoznionym startem, jak sie ma taryfe G12 i po prostu zmywac w nocy - z reszta kolektory przez caly rok ci niezagwarantuja wystarczajacej ilosci cieplej wody a zmywac trzeba.

Kjandy
10-09-2004, 12:18
U siebie mam podlaczona zmywarke firmy Amica do cieplej wody. Dzieki temu znacznie skrocil sie czas zmywania (ogrzania wody). Pogorszenia jakosci zmywania nie zauwazylem (wczesniej podlaczona byla do wody zimnej).

Jarek.P
10-09-2004, 13:53
W jednej z firm w instrukcji napisali bardzo wyraznie - istnieje mozliwosc podlaczenia cieplej wody zamiast zimnej, jednak jakosc zmywania nieznacznie sie obniza - do tej pory nie wiem skad taki zapis, ale moze ma to jakies logiczne wytlumaczenie.


Wynika to stąd, że niektóre cykle pracy są wykonywane w czasie grzania wody. Dostarczenie zmywarce od razu wody ciepłej te cykle po prostu skraca.

J.

Kjandy
10-09-2004, 13:58
Poprostu w zmywarce jest termostat sterujacy grzalka. Jesli ustawiona jest temperatura mycia 55st. C a woda na wejsciu ma 20st. C to grzanie trwa x minut. Jezeli woda na wejsciu ma 40st.C to grzanie trwa krocej.

neptunek
16-09-2004, 14:18
Wynika to stąd, że niektóre cykle pracy są wykonywane w czasie grzania wody. Dostarczenie zmywarce od razu wody ciepłej te cykle po prostu skraca.

J.

Ale NIE napisali ze zmywanie trwa mniej, tylko ze JAKOSC zmywania jest gorsza - wynika z tego fakt, ze jezeli podlaczymy zimna wode, to:
1. naczynia wymyte sa bardzo dobrze
2. zmywanie kosztuje nas drozej o ksozt grzania wody,
a jezeli podlaczmy ciepla wode, to:
1. naczynia wymyte sa .... niewiadomo jak
2. mniej albo w ogole nie ma podgrzewania wody.

gregor2
24-09-2004, 13:21
najlepiej porównać. podłącz najpier do zimnej a później do ciepłej. porównaj koszty, czas mycia i jakość mycia. ale sprawdź czy aby nie stracisz gwarancji jak podłączysz ciepłą wodę.

NOTO
24-09-2004, 14:20
Witam,
założyliśmy sobie, że skoro ciepła woda będzie grzana za pomocą kolektorow słonecznych, to oszczędniej bedzie podłączyć ciepłą wodę do zmywarki, niż grzać tę wodę grzałką w zmywarce. No i teraz okazało się, że np. zmywarki Boscha (to wstępnie nasz typ) nie mają takiej funkcji. Czy ktoś z Was wie, jakie zmywarki mają opcję podłączenia do ciepłej wody. I bardziej ogólnie: czy warto czegoś takiego szukać czy sobie odpuścić?
Ja sobie odpuściłem. W bloku ciepła woda jest ZAWSZE gorszej jakosci niż zimna (jeżeli jest to PEC)
W domu doprowadzenie kilkunastu litrów (1x - 2x) ciepłej wody do zmywarki powoduje, jeżeli nie mamy cyrkulacji, że ciepła woda bedzie tylko w rurach a w zmywarce już ta wychłodzona. Chyba że ktoś ma cyrkulację lub korzysta z ciepłej wody w kuchni non-stop :)

gregyoda
30-09-2004, 13:11
cześć wszystkim!
Poradźcie kochani w takiej sprawie,
Interesuje mnie zmywarka pod zabudowę: Electrolux ESL4131vi albo AMica ZIS2450.
Chodzi mi o podłączenie do wody obu zmywarek. Obie mają przepływowy ogrzewacz wody, z tym że Electroluz ma podłączenie zimnej i ciepłej, a Amica zimnej. Co to oznacza? Czy jesłi wybiorę Electrolux to muszę podłączyć ją do z i c.wody czy wystarczy tylko do zimniej skoro ma ten ogrzewacz? Co daje podłączenie do ciepłej wody?

gregyoda
01-10-2004, 08:41
Poradźcie dobrzy ludzie w takiej sprawie,
Interesuje mnie zmywarka pod zabudowę: Electrolux ESL4131vi albo AMica ZIS2450.
Chodzi mi o podłączenie do wody obu zmywarek. Obie mają przepływowy ogrzewacz wody, z tym że Electroluz ma podłączenie zimnej i ciepłej, a Amica zimnej. Co to oznacza? Czy jesłi wybiorę Electrolux to muszę podłączyć ją do z i c.wody czy wystarczy tylko do zimniej skoro ma ten ogrzewacz? Co daje podłączenie do ciepłej wody?

Imielok
02-10-2004, 21:09
Chodzi mi o podłączenie do wody zmywarek. Co daje podłączenie do ciepłej wody?
To zależy czym grzejesz ciepłą wodę i ile Cię będzie kosztować podgrzanie litra wody przez zmywarkę a ile podgrzanie tego samego litra przez źródło ciepłaej wody użytkowej. U mnie cwu grzeje kolektor słoneczny, więc - dopóki jest dość słoneczka - ewidentnie taniej jest skorzystać z kolektora słonecznego niż z grzałki w zmywarce. Zimą gdy będe grzał prądem wychodzi na to samo.
Pozdrawiam
Imielok - mąż Gagi2

Imielok
02-10-2004, 21:20
W domu doprowadzenie kilkunastu litrów (1x - 2x) ciepłej wody do zmywarki powoduje, jeżeli nie mamy cyrkulacji, że ciepła woda bedzie tylko w rurach a w zmywarce już ta wychłodzona. Chyba że ktoś ma cyrkulację lub korzysta z ciepłej wody w kuchni non-stop :)

Jest jeszcze trzecia możliwość, żeby woda doprowadzona do zmywarki była ciepła. Nie mamy cyrkulacji ani nie będziemy korzystać non stop z ciepłaej wody w kuchni, ale mamy wzdłuż rurek z ciepłą wodą elektryczne ogrzewanie kompensacyjne firmy LUXBUD, które powstrzyma wodę przed wychłodzeniem.

DO UŻYTKOWNIKA ZMYWARKI AMICA
Proszę o informację o ile krócej trwa zmywanie po podłączeniu ciepłej wody ?
Pozdrawiam
Imielok - mąż Gagi2

gregyoda
04-10-2004, 06:13
Ja mieszkam w nowym bloku.
Nie bardzo wiem czy podłączyć ją także do ciepłej wody, czy tylko do zimnej? Będzie dla mnie jakaś różńica?

Szaruś
04-10-2004, 20:02
Podłączenie do ciepłej owdy daje oszczędności energetyczne (nie trzeba podgrzewać wodę prądem w zmywarce, ale np. gazem, co jest tańsze).

A gdzie Elektrolux ma swoją stronę internetową, bo chciałem się tej zmywarce przyjżeć?

gregyoda
04-10-2004, 20:51
A chyba electrolux.pl/....com.pl.
Jak to gazem??

05-10-2004, 09:31
Podłączenie do ciepłej owdy daje oszczędności energetyczne (nie trzeba podgrzewać wodę prądem w zmywarce, ale np. gazem, co jest tańsze).
Oszczędność w tym wypadku jest moim zdaniem złudna, ponieważ zmywarka nie tylko zmywa ale również płucze ok. 6-krotnie. Jeśli podłączymy ją do ciepłej wody to trochę dołożymy do interesu. Chyba, że mamy ciepłą wodę ze źródeł geotermalnych lub z kolektora słonecznego. W krajach gdzie dostęp do tanich źródeł ciepła jest ułatwiony takie rozwiązanie jest uzasadnione. Z jakiś względów w Amice nie zastosowano zamienników, myślę, że właśnie z tego względu.Pozdrawiam

KURA
05-10-2004, 11:03
Niektóre pralki, również mają połączenie na z i c wodę,ale do płukania nabiera tylko zimną wodę i zmywarka chyba też działa na tej zasadzie. Może się mylę ? Nie wiem.....proszę mnie oświecić...

KURA
05-10-2004, 11:05
Niektóre pralki, również mają połączenie na z i c wodę,ale do płukania nabiera tylko zimną wodę i zmywarka chyba też działa na tej zasadzie. Może się mylę ? Nie wiem.....proszę mnie oświecić...

gregyoda
05-10-2004, 11:35
Ale czy to podłączenie do ciepłej wody coś daje konkretnie?
Lepiej się domyje?
A jak podłączę tylko do zimnej to wtedy zmywarka pogrzeje sobie wodę co wiąze się ze zuzyciem energii czyli jakis tam koszt, prawda?

05-10-2004, 11:52
Niektóre pralki, również mają połączenie na z i c wodę,ale do płukania nabiera tylko zimną wodę i zmywarka chyba też działa na tej zasadzie. Może się mylę ? Nie wiem.....proszę mnie oświecić...
Być może są zmywarki i pralki, które mają osobne przyłącze do pobierania wody tylko do mycia, nie do płukania. W takim przypadku może być uzasadnione podłączenie ciepłej wody, np. z zasobnika podgrzewanego gazem. Ja mam zmywarkę Whirpool i niestety mam tylko jeden kranik do poboru wody, albo zimnej albo ciepłej. Może mam zacofany sprzęt (4-letni). Pozdrawiam

Grzegorz63
05-07-2005, 09:59
Jak lepiej podłączyć zmywarkę donaczyń? Do ciepłej, czy zimnej wody? Ciepłą wodę mam z zasobnika podgrzewanego przez kocioł gazowy. Wiadomo, że jest to tańsze niż grzanie zimnej wody w zmywarce grzałką elektryczną. Z drugiej strony zastanawiam się, czy doprowadzenie ciepłej wody do zmywarki nie wpłynie negatywnie na skuteczność zmywania, tzn. czy program mycia nie zostanie zbytnio skrócony. Poza tym, płukania odbywają się chyba w zimnej wodzie. W takim razie, czy bilans kosztów wypadnie na plus po stronie ciepłej wody podgrzewanej gazem (skoro zmywarka będzie cały czas pobierała ciepłą wodę, nawet do płukania?).
Dlaczego tylko nieliczni producenci zmywarek podają informację, że zmywarkę można podłączyć do ciepłej albo zimnej wody, a większość chyba nawet nie wspomina o możliwości podłączenia do ciepłej wody?

arek_s
05-07-2005, 10:20
przy zmywarkach chyba panuje ta sama zasada co przy pralkach - podłaczasz do zimnej wody.

Klaus
05-07-2005, 10:37
A co jest w instrukcji obsługi napisane?

Arkadly
05-07-2005, 11:00
Płukanie jest zimną wodą, najczęściej częściowo wodą z poprzedniego cyklu (oszczędność wody). Mycie już ciepłą, ale czy się opłaca? Nie wiem. Cały cykl w nowoczesnych maszynach to 13-18 litrów. Na wstepne płukanie pójdzie np. 1/3 z tego (zgaduję). Zostaje podgrzanie 10 litrów wody do 65 stopni. Chyba nie będzie tu wielkich oszczędności na podłaczeniu ciepłej wody jako zasilania.

Arecki

Grzegorz63
05-07-2005, 11:14
A co jest w instrukcji obsługi napisane?
W instrukcji mojego Electroluxa jest napisane, że można i do zimnej i do ciepłej, ale w instrukcjach innych firm próżno szukać takich wiadomości...[/quote]

Mały
05-07-2005, 11:17
Wystarczy zajrzeć do środka czy ma grzałkę. Jeśli ma to można do zimnej ,jeśli nie - intensywna lektura instrukcji montażu.

Grzegorz63
05-07-2005, 11:20
Grzałkę ma! A są zmywarki bez grzałki?
Gdzie mam w końcu podłączyć tą zmywarkę, do ciepłej, czy zimnej wody??? Jak będzie lepiej: dla naczyń, dla skuteczności zmywania no i w końcu dla samej zmywarki?

Grzegorz63
05-07-2005, 11:22
:D Mały, moja zmywarka podgrzewa wodę przepływowo, tak że grzałki w środku nie widać.

Majka
05-07-2005, 11:25
podłącz do zimnej wody 8) tak będzie lepiej dla wszystkich :lol:

Grzegorz63
05-07-2005, 11:28
:D Majka, skąd wiesz, że właśnie ku takiemu rozwiązaniu się skłaniałem? :wink: No chyba, że ktoś rzuci argumentem nie do odparcia za ciepłą wodą. :wink:

kortezjan
05-07-2005, 11:43
cześć. podłącz do takiej w jakiej zmywasz i płukasz ja zmywam i płukam w ciepłej. cześć

Klaus
05-07-2005, 11:48
Na pewno taniej byłoby korzystać z ciepłej wody tylko nie
wiadomo czy zmywarka jest na to przygotowana. Natomiast na
pewno poradzi sobie z wodą zimną. Coś mi się nie chce wierzyć,
że instrukcja obsługi nic o tym nie mówi. W mojej (Bosh) jest czarno
na białym napisane żeby podłączać do zimnej.

Tomasz M.
05-07-2005, 11:54
cześć. podłącz do takiej w jakiej zmywasz i płukasz ja zmywam i płukam w ciepłej. cześć
Logiczne, ale ta logika chyba zawodna. Na tej zasadzie trzeba by podłączyć do baterii termostatycznej, żeby zmywarka nie poparzyła sobie ... czegoś (rąk?) :wink:

Grzegorz63
05-07-2005, 12:10
...Coś mi się nie chce wierzyć,
że instrukcja obsługi nic o tym nie mówi. W mojej (Bosh) jest czarno
na białym napisane żeby podłączać do zimnej...
A w mojej jest napisane, że można do zimnej i do ciepłej (za wyjątkiem przepływowych podgrzewaczy wody), ale nie jest napisane, gdzie lepiej... :-?

kortezjan
05-07-2005, 12:14
cześć. podłącz do takiej w jakiej zmywasz i płukasz ja zmywam i płukam w ciepłej. cześć
Logiczne, ale ta logika chyba zawodna. Na tej zasadzie trzeba by podłączyć do baterii termostatycznej, żeby zmywarka nie poparzyła sobie ... czegoś (rąk?) :wink:
Logika Logika Turnau nuci coś takiego a mnie w lato krew zalewa jak kociołek na ekogroszek grzeje na darmo bojler choć bez żadnej straty mógłby podgrzać wodę w zmywarce lub w pralce gregor jeśli masz możliwość spróbuj. ja takiej na razie nie mam. zmywam sobie ręcznie i słucham na ulicach cicho sza itd. cześć

Majka
05-07-2005, 12:18
Grzegorz, jak daleko od zmywarki masz ten zasobnik z ciepłą wodą? :roll: I w jakiej temp. myją sie naczynia w elektroluxie?

Klaus
05-07-2005, 12:20
A w mojej jest napisane, że można do zimnej i do ciepłej (za wyjątkiem przepływowych podgrzewaczy wody), ale nie jest napisane, gdzie lepiej... :-?

No to ja Ci powiem. Lepiej do ciepłej.

Grzegorz63
05-07-2005, 12:28
Grzegorz, jak daleko od zmywarki masz ten zasobnik z ciepłą wodą? :roll: I w jakiej temp. myją sie naczynia w elektroluxie?
Mam cyrkulację ciepłej wody. Podłączenie zmywarki pod zlewozmywakiem obok. Ten mój Electrolux ma programy: na brudne gary- 65 stopni, program "auto", program "eco"-chyba 50 stopni, program do naczyń delikatnych- chyba 45 stopni i program "szybki"... W zasobniku ciepłej wody chyba ustawię temperaturę na około 43 stopnie, tak że wszystko by mniej więcej grało......

Majka
05-07-2005, 12:31
wychodzi na to, że grzałka i tak bedzie ta wodę musiała podgrzewać :wink: Ja często nastawiam zmywarkę na noc. Wtedy nie działa u mnie cyrkulacja.

Grzegorz63
05-07-2005, 12:38
Majka, masz licznik elektryczny dwutaryfowy? Opłaca się? Zastanawiam się, czy nie wymienić swojego jednotaryfowego na dwutaryfowy, tym bardziej że zarówno zmywarkę jak i pralko-suszarkę mam z możliwością opóźnionego startu. Ponoć minimum 20% energii trzeba pobierać w drugiej taryfie, żeby dopiero sumaryczne koszty zrównały się z pierwszą taryfą...

Majka
05-07-2005, 12:49
Majka, masz licznik elektryczny dwutaryfowy? Opłaca się? Zastanawiam się, czy nie wymienić swojego jednotaryfowego na dwutaryfowy, tym bardziej że zarówno zmywarkę jak i pralko-suszarkę mam z możliwością opóźnionego startu. Ponoć minimum 20% energii trzeba pobierać w drugiej taryfie, żeby dopiero sumaryczne koszty zrównały się z pierwszą taryfą...

no coś Ty, ja tylko w Krakowie mieszkam, pochodze z innego rejonu kraju, gdzie oszczędności nie są zakodowane w genach 8) :lol:

Zmywarkę puszczam przed położeniem spać, ponieważ:
- zawsze ktoś jeszcze podrzuci jakis talerzyk lub kubek
- mimo obudowania trochę szumi, w nocy nikomu to nie przeszkadza :wink:

Grzegorz63
05-07-2005, 12:52
:D Ale chyba nie pochodzisz z Poznania, gdzie mieszkają potomkowie Szkotów wyrzuconych ze Szkocji za nadmierne skąpstwo... :wink:

jareko
05-07-2005, 12:53
jednak podejrzewam ze do zimnej
dlaczego?
Programator nie pojdzie dalej zanim woda nie osiagnie odpowiedniej temeratury tak wiec ta cala chemia do zmywania bedzie omywac naczynia o wiele dluzej niz gdy od razu dasz ciepla wode i programator pojdzie dalej
A ne mozesz poeksperymentowac? Podlacz do cieplej i opbserwuj przez miesiac a pozniej do zimnej - i bedziesz mial porownanie - to tylko jeden punkt czerpalny wiecej ;)

jareko
05-07-2005, 12:56
:D Ale chyba nie pochodzisz z Poznania, gdzie mieszkają potomkowie Szkotów wyrzuconych ze Szkocji za nadmierne skąpstwo... :wink:
kurcze - myslalem ze to tylko ja znam ;)

Grzegorz63
05-07-2005, 13:01
...do zimnej
dlaczego?
Programator nie pojdzie dalej zanim woda nie osiagnie odpowiedniej temeratury tak wiec ta cala chemia do zmywania bedzie omywac naczynia o wiele dluzej niz gdy od razu dasz ciepla wode i programator pojdzie dalej...
O!, i to się właśnie nazywa logika i konkrety! 8) Dzięki jareko.
Jeśli ktoś ma jakieś konkrety za ciepłą wodą, bardzo proszę niech coś napisze...

Grzegorz63
05-07-2005, 13:27
:D Idąc dalej tropem na który naprowadził mnie jareko chciałem się podzielić wiadomościami, które sobie przypomniałem. Zarówno moja zmywarka jak i pralko-suszarka Electrolux ma programy Eco, o których producent pisze, że przy obecnie stosowanych środkach do zmywania i prania z zawartością enzymów uzyskuje się dużą skuteczność zmywania/prania przy niższych temperaturach. Jednak coś za coś. Programy Eco mają o wiele dłuższe czasy trwania... Np. w pralce zamiast prać krócej w temp. 95 stopni można uzyskać ponoć taki sam efekt w dłuższym czasowo programie Eco w temperaturze 65 stopni, analogicznie w zmywarce...

tczarek
05-07-2005, 13:40
To zależy od producenta zmywarek. Jeśli jest mowa że można podłoączyć do ciepłej wody ?
Uważam jednak że to strata kasy bo programator i tak odczytuje temperaturę wody i dogrzewa ją do odpowiedniej wartości. Tak więc ciepła woda i tak będzie podgrzewana przy programie mycie bardzo brudnych naczyń.
Z tego co wyczytałem przy mojej zmywarce firmy nie podam by ktoś nie posądzał o kryptoreklamę to można ale nie jest zalecane z powodu jaki opisuję powyżej.
Są podobno modele zmywarek gdzie podłączane są ciepła i zimna woda dwoma wężykami.
Ale ja takiej nie widziałem.

Tomik_B
05-07-2005, 14:04
:D Mały, moja zmywarka podgrzewa wodę przepływowo, tak że grzałki w środku nie widać.


:D A w mojej jest napisane, że można do zimnej i do ciepłej (za wyjątkiem przepływowych podgrzewaczy wody), ale nie jest napisane, gdzie lepiej...

Grzegorz63 O ile dobrze zrozumiałem treść Twoich postów, to wynika z nich, że Masz zmywarkę z przepływowym podgrzewaczem wody i że nie należy takich zmywarek podłączać do ciepłej wody.
To powinno rozwiązać Twoje dylematy.

kortezjan
05-07-2005, 14:27
jednak podejrzewam ze do zimnej
dlaczego?
Programator nie pojdzie dalej zanim woda nie osiagnie odpowiedniej temeratury tak wiec ta cala chemia do zmywania bedzie omywac naczynia o wiele dluzej niz gdy od razu dasz ciepla wode i programator pojdzie dalej
A ne mozesz poeksperymentowac? Podlacz do cieplej i opbserwuj przez miesiac a pozniej do zimnej - i bedziesz mial porownanie - to tylko jeden punkt czerpalny wiecej ;)
cześć mam pytanie wydaje mi się, że programator steruje poszczególnymi sekwencjami czynności zmywarki i temperatura może być jedynie pozytywnym czynnikiem cała ta chemia szybciej rozpuści się w ciepłej wodzie, (czy w każdej zmywarce czas pracy zależy od temperatury?)

jareko
05-07-2005, 15:03
w tej ktora naprawialem - a co :lol: - potrafie to takze zrobic :) - wyglada to tak ze dopoki nie nagrzeje sie do zalozonej temperatury miele wode z chemia non stop - jak juz pusci termostat programator pracuje jeszcze tylko 5 minut i juz wylewa wode tak wiec sadze ze zostal uwzgledniony czas na nagrzanie ilus tam litrow w ogolnym bilansie olewania naczyn ;)

cinek21
05-07-2005, 19:13
Ja swojego mastercooka podłączyłem do ciepłej wody. Zmywara domywa naczynia, więc się nie przejmuję, że któcej pracuje. Dodam, że w instrukcji wyraźnie było napisane o możliwości podłączenia zmywarki do ciepłej wody, z zastrzeżeniem o możliwości krótszej pracy i zarazem mniejszej dokładności mycia.
Niemniej jednak w czasie robienia instalacji wodnej, przezornie pod zmywarkę, jak również pod pralkę przewidziałem podłączenie zimnej i ciepłej wody. Mam więc możliwość wyboru i wyrałem wodę ciepłą.
PS. Moja zmywara ma grzałkę "na widoku".

pyrka
05-07-2005, 20:05
Z tego co wiem nie wszystkie zmywarki posiadają czujniki temperatury. Najczęściej temperatura uzyskiwana jest przez określony w programatorze czas grzania i wtedy podłączenie do ciepłej wody spowoduje podgrzanie do wyższej temperatury.

Klaus
05-07-2005, 20:54
Z tego co wiem nie wszystkie zmywarki posiadają czujniki temperatury.

Nie ma takiej możliwości, wszystkie mają.

A mądra automatyka poradzi sobie równie skutecznie z zimną jak i ciepłą wodą bez szkody dla czystości naczyń.

Jacek
05-07-2005, 21:09
Miałem Bocha podłączonego przez 6 lat do ciepłej wody, było OK. Programy nie wlekły się godzinami, a oszczędność prądu była znaczna. Teraz też mam Bocha niestety do cyrkulacji ciepłej wody jest z 10 m.dlatego podłączyłem zmywarkę do zimnej i trafia mnie jak program 55 st trwa 2,5 godziny.

Generalnie polecam jeżeli jest taka możliwość podłączanie pralek i zmywarek do ciepłej wody.

Grzegorz63
05-07-2005, 21:49
:D Mały, moja zmywarka podgrzewa wodę przepływowo, tak że grzałki w środku nie widać.


:D A w mojej jest napisane, że można do zimnej i do ciepłej (za wyjątkiem przepływowych podgrzewaczy wody), ale nie jest napisane, gdzie lepiej...

Grzegorz63 O ile dobrze zrozumiałe treść Twoich postów, to wynika z nich, że Masz zmywarkę z przepływowym podgrzewaczem wody i że nie należy takich zmywarek podłączać do ciepłej wody.
To powinno rozwiązać Twoje dylematy.
:D Tomik_B, po części dobrze, po części źle. Mówimy o dwóch różnych podgrzewaczach. Zmywarka posiada przepływowy podgrzewacz wody, natomiast zabronione jest podłączanie zmywarki do źródła ciepłej wody podgrzewanej przepływowo (np. gazowym lub elektrycznym przepływowym podgrzewaczem wody). Kurczę, trochę wyszło masło maślane...

Sp5es
05-07-2005, 21:59
:D Mały, moja zmywarka podgrzewa wodę przepływowo, tak że grzałki w środku nie widać.
zależy od typu zmywarki.
Są ze zwykłymi grzałkami też.

Grzegorz63
05-07-2005, 22:38
...trafia mnie jak program 55 st trwa 2,5 godziny...
A to jest właśnie program Eco... :wink:

Tomik_B
06-07-2005, 08:39
:D Tomik_B, po części dobrze, po części źle. Mówimy o dwóch różnych podgrzewaczach. Zmywarka posiada przepływowy podgrzewacz wody, natomiast zabronione jest podłączanie zmywarki do źródła ciepłej wody podgrzewanej przepływowo (np. gazowym lub elektrycznym przepływowym podgrzewaczem wody). Kurczę, trochę wyszło masło maślane...

I wszystko jasne :) .

ciesiel
08-07-2005, 10:14
Generalnie polecam jeżeli jest taka możliwość podłączanie pralek i zmywarek do ciepłej wody.

Podlaczanie zmywarki do cieplej wody moze miec sens, ale pralka plucze w wodzie, ktorej nie podgrzewa.
Czy to nie bilansuje kosztow obu sposobow podlaczenia?
Podlaczajac do cieplej wody zuzywana jest drozsza woda takze w trakcie plukania. I nie wiem czy nie jest jej nawet wiecej niz w fazie prania.

W mojej zmywarce (SIEMENS xyzcostam) podlaczenie do cieplej wody obnizyloby skutecznosc suszenia, ktora polega na tym, ze po ostatnim plukaniu w goracej wodzie komory w scianach zmywarki zalewane sa zimna woda co powoduje wykroplenie sie na sciankach pary wodnej, ktora splywa i jest wypompowywana na zewnatrz.

lutek34
06-11-2007, 09:13
Przypominam temat bo ja własnie jestem na etapie podłaczenia zmywarki electrolux i w instrukcji obsługi jest wyraznie napisane że można ja podłaczyć do zimnej lub ciepłej wody i tak sie zastanawiam co będzie bardziej ekonomiczne. U mnie CWU jest podgrzewana w100l elektrycznym 2kw podgrzewaczu wody Ariston z wbudowaną 1kw wężownicą (kotwica). Włączenie się grzałki w zasobniku powoduje też włączenie pieca CO w obiegu podgrzewacza i myślę że chyba ekonomicznej w moim przypadku będzie podłaczenie zmywarki do zimnej wody i niech ona sobie sama grzeje wodę.

jak myślicie?

fido
22-12-2007, 11:53
mój hydraulik mówił żeby sobie podpiąć do zimnej wody
bo on to testował i ponoć jak nie ma zimnej wody to płuka w ciepłej
i przez to mówił że naczynia nie są tak czyste jak przy zimnej wodzie

poza tym mądre jest stwierdzenie że to się może bilansować bo skolei zuzywa się do płukania niepotrzebnie ciepłą wode a po co?

lutek34
22-12-2007, 14:16
ja podpiąłem swoja do zimnej.

piomar64
22-12-2007, 17:21
Fajny temat. Po jego lekturze nasuwa mi się pewien pomysł.
Zgłosić taki patent aby zmywarki i pralki podłączyć równocześnie do wody ciepłej i zimnej wody. Programy zmienić tak, aby pukała w zimnej a prała (zmywała) w ciepłej. Tak będzie taniej.

lutek34
22-12-2007, 18:44
W USA pralki są podłączone do ciepłej i zimnej wody i według wybranego programu dozuja sobie odpowiedniąwode a zmywarki w USA podpina sie do ciepłej wody.

tig1
22-12-2007, 19:15
Jako osoba doświadczona wrzucę swoje trzy grosze, otóż moja zmywarka była podłączona przez kilka lat do gorącej wody
(jak mieszkałem w bloku - i to chyba tylko wtedy najrozsądniejsze rozwiązanie - nie martwisz się że skończy ci się gorąca woda, bo np terma nie nadąża z nagrzaniem wody)
podłączyłem ją w ten sposób bo lubię zapakowac zmywarkę brudnymi naczyniami pod "wierzch", czyli oprócz pionowo poukładanych talerków jeszcze coś na nie i jeszcze coś ...
czego konsekwencją były nie zawsze podomywane - szczególnie na górze - naczynia, po zmianie podłączenia z zimnej na wodę gorącą zauważyłem dużą różnicę (przed myciem zasadniczym - spłukiwała tłuszcze i takie tam - gorącą wodą która to lepiej zmiękcza i usuwa zabrudzenia)
ostateczne płukanie na pewno lepiej gdyby było zimną wodą, rzeczywiście naczynia będą bardziej błyszczące - ale coś kosztem czegoś

co do trwałości samej zmywarki w przypadku zmywarek z funkcją "aqua stop" to może ? nieco skrócić żywotność tego zaworu - ale u mnie śmigało to przed dobre kilka lat (obecnie zmywarka czeka na nową kuchnie - a wcześniej dom
:P )

ponadto przecież gorąca woda nie ma 90-stopni

Jerry304
23-12-2007, 07:38
Ja miałem podłączoną do ciepłej wody, ale jak się zepsuła , monter z serwisu stwierdził ,że to był błąd .Nic to jednak nie dało zmywara psuła się dalej i po wielokrotnych interwencjach u producenta dostaliśmy nową :lol:

adka2000
16-01-2008, 09:04
Nie ma takiej możliwości, wszystkie mają.

A mądra automatyka poradzi sobie równie skutecznie z zimną jak i ciepłą wodą bez szkody dla czystości naczyń.
Tyle, że tu nie tylko o automatykę chodzi ale i o sposób działania środków czyszczących. Jeżeli producent środka do zmywarki zakłada, że jakiś środek będzie przed spłukaniem oddziaływał na naczynie przez X minut (bo tyle średnio trwa podgrzanie wody w zmywarkach) to jak damy mu już podgrzaną wodę to zmywarka zacznie zaraz robić swoje zamiast odczekać określony czas. Co może spowodować zbyt szybkie spłukanie środka z naczyń.
Skutkować to może szybszym cyklem zmywania ale z gorszym skutkiem.
Ale pewnie się mylę ;-)

Trociu
16-01-2008, 10:43
cześć. podłącz do takiej w jakiej zmywasz i płukasz ja zmywam i płukam w ciepłej. cześć
Pierzesz też chyba w ciepłej a podejrzewam, że pralkę masz podłączoną do zimnej. wiec?

marcin_u
28-06-2008, 23:29
posiadam zmywarke AEG do ktorej moge podlaczyc ciepła wode.
czy warto podłaczac ciepła wode? jakie sa tego plusy , a jakie minusy?
a moze lepiej podlaczyc zimna wode?

wode grzeje kotłem na wegiel/drzewo...wiec podgrzanie wody jest wmiare tanie.posiadam boiler 140l.
zastanawia mnie tez to czy zmywarka płuka naczynia zimna czy ciepła woda? bo jezeli normalnie pluka zimna to moze szkoda cieplej wody na plukanie?

SZEFLERA
29-06-2008, 06:20
Tu zerknij: Podłączenie zmywarki- do ciepłej, czy zimnej wody? (http://forum.muratordom.pl/podlaczenie-zmywarki-do-cieplej-czy-zimnej-wody,t50327.htm?highlight=zmywarka%20ciep%B3ej)

Gelus
24-09-2008, 10:47
Witam

Zamierzam w nowo budowanym domu zainstalować solary...... więc skoro ciepła woda darmo - grzechem byłoby podgrzewać w pralce lub zmywarce....
Ale oferta pralek/zmywarek jest mniej niż uboga jeżeli chodzi o podłączenie ciepłej wody / możliwość dogrzania....
Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii?
Może ktoś użytkuje taki sprzęt -
Znalazłem jakieś pralki bąbelkowe, ale w Polsce prawie nie do zdobycia ---> serwis pewnie jeszcze gorszy.

To jest post z działu wymiana doświadczeń... uznałem że tu będzie bardziej na temat.


Proszę o poradę.
Pozdrawiam

Żaby
17-10-2008, 13:54
mnie tez bardzo interesuje ten temat

Gelus
21-10-2008, 10:05
drążyłem trochę temat.....
Jeżeli chodzi o zmywarki - większość można podłączyć do wody o temperaturze nie większej niż 60st.C.
Gorzej z pralkami..... większość ma w obudowie opcje podłączenia ciepłej wody.... ale nie w Polsce...
Pozdrawiam

popcarol
06-11-2008, 09:35
Witam Was,
poniewaz mamy pompe ciepla, a zakupy agd jeszcze przed nami wymyslilam sobie, ze moznaby je podlaczyc od razu do cieplej wody. Jakie modele jakich firm mozna (zmywarka 45 cm). Wiem ze AEG Elestrolux model favorit control im mozna, ale ona ma 60 cm..
AEG na infolinii twierdzi, ze kazda mozna, ale jak woda bedzie za goraca to pralka bedzie pobierala energie zeby ja schlodzic, wiec oszczednosc moze byc zadna?

Pralke mam indesit i zaryzykuje, chyba jej sie nic nie stanie? Jak to wyglada? Dzieki

Gelus
06-11-2008, 10:40
Popatrz tu:

http://forum.muratordom.pl/podlaczenie-zmywarki-i-pralki-zamiast-do-zimnej-do-c-w-u,t143390.htm

popcarol
06-11-2008, 11:42
Popatrz tu:

http://forum.muratordom.pl/podlaczenie-zmywarki-i-pralki-zamiast-do-zimnej-do-c-w-u,t143390.htm
Dzieki, nie znalazlam tego watku :/
Ale i tak nikt nie wymiania modeli, a to mnie interesuje...
jakie zmywarki mozna podlaczyc do cieplej wody??

popcarol
06-11-2008, 13:02
Popatrz tu:

http://forum.muratordom.pl/podlaczenie-zmywarki-i-pralki-zamiast-do-zimnej-do-c-w-u,t143390.htm
nadal nie wiem jakie modele sie do tego nadaja? macvie jakies doswiadczenia? dzieki

raffran
06-11-2008, 13:03
Zmywarki maja takze w programach uzywanie zimnej wody i co wtedy?

popcarol
06-11-2008, 13:04
Zmywarki maja takze w programach uzywanie zimnej wody i co wtedy?W tym linkowanym wyzej watku jest mowa o modelach, ktore moga byc podlaczane i do zimnej i do cieplej, i w miare potrzeby korzystaja z 1 lub 2. Takich szukam...

Deamos
08-05-2009, 22:59
Witam,

Wiele lat temu jak rodzice kupowali pralke, to kupili taka z podejsciem cieplej wody by pralka nie musiala grzac zimnej co oszczedzalo czas i energie elektryczna.
Jak to jest teraz?, duzy odsetek pralek ma podejscie cieplej wody? a zmywarki... w ogole sa takie?, zastanawiam sie nad tym z powodu wykonania ew. dojscia cieplej wody ;)

cieszynianka
09-05-2009, 08:32
Są takie. W opisie lub w nstrukcji jest napisane czy dane urządzenie może pracować na dostarczonej ciepłej wodzie czy nie.
:wink:

futro
07-08-2009, 00:28
Użytkuję taką zmywarkę marki AEG od prawie 2 lat wtedy była to jedna z nielicznych, jeśli wręcz nie jedyna zmywarka przystosowana do poboru ciepłej wody. Spisuje się bez zarzutu, jednak warto mieć zainstalowaną cyrkulację ciepłej wody, bo w przeciwnym wypadku zmywarka będzie sobie dogrzewać wychłodzoną wodę z rur.
Pralek na rynku faktycznie jak na lekarstwo - te bąbelkowe podobno robi Daewoo. O innych nie słyszałem.
Pozdr.

Benior
12-05-2011, 11:17
Podbijam temat bo jest dość stary. Czy zna może ktoś modele pralek i zmywarek z podłączeniem ciepłej wody. Jestem bardzo ciekawy jak to się sprawdza w codziennym użytkowaniu. Mam zamiar zainstalować solary i bardzo chciałbym wykorzystać tą ciepłą wodę. Osobiście preferuję marki SIEMENS, ELEKTROLUX, AEG.

fenix2
15-06-2013, 18:32
Podbijam temat. Czy zna może ktoś modele pralek i zmywarek z podłączeniem ciepłej wody. :)

fenix2
15-06-2013, 19:03
O znalazłem zmywarkę Siemens SN66M033 eu!

Bayzone_pl
17-06-2013, 07:22
O znalazłem zmywarkę Siemens SN66M033 eu!

... i co teraz ?

fenix2
17-06-2013, 07:52
... i co teraz ?

A co wnosi twój post do tematu?

Bayzone_pl
17-06-2013, 15:03
Czekam na konkretny argument popierający zachwyt faktem znalezienia zmywarki z podłączeniem ciepłej wody i wywód udowadniający oszczędności z tego powodu, który obalę z łatwością jak pierwszą "pięćdziesiątkę" na imprezie

fenix2
17-06-2013, 15:51
Czekam na konkretny argument popierający zachwyt faktem znalezienia zmywarki z podłączeniem ciepłej wody i wywód udowadniający oszczędności z tego powodu, który obalę z łatwością jak pierwszą "pięćdziesiątkę" na imprezie

TEMATEM WĄTKU JEST: PRALKA, ZMYWARKA z opcją podłaczenia ciepłej wody
Więc takową podałem.

Ale proszę przedstaw swoje wywody.

Bayzone_pl
18-06-2013, 11:18
TEMATEM WĄTKU JEST: PRALKA, ZMYWARKA z opcją podłaczenia ciepłej wody
Więc takową podałem.

Tylko nadal nie bardzo rozumiem po co - temat odkopany sprzed dwóch lat i sam sobie odpowiedziałeś - zakładając, że pytasz czy ktoś zna takie modele - chcesz takie coś kupić... a wtedy:



Ale proszę przedstaw swoje wywody.

Żadna oszczędność bo zmywarka jak i pralka i tak tą wodę podgrzewa
- zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wydajność grzałek w zmywarkach/pralkach, koszt zakupu takiego modelu oraz chociażby w zmywarkach - fakt że nie wszystkie programy korzystają z podłączonej ciepłej wody

Pozdrawiam

fenix2
18-06-2013, 17:46
...
Żadna oszczędność bo zmywarka jak i pralka i tak tą wodę podgrzewa
- zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wydajność grzałek w zmywarkach/pralkach, koszt zakupu takiego modelu oraz chociażby w zmywarkach - fakt że nie wszystkie programy korzystają z podłączonej ciepłej wody

Pozdrawiam

Większość pranie robię w 30 lub 40 stopniach to niby co ma podgrzewać? A po za tym lepiej podgrzać o 5 czy 10 stopni niż o 30-40. Koszt instalacji jest pomijalny bo i tak ciągnę rurki. Co do kosztów urządzenia to jeszcze nie robiłem porównania. Jeżeli cena będzie faktycznie sporo wyższa to może się nie opłacać.
Nie wiem co masz na myśli: "zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wydajność grzałek" ?
Planuje ogrzewanie na węgieł więc po co ma mi się marnować woda.

Bayzone_pl
19-06-2013, 08:31
Nie wiem co masz na myśli: "zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wydajność grzałek" ?

Różnica zużycia energii przy podłączeniu do ciepłej wody wynosi max. 0,3kWh na cykl. (dla wskazanego modelu ok. 0,22kWh) zakładając mycie codziennie - rocznie przekłada się to na oszczędność rzędu 50-60 PLN



Planuje ogrzewanie na węgieł więc po co ma mi się marnować woda.

I jak rozumiem węgiel masz za darmo i będziesz palił nim cały rok...

fenix2
26-06-2013, 08:47
Różnica zużycia energii przy podłączeniu do ciepłej wody wynosi max. 0,3kWh na cykl. (dla wskazanego modelu ok. 0,22kWh) zakładając mycie codziennie - rocznie przekłada się to na oszczędność rzędu 50-60 PLN



I jak rozumiem węgiel masz za darmo i będziesz palił nim cały rok...

Węgiel nie za darmo, ale taniej niż prąd. A w lato jeżeli nie będę miał kolektorów słonecznych to też będę podpalał wieczorami żeby była ciepła woda do kąpieli np.

fenix2
28-06-2013, 11:29
Może warto jest zastanowić się także na zmywarką AEG F99015VI0P... Posiadam taki model i jak dotąd żadnych kłopotów nie miałem, dlatego jestem bardzo zadowolony z tego urządzenia i jak najbardziej polecam każdemu kto lubi niezawodność.

Cena widzę dość wysoka.
A po co link do sklepu wystarczyło podać samą nazwę zmywarki.

Jarek.P
28-06-2013, 12:59
Ów link był jedynym powodem napisania cytowanego przez Ciebie posta :)
Podobnie zresztą, jak i dwóch pozostałych tego użytkownika, wszystko już usunięte.

J.

Semafori
04-09-2014, 16:21
Można zaryzykować i podłączyć ciepłą wodę zamiast zimnej, bo woda jest podgrzewana do urządzenia do danej temp i więcej nie jest nagrzewana także tu grzałka będzie po prostu o wiele szybciej się wyłączać. Pozostaje kwestia gwarancji, jak przyjedzie serwis o zobaczy coś takiego to będzie miał podstawe żeby unieważnić gwarancję nawet jak będzie chodzić o coś zupełnie innego niż grzałka. Także lepiej żeby serwis tego nie zauważył.