PDA

Zobacz pełną wersję : Dom przedwojenny - remont czy rozbiórka?



Lukasz11
21-02-2016, 17:33
Witam wszystkich,
Mam w rodzinie dom poniemiecki, wybudowany około 1936 roku. Dom z pełnym piętrem i strychem, o wymiarach zewnętrznych około 9x9 metrów. Fundamenty kamienne (suche), ściany (grube) prawdopodobnie z podwójnej cegły z pustką między nimi. Brak wilgoci. Dom wybudowany na wąskiej działce (szerokość około 15 metrów). Jedna ściana (bez okien) domu jakieś 20 cm od granicy. Na działce obok sąsiad ma swój dom (ściana z oknami i wejściem w odległości około 6-7 metrów).
W środku parter i piętro podzielone na krzyż (na dole kuchnia, korytarz z klatką schodową i 2 pokoje, na górze korytarz z klatką schodową i 3 pokoje). Teraz moje pytania:
- bardziej się opłaca wyburzyć i zbudować nowy dom? Czy kapitalnie remontować ten obecny? Domyślam się, że remont/przebudowa to z architektem, pozwoleniem na budowę i całą papierkologią?
- w sytuacji takiej, że obecny dom jedną ścianą jest prawie na granicy działki (20cm może od granicy), to czy remontując lub budując nowy musiałbym go odsunąć o przepisowe 4 metry (3 jeśli bez okien)? No, a działka taka wąska...
- ściany są grube. Jak ocieplić istniejące mury? Jak dodam styropian, to grubość muru wyjdzie jak w bunkrze. A co ze ścianą przy granicy? Jak dodam styropian, to w zasadzie zahaczę o granicę...
- czy istnieje możliwość (tak wiem, konstruktora bym potrzebował), aby zewnętrzne mury z tych ścian 3-warstwowych wyburzyć? A w zamian dać ocieplenie. Podejrzewam, że murem nośnym jest ściana wewnętrzna
- stropy. Obecnym stropom nic nie dolega. Ale.. gdybym chciał remontować dom, to w środku chciałbym inaczej podzielić na pomieszczenia. Czyli wyburzałbym istniejące ściany wewnętrzne. A domyślam się, że są one nośne. Czy w takim wypadku musiałbym się liczyć z wymianą stropów?

Wszelkie uwagi mile widziane!

darek2009
21-02-2016, 19:13
Zanim wyburzysz dowiedź się, czy będziesz mógł wybudować na tak wąskiej działce coś co spełni Twoje oczekiwania. Sprawdź miejscowy plan zagospodarowania. Po wyburzeniu może się okazać, że nie możesz nic postawić lub coś co będzie dla Ciebie za małe lub nieodpowiednie.

Lukasz11
21-02-2016, 20:20
No dobrze. Czyli rozumiem, że jeśli wyburzenie i stawianie od nowa, to muszę wtedy dostosować się do obecnych przepisów (4 metry od granicy)? I nie ma znaczenia, że stary dom był prawie na granicy?
A jak będzie w przypadku przebudowy?

adam_mk
21-02-2016, 20:26
Na Twoim miejscu stuknąłbym się mocno w łeb!
JAKA przebudowa?
Toż to REMONT z drobnymi modyfikacjami ma być!

Wiele o budowaniu jeszcze powinieneś poczytać...

Adam M.

Przewas
21-02-2016, 22:52
Na Twoim miejscu stuknąłbym się mocno w łeb!
JAKA przebudowa?
Toż to REMONT z drobnymi modyfikacjami ma być!

Wiele o budowaniu jeszcze powinieneś poczytać...

Adam M.

Jak się rzadko z Tobą zgadzam to tu sie zgadzam ;)
Sam w końcu remontowałem , też z 1936.

beton44
22-02-2016, 04:46
Podaj też budżet. Czy powiedzmy pół miliona, czy raczej 50 tysięcy.

W pierwszym przypadku robisz co chcesz, w drugim trzeba obielić ściany, ew. wymienić okna, wannę, kibelek czy flizy w łazience i mieszkać...

jacek.zoo
22-02-2016, 19:52
Podaj też budżet. Czy powiedzmy pół miliona, czy raczej 50 tysięcy.

W pierwszym przypadku robisz co chcesz, w drugim trzeba obielić ściany, ew. wymienić okna, wannę, kibelek czy flizy w łazience i mieszkać...

jak masz kase na postawienie nowego i warunki prawne na to pozwolą to sie ine zastanawiaj tylko rozwalaj. chocbys milion w taki dom wsadzil to zawsze bedzie stary rupiec. takie cos sie robi tylko w jakis wyjatkowych warunkach, tzn jestes bardzo przywiazany do domu albo jest jakis cenny historycznie. znam duzo udzi którzy w ten sposob sie porwali i mocno zaluja ze nie zaczeli od nowa

adam_mk
22-02-2016, 20:46
Fajnie...
Działka jak krawat, chałupa w granicy a mamy NOWE zasady!
No UNIJNE...
Wyburzy i budy dla psa tam nie postawi...
Poczytałbyś uważnie od początku!

Oczywiście!
Najlepiej sprezentować to komuś, kogo bardzo nie lubisz!
Zapomnieć, kupić DOBRĄ działkę i postawić coś nowego dla siebie jak z marzeń...
No chyba, ze...
Ciebie ktoś nie lubi i Ci to dał...
Zrób mu kawał i... WYREMONTUJ to!
Po kawałku i na takie, jak lubisz.

Adam M.

adam_mk
22-02-2016, 20:51
To forum trochę już istnieje, pomimo wielu transformacji...
Pamiętam, jak ktoś kiedyś w podobnej sytuacji zostawił kawałek JEDNEJ ściany a resztę wyremontował.
Potem mu nie pasowała do reszty to... no... ją tez wyremontował.
No i pasowało.
Nie było budowy, przebudowy, nadbudowy...
REMONT był.

Adam M.

Lukasz11
22-02-2016, 21:55
No właśnie... jest sentyment do tego domu... dziadkowie tam mieszkali od 1945 roku, więc kawał historii.

Dom jest na wsi, nie ma MPZP, z pozwoleniem na budowę jakiegoś niedużego domu nie byłoby problemu.

Czy jeśli miałbym "wpakować" w ten dom np. 300 tys, to doprowadziłbym go do stanu powiedzmy deweloperskiego? O standardzie nowo budowanych domów? Czy w przypadku tak starego domu, to zawsze i tak będzie stary dom?

Adam_mk - rozumiem Twoje podejście... ale to jest mała wieś, sąsiedzi też mogą być życzliwi inaczej... i co? Zacznę "mały" remont związany z wyburzaniem ścian, przebudową dachu... a potem dostanę pismo z urzędu, że trochę przesadziłem z tym remontem. Ale to ewentualnie potem.

Na chwilę obecną bardziej mnie interesuje, czy:
- w ogóle warto to wszystko robić? A może sprzedać? Wszelkie rozbiórki, czy chociaż przebudowy wiązałyby się z wyburzeniem całości lub części.. Jak duże mogą to być koszty?
- czy ma ktoś z was doświadczenie w tego typu remontach? Czy wyburzenie zewnętrznej ściany elewacyjnej (w ścianie 3W) jest realne? Czy koszty astronomiczne?
- a co ze stropami? Ewentualna wymiana jest możliwa, tylko jakiego rzędu to koszty?
- i w końcu, czy istnieje szansa na ponowne wykorzystanie cegły rozbiórkowej do budowy ścian oraz dachówki ceramicznej?

Konto usunięte_1*
22-02-2016, 22:04
chłopie ściana z pustką to marzenie wilgotność w domu będziesz miał wzorową dasz ciut ocieplenia powoli zrobisz wszystko kosztować cię to będzie na pewno ze 4 razy mniej niż nowy a zanim ten nowy postawisz to się posiwiejesz i z kredtyami do 80-ki będziesz się użerał , remontuj

Lukasz11
22-02-2016, 22:14
Berthold61, no i widzisz... ciut ocieplenia to ile to? 5cm, 10cm? A tu czytam forum i w zasadzie każdy mówi, daj tyle ocieplenia, na ile cię stać.
I co? Dam mało ocieplenia, to poniosę jakiś koszt (robocizna, klej, siatka) i efekt termoizolacyjny będzie mizerny. Dam więcej, to będę miał mury jak w bunkrze (już teraz mają około 40cm), jedyna ściana bez okien, to ściana (a jakże Niemiec pomyślał) północna... tylko że w odległości 20cm od granicy. Przykleję styropian i znajdę się u sąsiada na posesji..

I dlatego zastanawiam się do przerobienia ściany 3W na 2W.

jacek.zoo
22-02-2016, 22:47
No właśnie... jest sentyment do tego domu... dziadkowie tam mieszkali od 1945 roku, więc kawał historii.

Dom jest na wsi, nie ma MPZP, z pozwoleniem na budowę jakiegoś niedużego domu nie byłoby problemu.

Czy jeśli miałbym "wpakować" w ten dom np. 300 tys, to doprowadziłbym go do stanu powiedzmy deweloperskiego? O standardzie nowo budowanych domów? Czy w przypadku tak starego domu, to zawsze i tak będzie stary dom?

Adam_mk - rozumiem Twoje podejście... ale to jest mała wieś, sąsiedzi też mogą być życzliwi inaczej... i co? Zacznę "mały" remont związany z wyburzaniem ścian, przebudową dachu... a potem dostanę pismo z urzędu, że trochę przesadziłem z tym remontem. Ale to ewentualnie potem.

Na chwilę obecną bardziej mnie interesuje, czy:
- w ogóle warto to wszystko robić? A może sprzedać? Wszelkie rozbiórki, czy chociaż przebudowy wiązałyby się z wyburzeniem całości lub części.. Jak duże mogą to być koszty?
- czy ma ktoś z was doświadczenie w tego typu remontach? Czy wyburzenie zewnętrznej ściany elewacyjnej (w ścianie 3W) jest realne? Czy koszty astronomiczne?
- a co ze stropami? Ewentualna wymiana jest możliwa, tylko jakiego rzędu to koszty?
- i w końcu, czy istnieje szansa na ponowne wykorzystanie cegły rozbiórkowej do budowy ścian oraz dachówki ceramicznej?

Jezeli masz 300tys i da sie w tym miejscu postawic dom to nawet bym sie nie zastanawial, za ta kase wybudujesz przyzwoity dom z nie najtanszych materialow.

Pakujac w ten dom, to ike bys nie wsadzil to i tak bedzie stara chalupa. Ja bym w to sie nie pakowal

adam_mk
22-02-2016, 22:55
Dom na wsi...
Wszelkie sprawy u jednej osoby - sołtysa!
Co klepnie - jest PRAWEM!
No, ale może ja się nie znam na tym... (sprawdź!)
"Czy jeśli miałbym "wpakować" w ten dom..."
Jak jesteś "dupa" wpakujesz dwa razy tyle bez efektu...
Na razie to Ty (wybacz) ale cielę jesteś!
Czytaj sporo i się ucz!
MUSISZ sam umieć rozpoznać co się nadaje a co nie...
Cegła rozbiórkowa dobra jest, jak cała a nie pokruszona w gruz...
Lepsza bywa jak "nowa".
Jest "trudna" bo ją "czyścić "trzeba...

Masz sentyment do tego miejsca...
Kiedyś GŁUPIO nie budowali!
Sprawdź posadowienie tego domu. W piasku siedzi z pewnością...
Działkę masz... materiał tez...
Potrzebny Ci POMYSŁ.
TO musisz sobie SAM znaleźć.

Przejście z 3W na 2W to głupi pomysł...

Adam M.

adam_mk
22-02-2016, 22:58
" A może sprzedać? "
TO jest pomysł dla tego, co nie ma pomysłu...

Adam M.

Marian667
23-02-2016, 07:04
Kolego ja kupiłem podobny dom, tylko większy 13x9m. Wyremontowałem na razie parter i kosztowało mnie to z meblami i sprzętem na gotowo jakieś 70-80k. Do tego musze doliczyć dach z ociepleniem 50k zł, elewacja 20k. i strych do zagospodarowania, myślę, że nie więcej niż 35k. Może i jakbym wszystko policzył to wyszło by mnie jak za nowy, tylko nie musiałem brać kredytu na 300k (odkładam i robię wszystko po kolei, ew. posiłkuję się krótkoterminowymi kredytami) i spłacać pewnie z 450k bankowi. Za wyburzenie też trochę zapłacisz. Ja bym remontował jak jest zdrowy...

Konto usunięte_1*
23-02-2016, 09:19
Berthold61, no i widzisz... ciut ocieplenia to ile to? 5cm, 10cm? A tu czytam forum i w zasadzie każdy mówi, daj tyle ocieplenia, na ile cię stać.
I co? Dam mało ocieplenia, to poniosę jakiś koszt (robocizna, klej, siatka) i efekt termoizolacyjny będzie mizerny. Dam więcej, to będę miał mury jak w bunkrze (już teraz mają około 40cm), jedyna ściana bez okien, to ściana (a jakże Niemiec pomyślał) północna... tylko że w odległości 20cm od granicy. Przykleję styropian i znajdę się u sąsiada na posesji..

I dlatego zastanawiam się do przerobienia ściany 3W na 2W.


powiem ci że też w zeszłym roku kupiłem dom poniemiecki z cegły klinkierowej ściany 42 cm z pustką w środku w tej chwili ocieplam 12 cm grafitowym styro 0,32 w domu wilgoć na poziomie 40-50% czyli wzorowa , ta pustka w środku to już rodzaj izolacji i wydaje mi się że więcej niż 12 cm nie ma sensu tym bardziej że zwiększenie grubości ocieplenia wiązało by się ze zmianą dachu a na głowę jeszcze nie upadłem aby kosztem kilku cm zmieniać dach , zyskam na tym może z 20 kg rocznie węgla a wydam 50 tys jaki to sens

acha za 200m2 styropianu 12 cm grafitowego z lambdą 0,032 plus 20 worków kleju do siatki dałem 3500 zł na OLX kleiłem styro na piankę więc myślę że z ociepleniem zmieszczę się w 8 tys , robię to sam

Marek88.8
23-02-2016, 13:33
Jeśli masz taką wąską działkę to raczej lepszą opcją będzie remont. Kiedyś 1936 roku budowano domy jak bunkry. Sporo mocniejsze od dzisiejszych. Więc zapewne konstrukcja wytrzyma więcej niż byś postawił teraz nowy dom. To że budynek stoi przy granicy to nic nie znaczy. Kiedyś można było tak budować więc tak to powstało. I jest to legalne! Teraz zapomnij o takim posadowieniu budynku. 4m z oknami, 3m bez okien. Druga sprawa, skoro nie ma wilgoci oznacza to że dziadek miał pojęcie o budowie, zastosował izolację przeciwwilgociową. Nie znamy Twojego domu, nie wiemy co trzeba wyremontować dokładnie itd. Ścian nośnych raczej nie przestawisz. Można zrobić nadproża, zrobić dodatkowe drzwi, przejścia itd ale ściany nośne raczej muszą zostać, bardzo ciężko przestawić całe ściany nośne.

Remont tani nie będzie ale na pewno mniej wyniesie niż wyburzenie i budowa od zera. Do remontu nie potrzeba PnB. Wchodzisz, remontujesz i mieszkasz.

Lukasz11
23-02-2016, 18:00
Adam, dlaczego uważasz, że przerobienie ściany 3W na 2W jest głupie (mikroklimat w domu? I tak planowałbym WM).
Chodzi mi jedynie o grubość muru po ociepleniu i o to, że ta ściana przy granicy po doklejeniu izolacji jeszcze bardziej się zbliży (o ile nie przekroczy) do posesji sąsiada.

Ogólnie mówiąc ewentualny remont wiązałby sie całkowitą przebudowa w środku (ściany nośne), więc całkiem możliwe, że dach i może i stropy trzebaby rozebrać.

adam_mk
23-02-2016, 21:23
W tym 3W masz pustkę? (tak kiedyś robili).
Piana ją wypełnić, ekofiber czy perlit wdmuchać.
Grubość się nie zmieni a parametry - tak.
Remont dość spory by wyszedł. ale... to tylko REMONT tam, gdzie NOWEGO nie postawisz!

Adam M.

Marek88.8
24-02-2016, 01:02
Ogólnie mówiąc ewentualny remont wiązałby sie całkowitą przebudowa w środku (ściany nośne), więc całkiem możliwe, że dach i może i stropy trzebaby rozebrać.

Jeśli chcesz rozebrać dach, wyburzyć stropy które jeśli są żelbetowe to będzie bardzo ciężko usunąć bez naruszenia ścian zewnętrznych, zmienić ściany wewnętrzne całkowicie to staje się to nieopłacalne! Najpierw kolego zapoznaj się z cenami robocizny, materiału itd za takie magiczne przeróbki a później myśl o tym. Zapewne po zapoznaniu się z kosztami takich rzeczy przejdzie Ci natchnienie na takie cuda. Usunąć to możesz sobie ściany działowe ale nie nośne.


Na Twoim miejscu stuknąłbym się mocno w łeb!
JAKA przebudowa?
Toż to REMONT z drobnymi modyfikacjami ma być!

Wiele o budowaniu jeszcze powinieneś poczytać...

Adam M.

W takim wypadku zgadzam się w 100 procentach z kolegą. Takich rzeczy się nie robi! Mija się to z zakładanym celem!

Konto usunięte_1*
24-02-2016, 19:52
jak bym miał robić tak durny remont jak ty kombinujesz to najzwyczajniej w świecie bym nie ocieplał a koszt opału i tak będzie z 10 razy mniejszy niż tak wariacki remont , sory ale musiałem to wykrztusić

Lukasz11
24-02-2016, 20:41
Stropy są drewniane, więc ewentualna wymiana byłaby łatwiejsza/tańsza (co nie znaczy, że łatwa i tania).

Na razie nie ma decyzji, co z domem... teraz tylko badam zgrubnie temat co chciałbym, co można i jakie ewentualne koszty (rząd wielkości).
Ale wasze odpowiedzi utwierdzają mnie w moich obawach - ani ten remont nie byłby łatwy, ani tani no i pewnych rzeczy w tym domu już się nie zmieni...

Dzięki za dyskusję.

Marek88.8
25-02-2016, 01:31
Stropy są drewniane...

Nie zmienia to faktu że takie pomysły są szalone i kompletnie nieopłacalne.

konixdor
28-02-2016, 13:01
Remont bo to fajna pamiatka po rodzince ;D

ew-trans
08-09-2016, 13:38
Pomimo, że na co dzień zajmujemy się rozbiórkami i wyburzeniami obiektów, oczywiście jesteśmy za remontem. Do rozbiórki kwalifikowałbym obiekty, które zupełnie nie nadają się do zamieszkania ze względów bezpieczeństwa. Remontując unikniesz wielu formalności i mega kosztów.

Spreak
24-09-2016, 10:29
zasypać bez izolacji od wewnątrz ścian fundamentowych ( cegła lub kamień lub jedno i drugie) to nic innego jak podpisanie wyroku na generowanie wysokich kosztów ogrzewania całego domu ..
powietrze jest izolatorem wbrew pozorom ;-) inaczej gdy legary już są mocno uszkodzone i trzeba je wymieniać to już trzeba dokładnie określić i zobaczyć