PDA

Zobacz pełną wersję : dwa elektryczne podgrzewacze podlaczone szergowo



wuszy1
28-02-2016, 17:58
Witam,

robię totalny remont domku letniskowego. Będzie nowa cała hydraulika. Chciałem się spytać, czy mogę ją zaprojektować w następujący sposób:
Woda z zestawu hydroforowego (zbiornik 80-100l) w piwnicy trafi do podgrzewacza elektrycznego w łazience (zbiornik 50l), po czym ciepła woda zostanie rozdzielona na łazienkę i kuchnię. W kuchni mały będzie mały (5-10L) podgrzewacz ciśnieniowy, do którego wpływać będzie nie zimna woda, lecz woda z podgrzewacza w łazience.

Idea jest taka, że jak przyjadę na dłużej to będę grzał wodę w tym dużym podgrzewaczu w łazience i z niego będzie od razu lecieć ciepła woda do podgrzewacza w kuchni. Natomiast gdy wpadnę tylko na chwilę na działkę i nie będę chciał grzać 50l to uruchomię tylko ten mały podgrzewacz w kuchni.
Czy można tak użytkować podgrzewacz zbiornikowy, że będzie do niego trafiała wcześniej podgrzana woda? Czy może to być niebezpieczne (tak mi dzisiaj powiedział doradca w markecie budowlanym)?

wiesiek6308
28-02-2016, 19:06
Jak to niebezpieczne? Dlaczego? Chyba, że ten doradca chciał Ci wcisnąć jakiś badziew, który nie ma zabezpieczenia termicznego . Podgrzewacz wyposażony jest w regulację temperatury więc jeżeli trafi cieplejsza woda niż masz ustawienie to nie załączy się grzałka. A tak swoją drogą do kuchni wstaw mały przepływowy montowany w zlew.

wuszy1
28-02-2016, 19:50
Sprzedawca próbował mi powiedzieć, że na wejściu wody do podgrzewacza jest jakieś zabezpieczenie termiczne i nie można mu podać ciepłej wody. Był mało przekonujący, więc stwierdziłem, że dopytam na forum. Jeśli chodzi o podgrzewacze przepływowe to jakoś zawsze mnie denerwowały bo ciągle inna temperatura wody z nich leciała i człowieka "złość" brała. Może jakiś droższe o większej mocy się sprawdzają, ale ja nie mam trójfazowej instalacji.

wiesiek6308
28-02-2016, 20:02
Ja zamontowałem na działce w domku letniskowym dla sąsiadki kupiony na alle-drogo. Jak znajdę to wrzuce link na priv. Mówię szczerze jest super u siebie też wiosna taki sam zainstaluję. Grzeje szybko i wydajnie, zasilanie 230 V i na zabezpieczeniu 16 A. A swoja drogą w domu mam dwa instanty jeszcze z dawnego Biawaru Białystok, jeden w kuchni 3 KW a drugi prysznicowy 6KW i jest super chociaż już pracują ponad 10 lat , nawet i dłużej.

wiesiek6308
28-02-2016, 20:08
Teraz wysłałęm pocztę na priv. Proszę popatrzeć i szczerze mówię polecam.Proste montowanie do zlewu, otwór można wykonać samemu, podłączenie wężykiem 1/2cala do zaworu, wystarczy jedna linia t.j. dopływ zimnej wody, wylewka ruchoma .

wuszy1
02-03-2016, 08:41
Doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie doprowadzenie do kranu w kuchni bezpośrednio ciepłej wody z podgrzewacza w łazience, ale z zaworkiem, który będę zamykał jak będę chciał skorzystać z mniejszego podgrzewacza w kuchni. Tak więc zrobię przed kranem trójnik i woda będzie leciała albo z jednego podgrzewacza, albo z drugiego.