PDA

Zobacz pełną wersję : Do czego sluza te otwory ??



witiaw
04-03-2016, 07:48
Witam, wiele starych domow posiada w scianach piwnicznych otwory jakby wentylacujne. Widuje to zarowno w domach podpiwniczonycc jak i bez piwnic.
Pytanie po czemu sluza takie otwoty ??
Niestety nie wiem jak te otwory nazwac i nic w necie nie moge o nich znalezc.

mikees
04-03-2016, 09:38
Tak to otwory wentylacyjne w domu, kiedyś tak robili.
Czemu pytasz?

witiaw
04-03-2016, 10:36
Tak to otwory wentylacyjne w domu
Cy one sluza do wentylacji domu czy pustki powietrznej ??

Pytam bo mam podpiwniczony dom ze sciana 3 warstwowa i niestety brak izolacji pionowej a co za tym idzie mokre sciany w piwnicy. I pomyslalem zeby zamontowac takie otwory zeby sie tam w srodku nie kisilo.

Pytanie czy to zda egzamin czy nie

wiesiek6308
04-03-2016, 19:47
One służą do wentylacji przestrzeni pod podłogą a widziałem kiedyś też w piwnicy z tym, że były umieszczone na tzw przelocie. Każda piwnica powinna mieć wentylację ale czy w Twoim wypadku zda to egzamin trudno to powiedzieć.

Marek88.8
04-03-2016, 20:30
Otwory wentylacyjne pustki powietrznej pod podłogą. Kiedyś się robiło podłogę parteru na legarach drewnianych, a pod tym była pustka. Zazwyczaj tam się gromadziły myszy, szczury gdy te otwory nie były zabezpieczone. Teraz się zupełnie inaczej robi podłogi na parterze, nie ma pustki powietrznej.

A jak nie ma izolacji poziomej fundamentów to ciężko będzie się pozbyć wilgoci. Same otwory nie pomogą.

sSiwy12
05-03-2016, 09:06
W taki sposób odprowadzano radon.

http://www.jcradonservices.com/wp-content/uploads/jc-radon-illustration.png

Typowe rozwiązanie dla Skandynawii, oraz w Sudetach.
Tak budowano od początku XX wieku.
Dzisiaj w Skandynawii przed budową domu, obowiązują badania (na określonych terenach) związane z wydzielaniem się radonu.
Tez stosuje się takie otwory, ale częściej są to automatyczne, mechaniczne systemy wentylacyjne.

witiaw
06-03-2016, 06:57
W taki sposób odprowadzano radon.

Takiej odpowiedzi sie kompletnie nie spodziewalem. Tak sie sklada ze moj dom stoi w skandynawi i niestety w rejonie o wiekszym wystepowaniu tego shitu.
Chyba nie pozostaje mi nic innego jak zrobic takie otwory wentylacyjne w dolnej czesci muru zeby zwentylowac pustke znajdujaca sie na wysokosci piwnicy.
Pustka na wysokosci piwnicy jest odcieta od pustki na wysokosci parteru. Niestety niewiem czy na calym obwodzie trzeba bedzie zrobic kilka dziur i sprawdzic kamera.

serwkomp
07-03-2016, 19:03
Takie dwie dziury mam na poddaszu, idą z dołu i dalej na komin , co to jest odprowadzenie radonu ????

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
07-03-2016, 21:03
... ciekawy jestem, czy w rejonach Polski, w których Radon występuje, Warunki Zabudowy narzucają wykonanie stosownej ekspertyzy ? przed projektem i realizacją budynku i kto taką wykonuje ?

sSiwy12
08-03-2016, 08:08
... ciekawy jestem, czy w rejonach Polski, w których Radon występuje, Warunki Zabudowy narzucają wykonanie stosownej ekspertyzy ? przed projektem i realizacją budynku i kto taką wykonuje ?

U nas teoretycznie taki problem nie występuje. W zasadzie nie ma normy, nie bada się, ..................

Nie mniej jednak, na terenach "uranowych" np. Kowary,Julianów, niektóre dzielnice Wałbrzycha (np. Kozice, Poniatów), obowiązuje zakaz nowego budownictwa, ale oficjalnie wynika to tylko z "niestabilności" gruntu, po rabunkowym wydobyciu - teraz wolno napisać, że wydobyciu uranu.
Stare budynki(poniemieckie) mają się dobrze co do mieszkających tam ludzi - nie prowadzi się (oficjalnych) danych. Dalej zmowa milczenia.

muchenz
08-03-2016, 08:56
Takie dwie dziury mam na poddaszu, idą z dołu i dalej na komin , co to jest odprowadzenie radonu ????


Masz źle wykonane - będą one wprowadzać radon właśnie na poddaszu.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
08-03-2016, 09:20
U nas teoretycznie taki problem nie występuje. W zasadzie nie ma normy, nie bada się, ..................

Nie mniej jednak, na terenach "uranowych" np. Kowary,Julianów, niektóre dzielnice Wałbrzycha (np. Kozice, Poniatów), obowiązuje zakaz nowego budownictwa, ale oficjalnie wynika to tylko z "niestabilności" gruntu, po rabunkowym wydobyciu - teraz wolno napisać, że wydobyciu uranu.
Stare budynki(poniemieckie) mają się dobrze co do mieszkających tam ludzi - nie prowadzi się (oficjalnych) danych. Dalej zmowa milczenia.

... wychodzi na to, że na takich terenach najlepiej nie budować, lub realizować obiekty lekkie i najlepiej na palach i z podniesioną podłogą Parteru ( bez stosowania specjalistycznych instalacji ) ... no ale jest jeszcze woda w gruncie, i raczej wykluczone stosowanie studni ...

sSiwy12
08-03-2016, 09:25
Masz źle wykonane - będą one wprowadzać radon właśnie na poddaszu.

:jawdrop:

Jest wiele sposobów, na odprowadzenie radonu - a ściślej mówiąc niedopuszczenie do gromadzenia się.

349160

http://www.uswaterconsultants.com/images/radon_air2.png

serwkomp
08-03-2016, 16:11
I co mam teraz zrobić z tym ? zamurować te otwory ?

serwkomp
08-03-2016, 20:20
Panowie pomóżcie z tym, czy podać zdjęcie ?

Poddasze postawione jest na starym dachu sprzed 30, prawie 40lat.
Chcę się dowiedzieć czy napewno jest to odprowadzenie radu, czy coś innego, w starych planach mam że są to kanały wentylacyjne i zero o radzie.

sSiwy12
09-03-2016, 07:28
Panowie pomóżcie z tym, czy podać zdjęcie ?


Raczej w rejonie centralnej Polski, nie ma problemu radu.

serwkomp
09-03-2016, 16:37
Radon sradon :) to jest wentylacja , już nic nie mówie dalej bo .........................

serwkomp
09-03-2016, 20:43
Super fachowcy :) tylko pytać takich , po to jest to forum żeby szło lepiej , ale przez niektórych można się nieźle wpie........................
Wachowcy tacy sami jak Ci moi :)
Łopaty do ręki bym nie dał.

Pomagajcie dalej......................................wy ........p i ch c sz ć k ......................................
Wachowcy .........:)

piotrek0m
10-03-2016, 07:27
Jasne... wentylacja przeciw-radonowa .... czytajcie i nie powielajcie mitów.... Pierwsze przypuszczenia o związku raka płuc u górników z radonem pojawiły się w 1921 roku, ale badania epidemiologiczne zainicjowano dopiero w okresie powojennym. Stężenie w budynkach pomierzono dopiero w latach 70-tych w Szwecji i Finlandii. Ewentualna wiedza o radonie w budownictwie i konieczności jego wentylacji przeszłaby najwcześniej po kilku kolejnych latach. Tak więc wentylacja "przeciw_radonowa" pojawiłaby się w budynkach budowanych w latach ... 80-tych (??).... Radon może dyfundować przez fundamenty do budynku. Dyfuzja ma jednak bardzo niewielki wpływ na zawartość radonu w powietrzu wewnętrznym, jedynie przy bardzo wysokich stężeniach gazu w gruncie może odgrywać jakąkolwiek rolę. Paradoksalnie najmniej radonu jest w budynkach betonowych a najwięcej w drewnianych - w Polsce pomiary wykonano w latach 90-tych. Dużo więcej radonu wydzieli się z betonu produkowanego w klatach 1920 - 1980 niż z gleby. Więcej radonu pochodzi z gazu ziemnego niż z gruntu. Sporo pochodzi z wody, szczególnie podczas prysznica sporo jego wdychamy... Ale co tam - poszerzajmy swoją niewiedzę - są już nawet papy przeciw-radonowe (sic).

No dobra, a teraz idę inhalować się na swoich granitowych parapetach.

finlandia
11-03-2016, 20:45
Super fachowcy :) tylko pytać takich , po to jest to forum żeby szło lepiej , ale przez niektórych można się nieźle wpie........................
Wachowcy tacy sami jak Ci moi :)
Łopaty do ręki bym nie dał.

Pomagajcie dalej......................................wy ........p i ch c sz ć k ......................................
Wachowcy .........:)
Możesz się nie zgadzać, ale swoją krytykę wypada wyrażać w bardziej rzeczowej i jednocześnie mniej obraźliwej formie.