PDA

Zobacz pełną wersję : Okna dwukwaterowe - woda na szybie



adamNICKIEWICZ
24-02-2016, 15:19
Szanowni specjaliści, ponieważ nie posiadam wielkiej wiedzy na temat okien, postanowiłem podzielić się z moim problemem na tym oto forum. Mój problem z oknami dotyczy domu jednorodzinnego a mianowicie od kiedy zamykam okna, w pomieszczeniu odczuwam znaczący wzrost wilgotności powietrza do tego stopnia, że widzę strużki wody ściekające po szybie. Problem oczywiście pojawia się przy większym ochłodzeniu, kiedy grzeję. Proszę o pomoc.

finlandia
25-02-2016, 10:16
Dobre obserwacje.
Życie w domu oznacza produkcję wilgoci (oddychanie, gotowanie, pranie itd). Odprowadzeniu jej służy wentylacja (czyli wymiana powietrza). Zamykając szczelnie okna odcinasz dopływ świeżego powietrza. Wilgotność wzrasta i po przekroczeniu tzw. "punktu rosy" pojawia się na najzimniejszych elementach, w tym przypadku szybie.

BARENO
25-02-2016, 13:38
Możesz mieć zbyt szczelne okna, stąd problem z cyrkulacją świeżego powietrza i gromadzi się wilgoć, tak bym to przynajmniej rozumiał. Kiedyś zakładano ze okna nie są szczelne jak łódź podwodna :) dopuszczano to, że powietrze przedostaje się miedzy szczelinami.

weare
25-02-2016, 15:49
Ale czy okna jakie masz zamontowane w domu to okna firmy Oknoplast, to jest jednak ich forum eksperckie, więc powinieneś rozumieć co implikujesz zamieszczając taki temat na tym forum. Swoją drogą fakt ze jest to częsty problem jesli ludzie mają zamontowane instalacje grzewcze w pobliżu okien a najczęściej tak własnie jest.

adamNICKIEWICZ
26-02-2016, 13:45
Nie, okna które zostały zamontowane w moim domu to nie są okna z oknoplastu, postanowiłem skorzystać z waszej pomocy ponieważ sprzedawca, z którym się kontaktowałem skwitował moje zastrzeżenia słowami „to zjawisko naturalne”. Zamiast zostawiać wpisy w losowych miejscach, wole dostać odpowiedź firmy, która faktycznie się zajmuje oknami.

BARENO
26-02-2016, 14:22
Czy jest również problem z gromadzeniem się lodu w przypadku znaczących spadków temperatur? Przy problemach z przepuszczalnością powietrza, zdarza się ze lod gromadzi się w rogach okna lub na styku z uszczelką kondensacyjną.

finlandia
27-02-2016, 14:12
Chyba nie potrzebnie się tu udzielam,
bo wygląda że tu nie tyle chodzi o to by rozmawiać o rozwiązaniu problemu, ale by przy okazji przekazać sugestię, że sprzedawcy innych firm są "nieczuli".
Ps. Bareno, wiesz co mam na myśli.

Oknoplast-Kraków
29-02-2016, 13:00
Witam,

Chociaż poruszany przez Pana problem nie dotyczy okien z oferty firmy Oknoplast, postaramy się odpowiedzieć na Pana problem.
Problem lodu w rogach okna wynika ze zbyt wysokiej wilgotności powietrza, która w przypadku słabej bądź braku wentylacji (szczelne okna) wykrapla się w najzimniejszym miejscu jakim jest dolna część okna.

Rozwiązaniem tego problemu jest regularne wietrzenie pomieszczeń, udrożnienie wentylacji – w przypadku wentylacji grawitacyjnej, zastosowanie nawiewników i otwarcie kratek wentylacyjnych w pionach kominowych.

Nawiewniki montowane są najczęściej w górnej części okna, w roletach zewnętrznych bądź w górnej części ścian zewnętrznych. Niestety w przypadku okna, które już zostało wbudowane próba wbudowania dodatkowego nawiewnika będzie utrudniona, gdyż wiąże się to z koniecznością wymiany szyby na odpowiednio mniejszą.

Pozdrawiam,
Grzegorz Bułat
kierownik technologii OKNOPLAST

junior0289
28-02-2018, 07:39
Witam,

Chciałbym odgrzać trochę temat
Borykam się z podobnym problemem ale zanim przedstawie problem może podam parę parametrów

Parametry
Mieszkanie 67m2
Blok 1 piętro
Okna na wschód południe zachód (Większość na stronie południowo zachodniej)
Higrometr w centrum mieszkania 56-59% wilgotności
Temperatura w centrum mieszkania 22-24st C
Wentylacja mechaniczna (chyba) (Wentylatory wywiewne na kratkach w kuchni i łazience 2 biegowe działające bez zarzutu podczas serwisów stwierdzali że wydajność maja ponad normę)
Okna firmy mi nie znanej nie wiem jak to stwierdzić a marki w widocznym miejscu nigdzie nie ma. Na 3z4 okien i 1z 2 drzwi balkonowych są nawietrzniki w górnej części okien uchylone do połowy aczkolwiek nawet gdy są zamknięte zawiewa przez nie srogo ( blok jest w pasie nadmorskim i wiatr rzadko kiedy spada poniżej 50km/h).

PS: problem występuje od Listopada do wiosny typowo w sezonie grzewczym.

Nie wiem czy istotne jest coś jeszcze jeżeli tak chętnie uzupełnię.

PROBLEM:
Tu nie odbiegam daleko
1 woda cieknąca po oknach
2 grzyb zaczął się zbierać w nawietrznikach, na ścianie nad nimi (nie wiem jak się ona nazywa) oraz ostatnio już zbiera się na uszczelkach okien oraz samej szybie, zaczyna mnie to przerażać
3 dziś znalazłem firanę przymarzniętą do okna (dosłownie kostka lodu).

Pytanie:
Czy to wina złej eksploatacji ?
Czy mogę coś z tym zrobić.
Czy możliwe jest że okna zostały źle zamontowane lub coś z tych rzeczy.
Jeżeli tak to co muszę zrobić by udowodnić deweloperowi wadę ukrytą w mieszkaniu(rękojmia minęła w październiku).

finlandia
28-02-2018, 09:46
Jeśli są nawiewniki to jest to wentylacja grawitacyjna.
Wilgotność wysoka: robisz dużo prania? masz akwaria lub coś innego co podnosi tak wilgotność?
Temperatura także wysoka by posądzać Cię o skąpstwo w ogrzewaniu.. Nic mi do głowy nie przychodzi poza tym, by szukać przyczyn w wentylacji.

junior0289
28-02-2018, 10:16
Prania trochę jest ale z racji na 3jke dzieci nie ma możliwości na ograniczenie. Akwarium również 112l ale zamknięte szczelną pokrywą tu raczej wilgoć nie ucieka.
Temperatura wysoka ale nie sposób ją zbić, Grzejniki mam skręcone do 0 w ciągu dnia co najmniej jedno z okien uchylone przeciągu nie zrobię z racji na małe dzieci które i tak chorują więcej niż ustawa przewiduje. Na noc grzejniki odkręcam przy mrozach -5 i niżej i rano mam potop :(