PDA

Zobacz pełną wersję : Usytuowanie domu - 2 drogi - pomoc



Rafao
08-03-2016, 08:39
Witam

Potrzebuję pomocy w usytuowaniu domu.

Przesyłam 2 warianty, które wymyśliłem.
Dom będzie miał około 130m2 z dachem dwuspadowym. Kalenica musi być równoległa do linii zabudowy.
Linia zółta i niebieska to dopuszczalne linie zabudowy.
Zieloną strzałką zaznaczyłem wjazd na posesję.

Wjazd nie może być od północy (czyt. drogi głównej)

Który wariant byście wybrali ? (Lub jak ktoś ma inny lepszy pomysł to będę wdzięczny - myślałem też np. nad projektem domu typu L w przypadku wariantu B )

A: http://images76.fotosik.pl/401/f88e31b4c7bd6678med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/f88e31b4c7bd6678)
B: http://images76.fotosik.pl/401/2ba679cc675cb338med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/2ba679cc675cb338)
C: ?

.:Paco:.
08-03-2016, 10:56
Witam

Potrzebuję pomocy w usytuowaniu domu.

Przesyłam 2 warianty, które wymyśliłem.
Dom będzie miał około 130m2 z dachem dwuspadowym. Kalenica musi być równoległa do linii zabudowy.
Linia zółta i niebieska to dopuszczalne linie zabudowy.
Zieloną strzałką zaznaczyłem wjazd na posesję.

Wjazd nie może być od północy (czyt. drogi głównej)

Który wariant byście wybrali ? (Lub jak ktoś ma inny lepszy pomysł to będę wdzięczny - myślałem też np. nad projektem domu typu L w przypadku wariantu B )

A: http://images76.fotosik.pl/401/f88e31b4c7bd6678med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/f88e31b4c7bd6678)
B: http://images76.fotosik.pl/401/2ba679cc675cb338med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/2ba679cc675cb338)
C: ?

nie widac czy masz jakis taras, okien itd. ale ze wzgledu na wjazd i wejscie to lepszy wariant 1 ale aby nie miec ogrodka od ulicy glownej lepszy wariant 2
moze zrob wariant 2 tyle ze:
- odbij lustrzanie dom tak aby furtka i wjazd byl od bocznej ulicy (furtka blizej) a i ogrod bedzie od poludnia

Rafao
08-03-2016, 11:38
Nie mam jeszcze wybranego projektu. Zależy mi na praktycznym wykorzystaniu przestrzeni i dopiero ewentualnie dobrać do tego projekt.
Nie ukrywam, że najbardziej odpowiadałby mi wjazd od drogi głównej - niestety nie mogę tego zrobić.

Ale tak czy tak w przypadku wariantu 1 / A taras wypadłby, ze wschodu / północy. Nie wiem jak to by się sprawdziło w praktyce (musiałbym chyba zrobić wysokie ogrodzenie lub posadzić np. tuje aby nikt mi nie zaglądał na taras) - droga jest umiarkowanie ruchliwa.

W wypadku Wariantu 2 / B to taras wypadłby od strony południa / wschodu, więc dość fajnie ale ten wjazd boczny nie wiem czy w praktyce by się sprawdził.

No i dochodzi Wariant 3 / C tylko z ogródkiem / tarasem z południa / wschodu

http://images76.fotosik.pl/402/ec5ad3f3724708b4med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/ec5ad3f3724708b4)

.:Paco:.
08-03-2016, 16:00
Nie mam jeszcze wybranego projektu. Zależy mi na praktycznym wykorzystaniu przestrzeni i dopiero ewentualnie dobrać do tego projekt.
Nie ukrywam, że najbardziej odpowiadałby mi wjazd od drogi głównej - niestety nie mogę tego zrobić.

Ale tak czy tak w przypadku wariantu 1 / A taras wypadłby, ze wschodu / północy. Nie wiem jak to by się sprawdziło w praktyce (musiałbym chyba zrobić wysokie ogrodzenie lub posadzić np. tuje aby nikt mi nie zaglądał na taras) - droga jest umiarkowanie ruchliwa.

W wypadku Wariantu 2 / B to taras wypadłby od strony południa / wschodu, więc dość fajnie ale ten wjazd boczny nie wiem czy w praktyce by się sprawdził.

No i dochodzi Wariant 3 / C tylko z ogródkiem / tarasem z południa / wschodu

http://images76.fotosik.pl/402/ec5ad3f3724708b4med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/ec5ad3f3724708b4)

nie wiem jaka to droga głowna (ale jelsi nie mozesz zrobic wyjazdu to sadzilbym,ze jest "szybszej predkosci" ale mi sie wydaje,ze z tej bocznej jest o wiele lepiej:
- bezpieczniej: czy ktos by stal przed futrka czy bys wychodzil do samochodu z dziecmi, mniejsze szanse,ze ktos uderzy
- jak ktos do Ciebie przyjedzie to moga parkowac wzdluz calego ogrodzenia,

artix1
08-03-2016, 22:27
Właściwe usytuowanie domu, to nie tylko sprawa wjazdu. Ważne jest odpowiednie ustawienie budynku względem stron świata. Nie chcesz mieć niedoświetlonego salonu z tarasem od północy czy wschodu, a sypialni od południa. Ważne jest odpowiednie doświetlenie pomieszczeń, zyski słoneczne i uniknięcie przegrzewania latem. Trudno cokolwiek powiedzieć o ustawieniu domu, nie znając układu pomieszczeń, a to jest podstawa. Upraszczając, garaż, kotłownia, pralnia, garderoba od północy lub wschodu, sypialnia, łazienka, kuchnia od wschodu, salon, taras od południa czy południowego zachodu, sypialnia, gabinet, pokój dziecka od zachodu. Spore uproszczenie, domy są różne, preferencje inwestorów też, także rozkład pomieszczeń trzeba dopasować według swoich potrzeb ale trzeba też mieć na uwadze zasady zapewniajace komfort użytkowania. Powodzenia.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
08-03-2016, 23:14
- ... każdy z wariantów A i B wg mnie jest co najmniej niepoprawny. W zagospodarowaniu ( poza spełnieniem wymogów związanych z Warunkami Zabudowy ) tak naprawdę walczy się o PD i ( szczególnie ) PD-ZACH część działki.
- tak jak pisze artix1 ... co z tego, że zaoszczędzisz na projekcie zjazdu drogowego z drogi głównej, skoro taka decyzja / wytyczne, wprowadzi chaos w rozwiązaniach funkcjonalnych obiektu i zagospodarowania.

Elfir
09-03-2016, 21:50
Zdecydowanie najlepiej byłoby zamówić indywidualny projekt o nieregularnej bryle dostosowanej do skosów:

http://images77.fotosik.pl/407/d696f0665504f6eagen.jpg

http://images76.fotosik.pl/407/fd5ab81e483edd1agen.jpg

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
10-03-2016, 08:01
... projekt indywidualny, dopasowany w 100% do działki, stron świata, wjazdu, Warunków Zabudowy ... jak najbardziej
- działka jest na tyle duża ( z drogami z dwóch stron ! ), że niekoniecznie ściany budynku muszą być równoległe do granic działki, choć na pewno jest to jakaś opcja :)

Operator żurawia
13-04-2016, 15:45
Ja bym się starał odsunąć domem jak najbardziej z każdej strony od granic działki.

Elfir
14-04-2016, 10:12
tiaaa. Wówczas dom stoi na środku i miejsca na ogród jest na lekarstwo.

.:Paco:.
14-04-2016, 13:50
tiaaa. Wówczas dom stoi na środku i miejsca na ogród jest na lekarstwo.

znam parę osób co specjalnie taras robią nie od południa aby w wakacje siedzieć sobie w cieniu - bo i tak jest mega gorąco.
Wszystko zależy od upodobań....

powyższa działka daje różne możliwości i jeśli autor wątku znajdzie taniego architekta to projekt indywidualny będzie najlepszy - może dom w kształcie litery L.

Dokładny wjazd na działkę i rozmieszczenie bramy można załatwić w urzędzie razem z projektem ...

Elfir
14-04-2016, 19:43
Ale ja nie pisałam o tarasie. Po co odsuwać się na środek działki ślepą ścianą lub ścianą na której są tylko okna pomieszczeń technicznych?
Dom powinien być tak usytuowany, by z najbardziej reprezentacyjnych okien był jak najdalszy widok.

Jeśli chodzi o tarasy to zawsze polecam robienie kilku miejsc wypoczynku i to niekoniecznie przy ścianie domu, ale także w głębi ogrodu.

samotnik
14-04-2016, 20:06
Właściwe usytuowanie domu, to nie tylko sprawa wjazdu. Ważne jest odpowiednie ustawienie budynku względem stron świata. Nie chcesz mieć niedoświetlonego salonu z tarasem od północy czy wschodu.
Dlaczego? Na większej działce (a taka tutaj jest zaprezentowana) to jest pożądana lokalizacja. Taras od strony "niesłonecznej" daje sensowne warunki wypoczynku w najbardziej typowych warunkach, czyli ciepłym, słonecznym letnim popołudniu, bo wtedy znajdziemy tam cień.

Uprzedzam odpowiedzi:
a) jeśli lato jest jednak niesłoneczne, to z reguły poszukujemy nie ciepła ze słońca, tylko zadaszenia, bo mniej lub bardziej regularnie wtedy pada.
b) w "przejściowych" porach roku słońce można sobie znaleźć na niemal każdej działce - dowolnie ukształtowanej, małej lub dużej. Ustawić tam stolik i krzesełka i grzać się w wiosennym słońcu. Duuuużo gorzej jest uciec od letniego, smażącego słońca.

Dlatego optuję za tarasem od strony północno-wschodniej.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-04-2016, 17:39
powyższa działka daje różne możliwości i jeśli autor wątku znajdzie taniego architekta ...
- to zaproponuj od razu, aby zamiast do "taniego architekta", udał się do studenta I roku architektury albo wydziału budownictwa ( dla niektórych to bez różnicy ). Na pewno i projekt i ( tym samym ) dom będzie "najlepszy" i wyjątkowy :)

Darkat
16-04-2016, 18:13
Prosta sprawa. Zresztą elfir tu napisała. Techniczne pomieszczenia, kuchnia, łazienka od strony drogi ; mieszkalne pomieszczenia, taras od strony ogrodu.
Druga sprawa, nigdy nie zrozumiem tego fetyszu, że taras musi być od południa czy jeszcze gorzej od strony zachodniej.
Według mnie najlepszy taras jest od strony wschodniej lub południowo wschodniej (dla bardziej ciepłolubnych ). W okresach przejściowych i tak rzadko ludzie wychodzą na zewnątrz, żeby posiedzieć. A w lato to już robi się różnica. Po południu nie trzeba się prażyć w słońcu na tarasie wschodnim, wieczory też są przyjemniejsze a gdy słońce się opiera o taras wschodni to duża część ludzi jest w pracy a nie w domu.

Darkat
16-04-2016, 18:27
A jeszcze zapomniałem o wietrze. Najczęściej wieje od zachodu, na południu kraju bardzo dokuczliwy jest wiatr południowy typu halny. Owszem jest wtedy zazwyczaj ciepło jak na okresy zimowe czy przejściowe ale przy silnym wietrze tego się nie odczuje.
Od wschodu nie tylko wiatry są rzadko to jeszcze nie są tak silne.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-04-2016, 20:15
:) ... a tutaj ( http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/114851,dlaczego-polska-jest-pochmurnym-krajem-czy-to-sie-zmieni ) trafiłem na taką ciekawą informację, cytuję :
" W Polsce najmniejsze zachmurzenie w całym roku panuje na zachodnim krańcu Pomorza, w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej, Mazowszu oraz w północnej części Małopolski i Podkarpacia. Natomiast największe zachmurzenie w tym czasie notowane jest w zachodnich regionach Dolnego Śląska, na Pojezierzu Pomorskim oraz na pograniczu Mazowsza i Warmii.
Co ciekawe, dni pogodnych jest prawie cztery razy mniej niż pochmurnych. Do najpogodniejszych miast zaliczyć można Warszawę, Kraków, Poznań, Szczecin, Gdańsk i Opole. Ale także tam średnie roczne zachmurzenie wynosi 60-70 procent, a więc jest duże.
Niestety, jak prognozują naukowcy, wraz z ocieplaniem się klimatu i coraz większym parowaniem ciepłych oceanów, będzie przybywać chmur, a co za tym idzie, liczba dni pochmurnych będzie rosnąć. Zwiększy się również suma opadów. Nie są to dobre wieści, bo promienie słoneczne są nam potrzebne do życia, a błękit nieba poprawia nam samopoczucie. "
... no i okazuje się, że nawet jeśli taras jest od PD to średnio w ciągu roku dostaje ( zaledwie ) 30% słońca, ale to ważne 30% ...

.:Paco:.
16-04-2016, 22:02
- to zaproponuj od razu, aby zamiast do "taniego architekta", udał się do studenta I roku architektury albo wydziału budownictwa ( dla niektórych to bez różnicy ). Na pewno i projekt i ( tym samym ) dom będzie "najlepszy" i wyjątkowy :)

wiedziałem,że trafi się "ktoś" kogo zaboli,że za projekt nie trzeba płacić dużych pieniędzy i będzie bił pianę.....gratuluję podium:)

Każdy może korzystać z usług kogo chce....są architekci w Wawie,że w domy nawet nie chcą się "bawić" bo oni robią centra handlowe, całe osiedla, biurowce (znam takie pracownie, nawet top 10 deweloperów muszą się u nich prosić) inni mają wysokie stawki dla bogatych, jeden weźmie z projektami branżowymi inny z wykonawczymi, różni są też konstruktorzy ale poza miastami są też tańsi i niekoniecznie gorsi....

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-04-2016, 09:11
- „TANIO” dla mnie znaczy „BYLE JAK” – tj. jakoś tam, coś tam będzie, jakoś sobie poradzimy, …. na budowie „ my ze szwagrem” …
- „TANIO” wg mnie odnosi się zarówno do produktów ( wszystkich ), ale i do USŁUG, w tym architektonicznych, a że projekt nie dotyczy „budy dla psa” tylko ( zazwyczaj ) inwestycji na całe życie za ciężkie pieniądze, to ( choć przez moment ) można się zastanowić, czy powierzyć zarządzanie pieniędzmi na cele budowlane ( opracowanie projektu ), komuś, kto przykładowo będzie " konkurował " ceną, a nie np. jakością, profesjonalnością rozwiązań projektowych, czy też choćby podejściem do przyszłego użytkownika budynku na etapie opracowywania Koncepcji i Projektu Budowlanego.
- ale fakt, czytając FM, niektórzy szukają architekta, inni kreślarza, jeszcze inni pieczątki za którą idzie jedynie wymóg administracyjny PnB i nic więcej.
- są i przypadki skrajne " konkurowania ceną " za którą nie jest możliwe opracowanie PB, a Koncepcja powstaje " na kolanie " - czego nikomu nie życze :)

.:Paco:.
18-04-2016, 16:10
- „TANIO” dla mnie znaczy „BYLE JAK” – tj. jakoś tam, coś tam będzie, jakoś sobie poradzimy, …. na budowie „ my ze szwagrem” …
- „TANIO” wg mnie odnosi się zarówno do produktów ( wszystkich ), ale i do USŁUG, w tym architektonicznych, a że projekt nie dotyczy „budy dla psa” tylko ( zazwyczaj ) inwestycji na całe życie za ciężkie pieniądze, to ( choć przez moment ) można się zastanowić, czy powierzyć zarządzanie pieniędzmi na cele budowlane ( opracowanie projektu ), komuś, kto przykładowo będzie " konkurował " ceną, a nie np. jakością, profesjonalnością rozwiązań projektowych, czy też choćby podejściem do przyszłego użytkownika budynku na etapie opracowywania Koncepcji i Projektu Budowlanego.
- ale fakt, czytając FM, niektórzy szukają architekta, inni kreślarza, jeszcze inni pieczątki za którą idzie jedynie wymóg administracyjny PnB i nic więcej.
- są i przypadki skrajne " konkurowania ceną " za którą nie jest możliwe opracowanie PB, a Koncepcja powstaje " na kolanie " - czego nikomu nie życze :)

powinien być bardziej pozytywnie nastawiony do ludzi;) chodziło o fakt, że można znaleść tańszych np.
i wawie architekci spiewali za dom ok 250m2 17-22tys
Siedlce juz 14-16tys
a o wiele bliżej Lublina albo Kielc 8-10tys

także jak widać przebitka może być 2 krotna szukając dalej od głównych miast i nie jest tak, że tylko architekci z dużych miast świadczą usługi na wysokim poziomie albo mają wizję....

można to jeszcze jakoś okroić decydując się tylko na branżowe projekty bez wykonawczych, prostszą konstrukcją itd. A to czy ktoś używa pirackiego oprogramowania albo tylko kreśli na kartce to mnie jako klienta nie obchodzi bo to nie ja będę tego pilnował/ścigał jeśli zrobi wszystko zgodnie z prawem i spełni "moje" wymagania to tylko tyle i aż tyle potrzeba.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
18-04-2016, 20:50
Wydaje mi się, że wszystko zależy dla kogo się projektuje i jakie są oczekiwania dot. Architektury budynku i zagospodarowania.
Czynnikami stałymi ( w wycenie projektu ) na pewno jest :
1. - ZAKRES projektu
2. - dane pochodzące z konkretnej działki budowlanej, ( od wpisanych w nią Warunków Zabudowy, po np. geotechnikę, geometrię granic, spadki, sąsiedztwo, … czy też możliwe „niespodzianki” ... )
3. - doświadczenie i portfolio architekta.
... nie jestem przekonany do Twojego zestawienia, ponieważ należałoby podpiąć jw 1+2+3 :)

.:Paco:.
19-04-2016, 19:50
Wydaje mi się, że wszystko zależy dla kogo się projektuje i jakie są oczekiwania dot. Architektury budynku i zagospodarowania.
Czynnikami stałymi ( w wycenie projektu ) na pewno jest :
1. - ZAKRES projektu
2. - dane pochodzące z konkretnej działki budowlanej, ( od wpisanych w nią Warunków Zabudowy, po np. geotechnikę, geometrię granic, spadki, sąsiedztwo, … czy też możliwe „niespodzianki” ... )
3. - doświadczenie i portfolio architekta.
... nie jestem przekonany do Twojego zestawienia, ponieważ należałoby podpiąć jw 1+2+3 :)

jasne i mimo zawarcia w/w napisałem jaki miałem rozrzut ofert. Ba nawet jedna firma pod Warszawą mi oferowała pełen zakres za 7000zł pod warunkiem,że zgodzę się na sprzedawanie projektu jako gotowca...Suma summarum projekt indywidualny nie zawsze musi znaczyć "duży wydatek" tylko dlatego,że pewna cześć architektów ma takie a nie inne wymagania albo się ceni....ale każdy ma wolną rękę:)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
19-04-2016, 21:46
ja widzę kilka błędów myślowych lub błędnego podejścia do tematu, które są popełniane przez wszystkich ( bez wyjątku ) potencjalnych Inwestorów, którzy pierwszy raz noszą się z zamiarem budowy własnego domu :
p.1 - jeżeli „projekt gotowy” kosztuje 2 – 4000,-zł, to projekt indywidualny ile może kosztować ?
no … 4000 do 8000,-zł max i to brutto !
- nierealne ( chyba, że adaptacja „gotowca” lub mocne posiłkowanie się nim – w taki czy inny sposób ).
p.2 - architekt jest projektantem konstrukcji, jak również projektantem instalacji !
- nie jest, nie posiada takich uprawnień branżowych, a że Projekt Budowlany to opracowanie wielobranżowe, to zlecając opracowanie projektu : zatrudniamy 3 projektantów branżowych w określonym czasie ( powiedzmy 3 miesiące, pisząc optymistycznie o opracowaniu indywidualnym ).
p.3 - „ prosty dom ” to i „mały zakres” pracy projektowej.
- niestety: obowiązkowy zakres i forma Projektu Budowlanego jest stała ( mówi o tym Rozporządzenie ), bez względu na to, czy odnosi się to do obiektu o powierzchni 100, 200, czy też 350m2 i więcej m2
p.4 - mylenie wytycznych ( najczęściej w formie rysunkowej lub zbliżonej do … ) z Projektem Koncepcyjnym opracowywanym przez projektanta architektury.
- Projekt Koncepcyjny nie stanowi tylko i wyłącznie wytycznych dot. pomieszczeń, ale obejmuje wszelkie analizy związane z działką i przyszłą zabudową ( od WZ … po istniejący i projektowany obszar oddziaływania obiektu, o geotechnice i geometrii działki nie wspominając )

jeśli piszesz o kwocie 7000,-zł za Projekt Indywidualny ( Koncepcyjny i Budowlany ) to patrząc jedynie na p.2 : kwota w żadnym wypadku nie jest związana z tym, że jeden architekt się ceni, inny nie.
Od podanej kwoty odejmij podatek, oddaj ( z pozostałej kwoty ) połowę branżystom, pozostałą część podziel na ( przykładowo ) 3 miesiące pracy projektowej, to ile to wychodzi / miesiąc ?

- w podsumowaniu : mam duże wątpliwości, czy za kwotę 1000,-zł/miesiąc pracy architekta osiągniesz cel, tj. projekt obiektu pięknego, funkcjonalnego, wpisanego idealnie w działkę, kompletnego, ekonomicznego w budowie i eksploatacji, jak również spełniającego Twoje oczekiwania.

.:Paco:.
20-04-2016, 09:34
ja widzę kilka błędów myślowych lub błędnego podejścia do tematu, które są popełniane przez wszystkich ( bez wyjątku ) potencjalnych Inwestorów, którzy pierwszy raz noszą się z zamiarem budowy własnego domu :
p.1 - jeżeli „projekt gotowy” kosztuje 2 – 4000,-zł, to projekt indywidualny ile może kosztować ?
no … 4000 do 8000,-zł max i to brutto !
- nierealne ( chyba, że adaptacja „gotowca” lub mocne posiłkowanie się nim – w taki czy inny sposób ).
p.2 - architekt jest projektantem konstrukcji, jak również projektantem instalacji !
- nie jest, nie posiada takich uprawnień branżowych, a że Projekt Budowlany to opracowanie wielobranżowe, to zlecając opracowanie projektu : zatrudniamy 3 projektantów branżowych w określonym czasie ( powiedzmy 3 miesiące, pisząc optymistycznie o opracowaniu indywidualnym ).
p.3 - „ prosty dom ” to i „mały zakres” pracy projektowej.
- niestety: obowiązkowy zakres i forma Projektu Budowlanego jest stała ( mówi o tym Rozporządzenie ), bez względu na to, czy odnosi się to do obiektu o powierzchni 100, 200, czy też 350m2 i więcej m2
p.4 - mylenie wytycznych ( najczęściej w formie rysunkowej lub zbliżonej do … ) z Projektem Koncepcyjnym opracowywanym przez projektanta architektury.
- Projekt Koncepcyjny nie stanowi tylko i wyłącznie wytycznych dot. pomieszczeń, ale obejmuje wszelkie analizy związane z działką i przyszłą zabudową ( od WZ … po istniejący i projektowany obszar oddziaływania obiektu, o geotechnice i geometrii działki nie wspominając )

jeśli piszesz o kwocie 7000,-zł za Projekt Indywidualny ( Koncepcyjny i Budowlany ) to patrząc jedynie na p.2 : kwota w żadnym wypadku nie jest związana z tym, że jeden architekt się ceni, inny nie.
Od podanej kwoty odejmij podatek, oddaj ( z pozostałej kwoty ) połowę branżystom, pozostałą część podziel na ( przykładowo ) 3 miesiące pracy projektowej, to ile to wychodzi / miesiąc ?

- w podsumowaniu : mam duże wątpliwości, czy za kwotę 1000,-zł/miesiąc pracy architekta osiągniesz cel, tj. projekt obiektu pięknego, funkcjonalnego, wpisanego idealnie w działkę, kompletnego, ekonomicznego w budowie i eksploatacji, jak również spełniającego Twoje oczekiwania.

Ad 1. Realne, realne ->jednak tak jest...nie mam powodów aby "ściemniać". I proszę czytaj ze zrozumiem to była to promocja (połowa ceny) pod pewnym warunkiem. Była to pewna firma z okolic Nadarzyna.
Generalnie masz rację a wielu architektów powiela schematy, np. teraz co drugi dom ma "pasek" koło okien z drewna albo jest antracytowo-biały:D

Ad 2. Sporo z tego co napisałeś można spokojnie odchudzić, np branżyści wcale nie trzeba robić tyle ile piszesz: potrzeba przyłącze elektryczne do rozdzielni i nic poza tym (resztę i tak się człowiek dogada z elektrykiem) - ja za to płacę 400zl, podobnie z wod-kan - projekty przyłączy 500zl a resztę i tak ustalę z hydraulikiem i nie potrzba ich na 3 miesiące tylko zrobią to w 2 tygodnie jak już jest bryła i umiejscowienie budynku.

Ad 3. Jedynym "branżystą", z którym nie ma dyskusji jest konstruktor, który musi to wszystko policzyć - i też są różni konstruktorzy (z tego co mi mówiono to koszty średnio 2000-6000zl) - ale i tutaj cena zależy od "prostoty budynku bo co innego jak ktoś ma skomplikowany dach, schody ZETA, sporo żelbetu a co innego jak prosty mały domek z dwuspadowym dachem. Niemniej nie jestem architektem tylko "zwykłym" inwestorem i piszę o moich spostrzeżeniach i informacjach od ludzi z branży. Niektórzy architekci też załatwiają sprawy formalne a inni nie....

Ja nie mówię aby szukać tylko tanich i kierować się ceną ale aby do wszystkiego podejść z rozsądkiem i zrobić rozeznanie na rynku bo poza dużymi miastami można też doszukać się fajnych ludzi z wizją za mniejsze pieniądze. Portfolio jest ważne dla wstępnej szybciej oceny, czy ktoś głownie robi zimny skandynawski styl czy może prowansalski a jak prace już się zaczną to to portfolio nic nie znaczy.

OK mały OT:)

Pozdrawiam

qazwsxqazwsx
20-04-2016, 16:01
dobry temat, nie można tej kwestii bagatelizować, bo potem można mieć różne kłopoty. Znajomy przez niedopilnowanie pewnych spraw miał spore problemy z natarczywym sąsiadem ...

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
21-04-2016, 21:47
resztę i tak ustalę z hydraulikiem :)
... podam Ci ciekawy przykład z mojej praktyki zawodowej :
jeden z Urzędów na Śląsku daje wymóg dołączenia do Projektu Budowlanego ( domu jednorodzinnego )
" zaprojektować odpowiednie odwodnienie dla obiektów budowlanych oraz przyległego terenu, a w przypadku odprowadzenia wód do gruntu należy wykonać obliczenie jego chłonności "
- no i teraz pytanie :
1. - architekt takiego obliczenia nie wykona, projektant konstrukcji tym bardziej, a czy zatrudniony przez Ciebie hydraulik potrafiłby coś takiego przeliczyć i miałoby to moc prawną ? ( uprawnień projektowych raczej nie posiada ) ?
2. - czy etyczne jest przyjmowanie zlecenia przez architekta na opracowanie PB ( z PNB ) i podjęcia się opracowania całości bez udziału projektanta instalacji, tj. bez możliwości przykładowych obliczeń jw ? - moim zdaniem NIE, ponieważ ( choćby ) naraża to Inwestora na ryzyko inwestycyjne, a architekta na utratę wiarygodności.