PDA

Zobacz pełną wersję : Chcę kupić mały staw 1210mkw- co powinienem wiedzieć



stawowy
29-02-2016, 00:14
Witam, nie wiem czy w odpowiednim miejscu założyłem wątek ale przejdę do rzeczy. To mój pierwszy post więc, tym bardziej miło mi się przywitać.
Mianowicie. W mojej miejscowości jest zarośnięty, nieużytkowany staw. Znam jego właścicieli, chcę go kupić. W nim nie ma ryb, rośnie trzcina i przepływa trochę wody. Powierzchnia to 1210 mkw. Chciałbym używać go rekreacyjnie. Kocham naturę więc sprawa oczyszczenia stawu nie wchodzi na razie w rachubę (na innym forum pytano mnie" a po co Ci staw, który.... ")
Wiem, że stawek powstał na działce rolnej, został wykopany przez obecnych właścicieli.
O czym trzeba pamiętać przy zakupie tego stawu- czy jest w gminie jakiś wpis mówiący o tym jaka to działka? Bo teraz nie wiem czy nadal rolna? No i cena, czy 10 000 zł wystarczy na jej kupno? Wiem, z właścicielem się to ustala ale nie wiem czy się ośmieszę czy przepłacę (Znajomy kupił nieco większą działkę za 9 000 zł.
Jakie dodatkowo koszty wiążą się z zakupem takiego stawu.

Bertha
03-03-2016, 00:44
Jeśli przez staw przepływa woda, to w razie jakichkolwiek robót "wypłynie" temat pn. operat wodno-prawny (pobierasz wodę, piętrzysz i zrzucasz) a to mogą być koszta, podpytać można w melioracji czyli w firmach które zagospodarowały pracowników dawnych WZIR lub spółek wodnych (różnie to wyglądało w różnych regionach Polski) . Użytek (rola, łąka czy pastwisko) sprawdzisz na mapie ewidencji gruntów (geodezja - urząd miasta czy gminy), w referacie budownictwa zajrzysz ma MPZP ( miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) , paluszkiem działkę pokażesz i powiedzą czy rolne (jak NIE zakolorowane, to raczej rolne), ważna jest też część opisowa planu (co wolno a czego nie); niekiedy nie wolno wznosic budynków poza zwartą zabudową i inne takie pomysły tam zapisane stają się prawem lokalnym. Niekiedy MPZP można naleźć w necie.