PDA

Zobacz pełną wersję : Wysoka smukła szafa drewniana - jedno czy dwu cześciowa?



Martix
22-02-2016, 13:14
Chciałbym dać do wykonania szafę pod sam sufit do przedpokoju wymiary ok 245x60x40. Odległość od podłogi do sufitu to ok 247cm. Obok szafy być może będzie pawlacz ale jeszcze muszę to przemyśleć jak będzie lepiej wyglądało z pawlaczem czy bez.

Szafa ma być sosnowa z grubej 2cm deski. Czy lepiej zrobić taką szafę w jednym kawałku czy 2 części ustawione jedna na drugiej. Jak w obydwu przypadkach wygląda montaż takich szaf (jak są mocowane). Chodzi mi o stabilność łatwość montażu.

Dodam że już zamawiałem kiedyś regal o podobnych wymiarach tyle że trochę płytszy (33cm) i on był z jednej deski jeśli chodzi o wysokość. Regał przytwierdziłem wkrętami przewiercając poprzeczne wzmocnienie (deskę) która znajduje się w górnej części regału na plecach. Regał jest bardzo stabilny.

Ściany to wielka płyta niestety nie sa idealnie proste ale za to mocne.

W załączniku rysunek jak to ma wyglądać

PS wiem że w przypadku jednego kawałka przeciwprostokątna wynosi ponad 248 więc musiałbym zmniejszyć albo wysokość albo głębokość by postawić szafkę w pionie :)

Martix
22-02-2016, 14:38
M.in. trapi mnie krzywizna ścian (pod sufitem ściany lecą do środka) Teoretycznie 2 częściową szafą jest prościej manewrować ale obawiam się że w przypadku szafy 2 częściowej (na razie nie mówię o pawlaczu który byłby w tej sytuacji 3 elementem) jak przymocuję jedną i druga część do ściany to może wyjść krzywo. Bo chyba obydwie powinny być przymocowane na sztywno? Jak byłaby jedna to zapewne podobnie jak regał chwyciłbym ją gdzieś w górnej części tyle że z postawieniem ew manewrowaniem będzie większy kłopot i trzeba dokładnie wyliczyć i dać albo trochę mniej na wysokości albo głębokości. Jeśli zmniejszę wysokość to wówczas pawlacz będzie musiał być niższy. Zapewne też na górze będzie większy luz niż po bokach.

Martix
22-02-2016, 20:13
Ja jestem zdecydowany ;) Pytam tylko czy przy takich wymiarach i nie idealnie prostych ścianach bezpieczniej będzie zrobić taką szafę jedno częściową czy 2 częściową. Sam pawlacz to jest oddzielna sprawa i o niego nie pytam. Stolarzowi zapewne wszystko jedno mi nie bo ja będę to montować i chciałbym żeby wyszło dobrze.

firewall
22-02-2016, 20:37
Przy jednym kawałku stolarz musiałby składać szafę na miejscu. I jeszcze jedno - będzie głupcem jak nie podpisze z tobą umowy na zrobienie szafy według podanych wymiarów i na montaż osobno.
W bloku te 2cm zapasu to wychodzi tylko na papierze.

Martix
23-02-2016, 11:49
No tak ale szafa przyjdzie złożona co najwyżej półki trzeba będzie powkładać. Zawsze mogę zamówić np o wysokości 243cm lub 245 i z wcięciem na próg i na tym wcięciu powinno dać się postawić ją w pionie przynajmniej w teorii. Sam chcę ją przymocować do ściany.


Przeszło 10 lat temu zamawiałem regal o wymiarach 245x33x60 i udalo się go postawić na styk w zasadzie tylko dlatego ze miał na górze ścięte zaokrąglone rogi i to skracało przekątną o jakieś 1-1,5 cm). Regal przykręciłem na 2 kołki i do tej pory maksymalnie obciążony nawet nie drgnie.

Po prostu wydaje mi się ze taki mebel z jednego kawałka jest solidniejszy. Ale jesli są jakieś techniczne przeciwwskazania to oczywiście zastanowię się nad 2 częściowa szafą.

Jak taką 2 częściowa mocuje się by wyszło równo i było bezpiecznie? Zwykłymi kołkami? Zapewne dół najpierw później górę.

firewall
23-02-2016, 11:59
Jak taką 2 częściowa mocuje się by wyszło równo i było bezpiecznie? Zwykłymi kołkami? Zapewne dół najpierw później górę.

łączysz
http://akcs1.m3.pl/gfx/_zdjecia_wspolne/sklep_oferta/0/34/34365/mzamek_magnetyczny_th02_0001_brazowy_8317847815.jp g

Martix
23-02-2016, 12:12
Dzięki to już jakiś konkret. Czyli rozumiem że góry już się nie przymocowuje do ściany tylko za pomocą tych połączeń do dołu szafki? A jaki te połączenia się nazywają?

firewall
23-02-2016, 14:52
śruby do mebli.
Tak samo łączysz z pawlaczem. I masz idealnie połączone wszystkie elementy układanki.