PDA

Zobacz pełną wersję : Czy muszę partycypować w kosztach budowy drogi gminnej?



LeszekB
04-12-2001, 08:09
Witam,
Jestem właścicielem działki pod Warszawą, ale jeszcze nie zdecydowałem o jej dalszym losie mimo to partycypowałem w kosztach budowy uzbrojenia (kanalizacja, woda, prąd) zdając sobie sprawę, że w tej chwili mógłbym się przyłączyć tańszym kosztem. W tej chwili komitet, który tam powstał wynegocjował dofinansowanie do utwardzenia drogi (gminnej) przez gminę w wys. 80% i poprosił mnie o zapłacenie wyliczonej części z 20%, które mają ponieść mieszkańcy pod groźbą utraty prawa do korzystania z tej drogi w przyszłości.
Jak wspomniałem, nawet nie wiem czy tam rozpocznę budowę, a może działkę sprzedam, dlatego niechciałbym ponosić tych kosztów teraz.
Czy istnieje możliwość aby w przypadku nie uiszczenia wymaganej składki na utwardzenie tej drogi zabroniono mi lub przyszłemu właścicielowi tej działki używania drogi gminnej?
Bardzo proszę o możliwie szybką odpowiedź i z góry dziękuję.

Dlugi
05-12-2001, 04:59
Wg mnie nie. Poczytaj KC.

Agnicha1704
05-12-2001, 09:22
Jeśli jest to droga gminna to nikt nie może zbronić korzystania z niej w przyszłości. Co do partycypowania w kosztach to nie do końca zgadzam sie z opinią Długiego. Istnieje coś takiego jak opłata adiadencka, którą ponoszą mieszkańcy osiedla, na którym gmina wybudowała drogę. Jest to uczestnictwo w kosztach budowy drogi ustalone ustawowo - rada gminy określa jaki jest to procent i mieszkańcy muszą tę kwotę zapłacić. Opłata adiadencka wiaże się ze wzrostem wartości nieruchomości po wybudowaniu drogi. Niestety nie wiem jak to jest w przypadku utwardzania drogi - może byc to traktowane jako budowa drogi czy nie? Wydaje mi się, że nie (ale może oprócz utwardzenia będzie robiona kanalizacja deszczowa i sama droga?). Jedno jest pewne - niezależnie od planów co do działki opłatę adiadencką płacą właściciele działek przy których jest robiona droga i nie ma tu znaczenia czy budowa jest w trakcie czy też w ogóle nie jest rozpoczęta. W Twoim przypadku należy dokładnie dowiedzieć się jak na tą inwestycję zapatruje się gmina. Jeśli nie jest to budowa drogi gminnej - nikt nie może zmusić do partycypowania w kosztach a potem zabraniać użytkowania drogi. Takie jest moje zdanie
Pozdrowienia
Agnicha

zugajm
20-12-2001, 11:11
Nie wiem ile wynoszą koszty jakie musiałbyś ponieść. Ja zapłaciłem 300 zł jako swój udział w budowie drogi.
Pozdrawiam

08-01-2002, 17:00
wiem wszystko

08-01-2002, 17:13
Olej dopłatę do drogi gminnej. W zależności od opcji albo Ci to uznają , albo nie.Płacąc podatki już zapłaciłeś za tą drogę - możesz ją tylko dosponsorować.
Uprawniony technik budowlany.
pozdrawiam .