PDA

Zobacz pełną wersję : Szamodzielne wykonanie mebli kuchennych



Anusiex
04-03-2016, 13:02
Witajcie.
Czy ktoś z Was robił samodzielnie meble kuchenne? Mam tu na myśli samodzielne zaprojektowanie mebli, zakup płyt wraz z pocięciem i okleinowaniem w zakładzie meblowym np tu: http://www.its.net.pl/, zakup tam też akcesoriów meblowych, prowadnic, koszy cargo itd. A potem samodzielny montaż.
Do zabudowania mam niewielką kuchnię 3x2m gdzie po jednej stronie kuchni będzie ok 3 metrów zabudowy, góra dół a po drugiej około 1,6m góra i dół. Na dole głównie szuflady (odpada tylko część na zmywarkę i piekarnik) na górze szafki do sufitu składane do góry.
to tak mniej więcej poglądowo.
Wyremontowaliśmy całe mieszkanie sami i całkiem ładnie nam to wyszło (nie wspomnę już o ogromnej oszczędności), stąd chęć spróbowania jeszcze mebli. Myślę, że damy radę tylko kwestia tego jak to wyjdzie kosztowo. Tak między wierszami chcę zapytać czy będzie to dużo tańsze niż zlecenie pracy Panu meblarzowi:) Będę wdzięczna za Wasze opinie.

Pozdrawiam,
Ania

wiesiek6308
04-03-2016, 19:38
A kto ma wykonać otwory na łączniki, zawiasy i inne? Sami tego nie zrobicie nie mając odpowiedniego sprzętu. Jeżeli wszystko ma wykonać zakład ( obojętnie jaki nawet ten zalinkowany) to samo złożenie to pikuś dla tego, kto już złożył trochę mebli, trochę dłużej zajmie dla nowicjusza - a w sumie pewnie mała oszczędność - chociaż kiedyś za montaż płaciłem 10 procent wartości mebli.

Anusiex
04-03-2016, 19:55
Sprzęt mamy:) tu nie ma problemu. A pytam tak z ciekawości :)



A kto ma wykonać otwory na łączniki, zawiasy i inne? Sami tego nie zrobicie nie mając odpowiedniego sprzętu. Jeżeli wszystko ma wykonać zakład ( obojętnie jaki nawet ten zalinkowany) to samo złożenie to pikuś dla tego, kto już złożył trochę mebli, trochę dłużej zajmie dla nowicjusza - a w sumie pewnie mała oszczędność - chociaż kiedyś za montaż płaciłem 10 procent wartości mebli.

firewall
04-03-2016, 20:29
Tak między wierszami chcę zapytać czy będzie to dużo tańsze niż zlecenie pracy Panu meblarzowi:) Będę wdzięczna za Wasze opinie.



Będzie

gambit565
04-03-2016, 20:58
Witajcie.
Czy ktoś z Was robił samodzielnie meble kuchenne? Mam tu na myśli samodzielne zaprojektowanie mebli, zakup płyt wraz z pocięciem i okleinowaniem w zakładzie meblowym np tu: http://www.its.net.pl/, zakup tam też akcesoriów meblowych, prowadnic, koszy cargo itd. A potem samodzielny montaż.
Do zabudowania mam niewielką kuchnię 3x2m gdzie po jednej stronie kuchni będzie ok 3 metrów zabudowy, góra dół a po drugiej około 1,6m góra i dół. Na dole głównie szuflady (odpada tylko część na zmywarkę i piekarnik) na górze szafki do sufitu składane do góry.
to tak mniej więcej poglądowo.
Wyremontowaliśmy całe mieszkanie sami i całkiem ładnie nam to wyszło (nie wspomnę już o ogromnej oszczędności), stąd chęć spróbowania jeszcze mebli. Myślę, że damy radę tylko kwestia tego jak to wyjdzie kosztowo. Tak między wierszami chcę zapytać czy będzie to dużo tańsze niż zlecenie pracy Panu meblarzowi:) Będę wdzięczna za Wasze opinie.

Pozdrawiam,
Ania
ja zrobilem cala kuchnie a to wyzsza szkola jazdy. to bylo moje pierwsze kompletne robienie mebli i wielkiej filozofi w tym nie ma jesli nie masz 2 lewych rak. jesli masz wszystko porzadnie zaplanowane to zrobienie kuchni jest niewiele trudniejsze niz zlozenie gotowej kuchni z ikea.kupilem rozkrojona plyte, obrzez 2 mm kleilem sam i sam frezowalem bo myslalem ze bedzie taniej. jesli bym robil teraz druga to jak najwiecej rzeczy bym zlecil jesli moglaby to zrobic maszyna i nie bawil sie w dlubanie. po prostu szkoda czasu. nie uszczeglem sie tez bledow:
-glupi pomysl z samodzielnym oklejaniem kantow (szkoda czasu)
-pomylilem sie z szerokoscia elementow na korpusy szuflad (nie odjalem szerokosci prowadnic)- musialem docinac formatki- tu akurat mialem czym wiec efekt jest ok ale kupa zmarnowanego czasu i frustracji.

meblarze licza cene mebli z plyty w prosty sposob: cena materialu (plyty, fronty) x2 lub 3 plus okucia wiec sama oblicz czy sie oplaca.
z narzedzi potrzebna jest glownie wkretarka, wiertarka i lamelownica, przydatna bylaby zaglebiarka jesli samemu wycina sie nut pod plecy. szablon do wiercenia pod zawiasy niebieski hetticha kosztuje kilka zlotych.

kamihi
04-03-2016, 21:13
A kto ma wykonać otwory na łączniki, zawiasy i inne? Sami tego nie zrobicie nie mając odpowiedniego sprzętu. Jeżeli wszystko ma wykonać zakład ( obojętnie jaki nawet ten zalinkowany) to samo złożenie to pikuś dla tego, kto już złożył trochę mebli, trochę dłużej zajmie dla nowicjusza - a w sumie pewnie mała oszczędność - chociaż kiedyś za montaż płaciłem 10 procent wartości mebli.

Wiertło do konfirmat i do zawiasów . I zwykłą wiertarka i można to bez problemu ogarnąć .

DannyK
05-03-2016, 11:25
Szczerze mówiąc to może jakaś filozofia to to nie jest, ale zakup narzędzi do wykonania tego i ilość czasu, którą trzeba poświęcić zdecydowanie mnie od takiego pomysłu odsuwają. Ale jak ktoś ma zajawkę, czas i sprzęt - to jak najbardziej.

arek570
05-03-2016, 11:56
W przypadku droższej kuchni (większej, lepsze materiały) warto się pobawić, podstawowe narzędzia jednak niezbędne, odrobina wiedzy także. Tutaj kuchnia jest niewielka, także nie jestem do końca przekonany czy to Ci się opłaci. Ktoś tu napisał cena materiału x2, a nawet x3( chyba tylko popularne studia mogą sobie na to pozwolić), ale niewielki zakład policzy sobie może 40% robocizny od całości. Pytanie czy kuchnia za 5 czy za 10 tys. Przy opcji nr 1 nawet nie ma co się zastanawiać.

dzabij
05-03-2016, 17:33
Koszt materiałowy wykonania korpusu szerokości 60cm z płyty meblowej 18mm, jedna półka, plecy HDF 3mm biały laminat, zawiasy blum z hamulcem to jakieś 100-110 PLN. Do kalkulacji przyjąłem następujące ceny :

- płyta 18mm 25 PLN m2
- formatowanie (wycinanie) 4 PLN sztuka
- oklejanie krawędzi 3 PLN 1mb
- hdf na plecy 15 PLN m2
- nóżki plastikowe z regulacją 1pln sztuka (allegro)
- zawiasy blum komplet z hamulcem 13 PLN (allegro)
- garść wkrętów 2 pln (ja do montażu używam czarnych do GK)

Dla uproszczenia kalkulacji można przyjąć że metr bieżący korpusów kosztuje 166 PLN (1/0,6*100 PLN = 166), niezależnie czy góra czy dół.

Brakuje frontu - fronty z lakierowanego MDF na wysoki połysk kosztują 300-400 PLN/m2. 1metr bierzacy = 0,72 m2 = 288 PLN w najdroższej opcji.

Blat - 60 PLN metr bieżący wersja 38mm grubości

Zabudowa 3mb dół = 3*166+3,6*60 (blaty są sprzedawane na sztuki) + 3*288 = 1578 PLN
zabudowa góra 3mb = 3*166 + 3*288 = 1362 PLN

Razem niecałe 3000 PLN w wersji na "bogato".

Dodatki :

uchwyty meblowe - od 10 PLN za sztukę
szuflady blum tandembox do jednej szafki - 2 wysokie z relingiem (150 PLN) + jedna niska (100 PLN) -> 400 PLN (allegro)

Ryzyka - hurtownie sprzedają płyty na sztuki, przy małej kuchni może pozostać spory odpad, ale koszt myślę że nie będzie większy niż 50 PLN.

Narzędzia - ja używam dwóch wiertarek (jedną nawiercam, drugą wkręcam), tackera tapicerskiego do montażu pleców. Wiertła, wiertło do puszek pod zawiasy, kątownik miarka, ściski stolarskie ale to standard wszędzie. Szablony można kupić, można sobie zrobić, przy jednorazowej robocie można obyć się bez nich inwestując trochę więcej czasu w trasowanie.

Zagłębiarka / piła nie będzie konieczna jeżeli wszystko dobrze zostanie zmierzone i zaprojektowane.

Do wycinania otworów w blacie używam frezarki ręcznej.

wiesiek6308
05-03-2016, 20:22
Wiertło do konfirmat i do zawiasów . I zwykłą wiertarka i można to bez problemu ogarnąć .
Nowości dla mnie nie odkryłeś.

Anusiex
11-03-2016, 20:33
Bardzo Wam dziękuję za odpowiedź. Próbujemy sobie własnie wszystko wyrysować i wycenić i być może się podejmiemy przygody :)