PDA

Zobacz pełną wersję : Kuchnia w pomieszczeniu bez komina wentylacyjnego??



malutka00
01-03-2016, 17:39
Witam,
przeszukałam forum, ale nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi...
Chciałabym się dowiedzieć, czy jest możliwe przeniesienie kuchni (z kuchenką gazową na butlę) do pomieszczenia, w którym nie ma komina wentylacyjnego. Ze strony prawnej wiem, że nie. Pytanie wobec tego, co musiałabym zrobić, żeby móc tą kuchnię tam zrobić. Dla zobrazowania załączam schemat

Z góry dziękuję za rady i odpowiedzi
348536

Marek88.8
01-03-2016, 19:34
W kuchni musi być wentylacja. Sprawna wentylacja. Jeden kanał od wentylacji + osobny kanał od okapu kuchennego. Inaczej z czasem wyjdzie Ci grzyb na ścianie.

malutka00
01-03-2016, 22:10
No tak, że musi to wiem. Pytanie jak to rozwiązać nie mając tam komina...

jajmar
01-03-2016, 22:27
No tak, że musi to wiem. Pytanie jak to rozwiązać nie mając tam komina...

Wybudować komin.

Przewas
01-03-2016, 22:39
No tak, że musi to wiem. Pytanie jak to rozwiązać nie mając tam komina...

zmienić kuchnię na elektryczną

malutka00
02-03-2016, 11:49
Wybudować komin.

Pytanie, czy jest inna opcja niż budowanie komina - nie ma za bardzo gdzie go "dostawić"
Przy kuchence elektrycznej nie jest konieczny komin? Jak wtedy z wentylacją?

malutka00
02-03-2016, 12:23
Np. czy zamiast budowania komina od ziemi nie można z poziomu kuchni wypuścić "rury" o jakiejś niewielkiej średnicy,która pociągnie całkiem do góry? Coś jak tu naszkicowałam.... Z kominem byłby problem bo nie ma miejsca, żeby go od strony planowanej kuchni dobudować od ziemi.... 348597

malutka00
02-03-2016, 17:09
No własnie o to pytam - czy musi. Jakby nie trzeba było byłaby rewelacja właśnie zrobić takie wywiewy... Cały czas o kuchni z butlą gazową mówimy

Marek88.8
02-03-2016, 23:00
zmienić kuchnię na elektryczną

Co to zmienia czy jest kuchnia gazowa czy elektryczna? Wilgotna para podczas gotowania tak czy inaczej będzie się wydzielać i skraplać. Wentylacja ma za zadanie wymienić i osuszyć powietrze aby nie wychodził grzyb w pomieszczeniu. Jedynie przy elektrycznej nie ma oparów od spalania gazu ale wilgoć zostaje.

jajmar
02-03-2016, 23:29
To co pokazujesz przy okapie może być, ale to za mało powinien być drugi kanał wentylacyjny z pomieszczenia. Dziura w ścianie +wentylator pewnie da radę ( w teorii) praktycznie taka dziura pizga zimnym w zimie, samo nie działa wymaga prądy, huczy.

jajmar
03-03-2016, 07:18
Sa wentylatory 5W... >100m3/h ciche...

Dlaczego musi byc drugi kanal? Dlaczego nie moze wywiew sie odbywac przez okap caly czas a moc wentylatora zwiekszona podczas gotowania?

Alternatywnie wywiew w scianie z wentylatorem i tak jak na rysunku okap osobno.

A co zmieni komin? Zapewni odpowiednia wymiane powietrza i bedzie bez halasu?

Czy mowisz o budowie komina i nasadzie wywiewnej ? ( nie brzmi tanio a i trudne do zrealizowania z tego co tu przedstawiono )

Wtedy rozumiem nadal jeden kanal do okapu a osobny do wentylacji?

Dlaczego dziura pizga zimnym w zimie?
Nikt nie napisal ze dziura dziala sama... przynajmniej nie ta w scianie...
myslalem ze to oczywiste ;)

Wywiew z pomieszczenia powinien być pod sufitem a nie na wysokości ~1,8-2m. Co do wentylatorów wiem że są takie nawet mam kilka takich w swoich pomieszczeniach i każdy z nich słychać jak pracuje, wiadomo nie jest ryk odrzutowca ale szum który mnie osobiście drażni. Draczego wieje nimi zimno bo przez dziury w ścianie zawsze wieje jak jest wiatr i zimno. Mam na zewnątrz żaluzje opadające mam w wentylatorach takie klapki co niby zamykaja się jak wieje do środka i ogólnie przy wietrznej pogodzie nie do końca zdaje to egzamin.

jajmar
03-03-2016, 08:28
Ale te wentylatory to też tylko wywiew tak jak komin. Nawiew to odrębna kwestia.

Co do wiania zimna to nie w czasie jak jest włączony wiatrak tylko jak nie pracuje.

malutka00
03-03-2016, 15:44
Reasumując, ile osób tyle opini... Ja jestem kompletnie zielona w tej kwestii więc jakby zadać ostatnie pytanie - co zrobić, żeby było dobrze, tanio i jak najmniej skomplikowanie? Budowa czegokolwiek od strony elewacji chyba jednak odpada.... Da się?

Marek88.8
03-03-2016, 15:47
A to ja usunie :)

Okap do końca nie usunie. Okap usuwa parę tylko w czasie swojej pracy jednak nie zawsze owa para trafia tylko pod okap. Kratka wentylacyjna powinna być pod sufitem. Lub max kilka cm poniżej sufitu, nie pamiętam dokładnie ile ale sam okap nie da rady. Albo went grawitacyjna lub mechaniczna z reku lub bez. W każdej kuchni i pomieszczeniach narażonych na wilgoć i spaliny. To nie tylko gołe przepisy ale samo życie. JEŚLI NIE CHCESZ MIEĆ WILGOCI I GRZYBA W DOMU TO MUSI BYĆ WENTYLACJA. KONIEC I KROPKA. A autor wątku zrobi jak uważa.

malutka00
03-03-2016, 20:54
Autor wątku szuka prostego dla tej sytuacji rozwiązania, bo że wentylacja BYĆ MUSI to wie :)

Przewas
04-03-2016, 13:53
Co to zmienia czy jest kuchnia gazowa czy elektryczna? Wilgotna para podczas gotowania tak czy inaczej będzie się wydzielać i skraplać. Wentylacja ma za zadanie wymienić i osuszyć powietrze aby nie wychodził grzyb w pomieszczeniu. Jedynie przy elektrycznej nie ma oparów od spalania gazu ale wilgoć zostaje.

Ja nie mam komina, mam wentylację z reku, wystarcza. Dodatkowo w samym aneksie nie mam nawet okapu, którego nie cierpię. Wyciągam zwykłymi anemostatami + dodatkowy z "turbo" jak sie coś przypali. Biały sufit nad kuchnią po 3 latach nadal biały.

Marek88.8
04-03-2016, 20:36
Ja nie mam komina, mam wentylację z reku, wystarcza. Dodatkowo w samym aneksie nie mam nawet okapu, którego nie cierpię. Wyciągam zwykłymi anemostatami + dodatkowy z "turbo" jak sie coś przypali. Biały sufit nad kuchnią po 3 latach nadal biały.

Nie masz komina ale masz wentylację mechaniczną z reku. To rozwiązanie bardzo dobre, lepsze od typowego komina. Wentylacja w kuchni jest i to jest najważniejsze.