PDA

Zobacz pełną wersję : wycena instalacji



Jacek135
03-03-2016, 12:58
Witam forumowiczów
Jako, że jestem tu nowy i nie zorientowany w rynku- zwracam się z prośbą o ocenę wyceny instalacji pompy ciepła (gruntowej)
Województwo Podlaskie , dom parterowy 108 m2 pow użytkowej +garaż

1. Instalacja ogrzewania podłogowego (bez grzejników łazienkowych):
- rozdzielacze, szafki podtynkowe
- osprzęt przyłączeniowy
- rurociągi instalacyjne, kształtki i izolacje
- rury do ogrzewania podłogowego
- folia ogrzewania podłogowego
- materiały pomocnicze
Cena netto : 11670.00 PLN

3. Wykonanie źródła ciepła dla pompy solanka/woda – kolektor pionowy:
- odwierty sonda pionowa Ø 40 mm – 160 m
- glikol
- materiały pomocnicze
Cena netto: 13600.00 PLN
4. Kotłownia :
- pompa ciepła firmy VIESSMANN VITOCAL 222-G 5,9 kW
- osprzęt kotłowni
- materiały pomocnicze
Cena netto : 27428.00 PLN
5. Instalacja wentylacji mechanicznej:
- rekuperator DOMEKT REGO 400 PE
- rury, kształtki wentylacyjne
- materiały pomocnicze
Cena netto : 15700.00 PLN
7. Robocizna:
- montaż instalacji centralnego ogrzewania podłogowego
- montaż instalacji wod. – kan.
- montaż pompy ciepła
- montaż wentylacji mechanicznej
- uruchomienie w/w instalacji
Cena netto: 13200.00 PLN
Ceny są cenami brutto na 8%vat, mat instalacyjne ogrzewania podłogowego firmy KAN, reszta standard+

za wszelkie sugestie i uwagi będę bardzo wdzięczny

cactus
03-03-2016, 13:15
Dla mnie ceny kosmos, szczegolnie kotłownia ale cala reszta też wyraźnie z górnej półki.

Arturo72
03-03-2016, 13:18
Dokładnie,ceny kosmiczne.

Gos**c
03-03-2016, 14:33
Dokładnie,ceny kosmiczne.

Raczej z górnej półki.

Jacek135
03-03-2016, 15:08
A znacie Panowie jakieś firmy instalatorskie godne polecenia z rejonu Podlasia bądź Mazowsza

Arturo72
03-03-2016, 15:21
Raczej z górnej półki.
Żadne z górnej półki. Po prostu ktoś znalazł sobie owce do strzyżenia i tyle.
Podlogowke na materiałach z górnej półki można zrobić za 70zl/m2.Gruntowa do takiego domu to głupota i widać że chcą mu ja wcisnąć bo facio się widać nie zna.
WM u firmy powinna kosztować na markowym reku max.12tys.zł.

Arturo72
03-03-2016, 15:26
A znacie Panowie jakieś firmy instalatorskie godne polecenia z rejonu Podlasia bądź Mazowsza
A wiesz dokładnie co chcesz czy wysyłasz na pałę zapytania ?
Widzę,że nic nie wiesz i nie zależy Ci na tym to lykaj tą ofertę ;)
Jak zależy Ci na dobrym i tanim wykonaniu to ucz się i szukaj bo w tym stanie wiedzy każdy potraktuje Cię jak owieczke do golenia jak w powyższej ofercie.

Jacek135
03-03-2016, 15:39
Jak widać w elementach składowych wyceny- tych elementów i konkretnie tego chcę. Jak dużo ludzi na tym forum korzystam z wiedzy i doświadczenia innych- i chyba nie ma nic w tym złego. Jeszcze raz podkreślę- to jest tylko wycena jaką otrzymałem a nie koszta jakie poniosłem. Kolego Arturo72 jeśli chcesz mi podpowiedzieć czemu zastosować powietrzną zamiast gruntowej to zrób to w formie konstruktywnej a nie pretensjonalnej :)
Dzięki i pozrawiam

Arturo72
03-03-2016, 15:49
Dlatego napisałem że jest to kosmiczna wycena.
Zacznij od OZC a nie od d...y strony.

Jacek135
03-03-2016, 15:59
Już coś- dzięki

Gos**c
03-03-2016, 16:40
Żadne z górnej półki. Po prostu ktoś znalazł sobie owce do strzyżenia i tyle.
Podlogowke na materiałach z górnej półki można zrobić za 70zl/m2.Gruntowa do takiego domu to głupota i widać że chcą mu ja wcisnąć bo facio się widać nie zna.
WM u firmy powinna kosztować na markowym reku max.12tys.zł.

70zł/m2 to jak sobie sam zrobisz lub jak to zrobi Mietek. Normalne ceny są od 100zł/m2.
WM z markowym reku to materiały 10-12tys zł. jeśli policzysz wszystko włącznie z wyrzutnią i czerpnią, kanałami porządnie ocieplonymi. Nie jakaś prowizorka z folią spożywczą itd.
Gruntowa - tu się zgadzam w 100%. Do takiego domku to po prostu się nie opłaca. Można prądem, gazem, pompą ciepła PW. W zależności od zapotrzebowania na ciepło i gotówki.

Arturo72
03-03-2016, 16:51
70zł/m2 to jak sobie sam zrobisz lub jak to zrobi Mietek. Normalne ceny są od 100zł/m2.
WM z markowym reku to materiały 10-12tys zł. jeśli policzysz wszystko włącznie z wyrzutnią i czerpnią, kanałami porządnie ocieplonymi. Nie jakaś prowizorka z folią spożywczą itd.
Gruntowa - tu się zgadzam w 100%. Do takiego domku to po prostu się nie opłaca. Można prądem, gazem, pompą ciepła PW. W zależności od zapotrzebowania na ciepło i gotówki.
Z lutego tego roku a sądzę,że jeszcze można negocjować:


ile płacice za m2 podlogówki? robocizna +materiał
mamy ofertę 30zl robocizna + 40-45l materiał
jak na razie najlepsza oferta
Brink 6tys.zl,kanały PE z pierdolami 3tys.zl,robocizna 2dni ile kosztuje ? Wg projektu rozlozy każdy a jak nie to Pan Mietek za 1000zl a firma max.3000zl.
Równie dobrze można zrobić WM na kineticu za 4tys.zl,kanały termofleksy za 1tys.zl,anemostaty 0,3tys.zl i mamy ponad 10tys.zl w kieszeni.

Jacek135
03-03-2016, 16:54
czyli zdecydowanie do tego metrażu+dobre ocieplenie zastosowalibyście pompę ciepła PW i po wykonaniu OZC dobrali moc pompy ?

Arturo72
03-03-2016, 17:00
czyli zdecydowanie do tego metrażu+dobre ocieplenie zastosowalibyście pompę ciepła PW i po wykonaniu OZC dobrali moc pompy ?
Nie,to OZC ma zdecydować o wyborze źródła ciepła patrząc na zużycie energii przez dom bo może się okazać że ogrzewanie tego domu prądem będzie najtańsze.
Metraż nie świadczy o niczym.

Z OZC dowiesz się dwóch rzeczy czyli ile energii będzie Twój dom potrzebował na ogrzewanie oraz jaką max.moc urządzenia grzewczego potrzebujesz.

Jacek135
03-03-2016, 17:02
rozumiem- dzieki. A polecacie jakieś programy do obliczania OZC czy musi to wykonać osoba z doświadczeniem w tej materii ?

Arturo72
03-03-2016, 17:04
rozumiem- dzieki. A polecacie jakieś programy do obliczania OZC czy musi to wykonać osoba z doświadczeniem w tej materii ?http://pl.sankom.net/do-pobrania/programy-probne

Jacek135
03-03-2016, 17:09
dzięki Arturo72

tereska77
03-03-2016, 17:15
Jacek 135 zacznij od OZC, zeby wiedziec jakiej mocy pompy potrzebujesz.
W Lomzy to raczej nic innego nie znajdziesz, bo tylko Viessmann i Mitsubishi, cenowo wypada podobnie ;)
Ci od ME maja tez w ofercie gruntowe Nibe, ale nie doczekalam sie oferty, wiec nie wiem, jak to wyglada cenowo.

Moge Ci polecic swojego instalatora, ma w ofercie Ekontech i Ecopower.

Jacek135
03-03-2016, 17:21
Tereska77 bardzo poproszę o namiar do tego instalatora- [email protected]

Jacek135
03-03-2016, 17:29
troszkę się interesowałem- więc niepodzielnie króluje tu viessmann- i chyba będzie to viessmann tylko po wykonaniu OZC zapadnie decyzja czy powietrzna czy gruntowa. Jest pkt zaczepienia i to jest pocieszające :)

Jacek135
03-03-2016, 17:31
Budynek w stanie surowym zamkniętym więc pole manewru duże

tereska77
03-03-2016, 17:54
Poszlo na maila :)

nigel
03-03-2016, 18:42
Jak przeglądam różne fora i widzę ceny, którymi operują wszyscy eksperci to che mi się śmiać. Ja już jestem na końcu drogi z realizacją pompy ciepła tzn. wykonaną mam kotłownię, wylewki schną i rozruch po 21.03.

Trochę danych.
1. Dom w Świętokrzyskiem ok. 200 m2 parter plus poddasze. Ściany porotherm 30 + 15cm czarny styro, okna trzyszybowe, podłoga na gruncie 5cm styro i 10 cm piany zamkniętokomórkowej natryskiwanej. Dach 30cm wełna. Tylko dwa kaloryfery (drabinki) w łazienkach i jeden w garażu zasilany z rozdzielacza podłogówki

Zebrałem bardzo dużo ofert. były bardzo zbliżone do siebie. Przedstawiam ofertę, którą wybrałem. To była jedna z tańszych:
1. Instalacja ogrzewania podłogowego, montaż kaloryfera w garażu 19800,00 netto
2. Wykonanie dolnego źródła 3x90mb 90,00PLN/m
3. Kotłownia 5900,00PLN (ostatecznie kotłownia to dwa zbiorniczki przeponowe i trochę rurek)
4. Wentylacja mechaniczna instalacja 12 000,00PLN
5. Rekuperator Mitsubishi LGH-50RX5 - 8 100,00 ze sterownikiem (jeszcze nie zakupiony)
6. Pompa ciepła NIBE F1245 12kW 25 400,00PLN

Niestety wybrałem ofertę i podpisałem umowę przed wykonaniem OZC. Według wykonawcy mój dom potrzebuje 29 700kWh rocznie na CO i CWU. Zapotrzebowanie na moc grzewczą 13,3kW. Większość oferentów proponowało pompy o takiej mocy. Chyba wszyscy dobrali je z "doświadczenia".

Po podpisaniu umowy zacząłem przeglądać fora. Znalazłem eksperta, który policzył mi OZC. Stwierdził, że mój dom "nie jest ocieplony". Faktycznie troche za późno zacząłem zwracać uwagę na izaolację. W projekcie budowlanym miałem 15cm styro na na gruncie, 10 cm styro na ściany i 14 cm wełny na dach.

Niemniej jednak według profesjonalnie wykonanego OZC wyszło, że zapotrzebowanie budynku na moc grzewczą wynosi 7,1kW. Trzeba oczywiście do tego dodać 1kW na CWU bo jest nas czworo. Zapotrzebowanie roczne na CO wyniosło ok 10 000kWh co moim zdaniem jest zbyt optymistyczne, ale bardzo cieszyłyby mnie takie wyniki.
Obawiając się zbyt wysokiej mocy dobranej pompy (12kW) i jednocześnie zbyt małej mocy pompy 10kW poszedłem na kompromis i zmieniłem pompę na inwerterową NIBE F1255 4-16kW. Myślę, że zaspokoi zapotrzebowanie na ciepło, a może nawet będzie pracowała w zakresie swojej mocy nominalnej czyli ok. 8,9kW (OZC na poziomie 7,1).
Katalogowo ta pompa kosztuje 41 000,00PLN. Wykonawca sprzedał mi ją za 31 000,00PLN.

Jak pisałem wcześniej cała instalacja jest gotowa. czekam tylko na wyschnięcie wylewek. W domu jeszcze nie mieszkam i pewnie się jeszcze w tym roku nie wprowadzę. Nie mogę się doczekać na rozruch. Aż się boje problemów np. z DZ.

nigel
03-03-2016, 18:54
Jak przeglądam różne fora i widzę ceny, którymi operują wszyscy eksperci to che mi się śmiać. Ja już jestem na końcu drogi z realizacją pompy ciepła tzn. wykonaną mam kotłownię, wylewki schną i rozruch po 21.03.

Trochę danych.
1. Dom w Świętokrzyskiem ok. 200 m2 parter plus poddasze. Ściany porotherm 30 + 15cm czarny styro, okna trzyszybowe, podłoga na gruncie 5cm styro i 10 cm piany zamkniętokomórkowej natryskiwanej. Dach 30cm wełna. Tylko dwa kaloryfery (drabinki) w łazienkach i jeden w garażu zasilany z rozdzielacza podłogówki

Zebrałem bardzo dużo ofert. były bardzo zbliżone do siebie. Przedstawiam ofertę, którą wybrałem. To była jedna z tańszych:
1. Instalacja ogrzewania podłogowego, montaż kaloryfera w garażu 19800,00 netto
2. Wykonanie dolnego źródła 3x90mb 90,00PLN/m
3. Kotłownia 5900,00PLN (ostatecznie kotłownia to dwa zbiorniczki przeponowe i trochę rurek)
4. Wentylacja mechaniczna instalacja 12 000,00PLN
5. Rekuperator Mitsubishi LGH-50RX5 - 8 100,00 ze sterownikiem (jeszcze nie zakupiony)
6. Pompa ciepła NIBE F1245 12kW 25 400,00PLN

Niestety wybrałem ofertę i podpisałem umowę przed wykonaniem OZC. Według wykonawcy mój dom potrzebuje 29 700kWh rocznie na CO i CWU. Zapotrzebowanie na moc grzewczą 13,3kW. Większość oferentów proponowało pompy o takiej mocy. Chyba wszyscy dobrali je z "doświadczenia".

Po podpisaniu umowy zacząłem przeglądać fora. Znalazłem eksperta, który policzył mi OZC. Stwierdził, że mój dom "nie jest ocieplony". Faktycznie troche za późno zacząłem zwracać uwagę na izaolację. W projekcie budowlanym miałem 15cm styro na na gruncie, 10 cm styro na ściany i 14 cm wełny na dach.

Niemniej jednak według profesjonalnie wykonanego OZC wyszło, że zapotrzebowanie budynku na moc grzewczą wynosi 7,1kW. Trzeba oczywiście do tego dodać 1kW na CWU bo jest nas czworo. Zapotrzebowanie roczne na CO wyniosło ok 10 000kWh co moim zdaniem jest zbyt optymistyczne, ale bardzo cieszyłyby mnie takie wyniki.
Obawiając się zbyt wysokiej mocy dobranej pompy (12kW) i jednocześnie zbyt małej mocy pompy 10kW poszedłem na kompromis i zmieniłem pompę na inwerterową NIBE F1255 4-16kW. Myślę, że zaspokoi zapotrzebowanie na ciepło, a może nawet będzie pracowała w zakresie swojej mocy nominalnej czyli ok. 8,9kW (OZC na poziomie 7,1).
Katalogowo ta pompa kosztuje 41 000,00PLN. Wykonawca sprzedał mi ją za 31 000,00PLN.

Jak pisałem wcześniej cała instalacja jest gotowa. czekam tylko na wyschnięcie wylewek. W domu jeszcze nie mieszkam i pewnie się jeszcze w tym roku nie wprowadzę. Nie mogę się doczekać na rozruch. Aż się boje problemów np. z DZ.


Zapomniałem napisać, że podłogówki jest 240m (tak jest ogrzewana powierzchnia podłóg). Nawiązując jeszcze do wycen, nie otrzymałem ani jednej oferty na tak niskich poziomach cenowych jakie można zobaczyć na forach.

I teraz tak zupełnie nie w temacie - chciałbym opomiarować instalację, żeby wiedzieć jak w rzeczywistości się sprawdza. Podlicznik energii elektrycznej dla samej pompy ciepła już mam. Potrzebuję jeszcze zainstalować licznik ciepła oddawanego z pompy do budynku. Czy może ktoś polecić jakieś konkretne typy liczników energii cieplnej do tego typu instalacji?

Arturo72
03-03-2016, 19:14
Nawiązując jeszcze do wycen, nie otrzymałem ani jednej oferty na tak niskich poziomach cenowych jakie można zobaczyć na forach.

Bo zdecydowałeś się na pompę gruntową i dlatego a wiadomo,że DZ kosztuje jak i sama pompa też jest sporo droższa od powietrznej z tego co widzę.
Przy parametrach technicznych obecnych powietrznych gruntowa staje się nie zasadna ekonomicznie.

Witam

podsumowanie sezonu 2014/2015.

Sezon liczony od 26.09.2014 do 26.09.2015.
Całkowite użycie energii dla CO, CWU i wentylacji mechanicznej - 4.513,3 kWh - podlicznik Bemko BM03B-L.
Całkowita energia wytworzona przez PC 51,399 GJ = 14.277,46 kWh -Danfoss Sonometr 1100 ultradźwiękowy.

Temperatura wnętrz. nie mniej niż 22,2* C. Praca ciągła, niezależna od stref taryfowych.
CW - grzanie wyłącznie w taniej taryfie.

Urządzenia opomiarowane podlicznikiem;
- PC PW T-Cap 9kW, zbiornik CW OSO Hotwater 300l, klimakonwektor Aermec FCL 62 - wyłącznie dla chłodzenia,
- rekuperator Viessman Vitovent 300, praca ciągła 160 m3/h, 47-55 W/h (oboje palimy),
- odkamieniacz Viessmann Aquahome 10N -praca ciągła 4 W/h

Odejmując ok. 500 kWh (szacunkowe zużycie na wentylację i odkamienianie wody), roczne zużycie na CO I CW wyniosło 4.013,3 kWh.
SPF na poziomie 3,56.

Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.


Pozdrawiam

Pratchawiec
Powyżej zwykły T-CAP powietrzny 9kW z ciepłomierzem.
Jeśli cena gruntówki byłaby max.2tys.zł wyższa to ok w przeciwnym wypadku nie opłaca się pakować kasy w gruntową chyba,że komuś zbywa ;)
A do tej instalacji wentylacji to chyba złote kanały Ci dali lub co najmniej posrebrzane ;)
http://allegro.pl/kanal-wentylacyjny-75-63-50m-pe-flex-d2p-8-16-mb-i5980860445.html

To jest tak jak się łyka i nie ma rozeznania w cenach...

fotohobby
03-03-2016, 19:41
70zł/m2 to jak sobie sam zrobisz lub jak to zrobi Mietek. Normalne ceny są od 100zł/m2.
.

Mylisz się. U mnie 52zł/m2 na materiałach KanTherm i Gorgiel z próbą szczelności i gwarancją
Materiały kupowałem sam (to ważne)


Czysta robocizna to 20zł/m2.
Więc samemu można zejść do 30zł.


Ostateczny koszt ogrzewania podłogowego (106m2):

Rury do podlogówki Kan 800m - 2000zł
Rozdzielacz 9-obw + skrzynka - 811zł
Perlit do zasypki, 2x125l - 56zł
Folia do podłogówki 110m -120zł
Klipsy 800szt - 50zł
Taśma dylatacyjna 125m - 125zł
Drobiazgi (złączki, śrubunki, izolacja) - 200zł
Robocizna - 2100zł

RAZEM - 5462zł (51,50 zł/m2)

A tutaj :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205228-quot-Powr%C3%B3t-z-wielkiej-p%C5%82yty-quot-czyli-indywidualne-parterowe-106m2&p=6371929&viewfull=1#post6371929

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205228-quot-Powr%C3%B3t-z-wielkiej-p%C5%82yty-quot-czyli-indywidualne-parterowe-106m2&p=6375156&viewfull=1#post6375156
można zobaczyć, jak to zostało zrobione

Miałem trzech instalatorów na budowie, aby zobaczyli co jest do zrobienia. Dwaj pozostali policzyli się na 90-110zł/m2.
Materiały chcieli dostarczyć sami ("bo mamy duże rabaty w hurtowniach")
Może i mają. Tylko nie dla klientów....

kravat
03-03-2016, 20:00
700 mb KANblue PE-RT, 2x rozdzielacze Kan po 7 obwodów, złączki Kan ,nyple, manometr, trytytki. Materiał to ~32PLN/m2. Dużo własnej roboty, ale tego nie liczę :)

nigel
03-03-2016, 20:01
Bo zdecydowałeś się na pompę gruntową i dlatego a wiadomo,że DZ kosztuje jak i sama pompa też jest sporo droższa od powietrznej z tego co widzę.
Przy parametrach technicznych obecnych powietrznych gruntowa staje się nie zasadna ekonomicznie.

Powyżej zwykły T-CAP powietrzny 9kW z ciepłomierzem.
Jeśli cena gruntówki byłaby max.2tys.zł wyższa to ok w przeciwnym wypadku nie opłaca się pakować kasy w gruntową chyba,że komuś zbywa ;)
A do tej instalacji wentylacji to chyba złote kanały Ci dali lub co najmniej posrebrzane ;)
http://allegro.pl/kanal-wentylacyjny-75-63-50m-pe-flex-d2p-8-16-mb-i5980860445.html

To jest tak jak się łyka i nie ma rozeznania w cenach...

Co do pompy ciepła, to myślę, że przy tak małym budynku gruntówka wygenerowałaby mniejsze rachunki. Oczywiście nie zakładam, że byłyby one na tyle niższe, żeby opłacało się ją w tym przypadku zastosować. Przy tak małym budynku nie zastanawiałbym się nawet nad gruntówką. Niestety mój budynek jest znacznie większy i do tego słabiej zaizolowany. W moim przypadku zakładam, że różnice w rachunkach będą znaczące. Poza tym nie kierowałem się takimi wskaźnikami jak czas zwrotu inwestycji itp. Wiem, że to nie jest inwestycja, która może się zwrócić.

Co do "łykania" może masz rację. Chciałbym jednak przypomnieć, że z wielu ofert, które otrzymałem wszystkie miały podobne ceny. Nie przeglądałem allegro, bo pompę też mógłbym tam kupić. Ja jednak wolałem kupić wszystko od jednego dostawcy nawet jeżeli kosztowało to 10% drożej. Przy całej inwestycji te 10% to i tak duża kwota. Natomiast jak się coś zp..przy to nikt mi nie powie, że to nie jego wina. Jeżeli przysłowoiowy "Mietek" zrobiłby mi podłogówkę i coś by się zaczęło dziać z pompą lub DZ wykonawca mógłby mi powiedzieć, że problem tkwi w GZ i jemu nic do tego.

Arturo72
03-03-2016, 20:09
Co do pompy ciepła, to myślę, że przy tak małym budynku gruntówka wygenerowałaby mniejsze rachunki. Oczywiście nie zakładam, że byłyby one na tyle niższe, żeby opłacało się ją w tym przypadku zastosować. Przy tak małym budynku nie zastanawiałbym się nawet nad gruntówką. Niestety mój budynek jest znacznie większy i do tego słabiej zaizolowany. W moim przypadku zakładam, że różnice w rachunkach będą znaczące. Poza tym nie kierowałem się takimi wskaźnikami jak czas zwrotu inwestycji itp. Wiem, że to nie jest inwestycja, która może się zwrócić.

Co do "łykania" może masz rację. Chciałbym jednak przypomnieć, że z wielu ofert, które otrzymałem wszystkie miały podobne ceny. Nie przeglądałem allegro, bo pompę też mógłbym tam kupić. Ja jednak wolałem kupić wszystko od jednego dostawcy nawet jeżeli kosztowało to 10% drożej. Przy całej inwestycji te 10% to i tak duża kwota. Natomiast jak się coś zp..przy to nikt mi nie powie, że to nie jego wina. Jeżeli przysłowoiowy "Mietek" zrobiłby mi podłogówkę i coś by się zaczęło dziać z pompą lub DZ wykonawca mógłby mi powiedzieć, że problem tkwi w GZ i jemu nic do tego.
Sądzę że to nie kosztowało Ciebie 10% drożej a min.50% drożej ale to szczegół bo sam piszesz że na kasie Ci nie zależało :)
Masz normalny czyli projektowy dom z WM czyli zapotrzebowanie na ciepło ok.80kWh/m2/rok czyli z cwu powiedzmy jakieś 20000kWh i gruntowa da Ci z tego 5000kWh czyli 1500zl a powietrzna niech będzie nawet 6600kWh czyli 2000zl. Różnica roczna w rachunkach to 500zł a w inwestycji 20000zl.
Nieźle ale widocznie zbywa Ci kasy co zresztą przyznajesz ;)

imrahil
03-03-2016, 20:16
70zł/m2 to jak sobie sam zrobisz lub jak to zrobi Mietek. Normalne ceny są od 100zł/m2.
WM z markowym reku to materiały 10-12tys zł. jeśli policzysz wszystko włącznie z wyrzutnią i czerpnią, kanałami porządnie ocieplonymi. Nie jakaś prowizorka z folią spożywczą itd.
Gruntowa - tu się zgadzam w 100%. Do takiego domku to po prostu się nie opłaca. Można prądem, gazem, pompą ciepła PW. W zależności od zapotrzebowania na ciepło i gotówki.

- co do podłogówki, to bzdury, wystarczy poszukać. u mnie coś około 65 zł (robocizna + materiał, cena z VAT 8%, próba szczelności i gwarancja), osprzęt Wavin lub KAN do wyboru - nie wiem czy to wystarczająco markowe
- co do WM, to zapewne taką dostałbym też cenę za całość, ale rekuperator można zakupić z rozruchem, kanały łatwo samemu zainstalować
- gruntowa w tej cenie kompletnie nieopłacalna

sylwia i jarek
03-03-2016, 20:42
Nigel,słabo szukałeś skoro nie znalazłeś tańszych ofert .

mkm silesia
03-03-2016, 20:46
A ja w przyszłym sezonie będę dokładał klientom z zaliczek branych od następnych w ten sposób będę zbankrutowany, bezkonkurencyjny i wielbiony na forum murator
Ady mieć mniejsze długi będę robił partacko oszczędzając na materiałach i zatrudnię podwykonawców którym nie zapłacę - powiem tylko że przykład dał jak to się robi Artur działając wspólnie i w porozumieniu z M.
I nie liczcie drodzy forumowicze zajmujący się innymi "rzeczami" że dam wam zarobić bo nie będzie mnie stać na wasze usługi więc też zbiedniejecie.
Jak w tym kawale gdzie w piekle kotła z polakami nikt nie pilnuje bo jak który próbuje to reszta go wciąga oj głupi ten naród.

sylwia i jarek
03-03-2016, 20:52
I uprzedzam zarzut i pytanie,wystarczy wejść na wątki o polskich pompach,znaleźć najbliźszego przedstawiciela na stronie producenta i po ok. 2 dniach masz wyceny oscylujące w granicach 55 tyś za komplet( pompa ,podłogówka,kolektor,kotłownia) biorąc pod uwagę wielkość pompy i podłogówki jaką posiadasz.

nigel
03-03-2016, 20:53
Sądzę że to nie kosztowało Ciebie 10% drożej a min.50% drożej ale to szczegół bo sam piszesz że na kasie Ci nie zależało :)
Masz normalny czyli projektowy dom z WM czyli zapotrzebowanie na ciepło ok.80kWh/m2/rok czyli z cwu powiedzmy jakieś 20000kWh i gruntowa da Ci z tego 5000kWh czyli 1500zl a powietrzna niech będzie nawet 6600kWh czyli 2000zl. Różnica roczna w rachunkach to 500zł a w inwestycji 20000zl.
Nieźle ale widocznie zbywa Ci kasy co zresztą przyznajesz ;)

50% w stosunku do czego? Bo jeżeli byłbyś w stanie wykonać to wszystko 50% taniej, to wielu forumowiczów będzie bardzo zainteresowanych. U mnie niestety już za późno. Jeżeli te 50% jest w stosunku do PC PW to ina sprawa.

To czy mnie stać na zbytki to jest kwestia na inny temat. Obliczenia bardzo fajne, tylko na jakiej podstawie wykonane? Zrobiłeś mi darmowe OZC? Skąd to zapotrzebowanie? W ofercie na wykonanie tego wszystkiego na takiej samej podstawie określili 55kW/m2/rok, a zapotrzebowanie im wyszło 24000kWh/rok.Przypominam, że według OZC wykonanego przez jednego z najbardziej poważanych specjalistów na forach wynosi 10890kWh na CO.
Chciałbym się jeszcze odnieść do tych 500 PLN. Nawet jeżeli jest to prawdą, to mi właśnie na tym zależało, żebym później miał taniej. A co z PC PW jak przyjdzie naprawdę ostra zima? Czy stosunek kosztów będzie wyglądał tak samo jak będziesz jechał na grzałkach? Nie mam nic do powietrznych pomp ciepła. Ja po prostu chciałem mieć gruntówkę i nie będę Cię przekonywał, że jest lepsza mimo, że tak uważam. Co do kasy to jak mnie było na nią stać to ją kupiłem, a czy będę zadowolony okaże się po rozruchu.

Arturo72
03-03-2016, 20:53
mkm,patrzysz z punktu widzenia sprzedawcy i instalatora.
Niestety poza tą jedną wpadką mój sposób na budowę domu,tanio a dobrze się sprawdził.
Począwszy od fundamentów a skończywszy na wykonczeniowce.
A jak się sprawdził to i teraz podpowiadam jak może być tanio i dobrze.

Arturo72
03-03-2016, 21:02
50% w stosunku do czego? Bo jeżeli byłbyś w stanie wykonać to wszystko 50% taniej, to wielu forumowiczów będzie bardzo zainteresowanych. U mnie niestety już za późno. Jeżeli te 50% jest w stosunku do PC PW to ina sprawa.

To czy mnie stać na zbytki to jest kwestia na inny temat. Obliczenia bardzo fajne, tylko na jakiej podstawie wykonane? Zrobiłeś mi darmowe OZC? Skąd to zapotrzebowanie? W ofercie na wykonanie tego wszystkiego na takiej samej podstawie określili 55kW/m2/rok, a zapotrzebowanie im wyszło 24000kWh/rok.Przypominam, że według OZC wykonanego przez jednego z najbardziej poważanych specjalistów na forach wynosi 10890kWh na CO.
Chciałbym się jeszcze odnieść do tych 500 PLN. Nawet jeżeli jest to prawdą, to mi właśnie na tym zależało, żebym później miał taniej. A co z PC PW jak przyjdzie naprawdę ostra zima? Czy stosunek kosztów będzie wyglądał tak samo jak będziesz jechał na grzałkach? Nie mam nic do powietrznych pomp ciepła. Ja po prostu chciałem mieć gruntówkę i nie będę Cię przekonywał, że jest lepsza mimo, że tak uważam. Co do kasy to jak mnie było na nią stać to ją kupiłem, a czy będę zadowolony okaże się po rozruchu.
Projekt wentylacji masz gotowy na allegro za 200zl,OZC podobnie.
Masz projekt kupujesz SAM materiały do wentylacji której koszt nie przekroczy jak pisałem 3000zl,kupujesz reku niech będzie za 8000zl. Znajdujesz facia który rozlozy Ci kanały wg projektu za 1000zl spokojnie.
Masz już 8000zl w kieszeni.
Masz OZC,szukasz źródła ciepła pod dane z OZC.Sądzę,że twoje zaciemnienie o powietrznych grzejacych na grzalkach w mrozy jest związane z ciemnogrodem dla których zamach był ;)

Jesteś bogatym facetem któremu nie zależy na kasie to ok ale nie mów bzdur że smiejesz się z wycen na forach bo z Ciebie można się śmiać bo robisz z siebie klowna,ba owieczke do strzyzenia takim pisaniem i lykaniem tego typu ofert.

sylwia i jarek
03-03-2016, 21:03
Silesia,czy to sarkazm czy przesada? Przyjeżdża firma na budowę i wycenia np. podłogòwkę na 80 zł za metr,klient jedzie do hurtowni z wykazem materiałów,ktòre mają być wykorzystane,aby dla własnej ciekawości dowiedzieć się jaki jest ich koszt. I tu niespodzianka,kròtkie negocjacje i firma godzi się zrobić podłogòwkę za 50 zł za metr z tych samych materiałów. Wydaje mi się,że inwestorzy też nauczyli się liczyć pieniądze i przeliczać wartość wykonanej pracy,a nie tylko z pokorą przyjmować wyceny.A przykład jest z autopsji.

mkm silesia
03-03-2016, 21:06
mkm,patrzysz z punktu widzenia sprzedawcy i instalatora.
Niestety poza tą jedną wpadką mój sposób na budowę domu,tanio a dobrze się sprawdził.
Począwszy od fundamentów a skończywszy na wykonczeniowce.
A jak się sprawdził to i teraz podpowiadam jak może być tanio i dobrze.

tak tak to się sprawdza dlatego jesteśmy i będziemy biednym narodem - urlopy w odróżnieniu od niemców i polaków na emigracji spędzamy dorabiając na fuchach, po pracy dłubiemy w garażu przy samochodzie zamiast spędzać czas z rodziną itd. itp. co zrobić taka chora mentalność może wynikająca z tego że przez kilka pokoleń to państwo nie było "nasze" a potem komuna też zrobiła swoje

nigel
03-03-2016, 21:07
I uprzedzam zarzut i pytanie,wystarczy wejść na wątki o polskich pompach,znaleźć najbliźszego przedstawiciela na stronie producenta i po ok. 2 dniach masz wyceny oscylujące w granicach 55 tyś za komplet( pompa ,podłogówka,kolektor,kotłownia) biorąc pod uwagę wielkość pompy i podłogówki jaką posiadasz.

OK

U mnie pompa 31 000, podłogówka zaokrąglając 20 000 i odwierty 24000 i kotłownia. Razem wychodzi 81 000,00. Nie wchodziłem wcześniej na fora, a już na pewno na fora o polskich PC. Uważam jednak, że za podłogówkę i za DZ zapłaciłem uczciwą cenę. Droga była pompa ciepła, ale taką sobie wybrałem no i kotłownia 5900 za trochę rurek i dwa dni pracy.

Czyli za podłogówkę 20000 plus odwierty 270m 24000 daje 44 000. Czy te polskie pompy kosztują 11000,00?

sylwia i jarek
03-03-2016, 21:12
Nie,polskie pompy kosztują 18 tyś.,ale jeśli zamawiasz całą instalację to cała reszta wychodzi taniej,w szczegòlności podłogòwka i kolektor.

mkm silesia
03-03-2016, 21:16
Silesia,czy to sarkazm czy przesada? Przyjeżdża firma na budowę i wycenia np. podłogòwkę na 80 zł za metr,klient jedzie do hurtowni z wykazem materiałów,ktòre mają być wykorzystane,aby dla własnej ciekawości dowiedzieć się jaki jest ich koszt. I tu niespodzianka,kròtkie negocjacje i firma godzi się zrobić podłogòwkę za 50 zł za metr z tych samych materiałów. Wydaje mi się,że inwestorzy też nauczyli się liczyć pieniądze i przeliczać wartość wykonanej pracy,a nie tylko z pokorą przyjmować wyceny.A przykład jest z autopsji.

U naszych biednych sąsiadów z zachodu w hurtowni najpierw zapytają cię o ichni pkd czyli czy firma "tym się zajmuje" zapewne dlatego są "biedni" inaczej i jako zwykły konsument pocałujesz klamkę ale też w swojej pracy zarobisz tyle że nie interesuje cię bieganie po hurtowniach.

Przykład tynków 10 ofert różnica 2 euro CENTY na m2 jak ktoś ma taniej to znaczy że oszukuje na podatkach, pracownikach, materiałach, następnie kontrola i trzepanko wszystkiego łącznie z urlopami pracowników oraz kara za dumping o ile reszta ok - to informacje od polaka który kończył tam studia i pracuje jako kier. budów

nigel
03-03-2016, 21:28
Projekt wentylacji masz gotowy na allegro za 200zl,OZC podobnie.
Masz projekt kupujesz SAM materiały do wentylacji której koszt nie przekroczy jak pisałem 3000zl,kupujesz reku niech będzie za 8000zl. Znajdujesz facia który rozlozy Ci kanały wg projektu za 1000zl spokojnie.
Masz już 8000zl w kieszeni.
Masz OZC,szukasz źródła ciepła pod dane z OZC.Sądzę,że twoje zaciemnienie o powietrznych grzejacych na grzalkach w mrozy jest związane z ciemnogrodem dla których zamach był ;)

Jesteś bogatym facetem któremu nie zależy na kasie to ok ale nie mów bzdur że smiejesz się z wycen na forach bo z Ciebie można się śmiać bo robisz z siebie klowna,ba owieczke do strzyzenia takim pisaniem i lykaniem tego typu ofert.

No dobra. Ostrzygli mnie na wentylacji. OK. Proszę Cię jeszcze o komentarz do podłogówki, dolnego źródła i może samej PC. Tylko proszę Cię daruj sobie teksty typu klown, czy ciemnogród. Tak się zaciąłeś na tej powietrznej pompie, że każde moje złe słowo na jej temat skutkuje atakiem agresji z Twojej strony. Poza tym ciągle ta moja kasa. Czy masz do mnie pretensje o to, że zarabiam pieniądze?

Jak bym nie miał kasy to bym sobie kupił kocioł na pellet, albo bym nie budował domu. Proszę Cię zostawmy już kwestię mojej majętności. Twoja mnie nie interesuje.

sylwia i jarek
03-03-2016, 21:30
Silesia, fakt jest taki,że z powodu wyjazdu potężnej armii fachowcòw ceny robocizny w budowlance osiągnęły poziom zbliżony do cen zachodnich,nie możesz mieć więc pretensji,że inwestorzy bronią się przed tak dużym wzrostem cen za usługi w tej branży jaki nastąpił w ostatnich 3-5 latach. Ludzie chcą wiedzieć za co płacą,ile za materiał,a ile za robociznę,bo firmy najchętniej posługują się ogòlną wyceną z kwotami,ktòre potrafią często przyprawić o palpitacje serca. A skoro jak domyślam się z twoich postòw jesteś za tym,aby każdy w tym kraju zarobił porównywalnie i dobrze,to dlaczego akurat w budowlance mamy płacić za usługi więcej niż w innych branżach? I nie powielaj stereotypòw,że jeśli ktoś robi taniej to nieuczciwie,bez podatków itp.

Arturo72
03-03-2016, 21:33
No dobra. Ostrzygli mnie na wentylacji. OK. Proszę Cię jeszcze o komentarz do podłogówki, dolnego źródła i może samej PC. Tylko proszę Cię daruj sobie teksty typu klown, czy ciemnogród. Tak się zaciąłeś na tej powietrznej pompie, że każde moje złe słowo na jej temat skutkuje atakiem agresji z Twojej strony. Poza tym ciągle ta moja kasa. Czy masz do mnie pretensje o to, że zarabiam pieniądze?

Jak bym nie miał kasy to bym sobie kupił kocioł na pellet, albo bym nie budował domu. Proszę Cię zostawmy już kwestię mojej majętności. Twoja mnie nie interesuje.
Wzbuzylo mnie to ze smiejesz się z "cudownych" cen instalacji o jakich czytasz na forach a widać że to ty sam mnóstwo kasy przeplaciles a inwestorzy którzy pisali o takich cenach byli poprostu bardziej zaradni od Ciebie.

okobar
03-03-2016, 21:34
drogie te wasze wyceny, oj drogie

po prostu słabo szukaliście...

sam jak szukałem miałem około 40-50 wycen...
najlepsze (najtańsze) za kompleksową instalację miał Sofath i GHS ....


ale na jedną i drugą firmę trafiłem dzięki forum muratora, gdzieś tak po około rocznych poszukiwaniach

Arturo72
03-03-2016, 21:40
drogie te wasze wyceny, oj drogie

po prostu słabo szukaliście...

sam jak szukałem miałem około 40-50 wycen...
najlepsze (najtańsze) za kompleksową instalację miał Sofath i GHS ....


ale na jedną i drugą firmę trafiłem dzięki forum muratora, gdzieś tak po około rocznych poszukiwaniach
GHS znam i też polece bo mają fajne ceny chociaż jedynie gruntowki które uważam za bezsens ;)
Mało co a byłbym ich klientem ale na chinke z odwiertami za 20tys.zł za całość :)

mkm silesia
03-03-2016, 21:42
Silesia, fakt jest taki,że z powodu wyjazdu potężnej armii fachowcòw ceny robocizny w budowlance osiągnęły poziom zbliżony do cen zachodnich,nie możesz mieć więc pretensji,że inwestorzy bronią się przed tak dużym wzrostem cen za usługi w tej branży jaki nastąpił w ostatnich 3-5 latach. Ludzie chcą wiedzieć za co płacą,ile za materiał,a ile za robociznę,bo firmy najchętniej posługują się ogòlną wyceną z kwotami,ktòre potrafią często przyprawić o palpitacje serca. A skoro jak domyślam się z twoich postòw jesteś za tym,aby każdy w tym kraju zarobił porównywalnie i dobrze,to dlaczego akurat w budowlance mamy płacić za usługi więcej niż w innych branżach? I nie powielaj stereotypòw,że jeśli ktoś robi taniej to nieuczciwie,bez podatków itp.

powiem ci że dalej będą wyjeżdżać więc niedługo albo ukraincy albo urlop i własnoręcznie np. z rodziną jak to było za komuny wybudujesz sobie sam.
innym wyjściem jest równanie do zachodu ale w pl jak widać się nie da
p.s. mam informacje i z hurtowni i od zaprzyjaźnionych instalatorów że w tym sezonie szykuje się duży nabór chętnych do pracy (bo co bardziej kumaci pojechali pracować za funty lub euro) tak wiec jest szansa że będę miał co poprawiać po "świerzych" nabytkach

wihajster
03-03-2016, 21:53
Przykład tynków 10 ofert różnica 2 euro CENTY na m2 jak ktoś ma taniej to znaczy że oszukuje na podatkach, pracownikach, materiałach, następnie kontrola i trzepanko wszystkiego łącznie z urlopami pracowników oraz kara za dumping o ile reszta ok - to informacje od polaka który kończył tam studia i pracuje jako kier. budów

Echhhh, jak Tobie marzy się komuna... Ceny odgórnie regulowane, kto się wychyli to w łeb go ;)
Ty mkm jesteś niereformowalny -bez urazy ;)

To co podajesz za "wzorzec gospodarki" czasami podpada pod zmowę cenową -już bywały przypadki że wielkie firmy płaciły spore kary za "porozumienia cenowe"...

mkm silesia
03-03-2016, 21:56
Echhhh, jak Tobie marzy się komuna... Ceny odgórnie regulowane, kto się wychyli to w łeb go ;)
Ty mkm jesteś niereformowalny -bez urazy ;)

To co podajesz za "wzorzec gospodarki" czasami podpada pod zmowę cenową -już bywały przypadki że wielkie firmy płaciły spore kary za "porozumienia cenowe"...

opisuje rzeczywistość a ty konfabulujesz na temat zmowy cenowej
w moim przekonaniu to akurat jest dbanie o uczciwą konkurencję a więc wszyscy płacimy podatki i pracownikom też (łącznie z zus itp.)

nigel
03-03-2016, 22:00
Wzbuzylo mnie to ze smiejesz się z "cudownych" cen instalacji o jakich czytasz na forach a widać że to ty sam mnóstwo kasy przeplaciles a inwestorzy którzy pisali o takich cenach byli poprostu bardziej zaradni od Ciebie.

Wreszcie odpowiedź o jaką mi chodziło. Teraz mogę spróbować podjąć polemikę. Ustaliliśmy, że zostałem "ostrzyżony " na wentylacji. Trudno. Nic już na to nie poradzę. Wszystkie z przedstawionych ofert oscylowały w podobnych kwotach. Pompa ciepła kosztowała tyle ile musiała kosztować. Dla potwierdzenia link z allegro:

http://allegro.pl/nibe-pompa-ciepla-f1255-16-kw-i6020483233.html

Cenowo polskie pompy są bezkonkurencyjne (18000,00). Nie chcę wchodzić w dyskusję dotyczącą jakości. Chciałem NIBE i już. Co więcej wybrałem najdroższą odpowiednią dla mojego budynku. Zrobiłem to świadomie, i tutaj o strzyżeniu nie ma mowy. Chyba, że pokażesz mi tańszą ofertę na to urządzenie.

Co do odwiertów nie sądzę, abyś znalazł ekipę, która wykona je metodą udarową taniej niż 90PLN/m.
Podłogówka 240m2 za 19800 - uważam, że jest to uczciwa cena, jeżeli biorę do wykonania firmę.

Śmiałem się dlatego, że z wszystkich kilkunastu ofert, które dostałem nie znalazłem ani jednej gdzie wyżej wymienione artykuły czyli pompa ciepła NIBE, 240m2 podłogówki, 270mb kolektora pionowego i kotłowni miałyby kosztować 55 000,00. Nawet się do takiej kwoty nie zbliżały.

Arturo72
03-03-2016, 22:15
Śmiałem się dlatego, że z wszystkich kilkunastu ofert, które dostałem nie znalazłem ani jednej gdzie wyżej wymienione artykuły czyli pompa ciepła NIBE, 240m2 podłogówki, 270mb kolektora pionowego i kotłowni miałyby kosztować 55 000,00. Nawet się do takiej kwoty nie zbliżały.
Bo może Nibe a tym bardziej gruntowa to marka jedynie dla nie świadomych klientów których wiadomo że można loic na cenach i dlatego potraktowali Cię wszyscy jak typową owce do strzyżenia ?

fotohobby
03-03-2016, 23:16
U naszych biednych sąsiadów z zachodu w hurtowni najpierw zapytają cię o ichni pkd czyli czy firma "tym się zajmuje" zapewne dlatego są "biedni" inaczej i jako zwykły konsument pocałujesz klamkę ale też w swojej pracy zarobisz tyle że nie interesuje cię bieganie po hurtowniach.



Prosze cię....
Dostałem kompleksową ofertę na ogrzewanie.
Zawarty tam był kocioł Junkers Cerapur Smart 14kW za 4400 zł (na 8% VAT), podczas kiedy w SKLEPIE można go dostać za 3800 i to na 23% VAT.
I nie pisz mi bzdur o PKD, bo kotły ani w PL, ani w DE nie się towarem, który jest zakazany w powszechnym obrocie.
I jak Muller chce kupić kocioł, czy pompę, to sobie kupi nawet na ebay, z dostawą do domu, tak jak my na allegro.
Wracając do oferty - zawierała jeszcze koszt transportu (200zł) i "koszty logistyczne" - 400zł

Podłogówka za 110zł, patrząc na to, ile czasu to zajmuje to kolejny absurd....

asaselllo
03-03-2016, 23:17
Podłogówkę wykonywałem 5 lat temu więc moje ceny są pewnie nieaktualne.... Płaciłem 95zł za m2. Styropian (średnio 10cm -15 na parterze i 5 na górze), folia rurki wavin. Cena obejmowała również montaż trzech mosiężnych rozdzielaczy z rotamerami oraz wylewkę z miksokreta -12cm. Pompa powietrzna panasonica 17tys zł + 2tyś montaż. O dotacjach nie będę wspominał bo teraz są już inne zasady możliwości dofinansowania. Wentylacja Onyx Classic 550 6100 zł. Rury ocynk położyłem z kumplami przez weekend. Wydałem na nie + dodatki 4800 zł.
Dom 300m2
Najwięcej zapłaciłem 1800 zł za co i cwu rocznie. W tym roku, jak i w dwóch poprzednich wyjdzie zdecydowanie poniżej 1500 zł (na dziś jest to 920 zł licząc od października). SCOP roczny nie wyszedł mi jeszcze poniżej 4.
Chcę dodać, że pierwotnie uparłem się na pompę gruntową, jednak możliwości finansowe nie pozwoliły mi na jej zakup. Najniższą ofertę dostałem na blisko 80 tyś zł. Byłem załamany bo przecież nawet komina nie miałem. Zacząłem rozglądać się za powietrznymi pompami. Odwiedziłem 14 użytkowników różnych pomp. Dopiero to upewniło mnie, że powietrzna pompa jest warta uwagi.
Teraz jestem wdzięczny losowi, że wówczas nie było mnie stać na pompę gruntową. Zyski z jej posiadania w stosunku do pompy powietrznej byłyby marginalne a komfort grzania identyczny. Dziwi mnie w ogóle polemika o zasadności montowania pompy gruntowej do domów mniejszych niż mój. Tłumaczę to sobie tylko bojaźnią przed nieznanym, złym doradztwem, czasem może snobizmem? oczywiście nie obrażając nikogo.

Pratchawiec
03-03-2016, 23:41
tak tak to się sprawdza dlatego jesteśmy i będziemy biednym narodem - urlopy w odróżnieniu od niemców i polaków na emigracji spędzamy dorabiając na fuchach, po pracy dłubiemy w garażu przy samochodzie zamiast spędzać czas z rodziną itd. itp. co zrobić taka chora mentalność może wynikająca z tego że przez kilka pokoleń to państwo nie było "nasze" a potem komuna też zrobiła swoje

Witam

Widzisz MKM, nam inwestorom chodzi o nasze a nie twoje urlopy.
Chcesz mieć spolegliwych nie targujących się klientów? Przenieś interes do Niemiec.
Urlopy komfortowo spędzaj w Polsce - najlepiej w Rudzie Śląskiej.

Pozdrawiam z pogranicza

Pratchawiec

fachman19
04-03-2016, 05:38
Witam

Widzisz MKM, nam inwestorom chodzi o nasze a nie twoje urlopy.
Chcesz mieć spolegliwych nie targujących się klientów? Przenieś interes do Niemiec.
Urlopy komfortowo spędzaj w Polsce - najlepiej w Rudzie Śląskiej.

Pozdrawiam z pogranicza

Pratchawiec

Kolego
Zakładam ,że gdzieś pracujesz i dziwię się jak traktujesz potencjalnego klienta kolegę mkm .
Przecież on zarabia ,żeby skorzystać z twoich usług .

fotohobby
04-03-2016, 07:02
opisuje rzeczywistość a ty konfabulujesz na temat zmowy cenowej
w moim przekonaniu to akurat jest dbanie o uczciwą konkurencję a więc wszyscy płacimy podatki i pracownikom też (łącznie z zus itp.)

Nie wiem, jak jest "w tynkach", ale przy remontach autostrad różnice dochodzą do 15% i to nie jest nic dziwnego i nikt nikogo po sądach nie włóczy, dlatego,że dał tańszą ofertę.
Coś mi się wydaje, że te Twoje 2 centy różnicy na m2 trzeba włożyć między bajki... No, ale nic, kuzyn w DE chce w tym roku rozpocząć budowę, to zweryfikujemy....

fotohobby
04-03-2016, 07:05
Kolego
Zakładam ,że gdzieś pracujesz i dziwię się jak traktujesz potencjalnego klienta kolegę mkm .
Przecież on zarabia ,żeby skorzystać z twoich usług .

Gdybym musiał zrobić podłogówkę za 110zł/m2 a wszystkie oferty różniłyby się o 2zł, jak w idealnym świecie kolegi mkm, to jakiś inny sprzedawca/producent straciłby we mnie klienta, bo nie miałbym już za co kupić u nich, to co kupiłem za zaoszczędzone środki.

nigel
04-03-2016, 07:35
Bo może Nibe a tym bardziej gruntowa to marka jedynie dla nie świadomych klientów których wiadomo że można loic na cenach i dlatego potraktowali Cię wszyscy jak typową owce do strzyżenia ?

No dobra. Odniosłeś się tylko do PC. Nie kwestionujesz cen DZ i podłogówki. Może masz rację, że Nibe jest producentem nastawionym na bezmyślnych zjadaczy chleba, którzy nie patrzą co kupują a biorą to co im się podsuwa. Oprócz Nibe jest jeszcze kilka renomowanych firm, które mają podobne,a nawet wyższe ceny (IVT, Alfa itd.). Jak zatem wyjaśnisz fakt, że Nibe ma najwyższy udział na rynku pomp ciepła w Polsce? Mieszkają tu same "owieczki"? Spróbuję użyć tutaj porównania motoryzacyjnego (żeby nikogo nie urazić nie będę porównywał Mercedesa do Malucha). Wyobraź sobie, że idziesz kupić nowe auto. Przykładowo bierzesz pod uwagę samochody klasy średniej. Idziesz do salonu Mazdy, gdzie za auto w praktycznie pełnym wyposażeniu zapłacisz 120k. Ale tobie podoba się Audi. Idziesz do salonu i sprzedawca proponuje Ci auto o podobnym wyposażeniu za 180k. Żeby zejść do 150k zaczynasz "obierać" go z wyposażenia. Jednak decydujesz się na Audi. Czy marka Audi "potraktowała Cię jak typową owcę do strzyżenia"? Nie, Audi po prostu tyle kosztuje. U mnie tak samo zdecydowałem się na Nibe, bo uważam (mogę się oczywiście mylić), ale takie jest moje przekonanie, że ta marka w porównaniu do polskich PC to jak Audi do Mazdy.
Co do tego czy gruntowa, czy powietrzna - przy coraz to lepszych parametrach pomp powietrznych gruntówka jest mimo wszystko przynajmniej na razie sprawniejsza. Fakt, że jest droższa o dolne źródło nie świadczy o tym, że ktoś został naciągnięty na droższą instalację. Po prostu stać go na system grzewczy zapewniający większe bezpieczeństwo i niższe koszty użytkowania zwłaszcza w niskich zakresach temperatur zewnętrznych. Możesz sobie oczywiście dalej przekonywać wszystkich, że realne oferty od firm instalatorskich to naciąganie bezmyślnych inwestorów i że jedynym słusznym źródłem ciepła do domu jest PC powietrzna. Póki co nie znalazłem ani jednej przewagi powietrznej pompy ciepła nad gruntową poza ceną inwestycji. A jeżeli ktoś chce przeznaczyć większe środki na gruntówkę to nie znaczy, że na starcie jest ostrzyżony.

Arturo72
04-03-2016, 08:44
Coś mi się wydaje,że trwa akcja promocyjna niektórych firm ;)
Dla mnie możesz mieć i złotą tą pompę czy reku jak Cię stać na to ale nie opowiadaj proszę bzdur bo można mieć lepiej i taniej zdecydowanie. Ty wybierasz drogo i wcale nie lepiej to ok,Twój wybór.
Porównując do aut Ty masz Audi Q7 w dieslu potrzebne jedynie na dojazd 2km dziennie a ja do tego celu mam A4 w benzynie,Ty wydales 300 a ja 100,Ty wydasz na benzynę 100zl ja 120zl czyj zakup był rozsądny ?Pewno twój bo mniej płacisz za dojazd ;)

map78
04-03-2016, 09:17
Ciężko urządzenie grzewcze porównywać do samochodu, bo urządzenie grzewcze nie jest na pokaz. Najczęściej jest zamknięte w najciemniejszym kącie domu i ma za zadanie dostarczyć ciepła, bezawaryjnie i bezobsługowo (mowa o pompach;)) Firma, cena, kolor, itp mają tu trzeciorzędne znaczenie...

Pratchawiec
04-03-2016, 09:28
Kolego
Zakładam ,że gdzieś pracujesz i dziwię się jak traktujesz potencjalnego klienta kolegę mkm .
Przecież on zarabia ,żeby skorzystać z twoich usług .

Witam

Zapewniam Cię, że MKM zanim skorzysta z moich usług, rozejrzy się wkoło (internet, znajomi, itp).
Z dużym prawdopodobieństwem będzie się targował i przedstawiał oferty konkurentów.
Punkt widzenia zależy ......

Pozdrawiam

Pratchawiec

okobar
04-03-2016, 09:34
.... a ja do tego celu mam A4 w benzynie,Ty wydales 300 a ja 100,Ty wydasz na benzynę 100zl ja 120zl czyj zakup był rozsądny ?Pewno twój bo mniej płacisz za dojazd ;)


A4? weź Seata Exeo, będzie to samo a taniej :)

a poza tym dobrze mówisz - kto chce ma Nibe, kto nie chce ma coś innego...

Arturo72
04-03-2016, 09:35
Witam

Zapewniam Cię, że MKM zanim skorzysta z moich usług, rozejrzy się wkoło (internet, znajomi, itp).
Z dużym prawdopodobieństwem będzie się targował i przedstawiał oferty konkurentów.
Punkt widzenia zależy ......

Pozdrawiam

Pratchawiec
Dokładnie na tym to polega :)
Nawet "bogaci" sąsiedzi z Niemiec przyjeżdżają na zakupy do Polski gdzie jest coś o 2 centy taniej niż u nich :)

lukasza
04-03-2016, 10:06
Witam forumowiczów
Jako, że jestem tu nowy i nie zorientowany w rynku- zwracam się z prośbą o ocenę wyceny instalacji pompy ciepła (gruntowej)
Województwo Podlaskie , dom parterowy 108 m2 pow użytkowej +garaż

Jacku masz dom zaledwie 108m2.
Jeśli dobrze go docieplisz - czyli do planowanych cm styropianu i wełny- dołożysz jeszcze po kilka CM to dom może pobrać 50kWh-70kWh/m2/rok.
Czyli może być to 5500-7500 kWh rocznie na ogrzewanie,
To koszt w nocnej taryfie przy założeniu że potrzebujesz średnio 6500kWh ok 1750 zł - rocznie!
Czysty prąd.

Dojdzie Ci jeszcze koszt CWU ale to z wpisów na forum maks 50zł/msc. Czyli 600zł rocznie. Zatem tak mały dom rocznie CO i CWU ogrzeje prądem za ok 2350zł. MAKS 2500zł.

Czy jest teraz sens inwestować 70 000 zł w odwierty, pompę ciepła i robociznę (może być mniej niż 70 tys bo w robociźnie jest koszt prac nad podłogówką).

Policz ile oszczędzisz wycenionym sytemem COP 4: Jakieś 1600-1800zł, średnio 1700zł rocznie. Czyli zwrot ponad 35 lat!


1. Instalacja ogrzewania podłogowego (bez grzejników łazienkowych):
- rozdzielacze, szafki podtynkowe
- osprzęt przyłączeniowy
- rurociągi instalacyjne, kształtki i izolacje
- rury do ogrzewania podłogowego
- folia ogrzewania podłogowego
- materiały pomocnicze
Cena netto : 11670.00 PLN

Są tutaj osoby co piszą o cenie podłogówki 60zł/m2. To może i cena możliwa ale z pewnością kosztem ZUS itp. Inni podają ceny 90-110zł. Myślę zatem że w okolicy 10-12 tys możesz zrobić podłogówkę u legalnego wykonawcy. Przy czym to 10-13 tys to cena brutto materiał i robocizna. System OP - ogrzewanie podłogowe - to jest instalacja powszechna i wykonawców na nią jest wielu.


3. Wykonanie źródła ciepła dla pompy solanka/woda – kolektor pionowy:
- odwierty sonda pionowa Ø 40 mm – 160 m
- glikol
- materiały pomocnicze
Cena netto: 13600.00 PLN
4. Kotłownia :
- pompa ciepła firmy VIESSMANN VITOCAL 222-G 5,9 kW
- osprzęt kotłowni
- materiały pomocnicze
Cena netto : 27428.00 PLN

Inwestycja rzędu 41 tys netto + robocizna czyli razem brutto pewnie grubo ponad 45 000zł. Jak pisałem wyżej czy jest sens tyle PLN wydać na 108m2?
Zapewniam Cię że jak zrobisz OZC za 400-500zł i poznasz jak różne warianty ocieplenia wpływają na zużycie kWh domu to szybko dojdziesz do wniosku, że lepiej i taniej jest ocieplić niż od razu kupować za gigantyczne pieniądze system grzewczy.

Z OZC poznasz realnie ile twój dom weźmie kWh na 1 m2 rocznie. DO tego dolicz sobie średnio 800KWh na 1 osobę na CWU rocznie. Poznasz moc źródła ciepła jaką musisz mieć w domu w Twojej strefie: Łomża i dla Twojej temperatury w domu. Wszak 2 takie same domu w rożnych strefach klimatycznych Polski i z różną temperaturą wewnętrzną mogą różnić się wynikami o 50%.
Wtedy z 99,9% pewnością będziesz mógł dobrać system grzewczy i jego moc. Przy gazie ma to małe znaczenie bo moc kotłów gazowych jest duża i jej wzrost tani. Przy PC ma to ogromne znaczenie i decyduje np: kiedy załączy się grzałka i ile % pobierzesz w 2 taryfie.

Pamiętaj jak dom dobrze ocieplisz (docieplisz) to rachunki winny nie przekroczyć 2500zł grzane 100% prądem w 2 taryfie - co jest łatwe przy samym prądzie bo moc masz niemal nieograniczoną . Zatem nawet mała pompa ciepła np; powietrzna się u Ciebie sprawdzi. Nawet niech się grzałka załączy we kilka dni w nocy, nawet niech pójdzie 30% w drogiej taryfie to średnio i tak rachunki 2x Ci zbije, CWU ogrzeje cały rok. takie PC można kupić na gotowo za 18-22 000 zł. To już MOC oszczędności w stosunku do odwiertów. Przy tych odwiertach to nawet dom grzany gazem się opłaci docieplić i grzać gazem a nie kupować PC z odwiertami.



5. Instalacja wentylacji mechanicznej:
- rekuperator DOMEKT REGO 400 PE
- rury, kształtki wentylacyjne
- materiały pomocnicze
Cena netto : 15700.00 PLN
7. Robocizna:
- montaż instalacji centralnego ogrzewania podłogowego
- montaż instalacji wod. – kan.
- montaż pompy ciepła
- montaż wentylacji mechanicznej
- uruchomienie w/w instalacji
Cena netto: 13200.00 PLN

Zatem rekuperacja to koszt rzędu 15,7+ coś z robocizny netto. Brutto może być to koszt 20 000zł.
Poczytaj sobie watek wentylacja. Chyba każdy tam już napisał, że rekuperator nigdy się nie zwróci w rachunkach za ogrzewanie. No może jak ktoś grzeje 250m2 gazem z butli lub olejem w domu średnio ocieplonym i ma rachunki rzędu >10 000zł rocznie, a znam takich z ponad 12 000zł.
W domu z rachunkiem 2500zł, a z PC rachunkiem 1500zł rekuperator się nie opłaci.
Rekuperator to bardziej komfort i Ja Ci go polecam, ale zwykły i prosty rekuperator. Prosta budowa, niezawodność, tanie filtry lub filtry do mycia. Jak kupisz go za 4000zł i zamontujesz za 3000zł to ma sens. W parterówce łatwo jest montować rury do reku nad sufitem. Jak poddasze jest nieużytkowe to można i ocieplenie tego wełną jest tanie i szybkie.
Także czy rekuperator ma sprawność 65% czy 91% to już bez znaczenia w domu bo i tak na siebie nie zarobi w PLN a komfort dają oba.
Tu można tylko pomyśleć o zabezpieczeniu zamrażania, sterowniku tygodniowym - to wpływa na komfort.


Ceny są cenami brutto na 8%vat, mat instalacyjne ogrzewania podłogowego firmy KAN, reszta standard+

za wszelkie sugestie i uwagi będę bardzo wdzięczny

To co Ci napisałem o zużyciu Twojego domu to sugestia a wiedzę da Ci OZC. Nie znam ile stopni chcesz mieć w domu; parterówka też inaczej wpływa na OZC niż piętrówka itp. Zakładam jednak że docieplając dom i kupując najtańszy rekuperator możesz mieć pod Łomżą dobre wyniki i koszty grzania samym prądem lub grzania małą PC albo może drożej ale tanio w inwestycji gazem (jak gaz blisko domu). Inwestując w system 2x mniej.

Jak poświęcisz czas -Twoja nauką o wentylacji i ociepleniu i grzaniu tu na innych wątkach FM - 400-500zł na OZC i twarde dane z opcjami docieplenia to wybierzesz inne rozwiązanie niż to co masz teraz wycenione i w 1 miesiąc czytania i pytania zaoszczędzisz z 25 -30 000zł nie tracąc komfortu a rachunki będą maks 300-400zł (np: PC PW) na cały rok wyższe niż na rozwiązaniu za ponad 70 000zł.

1-2% z zaoszczędzonej kwoty możesz wpłacić na konto charytatywne pomagające innym.

Arturo72
04-03-2016, 10:23
I ch... bombki strzelił ;)

Arturo72
04-03-2016, 10:28
hello. sprawdź tutaj. wychodzi w okolicach 46k za całość, przy czym podobno jak przedstawisz niższą ofertę, to Ci to zrobią w takiej cenie - http://vikersonn.eu/kalkulator
Masakra :D
Jak sepy ;)
A wystarczyło:
Nie,to OZC ma zdecydować o wyborze źródła ciepła patrząc na zużycie energii przez dom bo może się okazać że ogrzewanie tego domu prądem będzie najtańsze.
Metraż nie świadczy o niczym.

Z OZC dowiesz się dwóch rzeczy czyli ile energii będzie Twój dom potrzebował na ogrzewanie oraz jaką max.moc urządzenia grzewczego potrzebujesz.

nigel
04-03-2016, 11:12
Coś mi się wydaje,że trwa akcja promocyjna niektórych firm ;)
Dla mnie możesz mieć i złotą tą pompę czy reku jak Cię stać na to ale nie opowiadaj proszę bzdur bo można mieć lepiej i taniej zdecydowanie. Ty wybierasz drogo i wcale nie lepiej to ok,Twój wybór.
Porównując do aut Ty masz Audi Q7 w dieslu potrzebne jedynie na dojazd 2km dziennie a ja do tego celu mam A4 w benzynie,Ty wydales 300 a ja 100,Ty wydasz na benzynę 100zl ja 120zl czyj zakup był rozsądny ?Pewno twój bo mniej płacisz za dojazd ;)

Chyba lepiej bo taniej. Póki co do tego ogranicza się Twoja argumentacja. Ja przedstawiłem to co kupiłem i dla jakiego budynku. Uznałem takie rozwiązanie za najlepsze z zaofertowanych na tamten moment. Nie próbuję nikogo przekonywać, że to jest najlepsze rozwiązanie i że nie da się zrobić lepiej. Ty natomiast twierdzisz, że jest drogo i źle. Przedstaw w takim razie rozwiązanie tańsze i lepsze. Ale lepsze nie dlatego, że tańsze. Przedstaw jakieś solidne argumenty typu wyższy komfort cieplny przy niższych kosztach użytkowania, lepsze urządzenie z uzasadnieniem, niższa awaryjność czy np dłuższy okres gwarancyjny itp. A jeśli nie masz ochoty przytaczać przykładów, to powiedz chociaż co mogłoby być lepsze i dlaczego.

Wracając nawet do argumentacji typu, że na mój budynek można zrobić instalację na pompie gruntowej za 45-55k na polskiej pompie, to chociaż by ona nie była ze złota ale z drewna to i tak w tych cenach nie wykona się tej instalacji.

Nikogo nie reklamuję. Nie jestem instalatorem, ani nie pracuję w NIBE. A tak na marginesie to walałbym Q7 nawet jeżeli ono by paliło benzyny za 120,00

Arturo72
04-03-2016, 11:40
Przedstaw w takim razie rozwiązanie tańsze i lepsze.
Po pierwsze ten reku czyli Mitsu jest nie dość,że drogi to głośny i ma słabą sprawność i dziadowski wymiennik ale taki Ci pasował i wziąłeś go z tymi wadami lub wcisnęli Ci go to spoko.
Po drugie już pisałem:

Sądzę że to nie kosztowało Ciebie 10% drożej a min.50% drożej ale to szczegół bo sam piszesz że na kasie Ci nie zależało :)
Masz normalny czyli projektowy dom z WM czyli zapotrzebowanie na ciepło ok.80kWh/m2/rok czyli z cwu powiedzmy jakieś 20000kWh i gruntowa da Ci z tego 5000kWh czyli 1500zl a powietrzna niech będzie nawet 6600kWh czyli 2000zl. Różnica roczna w rachunkach to 500zł a w inwestycji 20000zl.

Ale pasowało Ci przepłacenie za coś co ma jedynie grzać a nie wyglądać to drugie spoko.

Tylko nie pisz tak:

Jak przeglądam różne fora i widzę ceny, którymi operują wszyscy eksperci to che mi się śmiać.
Bo śmiać to się można jedynie z Ciebie bo nie wybrałeś niczego optymalnie pod dom i do domu a jedynie wg własnego widzimisie przepłacając za te widzimisie sporo,oczywiście masz prawo do tego.

I na koniec,pompa gruntowa nie jest zasadna ekonomicznie w żaden sposób do nowych domów,chyba,że polska tania z wykonanym własnoręcznie DZ poziomym.
Jest jedynie kaprysem i widzimisie inwestora.

nigel
04-03-2016, 12:20
Po pierwsze ten reku czyli Mitsu jest nie dość,że drogi to głośny i ma słabą sprawność i dziadowski wymiennik ale taki Ci pasował i wziąłeś go z tymi wadami lub wcisnęli Ci go to spoko.
Po drugie już pisałem:

Ale pasowało Ci przepłacenie za coś co ma jedynie grzać a nie wyglądać to drugie spoko.

Tylko nie pisz tak:

Bo śmiać to się można jedynie z Ciebie bo nie wybrałeś niczego optymalnie pod dom i do domu a jedynie wg własnego widzimisie przepłacając za te widzimisie sporo,oczywiście masz prawo do tego.

I na koniec,pompa gruntowa nie jest zasadna ekonomicznie w żaden sposób do nowych domów,chyba,że polska tania z wykonanym własnoręcznie DZ poziomym.
Jest jedynie kaprysem i widzimisie inwestora.

I znowu ekonomia. Jedyne co mogłem wybrać wg własnego widzimisię to pompa ciepła. Nie przedstawiłeś żadnej alternatywnej opcji tańszej i jednocześnie lepszej.

Co do rekuperatora, to jeszcze nie został zakupiony. Taki jest zaproponowany. Jeżeli masz propozycję jakiegoś lepszego i jeszcze lepiej tańszego, to bardzo o nią proszę. Zastanawiam się jeszcze nad NIBE, ale on też nie jest tańszy.

Jeśli chodziło o pompę ciepła, to kupiłem taką na jaką byłem zdecydowany. Nie przekonałeś mnie swoimi argumentami, że popełniłem błąd. Jesteś przeciwnikiem PC gruntowych i ja to szanuję. Możesz się ze mnie śmiać. Może jestem z ciemnogrodu, ale jestem zadowolony z wyboru, jakiego dokonałem. Jak uruchomię system to wtedy się tak naprawdę okaże co kupiłem. Zakładając jednak, że wszystko będzie zgodnie ze sztuką pozostaję zwolennikiem pomp gruntowych. Zwłaszcza przy większych domach.

Niestety jeśli chodzi o rekuperatory, to muszę się zdać na opinie innych. Dlatego jeżeli mogę Cię prosić, to podrzuć jakieś typy. Mimo naszych dotychczasowych przepychanek. :)

fotohobby
04-03-2016, 12:23
Po pierwsze ten reku czyli Mitsu jest nie dość,że drogi to głośny i ma słabą sprawność i dziadowski wymiennik ale taki Ci pasował i wziąłeś go z tymi wadami lub wcisnęli Ci go to spoko.

.

Akurat Mitsu jest bardzo cichy, co już nawet Twój "piękny" kolega podkreślał.
A wymiennik demonem sprawności nie jest, za to nie zamarza zimą.

Arturo72
04-03-2016, 12:52
Akurat Mitsu jest bardzo cichy, co już nawet Twój "piękny" kolega podkreślał.
A wymiennik demonem sprawności nie jest, za to nie zamarza zimą.
Słyszałem go na własne uszy po instalacji także mogę potwierdzić.
Na pewno jest głośny.

sylwia i jarek
04-03-2016, 14:04
No dobra. Odniosłeś się tylko do PC. Nie kwestionujesz cen DZ i podłogówki. Może masz rację, że Nibe jest producentem nastawionym na bezmyślnych zjadaczy chleba, którzy nie patrzą co kupują a biorą to co im się podsuwa. Oprócz Nibe jest jeszcze kilka renomowanych firm, które mają podobne,a nawet wyższe ceny (IVT, Alfa itd.). Jak zatem wyjaśnisz fakt, że Nibe ma najwyższy udział na rynku pomp ciepła w Polsce? Mieszkają tu same "owieczki"? Spróbuję użyć tutaj porównania motoryzacyjnego (żeby nikogo nie urazić nie będę porównywał Mercedesa do Malucha). Wyobraź sobie, że idziesz kupić nowe auto. Przykładowo bierzesz pod uwagę samochody klasy średniej. Idziesz do salonu Mazdy, gdzie za auto w praktycznie pełnym wyposażeniu zapłacisz 120k. Ale tobie podoba się Audi. Idziesz do salonu i sprzedawca proponuje Ci auto o podobnym wyposażeniu za 180k. Żeby zejść do 150k zaczynasz "obierać" go z wyposażenia. Jednak decydujesz się na Audi. Czy marka Audi "potraktowała Cię jak typową owcę do strzyżenia"? Nie, Audi po prostu tyle kosztuje. U mnie tak samo zdecydowałem się na Nibe, bo uważam (mogę się oczywiście mylić), ale takie jest moje przekonanie, że ta marka w porównaniu do polskich PC to jak Audi do Mazdy.
Co do tego czy gruntowa, czy powietrzna - przy coraz to lepszych parametrach pomp powietrznych gruntówka jest mimo wszystko przynajmniej na razie sprawniejsza. Fakt, że jest droższa o dolne źródło nie świadczy o tym, że ktoś został naciągnięty na droższą instalację. Po prostu stać go na system grzewczy zapewniający większe bezpieczeństwo i niższe koszty użytkowania zwłaszcza w niskich zakresach temperatur zewnętrznych. Możesz sobie oczywiście dalej przekonywać wszystkich, że realne oferty od firm instalatorskich to naciąganie bezmyślnych inwestorów i że jedynym słusznym źródłem ciepła do domu jest PC powietrzna. Póki co nie znalazłem ani jednej przewagi powietrznej pompy ciepła nad gruntową poza ceną inwestycji. A jeżeli ktoś chce przeznaczyć większe środki na gruntówkę to nie znaczy, że na starcie jest ostrzyżony.

Firma Nibe ma może największy udział w rynku,ale raczej rynku reklamodawców w prasie budowlanej. :-) To im trzeba przyznać,że marketing to mają numer 1,mistrzostwo świata,przez taką wręcz agresywną reklamę na początku trafia do nich chyba prawie każdy kto myśli o zakupie pompy ciepła. Ale potem większość potencjalnych klientów zaczyna "jarzyć",że to nie kosmiczna technologia ,a inne firmy robią to równie dobrze,a może i lepiej za tańsze pieniądze.Drogi Nigielu,ja nic do Ciebie nie mam,też dla przykładu tłumaczę części znajomym,że mam pompę ciepła bo chciałem,mimo,że obok działki mam gaz,a to tak nie po polsku przecież :-),i rozumiem ,że chciałeś Nibe to masz,ale to co piszesz na temat tej pompy,że to takie audi ,a reszta gorsza,to się po prostu nie broni w żadnym punkcie. Wydaje mi się ,że oczekiwałeś poklasku,że taki fajny sprzęt kupiłeś,ale na tym forum to raczej większość osób posiada przynajmniej minimum wiedzy na temat pomp ciepła i doświadczenie z ich użytkowaniem i uwierz,firma na N robi pompy jak wiele innych firm i nie ma w nich nic co by powodowało "opadnięcie kopary" i nie ma w nich nic co miałoby spowodować radość z wydania większej kwoty pieniążków na jej zakup. :-) . Ale jak mówi jedna z reklam" satysfakcja-bezcenna" więc jak już wspomniałem,rozumiem ,popieram,ale nie udowadniaj,że to najlepsza decyzja.pozdrawiam :-)

sylwia i jarek
04-03-2016, 14:06
Dokładnie na tym to polega :)
Nawet "bogaci" sąsiedzi z Niemiec przyjeżdżają na zakupy do Polski gdzie jest coś o 2 centy taniej niż u nich :)

Nie sądziłem,że dożyję takiej chwili,Arturo72- zgadzam się z Tobą i podpisuję pod Twoją wypowiedzią. :-)

sylwia i jarek
04-03-2016, 14:17
Chyba lepiej bo taniej. Póki co do tego ogranicza się Twoja argumentacja. Ja przedstawiłem to co kupiłem i dla jakiego budynku. Uznałem takie rozwiązanie za najlepsze z zaofertowanych na tamten moment. Nie próbuję nikogo przekonywać, że to jest najlepsze rozwiązanie i że nie da się zrobić lepiej. Ty natomiast twierdzisz, że jest drogo i źle. Przedstaw w takim razie rozwiązanie tańsze i lepsze. Ale lepsze nie dlatego, że tańsze. Przedstaw jakieś solidne argumenty typu wyższy komfort cieplny przy niższych kosztach użytkowania, lepsze urządzenie z uzasadnieniem, niższa awaryjność czy np dłuższy okres gwarancyjny itp. A jeśli nie masz ochoty przytaczać przykładów, to powiedz chociaż co mogłoby być lepsze i dlaczego.

Wracając nawet do argumentacji typu, że na mój budynek można zrobić instalację na pompie gruntowej za 45-55k na polskiej pompie, to chociaż by ona nie była ze złota ale z drewna to i tak w tych cenach nie wykona się tej instalacji.

Nikogo nie reklamuję. Nie jestem instalatorem, ani nie pracuję w NIBE. A tak na marginesie to walałbym Q7 nawet jeżeli ono by paliło benzyny za 120,00

Zapraszam do mnie i pokażę Ci,że da się w tych pieniążkach,a powierzchnię mam zbliżoną do ciebie 210 metrów podłogówki,pompa 11kw,w pakiecie oferuję wgląd w fakturę za wykonanie,"co by nie było",że firma oszczędzała na zus i podatkach.:-) I jeszcze jedna sprawa,idąc twoim tokiem myślenia skoro coś jest tańsze i nie daje lepszego,ale taki sam komfort cieplny jak "twoje audi",to już jest argument którego się domagasz,aby kupić tańsze urządzenie. Czyli znów nie broni się to co piszesz.

nigel
04-03-2016, 14:27
Firma Nibe ma może największy udział w rynku,ale raczej rynku reklamodawców w prasie budowlanej. :-) To im trzeba przyznać,że marketing to mają numer 1,mistrzostwo świata,przez taką wręcz agresywną reklamę na początku trafia do nich chyba prawie każdy kto myśli o zakupie pompy ciepła. Ale potem większość potencjalnych klientów zaczyna jarzyć,że to nie kosmiczna technologia i inne firmy robią to równie dobrze,a może i lepiej za tańsze pieniądze.Drogi Nigielu,ja nic do Ciebie nie mam,też dla przykłądu tłumaczę części znajomym,że mam pompę ciepła bo chciałem,mimo,że obok działki mam gaz,a to tak nie po polsku przecież :-),i rozumiem ,że chciałeś Nibe to masz,ale to co piszesz na temat tej pompy,że to takie audi ,a reszta gorsza,to się po prostu nie broni w żadnym punkcie. Wydaje mi się ,że oczekiwałeś poklasku,że taki fajny sprzęt kupiłeś,ale na tym forum to raczej większość osób posiada przynajmniej minimum wiedzy na temat pomp ciepła i doświadczenie z ich użytkowaniem i uwierz,firma na N robi pompy jak wiele innych firm i nie ma w nich nic co by powodowało "opadnięcie kopary" i nie ma w nich nic co miałoby spowodować radość z wydania większej kwoty pieniążków na jej zakup. :-) . Ale jak mówi jedna z reklam" satysfakcja-bezcenna" więc jak już wspomniałem,rozumiem ,popieram,ale nie udowadniaj,że to najlepsza decyzja.pozdrawiam :-)

Na starcie chciałbym zaznaczyć, że celowo porównałem Audi do Mazdy, a nie do Malucha żeby uniknąć takich wypowiedzi jak Twoja. Ja również nie mam nic do Ciebie. Czy oczekiwałem poklasku? Raczej spodziewałem się właśnie takich reakcji jak Twoja czy Arturo. Poprosiłem o argumenty przemawiające za tym, że rozwiązanie, które zastosowałem jest złe. Otrzymałem tylko odpowiedź, że jest drogie. Wyraźnie poprosiłem o przedstawienie alternatywnej opcji dla domu jaki ja buduję. Usłyszałem w odpowiedzi, że gruntowe pompy ciepła nie mają uzasadnienia ekonomicznego. Powiedzcie mi w końcu pod jakim względem polskie pompy ciepła są lepsze od Nibe, IVT, czy Alfa itp. Tylko nie piszcie, że są tańsze, bo ten argument do mnie nie trafia. Powtarzam. Nie uważam NIBE za najlepszego producenta na świecie i nikogo nie chcę do niego przekonywać. Jeżeli jesteście przekonani, że inne tańsze urządzenia są lepsze to napiszcie dlaczego.
Poza tym jeśli chodzi o krytykę to wszyscy są jak na zawołanie. Wystarczy użyć hasła NIBE lub gruntowa i zaraz się znajdą chętni do jatki. Natomiast, gdy poprosiłem o radę w kwestii rekuperatora jakoś nie znalazł się chętny do pomocy.
Ale chyba jestem jeszcze za krótko na forum i nie rozumiem jego specyfiki.

Arturo72
04-03-2016, 14:32
Powiedzcie mi w końcu pod jakim względem polskie pompy ciepła są lepsze od Nibe, IVT, czy Alfa itp.
Pod względem ceny oferując TO SAMO i TYLE SAMO co pompy ciepła te które wymieniłeś.

Skoro dla Ciebie ważniejsza jest kolorowa reklama tych firm od parametrów technicznych i że sąsiedzi będą sikali jak im powiesz,że masz Nibe i to w dodatku gruntową,to już Twoja brocha.
Ale o takim człowieku można sobie dużo rzeczy pomyśleć ;)

Rekuperator ?
Lubisz wydawać kupę kasy na pokaz to Brink,Aeris,Zehnder,Onyx.

fachman19
04-03-2016, 14:42
Poza tym jeśli chodzi o krytykę to wszyscy są jak na zawołanie. Wystarczy użyć hasła NIBE lub gruntowa i zaraz się znajdą chętni do jatki. Natomiast, gdy poprosiłem o radę w kwestii rekuperatora jakoś nie znalazł się chętny do pomocy.
Ale chyba jestem jeszcze za krótko na forum i nie rozumiem jego specyfiki.
To chyba nie ten watek .Rekuperatory i wentylacja to inny temat

nigel
04-03-2016, 14:53
Pod względem ceny oferując TO SAMO i TYLE SAMO co pompy ciepła te które wymieniłeś.

Skoro dla Ciebie ważniejsza jest kolorowa reklama tych firm i że sąsiedzi będą sikali jak im powiesz,że masz Nibe i to w dodatku gruntową,od parametrów technicznych to już Twoja brocha.
Ale o takim człowieku można sobie dużo rzeczy pomyśleć ;)

Rekuperator ?
Lubisz wydawać kupę kasy na pokaz to Brink,Aeris,Zehnder,Onyx.

Nie zależy mi na tym co sobie o mnie pomyślisz, i co sobie pomyślą inni. Napisałeś wcześniej, że może być taniej [B]i[B lepiej. Czyli wynika z tego że polskie pompy ciepła są tańsze, ale powinny być lepsze. Teraz sam piszesz, że oferują to samo. Czy li nie są lepsze. Co najwyżej mogą być takie same jakościowo. Czyli gdzie to "taniej i lepiej". Jest tylko "taniej".

Dzięki za "życzliwą" radę odnośnie rekuperatora. Tak myślałem, że będę mógł na Ciebie liczyć.

S i M
Ja dokładnie opisałem swoje wydatki podając również zgrubne parametry budynku. napiszcie w takim razie ile zapłaciliście i za co. Może np. założyciel posta skorzysta. No chyba, że tu chodzi tylko o to, że włożyłem kij w mrowisko przyrównując polskie pompy ciepła do Mazdy, a wy uważacie, że to przynajmniej Mercedesy.

Arturo72
04-03-2016, 15:22
Ja dokładnie opisałem swoje wydatki podając również zgrubne parametry budynku. napiszcie w takim razie ile zapłaciliście i za co. Może np. założyciel posta skorzysta. No chyba, że tu chodzi tylko o to, że włożyłem kij w mrowisko przyrównując polskie pompy ciepła do Mazdy, a wy uważacie, że to przynajmniej Mercedesy.
No już asaselllo Ci pisał mając większy od Ciebie dom bo 300m2 ile płacił a grzeje powietrznym T-CAP-em 9kW czyli tańszym od Twojej pompy a DZ ma gratis :D
No ja też DZ mam gratis a całość z podlogiwka(50zl/m2,Atlantic s8,Galmet)bez WM zamknęła się w 23tys.zł.
WM z reku 300m3/h za 4tys.zł,kanałami i perdolami za 1,5tys.zl i własna robocizna zamknela sie w 5,5tys.zl.
Od 3 lat wszystko śmiga bez zarzutu ze zużyciem rocznym 3300kWh czyli 1000zl na c.o+cwu w tym 1700kWh na c.o

Gdybym chciał gruntowa u siebie koszt jej byłby o min.10tys.zl wyższy a zużycie spadloby do 2500kWh czyli o 180zl rocznie mniej.
I chyba tylko idiota by wziął gruntowa w takim wypadku :)

fotohobby
04-03-2016, 15:31
Porównanie Audi z Mazdy w kontekście pomp ciepła jest kompletnie bez sensu.
Bo auto wygląda, bo daje określony prestiż, komfort w czasie jazdy, bo mniej lub bardziej traci na wartosci - a przecież sie je w koncu sprzedaje.
A pompa ?
Siedzi w kotłowni, nie widać jej, nie słychać, sobi swoje i tyle.
Ciepło z Nibe nie różni się od ciepła z Ecopower.

Nibe to taki drugi Viesmann. Drogie, a nie daje nic więcej, niż konkurencja .
Mistrzostwo marketingu - no, ale ludzie na to idą....

nigel
04-03-2016, 15:37
Dzięki za info. Dużo własnej pracy. Ja nie mam tego luksusu, żeby coś zrobić samemu. Co więcej czasami mam problem żeby dopilnować wykonawców, bo pracuję głównie w delegacji i mnie nie ma w domu. Nie można porównywać domu 118m z domem 200m2. Nigdy nie kwestionowałem, że pompa powietrzna będzie tańsza z punktu widzenia inwestycji. Mimo wszystko jestem zwolennikiem gruntowych. Chciałem żeby S i J napisali coś o swojej inwestycji. Dom podobno zbliżony do mojego, no i gruntówka.

Napisz w takim razie jakiego rekuperatora używasz, bo skoro krytykujesz inne, to zakładam, że masz lepszy. Napisz też czy zamarza zimą i jaki ma wymiennik. U mnie pewnie trzeba będzie zastosować rekuperator z wydajnością ok 500m3/h (sporo większy budynek).

Arturo72
04-03-2016, 15:46
Reku to Brookvent Air cycle 1.1. Wymiennik krzyzowo-przeciwpradowy,nie zamarza bo mam GWC ale bez GWC też nie marzl.

sylwia i jarek
04-03-2016, 16:36
Dzięki za info. Dużo własnej pracy. Ja nie mam tego luksusu, żeby coś zrobić samemu. Co więcej czasami mam problem żeby dopilnować wykonawców, bo pracuję głównie w delegacji i mnie nie ma w domu. Nie można porównywać domu 118m z domem 200m2. Nigdy nie kwestionowałem, że pompa powietrzna będzie tańsza z punktu widzenia inwestycji. Mimo wszystko jestem zwolennikiem gruntowych. Chciałem żeby S i J napisali coś o swojej inwestycji. Dom podobno zbliżony do mojego, no i gruntówka.

Napisz w takim razie jakiego rekuperatora używasz, bo skoro krytykujesz inne, to zakładam, że masz lepszy. Napisz też czy zamarza zimą i jaki ma wymiennik. U mnie pewnie trzeba będzie zastosować rekuperator z wydajnością ok 500m3/h (sporo większy budynek).

Już odpowiadam. Jeszcze tylko jedno wyjaśnienie,ja też jestem zwolennikiem gruntowych pomp,tu się zgadzamy w 100 % .
Teraz koszty,pompa 18tyś,kompletna kotłownia z zasobnikiem 7tyś,podłogówka 210metròw 13 tyś(cena wyjściowa jak już opisywałem była 17 tyś),800 metròw kolektora poziomego 13 tyś.(cena wyjściowa była 16 tyś). Pełna faktura,firma instalująca wzięta ze strony producenta pomp,instalator miał do mnie 80km,ale w ciągu miesiąca w promieniu 30 km od mojego miejsca zamieszkania zakładał 5 instalacji,jedyny mòj wkład pracy to załatwienie tańszej koparki co pozwoliło ponegocjować cenę kolektora- oczywiście koszt koparki zawarty w tych 13 tyś. Pozdrawiam

Arturo72
04-03-2016, 16:51
Już odpowiadam. Jeszcze tylko jedno wyjaśnienie,ja też jestem zwolennikiem gruntowych pomp,tu się zgadzamy w 100 % .
Teraz koszty,pompa 18tyś,kompletna kotłownia z zasobnikiem 7tyś,podłogówka 210metròw 13 tyś(cena wyjściowa jak już opisywałem była 17 tyś),800 metròw kolektora poziomego 13 tyś.(cena wyjściowa była 16 tyś). Pełna faktura,firma instalująca wzięta ze strony producenta pomp,instalator miał do mnie 80km,ale w ciągu miesiąca w promieniu 30 km od mojego miejsca zamieszkania zakładał 5 instalacji,jedyny mòj wkład pracy to załatwienie tańszej koparki co pozwoliło ponegocjować cenę kolektora- oczywiście koszt koparki zawarty w tych 13 tyś. Pozdrawiam
Czyli pompa ciepła z zasobnikiem i robocizną to w sumie 38tys.zł.
Ok,teraz pytanie moje,jaki dom i jakie zużycie na c.o a jakie na cwu. Najlepiej jakby można było z OZC.

Jacek135
04-03-2016, 18:44
dziękuję bardzo lukasza za jedną z niewielu konstruktywnych i pozbawionych drwin i sarkazmu odpowiedz- na 5 stronach odpowiedzi to i tak niezły wynik :)
Jeszcze raz dzięki !

Arturo72
04-03-2016, 18:54
dziękuję bardzo lukasza za jedną z niewielu konstruktywnych i pozbawionych drwin i sarkazmu odpowiedz- na 5 stronach odpowiedzi to i tak niezły wynik :)
Jeszcze raz dzięki !
Jeśli jesteś faktycznie inwestorem i po raz pierwszy tu zawitales to masz przykład,że marketing leje się strumieniami ;)
Dlatego pierwszą i najważniejsza rzeczą jaką powinien jest zrobić inwestor przed budową to OZC i dlatego nie bez kozery pisałem,że być może ogrzewanie prądem będzie dla Ciebie najtańsze zamiast pakować 50tys.zl w ofertę od Viessmanna czy Nibe.
To na logikę samą wychodzi ale ja mam być może spaczona logikę bo dla mnie 50tys.zl to kupa kasy A dla Was może to jedynie na podpaski dla żon starcza ;)

sylwia i jarek
04-03-2016, 18:56
Czyli pompa ciepła z zasobnikiem i robocizną to w sumie 38tys.zł.
Ok,teraz pytanie moje,jaki dom i jakie zużycie na c.o a jakie na cwu. Najlepiej jakby można było z OZC.

Arturo,poczciwy z ciebie facet,ale nie wciągaj mnie w niepotrzebną dyskusję i do tego nie w temacie dyskusji. :-)

Arturo72
04-03-2016, 19:02
Arturo,poczciwy z ciebie facet,ale nie wciągaj mnie w niepotrzebną dyskusję i do tego nie w temacie dyskusji. :-)
Spoko,ciekawi mnie jedynie czym kierują się inwestorzy pakujący kupę kasy w pompy gruntowe które za taką kupę kasy nie mają żadnego uzasadnienia w niczym.
Dlatego chciałbym poznać Twoją opinię w tym zakresie co spowodowało decyzję o gruntowej.
Jeśli tylko kaprys to spoko jeśli ma to związek z ekonomią to proszę o wyjaśnienie dla dobra innych inwestorów :)

Czyli do tego będzie potrzebne i zużycie energii i wiedza o domu.

nigel
04-03-2016, 19:26
Już odpowiadam. Jeszcze tylko jedno wyjaśnienie,ja też jestem zwolennikiem gruntowych pomp,tu się zgadzamy w 100 % .
Teraz koszty,pompa 18tyś,kompletna kotłownia z zasobnikiem 7tyś,podłogówka 210metròw 13 tyś(cena wyjściowa jak już opisywałem była 17 tyś),800 metròw kolektora poziomego 13 tyś.(cena wyjściowa była 16 tyś). Pełna faktura,firma instalująca wzięta ze strony producenta pomp,instalator miał do mnie 80km,ale w ciągu miesiąca w promieniu 30 km od mojego miejsca zamieszkania zakładał 5 instalacji,jedyny mòj wkład pracy to załatwienie tańszej koparki co pozwoliło ponegocjować cenę kolektora- oczywiście koszt koparki zawarty w tych 13 tyś. Pozdrawiam

No dobra. Wytrąciłeś mi wszystkie argumenty. Masz gruntówkę o podobnej mocy do mojej i wydane dwa razy mniej kasy. Co ja bym zrobił z tymi pieniędzmi. No cóż , 5 stron przepychanek i wszystko na nic. Mieliście rację. Przyznaję - zostałem ostrzyżony na własne życzenie zresztą. Jakbyś napisał, że wydałeś 10 000 mniej nie przejąłbym się. Zrzuciłbym to na barki jednak trochę mniejszego domu. Ale taaaka różnica?! I teraz muszę z tym żyć. Mam tylko nadzieję, że to wszystko zagra. Wszystkie oferty, które otrzymałem opiewały mniej więcej na podobne kwoty. Były tam jednak zaofertowane tylko pompy od producentów, których wcześniej wymieniałem.

Gratuluję zaradności i powodzenia w użytkowaniu instalacji

Arturo72
04-03-2016, 19:37
Tak właśnie postępują nie świadomi inwestorzy mamieni reklamami. Jak są naiwni to lykna a jak mniej naiwni i nie lykna to pakują węgiel do domu.
Niestety bazujac na reklamach w muratorze nie buduje się domu.
Dom to matematyka i fizyka a nie reklamy.
Tego murator wam nie powie bo ma kasę od jednych i drugich za reklamy.

sylwia i jarek
04-03-2016, 20:05
Spoko,ciekawi mnie jedynie czym kierują się inwestorzy pakujący kupę kasy w pompy gruntowe które za taką kupę kasy nie mają żadnego uzasadnienia w niczym.
Dlatego chciałbym poznać Twoją opinię w tym zakresie co spowodowało decyzję o gruntowej.
Jeśli tylko kaprys to spoko jeśli ma to związek z ekonomią to proszę o wyjaśnienie dla dobra innych inwestorów :)

Czyli do tego będzie potrzebne i zużycie energii i wiedza o domu.

Arturo,odpowiem Ci i to bardzo szczerze,temat pomp interesuje mnie od ok.8 lat,zanim rozpocząłem budowę i mogłem zainstalować pompę u siebie,to zwiedziłem ok. 30 domów znajomych,ktòrzy instalowali pompy,zbierałem ich doświadczenia, i uwierz przez te 8 lat nikt,ale to nikt nie instalował powietrznej, więc nie miałem porównania. Gruntowe były dla mnie ok i są ok dalej. Problemem były oczywiście koszty zakupu ,rządziły firmy zagraniczne,koszty instalacji od 80 tyś w gòrę. Zdawałem sobie sprawę,że wydanie takiej kasy,aby mieć fajne rachunki za ogrzewanie jest trochę bez sensu,lepiej faktycznie tak po polsku iść w gaz,ale gazu też nie chciałem. No i pojawiły się również tu na forum informacje o rodzimych pompach,wymieniać nie będę,żeby nikt nie posądzał mnie o reklamę,o kosztach instalacji,ktòre robiły się już sensowniejsze. Ja osobiście uznałem,że kwota ok50 tyś za instalację jest ok i powiem szczerze nawet nie rozważałem powietrznych. Ale,żeby dać ci trochę satysfakcji to muszę stwierszić,że gdybym budował dom drewniany,czy szkieletowy ,to wtedy zainstalowałbym powietrzną pompę,ponieważ mam doświadczenie w rodzinie z domem drewniany i wydaje mi się,że byłby to fajny zestaw. Tak więc podsumowując,nie jestem przeciwnikiem powietrznych pomp,ale moje doświadczenia z pompami potoczyły się tak qqnie inaczej i stąd decyzja na gruntową. I dlatego rację ma też kolega nigel w ostatnim poście jeśli dobrze go zrozumiałem,nie zawsze człowiek musi walczyć o zaoszczędzenie 5 czy 10 tyś,po prostu może wydać więcej i już,ale jak można coś zrobić tak samo za połowę kwoty to należy się nad tym zastanowić. Dlatego powinniśmy tu sobie doradzać "na argumenty" a nie na zasadzie" bo ja tak mam to wszyscy powinni tak robić". Pozdrawiam

Arturo72
04-03-2016, 20:11
Arturo,odpowiem Ci i to bardzo szczerze,temat pomp interesuje mnie od ok.8 lat,zanim rozpocząłem budowę i mogłem zainstalować pompę u siebie,to zwiedziłem ok. 30 domów znajomych,ktòrzy instalowali pompy,zbierałem ich doświadczenia, i uwierz przez te 8 lat nikt,ale to nikt nie instalował powietrznej, więc nie miałem porównania. Gruntowe były dla mnie ok i są ok dalej. Problemem były oczywiście koszty zakupu ,rządziły firmy zagraniczne,koszty instalacji od 80 tyś w gòrę. Zdawałem sobie sprawę,że wydanie takiej kasy,aby mieć fajne rachunki za ogrzewanie jest trochę bez sensu,lepiej faktycznie tak po polsku iść w gaz,ale gazu też nie chciałem. No i pojawiły się również tu na forum informacje o rodzimych pompach,wymieniać nie będę,żeby nikt nie posądzał mnie o reklamę,o kosztach instalacji,ktòre robiły się już sensowniejsze. Ja osobiście uznałem,że kwota ok50 tyś za instalację jest ok i powiem szczerze nawet nie rozważałem powietrznych. Ale,żeby dać ci trochę satysfakcji to muszę stwierszić,że gdybym budował dom drewniany,czy szkieletowy ,to wtedy zainstalowałbym powietrzną pompę,ponieważ mam doświadczenie w rodzinie z domem drewniany i wydaje mi się,że byłby to fajny zestaw. Tak więc podsumowując,nie jestem przeciwnikiem powietrznych pomp,ale moje doświadczenia z pompami potoczyły się tak qqnie inaczej i stąd decyzja na gruntową. I dlatego rację ma też kolega nigel w ostatnim poście jeśli dobrze go zrozumiałem,nie zawsze człowiek musi walczyć o zaoszczędzenie 5 czy 10 tyś,po prostu może wydać więcej i już,ale jak można coś zrobić tak samo za połowę kwoty to należy się nad tym zastanowić. Dlatego powinniśmy tu sobie doradzać "na argumenty" a nie na zasadzie" bo ja tak mam to wszyscy powinni tak robić". Pozdrawiam
To pierwsze i zasadnicze pytanie i chyba kusujace scieme marketingową.
Czemu nie ogrzewanie prądem ?
Ogrzewanie prądem jest niewiele droższe w eksploatacji niż gazem ziemnym a o wiele tańsze w inwestycji ?
Koszt kotła na prąd to 2,5tys.zł czyli taniej aż o 36tys.zl od Twojej pompy.
Rozwiejesz moje wątpliwości ile te 36tys.zl znaczą w eksploatacji w Twoim domu ?
W jakim stopniu wydanie tej kasy było zasadne ekonomicznie w stosunku do ogrzewania prądem ?

Ponownie proszę o Twoje zużycie energii na c.o+cwu z Twojej pompy za 38tys.zl

sylwia i jarek
04-03-2016, 20:12
No dobra. Wytrąciłeś mi wszystkie argumenty. Masz gruntówkę o podobnej mocy do mojej i wydane dwa razy mniej kasy. Co ja bym zrobił z tymi pieniędzmi. No cóż , 5 stron przepychanek i wszystko na nic. Mieliście rację. Przyznaję - zostałem ostrzyżony na własne życzenie zresztą. Jakbyś napisał, że wydałeś 10 000 mniej nie przejąłbym się. Zrzuciłbym to na barki jednak trochę mniejszego domu. Ale taaaka różnica?! I teraz muszę z tym żyć. Mam tylko nadzieję, że to wszystko zagra. Wszystkie oferty, które otrzymałem opiewały mniej więcej na podobne kwoty. Były tam jednak zaofertowane tylko pompy od producentów, których wcześniej wymieniałem.

Gratuluję zaradności i powodzenia w użytkowaniu instalacji

Nigel,to już działa od roku. I cieszę się,że odebrałeś to jako dyskusję na argumenty,a nie jako jakiś dziki atak na twoją pompę. W końcu o to chodzi,aby tu wymieniać doświadczenia,a nie dowalać komuś bo zrobił inaczej niż " moja,jedynie słuszna koncepcja" :-) aby też skorzystali z tego następni,ktòrzy będą chcieli zakładać pompy ciepła,ja przyznaję,że też czerpałem dużo z forum przed zakupem pompy,w sumie tu dowiedziałem się o instalacjach robionych z polskich pomp.pozdrawiam

oberwatorPC
04-03-2016, 20:14
Arturo dalej kręcisz jakiś biznesik z pompami powietrznymi? To co wypisujesz to tak 3 klasa podstawówki. Przyznaj się sprzedajesz? A teraz do rzeczy ile twój klimatyzator pożyje? Jakie masz połączenia jednostki zewnętrznej z wewnętrzną kielichowe czy twardy lut? Poczekaj na zimę z 2010r to ci pompa powietrzna bokiem wyjdzie nie będziesz w stanie uwierzyć, że to coś może tyle prądu pożreć!

sylwia i jarek
04-03-2016, 20:17
To pierwsze i zasadnicze pytanie i chyba kusujace scieme marketingową.
Czemu nie ogrzewanie prądem ?
Ogrzewanie prądem jest niewiele droższe w eksploatacji niż gazem ziemnym a o wiele tańsze w inwestycji ?

Ponieważ prądem ogrzewam pomieszczenia murowane w mojej firmie i rachunki nie są fajne,ale dom drewniany ogrzewają prądem-piece akumulacyjne-moi rodzice i rachunki są fajne.Więc sam przyzjaj w końcu,nie wszysko możemy instslować wszędzie i daj ludziom swobodne pole wyboru. Pozdrawiam

sylwia i jarek
04-03-2016, 20:20
Arturo dalej kręcisz jakiś biznesik z pompami powietrznymi? To co wypisujesz to tak 3 klasa podstawówki. Przyznaj się sprzedajesz? A teraz do rzeczy ile twój klimatyzator pożyje? Jakie masz połączenia jednostki zewnętrznej z wewnętrzną kielichowe czy twardy lut? Poczekaj na zimę z 2010r to ci pompa powietrzna bokiem wyjdzie nie będziesz w stanie uwierzyć, że to coś może tyle prądu pożreć!

Właśnie,bywało po -40 w nocy przez 2 tygodnie.Ostatnio jakoś o tym zapominamy. Pozdrawiam

Arturo72
04-03-2016, 20:23
Arturo dalej kręcisz jakiś biznesik z pompami powietrznymi? To co wypisujesz to tak 3 klasa podstawówki. Przyznaj się sprzedajesz? A teraz do rzeczy ile twój klimatyzator pożyje? Jakie masz połączenia jednostki zewnętrznej z wewnętrzną kielichowe czy twardy lut? Poczekaj na zimę z 2010r to ci pompa powietrzna bokiem wyjdzie nie będziesz w stanie uwierzyć, że to coś może tyle prądu pożreć!
Jesteś trzeźwy ? :

To pierwsze i zasadnicze pytanie i chyba kusujace scieme marketingową.
Czemu nie ogrzewanie prądem ?
Ogrzewanie prądem jest niewiele droższe w eksploatacji niż gazem ziemnym a o wiele tańsze w inwestycji ?
Koszt kotła na prąd to 2,5tys.zł czyli taniej aż o 36tys.zl od Twojej pompy.
Rozwiejesz moje wątpliwości ile te 36tys.zl znaczą w eksploatacji w Twoim domu ?
W jakim stopniu wydanie tej kasy było zasadne ekonomicznie w stosunku do ogrzewania prądem ?

Ponownie proszę o Twoje zużycie energii na c.o+cwu z Twojej pompy za 38tys.zl

Arturo72
04-03-2016, 20:26
Ponieważ prądem ogrzewam pomieszczenia murowane w mojej firmie i rachunki nie są fajne,ale dom drewniany ogrzewają prądem-piece akumulacyjne-moi rodzice i rachunki są fajne.Więc sam przyzjaj w końcu,nie wszysko możemy instslować wszędzie i daj ludziom swobodne pole wyboru. Pozdrawiam
Zadałem proste pytanie ILE TWOJ DOM ZUZYWA ENRGII NA OGRZEWANIE I CWU ?

sylwia i jarek
04-03-2016, 20:34
To pierwsze i zasadnicze pytanie i chyba kusujace scieme marketingową.
Czemu nie ogrzewanie prądem ?
Ogrzewanie prądem jest niewiele droższe w eksploatacji niż gazem ziemnym a o wiele tańsze w inwestycji ?
Koszt kotła na prąd to 2,5tys.zł czyli taniej aż o 36tys.zl od Twojej pompy.
Rozwiejesz moje wątpliwości ile te 36tys.zl znaczą w eksploatacji w Twoim domu ?
W jakim stopniu wydanie tej kasy było zasadne ekonomicznie w stosunku do ogrzewania prądem ?

Ponownie proszę o Twoje zużycie energii na c.o+cwu z Twojej pompy za 38tys.zl

Najdroższy był styczeń tego roku zużyte łącznie 600kwh 90 % w taniej taryfie czyli ok.250 zł co+cwu,reszta miesięcy między 180 a 200zł. I proszę nie pisz,że na prąd z kotła wyjdzie podobnie,bo przestanę cię oceniać jako partnera do dyskusji, bo nawet nie chcę myśleć jakie koszty ponosiłbym przy ogrzewaniu z pieca elektrycznego,chyba popadłbym w depresję. I wiem o czym piszę,bo jak pisałem styczność z ogrzewaniem z kociołka na prąd też mam

sylwia i jarek
04-03-2016, 20:51
Zadałem proste pytanie ILE TWOJ DOM ZUZYWA ENRGII NA OGRZEWANIE I CWU ?
A policzyłem sobie z ciekawości ,w styczniu grzejąc na twòj kociołek zapłaciłbym ok.1tyś zł. Faktycznie super dajesz rady.

Arturo72
04-03-2016, 20:58
Najdroższy był styczeń tego roku zużyte łącznie 600kwh 90 % w taniej taryfie czyli ok.250 zł co+cwu,reszta miesięcy między 180 a 200zł. I proszę nie pisz,że na prąd z kotła wyjdzie podobnie,bo przestanę cię oceniać jako partnera do dyskusji, bo nawet nie chcę myśleć jakie koszty ponosiłbym przy ogrzewaniu z pieca elektrycznego,chyba popadłbym w depresję. I wiem o czym piszę,bo jak pisałem styczność z ogrzewaniem z kociołka na prąd też mam
Czyli tak jak mówiłem. Czysta matematyka i fizyka a nie jedynie reklamy dla ciemnogrodu :)
Największe zużycie energii w styczniu 600kWh czyli 180zł,przy prądzie byłoby tego ok.540 zl czyli 360zl więcej.
Ale pozostaje inwestycja o ok.36000zl wieksza niż w prąd.
Na jakiej podstawie ktoś stwierdził że 36000zl jest warte tego żeby zaoszczędzić 360zl miesiecznie ?
Idiota ?

Dlaczego w takim wypadku nie zdecydowanie tańsza powietrzna której stosunek nie dla idiotow wypada lepiej ?

fachman19
04-03-2016, 20:59
Właśnie,bywało po -40 w nocy przez 2 tygodnie.Ostatnio jakoś o tym zapominamy. Pozdrawiam

kiedy?

marcelix
04-03-2016, 21:03
Dyskutujecie i dyskutujecie. Technicznie Arturo72 ma wiele racji. Samo to że tutaj na forum dyskutujecie świadczy o Waszej świadomości różnych rozwiązań i ogólnej wiedzy technicznej. Pytanie skąd nieświadomy inwestor ma o tym wiedzieć? Jak inwestor bez wiedzy technicznej a nawet nie wiedzący że można inaczej ma podjąć decyzję. Dla przykładu podam Wam mojego tatę. Facet nie ma zielonego pojęcia i powtarza zasłyszane wypowiedzi znajomych fACHOWCÓW (celowo z małej) Co kilka tygodni słyszę że ta pompa to nie taka, że za mała, że nie da rady bo kolejny znajomy np. hydraulik tak powiedział bez znajomości OZC ani projektu.

Mam dziwne wrażenie że doborem źródła ciepła powinnien się zająć projektant któremu często płaci się nie mało. Przedstawiając + i - różnych źródeł ciepła.
Większość ludzi nie ma zielonego pojęcia i dlatego są strzyżeni jak owce instalując nie optymalne rozwiązania.

sylwia i jarek
04-03-2016, 21:08
kiedy?
Np.luty 2005 rok.

sylwia i jarek
04-03-2016, 21:11
Dyskutujecie i dyskutujecie. Technicznie Arturo72 ma wiele racji. Samo to że tutaj na forum dyskutujecie świadczy o Waszej świadomości różnych rozwiązań i ogólnej wiedzy technicznej. Pytanie skąd nieświadomy inwestor ma o tym wiedzieć? Jak inwestor bez wiedzy technicznej a nawet nie wiedzący że można inaczej ma podjąć decyzję. Dla przykładu podam Wam mojego tatę. Facet nie ma zielonego pojęcia i powtarza zasłyszane wypowiedzi znajomych fACHOWCÓW (celowo z małej) Co kilka tygodni słyszę że ta pompa to nie taka, że za mała, że nie da rady bo kolejny znajomy np. hydraulik tak powiedział bez znajomości OZC ani projektu.

Mam dziwne wrażenie że doborem źródła ciepła powinnien się zająć projektant któremu często płaci się nie mało. Przedstawiając + i - różnych źródeł ciepła.
Większość ludzi nie ma zielonego pojęcia i dlatego są strzyżeni jak owce instalując nie optymalne rozwiązania.
Ale instalację i jej moc dobiera instalstor.Przynsjmnij u mnie tak było,ale nic nie stoi na przeszkodzie dociec dlaczego akurat tak a nie inaczej.

Arturo72
04-03-2016, 21:12
Dyskutujecie i dyskutujecie. Technicznie Arturo72 ma wiele racji. Samo to że tutaj na forum dyskutujecie świadczy o Waszej świadomości różnych rozwiązań i ogólnej wiedzy technicznej. Pytanie skąd nieświadomy inwestor ma o tym wiedzieć? Jak inwestor bez wiedzy technicznej a nawet nie wiedzący że można inaczej ma podjąć decyzję. Dla przykładu podam Wam mojego tatę. Facet nie ma zielonego pojęcia i powtarza zasłyszane wypowiedzi znajomych fACHOWCÓW (celowo z małej) Co kilka tygodni słyszę że ta pompa to nie taka, że za mała, że nie da rady bo kolejny znajomy np. hydraulik tak powiedział bez znajomości OZC ani projektu.

Mam dziwne wrażenie że doborem źródła ciepła powinnien się zająć projektant któremu często płaci się nie mało. Przedstawiając + i - różnych źródeł ciepła.
Większość ludzi nie ma zielonego pojęcia i dlatego są strzyżeni jak owce instalując nie optymalne rozwiązania.
Odpowiem tak.
Jestem biednym inwestorem któremu zachciało budować sobie dom po 40 latach w bloku.
Dlatego dla mnie była ważna każda wydana złotówka na ten cel i dlatego tak wnikliwe przygotowywalem się do budowy,do całości budowy a nie jedynie czym mam grzać. I to na długo przed wybiciem pierwszej łopaty pod budowę,ba,przed wyborem projektu nawet.

Stąd wniosek że ktoś kto nie zastanawia się nad tym to ma kasy w bród lub inna opcja jest bezmozgowcem lub z ciemnogrodu lub czystym sprzedawcą za przykryciem.
Dlatego OZC przed budową to priorytet.

sylwia i jarek
04-03-2016, 21:21
Czyli tak jak mówiłem. Czysta matematyka i fizyka a nie jedynie reklamy dla ciemnogrodu :)
Największe zużycie energii w styczniu 600kWh czyli 180zł,przy prądzie byłoby tego ok.540 zl czyli 360zl więcej.
Ale pozostaje inwestycja o ok.36000zl wieksza niż w prąd.
Na jakiej podstawie ktoś stwierdził że 36000zl jest warte tego żeby zaoszczędzić 360zl miesiecznie ?
Idiota ?

Dlaczego w takim wypadku nie zdecydowanie tańsza powietrzna której stosunek nie dla idiotow wypada lepiej ?
Arturo,jak miałeś rację to ci ją przyznałem,taki jestem,ale widzę,że twoim głównym zadaniem jako bywalca tu na forum jest po prostu obrażanie ludzi bezpośrednio lub w podtekstach.
Więc napiszę bezpośrednio i językiem abyś zrozumiał: przestań pie....ić chłopie,a słówka jak wyżej typu "idiota" wsadź sobie głęboko między książki,jak nie potrafisz dyskutować to idź do psychiatry,on będzie tylko słuchał i przytakiwał tobie. Będę zobowiązany jak nie odpiszesz.

Arturo72
04-03-2016, 21:25
Arturo,jak miałeś rację to ci ją przyznałem,taki jestem,ale widzę,że twoim głównym zadaniem jako bywalca tu na forum jest po prostu obrażanie ludzi bezpośrednio lub w podtekstach.
Więc napiszę bezpośrednio i językiem abyś zrozumiał: przestań pie....ić chłopie,a słówka jak wyżej typu "idiota" wsadź sobie głęboko między książki,jak nie potrafisz dyskutować to idź do psychiatry,on będzie tylko słuchał i przytakiwał tobie. Będę zobowiązany jak nie odpiszesz.
Zatem dla innych inwestorów pasowało by wytłumaczyć sens inwestycji 38tys.zł zamiast 2,5tys.zł .
Czekają nie świadomi inwestorzy :D
Czyżby tylko kaprucho decydowalo o potężnej inwestycji w pompę ciepła ?
Proszę o realne wytlumaczenie a nie rodem z ciemnogrodu ;)

kemot_p
04-03-2016, 21:37
Projekt wentylacji masz gotowy na allegro za 200zl,OZC podobnie.
Masz projekt kupujesz SAM materiały do wentylacji której koszt nie przekroczy jak pisałem 3000zl,kupujesz reku niech będzie za 8000zl. Znajdujesz facia który rozlozy Ci kanały wg projektu za 1000zl spokojnie.
Masz już 8000zl w kieszeni.
A jak w sytuacji, gdy inwestor sam kupi materiały i samemu, lub z pomocą "pana Miecia" rozłoży kanały, wygląda kwestia gwarancji?

Arturo72
04-03-2016, 21:41
A jak w sytuacji, gdy inwestor sam kupi materiały i samemu, lub z pomocą "pana Miecia" rozłoży kanały, wygląda kwestia gwarancji?
Gwarancji na co ? Na rekuperator masz standardowe 2 lata i jak Ci wentyl siadzie przez ten czas to wymienia,muszą.
Kanały raczej się nie zepsuja :D

A sprzedawcom i marketingowcom z reklam widać szczena opadła z braku argumentów ;)

marcelix
04-03-2016, 21:48
To nie jest tak ze ludzie są idiotam. Sam mam znajomych bardzo madrych ludzi z olbrzymią specjalistyczną wiedzą ale z dziedzin nie budowlanych. Jest to po prostu brak wiedzy technicznej zaczynając od projektantów, wykonawców i instalatorów. To jest właśnie chore ze inwestor musi często lepiej poznać temat niż projektant unikając specjalistów partaczy albo naciagaczy. Na dobór źródła ciepła wpływa wiele parametrów. Projekt ogrzewania powinien się zaczynać od pierwszej kreski projektanta a nie tylko na podstawie zapotrzebowania.

Tak samo jest z lekarzami każdy specjalista mówi Ci coś innego a Ty człowieku bez studiów medycznych decyduj! I podejmuj krytycznie ważne decyzje dotyczące zdrowia dziecka.

kemot_p
04-03-2016, 21:58
Gwarancji na co ? Na rekuperator masz standardowe 2 lata i jak Ci wentyl siadzie przez ten czas to wymienia,muszą.
Kanały raczej się nie zepsuja :D


W przypadku parterówki, gdzie kanały leżą na stropie i w każdej chwili jest do nich dostęp to ok. Ale czy zleciłbyś instalację laikowi, lub sam się za nią wziął w przypadku domu z poddaszem, gdzie wszystkie kanały będą ukryte pod wylewką poddasza?

marcelix
04-03-2016, 22:00
Akurat zabetonowane są dobrze zabezpieczone ;)

asolt
04-03-2016, 22:10
... To jest właśnie chore ze inwestor musi często lepiej poznać temat niż projektant unikając specjalistów partaczy albo naciagaczy. Na dobór źródła ciepła wpływa wiele parametrów. Projekt ogrzewania powinien się zaczynać od pierwszej kreski projektanta a nie tylko na podstawie zapotrzebowania.
.

To własnie zapotrzebowanie na ciepło determinuje a przynajmniej powinno byc najwazniejszym czynnikiem do doboru zródła ciepła, pomijając czynniki takie jak osobiste upodobania inwestora nie mające nic wspolnego z ekonomią czy bezobsługowoscią. Architekci niech sie raczej nie zabieraja za projektowanie instalacji grzewczej i wyboru zródła ciepła bo marnie im to wychodzi z powodu braku kwalifikacji i wiedzy. Od obliczen ozc i audytu energetycznego jest audytor od projektu instalacji grzewczej jest projektant instalacji grzewczych. Niech kazdy wykonuje to na tym na czym sie zna. Niestety porównując wyniki ozc dla projektów indywidualnych wykonane przez architektów mozna stwierdzic ze niektórzy inwestorzy którzy sa laikami w tej dziedzinie wykonują te obliczenia duzo dokładniej. Nie darmo stwierdził (a miałem to okazje usłyszec na wykładach)prof J. Zimny (AGH) ze architekci zupełnie nie znają sie na dziedzinie obliczen cieplnych, ja to powierdzam. Byc moze nowi młodzi absolwenci architektury mają wiecej wiedzy z zakresu ozc, ale nie jest to ich domena.

Arturo72
04-03-2016, 22:16
W przypadku parterówki, gdzie kanały leżą na stropie i w każdej chwili jest do nich dostęp to ok. Ale czy zleciłbyś instalację laikowi, lub sam się za nią wziął w przypadku domu z poddaszem, gdzie wszystkie kanały będą ukryte pod wylewką poddasza?
Jeśli sam wykonujesz instalację WG PROJEKTU to w razie dziurawych kanalow reklamacje składasz do sprzedawcy kanałów.
O co biega ?

To własnie zapotrzebowanie na ciepło determinuje a przynajmniej powinno byc najwazniejszym czynnikiem do doboru zródła ciepła, pomijając czynniki takie jak osobiste upodobania inwestora nie mające nic wspolnego z ekonomią .
Ot właśnie,Ty nie możesz a ja mogę powiedzieć dosadnie że to ciemnogród :D
Kaprycho posiadania gruntowej to jedynie kaprycho ale nic poza tym.

fotohobby
04-03-2016, 22:23
Np.luty 2005 rok.

Dziwna sprawa... Patrzę na Katowce i widzę, że od 81roku poniżej -27 nie spadło.
W Białymstoku było -35, ale nie w 2005, a w 1987 i nie przez dwa tygodnie...
Masz jakieś dane meteo o roku 2005 ?

Tu można sprawdzić i te -40C się kupy nie trzymają....
http://www.weatheronline.pl/weather/maps/forecastmaps?LANG=pl&CONT=plpl&UP=0&R=150&LAND=PLN&MAPS=over&CEL=C&SI=kph

marcelix
04-03-2016, 22:29
Racja ozc jest tu kluczowe. Ale na wybór wpływa wiele innych czynników np. czy zapłacić więcej na starcie i mniej później czy na odwrót, przyzwyczajenia, dostęp do paliwa, koszta przyłącza, rodzaj gruntu do potencjalnego wymiennika, sens i koszta kotlowni.

Bez sensu jest robienie domu z dużą kotłownia jeśli projektant który dostanie gotowy projekt doradzi np. pompe.

O architektach przynajmniej z zasiegu mojego budzetu nie mam dobrego zdania.
Prowadziłem kilka rozmów na etapie wybierania projektanta i Ci ludzie nie mieli bladego pojęcia. Ogólnie marność nad marnosciami.


To własnie zapotrzebowanie na ciepło determinuje a przynajmniej powinno byc najwazniejszym czynnikiem do doboru zródła ciepła, pomijając czynniki takie jak osobiste upodobania inwestora nie mające nic wspolnego z ekonomią czy bezobsługowoscią. Architekci niech sie raczej nie zabieraja za projektowanie instalacji grzewczej i wyboru zródła ciepła bo marnie im to wychodzi z powodu braku kwalifikacji i wiedzy. Od obliczen ozc i audytu energetycznego jest audytor od projektu instalacji grzewczej jest projektant instalacji grzewczych. Niech kazdy wykonuje to na tym na czym sie zna. Niestety porównując wyniki ozc dla projektów indywidualnych wykonane przez architektów mozna stwierdzic ze niektórzy inwestorzy którzy sa laikami w tej dziedzinie wykonują te obliczenia duzo dokładniej. Nie darmo stwierdził (a miałem to okazje usłyszec na wykładach)prof J. Zimny (AGH) ze architekci zupełnie nie znają sie na dziedzinie obliczen cieplnych, ja to powierdzam. Byc moze nowi młodzi absolwenci architektury mają wiecej wiedzy z zakresu ozc, ale nie jest to ich domena.

Arturo72
04-03-2016, 22:38
Racja ozc jest tu kluczowe. Ale na wybór wpływa wiele innych czynników np. czy zapłacić więcej na starcie i mniej później czy na odwrót, przyzwyczajenia, dostęp do paliwa, koszta przyłącza, rodzaj gruntu do potencjalnego wymiennika, sens i koszta kotlowni.

Bez sensu jest robienie domu z dużą kotłownia jeśli projektant który dostanie gotowy projekt doradzi np. pompe.

O architektach przynajmniej z zasiegu mojego budzetu nie mam dobrego zdania.
Prowadziłem kilka rozmów na etapie wybierania projektanta i Ci ludzie nie mieli bladego pojęcia. Ogólnie marność nad marnosciami.
Dlatego trzeba mieć jaja a nie wydmuszki i pakować za kupę kasy gruntowa w żaden sposób nie zasadna.
Ja mam w promieniu 10km 5 kopalń i zdecydowalem się ogrzewać prądem a nie węglem chociaż gaz ziemny mam przy działce.
Gdybym nie miał innej bezobslugowej możliwości grzania w budżecie do 20 kawałków grzalbym prądem tylko i wyłącznie.

Dlatego ciekawią mnie decyzję i uzasadnienie wydmuszek o instalacji gruntownych za kosmiczne ceny ;)

marcelix
04-03-2016, 22:47
Dlatego trzeba mieć jaja a nie wydmuszki i pakować za kupę kasy gruntowa w żaden sposób nie zasadna.
Ja mam w promieniu 10km 5 kopalń i zdecydowalem się ogrzewać prądem a nie węglem.
Gdybym nie miał innej bezobslugowej możliwości grzania w budżecie do 20 kawałków grzalbym prądem tylko i wyłącznie.

'

Nie obrarzajmy ludzi. Bez wnikliwej analizy ciężko jest podjąć decyzję zwłaszcza jak do okoła pojawia się wielu doradców z zaslyszanymi opiniami. Magazyny budowlane również nie pomagają za bardzo.

Obliczenia obliczenia i jeszcze raz obliczenia.

Arturo72
04-03-2016, 23:04
Nie obrarzajmy ludzi. Bez wnikliwej analizy ciężko jest podjąć decyzję zwłaszcza jak do okoła pojawia się wielu doradców z zaslyszanymi opiniami. Magazyny budowlane również nie pomagają za bardzo.

Obliczenia obliczenia i jeszcze raz obliczenia.
Oczywiście OZC to priorytet jeszcze przed budowa ale ponowne NIE dla ciemnogrodu któremu zależy na budowie dobrego domu.
Świadomy inwestor szuka możliwości po całej Polsce a ciemnogród łyka po okolicznych składach budowlanych.
Ciemnogród zamiast rozkminic temat budowy słucha sąsiadów i opiera się o nich i reklamy w muratorze.
Stąd tak głupie decyzje o gruntowych lub o węglu.

Arturo72
04-03-2016, 23:10
Nie obrarzajmy ludzi. Bez wnikliwej analizy ciężko jest podjąć decyzję zwłaszcza jak do okoła pojawia się wielu doradców z zaslyszanymi opiniami. Magazyny budowlane również nie pomagają za bardzo.

Obliczenia obliczenia i jeszcze raz obliczenia.
Oczywiście OZC to priorytet jeszcze przed budowa ale ponowne NIE dla ciemnogrodu któremu zależy na budowie dobrego domu.
Świadomy inwestor szuka możliwości po całej Polsce a ciemnogród łyka po okolicznych składach budowlanych.

Fizyka i matematyka przy budowie domu to podstawa a nie kolorowe reklamy czy opinie sąsiadów.

fachman19
04-03-2016, 23:12
Np.luty 2005 rok.

projektowanie budynku na -40 *C jest głupotą

szukaj
04-03-2016, 23:16
Arturo72 a ten prąd to z czego w Polsce się wytwarza??? ;)

marcelix
04-03-2016, 23:24
Arturo72 a ten prąd to z czego w Polsce się wytwarza??? ;)
A ten węgiel w Polsce to skąd? Toż to energia ze słońca
Bez sensu pytanie.

szukaj
04-03-2016, 23:29
Nie chodzi o sens pytania.
Tylko to czym grzejemy to jedno a to jak jest produkowana energia to drugie.
Fakt jest taki że pc są dobrym kierunkiem niezależnie od tego czy jest to gruntowe, powietrzne i inne rozwiązanie.
Fajnie by było aby za tymi eko rozwiązaniami szła jeszcze polityka czystej energii, preferencyjnych taryf a nie z jednej strony wszyscy goni za eko rozwiązaniami a kominy w elektrownia jak kopcił tak kopcą :)

Arturo72
04-03-2016, 23:30
projektowanie budynku na -40 *C jest głupotą
Dlatego ich nie sieją,sami się rodzą ;)

Arturo72 a ten prąd to z czego w Polsce się wytwarza??? ;)
Wierz mi,że mnie to kompletnie wali.Te 5 kopalń wokół mnie może fedrować ile wlezie ale dla mnie ważne jest,że mam 1kWh w cenie 0,29zł.
Z czego ona będzie to naprawdę mnie nie interesuje,może być i krowiego lajna.

szukaj
04-03-2016, 23:36
Hymm ciekaw świadomość ekologiczna.
Ja myślę trochę inaczej ale cóż kwestia podejścia do tego jest tak sama jak to co każdy z Nas wybierał do swoich domów.
Przyznam się szczerze że kilka rzeczy mi się podobało z Twojego dziennika.
Najbardziej perlit.
Sam zrobiłem z tego użytek np. przy izolacji styropianem podłogi fachowcy wypełniali masą perlitową przerwy dookoła rur itp.
Ale wydaje i się że dużo lepiej było gdyby Nasze Państwo szło w jak najwięcej technologii zielonego pozyskiwania energii.

Arturo72
05-03-2016, 00:22
Hymm ciekaw świadomość ekologiczna.

szukaj,szukaj...
Przed budową dla mojego domu i dla mnie najtańszym sposobem na ogrzewanie nie był węgiel którego mam w okolicy pod dostatkiem i nie był to gaz ziemny którego mam obok działki ale był to prąd,zwykły,zwyczajny prąd którego mają wszyscy:


Ogrzewanie będzie elektryczne tzn.piec elektryczny:
http://www.elterm.pl/pl/files/karta_ekw_major.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elterm.pl%2Fpl %2Ffiles%2Fkarta_ekw_major.pdf)
+wodna podłogówka.
+bojler do cwu:
http://www.elektromet.com.pl/nordic-2400-elektronik/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elektromet.com .pl%2Fnordic-2400-elektronik%2F)
lub jak kasa wg budżetu będzie na plus to do cwu zaszaleję i będzie coś tego typu:
http://www.abatronic.pl/pompa_ciepla_z_wentylacji.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.abatronic.pl%2 Fpompa_ciepla_z_wentylacji.html)


Całość będzie grzana prądem w II taryfie.

Czary mary hokus pokus ale tak jest i ciemnogród tego za chiny nie będzie mógł pojąc bo jest po prostu ciemnogrodem tym bardziej ten od gruntowych podobnie zresztą jak cichociemne sprzedawcy obserwatory robiace z mózgu wodę innym ;)

Zatem nie opowiadaj mi głupot o ekologii tym bardziej,że na ogrzewanie zużywam co najmnej 3x mniej energii niż dom potrzebuje.
A że przy okazji mam zdecydowanie tańszą tą energię do ogrzewania jak inni z weglem i gazem to chyba na plus.
Także zanim opowiesz jakąś bzdurę i szukaj,szukaj znowu się ośmieszysz i narazisz się na moją trafną ripostę to pomyśl...

I po raz któryś,wali mnie z czego będzie ta energia,może być i z mysich bobków tym razem ale ważne,że jej mało potrzebuje i mało zużywam i jest tania.

szukaj
05-03-2016, 01:02
Bzdurą to jest z dyskusja z Tobą.
Czy ty człowieku masz jakieś życie?
Siedzisz na forum cały czas ( lub siedzicie ;) )
Jesteś wszechwiedzący i wszystko potrafisz - człowiek sukcesu.
To ile ta Twoja firma sprzedaje PC rocznie 100,200, 300 ???
Szkoda czasu na Takiego ciul... jak ty..

Arturo72
05-03-2016, 01:07
Bzdurą to jest z dyskusja z Tobą.
Czy ty człowieku masz jakieś życie?
Siedzisz na forum cały czas ( lub siedzicie ;) )
Jesteś wszechwiedzący i wszystko potrafisz - człowiek sukcesu.
To ile ta Twoja firma sprzedaje PC rocznie 100,200, 300 ???
Szkoda czasu na Takiego ciul... jak ty..
Wiem że kopara opada na argumenty drobni sprzedawczyki :D
Ale Arturo72 jest już czuły i ma nosa i peszek że jest kumatym inwestorem i że jest i będzie ;)

szukaj
05-03-2016, 01:18
O czym ty bredzisz?? Nikomu nie sprzedaje nic na tym portalu.
A to że nie lubię takich naciągaczy jak ty to jest fakt.

Arturo72
05-03-2016, 01:27
O czym ty bredzisz?? Nikomu nie sprzedaje nic na tym portalu.
A to że nie lubię takich naciągaczy jak ty to jest fakt.
szukaj,szukaj..
Tylko określ się na co naciagam :)
Ogrzewanie prądem jest najtańsze i to będę zawsze powtarzał.
Zabiłem cwieka ? :D

sylwia i jarek
05-03-2016, 14:42
O czym ty bredzisz?? Nikomu nie sprzedaje nic na tym portalu.
A to że nie lubię takich naciągaczy jak ty to jest fakt.

Arturo to chyba nie pompy a po prostu wódę sprzedaje,i dużo jej podbiera na użytek własny ,dlatego ma problem z logicznym zrozumieniem tego co inni mu odpowiadają. Sam w tym roku pozbywam się ogrzewania elektrycznego w jednym z budynków w firmie,ponieważ poprzedni właściciel był kretynem takim jak on i zainstalował taki kociołek jak on poleca i płacił rachunki po 2 tyś miesięcznie. Ale głupiemu nie wytłumaczysz. Działanie Arturo przypomina typowe działanie człowieka z chorobą psychiczną "spierdoliłem ja, to namówię innnych niech też mają spierdolone".Parafrazując piszę to ja "ciemnogród" z gruntową pompą w domu. :-)

sylwia i jarek
05-03-2016, 15:01
Dziwna sprawa... Patrzę na Katowce i widzę, że od 81roku poniżej -27 nie spadło.
W Białymstoku było -35, ale nie w 2005, a w 1987 i nie przez dwa tygodnie...
Masz jakieś dane meteo o roku 2005 ?

Tu można sprawdzić i te -40C się kupy nie trzymają....
http://www.weatheronline.pl/weather/maps/forecastmaps?LANG=pl&CONT=plpl&UP=0&R=150&LAND=PLN&MAPS=over&CEL=C&SI=kph

Nie mieszkam ani w Katowicach,ani w Białymstoku,ale posiadam sprawną pamięć.Pytałeś to podałem przykład kiedy dla przykładu było -40 i nie widzę , aby robić teraz ogólno narodową dyskusję czy było i czy to możliwe. I dokładnie była to druga połowa lutego. Może starszy jestem i więcej w życiu przeżyłem :-), ale uwierz,że było.Trzeba było wstawać w nocy po 2-3 razy i rozgrzewać auta bo
olej w samochodach zmieniał konsystencję na masło.Ależ jakie to były w tym czasie relacje z sąsiadami po nocach :-)

okobar
05-03-2016, 15:34
sam wybrałem gruntową z powodu hałasu - odwiedziłem 4 osoby posiadające pcpw i każda narzekała na hałas...
w domu słychac nie było, ale na zewnątrz tak
zdecydowałem się na gruntową...

a teraz, mając gruntową, znając jej przewagę nad powietrzną, wybrałbym powietrzną

z powodu ceny instalacji jak również kwestii chociażby organizacyjno-prawnych

po prostu okazało się, że w moim cichutkim domku, rekuperator buczy prawie non stop cichutko, moja lodówka natomiast jest całkiem głośna (co mnie zdziwiło, bo w końcu mieszkała z nami w bloku na 35m2 bez drzwi do kuchni i nie byłą tak głośna)... a poza tym okazało się że zdrowotnie dla dzieciaków muszę mieć cały czas włączony nawilżacz na korytarzu, też buczy...

ale jak ktoś chce gruntową, to polecam z czystym sumieniem.... zmieniać nie będę, chyba że nowy dom sobie będę budować za 30 lat, jak spłacę kredyt na ten :P

Arturo72
05-03-2016, 15:41
Działanie Arturo przypomina typowe działanie człowieka z chorobą psychiczną "spierdoliłem ja, to namówię innnych niech też mają spierdolone".Parafrazując piszę to ja "ciemnogród" z gruntową pompą w domu. :-)
:D
Rocznie mój dom potrzebuje na c.o+cwu 10000kWh,gdybym grzał prądem czyli Eltermem za 2,5tys.zł placilbym rocznie za takie zużycie 3000zl.
Zajebiscie dużo ;)
Mając powietrzna pompę za 20tys.zł zuzywam na ten cel 3300kWh rocznie czyli 1000zl.
Gdzie jest sens ekonomiczny pompy gruntowej za 38-50tys.zł gdzie zużycie wtedy by było nie 3300kWh a 2500kWh czyli 750zl czyli o 250zl mniej niż obecnie ???
Ktoś mi z powyższych sprzedawców albo naiwniakow odpowie gdzie widzi sens i czymś to uzasadni ?

Pakując pompę do domu budżet na źródło ciepła to było 20tys.zł,gdybym miał płacić za to więcej zostalbym przy ogrzewaniu prądem i rachunkami 3rys.zl rocznie

W nowych domach nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego gruntowych pomp w tych cenach.

map78
05-03-2016, 16:08
Nie mieszkam ani w Katowicach,ani w Białymstoku,ale posiadam sprawną pamięć.Pytałeś to podałem przykład kiedy dla przykładu było -40 i nie widzę , aby robić teraz ogólno narodową dyskusję czy było i czy to możliwe. I dokładnie była to druga połowa lutego. Może starszy jestem i więcej w życiu przeżyłem :-), ale uwierz,że było.Trzeba było wstawać w nocy po 2-3 razy i rozgrzewać auta bo
olej w samochodach zmieniał konsystencję na masło.Ależ jakie to były w tym czasie relacje z sąsiadami po nocach :-)

A może termometr miałeś popsuty:confused: Bo chyba dziwne, że żadna stacja nie zarejestrowała takiej temperatury, a Twój termometr tak;)

Gos**c
05-03-2016, 16:48
Ktoś mi z powyższych xxx odpowie gdzie widzi sens i czymś to uzasadni ?


PC PW pracuje wg katalogu do -20st. Poniżej tego może a nie musi działać.
Dlatego większość użytwkowników takiej pompy ma kominek, teoretycznie tylko rekreacyjnie.
PC gruntowa nie ma takiego ograniczenia. Czyli poniżej -20st na pewno będzie działać.

Czyli jak do PC PW doliczysz kominek to rożnica jest mniejsza i sens ekonomiczny widoczny.

Arturo72
05-03-2016, 17:13
PC PW pracuje wg katalogu do -20st. Poniżej tego może a nie musi działać.
Dlatego większość użytwkowników takiej pompy ma kominek, teoretycznie tylko rekreacyjnie.
PC gruntowa nie ma takiego ograniczenia. Czyli poniżej -20st na pewno będzie działać.

Czyli jak do PC PW doliczysz kominek to rożnica jest mniejsza i sens ekonomiczny widoczny.
No i to jest ciemnogród o jakim piszę ale sami prowokujecie takim pisaniem ;)
Nie raz już to pisałem dlatego zacytuję siebie:

Moja powietrzna pracowała najniżej przy -18st.C i przy tej temp.na ogrzewanie i cwu pracowała 10h na dobę czyli 14h miała w zapasie.
Czyli poniżej -20st.C pracowała by jedynie dłużej niż 10h na dobę i tylko tyle.

Gos**c
05-03-2016, 17:15
No i to jest ciemnogród o jakim piszę ale sami prowokujecie takim pisaniem ;)
Nie raz już to pisałem dlatego zacytuję siebie:

Czytałeś dane techniczne swojej pompy?
Wiesz czemu producent nie gwarantuje prawidłowej pracy do -40?
Wiesz czemu pompa zubadan jest droższa od atlantica?

oberwatorPC
05-03-2016, 17:19
22.000 osób, które w ostatnich 5 latach kupiło pompy gruntowe się myli a jeden Arturo ma rację. Sprzedaż pomp powietrznych przez ostatnie 5 lat w Polsce to prawie 13.000 szt . Nie karmcie trola!

asaselllo
05-03-2016, 17:23
Dlaczego pompa zubadan jest droższa od atlantica? No właśnie, przed zakupem pompy myślałem, że dlatego iz jest o niebo lepsza.... Później się okazało, że to tylko w naszym pięknym kraju takie ceny serwuje nam mitsubishi. Myślałem nawet o sprowadzeniu pompy mitsubishi z GB bo tam o dziwo Mitsubishi, panasonic, Atlantic i Daikin były w tych samych cenach. Nie wiem jak to wygląda dzisiaj ale pamiętam, że mocno się wkurzyłem jak się okazało, że polski przedstawiciel mitsubishi nie będzie honorował gwarancji na pompę kupioną w GB. Kupiłem więc Panasonica.

lukasza
05-03-2016, 17:25
Fakt jest taki że pc są dobrym kierunkiem niezależnie od tego czy jest to gruntowe, powietrzne i inne rozwiązanie.
Fajnie by było aby za tymi eko rozwiązaniami szła jeszcze polityka czystej energii, preferencyjnych taryf a nie z jednej strony wszyscy goni za eko rozwiązaniami a kominy w elektrownia jak kopcił tak kopcą :)

Dla jasności i nie powielania mitów:
1. Polska ma najgorsze powietrze UE
2. Polska produkuje najgorszych: pyły PM2,5 i 10 czy benzo(a)piren kilka razu więcej niż średnia UE (aż tak jest źle)
3. 87% benzo(a)pirenu czy 52% pyły PM 10 pochodzi z kominów do 40m wysokości: głownie kominy domowe.
4. Takiego benzo(a)piren elektrownie i cały przemysł emitują mniej niż 2%! zaś samochody ok 5%.
5. W sumie Zdecydowanym Trucicielem są kominy w domach + auta w miastach.

Elektrownie mają i kominy wyższe i inne zabezpieczenia na tych kominach. Dlatego tak ważne jest walka z "kominem" w nowym domu szczególnie, że "walka ta" może odbyć się w ramach tego samego budżetu inwestycyjnego "Kowalskiego" na dom, jeśli Kowalski pozna, że cena ekogroszku to nie tylko kocioł z Castoramy za 5 tys a inwestycja ok 12-18 tys w całą kotłownie z kominem, zaś PC (rożne) to inwestycje po 18-40 tys (przy powietrznej do 25-27 tys), zaś gaz nie "zabije" Nas rachunkiem jak dom docieplimy a jak budujemy ciepłe-maleństwo (domki 90-110m2) to praktycznie sam prąd może być najkorzystniejszy w perspektywie 15-20 lat zakupu "kotłowni" i rachunków. A mamy jeszcze nieco niedoceniane klimatyzatory czyli mini PC powietrzne.

Arturo72
05-03-2016, 17:32
Wiesz czemu producent nie gwarantuje prawidłowej pracy do -40?

Który producent gruntowych gwarantuje i pokazuje dane techniczne przy -40st.C i w jakim celu ?
Z chęcią zobaczę a jak nie pokażesz to nie rób z siebie błazna :)
A tak poza tym,prosto ze Szwecji,tam mają cieplej niż w Polsce wg niektórych ;)

Witam!
Troszkę wtrącę sie do dyskusji. Od 10 lat użytkowuje PC powietrze woda, nikogo nie namawiam i uważam, ze każdy ma prawo zdecydować we własnym domku na najbardziej dla niego optymalny rodzaj ogrzewania.
Powiem może tylko tyle, ze tu gdzie mieszkam, jest zimniej i wietrznej niż w Polsce i nigdy nie zdażyło mi sie zmarznąć :)
W nowym domku tez planujemy podłogówkę i PC.
Pozdrawiam :)

Gos**c
05-03-2016, 17:48
Z chęcią zobaczę a jak nie pokażesz to nie rób z siebie błazna :)


Pyskujesz i tylko na tym się znasz. Prawdę, która cię boli napisałem powyżek, przypomnę:
Większość PC PW zgodnie ze specyfikacją nie gwarantuje prawidłowej pracy poniżej -20st. Dlatego większośc użytkowników PC PW montuje (rekreacyjnie za min 15k zł) kominek w razie W. Aby uzyskac pewnośc grzania domku do -25st trzeba kupić zubadana i koszt już przekracza ekonomię. Albo co pewniejsze kupić PC gruntową. Jednak koszty instalacji zubadana i gruntówki są na tyle wysokie, że taniej i ekonomiczniej wyjdzie gaz lub grzanie czystym pradem.
Arturo jak nawiedzony udaje, że tego nie widzi, choć sam ma przewymiarowaną PC PW oraz rekreacyjnie kominek w razie W. Ja w przeciwnieństwie do niego nie mam kominka i posiadam gaz, płace 1k zł rocznie więcej ale to co zaoszczędziłem mam w stosunku do arturo na min. 20 lat.
A on leczy swoje kompleksy obrażając innych na forum.

asaselllo
05-03-2016, 17:53
Coś mi się wydaje, że zdecydowana większość PC PW mają wbudowane grzałki, tak przynajmniej jest u mnie. Nigdy nie słyszałem, żeby grzałka przestała grzać w temp. poniżej -20st.C tak jak i nie słyszałem żeby rachunki za grzałkę kogoś zrujnowały.

Arturo72
05-03-2016, 18:07
Większość PC PW zgodnie ze specyfikacją nie gwarantuje prawidłowej pracy poniżej -20st.
Spraw żeby było u mnie poniżej -20st.C i przyjedź to sam zobaczysz ;)
U mnie narazie przez ostatnie 3 lata było najzimniej -18st.C.

Nie chciałeś podać danych producenta gruntowych to za Ciebie to zrobiłem.
Sławetna i bardzo droga gruntowa Nibe w specyfikacji nie gwarantuje pracy pon.-15st.C i nawet danych dla tej temp.nie podaje.
Co Ty na to ? Obserwator od gruntowych co na to ?
348908

szukaj
05-03-2016, 18:49
Arturo72 nie jestem ekspertem od pomp ale od kiedy to temperatura powietrza ma wpływ na wydajności gruntowej pompy ciepła?
Screen jest nie wyraźny podrzuć link do oryginału.
Ale z tego co mi wiadomo to temperatura dolnego źródła a dokładnie delta pomiędzy zasilaniem i powrotem ma wpływ na wydajność gruntowej pompy ciepła.
Nie słyszałem aby temp. dolnego źródła miała -20

Arturo72
05-03-2016, 19:08
Arturo72 nie jestem ekspertem od pomp ale od kiedy to temperatura powietrza ma wpływ na wydajności gruntowej pompy ciepła?
Screen jest nie wyraźny podrzuć link do oryginału.
Ale z tego co mi wiadomo to temperatura dolnego źródła a dokładnie delta pomiędzy zasilaniem i powrotem ma wpływ na wydajność gruntowej pompy ciepła.
Nie słyszałem aby temp. dolnego źródła miała -20
No jak widzisz sam producent pompy gruntowej podaje dane dla temp.zewnętrznej i nawet on w swoich danych nie podaje parametrów i nie gwarantuje pracy dla temp.zewnętrznej pon.-15st.C.:D
Dane dostępne na stronie Nibe,są ogólnodostępne dla pompy gruntowej F1126

A może to nie dla idiotow jak w tej reklamie ? ;)

map78
05-03-2016, 20:04
Większość PC PW zgodnie ze specyfikacją nie gwarantuje prawidłowej pracy poniżej -20st. Dlatego większośc użytkowników PC PW montuje (rekreacyjnie za min 15k zł) kominek w razie W. Aby uzyskac pewnośc grzania domku do -25st trzeba kupić zubadana i koszt już przekracza ekonomię. Albo co pewniejsze kupić PC gruntową. Jednak koszty instalacji zubadana i gruntówki są na tyle wysokie, że taniej i ekonomiczniej wyjdzie gaz lub grzanie czystym pradem.


Mam małą prośbę do Ciebie, abyś nie wypowiadał się na tematy na których się jak widać niespecjalnie znasz. Ludzie to czytają i gotowi pomyśleć, że to prawda... Masz prywatne porachunki z Arturem to je załatwiaj gdzie indziej, a głupot nie pisz, bo po takim wpisie może nam przybyć dodatkowych kilku kopciuchów węglowych, a chyb nie tędy droga:confused: Chyba, że taki masz cel - to tym bardziej przykre:(

fotohobby
05-03-2016, 20:21
Nie mieszkam ani w Katowicach,ani w Białymstoku,ale posiadam sprawną pamięć.Pytałeś to podałem przykład kiedy dla przykładu było -40 i nie widzę , aby robić teraz ogólno narodową dyskusję czy było i czy to możliwe. I dokładnie była to druga połowa lutego. Może starszy jestem i więcej w życiu przeżyłem :-), ale uwierz,że było.Trzeba było wstawać w nocy po 2-3 razy i rozgrzewać auta bo
olej w samochodach zmieniał konsystencję na masło.Ależ jakie to były w tym czasie relacje z sąsiadami po nocach :-)

Na żadnych dostępnych archiwalnych danych meteo nie widzę spadku temperatury do -40C, już nie mówiąc o tym, zeby utrzymywała się ona przez dwa tygodnie.
Jakoś im wierze bardziej, niż Twojej pamięci.

fotohobby
05-03-2016, 20:27
Pyskujesz i tylko na tym się znasz. Prawdę, która cię boli napisałem powyżek, przypomnę:
Większość PC PW zgodnie ze specyfikacją nie gwarantuje prawidłowej pracy poniżej -20st. Dlatego większośc użytkowników PC PW montuje (rekreacyjnie za min 15k zł) kominek w razie W. Aby uzyskac pewnośc grzania domku do -25st trzeba kupić zubadana i koszt już przekracza ekonomię. Albo co pewniejsze kupić PC gruntową. Jednak koszty instalacji zubadana i gruntówki są na tyle wysokie, że taniej i ekonomiczniej wyjdzie gaz lub grzanie czystym pradem.
Arturo jak nawiedzony udaje, że tego nie widzi, choć sam ma przewymiarowaną PC PW oraz rekreacyjnie kominek w razie W. Ja w przeciwnieństwie do niego nie mam kominka i posiadam gaz, płace 1k zł rocznie więcej ale to co zaoszczędziłem mam w stosunku do arturo na min. 20 lat.
A on leczy swoje kompleksy obrażając innych na forum.

Wolałbym mieć PC PW i kominek, niż gruntówke bez kominka.
Absolutnie !

A gdybym nie chciał mieć kominka, znaczenie taniej jest zainstalować PC, kupić dwie farelki po 2000 i dom zagrzać.

okobar
05-03-2016, 21:48
Wolałbym mieć PC PW i kominek, niż gruntówke bez kominka.
Absolutnie !.

mam pytanie. Masz pc pw lub gruntówkę?
jeśli nie, to twoja wyowiedź jest bez sensu

jeśli masz tylko jedno z nich, to twoja wypowiedź dalej jest bez sensu :P
nie masz, więc nie masz jak porównać
i tyle w temacie...

imrahil
05-03-2016, 21:51
Arturo to chyba nie pompy a po prostu wódę sprzedaje,i dużo jej podbiera na użytek własny ,dlatego ma problem z logicznym zrozumieniem tego co inni mu odpowiadają. Sam w tym roku pozbywam się ogrzewania elektrycznego w jednym z budynków w firmie,ponieważ poprzedni właściciel był kretynem takim jak on i zainstalował taki kociołek jak on poleca i płacił rachunki po 2 tyś miesięcznie. Ale głupiemu nie wytłumaczysz. Działanie Arturo przypomina typowe działanie człowieka z chorobą psychiczną "spierdoliłem ja, to namówię innnych niech też mają spierdolone".Parafrazując piszę to ja "ciemnogród" z gruntową pompą w domu. :-)

hehe. ja grzałką zużyję za ogrzewanie 600 zł rocznie i o czym to świadczy?

i napraw sobie termometr :)

fotohobby
05-03-2016, 22:42
mam pytanie. Masz pc pw lub gruntówkę?
jeśli nie, to twoja wyowiedź jest bez sensu

jeśli masz tylko jedno z nich, to twoja wypowiedź dalej jest bez sensu :P
nie masz, więc nie masz jak porównać
i tyle w temacie...

Dlaczego bez sensu ? Jesli stawiałbym kolejny dom i miał do wyboru PC PW z kominkiem, albo gruntówkę, to bez wahania wybieram PW i kominek

Co w tej wypowiedzi jest nie tak ?

fachman19
06-03-2016, 07:16
Nie mieszkam ani w Katowicach,ani w Białymstoku,ale posiadam sprawną pamięć.Pytałeś to podałem przykład kiedy dla przykładu było -40 i nie widzę , aby robić teraz ogólno narodową dyskusję czy było i czy to możliwe. I dokładnie była to druga połowa lutego. Może starszy jestem i więcej w życiu przeżyłem :-), ale uwierz,że było.Trzeba było wstawać w nocy po 2-3 razy i rozgrzewać auta bo
olej w samochodach zmieniał konsystencję na masło.Ależ jakie to były w tym czasie relacje z sąsiadami po nocach :-)

I Ty tak na poważnie z tym -40*C.
To może wytłumaczą .W Polsce projektuje się wszystkie obiekty na temperatury od -16 do -22*C.
Tak dobiera sie grzejniki , kotły ,węzły itp.
Z wieloletnich obserwacji wynika ,że nie zdarzyło się żeby jakiś obiekt nie nadawał się do życia .Oczywiście zdarzał się dyskomfort i poczucie zagrożenia.
Dodatkowo w blokach mieszkalnych trudno o dodatkowe źródło ciepła .W domkach zazwyczaj jest kominek.
PC gruntowe dobierane są często na temperaturę zewnętrzną -15 *C i wspomaganie grzałką .
Tańsza PC , tańsze odwierty,mniejszy bufor =lepsza praca układu

sylwia i jarek
06-03-2016, 08:52
Na żadnych dostępnych archiwalnych danych meteo nie widzę spadku temperatury do -40C, już nie mówiąc o tym, zeby utrzymywała się ona przez dwa tygodnie.
Jakoś im wierze bardziej, niż Twojej pamięci.

Cóż,pozostaje mi tylko mieć nadzieję,że ten brak wiary w moją pamięć nie spowoduje u Ciebie bezsennych nocy i znacząco nie odbije się na twoim zdrowiu. :-) pozdrawiam

sylwia i jarek
06-03-2016, 08:59
I Ty tak na poważnie z tym -40*C.
To może wytłumaczą .W Polsce projektuje się wszystkie obiekty na temperatury od -16 do -22*C.
Tak dobiera sie grzejniki , kotły ,węzły itp.
Z wieloletnich obserwacji wynika ,że nie zdarzyło się żeby jakiś obiekt nie nadawał się do życia .Oczywiście zdarzał się dyskomfort i poczucie zagrożenia.
Dodatkowo w blokach mieszkalnych trudno o dodatkowe źródło ciepła .W domkach zazwyczaj jest kominek.
PC gruntowe dobierane są często na temperaturę zewnętrzną -15 *C i wspomaganie grzałką .
Tańsza PC , tańsze odwierty,mniejszy bufor =lepsza praca układu

Ale ja nic a nic nie napisałem o projektowaniu instalacji na -40,ktoś rzucił hasło więc tylko z naciskiem na słowo tylko napisałem ,że faktycznie takie temperatury rzadko,ale zdarzają się o czym część osób na forum zapomniało lub byli zbyt mali aby pamiętać. :-) Tyle i tylko tyle w temacie,nie ma co robić rozprawek z każdej wypiwiedzi na forum. :-) pozdrawiam

fotohobby
06-03-2016, 09:01
Cóż,pozostaje mi tylko mieć nadzieję,że ten brak wiary w moją pamięć nie spowoduje u Ciebie bezsennych nocy i znacząco nie odbije się na twoim zdrowiu. :-) pozdrawiam

O mój sen się nie martw, kondycja Twojej pamięci jest mi obojętna.
Chciałem tylko sprostować kuriozalne i nie znajdujące potwierdzenia w faktach informacje, jakie tu przekazałeś.

link2jack
06-03-2016, 09:04
Sylwia i jarek klamczuszki jestescie https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Rekordy_klimatyczne_w_Polsce , teraz jaką masz temperature za zewnatrz?

fotohobby
06-03-2016, 09:13
zima 2005/2006:




W efekcie utrzymywania się 30-stopniowych mrozów doszło do zamykania szkół (384 w woj. lubelskim), liczne kursy odwoływane przez MPK (10 linii w Lublinie) i PKS (30 połączeń w Lublinie, 40 w Zamościu) z powodu zamarzania paliwa i uszkodzeń akumulatorów, instalacji elektrycznych i układów hamulcowych[17]. Największe mrozy były pomiędzy 21 a 24 stycznia 2006 roku. Najniższa oficjalna temperatura wystąpiła 23 stycznia 2006 roku w Sulejowie (−32,1 °C, przy gruncie −36,5 °C)[29][30]. 22 stycznia odnotowano również bardzo niskie temperatury w województwie opolskim.(−31,2 °C, przy gruncie −36,1 °C)

okobar
06-03-2016, 11:42
Dlaczego bez sensu ? Jesli stawiałbym kolejny dom i miał do wyboru PC PW z kominkiem, albo gruntówkę, to bez wahania wybieram PW i kominek

Co w tej wypowiedzi jest nie tak ?

co jest nie tak?
ano to że nie masz ani jednego rozwiązania ani drugiego, a wypowiadasz się kategorycznie (słowo absolutnie) o wyższości jednego nad drugim

to wybacz porównanie samochodowe, ale mniej więcej tak jak ja pisałbym o tym, że jak zostanę szefem Microsoftu to kupię sobie bentleya a nie rollsa... w jednym i drugim siedziałem :P co nie zmienia faktu że bentley był nowszy, mocniejszy, lepiej wyposażony niż tamten rolls, dlatego wybrałbym bentleya - z tym że inny nowszy model rollsa pewnie pokonałby tamtego bentleya, tak jak nowszy bentley pokonałby kolejnego rollsa (i tak dalej i tak dalej... kwestie nieporównywalne...)
jednakże wolę opierać się na opiniach osób mających doświadczenie i porównanie obu typów PC

znam osobę mającą przez 4 lata PC PW, która z przyczyn osobistych sprzedała dom pod Poznaniem i musiała przeprowadzić się do rodziny pod Opole, gdzie po osiągnięciu stabilizacji życiowej wybudowała sobie drugi dom - tym razem z PC gruntówką...
i ta osoba twierdzi że po dwóch latach od zamieszkania jeśli miałaby wybierać która lepsza - to wybrałaby pc gruntową...

zauważ że "która lepsza" a nie która bardziej się ekonomicznie opłaca (kwestia kosztów inwestycyjnych oraz stopy oszczędności w zakresie rachunków)
lepszość - to pojęcie względne, ale jakby nie było nikt nie podważył do tej pory kwestii tego, że DZ gruntowe (czy to płaskie, spiralne czy prosty odwiert) jest zdecydowanie bardziej stabilnym źródłem niż powietrze :)

ja mogę mówić tylko za siebie.... ale całą dyskusja jest bezprzedmiotowa - ekonomiczniej (ceny instalacji) jest pc pw, stabilniej - pc gruntowa (w tym ekonomiczniej pod względem uzytkowania)

bawią mnie stwierdzenia że jedna jest dla idiotów a druga dla myślących... bo każdy niech decyduje tylko za siebie
jeden woli róże inny tulipany.....

Arturo72
06-03-2016, 11:48
zauważ że "która lepsza" a nie która bardziej się ekonomicznie opłaca (kwestia kosztów inwestycyjnych oraz stopy oszczędności w zakresie rachunków)
lepszość - to pojęcie względne, ale jakby nie było nikt nie podważył do tej pory kwestii tego, że DZ gruntowe (czy to płaskie, spiralne czy prosty odwiert) jest zdecydowanie bardziej stabilnym źródłem niż powietrze :)

Pytanie co to znaczy "stabilność" jeśli chodzi o ogrzewanie domu.
Od 3 lat mam stabilne temperatury w domu,w pierwszym sezonie dbał o to sterownik pokojowy a w kolejnych tylko krzywa grzewcza i to niezależnie od temperatury na zewnątrz czyli cóż to jest ta "stabilność" i "lepszość" o jakiej mówisz ?

map78
06-03-2016, 11:54
znam osobę mającą przez 4 lata PC PW, która z przyczyn osobistych sprzedała dom pod Poznaniem i musiała przeprowadzić się do rodziny pod Opole, gdzie po osiągnięciu stabilizacji życiowej wybudowała sobie drugi dom - tym razem z PC gruntówką...
i ta osoba twierdzi że po dwóch latach od zamieszkania jeśli miałaby wybierać która lepsza - to wybrałaby pc gruntową...


4+2+"osiągnięcie stabilizacji życiowej"+"budowa domu" = 8-9lat?
Pompa powietrzna sprzed 8-9 lat nie równa się tej współczesnej:no: To nie jest dobre porównanie:no:

Sznycel
06-03-2016, 15:17
W mniejszym lub większym stopniu, zdarzają się sporadyczne wyłączenia dostaw energii elektryczne, czy to na skutek awarii czy modernizacji. Pomimo tego niewielu z nas dokonuje zakupu agregatu prądotwórczego w celu zabezpieczenia się przed takowymi przypadkami. Również na skutek działania czynników od nas niezależnych, pojawiają się przerwy w dostawie wody z sieci wodociągowej. Ilu z nas z tego powodu odwierciło studnie? W minionych latach zdarzały się przypadku spadku temperatury do 32 - 35 stopni poniżej zera, ale to nie wystarczający przyczynek, aby projektować i wykonywać urządzenia i instalacje grzewcze na tak skrajne temperatury. A przecież idąc tym tokiem rozumowania, należałoby zmienić temperatury projektowe dla wszystkich stref w Polsce, przecież może się zdarzyć - 35 stopni C, a nawet i niżej. Poza tym myślę że można Waszmości pogodzić jednym stwierdzeniem. Jeżeli dojdzie do temperatur utrzymujących się przez dłuższy czas w granicach 40 stopni poniżej zera, bardzo prawdopodobne jest iż nie sposób będzie ustalić wyższości jednej pompy ciepła nad drugą, gdyż z uwagi na stan naszych sieci elektroenergetycznych, prawdopodobnie wiele budynków dotkniętych tymi temperaturami będzie pozbawionych dostawy prądu. Tym optymistycznym akcentem, pozdrawiam i życzę miłej niedzieli.

fotohobby
06-03-2016, 16:21
co jest nie tak?
ano to że nie masz ani jednego rozwiązania ani drugiego, a wypowiadasz się kategorycznie (słowo absolutnie) o wyższości jednego nad drugim

to wybacz porównanie samochodowe, ale mniej więcej tak jak ja pisałbym o tym, że jak zostanę szefem Microsoftu to kupię sobie bentleya a nie rollsa... w jednym i drugim siedziałem :P co nie zmienia faktu że bentley był nowszy, mocniejszy, lepiej wyposażony niż tamten rolls, dlatego wybrałbym bentleya - z tym że inny nowszy model rollsa pewnie pokonałby tamtego bentleya, tak jak nowszy bentley pokonałby kolejnego rollsa (i tak dalej i tak dalej... kwestie nieporównywalne...)
jednakże wolę opierać się na opiniach osób mających doświadczenie i porównanie obu typów PC

znam osobę mającą przez 4 lata PC PW, która z przyczyn osobistych sprzedała dom pod Poznaniem i musiała przeprowadzić się do rodziny pod Opole, gdzie po osiągnięciu stabilizacji życiowej wybudowała sobie drugi dom - tym razem z PC gruntówką...
i ta osoba twierdzi że po dwóch latach od zamieszkania jeśli miałaby wybierać która lepsza - to wybrałaby pc gruntową...

zauważ że "która lepsza" a nie która bardziej się ekonomicznie opłaca (kwestia kosztów inwestycyjnych oraz stopy oszczędności w zakresie rachunków)
lepszość - to pojęcie względne, ale jakby nie było nikt nie podważył do tej pory kwestii tego, że DZ gruntowe (czy to płaskie, spiralne czy prosty odwiert) jest zdecydowanie bardziej stabilnym źródłem niż powietrze :)

ja mogę mówić tylko za siebie.... ale całą dyskusja jest bezprzedmiotowa - ekonomiczniej (ceny instalacji) jest pc pw, stabilniej - pc gruntowa (w tym ekonomiczniej pod względem uzytkowania)

bawią mnie stwierdzenia że jedna jest dla idiotów a druga dla myślących... bo każdy niech decyduje tylko za siebie
jeden woli róże inny tulipany.....

Rozumiem, że znasz jedną osobę która miała te dwa rodzaje pomp i z tego wyciągasz wnioski - gratuluję.
A ja tu czytam o opomiarowanych instalacjach PC PW , widzę rachunki, jakie płacą posiadacze pomp gruntowych i PW i znaczących różnic nie widzę.

I to mam mam nawet większe prawo wypowiadać sie w kwestii wyborU PC/grunt, bo żadnej z nich nie mam.
Ty juz kasę w grunt włożyłeś, to chwalisz...

Jeszcze raz powtarzam - Nigdy nie wybrałbym gruntowej kosztem kominka.
Nawet, jesli zestaw PC PW + kominek miałby być nieco droższy....

I jeszcze wytłumacz - jesli to nie kwestie ekonomiczne grają rolę, tylko "lepszosc" pompy gruntowej, to czym ta "lepszośc" jest charakteryzowana ?

Ciepło z gruntu jest lepsze, od tego z powietrza ?

mkm silesia
06-03-2016, 17:06
W mniejszym lub większym stopniu, zdarzają się sporadyczne wyłączenia dostaw energii elektryczne, czy to na skutek awarii czy modernizacji. Pomimo tego niewielu z nas dokonuje zakupu agregatu prądotwórczego w celu zabezpieczenia się przed takowymi przypadkami. Również na skutek działania czynników od nas niezależnych, pojawiają się przerwy w dostawie wody z sieci wodociągowej. Ilu z nas z tego powodu odwierciło studnie? W minionych latach zdarzały się przypadku spadku temperatury do 32 - 35 stopni poniżej zera, ale to nie wystarczający przyczynek, aby projektować i wykonywać urządzenia i instalacje grzewcze na tak skrajne temperatury. A przecież idąc tym tokiem rozumowania, należałoby zmienić temperatury projektowe dla wszystkich stref w Polsce, przecież może się zdarzyć - 35 stopni C, a nawet i niżej. Poza tym myślę że można Waszmości pogodzić jednym stwierdzeniem. Jeżeli dojdzie do temperatur utrzymujących się przez dłuższy czas w granicach 40 stopni poniżej zera, bardzo prawdopodobne jest iż nie sposób będzie ustalić wyższości jednej pompy ciepła nad drugą, gdyż z uwagi na stan naszych sieci elektroenergetycznych, prawdopodobnie wiele budynków dotkniętych tymi temperaturami będzie pozbawionych dostawy prądu. Tym optymistycznym akcentem, pozdrawiam i życzę miłej niedzieli.

Zgadzam się w 100% i dodam tylko że wody może zabraknąć cały rok, a prądu do ogrzewania tylko w czasie sezonu grzewczego więc wzywam zapobiegliwych do wiercenia studni

marcin.sto1
06-03-2016, 18:28
A coś z innej beczki, nie w temacie wątku, ale ten i tak od kilku stron odbiega od tytułowego:

Co myślicie o grzaniu domu wychwalanym tu przez Arturo prądem, ale dodatkowo fotowoltaika i Prosument, zamiast PC PW.

Np.:
Pompa PW=ok. 20-25tys.
Kospel 2,5tys.+kolektory 3kWp ok. 18 tys.

Ktoś kiedyś to liczył?

Arturo72
06-03-2016, 18:32
A coś z innej beczki, nie w temacie wątku, ale ten i tak od kilku stron odbiega od tytułowego:

Co myślicie o grzaniu domu wychwalanym tu przez Arturo prądem, ale dodatkowo fotowoltaika i Prosument, zamiast PC PW.

Np.:
Pompa PW=ok. 20-25tys.
Kospel 2,5tys.+kolektory 3kWp ok. 18 tys.

Ktoś kiedyś to liczył?
Już też pisałem o tym.
Osobiście wolałbym grzać tylko prądem i płacić 3 klocki rocznie niż oszpecac sobie dach ;)

mkm silesia
06-03-2016, 19:05
A coś z innej beczki, nie w temacie wątku, ale ten i tak od kilku stron odbiega od tytułowego:

Co myślicie o grzaniu domu wychwalanym tu przez Arturo prądem, ale dodatkowo fotowoltaika i Prosument, zamiast PC PW.

Np.:
Pompa PW=ok. 20-25tys.
Kospel 2,5tys.+kolektory 3kWp ok. 18 tys.

Ktoś kiedyś to liczył?

jak kupisz pompę (pw) to możesz kupić 3x (4x gw) mniej ogniw i efekt ten sam, a jak nie ma słońca to zapłacisz 3x mniej
tu masz raport godzin słonecznych
http://www.andretti.pl/wxsunhoursdetail.php

meakkow
06-03-2016, 19:18
Coś mi ten raport godzin usłonecznienia z andretti nie pasuje, a ten? http://www.weatheronline.pl/weather/maps/city

mkm silesia
06-03-2016, 19:32
Coś mi ten raport godzin usłonecznienia z andretti nie pasuje, a ten? http://www.weatheronline.pl/weather/maps/city

przeczytaj pasek na dole strony
"Godziny słoneczne to ilość czasu, w którym energia słoneczna jest odbierana przynajmniej 75 procent maksymalnej możliwej energii dla danego dnia, godziny i położenia geograficznego"
to dane realne z pomiarów

imrahil
06-03-2016, 20:15
A coś z innej beczki, nie w temacie wątku, ale ten i tak od kilku stron odbiega od tytułowego:

Co myślicie o grzaniu domu wychwalanym tu przez Arturo prądem, ale dodatkowo fotowoltaika i Prosument, zamiast PC PW.

Np.:
Pompa PW=ok. 20-25tys.
Kospel 2,5tys.+kolektory 3kWp ok. 18 tys.

Ktoś kiedyś to liczył?

ogniwa 3 kW to kropla w morzu potrzeb przy grzaniu prądem. ja kupiłbym ogniwa tylko w połączeniu z pompą ciepła

ProStaś
06-03-2016, 20:41
Szału ni ma...:popcorn:
http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100016 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpvmonitor.pl%2Fuse r.php%3Fidinst%3D100016)

Gdyby te dzisiejsze 2,5 kWh zużyła PC z przyzwoitym COPem np. 3,5 to mielibyśmy coś ok. 8,75 kWh.

Ale już 456 kWh w tym roku x 3,5 = 1596 kWh.
Tylko to teoretyczne wyliczenia...;)

sylwia i jarek
06-03-2016, 21:16
Sylwia i jarek klamczuszki jestescie https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Rekordy_klimatyczne_w_Polsce , teraz jaką masz temperature za zewnatrz?

Teraz mam -45 :-) Wiecie co,męczy mnie to forum,tęsknię za czasami kiedy np.Livko z sensem i szacunkiem dla innych osób opisywał swoje doświadczenia,jakoś było milej,ciekawiej, a nie jakieś głupkowate słowne przepychanki ,po co to forum ,jak i tak każdy ma swoją"jedyną" rację a reszta osób to dla niego debile,dobrze ,że ciepło się robi,będzie można rowerem pojeżdzić i nie będzie czasu na czytanie głupkowatych wypocin na forum. Kogo to dotknęło to dobrze,a kogo nie,to znaczy,że ma dystans do świata i jeszcze zdrowy rozsądek.

okobar
07-03-2016, 07:33
Pytanie co to znaczy "stabilność" jeśli chodzi o ogrzewanie domu.
Od 3 lat mam stabilne temperatury w domu,w pierwszym sezonie dbał o to sterownik pokojowy a w kolejnych tylko krzywa grzewcza i to niezależnie od temperatury na zewnątrz czyli cóż to jest ta "stabilność" i "lepszość" o jakiej mówisz ?

stabilność źródła? temperatury 3-4 tygodniowe nocne w granicach -20 mogę sobie wyobrazić (inna sprawa ze wątpię żeby się pojawiły, ale możliwość istnieje)
ale wymarznięcie moich odwiertów do -20 jakoś umyka mojemu umysłowi

to jest stabilność :P

a co do lepszości - napisałem powyżej że jest to kwestia indywidualna :P
może obrazowac się np. nie posiadaniem jednostki zewnętrznej :P, brakiem problemów z odszranianiem (właściciele starszych modeli PC PW często miewali z tym problemy)
może obrazować np. hałasem wirników (w nowych modelach znikomym co prawda :P)

albo mogą wiązac się z odczuciami stabilności DZ (tak wiem, sytuacja kiedy będzie miało to znaczenie może wystapi kiedyś a najpewniej nie wystapi) :P

poza tym dlaczego cvhcesz decydować za kogoś kto zna plusy i minusy PC PW i PC gruntowego, i znając to oraz koszty dalej chce pc gruntowe?
jego wybór...

okobar
07-03-2016, 07:37
4+2+"osiągnięcie stabilizacji życiowej"+"budowa domu" = 8-9lat?
Pompa powietrzna sprzed 8-9 lat nie równa się tej współczesnej:no: To nie jest dobre porównanie:no:

wiem że to inna generacja

ale za kolejne 8-9 lat będzie jeszcze inna

sorrty, ale nie znam nikogo posiadającego PC PW i PC gruntowe nowej generacji jednocześnie...
bo nawet jak ktoś ma np. sasiada czy rodziców, czy brata/siostrę stosujących jedno z rozwiązań a on drugie, to nie da się tego porównać w stosunku 1vs1 bo to są inne potrzeby, inne domy, inny tryb zużycia wody/energii, inne potrzeby grzewcze....

w moim porównaniu chociaż potrzeby są podobne :P

okobar
07-03-2016, 07:47
Rozumiem, że znasz jedną osobę która miała te dwa rodzaje pomp i z tego wyciągasz wnioski - gratuluję.
A ja tu czytam o opomiarowanych instalacjach PC PW , widzę rachunki, jakie płacą posiadacze pomp gruntowych i PW i znaczących różnic nie widzę.

I to mam mam nawet większe prawo wypowiadać sie w kwestii wyborU PC/grunt, bo żadnej z nich nie mam.
Ty juz kasę w grunt włożyłeś, to chwalisz...

Jeszcze raz powtarzam - Nigdy nie wybrałbym gruntowej kosztem kominka.
Nawet, jesli zestaw PC PW + kominek miałby być nieco droższy....

I jeszcze wytłumacz - jesli to nie kwestie ekonomiczne grają rolę, tylko "lepszosc" pompy gruntowej, to czym ta "lepszośc" jest charakteryzowana ?

Ciepło z gruntu jest lepsze, od tego z powietrza ?


tak znam jedna taką osobę - tak wyciągam z tego jakieś wnioski.
Skoro ty nie znasz żadnej takiej osoby i wyciągasz z tego wnioski, to chyba ja mimo wszystko mam większe do tego podstawy :P
w każdym razie gratuluję :P

nie, nie masz większego prawa, bo nie masz żadnego z tych rozwiązań, to tak jak biskupi gadający na temat małżeństwa... też o tym czytał....

ja mam gruntówkę i KOMINEK z kominem
ekonomicznie to nie był dobry pomysł, ale dom nie buduję tylko z powodu ekonomii, lecz moich potrzeb (lub mojej żony - ona chciała kozę w salonie, mi wystarczyłby elektryczny kominek :P)

też czytam, też widzę rachunki, w trakcie wyboru PC odwiedziłem około 30-40 użytkowników PC - zarówno powietrznych jak i gruntowych, oglądałem wiele PC, słuchałem wielu uwag użytkowników.... a nie tylko czytałem wypowiedzi forumowiczów, z których blisko połowa zajmuje się doradztwem, handlem czy serwisem PC :P

a co do lepszości - napisałem powyżej że to kwestia subiektywna, dla jednych to co innego, dla drugich co innego :P

a jakbyś poczytał co napisałem to byś wiedział że mimo iż jestem zadowolony z pc gruntowych, to przy następnym domku nie dość ze robiłbym zgodnie z innym projektem, to z pc pw, bez kominów i z elektrycznym kominkiem :P
ale budować nie będę :P chyba....

lukasza
07-03-2016, 08:08
A coś z innej beczki, nie w temacie wątku, ale ten i tak od kilku stron odbiega od tytułowego:

Co myślicie o grzaniu domu wychwalanym tu przez Arturo prądem, ale dodatkowo fotowoltaika i Prosument, zamiast PC PW.

Np.:
Pompa PW=ok. 20-25tys.
Kospel 2,5tys.+kolektory 3kWp ok. 18 tys.

Ktoś kiedyś to liczył?

Jeśli kupisz ZA 21 tys 9kW PC a za 25 9kW Tcap. W CIEPŁYEM domu do 120m2 pierwsza PC PW da Ci 95% poboru prądu w 2giej taryfie a druga PC w domu do 170m2 da Ci 95% poboru prądu w 2giej taryfie. (ciepło domu i metraż umowny). COP min. 3 na CO. Zatem koszt 1kWh PC PW nie przekroczy 10gr. Pierwszy dom to powiedzmy 5000kWh a drugi to 9000kWh czyli 500zł i 900zł rachunki za sezon CO.

Kolektor niech nam da 2700kWh za free to zostaje dokupić odpowiednio do domu 2300kWh i 6300kWh po/do 27-30 gr w 2 taryfie. Czyli do pierwszego domu dokupujesz brakującego prądu Kospelem w 2giej taryfie za ok 670zł a do drugiego za 1850zł.
Także w pierwszym przypadku jest PV nawet OK bo zakładam, ze pociągną dłużej niż PC PW, zaś w drugim przypadku PC PW wyjdzie zdecydowanie lepiej.

Ot trzeba porównać wszystko indywidualnie bo jak widać ceny/moc PC PW są rożne, firmy, modele, dla różnych przedziałów zapotrzebowania na ciepło. Trzeba by tu jeszcze policzyć ile drożej wyjdzie taki 9kW TCap bo pewnie z 3-5 tys drożej ale rachunek "na nim" jest o tyle tańszy od PV że warto to dołożyć. Z trzeciej strony to 18tys 3kWp kolektor+2,5 kospel + zasobnik 1tys+ instalacja i montaż i wyjdzie bliżej 25 tys niż 20 tys cała kotłownia. Chyba że podałeś cenę 18 tys z prosuementem na "gotowo"

Dla mnie PV to największy sen ma: sprzedać prąd po 60-70gr a kupić w nocy po 27gr. Lepiej na tym wyjdziesz niż zużywać dla siebie.

Jak gdzieś źle liczyłem to mnie poprawcie bo się specjalnie nigdy nad tym nie skupiłem.

Arturo72
07-03-2016, 08:58
stabilność źródła? temperatury 3-4 tygodniowe nocne w granicach -20 mogę sobie wyobrazić (inna sprawa ze wątpię żeby się pojawiły, ale możliwość istnieje)
ale wymarznięcie moich odwiertów do -20 jakoś umyka mojemu umysłowi

to jest stabilność :P

a co do lepszości - napisałem powyżej że jest to kwestia indywidualna :P
może obrazowac się np. nie posiadaniem jednostki zewnętrznej :P, brakiem problemów z odszranianiem (właściciele starszych modeli PC PW często miewali z tym problemy)
może obrazować np. hałasem wirników (w nowych modelach znikomym co prawda :P)

albo mogą wiązac się z odczuciami stabilności DZ (tak wiem, sytuacja kiedy będzie miało to znaczenie może wystapi kiedyś a najpewniej nie wystapi) :P

poza tym dlaczego cvhcesz decydować za kogoś kto zna plusy i minusy PC PW i PC gruntowego, i znając to oraz koszty dalej chce pc gruntowe?
jego wybór...
Dalej nie mam pojęcia o co Ci chodzi jak piszesz o 3-4 tygodniach w temp.-20st.C i niżej. Co to ma do rzeczy jeśli chodzi o "stabilność" czegokolwiek.DZ zamarznie ? Coś wybuchnie ? :D
Przypomnę że przeżyłem już -18st.C i to nie przez godzinę i dwie czyli nie przez chwilę i nic wielkiego nie zauważyłem. Pompa żeby utrzymać 23st.C w domu pracowała w tym czasie 10h na dobę bo tyle jej wystarczyło,oczywiście bez pomocy grzałki.
Nie wiem co byłoby gdyby było o 2 czy 3 st.niżej ale sądzę że wybuchu by nie było ani DZ by się nie wychlodzilo jedynie czas pracy pompy by się zwiększył.
Czy ma to jakieś znaczenie dla ciebie czyli dłuższy czas pracy na dobę czy myślisz o jakiejś innej bardziej tajemnej stabilności ?
Może to Was pokieruje na właściwe tory że Wy macie gruntowe dobrane mocowo do temp.wg stref czyli do min.-22st.C a ja przez przypadek do -40st.C ? Wyobraź sobie DZ przy gruntowej projektowanej na -40st.C i czemu tak nie macie.. To prędzej w gruntowej przy tej temp.zamarznie DZ jak jest na -22st.C niż przy powietrznej.

Co do lepszisci to fakt,niektórzy za tą lepszosc są skłonni zapłacić 20-30tys.zł więcej byleby na zewnątrz nie mieć jednostki zewnętrznej i wiatraków ;)

fotohobby
07-03-2016, 09:57
a jakbyś poczytał co napisałem to byś wiedział że mimo iż jestem zadowolony z pc gruntowych, to przy następnym domku nie dość ze robiłbym zgodnie z innym projektem, to z pc pw, bez kominów i z elektrycznym kominkiem :P
ale budować nie będę :P chyba....

Czyli praktycznie tak, jak ja, z tym, że kominek tradycyjny.

jedrek188
13-03-2016, 12:30
Założyciel tego wątku to chyba jakaś dziwna istota-,,,hej,jestem majętny,stać mnie na audi ale czy wycena nie jest za duza???:(owszem jest,:lol2:co radzicie???bo ja chce audi...:(tak to wyglada:yes::bye:

oletomada
14-03-2016, 11:04
Witam, przyłącze się do tematu o ocenę wyceny pompy ciepła.
ZAKRES I CHARAKTER PRAC POMPA Z SONDAMI KOSZT ZŁ
1. Wykonanie dolnego źródła z podłączeniem do budynku 2 x 75 m pion - 11400 zł
2. Wykonanie kotłowni z pompą ciepła (solanka-woda typ EKO- 10 G) - 17600 zł
3. Wykonanie instalacji grzewczej - 5000 zł
- zasilania do grzejnika łazienkowego - 2 pkt
- pętli grzewczych ogrzewania podłogowego – 15 pkt.
4. Wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej 4800 zł
5. Wykonanie instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków 4800 zł
RAZEM KOSZT OGÓLNY NETTO 43600 zł

Zastanawiam się nad ogrzewaniem pelletem a pompa ciepła. Koszt użytkowania będzie chyba podobno, ale koszt inwestycyjny pewnie dużo większy przy pompie ciepła niż przy kotle na pellet. Jak sądzicie ??

lukasza
14-03-2016, 11:14
Witam, przyłącze się do tematu o ocenę wyceny pompy ciepła.
ZAKRES I CHARAKTER PRAC POMPA Z SONDAMI KOSZT ZŁ
1. Wykonanie dolnego źródła z podłączeniem do budynku 2 x 75 m pion - 11400 zł
2. Wykonanie kotłowni z pompą ciepła (solanka-woda typ EKO- 10 G) - 17600 zł
3. Wykonanie instalacji grzewczej - 5000 zł
- zasilania do grzejnika łazienkowego - 2 pkt
- pętli grzewczych ogrzewania podłogowego – 15 pkt.
4. Wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej 4800 zł
5. Wykonanie instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków 4800 zł
RAZEM KOSZT OGÓLNY NETTO 43600 zł

Zastanawiam się nad ogrzewaniem pelletem a pompa ciepła. Koszt użytkowania będzie chyba podobno, ale koszt inwestycyjny pewnie dużo większy przy pompie ciepła niż przy kotle na pellet. Jak sądzicie ??

koszty użytkowania pelletem będą 2 x większe od pompy ciepła wykorzystującej 2 taryfę prądu.
Pellet jest wyraźnie droższy od ekogroszku zakładając nawet wyższą sprawność spalania.
Pellet jest rożnej jakości -- loteria co kupisz lub jest drogi (sprawdzony) a prąd masz zawsze ok.
Pompa ciepła będzie z 40-50% tańsza w eksploatacji od ekogroszku
Coś koło 2x drożej będzie pelletem niż PC z odwiertami.

co do zakupu to pellet będzie tańszy, ale też wiele zależy od tego jaki kocioł kupisz, bo są i takie po 10 000 tys. Do tego komin - już masz czy wybudujesz. Do tego zasobnik na wodę, mieszacz, zawory, robocizna. Może wyjść od 10 do 16 tys. Na pewno od PC taniej =- punktu 1 i 2. Punkt 3-5 i tak zrobisz. Kwestia ile taniej 10 czy 16 tys. Za to z pelletem jest praca, sporo miejsca na jego skład trzeba. I będzie droższy w eksploatacji.

Nie znamy potrzeb Twojego domu ale taka PC droższa o 10 tys może się zwrócić w 5-7 lat jak dużo ciepła potrzebujesz. Decyzja po Twojej stronie.

oletomada
14-03-2016, 12:56
Komina jeszcze nie mam. Powierzchnia do ogrzania ok 120m2. W sumie racja, trzeba porównywać koszty pkt 1 i 2. Jaka jest racjonalna różnica w kosztach między tymi dwoma systemami grzewczymi? 10 tyś może się zwrócić w ciągu 7 lat... 20 tyś - 14 lat ? Wiadomo że pompa ciepła to przede wszystkim wygoda ... trzeba chyba "mierzyć siły na zamiary"

Pozdrawiam

Arturo72
14-03-2016, 13:08
Komina jeszcze nie mam. Powierzchnia do ogrzania ok 120m2. W sumie racja, trzeba porównywać koszty pkt 1 i 2. Jaka jest racjonalna różnica w kosztach między tymi dwoma systemami grzewczymi? 10 tyś może się zwrócić w ciągu 7 lat... 20 tyś - 14 lat ? Wiadomo że pompa ciepła to przede wszystkim wygoda ... trzeba chyba "mierzyć siły na zamiary"

Pozdrawiam
A w jakim celu chcesz pompę gruntową zamiast za 50% ceny pompę powietrzną ?
Jakieś logiczne uzasadnienie tego ?

Witam, przyłącze się do tematu o ocenę wyceny pompy ciepła.
ZAKRES I CHARAKTER PRAC POMPA Z SONDAMI KOSZT ZŁ
1. Wykonanie dolnego źródła z podłączeniem do budynku 2 x 75 m pion - 11400 zł
2. Wykonanie kotłowni z pompą ciepła (solanka-woda typ EKO- 10 G) - 17600 zł

Tu masz już 29tys.zł netto czyli maskara. Pompa ciepła gruntowa dzisiaj do nowych domów nie jest w żaden sposób zasadna ekonomicznie.
A powietrzną jako same urządzenie możesz mieć w takim domu sadzę,ze za 17600zł ale brutto czyli jakby nie patrzeć jest to koszt kotła na pellet z osprzetem+koszt komina.
Skąd się biorą zatem watpliwości jak koszt eksploatacji czy to weglem czy pelletem jest o wiele większy ?




Zastanawiam się nad ogrzewaniem pelletem a pompa ciepła. Koszt użytkowania będzie chyba podobno, ale koszt inwestycyjny pewnie dużo większy przy pompie ciepła niż przy kotle na pellet. Jak sądzicie ??
Koszt eksploatacji między pompą ciepła a pelletem czy weglem będzie o ok.100% wyższy grzejąc pelletem i i 50-70% wyższy grzejąc węglem.
Czyli
1kWh z pompy ok.0,10zł
1kWh z wegla 0,15-0,17zł
1kWh z pelletu ok.0,20zł.

fox503
14-03-2016, 14:41
Generalnie pompę powietrze woda 9kW posiadającą stałą moc do -15 stopni wraz z zasobnikiem 300 l dodatkową pompą obiegową i cyrkulacyjną oraz usługą uruchomienia kotłowni można mieć za 25 tyś netto.

Ten koszt spokojnie może być zmniejszony dzięki dofinansowaniom z programów gminnych czy wojewódzkich (od 25% do 40% dofinansowania), zatem realny koszt to 20 tyś netto za inwestycję.

Arturo72
14-03-2016, 14:58
Generalnie pompę powietrze woda 9kW posiadającą stałą moc do -15 stopni wraz z zasobnikiem 300 l dodatkową pompą obiegową i cyrkulacyjną oraz usługą uruchomienia kotłowni można mieć za 25 tyś netto.

To już full wypas do dużych domów.
Do takiego "szkraba" jak 120m2 będzie to znacznie taniej bo aż tak mocnej pompy nie trzeba i dodatkowej pompy obiegowej nie będzie trzeba.

oletomada
14-03-2016, 18:15
Pytam o pompe gruntową ponieważ z tej samej firmy dostałem wycene również na pompe powietrzną, która wygląda tak:
2. Wykonanie kotłowni z pompą ciepła POWIETRZNĄ - 27300 zł
Opis szczegółowy:
Kotłownia zostanie wykonywana w technologii rur zgrzewanych PP.
Skład kotłowni :
1. pompa ciepła powietrze-woda typ DAIKIN 8kW
2. wiszący zasobnik ciepłej wody użytkowej o pojemności 200 litrów z grzałką elektryczną, służącą do przegrzewu w celu likwidacji bakterii legionelli i
3. pompy CO i ładującej zasobnik CWU
4. grupy i naczynia bezpieczeństwa CO oraz ciepłej wody użytkowej
(CWU).
Ogólnie wg wyceny pompa gruntowa jest droższa o 1700zł, dlatego się nią zainteresowałem.
Nie wiem jak będzie wyglądała sprawność pompy powietrznej przy dużych mrozach, czy prąd mnie wtedy nie zje, czy wtedy obowiązkowe będzie palenie w kominku.

sylwia i jarek
14-03-2016, 19:42
Ogólnie wg wyceny pompa gruntowa jest droższa o 1700zł, dlatego się nią zainteresowałem.
Nie wiem jak będzie wyglądała sprawność pompy powietrznej przy dużych mrozach, czy prąd mnie wtedy nie zje, czy wtedy obowiązkowe będzie palenie w kominku.[/QUOTE]

Uważaj z pisanień takich "głupot" bo Arturo zaraz oceni cię jako idiotę lub totalny ciemnogród,wszak wiadomo,że pompy gruntowe są conajmniej dwa razy droższe od powietrznych,a najlepiej kupiłbyś sobie kociołek na prąd. :-) :-) :-)
A tak poważnie to ta gruntòwka to dobra propozycja,a tego "inteligentnego inaczej" czyli Arturo olej.

Arturo72
14-03-2016, 19:46
Pytam o pompe gruntową ponieważ z tej samej firmy dostałem wycene również na pompe powietrzną, która wygląda tak:
2. Wykonanie kotłowni z pompą ciepła POWIETRZNĄ - 27300 zł
Opis szczegółowy:
Kotłownia zostanie wykonywana w technologii rur zgrzewanych PP.
Skład kotłowni :
1. pompa ciepła powietrze-woda typ DAIKIN 8kW
2. wiszący zasobnik ciepłej wody użytkowej o pojemności 200 litrów z grzałką elektryczną, służącą do przegrzewu w celu likwidacji bakterii legionelli i
3. pompy CO i ładującej zasobnik CWU
4. grupy i naczynia bezpieczeństwa CO oraz ciepłej wody użytkowej
(CWU).
Ogólnie wg wyceny pompa gruntowa jest droższa o 1700zł, dlatego się nią zainteresowałem.
Nie wiem jak będzie wyglądała sprawność pompy powietrznej przy dużych mrozach, czy prąd mnie wtedy nie zje, czy wtedy obowiązkowe będzie palenie w kominku.
Chyba różnica to 17000zl a nie 1700zl :D
Nawiasem Daikin to droga pompa i nie potrzebnie płacisz za dodatkowe pompki obiegowe bo ona powinna mieć w sobie jedną która styknie do c.o+cwu.
Rzuć jeszcze o zapytania na Panasonica i Atlantica badz Fujitsu czy Samsunga a będzie zdecydowanie taniej a przede wszystkim wykonaj OZC.
Co do sprawności to zwykły kalkulator ale dobry a nie chiński Ci odpowie na to pytanie i chyba rozwieje wątpliwości ;)
COP srednioroczny powietrznej przyjmij na min.3 a gruntowej na max.4,5 i teraz licz.
Potrzeby domu na c.o i cwu to 10000kWh.
Czyli przy powietrznej zużyjesz na to 10000kWh/3=3300kWh czyli 1000zl rocznie.
Przy gruntowej użyjesz na to 10000kWh/4,5=2200kWh czyli 660zł rocznie. Mniej o 340zl ale więcej w inwestycji o 17000zl czyli 17000zl/340zl=50 lat
Czyli za 50 lat pompa gruntowa wyjdzie taniej :D
Różnica zużycia w praktyce będzie zdecydowanie mniejsza czyli czas zwrotu zdecydowanie się wydłuży.

Co do grzania czy tam dogrzewania kominkiem.
Jeśli moc grzewczą jakiejkolwiej pompy zażyczysz sobie żeby dobrać do domu do -40st.C to do tej temperatury nie będziesz musiał niczym dogrzewać. Zakładając że kumaci ludzie odpowiednio dobiorą moc do potrzeb domu przy tej temperaturze.
Panial ?

Arturo72
14-03-2016, 19:55
Uważaj z pisanień takich "głupot" bo Arturo zaraz oceni cię jako idiotę lub totalny ciemnogród,wszak wiadomo,że pompy gruntowe są conajmniej dwa razy droższe od powietrznych,a najlepiej kupiłbyś sobie kociołek na prąd. :-) :-) :-)
A tak poważnie to ta gruntòwka to dobra propozycja,a tego "inteligentnego inaczej" czyli Arturo olej.
No niestety ciemnogród ma problem z obsługą prostego kalkulatora a ja na to nic nie poradzę oprócz instrukcji obsługi :)

oletomada
14-03-2016, 20:25
Ciemnogród nie potrzebuje kalkulatora bo wszystko wkleja z wyceny z firmy więc różnica między powietrzną a gruntową jest rzeczywiście 1700 pln a nie 17 000. :D

Arturo72
14-03-2016, 20:43
Ciemnogród nie potrzebuje kalkulatora bo wszystko wkleja z wyceny z firmy więc różnica między powietrzną a gruntową jest rzeczywiście 1700 pln a nie 17 000. :D
Ktoś tu chyba nie potrafi czytać i to co sam napisał :)
29tys.zł netto to tylko pompa gruntowa+DZ bez zasobnika cwu + jakieś dziwne odliczanie.
Powietrzna masz raz że drogą firmę a dwa że dodali Ci tam dużo nie potrzebnych rzeczy.
Napisz całościowy koszt i to brutto jednej i drugiej.
Bo tak to faktycznie piszesz jak ciemnogród bo nie wiesz co i jak i dlaczego.
Pkt.3 tam nie powinno być.
Masz OZC ? Jakie obciążenie cieplne masz domu ?

Niech to będzie i 8000 brutto/ok.350zl=min.22 lata zanim gruntowa wyjdzie na plus.
Jednak ciemnogród nie potrafi liczyć ;)
Albo z bogactwa zglupial ;)

asolt
14-03-2016, 21:06
Nawiasem Daikin to droga pompa i nie potrzebnie płacisz za dodatkowe pompki obiegowe bo ona powinna mieć w sobie jedną która styknie do c.o+cwu.


Daikin ma tylko jedną pompę obiegową i jest ona wbudowana i obsługuje i co i cwu. Nic nie trzeba płacic za dodatkowe pompy bo ich nie ma.
Ta pozycja o dodatkowych pompach tylko ładnie wygląda na wycenie a faktycznie nie podnosi ceny całkowitej.

wihajster
14-03-2016, 21:11
(...)Niech to będzie i 8000 brutto/ok.350zl=min.22 lata zanim gruntowa wyjdzie na plus.
Jednak ciemnogród nie potrafi liczyć ;)
Albo z bogactwa zglupial ;)
Arturo. Nie nazywaj innych ciemnogrodem bo hipokryzją zalatuje.
Może się okazać, wręcz idę o zakład, że użytkownik niedrogiej pompy gruntowej po 30 latach w ogólnym bilansie zapłaci mniej niż wszechwiedzący Arturo z jedynie słuszną pompą powietrzną.
Dolicz kolego drogi wymianę tej swojej cudownej najlepszej pompy w tym zakładanym okresie bo tyle pompa P-W nie wytrzyma.

Mnie się wydaje że to Ty Arturo nie potrafisz liczyć i jesteś ciemnogrodem. Ale o tym przekonasz się po 30 latach, jak wtedy weźmiesz do ręki kalkulator. O ile będziesz jeszcze umiał się nim posłużyć...

PS Po stopce wnioskuję że deklarujesz się katolikiem/czy innym chrześcijaninem? -dobrze myślę? Jeśli tak, to swymi słowami słabe świadectwo miłości dajesz....
(ja się na "tych" sprawach nie znam jakby co ;) )

oletomada
14-03-2016, 21:32
szczegółowy opis kotłowni z pompą gruntową:
Kotłownia zostanie wykonywana w technologii rur zgrzewanych PP.
Skład kotłowni :
1. pompa ciepła solanka-woda typ EKO- 10 G , z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej o pojemności 200 litrów z grzałką elektryczną, służącą do przegrzewu w celu likwidacji bakterii legionelli
2. pompa dolnego i górnego źródła
3. grupy i naczynia bezpieczeństwa dolnego i górnego źródła oraz ciepłej wody użytkowej (CWU).

hmm a jak cena netto=brutto ?? :)

wihajster
14-03-2016, 21:45
Kto Ci dobrał pompę gruntową 10kW (domyślam się że dziesiątka z modelu to przybliżona moc?) do domku 120m2?
Pomyłka.

lukasza
15-03-2016, 08:01
Ciemnogród nie potrzebuje kalkulatora bo wszystko wkleja z wyceny z firmy więc różnica między powietrzną a gruntową jest rzeczywiście 1700 pln a nie 17 000. :D

trzeba przyznać, ze masz całkiem "zgrabną cenowo" wycenę pompy gruntowej z odwiertami. Tu dobrze byś lepiej sprawdził przed inwestycją OZC i odpowiednio dobrał moc tej PC oraz jej producenta.

z drugiej strony na pompę powietrzna masz cenę wysoką.

Na tle tej jednej wyceny i zestawienia tych dwóch PC nie dziwię się, że wybierasz gruntową. W takim przypadku to prawie każdy kupił by gruntową.

Jak chcesz taniej w zakupie a niewiele drożej w eksploatacji to możesz pokusić się kupić PC powietrzną dobrej firmy 8KW za ok 20 tys, ale zrób OZC dokładnie domu jak i tez poszukaj innych, konkurencyjnych ofert. Skoro masz wyceny obie z zasobnikami 200L i tyle dla Ciebie i rodziny jest OK to możesz poszukać pomp all in one czyli takie lodówki.

Oba rozwiązania będą OK jak je jeszcze przeanalizujesz, policzysz OZC i PLNy, zbierzesz inne wyceny, przemyślisz i świadomie wybierzesz za co chcesz zapłacić. PC gruntowa to jednak zakładam słaba firma producenta (chiny?) ale i prostsza konstrukcja. PC pw w cenie jaka podałem to masz dobrego producenta. Gruntowa łatwiejsza w naprawie. Powietrzna tańsza w zakupie a niewiele droższa w eksploatacji. Gruntowa ma 1 plus: jak dobrze zrobione jest DZ czyli odwierty to jednak zostają one na długie lata. U ciebie ideał by było DZ poziomo i zrobić je 2x taniej od odwiertów. Pewnie miejsca nie masz. Decyzja po Twojej stronie.

Arturo72
15-03-2016, 08:09
Miałem podobny dylemat czy wybrać chinke z odwiertami za 20tys.zl bo miałem taką ofertę od GHS czy powietrzną również w kwocie do 20tys.zl ale renomowanego producenta.
Wybrałem powietrzną bo nie uleglem mitom i wbijaniu do lbow ciemnogrodowi,że to musi być tylko cud że z powietrza -20st.C powstanie woda +56st.C :D
Różnice w kosztach eksploatacji byłyby minimalne rzędu 200zl rocznie.

Gdyby jedna i druga przekroczyła by budżet 20tys.zl grzalbym prądem a tu rozmawiamy o kwotach 30-40tys.zl.
Czyli albo brak kalkulatora albo bogactwo przemawia przez tego typu inwestorów lub totalne zaciemnienie.

oletomada
15-03-2016, 08:38
Kto Ci dobrał pompę gruntową 10kW (domyślam się że dziesiątka z modelu to przybliżona moc?) do domku 120m2?
Pomyłka.
Moc 10kW to malo czy dużo?
Moze polecacie jakies firmy co zajmuja sie sprzedaza pomp m.in. powietrznych, ktore tak zachwalacie w woj. Kuj-pom lub okolicach?
Jaka jest żywotność pompy powietrznej?

map78
15-03-2016, 08:53
Moc 10kW to malo czy dużo?
Moze polecacie jakies firmy co zajmuja sie sprzedaza pomp m.in. powietrznych, ktore tak zachwalacie w woj. Kuj-pom lub okolicach?
Jaka jest żywotność pompy powietrznej?

Ja mam pompę powietrzną 9kW w domu 190m2 z przeciętną/słabą izolacją, więc te 10kW dla Twoich 120m2 i to pompy gruntowej to tak już nawet na oko za dużo... Żywotność ciężko określić, bo to jak z każdym urządzeniem jest swego rodzaju loteria. Prawda jest tak, że mamy przypadki nawet na forum gdzie zarówno powietrzne jak i gruntowe pompy wymagały napraw już w pierwszym roku eksploatacji. Powietrzne pompy są też swego rodzaju nowością, więc trzeba poczekać - ja mam 3 rok beż najmniejszej choćby awarii, są na forum tacy co mają 6 lat i też chwalą, ale starszych instalacji ciężko by w Polsce szukać...

Arturo72
15-03-2016, 09:22
Moc 10kW to malo czy dużo?
Moze polecacie jakies firmy co zajmuja sie sprzedaza pomp m.in. powietrznych, ktore tak zachwalacie w woj. Kuj-pom lub okolicach?
Jaka jest żywotność pompy powietrznej?
10kW to za dużo,dlatego pisałem o wykonaniu OZC.
Zrobisz OZC dowiesz się z niego również jaka będzie różnica w eksploatacji między gruntową a powietrzną a oczy może szerzej się otworzą...
http://oferia.pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Foferia.pl%2F)
http://www.oferteo.pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.oferteo.pl%2F)
http://allegro.pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2F)
Sądzę,że dostaniesz nie jedną a kilkanascie lub kilkadziesiąt ofert i będziesz wybierał jak w ulęgałkach ;)
Żeby nie szukać daleko:
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-9kw-kit-wc09f3e5-i5463318929.html
Ale warto wiedzieć czego dokładnie się chce bo na tą chwilę Ty widać,że nie wiesz nic ani o swoim domu ani o zużyciu energii przez swój własny dom.
Wykazy autoryzowanych instalatorów na stronach producentów i wiele innych sposobów.

Witam!
Troszkę wtrącę sie do dyskusji. Od 10 lat użytkowuje PC powietrze woda, nikogo nie namawiam i uważam, ze każdy ma prawo zdecydować we własnym domku na najbardziej dla niego optymalny rodzaj ogrzewania.
Powiem może tylko tyle, ze tu gdzie mieszkam, jest zimniej i wietrznej niż w Polsce i nigdy nie zdażyło mi sie zmarznąć :)
W nowym domku tez planujemy podłogówkę i PC.
Pozdrawiam :)
Jak widać w Szwecji nie wierzą w cuda jak to jest w Polsce ;) Wszak Polska to naród katolicko-wyznaniowy :D
Jak każdy bez wyjątku sprzęt mechaniczny może się popsuć w każdej chwili dlatego dziwie się obawom...

Czasami myślę,że niektórzy inwestorzy to jak dzieci we mgle bo co dziwne bo wydając kilkaset tys.zł na nowy dom nie interesując się na co wydają tą kasę.
Swiadczy to albo o beztrosce takich inwestorów albo o majętności ;)

dropsec
17-03-2016, 08:38
Arturo72 to może jako sąsiad, pomożesz w doradztwie... generalnie chciałem albo PW Atlantica excelia tri 11kW albo Panasonica T-cap 12kW + zbiornik buforowy 1000l na podłogówke + 300l do CWU. Jednak składając zapytania w firmach instalatorskich od wszystkich w okolicy otrzymałem oferty na pompy atlantic 14kW i wyżej...
Twierdzą że mała różnica w cenie, a że według wykresu (do którego oni mają tylko dostęp od producenta) przy -20st moc z 11kW spada do 8kW... spoko tylko moje OZC sugeruje że to nadal spełnia moje zapotrzebowanie!
Nie wiem co zrobić, bo jak chce mniejszą to kręcą nosem i nie chcą brać odpowiedzialności że nie wydoli pompa...
Poniżej OZC:

https://yournewstyle.pl/dom/ozc-radek-16-12-2015-1.jpg
https://yournewstyle.pl/dom/ozc-radek-16-12-2015-2.jpg
https://yournewstyle.pl/dom/ozc-radek-16-12-2015-3.jpg

Arturo72
17-03-2016, 08:49
Przecież Ty masz tam obciążenie 6kW to po co Ci takie kolumbryny ? T-CAP 9kW będzie aż nadto a ja bym poszedł jeszcze niżej.
Druga sprawa bufor 1000l,całkowicie nie potrzebny.

dropsec
17-03-2016, 09:03
Tak by wynikało z OZC, zastanawia mnie też fakt czy jest ono prawidłowo wykonane bo dziwnie mało wychodzi 18kW/m2/rok - nie sądzę bym miał prawie pasywny budynek :P

Ja mam prawie 220m2 podłogówki, co prawda mam dość zwartą bryłę budynku i prosty dach (dwuspadowy) ale warstwy izolacji będą podobne jak u Ciebie. Szczerze obawiam się czy taka 9kW nie będzie zbyt często wchodzić w grzałki. Z drugiej strony chyba hajnel ma 250m2 podłogówki i podobne ocieplenie i pisał że w tym roku ani razu grzałka nie załączyła się w jego Panasonicu 9kW.

lukasza
17-03-2016, 09:03
Arturo72 to może jako sąsiad, pomożesz w doradztwie... generalnie chciałem albo PW Atlantica excelia tri 11kW albo Panasonica T-cap 12kW + zbiornik buforowy 1000l na podłogówke + 300l do CWU. Jednak składając zapytania w firmach instalatorskich od wszystkich w okolicy otrzymałem oferty na pompy atlantic 14kW i wyżej...


Mam OZC może 10-15% lepsze od Twojego
Pompa TCap w sezonie grzewczym 14/15 roku 100% tania taryfa
w tym sezonie 2015/2016 około ...20h droga taryfa czyli z 0,5%

Spokojnie jak OZC dobrze zrobione to nic droższego nie kupuj. Jak Ci pójdzie 10-15% więcej a drogiej to dołożysz do rachunku 200zł.
p.s. mam 12h taniej taryfy (9h+3h).

p.s.2. bufor 1000L do czego ma służyć?

Arturo72
17-03-2016, 09:09
Tak by wynikało z OZC, zastanawia mnie też fakt czy jest ono prawidłowo wykonane bo dziwnie mało wychodzi 18kW/m2/rok - nie sądzę bym miał prawie pasywny budynek :P

Ja mam prawie 220m2 podłogówki, co prawda mam dość zwartą bryłę budynku i prosty dach (dwuspadowy) ale warstwy izolacji będą podobne jak u Ciebie. Szczerze obawiam się czy taka 9kW nie będzie zbyt często wchodzić w grzałki. Z drugiej strony chyba hajnel ma 250m2 podłogówki i podobne ocieplenie i pisał że w tym roku ani razu grzałka nie załączyła się w jego Panasonicu 9kW.
Matematyka i fizyka nie kłamie i te 6kW jest jak najbardziej realne ;)
Masz właśnie przykład hajnela,ja bym nie brał nic więcej poza 9kW.
Ja mam obciazenie 3,5kW czyli trochę mniej bo mały dom i od trzech lat było u nas najniżej -18st.C a pompka chodziła wtedy jedynie 10h na dobę.
Taką moc grzewcza pompy mam przypadkowa,miał być Atlantic 8kW który przy -20st.C dawał 5kW czyli spoko dla mnie to było.

dropsec
17-03-2016, 10:42
Mam OZC może 10-15% lepsze od Twojego
Pompa TCap w sezonie grzewczym 14/15 roku 100% tania taryfa
w tym sezonie 2015/2016 około ...20h droga taryfa czyli z 0,5%

20h druga taryfa czyli masz na mysli nocna? (ale do czego dążysz pisząc to że 0,5%) nie zrozumiałem :)




p.s.2. bufor 1000L do czego ma służyć?
Chcę go grzać w nocnej taryfie by ew. oddawać ciepło w dzień do podłogówki - źle myślę ?

dropsec
17-03-2016, 10:45
Matematyka i fizyka nie kłamie i te 6kW jest jak najbardziej realne ;)
Masz właśnie przykład hajnela,ja bym nie brał nic więcej poza 9kW.
Ja mam obciazenie 3,5kW czyli trochę mniej bo mały dom i od trzech lat było u nas najniżej -18st.C a pompka chodziła wtedy jedynie 10h na dobę.
Taką moc grzewcza pompy mam przypadkowa,miał być Atlantic 8kW który przy -20st.C dawał 5kW czyli spoko dla mnie to było.
To mnie przekonuje jak najbardziej, tylko jak teraz przekonać instalatora by nie tłumaczył się że "on nie gwarantuje mi że to pociągnie" ... a potem jak coś spieprzy w ustawieniach to pewnie zrzuci wine że za mała kW.. :P

Arturo72
17-03-2016, 11:12
To mnie przekonuje jak najbardziej, tylko jak teraz przekonać instalatora by nie tłumaczył się że "on nie gwarantuje mi że to pociągnie" ... a potem jak coś spieprzy w ustawieniach to pewnie zrzuci wine że za mała kW.. :P
To zmień instalatora bo widać,że nie jest za bardzo kumaty i jest z epoki węgla i doboru kotłów 200-300% przewymiarowanych a nie pod obciązenie bo tak i ch... ;)
I nie musisz do niczego go przekonywać,każ mu dobrać moc grzewczą pod wyliczenia i tyle a jak jest taki mądry to niech sam sobie to wyliczy i na tej podstawie dobierze Ci moc.

St@nley
17-03-2016, 12:57
Mam podobny dylemat.
Jakiego konkretnie Pansa byście polecili dla całkowitego obciążenia cieplnego ΦHL: 5476W, i CWU dla 4 osobowej rodziny.

lukasza
17-03-2016, 13:03
20h druga taryfa czyli masz na mysli nocna? (ale do czego dążysz pisząc to że 0,5%) nie zrozumiałem :)

to znaczy. w tym sezonie: 2015/2016 jakieś 20h łącznie wszedłem w drogą taryfę a dokładnie to mój termostat. Będzie tego ok 0,5% zużycia w drogiej taryfie. Pozostałe 99,5% w taniej taryfie


Chcę go grzać w nocnej taryfie by ew. oddawać ciepło w dzień do podłogówki - źle myślę ?

Generalnie do tego nie trzeba bufora 1000L. Jego odpowiednikiem jest masa betonu w podłodze. Musisz ją nagrzać z taką mocą np: w 12h tanich godzin prądu by starczyło Ci potem tej energii na 24h grzania. To tanie i stabilne rozwiązanie. Bywa, że mocy PC braknie i wtedy pojawia się 1sza taryfa. Z OZC i mocy PC przy minusowych temp. wyjdzie ile Ci braknie lub nie na grzanie w 1szej i 2gije taryfie. Teraz uważam, że optimum grzania tania taryfa do drogiej to jakieś 85%-15% i tak bym PC dobrał czyli może słabszą u siebie tylko miałbym problem bo tania 1 fazowa 9kW Pansonica z 1 wiatrakiem ma spadem mocy znaczny, zaś 3 fazowa jest niewiele od TCap tańsza. Ja miałem dotacje i wykończyłem to poniżej 18K za wszystko to się z cena aż tak nie liczyłem.

Arturo72
17-03-2016, 13:09
Mam podobny dylemat.
Jakiego konkretnie Pansa byście polecili dla całkowitego obciążenia cieplnego ΦHL: 5476W, i CWU dla 4 osobowej rodziny.
Trójfazowy zwykły.

St@nley
17-03-2016, 17:22
Trójfazowy zwykły.
Rozumiem, że 9kW? Duża jest różnica cenowa w stosunku do T-Capa?

Arturo72
17-03-2016, 18:34
Rozumiem, że 9kW? Duża jest różnica cenowa w stosunku do T-Capa?
Nie mam pojęcia,ja nie zbieram ofert.
Rzuć zapytanie na oferie lub na oferteo lub na allegro bo będziesz wiedział ;)

marcin.sto1
17-03-2016, 21:14
Rozumiem, że 9kW? Duża jest różnica cenowa w stosunku do T-Capa?



Nieduża, coś ok. 1tys. (za stary model). Ale zwykła 9 3f niżej schodzi z modulacją niż 1f T-Cap w okresach przejściowych.

K@mil_
18-03-2016, 07:16
Marcin, możesz podrzucić te dane o modulacjach?

dropsec
20-03-2016, 15:48
Taką moc grzewcza pompy mam przypadkowa,miał być Atlantic 8kW który przy -20st.C dawał 5kW czyli spoko dla mnie to było.

Tak z ciekawości gdzie znalazłeś takie dane? Czy na karcie Atlantica Extensa 8+, nie pisze że przy -7/45st. jest moc 5050W ? To przy -20 pewnie jeszcze mniej.

A z drugiej beczki, ciągle męczy mnie ten bufor, czy w takim razie w nocnej taryfie grzejąc nie okaże się że temperatura w pokojach np. o 3 w nocy jest na tyle wysoka, że będę pompa przestanie dalej grzać....a potem będzie mi dogrzewać co kilka godzin wchodząc w drogą (nie drugą) taryfę ?

Arturo72
20-03-2016, 16:46
Tak z ciekawości gdzie znalazłeś takie dane? Czy na karcie Atlantica Extensa 8+, nie pisze że przy -7/45st. jest moc 5050W ? To przy -20 pewnie jeszcze mniej.

A z drugiej beczki, ciągle męczy mnie ten bufor, czy w takim razie w nocnej taryfie grzejąc nie okaże się że temperatura w pokojach np. o 3 w nocy jest na tyle wysoka, że będę pompa przestanie dalej grzać....a potem będzie mi dogrzewać co kilka godzin wchodząc w drogą (nie drugą) taryfę ?
Poniżej masz wykres mocy grzewczej jak i pobieranej energii z Fujitsu 8kW ale to jest taka sama pompa co Extensa
Do podłogówki wchodzi zasilanie max.35st.C i to przy największych mrozach.
Bufor jest zbędny a wręcz szkodliwy bo tracisz na sprawności grzejąc go do wysokich temperatur,masz rację,że w nocy jak sterownik stwierdzi,że nie trzeba grzać to nie będzie grzać ale wahanie temp.do godzin południowego okienka to max.0,5st.C czyli praktycznie nie odczuwalne i ustawisz sobie tak sterownik,żeby pompa się nie włączała.Zresztą jak wejdzie godzinę czy dwie nawet w droższą taryfę to chyba nie zbankrutujesz bo nawet wtedy 1kWh wyjdzie ok.0,18zł czyli tyle samo co wungiel ;)
Buforem u Ciebie jest wylewka.
350616

imrahil
20-03-2016, 17:08
A z drugiej beczki, ciągle męczy mnie ten bufor, czy w takim razie w nocnej taryfie grzejąc nie okaże się że temperatura w pokojach np. o 3 w nocy jest na tyle wysoka, że będę pompa przestanie dalej grzać....a potem będzie mi dogrzewać co kilka godzin wchodząc w drogą (nie drugą) taryfę ?

taki bufor musiałby mieć kilka tys. litrów pojemności, żeby w ogóle poczuć jego obecność przy grzaniu poza tanią taryfą. chyba że chciałbyś go zasilić wysoką temperaturą, ale wtedy COP leci na szyję i lepiej sobie czasem podgrzać w drogiej. jeśli masz odpowiednio grubą wylewkę i murowany, dobrze zaizolowany dom, to na pewno nie będzie tak, że będziesz musiał przegrzewać w taniej taryfie, żeby mieć odpowiednią temperaturę w drogiej.

hajnel
20-03-2016, 20:32
Bufor jest zbędny a wręcz szkodliwy bo tracisz na sprawności grzejąc go do wysokich temperatur,masz rację,że w nocy jak sterownik stwierdzi,że nie trzeba grzać to nie będzie grzać ale wahanie temp.do godzin południowego okienka to max.0,5st.C czyli praktycznie nie odczuwalne i ustawisz sobie tak sterownik,żeby pompa się nie włączała.Zresztą jak wejdzie godzinę czy dwie nawet w droższą taryfę to chyba nie zbankrutujesz bo nawet wtedy 1kWh wyjdzie ok.0,18zł czyli tyle samo co wungiel ;)
Buforem u Ciebie jest wylewka.


U Artura tak będzie, że spadnie o 0,5C bo ma w sumie z 30cm betonu i parterówkę! U ciebie spadnie o 1C, a to już poczujesz. Potem w 2h taniego prądu podgrzejesz o 0,2C-0,5C ubierzesz sweter, rozpalisz kominek i będziesz się cieszył z komfortu w taniej taryfie. Ale zaoszczędzisz 2tyś na buforze.
Budujesz duży dom, porównaj stosunek kubatury do ilości akumulacji u ciebie i u Artura... Poczytaj dziennik mwie - dom pasywny, grzany kablami w drugiej taryfie i codziennie kominek dla komfortu...
W tym sezonie niezamieszkały dom zużył prądu za ok. 1200zł grzany do 19-20C + kominek 2-3 razy w tygodniu palone deski z budowy. Jest sens się przejmować 2 taryfą? Ale spadek o pół stopnia od 6 rano do 13 to u mnie pobożne życzenie...

dropsec
20-03-2016, 22:08
Dobra już prawie mnie przekonaliście... fakt jest taki że człowiek czasem za bardzo zapędza się w ekonomie i liczy każdy 1kW i przelicza to na pln. Z drugiej strony patrząc jeżdzę samochodem który pali 13l... i jakoś tego nie przeliczam ;D Chyba się czasem za bardzo nakręcam...

Najbardziej obawiam się nocy/ranka aby nie wstać i nie musieć ubierać ciepłego swetra... bo szczerze głupio się przyznać ale żona mnie chyba zabije jak jej taki dom wybuduje... :P Ma być komfortowo, tzn. w nocy chłodno, rano ciepło :P Jak mam to zrobić..., potem w ciągu dnia to wiadomo że każdy w pracy/szkole, ale przychodzi godzina 16-19 i fajnie byłoby mieć znowu komfortowo.. i wykąpać się w ciepłej wodzie w dużej wannie 300litrowej.

Czyli podsumowując, wszystko ustawię na sterowniku PC, po doświadczeniach jak szybko wychładza mi się podłogwa/dom będe wiedział kiedy załączać pompę (w nocy) by rano było ciepło, to samo później w okienku dziennym taniej taryfy.
A co z CWU - ile nagrzewa się taki zbiornik 300l - powiedzmy że wylewam pełna wannę 300l i za 40 min. chce ktoś wziąć przysznic - co wtedy ?

Arturo72
20-03-2016, 22:41
Dobra już prawie mnie przekonaliście... fakt jest taki że człowiek czasem za bardzo zapędza się w ekonomie i liczy każdy 1kW i przelicza to na pln. Z drugiej strony patrząc jeżdzę samochodem który pali 13l... i jakoś tego nie przeliczam ;D Chyba się czasem za bardzo nakręcam...

Najbardziej obawiam się nocy/ranka aby nie wstać i nie musieć ubierać ciepłego swetra... bo szczerze głupio się przyznać ale żona mnie chyba zabije jak jej taki dom wybuduje... :P Ma być komfortowo, tzn. w nocy chłodno, rano ciepło :P Jak mam to zrobić..., potem w ciągu dnia to wiadomo że każdy w pracy/szkole, ale przychodzi godzina 16-19 i fajnie byłoby mieć znowu komfortowo.. i wykąpać się w ciepłej wodzie w dużej wannie 300litrowej.

Czyli podsumowując, wszystko ustawię na sterowniku PC, po doświadczeniach jak szybko wychładza mi się podłogwa/dom będe wiedział kiedy załączać pompę (w nocy) by rano było ciepło, to samo później w okienku dziennym taniej taryfy.
A co z CWU - ile nagrzewa się taki zbiornik 300l - powiedzmy że wylewam pełna wannę 300l i za 40 min. chce ktoś wziąć przysznic - co wtedy ?
Tak to wygląda u mnie,praktycznie nie zależnie od temp.na zewnątrz jesli chodzi o utrzymywaną temperaturę w domu.

Po kilku dniach z G12W spostrzeżenia mam takie:
-od 22-23 grzeje cwu
-od 23.10-6 grzeje c.o
-od 13-15 grzeje cwu i c.o z priorytetem cwu.
O godz. 6.00 temp.w salonie 23,2 w sypialni 22,8 po przyjściu do domu ok.17 temp.w salonie 22,8 w sypialni 22,2 o godz 22 temp.w salonie 23,1 w sypialni 22,4.
Temp zasilania ustawiona na max.36st C.
Wentylacja śmiga cały czas na 4 biegu z 7.
Dobowe zużycie w takim przypadku przy temp. 0-2st.C to ok.15kWh w tym 3,5kWh na cwu,ogrzewanie nocne 7-9kWh.
Ok.godz.19-20 czuć wyraźnie że ogrzewanie nie chodzi.

Za kilka dni zmniejsze krzywą bo zona sapie że za gorąco i będzie max.35st.C.
Pierwszy sezon miałem G11 ale po drugim już z G12W na trzeci i kolejne zostałem przy G12W ;)
Co do zasobnika i cwu,też mamy tylko wannę i w wannie się kąpiemy i myjemy i na 3 osoby 300l grzane do rana i do 15 starcza i ciepłej wody nie zabrakło nigdy.Z tym,że mamy znacznie mniejszą wannę niż 300l ;) Po całkowitym opróżnieniu zasobnika ponowne nagrzanie go do 46st.C zajmuje max.1h.

lukasza
21-03-2016, 08:56
U Artura tak będzie, że spadnie o 0,5C bo ma w sumie z 30cm betonu i parterówkę! U ciebie spadnie o 1C, a to już poczujesz. Potem w 2h taniego prądu podgrzejesz o 0,2C-0,5C ubierzesz sweter, rozpalisz kominek i będziesz się cieszył z komfortu w taniej taryfie. Ale zaoszczędzisz 2tyś na buforze.
Budujesz duży dom, porównaj stosunek kubatury do ilości akumulacji u ciebie i u Artura... Poczytaj dziennik mwie - dom pasywny, grzany kablami w drugiej taryfie i codziennie kominek dla komfortu...
W tym sezonie niezamieszkały dom zużył prądu za ok. 1200zł grzany do 19-20C + kominek 2-3 razy w tygodniu palone deski z budowy. Jest sens się przejmować 2 taryfą? Ale spadek o pół stopnia od 6 rano do 13 to u mnie pobożne życzenie...

rozumiem, że masz inne doświadczenia
ale są i inne jak moje:
Ja nie mam płyty fundamentowej, mas betonu i jakoś temperatura nie spada i nie rośnie o 1-2 st a bardziej o 0,3-0,5 st między grzaniem. Do tego mam 60% domu w ogrzewaniu ściennym czyli mniej betonu niż w posadzce - szybciej się nagrzewa i stygnie. Uwaga: taniej taryfy mam 12h a nie jak większość 10h.
Dom pasywny dogrzewany kominkiem to jakieś nieporozumienie i chyba efekt "spartaczenia" gdzieś systemu lub ocieplenia i nie jest to szczerze dobry przykład dla innych.

Nie mniej jednak w tym przypadku - ale od innej strony argumentacji- zgodzę się, z Tobą ten dom z tą PC nie utrzyma temperatury tylko w taniej taryfie i bedzie miał spadki temperatur między grzaniem.

Artur72 - ty czytasz co piszą inni czy piszesz ciągle to samo na ślepo?
Jak ty człowiekowi -dropsec- co podaje obciążenie cieplne domu 5,9 kW a w zasadzie blisko 6kW i zapytuje następnie o pompę 8kW Atlantica opisujesz i wklejasz zrzut tej PC i piszesz, że wejdzie 1-2 h w drogą taryfę? On w tą taryfę wejdzie częściej. Znacznie częściej. Nie znaczy to, że to jest źle, ale nie pisz o 1-2h dziennie drogiej taryfy w mrozy bo w mrozy (kilka dni w roku) to on będzie nią grzał prawie 24h na dobę!
Nie porównuj swojego 3 czy 3,5kW obciążenia cieplnego i PC ze sprężarką 12kW utrzymaną programowo 9KW do -15 st C! Gdzie moc masz taką, że nadmiar w posadzce zostanie ale w jego domu z 6kW obciążenia i mocą PC 8kW a w morzy przy-10st C= 6,5kW to co ma w posadzce po grzaniu 10h zostać na zapas? NIC. Może na 2-3h, ale nie więcej.

Dropsec - bufor bym odrzucił. PC dobrał jaka uważasz od 8kW Atlantica do 9kW Panasonica. Instalator policzy ci programem producenta ile obie PC "około" pójdą w drogiej taryfie. Atlantic na pewno więcej niż Panasonic 9kW Tcap, ale Panasonic jest droższy w zakupie. Wybór zależy od tego ile chcesz wydać, ile płacić na rachunki bieżące itp. P.S. Jaką temperatur dałeś do obliczeń w domu? Normowa +20 st C i tyle chcesz? Bo jak masz +23 st C (jak n[: Ja) to obciążenie z 0,5kW wzrośnie. To jednak z 20 t C aby dojść do 23 st C to już masz 15% więcej na oko a dokładnie poproś kogoś od OZC to zmieni i poznasz ten wzrost dokładniej.

Arturo72
21-03-2016, 09:18
Chyba się nie zrozumieliśmy ;)Oczywistym jest,ze ten Atlantic 8kW przy -20st.C przez 24h nie tylko będzie grzal przez 24h ale też wspomoże się grzałka nawet.Te 2-3h grzania poza tanią taryfa było w odniesieniu do bufora,że nawet jak zabraknie temp.w domu przy odpowiednio dobranej mocy grzewczej to lepiej właśnie wejść w droższa taryfę niż pakować bufor.

hajnel
21-03-2016, 12:45
rozumiem, że masz inne doświadczenia
ale są i inne jak moje:
Ja nie mam płyty fundamentowej, mas betonu i jakoś temperatura nie spada i nie rośnie o 1-2 st a bardziej o 0,3-0,5 st między grzaniem. Do tego mam 60% domu w ogrzewaniu ściennym czyli mniej betonu niż w posadzce - szybciej się nagrzewa i stygnie. Uwaga: taniej taryfy mam 12h a nie jak większość 10h.
Dom pasywny dogrzewany kominkiem to jakieś nieporozumienie i chyba efekt "spartaczenia" gdzieś systemu lub ocieplenia i nie jest to szczerze dobry przykład dla innych.

Nie mniej jednak w tym przypadku - ale od innej strony argumentacji- zgodzę się, z Tobą ten dom z tą PC nie utrzyma temperatury tylko w taniej taryfie i bedzie miał spadki temperatur między grzaniem.


Mi cały czas chodzi tylko o to, żeby na ślepo nie robić instalacji na zasadzie bo ktoś tak ma i działa, i 95% ogrzewa w taniej. Są różne domy, różne instalacje, różne potrzeby i trzeba to mieć na uwadze żeby sobie kuku nie zrobić.

Napisz coś więcej o twojej instalacji bo jest ciekawa - z jakich rur, do jakiej Tzew jesteś w stanie utrzymać się w taniej taryfie z taką małą różnicą temp., no i jaki dom, jakie zapotrzebowanie cieplne.

lukasza
21-03-2016, 13:36
Mi cały czas chodzi tylko o to, żeby na ślepo nie robić instalacji na zasadzie bo ktoś tak ma i działa, i 95% ogrzewa w taniej. Są różne domy, różne instalacje, różne potrzeby i trzeba to mieć na uwadze żeby sobie kuku nie zrobić.

Napisz coś więcej o twojej instalacji bo jest ciekawa - z jakich rur, do jakiej Tzew jesteś w stanie utrzymać się w taniej taryfie z taką małą różnicą temp., no i jaki dom, jakie zapotrzebowanie cieplne.

ocieplenie jak w stopce

1. parter 80m2 podłogi (grzanych 70m2) - 10m2 pompowni nie grzane (bezpośrednio) a temp. i tak ok 20 st C
1A. parter 30m2 grzane ściennym, 40m2 grzane podłogówką

2. piętro 85m2 podłogi (grzane 85m2)
2A. około 25m2 podłogówki, w 60m2 grzeje ścienne (z czego ścian mam zajęte mniej niż posadzki z jakieś 40, maks 45m2. W tym ok 20m2 gęsto na mijankę 10cm)

3. Dom ok 46/kWh dla +20 st C (obciążenie chyba 4,9kW), i około 56kWh/m2/rok dla +23 st C (obciązenie 5,6kW).

4. Posadzki mam wylane z 6,5-7,5cm, maks cm (nie pamiętam, ale nie 5cm i nie 8cm) na pietrze z 6cm. Na ściany cement-wapno ok 3,5 cm plus gładź.

5. Dom grzeje TCap 9Wk 1 faza do maks 34 st C zasilania podłogówki. Sezon 2013/2014 100% tania taryfa. ten sezon ok 99% tania taryfa. Dom nagrzewa się wolno i wychładza wolno. Tania taryfa 12h na dobę. W tym roku tylko kilka dni pierwszych stycznia wjechałem w drogą taryfę ok 4h dziennie i w połowie stycznia z 2 dni.
Około minus 10-13 st C w dzień i 13-18 st C w nocy zaczynam grzanie w 2 taryfie. Około. Dokładnie nie wiem. Mam jeszcze zapas by podnieść temp. zasilania CO.

6. Temp. pilnuje termostat. 23,2 st C na noc (22.00-7.00) i 23,4 st C na dzień (13.00-16.00)/. CWU ustawione okienka 2x 1h do 49st C czyli PC grzeje do 51 st C.

7. Dom w lesie. Mało słońca. Zyski słoneczne słabe. Ściany typowy portherm 24cm; strop tradycyjny-lany 15cm.

8. Latem chłodzenie domu w upały (powyżej 30 st C jak w lato 2015) zajmuje ok 6-8h dziennie (od 13.00 start w taniej do ok 20.00). Piętro było około 24.5 st C. Wydłużam chłodzenie i zmniejszam temp chłodzenia bo wkraplała się woda na ścianie. Chłodzę ostatnio jak pamiętam wodą ok 16-17 st.C - tylko piętro. Oczywiście przy lecie temp w domu bardziej się rozjeżdżają miedzy chłodzeniem a nie chłodzeniem niż zimą przy grzaniu, ale i tak dla mnie to chłodzenie bije klimę - niski koszt inwestycji jak masz PC, brak nawiewu - dla mnie zaleta, koszt do 50zł na sezon letni 2015 - a był gorący, warunek -chłodzic regularnie w trybie auto z termostatu (odwracasz temp. na termostacie)

mkm silesia
22-03-2016, 19:49
rozumiem, że masz inne doświadczenia
ale są i inne jak moje:
Ja nie mam płyty fundamentowej, mas betonu i jakoś temperatura nie spada i nie rośnie o 1-2 st a bardziej o 0,3-0,5 st między grzaniem. Do tego mam 60% domu w ogrzewaniu ściennym czyli mniej betonu niż w posadzce - szybciej się nagrzewa i stygnie. Uwaga: taniej taryfy mam 12h a nie jak większość 10h.
.

A dlaczego niby ścienne ma mieć mniejsza akumulacje - podłogowe ma wylewkę (cementową) kładziona na pól sucho więc zawiera więcej pęcherzyków powietrza niż tynk kładziony na mokro po drugie pod wylewką jest styropian a pod ściennym dalej masa akumulacyjna jak jaszcze silikat to dopiero akumulacja.
Jedyna różnica to szybszy czas reakcji ściennego (i anhydrytu na podłodze) bo rurki płytko i "zalewane" na mokro.

dropsec
23-03-2016, 07:56
Instalator policzy ci programem producenta ile obie PC "około" pójdą w drogiej taryfie.
A masz wiedze jakim programem ma to wyliczyć? Nie wiem czy producenci wypuszczają jakieś programy do obliczeń, podejrzewam że raczej, że tylko jakieś tabele doboru PC.


P.S. Jaką temperatur dałeś do obliczeń w domu? Normowa +20 st C i tyle chcesz? Bo jak masz +23 st C (jak n[: Ja) to obciążenie z 0,5kW wzrośnie. To jednak z 20 t C aby dojść do 23 st C to już masz 15% więcej na oko a dokładnie poproś kogoś od OZC to zmieni i poznasz ten wzrost dokładniej.

Mam daną temperaturę projektową +20stopni, ale zastanawiam się gdzie to się zmienia, wczoraj w nocy przeszukałem wszystkie opcje i ustawienia w OZC audytor 6.5 i nie znalazłem :/ (chciałem zmienić na 22 lub 23 st i sprawdzić co wyjdzie).

hajnel
23-03-2016, 08:30
drop - w każdym pomieszczeniu na górze zakładki masz do zmiany temperaturę projektową....

asolt
23-03-2016, 09:32
A masz wiedze jakim programem ma to wyliczyć? Nie wiem czy producenci wypuszczają jakieś programy do obliczeń, podejrzewam że raczej, że tylko jakieś tabele doboru PC.



Mam daną temperaturę projektową +20stopni, ale zastanawiam się gdzie to się zmienia, wczoraj w nocy przeszukałem wszystkie opcje i ustawienia w OZC audytor 6.5 i nie znalazłem :/ (chciałem zmienić na 22 lub 23 st i sprawdzić co wyjdzie).

Dla kazdego pomieszczenia okreslamy zadaną temperaturę, to bardzo proste, wpisujemy w polu projektowa temperatura wewnętrzna w pomieszczeniu w okresie grzewczym zadaną wartosc.

dropsec
23-03-2016, 20:19
drop - w każdym pomieszczeniu na górze zakładki masz do zmiany temperaturę projektową....

Dzięki, faktycznie :)
Zmieniłem na 23 w większości pomieszczeń oprócz holu wejściowego i spiżarni. Wyszło ciut więcej na 6,5kW, ale tragedii nie ma. Fakt to tylko teoria, praktyka pokaże prawdę czy OZC zrobione jest poprawnie.

pagu
24-03-2016, 12:30
Jak ja się cieszę że trafiłem na ten temat jeszcze nie dawno miałem dylemat jaki system grzewczy zaprojektować do swojego domu teraz już widzę że PC powietrzna będzie idealna , a jeszcze wczoraj rozważałem olej opałowy :eek:.
Domek ok 120 metrów , parterowy typ. stodoła jeśli dobrze go ocieplę to będzie ideał ...
Zastanawiam się tylko jeszcze nad fundamentami , zrobić go na płycie czy ławach nie jestem przekonany choć skłaniam się do płyty .

okobar
24-03-2016, 13:10
Zastanawiam się tylko jeszcze nad fundamentami , zrobić go na płycie czy ławach nie jestem przekonany choć skłaniam się do płyty .

nie ważne na czym, ważne żeby dobrze :)

fox503
24-03-2016, 19:56
Mam pytanie dotyczące szczegółów instalacji:
- czy według Was warto dopłacać do izolacji kauczukowej rur miedzianych instalacji freonowych (65zł za mb) względem otuliny białej standard ?

- czy wykorzystujecie sterownik przewodowy/bezprzewodowy pokojowy ? podobno może być on wykorzystywany jako termostat pokojowy ale nie jest to zalecane rozwiązanie

wihajster
24-03-2016, 20:01
Biała otulina się do tego nie nadaje. Dziwię się ze profesjonalne (???) firmy ją stosują a za NORMALNĄ (jaka się do tego nadaje) każą sobie dopłacać...
Czy w powyższym przypadku warto dopłacać? Musisz sobie odpowiedzieć sam. Na białej też działać będzie.

fox503
24-03-2016, 20:09
Niewiem jaką konkretnie otulinę kauczukową proponuje instalator ale ztego co widzę najdroższe np. Armacell - otulina HT/Armaflex czy Kaimann - otulina Kaiflex EPDM plus to koszt od 10 do 13 zł za mb, a instalator oferuje po 65 za mb .

marcin.sto1
24-03-2016, 22:00
Faktycznie, ceny takie jak podałeś. Nie rozumiem dla czego instalatorzy tak oszczędzają, 200zł w skali całej inwestycji to nie majątek....
Na Twoim miejscu kupił bym kauczukową w necie i niech ją zamontuje w cenie papierowej

mkm silesia
24-03-2016, 22:06
Faktycznie, ceny takie jak podałeś. Nie rozumiem dla czego instalatorzy tak oszczędzają, 200zł w skali całej inwestycji to nie majątek....
Na Twoim miejscu kupił bym kauczukową w necie i niech ją zamontuje w cenie papierowej

Przypominam że rura cu chłodnicza bez otuliny jest droższa od tej w białej otulinie czyli dochodzi droższa rura + otulina kauczukowa + robota przy nakładaniu otuliny (wypadało by mieć odpowiednią taśmę do klejenia tych kauczukowych otulin) no i oferta partacza znów wygrywa - no nie kochani oszczędni inwestorzy? :cool:

p.s. podpowiem że rura cu miękka do c.o. jest tańsza od tej do freonu więc jest kolejne pole do popisu dla oszczędnych i partaczy

fox503
24-03-2016, 22:25
Nie no w ofercie już jest pozycja 'miedziane rury chłodnicze' +300zł ale za otulinę karze sobie doliczać. Mam nadzieję że różnica w rurach i otulinie jest zauważalna.

mkm silesia
24-03-2016, 22:49
ręce opadają czy rozumiesz że rura bez otuliny jest droższa od tej w gotowej białej otulinie? a więc do ceny otuliny kauczukowej doliczyć trzeba droższa rurę czy to taka czarna magia...

fox503
25-03-2016, 07:38
ok, nie zrozumiałem, że to jest gotowy komplet -> zwykła rura + biała otulina
zatem aby było porządnie trzeba dopłacić do rury chłodniczej (+300zł za 5mb) oraz otuliny kauczukowej (+65 za mb)

Ania126
26-01-2017, 20:51
Podłogówkę wykonywałem 5 lat temu więc moje ceny są pewnie nieaktualne.... Płaciłem 95zł za m2. Styropian (średnio 10cm -15 na parterze i 5 na górze), folia rurki wavin. Cena obejmowała również montaż trzech mosiężnych rozdzielaczy z rotamerami oraz wylewkę z miksokreta -12cm. Pompa powietrzna panasonica 17tys zł + 2tyś montaż. O dotacjach nie będę wspominał bo teraz są już inne zasady możliwości dofinansowania. Wentylacja Onyx Classic 550 6100 zł. Rury ocynk położyłem z kumplami przez weekend. Wydałem na nie + dodatki 4800 zł.
Dom 300m2
Najwięcej zapłaciłem 1800 zł za co i cwu rocznie. W tym roku, jak i w dwóch poprzednich wyjdzie zdecydowanie poniżej 1500 zł (na dziś jest to 920 zł licząc od października). SCOP roczny nie wyszedł mi jeszcze poniżej 4.
Chcę dodać, że pierwotnie uparłem się na pompę gruntową, jednak możliwości finansowe nie pozwoliły mi na jej zakup. Najniższą ofertę dostałem na blisko 80 tyś zł. Byłem załamany bo przecież nawet komina nie miałem. Zacząłem rozglądać się za powietrznymi pompami. Odwiedziłem 14 użytkowników różnych pomp. Dopiero to upewniło mnie, że powietrzna pompa jest warta uwagi.
Teraz jestem wdzięczny losowi, że wówczas nie było mnie stać na pompę gruntową. Zyski z jej posiadania w stosunku do pompy powietrznej byłyby marginalne a komfort grzania identyczny. Dziwi mnie w ogóle polemika o zasadności montowania pompy gruntowej do domów mniejszych niż mój. Tłumaczę to sobie tylko bojaźnią przed nieznanym, złym doradztwem, czasem może snobizmem? oczywiście nie obrażając nikogo.
Wyslalalam zapytanie na priv