PDA

Zobacz pełną wersję : Odchyłki wymiarowe więżby dachowej



Piobarseb
11-09-2004, 08:35
Zwracam się z prośbą do fachowców o podanie tolerancji wymiarowych więżby dachowej.Chodzi mi głównie o płaszczyznę pojedynczej połaci, poziom kalenicy ,długość i szerokość połaci.Nie mogę tego znależć.Mam przypadek,że między dwiema krokwiami jest różnica 2-3 cm, a kalenica nie jest w jednej linii, też odchyłki podobne.Proszę o pomoc.

zbys
11-09-2004, 08:50
U mnie między krokwiami największa różnica szerokość osadowienia wynosi 7cm i nie robię szumu o to.

Piobarseb
11-09-2004, 09:13
Przecież nie chodzi o rozstaw krokwi ale ich płaszczyznę w połaci dachowej.

hawkmoon
11-09-2004, 15:13
Na dachu miałem aptekarzy, nie cieśli. Dłubali się ponad dwa tygodnie z konstrukcją, ale odchyłki mam rzędu 2-3 mm. Jak się dopytywałem (zniecierpliwiony postępem robót) to mi majster powiedział, że więcej niż pół centymetra nie może być. Ale na twoim miejscu bym się tym nie przejmował ponieważ, jak na wstępie napisałem to aptekarze, nie budowlańcy :D .
Mam z nimi szczęście, bo często to ja jestem bardziej tolerancyjny na niedokładności niż oni. Bloczki Ytonga na klej traktują jakby murowali na grubą spoinę (waserwaga cztery razy przykładana na bloczek). Mam ich dwóch, nie piją obaj, pali pomocnik. Z forumowych opowiadań o partactwie wykonawców domyślam się, że są nie z tej ziemi. Coś w stylu mitycznych przedwojennych fachowców.

rafallogi
14-09-2004, 14:15
HAWKMOON- masz niezły styl pisania :D rozśmieszyłeś mnie, ale.... z tymi aptekarzami to wcale nie jest taka przesada jeśli chodzi o więźbę:
lica krokwi muszą być w jednej płaszczyźnie- zazwyczaj mierzy się to żyłką i rzeczywiście nie może być tam żadnych odchyłek. 0,5 cm to jest nic, ale wyobraźcie sobie 2cm na krokwie na której wypada łączenie np. 2 arkuszy blachodachówki :D Te 2 cm urasta do wielkości sporej szparki :wink:
Wcale im się nie dziwię, że robią tak dokładnie, bo robią pod siebie, czyli dalszą robotę (jak wynika z postu murowali ściany, robili więźbę no i domyślam się, żę i pokrycie też będą kłaść?). Pozazdrościć takich fachowców- mało jest takich ludzi, którzy są dobrzy w większości wykonywanych przez siebie robót.
PIOBARSEB- takie odchyłki na krokwiach sprostują Ci dekarze (muszą to zrobić), lub poproś cieśli o poprawienie roboty. Odchyłki w linii kalenicy da się zniwelować poprzez gąsiory, ale to też powinno być usunięte. Jednym słowem dekarze będą prostować ten dach poprzez podkładanie ścinków pod krokwie, łaty, kontrłaty bądź przez zdziabywanie czego się da. Jest to bardzo pracochłonne i mogą żądać dodatkowej kasy.