PDA

Zobacz pełną wersję : STROP w domu parterowym ze STRYCHEM



agao_83
26-02-2016, 15:20
podpowiedzcie jaki strop będzie najlepszy w domu parterowym ze strychem (bez poddasza użytkowego) przewidzianym na graciarnię i zbiorowisko różnych przydatnych-kiedyś-rzeczy? Zależy nam by był jak najtańszy, a jednocześnie nie załamał się, jak się postawi na nim trochę szpargałów :) Myśleliśmy o drewnianym ale może ktoś coś zaproponuje lepszego / tańszego i wystarczającego? Dom chcielibyśmy taki http://z500.pl/projekt/1176/Z376_D,parterowy-dom-z-4-sypialniami-w-tech-drewnianej-z-dachem-dwu-spadowym.html tylko w wersji murowanej. Co polecacie?

sylwekr
26-02-2016, 16:02
Taniej niż drewniany chyba nie zrobisz. Ja też mam takie same założenia dla stropu, ale wolę mieć solidnie i nie myśleć czy mi coś popęka itp dlatego robię monolit. Przy monolicie to mogę i wygospodarować sobie miejsce na siłownię :-) bez obaw, że kiedyś ze sztangą wyląduję w salonie.

agao_83
27-02-2016, 07:52
jakbym chciała monolit albo terive to bym budowała dom z poddaszem :) chcemy maxymalnie skrócić czas budowy i zredukować koszty, dlatego zastanawiam się nad czym tańszym, bo 130m stropu monolitycznego to już spory wydatek :) Tyl;ko zastanawia mnie czy drewniany strop wytrzyma obciążenie strychem?

JarekKRK45
27-02-2016, 11:43
Jak zrobisz go zgodnie ze sztuką budowlaną to dlaczego ma nie wytrzymać ? W domach drewnianych są tylko stropy drewniane i to z użytkowym poddaszem i wszystko jest o.k . Poza tym masz przecież projekt tego domku i jest strop drewniany ...A tak poza tym , domek całkiem sympatyczny :yes:

agao_83
27-02-2016, 12:44
projekt będzie musiał byc adaptowany do wersji murowanej - w oryginale jest wersja szkieletowa, a my jednak chcemy tradycyjnie - z ytonga :) tylko właśnie ten strop - nie mam zamiaru robić użytkowego poddasza, więc wydaje mi się, że robienie ciężkich stropów to strata kasy - stąd szukanie tańszych zamienników, które będą umożliwiały wykonanie strychu :)
A co do domku to póki co jedyny projekt, w którym nic bym nie zmieniała w kwestii układu pomieszczeń :)

Andrzej733
27-02-2016, 14:38
Strop monolit.

Beton,stal,robota ... 20
Tynk.....gładzi farba....5

Drewniany

Belki, robota ... 8
Poszycie góra....5
Powała...5
Gk...7
Gładź farba 3


Na drewnie tracisz kilka tysi i całe życie pękanie stropu.

agao_83
27-02-2016, 15:00
Andrzej wg ciebie drewno wyjdzie drozej niz monolityczny?? Hmmm zawsze slyszalam ze drewniany jest najtanszy :/

Marek88.8
27-02-2016, 15:53
Monolit wiąże konstrukcje budynku w całość, jest mocniejszy, nie jest łatwopalny w porównaniu do drewna, nie ma potrzeby stosowania gk na suficie, tynk wystarczy. Poza tym chcecie zmienić szkielet na tradycyjny mur, musi być porządny fundament więc nie widzę sensu pakować się w strop drewniany. Drewno nie jest takie tanie i szybkie w wykonaniu jak się wydaje. Położenie samych belek owszem jest szybkie, jednak cała reszta pochłonie sporo czasu i pieniędzy. Koszty całkowite wyjdą porównywalne jak nie mniejsze od stropu drewnianego tak jak już kolega wyżej pisał.

agao_83
27-02-2016, 18:07
hmmm no to chyba będę musiała rozważyć jeszcze dom z poddaszem - za parterówką przemawiał szybszy czas wykonania i tańszy strop, a jak strop ma być ciężki i tu i tu, to w poddaszu wyjdzie sporo tańszy, bo powierzchnia będzie z połowę mniejsza

agao_83
27-02-2016, 18:30
jak myślicie który z domów byłby tańszy http://z500.pl/projekt/761/Z177_PLUS,wariant-powiekszony-o-20m2.html czy http://z500.pl/projekt/1176/Z376_D,parterowy-dom-z-4-sypialniami-w-tech-drewnianej-z-dachem-dwu-spadowym.html przy założeniu, że wykonywane byłyby z tych samych materiałów (ytong, dachówka ceramiczna itd)

Marek88.8
28-02-2016, 15:02
jak myślicie który z domów byłby tańszy http://z500.pl/projekt/761/Z177_PLUS,wariant-powiekszony-o-20m2.html czy http://z500.pl/projekt/1176/Z376_D,parterowy-dom-z-4-sypialniami-w-tech-drewnianej-z-dachem-dwu-spadowym.html przy założeniu, że wykonywane byłyby z tych samych materiałów (ytong, dachówka ceramiczna itd)

To który wam wyjdzie taniej to już musicie sami przekalkulować. Ja wybrałem dom z poddaszem użytkowym, ze względu na koszty, interesowała mnie technologia tradycyjna, murowana ze stropem monolitycznym żelbetowym i dachem dwu spadowym pokrytym dachówką ceramiczną. Liczyłem koszty parterówki oraz z domu z poddaszem i taniej mi wyszło poddasze. Powierzchnia użytkowa obydwu projektów była podobna. Tylko że u mnie jest jeszcze garaż w bryle oraz kotłownia na paliwo stałe. A co Wam wyjdzie taniej i zospokoi wasze oczekiwania to już zależy od Was.

agao_83
28-02-2016, 20:10
ja myślałam, że decydując się na strop drewniany parter wyjdzie mi taniej ze względu na lżejszy strop, brak schodów i brak konieczności ciągnięcia pionów wod-kan. i łatwiejszą oraz mniejszą powierzchnię izolacji stropu (przy parterówce) względem dachu (w przypadku poddasza) ale tu czytam, że strop drewniany wychodzi jak tradycyjny albo drożej, to jestem w kropce, bo parter to jednak więcej fundamentów i więcej dachu :)

sylwekr
29-02-2016, 08:26
Ja zdecydowałem się na parterowy, powierzchnia użytkowa 105 m2, zabudowy niecałe 130 m2. Według mnie przy takim metrażu jednak tańszy jest parterowy. Dom prawie kwadratowy, centralnie pomieszczenie techniczne z którego rozprowadzone instalacje, CO, woda, odkurzacz, TV, internet, wentylacja mechaniczna itp. Większość prac na budowie wykonuję sam i według mnie w parterowym prościej (i taniej) jest wykonać wiele rzeczy, ocieplić strop - banalna robota w porównaniu do ocieplania skosów, rozprowadzenie wody, odkurzacz centralny, kanaliza wszystko w podłodze na jednym poziomie, wentylacja mechaniczna całość instalacji na stropie, ocieplenie elewacji w miarę nisko i dam radę sam itd. Parterowy dla mnie dom też jest praktyczniejszy, po latach mieszkania w bloku, już wystarczająco nachodziłem się po schodach, już nie mówiąc o takiej sytuacji gdzie przez ostatnie parę lat swojego życia babcia do mnie nie przyjeżdżała tylko dlatego, że wejście i zejście po schodach to było wyzwanie ponad jej siły, a nie wiadomo czy dla mnie schody we własnym domu za 30-40 lat nie będą problemem, zatem wolę ich nie robić i mieć wszystko na parterze.
U ciebie kotłownia na paliwo stałe, u mnie też miała być, ale w końcu "przejrzałem na oczy" i w tak małym domu dobrze ocieplonym ogrzewanie na paliwo stałe to pomyłka, kotłownia została pomniejszona tym sposobem znalazło się miejsce na garderobę i komin też okazał się zbyteczny. Fakt fundamentów i dachu jest więcej, w przypadku dachu jednak niekoniecznie w parterowym dach będzie droższy, ja robię prosty dwuspadowy, bez lukarn, okien dachowych itp, tym samym może być taki dach nawet sporo tańszy niż dużo mniejszy ale skomplikowany.

agao_83
01-03-2016, 06:51
ja najbardziej chciałabym gaz, ale tej opcji w okolicy którą rozważamy, raczej nie będzie, a prądu jednak się boję. Komin i tak trzeba będzie robić, bo mąż z kominka nie zrezygnuje :) ale jeśli uda się realizować projekt, który wkleiłam, to wystarczy 1 komin pod piec i kominek, łazienki są zaraz obok kotłowni i kuchni, więc wszystkie instalacje są mocno zbite w 1 części domu, co też powinno zredukować koszty. No i opcja założenia kiedyś wentylacji mechanicznej z rekuperacją też wydaje się dużo prostsza w parterówce :) No i sporo miejsca jest na strych, żeby szpargały jakieś poupychać - w poddaszu tego luksusu nie ma :)

jajmar
01-03-2016, 09:08
Jak parterówka to wiązary dachowe wtedy masz dach i "strop" załatwione odrazu. Jak ma być tanio to dobry projekt i dźwigary robiona na budowie, wyjdzie polowe tego co wołają firmy typu Mitek.

agao_83
01-03-2016, 09:48
jajmar czy przy zastosowaniu wiązarów strop będzie na tyle mocny, by zrobić na nic graciarnie? czy całkiem nieużytkowy?

jajmar
01-03-2016, 09:59
jajmar czy przy zastosowaniu wiązarów strop będzie na tyle mocny, by zrobić na nic graciarnie? czy całkiem nieużytkowy?

Mocny będzie na tyle an ile zostanie policzony i wykonany. "problem" w tym rozwiązaniu jest że wyjście na taki strych jest najczęściej schodami dachowymi, jak cos przejdzie przez ten otwór może leżeć na takim strychu. U mnie sporo rupieci leżakuje tam, choinki, pudła po sprzęcie ttv, nawet ogromny basen (mam dostęp do strychu drzwiami). Drugi "problem" to że to nie jest pusta przestrzeń a posiada skratowania. Ale na typowy strych nadaję się w 100%

agao_83
01-03-2016, 10:02
Mocny będzie na tyle an ile zostanie policzony i wykonany. "problem" w tym rozwiązaniu jest że wyjście na taki strych jest najczęściej schodami dachowymi, jak cos przejdzie przez ten otwór może leżeć na takim strychu. U mnie sporo rupieci leżakuje tam, choinki, pudła po sprzęcie ttv, nawet ogromny basen (mam dostęp do strychu drzwiami). Drugi "problem" to że to nie jest pusta przestrzeń a posiada skratowania. Ale na typowy strych nadaję się w 100%

właśnie przewiduję przechowywanie tam wyłącznie rzeczy typu choinka, zimowe kurtki w ciągu lata, letnie ciuchy zimą, jakiś basen dmuchany dla dzieciaków, hulajnogę, rower dziecka w ciągu zimy, może grilla - no typowa zapchaj-dziura :) Żadnych wielkogabarytowych przedmiotów, żadnych wypoczynków, kanap, pokojów telewizyjnych na strychu i innej większej adaptacji. Ma być tanio - czyli ocieplenie w poziomie a nie na skosach dachowych i funkcjonalnie :)

dudek6311
01-03-2016, 10:10
Weź jeszcze pod uwagę, że budując poddasze użytkowe, będziesz miała skosy - czyli brak wygody, problem z ustawieniem mebli. Po za tym, będzie trochę podłogi, którą musisz wykończyć, ale jej w pełni nie wykorzystasz, bo będzie za nisko. Sprawdź to na projektach, które bierzesz pod uwagę.

agao_83
01-03-2016, 10:14
dudek ja nie buduję poddasza użytkowego - jeśli będzie możliwość postawienia parteróki, to będzie parterówka ze strychem, nie z poddaszem użytkowym, a wtedy nie mam zamiaru niczego tam wykańczać czy adaptować

jajmar
01-03-2016, 10:42
Dopiero teraz popatrzyłem na link z pierwszego postu w tym projekcie masz dźwigar kratowy o jakim pisałem. Nazywanie tego stropem drewnianym jest trochę naciągane, stąd pewnie opinie o cenach stropu drewnianego że nie są takie małe. Strop drewniany to nie to samo co sufit podwieszany na dźwigarach drewnianych.

agao_83
01-03-2016, 11:01
Dopiero teraz popatrzyłem na link z pierwszego postu w tym projekcie masz dźwigar kratowy o jakim pisałem. Nazywanie tego stropem drewnianym jest trochę naciągane, stąd pewnie opinie o cenach stropu drewnianego że nie są takie małe. Strop drewniany to nie to samo co sufit podwieszany na dźwigarach drewnianych.

jajmar projekt wkleiłam, żeby było widać co bym chciała w kwestii kształtu i rozkładu pomieszczeń. Projekt - jeśli będzie możliwość budować tego typu dom - będzie adaptowany do wersji murowanej, no i dlatego zastanawiam się, jaki strop byłby najtańszy i najlepszy przy założeniu, że miałby służyć za graciarnię :)

meczesiu
01-03-2016, 19:13
podpowiedzcie jaki strop będzie najlepszy w domu parterowym ze strychem (bez poddasza użytkowego) przewidzianym na graciarnię i zbiorowisko różnych przydatnych-kiedyś-rzeczy? Zależy nam by był jak najtańszy, a jednocześnie nie załamał się, jak się postawi na nim trochę szpargałów :) Myśleliśmy o drewnianym ale może ktoś coś zaproponuje lepszego / tańszego i wystarczającego? Dom chcielibyśmy taki http://z500.pl/projekt/1176/Z376_D,parterowy-dom-z-4-sypialniami-w-tech-drewnianej-z-dachem-dwu-spadowym.html tylko w wersji murowanej. Co polecacie?
Mam strop drewniany dom 100 m, koszt belek 1500 zł, płyty osb 2000 zł, wełna wg uznania, paroizolacja wkręty śruby z 500 zł kartongips ok 2 000 robocizna samemu. Syrop robiłem w 2. Osoby nie było ciężko. W przypadku domu ze strychem drewniany najtaniej, dom z poddaszem użytkowym tylko betonowy

agao_83
02-03-2016, 07:12
Mam strop drewniany dom 100 m, koszt belek 1500 zł, płyty osb 2000 zł, wełna wg uznania, paroizolacja wkręty śruby z 500 zł kartongips ok 2 000 robocizna samemu. Syrop robiłem w 2. Osoby nie było ciężko. W przypadku domu ze strychem drewniany najtaniej, dom z poddaszem użytkowym tylko betonowy

czyli koszt wyszedł u ciebie ok 6tys? no to już pozytywny sygnał :) czy strop jest na tyle wytrzymały, żeby zrobić na nim strych? :) a i jeszcze jedno - musi być wełna? planowałam strop ocieplać styropianem np. 30cm

jajmar
02-03-2016, 08:45
Mam strop drewniany dom 100 m, koszt belek 1500 zł, płyty osb 2000 zł, wełna wg uznania, paroizolacja wkręty śruby z 500 zł kartongips ok 2 000 robocizna samemu. Syrop robiłem w 2. Osoby nie było ciężko. W przypadku domu ze strychem drewniany najtaniej, dom z poddaszem użytkowym tylko betonowy

Nie wiem jakie masz paretry stropu ale za 1500 zł to można kupić nie całe 2 m3 drewna słabego a metr takiego na strop.
Jak masz budynek 10x10, powinno wyjść na taki strop z 5m3 drewna. Możesz opisać konstrukcje stropu?

meczesiu
02-03-2016, 15:19
czyli koszt wyszedł u ciebie ok 6tys? no to już pozytywny sygnał :) czy strop jest na tyle wytrzymały, żeby zrobić na nim strych? :) a i jeszcze jedno - musi być wełna? planowałam strop ocieplać styropianem np. 30cm

Rodzaj ocieplenia to Twoja indywidualna sprawa, może być styropian, chociaż wydaje mi się w przypadku stropu dużo roboty. Chyba, że beli tak poustawiasz, że będzie mało docinek np. co 50 cm. ale wtedy beli musiałby być bardzo równo poukładane.




Nie wiem jakie masz paretry stropu ale za 1500 zł to można kupić nie całe 2 m3 drewna słabego a metr takiego na strop.
Jak masz budynek 10x10, powinno wyjść na taki strop z 5m3 drewna. Możesz opisać konstrukcje stropu?

Belki 18 cm x 8 cm, rozstawione około co 80 cm, przez dom przechodzą dwie ściany nośne. Na strych to świat. Tym bardziej, że trzyma się tam same graty. ;)

giman
14-09-2016, 18:19
A jak w tych rozważaniach STROP w domu parterowym ze STRYCHEM wg was wygląda strop prefabrykowany strunobetonowy (Smart lub zwykłe strunobetony)? Cenowo? Jakościowo?

giman
25-02-2017, 13:43
Czy ma ktoś strop prefabrykowany ze sprężonych płyt kanałowych.
Jak uniknąć późniejszych pękań na złączeniach? Specjalne zaprawy? Sposób osadzenia?