PDA

Zobacz pełną wersję : Parapety zewn?trzne metalowe - po tynku akrylowym czy przed



tomek_2
11-09-2004, 14:42
Moja ekipa dociepleniowcow woli, zeby dekarze zalozyli parapety (stal ocynk poliester mat) przed polozeniem tynku zewn twierdzac, ze potem trzeba bedzie robic zaprawki z tynku w miejscu osadzania parapetow ktore moga - ale nie musza - odcinac sie odcienniem i struktura od polozonego juz tynku. W tej chwili sciany sa w polowie gruntowania i kolo wtorku panowie zaczna klasc tynk. Montowac juz teraz parapety czy jednak dopiero po tynku? Mzoe mial ktos doswiadczenie w tym temacie i zechce sie nim podzielic?
pozdrawiam
tomek_2

Wowka
11-09-2004, 14:45
Miałem parapety (płytki klinkrowe z angobą) położone przed tynkami. Tynkarze zabezpieczyli je przed zabrudzeniem i było OK.

jareko
11-09-2004, 15:13
tomek_2 - i jesli tynkarze znaja sie na zabezpieczaniu elementow ktore nie wymagaja tynkowania ;) parwde Ci powiedzieli :)
Pozniejsze dorobki nagminnie odrozniaja sie a to kolorem, a to struktura, a to chociazby tym, ze nie sa w plaszczysnie tynku tylko z leka wystaja
Dopilnuj tylko zabezpieczenia parapetow - choc o ile mnie pamiec nie myli to one powinny byc "obciagniete" folia fabrycznie

tomek_2
11-09-2004, 15:19
Sa dorabiane u producenta blachodachowki, ale folii niestety nie maja. W kazdym razie - jak widze, racje maja moi fachowcy. TYlko faktycznie trzeba je jakos dobrze zabezpieczyc.

Wowka
11-09-2004, 15:24
Połóż na całej powierzchni parapetu karton (taki z opakowań - w najbliższym sklepie spożywczym chętnie Tobie oddadzą ile tylko go chcesz) a na to należy potem położyć folię malarską przytwierdzoną do ramy okna wąskim paskiem taśmy malarskiej.
Zresztą to zabezpieczenie powinni wykonać tynkarze. Ty tylko sprawdź czy zrobili to dobrze.
Powodzenia.

tomek_2
11-09-2004, 20:03
Kochani, a jak takie parapety przytwierdza sie w poziomie do podokiennika? Czy pianka montazowa (boje sie, ze wypchnie parapet do gory) czy tez na jakis klej do tego celu przeznaczony? Kiedys tez mialem parapety metalowe przy starych oknach skrzynkowych, ale tamte o ile pamietam byly mocowane do muru mechanicznie wkretami. Teraz natomiast nie chcialbym przewiercac ich powierzchni w ogole. Wiadomo, ze pod okno wchodzi zakladka parapetu, ze boczki oblozone sa plastikowymi zaslepkami odprowadzajacymi wode, ktore beda wpuszczone w styropian i beda sie prawie licowac z murem. A jak to jest z mocowaniem poziomym? Podloze to cegla podwyzszona styropianem, ale jeszcze trzeba go troche dolozyc, by uzyskac wlasciwe spadki.

mieczotronix
12-09-2004, 17:14
patent na zabezpieczenie stosowany przez ekipę, która wymieniała parapety w blokach na osiedlu moich rodziców:
przesmarować tłustym smarem (towotem) - nic się nie przyklei żadna farba i żaden tynk

u mnie były zasłonięte folią, ale i tak mam do usuniecia klej z taśmy samoprzylepnej (naszczęście schodzi denaturatem).

Co do montażu, to u mnie montowali na piankę, tylko przyciskali deskami dociążonymi cegłami, żeby parapet nie "wstał".

jareko
12-09-2004, 17:53
Kochani, a jak takie parapety przytwierdza sie w poziomie do podokiennika? ......
Po prostu przykrecasz je do listwy podparapetowej i nawet mozesz sobie darowac uszczelnienie tego miejsca, Jak juz przykreciles podnosisz go lekko tak by moc wtrysnac piane az do samego okna i pozniej pozycjonujesz sobie parapet pamietajac o odpowiednim spadku jak i o zabezpieczeniu go przed uniesieniem rozszarzajaca sie piana - czy po prostu deska i kilka cegiel czy tez decha i zaklinowanie jej o glif gorny inna decha - pelna dowolnosc i inwencja montazyszty - wazne by bylo dobrze :) i nie ruszylo sie :)
Mocowac mechanicznie dodatkowo nie ma potrzeby - piana wystarczajaco przez dziesieciolecia parapet ci do podloza przyklei :) Poza tym w wiekszosci rozwiazan dodatkowo konce parapetow obsadzone sa w tynku zewnetrznym i dodatkowym zamocowaniem jest - nawet takie badziewie jakim jest parapet PVC utrzyma.

tomek_2
12-09-2004, 18:09
Dzieki za rady, jareko dzieki kolejny raz, A czy trzeba mocowac parapety wkretami do listwy parapetowej? Miejsca mocowan bedzie przeciez widac i niezbyt estetyczny efekt moze to spowodowac.

mieczotronix
12-09-2004, 18:14
U mnie nie przykręcali do listwy podparapetowej, tylko wsunęli w takie wycięcie w profilu okna i podlali pianką. Pianka dopchnęła parapet do góry w tej listwie (a obciążenie na czas zasychania pianki - deska + cegły) przytrzymały parapet w odpowiedniej pozycji

jareko
12-09-2004, 19:13
mozna tak jak opisal to Mieczu - tylko nie zawsze sie to montazystom chce - ale tak jak jest u Miecza jest tez poprawnie :) mimo ze nie ja je montowlem he he he
istotne jest by te przestrzen wypelnic pianka - ona idealnie "wepchnie" parapet w te szczelinke i pieknie to polaczenie nie tylko uszczelni ale takze dociepli (o czym sie czesto zapomina gdyz jest to miejsce gdzie z zalozenia jakby k jest mniejsze niz w oscieznicy)