PDA

Zobacz pełną wersję : Teriva vs strop wylewany ?elbetowy



Darpiot
11-09-2004, 08:29
Mam pytanie; jak to się ma w kosztach, o ile średnio teriva jest droższa od stropu lanego? W projekcie jest teriva ale raz obawiam się trochę kosztów a dwa właśnie oglądałem kilka tego typu stropów i jestem przerażony widząc pęknięcia (może błąd w sztuce).

piplape
11-09-2004, 09:36
Jest tańszy, mówią tak wszyscy z którymi rozmawiałem, nawet przy obecnych cenach stali, trochę też zależy od ekipy, niektóre ekipy nie przepadają za monolitem bo z nim jest dużo roboty i będą odradzać. Majster z którym rozmawiałem mówił że różnica jest spora, ale w liczbach nie potrafił powiedzieć. Wszystko zależy od cen stali, robocizny i betonu.

Pomyśl też o innych aspektach:
- terivę wykonasz szybciej (nie trzeba pełnego szalunku), i jest trochę lżejsza od monolitu.
- wysokość konstrukcyjna terivy to min 24 cm monolit od 10 cm, jest więc miejsce żeby dać twardą wełnę tak ze 6 cm i wyciszyć strop. No i schody (i cały dom :)) wychodzą niższe o te kilka centymetrów.
- sama teriva jest cichsza od monolitu (lepiej tłumi dźwięki).
- przy terive przy większych pomieszczeniach trzeba porządnie wykonać żebra rozdzielcze żeby strop nie klawiszował.
- teriva inaczej rozkłada obciążenie na ściany (opiera się głównie na tych ścianach, na których opiera się belki) a monolit obciąża wszystkie ściany równomiernie.

U siebie w projekcie zmieniłem na monolit ze względu na cenę i to że jest niższy (cieńszy) a i tak daję wełnę żeby strop nieco wyciszyć i ocieplić.

Było już zresztą na Forum sporo o tym, wrzuć w wyszukiwarkę "teriva and monolit".

Pozdrawiam

trebor
11-09-2004, 10:39
Koszty , kosztami ale są rownież aspekty funkcjonalne i technologiczne. Strop monolityczny pozwala na prawie dowolne projektowanie z "wiszącymi" fragmentami włącznie. W swoim domu zmieniłem strop monolityczny na terrivę. Niestety nad klatką schodową byl zprojektowany fragment wystający jak balkon. Niestety, z terrivy tego nie da się zrobić. Na etapie budowy schodów trzeba było dorabiać drewniany podest - dodatkowe koszty. Dlatego przed jakąkolwiek zmianą w projekcie należy popatrzeć trzy "kroki do przodu".

zlu
11-09-2004, 10:53
Jest jeszcze filigran. Zbrojona plyta ok 5 cm do ktorej dokladasz zbrojenie i zalewasz betonem.

Nie potrzeba wiec pelnego szalunku i wykonuje sie szybciej. Nadal mozesz robic "wiszace" elementy i dowolnie ksztaltowac otwory.

Moze ktos kto robil niech sie wypowie na temat kosztow i walorow tego stropu.

Darpiot
11-09-2004, 19:17
Jest tańszy, mówią tak wszyscy z którymi rozmawiałem, nawet przy obecnych cenach stali, trochę też zależy od ekipy, niektóre ekipy nie przepadają za monolitem bo z nim jest dużo roboty i będą odradzać. Majster z którym rozmawiałem mówił że różnica jest spora, ale w liczbach nie potrafił powiedzieć. Wszystko zależy od cen stali, robocizny i betonu.



Czyli reasumują zaletą jest szybkość wykonania oraz tłumienie hałasu. Na jednym i na drugim niespecjalnie mi zależy, natomiast chciałbym w wylewkach poprowadzić kanały nadmuchowe z kominka i w sytuacji cieńszego stropu (12cm) monolitycznego jest to chyba mniej problemowe. zapytam jeszcze o kwestię zmiany stropu w projekcie ; czy musi to przeliczyć architekt adaptujący projekt przed uzyskaniem pozwolenia na budowę dołączając do niego aneks, czy też może to wykonać np kierownik budowy w trakcie budowy rozpoczętej. Wiem jak robią ludzie; mają serdecznie w d... to co jest w projekcie i robią po swojemu, mnie natomiast interesuje kwestia prawna.

pawelurb
11-09-2004, 19:31
jak sądzicie czy warto i czy mozna tak zrobić, że przed zalaniem stropu monolitycznego poprowadzić na deskowaniu wszystkie instalacje np. prąd do lamp w pomieszczeniach pod stropem, tym sposobem będą elegancko zakryte betonem i wtedy na suficie wystarczy cienki tynk , i kabelek będzie już wisiał z sufitu... to samo dotyczy wszystkich innych instalacji które muszą się znaleść w podłodze ( DGP, kanalizacja itp. ) czy można to zalać w stropie? pewnie głupie pytanie , ale tak sobie gdybam..:)

robert skitek
11-09-2004, 21:26
Darpiot co do kwestii prawnej, to jest to powazna zmiana - strop monolityczny powinien byc policzony wiec aneks wymagany.
Monolityczny niekoniecznie opiera sie na wszyskich scianach - tylko jesli zbrojony dwukierunkowo.
pawelurb: co do instalacji - nie! nie wolno tak Ci zrobic, bo zmniejszysz grubosc otuliny, ale jest inny sposob i tak sie robi: wszystkie instalacje mozesz puscic wyzej - w warstwach styropianu nad płytą żelbetową, a w plycie wykonac otwory, przez które przepuscisz kable