PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o pomoc w ustawieniach kotła z podajnikiem tłokowym



hevi
06-03-2016, 08:32
Witam .
Od dwóch tygodni jestem w posiadaniu kotła z podajnikiem. Wprowadziliśmy się do nowego domu jakieś dwa tygodnie temu , do tej pory dom był ogrzewany sporadycznie kominkiem z płaszczem wodnym , jednakże dokładanie do kominka i ciągły smród w salonie doprowadził do tego ,że zdecydowaliśmy się na kocioł CO. Dom o powierzchni 230m2 , ogrzewanie tylko podłogowe na całej powierzchni.Dość dobra izolacja domu. Kocioł podobno 33kw , sterownik TITANIC. W momencie kiedy instalatorzy podłączyli kocioł , przez pierwszą dobę spalił.....120kg!!!!! ekogroszku (kaloryczność 28-29MJ). Piec z podajnikiem tłokowym. Przez następne doby było to odpowiednio 90 , 60 , 50 kg i na tym stanęło , instalatorzy rozłożyli ręce i powiedzieli , że zły piec kupiłem.......Więc wziąłem się sam za poznawanie mojego pieca i sterownika. Dziś po dwóch tygodniach od zainstalowania pieca wygląda to u mnie tak: temperatura w domu w granicach 22-23 stopnie , zasobnik z podwójną wężownicą 220l (zapomniałem dodać:), spalanie na dziś wychodzi mi minimum 35kg ekogroszku na dobę , ale bliżej 40kg niż 35...... temperatura na dworze na plusie jest..
Moje ustawienia na dzień dzisiejszy:
Temp.zadana: 48 st.
Czas między podaniami:5min
Dmuchawa:4 bieg
Czas przedmuchu: 25 sek
Przerwa w podtrz: 8 min
Krotność :10
(Piec nie wygasa więc mógłbym krotność jeszcze zwiększyć)
Nastawa CWU- 45 stopni.
Priorytet:CWU

Co mam nie tak?
Z góry dziękuję za odpowiedź....Bo skoro teraz mi pali ok 40kg , to zimą przy -10 spali chyba 80kg....:(
Dodam jeszcze ,że na tych ustawieniach piec gdy się wychłodzi do zadanej temp.czyli 48 st , temp schodzi do 44 -42 stopnie , potem po podaniu następuje następne podanie po tych 5 minutach i tak po około 10 minutach piec dochodzi już spokojnie do zadanej temperatury , maxymalnie osiąga w granicach 61-64 stopnie , no a wychładza się różnie , raz po 40 minutach , raz po godzinie i tak cykl się powtarza. Czy wszystko mam dobrze ustawione , czy coś jeszcze zmienić?

karoka65
06-03-2016, 16:12
Trzeba było wziąć ślimaka 12kW a nie takiego kloca :)

hevi
06-03-2016, 16:15
12 kW na ponad 230m2????? , to chyba troszkę mało:)

karoka65
06-03-2016, 16:25
Piszesz że dom dobrze ocieplony, jeśli tak jest to jeszcze nie miałby się przy czym napocić :)
Mam 12-tki nawet na 260 a jedną na 340 tyle że podpięta z buforem 2000L.

timon120777
06-03-2016, 16:44
12 kW na ponad 230m2????? , to chyba troszkę mało:)
a co ma do tego powierzchnia?
do powierzchni dobierało sie kotły 30 lat temu
teraz dom ocieplony zgodnie z obowiązującymi przepisami nie będzie potrzebowal więcej niż 50W/m2 czyli dla powierzchni 230m2 to jest 11,5KW
i to przy temperaturach krytycznych
wstawienie tam kloca 33KW jeśli takowy jest faktycznie to gwarancja szybkiego remontu komina, prawdopodobnie przylegających do niego pomieszczeń i oczywiście wymiany kotła na nowy
nie zazdroszczę związku z takim potworem i to jeszcze tłokiem

hevi
06-03-2016, 17:42
dokładnie to w papierach piec ma wpisane 25kW , tylko instalator twierdzi , że on może osiągnąć ponad 30kW , nie rozumiem ale tak uważał sprzedając mi ten piec. Ale w DTR od producenta jest wbite 25.

Czyli jeśli dobrze rozumiem wasze wypowiedzi , przy takim piecu spalanie 35kg w taką pogodę to normalne?

Arturo72
06-03-2016, 19:12
Czyli jeśli dobrze rozumiem wasze wypowiedzi , przy takim piecu spalanie 35kg w taką pogodę to normalne?
W taką pogodę potrzebujesz Ty czyli dom ok.1,5kW na godzinę czyli urządzenie grzewcze pracując z taką mocą przez 24h zużyje na ten cel ok.36kWh,licząc 1kWh przy węglu na 0,15zł to doba powinna cię kosztować 5,4zł czyli jakieś 6-7kg węgla i tyle potrzebuje dom. Skoro zużywasz 35kg czyli 28zł na dobę to znaczy,że te 7kg te 6zł idzie na dom a 28kg czyli 22zł wyrzucasz kominem.
Bardzo mądrze ;)
Ktoś wspominał,że wegiel jest tani ? :D

hevi
06-03-2016, 19:25
a są piece które spalą 7kg na dobe???przy tej powierzchni?

Arturo72
06-03-2016, 20:21
a są piece które spalą 7kg na dobe???przy tej powierzchni?
Jak Ci już wyżej pisali to nie powierzchnia domu jest ważna tylko zapotrzebowanie domu na moc i ciepło.
Czy istnieją nie wiem ale masz co najmniej o 200% za mocny kocioł który ma potężny palnik który nie jest w stanie mniej spalić.
To jest właśnie węgiel...

hevi
06-03-2016, 20:36
To ja tego mojego instalatora powieszę za klejnoty.....zaufałem komuś kto jest fachowcem , ale prawda jest taka , że nie ma co ufać żadnemu "fachowcowi"....

karoka65
06-03-2016, 21:33
Trzeba było pisać przed a nie jak już "mleko" się rozlało.
Żeby to chociaż był ślimak.

hevi
07-03-2016, 19:26
Czyli podsumowując , kocioł 25kW z podajnikiem tłokowym na moją powierzchnie będzie palił przy dodatnich temperaturach w granicach 40 kg na dobę. Tak?

karoka65
07-03-2016, 21:07
Skoro tak piszesz to chyba tak jest :)
Na pewno idzie z tego urwać z połowę ale kto ma tyle czasu i zaparcia żeby Ci to zrobić na odległość, tak pstryk i już to tylko w Erze było :)
Nad tym trzeba posiedzieć, coś widzieć i widzieć a tu każdy jest "ślepy", Twoje oczy mogą widzieć inaczej.
Wal teraz do tego kto polecał, skoro polecał to chyba był przekonany że to co poleca jest takie dobre i jeśli będzie jakiś problem powinien umieć coś z tym zrobić bo inaczej to inaczej tego nie nazwę jak........................

QIM
08-03-2016, 05:28
A ja zapytam, jak długo mieszkasz, jak długo dom się suszy.
Poza tym, jeśli rzeczywiście chcesz się pozbyć kloca, zażądaj od sprzedawcy kotła dokumentacji wymaganej obecnymi przepisami... :)

hevi
08-03-2016, 15:48
Mieszkam od trzech tygodni , dom wybudowany stoi już od 4 lat , także na pewno jest wysuszony , było grzane do tej pory kominkiem z płaszczem wodnym, ale sporadycznie żeby nie zamarzło.
Kotła nie wymienie , bo przecież producent sprzedał mi taki jaki kazał kupić "fachowiec" od CO. Więc zostaje mi kombinować z ustawieniami. Czy ktoś ma podobnej wielkości kocioł ,ze sterownikiem TITANIC 1S?

QIM
08-03-2016, 20:23
Masz to na piśmie, co zalecił fachowiec?
Zresztą, nie ma obowiązku, Twoje pieniądze, czas i zdrowie.

hevi
09-03-2016, 10:22
Nie , nie mam na piśmie. Może mi ktoś doradzić jakie ma ustawienia na sterowniku Titanic z podajnikiem tłokowym?Mleko się już rozlało , to fakt , ale chcę jakoś z tej sytuacji wybrnąć.

hevi
10-03-2016, 10:26
Ok , w takim razie z trochę innej beczki pytanie:

Temperatura na piecu 55st , ogrzewanie podłogowe na zaworach grzejnikowych termostatycznych. Pompa CO i pompa CWU na powrocie. Nie mam jeszcze zaworu czterodrożnego. , Pytanie moje brzmi: Czy opłaca mi się instalować Sterownik pokojowy , który będzie mi rozłączał pompę CO po uzyskaniu odpowiedniej temperatury w domu , czy zostać przy głowicach termostatycznych?

timon120777
10-03-2016, 14:58
czy ty dajesz 55st w rurki OP??
to za dużo jest
podłogówka dobrze policzona powinna ogrzac temperaturami rzędu 35stC zatem i zawór 4d lub jakieś inne mieszadło niezbędne moim zdaniem
dodatkowo rozłączanie pompy CO przy podłogówce będzie mocno destabilizować układ. lepiej regulować komfort termiczny obniżając temperaturę wody w rurkach niż zamykając zupełnie dopływ. jak wystygnie wylewka to zanim się ponownie rozgrzeje co wymaga i czasu i energii w domku zdąży temperatura jeszcze mocniej się obniżyć

hevi
10-03-2016, 20:48
nie no oczywiście ,że nie daję na rurki 55 st. Przed rozdzielaczem jest zawór termostatyczny i on reguluje temperaturę na podłogówkę.Pytanie czy ten zawór a raczej zawory . bo mam dwa rozdzielacze podłogówki są wystarczające , czy zamontować jeszcze coś co mi pozwoli oszczędzić paliwo , nie wiem , może zawór 4 lub 3 drożny?

timon120777
10-03-2016, 23:16
regulacja dystrybucją wody to jedno a uzupełnienie samych strat domu to inna bajka
potrzeb domu nie przeskoczysz. możesz szukac oszczędności obniżając temperatury wewnątrz lub próbując rozwiązań podnoszących sprawnośc procesu spalania. w twoim przypadku przy przewymiarowanym kotle z podajnikiem tłokowym będzie ciężko bo te potwory trudno dobrze ustawić by spalały z przyzwoitą sprawnością czyli ekonomicznie.
musisz poszukać w wątkach o kotłach z podajnikami tłokowymi jak sobie ludziska radzą ale uprzedzam łatwo nie będzie
owszem zmiana sposobu sterowania instalacją może dać jakieś zyski w postaci niższego spalania ale tu znów na przeszkodzie stoi twój czajnik który na starcie ma duże potrzeby. to jak z autkiem posiadającym silnik o sporej pojemności- nawet na biegu jałowym będzie spalać więcej niż "maluszek". a Ty masz właśnie takiego potworka zamiast maluszka.
ratunkiem może być obniżenie mocy poprzez wydłużenie przerw podawania i zmniejszenie nadmuchu i ewentualnie karmienie paliwem o niższej kaloryczności tak aby upłynnic proces spalania. przy mocnych węglach tak przewymiarowany kocioł i tak będzie szybko łapał zadaną i się odstawial a tu zaczną się straty sprawności syf w kotle i inne problemy

hevi
11-03-2016, 08:05
Więc tak , pokombinowałem jeszcze w ustawieniach , a mianowicie czas przerwy w podawaniu wydłużyłem do 8 minut , nadmuch 6 (w skali do 12) , czas przerwy w podrzymaniu 10 min krotność 0. W tej chwili na zadanej temperaturze 48 , dochodzi do 52-54 , trzyma około 40-50 minut i przechodzi w tryb pracy i cykl się powtarza. Zauważyłem że przez noc spalił mniej niż ostatnio.

timon120777
11-03-2016, 13:50
czyli przeciąga i ma za dużo mocy skoro prawie godzina w podtrzymaniu
spróbowałbym jeszcze wydłużać przerwę i obniżac nadmuch. jak kocioł pracuje to sprawność jest wyższa niż jak się kisi w podtrzymaniu

hevi
11-03-2016, 22:13
czyli ma osiągać nie wiele wyższą temp niż zadana , i częściej się załączać do trybu praca tak?czy przez to nie będzie palił częściej?bo przecież będzie częściej podawał....chyba ,że się mylę,

Arturo72
11-03-2016, 22:19
Proponuję być nie świadomym tego ile mógłbyś płacić za ogrzewanie bez węgla w domu bo to grozi zawałem :D
Wrzucaj ile wlezie i porównuj z sąsiadami również z ciemnogrodu ;)

jedrek188
12-03-2016, 03:04
Proponuję być nie świadomym tego ile mógłbyś płacić za ogrzewanie bez węgla w domu bo to grozi zawałem :D
Wrzucaj ile wlezie i porównuj z sąsiadami również z ciemnogrodu ;)

Ciekawe czy jak widzisz się z sąsiadami którzy brudza ci parapety to tez ciągle im powtarzasz-,,JESTEŚCIE CIEMNOGRODEM"....:confused::confused:

timon120777
12-03-2016, 07:46
czyli ma osiągać nie wiele wyższą temp niż zadana , i częściej się załączać do trybu praca tak?czy przez to nie będzie palił częściej?bo przecież będzie częściej podawał....chyba ,że się mylę,

krótkie cykle pracy to kiepska sprawność na skutek niewłaściwych warunków panujących na palniku i w komorze spalania. pewne procesy zaczynają zachodzić powyżej określonych temperatur a w przewymiarowanym kotle z wysoko ustawioną mocą zwyczajnie nie zdąży zostać ten poziom osiągnięty. zwyczajnie kociołek przejdzie w podtrzymanie nim złoże się właściwie rozgrzeje. widac to najlepiej zaglądając do kociołka.
można próbować minimalizować skutki przewymiarowania obniżając moc z jaką pracuje, ograniczając powierzchnię wymiany i zmieniając opał na mniej kaloryczny aby zmusić kocioł do dłuższej pracy.

hevi
12-03-2016, 19:59
Wszyscy piszecie ,że mam przewymiarowiony kocioł , a wszyscy z którymi o tym rozmawiam , uważają ,że na moją powierzchnię i to ,że to tłokowiec to jest akurat kocioł. 25 kW , to kocioł , który właśnie w każdym sklepie ,którym pytałem jest odpowiedni do mojego domu , więc już nie wiem kogo się słuchać. mleko się rozlało to fakt , ale instalator , inni hydraulicy , ludzie ze sklepów uważają ,że to jest akurat 25kW na moją powierzchnie. a tu każdy pisze , że mam za duży. to przepraszam , jak ktoś ma 100 m2 , dom to kupuje kocioł 6 kW/???? widział ktoś z was taki z podajnikiem kocioł , bo ja nie...

Arturo72
12-03-2016, 20:23
Wszyscy piszecie ,że mam przewymiarowiony kocioł , a wszyscy z którymi o tym rozmawiam , uważają ,że na moją powierzchnię i to ,że to tłokowiec to jest akurat kocioł. 25 kW , to kocioł , który właśnie w każdym sklepie ,którym pytałem jest odpowiedni do mojego domu , więc już nie wiem kogo się słuchać. mleko się rozlało to fakt , ale instalator , inni hydraulicy , ludzie ze sklepów uważają ,że to jest akurat 25kW na moją powierzchnie. a tu każdy pisze , że mam za duży. to przepraszam , jak ktoś ma 100 m2 , dom to kupuje kocioł 6 kW/???? widział ktoś z was taki z podajnikiem kocioł , bo ja nie...
Po pierwsze rozmawiales z ciemnogodzianinami bo Twój dom potrzebuje max.10kW mocy grzewczej i to w największe mrozy.
Dlatego do nowych domów węgiel nie nadaje się,Twój przykład z 100m2 domem i automatycznie mocno przewymiarowanym kotłem skutkuje tym że większość wrzucanego węgla do zasobnika czyli kasy wylatuje w powietrze.
Ja w domu 118m2 potrzebuje przy -18st.C tylko 3,5kW i teraz wyobraź sobie jak wstawiam tam parowóz o mocy 12kW i co wtedy.

hevi
12-03-2016, 21:24
mój dom ma nie 100 a 230m2 , sufit w salonie (100m2 z kuchnią ) ma 3 m wysokości , więc nie wiem , czy aby na pewno jest to przewymiarowane.

Arturo72
12-03-2016, 22:04
mój dom ma nie 100 a 230m2 , sufit w salonie (100m2 z kuchnią ) ma 3 m wysokości , więc nie wiem , czy aby na pewno jest to przewymiarowane.
Mega przewymiarowany masz kocioł.
Twój dom potrzebuje Max.10kW żeby przy -20st.C utrzymać w domu 23st.C a Ty mu zapodajesz 25kW w ten dzień.

Innymi słowy nawet w ten dzień gdzie jest -20st.C przez 14h wywalasz swoją kasę kominem a tylko przez 10h ta kasa grzeje Ci dom.

Proponuję zgłosić się do tych ciemnogrodzianinow którzy Ci wpakowali taki bardziew żeby Ci zwrócili kasę za te 14h grzania powietrza na zewnątrz.
Chyba że zwisa Ci to bo jesteś taki sam ciemny jak oni ;)
Dom i wydane na niego setki tys.zl jest nie dla idiotow :D

timon120777
12-03-2016, 23:16
mój dom ma nie 100 a 230m2 , sufit w salonie (100m2 z kuchnią ) ma 3 m wysokości , więc nie wiem , czy aby na pewno jest to przewymiarowane.

metry nie są wyznacznikiem zapotrzebowania tylko materiały z jakich dom postawiono i jakich uzyto do wykonania izolacji termicznej.
owszem wysokość nie jest bez znaczenia ale to się równiez uwzględnia podczas liczenia zapotrzebowania. dawno dawno temu kiedy węgiel był za grosze a izolacji nie było za grosz można było liczyć 1KW na każde 10m2 powierzchni. teraz stosując materiały pozwalające spełnić wymagania zawarte w przepisach potrzeby sa o połowe mniejsze, a jak ktoś się przyłoży to spadają jeszcze niżej. jedyne co zostało to mentalność instalatorów i sprzedawców by wsadzac jak największe kotły bo z tego jest największa kasa.

hevi
13-03-2016, 08:13
Arturo 72 zdążyłem zauwaźyć Twój stosunek do ciemnoty , która zakłada w domu kocioł na paliwo stałe. Ciekaw jestem kto Tobie wcisnął ciemnotę , może ogrzewanie z paneli fotowoltaicznych?Też byli u Ciebie i powiedzieli ,że będziesz miał na wieki za darmo wszystko? Szczerze mówiąc nie interesuje mnie czym się ogrzewasz , ale jeśli w moim temacie nie masz nic do powiedzenia , oprócz krytyki dla wszystkich łącznie ze mną ,którzy są tak ciemni i kupują kotły na paliwo stałe , to proszę nie wypowiadaj się w tym temacie. Zresztą oprócz kilku odpowiedzi przez cały temat nie uzyskałem pomocy w temacie o którym jest mowa.

QIM
13-03-2016, 08:35
Może ten człowiek Ci pomoże:
forum.muratordom.pl/showthread.php?220847-Sterowanie-dwustanowe-czyli-manual-rules!&p=6275545&viewfull=1#post6275545

Mario1969/1
13-03-2016, 10:37
Ja słyszałem o podajniku 7kW Skam-p Plus się zowie.

Hevi spalasz w temperaturach dodatnich ok 40kg węgla załóżmy o wartości 22 MJ (bardzo słaby) w ocieplonym domu o powierzchni 230m2. Policzmy 40kgx22MJ = 880 Mj . Gdyby kocioł był nie przewymiarowany to mógłby osiągać moc laboratoryjną 78% czyli ok. 680Mj w przeliczeniu na kW to prawie 190. Dzielimy to na dobę 190/24 =7,9 kWh przypomnę w dodatnich temperaturach. Ty z tego wykorzystujesz, może połowę 4kW więc przy takich temperaturach masz go co najmniej 7x za silnego. W ekstremalnych co najmniej 2 x.

Mieszkanie moje i nade mną razem 140m2 do 0stC ja zużywam do 9,5 kg węgla (ok. 30MJ) tj. ok. 52kW/24h = 2,15 kWh na 90m2 (lub 24 kg drewna w kominku na 60m2), sąsiad w gazie przy sprawności 85% ok. 30 kW/24h=1,3kWh na 50m2.
Budynek ponad 100 lat, nieocieplone ściany, na poddaszu 10cm taniej wełny, okna 15 letnie i kilka dziur wentylacyjnych zasłoniętych kręconymi talerzykami (okap przez ścianę fi 100, 2 łazienki i 2 kuchnie fi 70 przez ścianę, zetka piwnica fi100). Ja w mieszkaniu 21-25-27stC ( te 27 to łazienka po zakończeniu palenia) ,w piwnicy 16-23, sąsiad 20-21stC.
Czyli na ogrzanie 140m2 ( to jest połówka domu nie licząc korytarza) potrzebujemy do 4 kWh w temp do 0stC.
Wychodzi na to, że cały nasz dziurawy nieocieplony domek 4 rodzinny 280m2 ma takie zapotrzebowanie jak twoje 230m2 dobrze ocieplonego lokum, co jest nie prawdą, ponieważ ty potrzebujesz w okolicach połowy tylko kocioł masz do d...y na twoje zapotrzebowanie i nie dasz rady spalić w trybie ciągłym mniej węgla.
Nadmienię, instalator do mojego mieszkania proponował do 15kW - sklep 12kW, kupiłem 10 bo mniejszych fajnych z możliwością dotknięcia nie było, ograniczyłem szamotem do 7kW zasyp 6,5 kg węgla wystarczał przy 0stC na dobę , jednak z powodu braku możliwości automatycznego rusztowania co za tym idzie częstszego schodzenia do piwnicy zastosowałem inny patent i zlewam te 1-2,5 kg większe zużycie węgla.
Przy najniższych tegorocznych temperaturach spalałem do 14 kg na dobę węgla, przy zastosowaniu szamotu było to 11 kg.
Wymiana Twojego kotła na 12kW -15Kw ograniczy średnie spalanie nawet do połowy.
Taniej - montaż bufora jak największego i przepalanie co 2-5 dni.
Na koniec, aby całkowicie zakończyć Twoje dociekania czy kocioł został poprawnie dobrany - w tym temacie ogrzewane ponad 400m2 nieocieplonego obiektu kotłem dużo mniejszym niż twój. http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20059-kocio%C5%82-ogniwo-eko-plus-m-26-opinie-u%C5%BCytkowanie-za-i-przeciw/
Karoka65 ma więcej wiedzy o tym temacie.

Arturo72
13-03-2016, 12:22
Powyższe wyliczenia są ok.
Dlatego przed podjęciem decyzji czyli już nawet przed budową tak ważne jest wyliczenie ile dom potrzebuje energii na ogrzwanie żeby właśnie nie być zrobionym w jajo przez takich sprzedawców czy to instalatorów z ciemnogrodu.
Liczyłem to też wyżej i z tego wiadomo że taki kocioł nie jest w stanie nawet zbliżyć się do zużycia takiej ilości ile faktycznie dom potrzebuje a nadwyżka wyprodukowanej energii ucieka w powietrze.

Mario1969/1
13-03-2016, 13:14
Musze zrewidować wpis, nie przeczytałem Hevi twojego wątku 2 raz od początku sugerowałem się, że masz kocioł 33 nie 25Kw . Masz na plusowe temp.6x za duży a na -20 2x.

hevi
13-03-2016, 16:45
To powiedzcie mi co mogę teraz zrobić?
Producent mi nie przyjmie pieca skoro nie ma żadnych wad , bo dzwoniłem , oczywiście powinien zabrać go hydraulik ,który mi go polecił. Ale on się wypiera ,że kocioł jest dobry , i musi tyle palić.Mam ręce związane , zostaje mi albo się z nim męczyć albo kupić nowy mniejszy , a tego sprzedać pewnie za grosze/ A kosztował mnie 8000zł....

Mario1969/1
13-03-2016, 17:17
Napisałem bufor .
Musisz mieć też świadomość, że przewymiarowanie kotła to często problem ze śmierdzącymi wykwitami na ścianach i dosłownie zatkaniem komina smołą. Skoro hydraulik taki mądry niech załatwi tobie odsprzedaż ze stratą jego następnemu klientowi jako dobrą okazję. Zamiast spalać 12-20 kg będziesz zawsze spalał 30 do 40 kg czy zimno czy ciepło.

kobra64
13-03-2016, 18:49
Mój zakładowy kocioł o mocy 17 kW ogrzewa aktualnie 45 m2 części socjalnej budynku - hale są odłączone. Pokażę Wam sprawności i koszt grzania z ciepłomierza. Niech liczby mówią, bo słowami z Arturem Wielonickowym dyskutować już mi się nie chce. Szczególnie z tymi bzdurami o wywalaniu energii kominem. Kocioł jest na obecne potrzeby budynku ( a dokładniej - aktualnie ogrzewanej części budynku ) przewymiarowany dziesięciokrotnie. Widać to doskonale w pozycji energia chwilowa - chodzi sobie tak koło 1,5 kW. Za ostatnią dobę wyprodukował 35,9 kWh. W dodatku założyłem do niego niedawno palnik rynnowy Ewmmar Ness i palę najtańszą odsiewką z węgli 22 MJ, sporo jest w tym naprawdę drobnego sortu. Kocioł tłokowy jest znacznie trudniej obłaskawić, ale też się da. Niestety trudno przez internet, bez możliwości zajrzenia do kotła. 349787

adkwapniewski
13-03-2016, 19:57
Ciach

W dodatku założyłem do niego niedawno palnik rynnowy Ewmmar Ness i palę najtańszą odsiewką z węgli 22 MJ, sporo jest w tym naprawdę drobnego sortu.


Możesz opisać jaki jest profit rynny w stosunku do ekoenergii2 15kW przy paleniu odsiewką?

Interesuje mnie lekko wilgotna odsiewka + trociny - chodzi o bezproblemowe zejście z kosza do podajnika ... koszt kWh jest poniżej 0,09PLN ...

Sucha schodzi bez problemu ... ale delikatnie wilgotna byłaby lepsza ;)

kobra64
13-03-2016, 21:15
Profitu jakiegoś nie widzę, myślę że to raczej Ekoenergia większą sprawność uzyska . Rynnę założyłem w miejsce starej fajki, w której miałem czy odsiewem nie da się palić ( po dobie - dwóch najdrobniejsza frakcja zbija się w kolanie i blokuje ślimak ). Po prostu rynnę miałem możliwość kupić po taniości i nie wymagała większych przeróbek i kosztów - wszystko na zewnątrz kotła zostało bez zmian. U mnie już na pewno nic wilgotnego by nie zeszło, bo kosz jest też po tej fajce. Dość mocno wypłaszczony dołem i samo zejście jest naprawdę małe w porównaniu do tego co mam np. w Ardeo. Odsiew czy miał musi być suchy, żeby mi się nie wieszał.

adkwapniewski
13-03-2016, 21:38
ok - dzięki za info.

hevi
18-03-2016, 10:01
Panowie , a jeszcze jedno pytanie: Palę od wczoraj miałem 25-28kJ , charakterystyka spalania jest zupełnie inna niż ekogroszku. Długo dochodzi do zadanej temperatury , ale jak już dojdzie to trzyma ok 40 min. I teraz pytanie jak jest lepiej ustawić sterownik?Bo sytuacja wygląda następująco:
Gdy zejdzie poniżej zadanej temp (50st) , mimo podawania i tak zejdzie z temperaturą do 37 st.dopiero potem podbija i idzie w górę. Podawanie w trybie praca mam ustawione teraz co 10 minut , dmuchawa na 4 (max 11). Dobre mam te ustawienia , czy coś zmienić?

hevi
18-03-2016, 10:25
I jeszcze jedno bardzo ważne pytanie: Czy w sterowniku mogę zmieniać czas pracy podajnika? Bo fabrycznie ustawione jest na 55sec , i pytanie czy w tłokowcu można tą wartość przestawiać-skrucić? Rozumiem , że jeśli byłoby można , to oznaczałoby ,że poda za jednym razem mniej paliwa , dobrze rozumiem? Tylko gdzieś wyczytałem(nie pamiętam już gdzie ) ,że przy tłokowcu nie wolno zmieniać tego parametru , bo tak jest jakiś kontaktron na silniku czy coś takiego. Wytłumaczy mi ktoś o co w tym wszystkim chodzi?

marcus312
19-03-2016, 09:30
Ile podaje jednorazowa dawke ten tłok ile gram , moze ma regulacje ciegna i da sie dawke regulowac mechanicznie ,Tłok powinien tak pracowac ze robi po podaniu impulsu ze sterownika jeden pełny cykl pracy i wraca do pozycji wyjsciowej po to ma ta krancowke .Chodzi o to zeby po podaniu dawki tłok zamykał dostep ognia do kosza zasypowego .Zobacz jak to u ciebie dziala ten tłok czy wraca do pozycji wysciowej czy staje byle jak losowo wtedy regulcja czasu dało by sie regulowac choc watpie zeby ktos zastosował takie rozwiazanie :D
Co to za kocioł jest nazwa albo foty jakies link zeby to zobaczyc

hevi
20-03-2016, 07:29
kocioł od tego producenta: http://www.mikmar.eu/kwmsr.html , zmieniłem czas podawania na 5 min 30 sec , bo przy 10 minutach , przy załączeniu pompy C.O nie był w stanie się podnieść do zadanej . Zmieniłem też zadaną i wynosi teraz 55 st , mimo ,że mam podłogówkę i nie potrzebuje takiej temp , ale widzę ,że kocioł wtedy lepiej się czuje jak ma wyższą , i dłużej trzyma w podtrzymaniu. Chyba będę musiał założyć jakiś zawór ,3 lub 4 drożny..... Coś muszę wymyśleć , bo 30 kg miału teraz jak jest na plusie , to za dużo ....