PDA

Zobacz pełną wersję : Parę pytań doryczących kotła.



heross2
01-03-2016, 11:07
Witajcie.

Przyszła pora na zmianę kotła w naszym mieszkaniu. Chciałbym prosić o pomoc w jego doborze. Przeczytałem parę artykułów co do wyboru mocy, rodzaju, ale nadal nie jestem zdecydowany.
Mieszkanie jest ulokowane w starej kamienicy o powierzchni grzewczej 60m2.
Ogrzewanie podłogowe w czterech pomieszczeniach (kuchnia, salon, przedpokój, łazienka). W dwóch pozostałych położone są panele.
W mieszkaniu są trzy grzejniki konwektorowe (dwa grzejniki w pomieszczeniach, które nie mają podłączonej podłogówki, ostatni w łazience).
Mieszkanie jest ocieplone styropianem o grubości 5 cm.
Jeżeli chodzi o okna to są to plastiki.
Do tego dochodzi bojler. Aktualnie mamy 80L, na grzanie wody do kąpieli.
Chcemy kupić nowy, większy. 120L.
W tym momencie mamy piec Pereko 12KW. Palimy w nim miałem/węglem/drzewem.
Wnioskując z przeczytanych artykułów na czysteogrzewanie.pl to piec. który aktualnie posiadamy jest zdecydowanie za duży i pewnie strasznie przepłacamy na paliwach.
Na moją powierzchnię grzewczą potrzeba kotła o mocy 3,5-5KW?
Jeżeli chodzi o rodzaj paliwa to myślimy nad peletem lub ekogroszkiem.
Chcę prosić Was o dobór kotła na podstawie powyższych informacji.
Mam także problem ze znalezieniem takich małych kotłów. Wszędzie spotykam od 10-35KW. Adresy stron internetowych w odpowiedziach mile widziane.

Pozdrawiam.

Mario1969/1
01-03-2016, 13:10
Najtaniej i najekonomiczniej. Jeśli obecny kocioł w piwnicy i jest trochę miejsca to zbiornik buforowy tak 1000 l. Wtedy 1 palenie (1 zasyp powinien wystarczyć palony od góry na szczelince bez użycia dmuchawy) przy ok 0stC na 1,5 - 2 dni.
Opcja 2 kocioł podajnikowy Skam 7kw.
Opcja 3 kocioł na Pelet z modulacją od 1kW (tyle gdzieś potrzebuje twoje mieszkanie przy 5-6stC).
Tania Pompa Powietrze-woda 6kW tutaj w pokojach gdzie nie ma podłogówki musiałbyś przewymiarować kalafiory , aby mogły dobrze dogrzewać mieszkania tak na 45stC. Taka PC Jula 6kW była w promocji po 4.900 w zeszłym roku była po 7900 a tym 9.900. Montaż banalny samemu można to zrobić. Koszt w 2 taryfach wychodzi ok 40gr za 1 kW przy -20stC dobowy mniej niż 16 zł. Średnio w sezonie zimowym powinno wyjść na dobę mniej niż 6zł . Jak byłoby w większości taryfie nocnej to mniej niż 4zł. Ja właśnie idę w tą stronę w swoim 60m2 mieszkaniu. Dotacja do PC z mojego urzędu na razie 4 tys. Jak trafi się taka PC poniżej 8 tys biorę bez zastanawiania.