PDA

Zobacz pełną wersję : Z czego komin i jaki wkład do kotła na gaz?



inż. Mamoń
11-09-2004, 20:58
W wielu wątkach o kominach nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Z czego zbudować komin dla kotła gazowego, i jaki zastosować wkład? W projekcie mam komin o sześciu kanałach zbudowanych z typowych pustaków wentylacyjnych 19 x 19 cm o wewnętrznej średnicy 15 cm. Wszystko to obmurowane cegłą. Jeden z kanałów ma być kanałem spalinowym dla kotła gazowego. Czy tak wogóle może być? Czy średnica 15 cm wystarczy? Czy zmieści się tam jakaś rura z kwasówki z ociepleniem? Czy ocieplenie jest konieczne? Co proponujecie?

aleksik
12-09-2004, 08:54
Do kwasówki nie jest potrzebne ocieplenie, gdyż komin powinien mieć u dołu dodatkową rurkę na skropliny, którą są one odprowadzone np. do ścieków. Jednak mimo wszystko proponowałbym zastąpić ten komin z typowych pustaków na konkretny systemowy ceramiczny - pewność co do skroplin, sadzy, zdrowia... dużo dłuższa gwarancja niż na stalowy np. IBF - wiem, że drogi ale czego nie mamay drogiego w budowie domu?

mik99
14-09-2004, 15:32
Swój komin wymurowałem (z majstrem) z cegły pełnej. Podczas murowania wstawiałem kolejne elementy systemowego komina ze stali kwasowej o średnicy 130 (najbezpieczniejsza, chyba że decydujesz się na kondensat to wystarczy 80-tka), warto pozstawić szczelinę na izlolację rury wełną mineralną ( wtedy skroplin odprowadzanych do kanalizacji będzie znacznie mniej).

powodzenia :wink: