PDA

Zobacz pełną wersję : poziom posadowienia a nachylenie terenu



wojtekweb
12-03-2016, 16:12
Chciałbym prosić o radę jeśli chodzi o poziom posadowienia budynku i zagospodarowanie działki.

Na załączonym rysunku, tak jak to zostało opisane czerwona linia oznacza max poziom posadowienia (ze względu na wjazd z ulicy i nachylenie), a zielona oznacza ukształtowanie terenu.

http://s16.postimg.org/qc8pg8sit/posadowienie_budynku.jpg

Od granicy działki do domu jest 20-22 m, a różnica wysokości to 2m. Muszę usunąć ziemię, pytanie jak dużo. Opcja nr 1 zaznaczona na niebiesko pod względem kosztów jest najbardziej opłacalna tylko boję się, że woda będzie spływać pod dom, natomiast w przypadku opcji 2 i 3 to ryzyko wydaje się mniejsze.

Jest też inne rozwiązanie, mógłbym spróbować przesunąć dom wgłąb działki, dzięki czemu poziom posadowienia mógłby być wyższy (kąt wjazdu zachowany, jednak dłuższy wjazd i dzięki temu może być wyżej). Działka 45 x 50 m, obecnie wjazd 12 m od drogi (8 na mojej działce + 4 na części należącej do gminy)

Która z tych opcji jest najlepsza?

Dziękuję za odpowiedzi.

.:Paco:.
12-03-2016, 17:50
Chciałbym prosić o radę jeśli chodzi o poziom posadowienia budynku i zagospodarowanie działki.

Na załączonym rysunku, tak jak to zostało opisane czerwona linia oznacza max poziom posadowienia (ze względu na wjazd z ulicy i nachylenie), a zielona oznacza ukształtowanie terenu.

http://s16.postimg.org/qc8pg8sit/posadowienie_budynku.jpg

Od granicy działki do domu jest 20-22 m, a różnica wysokości to 2m. Muszę usunąć ziemię, pytanie jak dużo. Opcja nr 1 zaznaczona na niebiesko pod względem kosztów jest najbardziej opłacalna tylko boję się, że woda będzie spływać pod dom, natomiast w przypadku opcji 2 i 3 to ryzyko wydaje się mniejsze.

Jest też inne rozwiązanie, mógłbym spróbować przesunąć dom wgłąb działki, dzięki czemu poziom posadowienia mógłby być wyższy (kąt wjazdu zachowany, jednak dłuższy wjazd i dzięki temu może być wyżej). Działka 45 x 50 m, obecnie wjazd 12 m od drogi (8 na mojej działce + 4 na części należącej do gminy)

Która z tych opcji jest najlepsza?

Dziękuję za odpowiedzi.

jaki masz tam grunt? jak gleboko lustro wody? masz row przed dzialka albo kanalizacje deszczowa? bo mozna by bylo zrobic opaske drenarska albo odprowadzaic wode do rowu....

wojtekweb
12-03-2016, 19:16
jaki masz tam grunt? jak gleboko lustro wody? masz row przed dzialka albo kanalizacje deszczowa? bo mozna by bylo zrobic opaske drenarska albo odprowadzaic wode do rowu....

W projekcie jest rura / opaska drenarska ale nie ma rowu i kanalizacji deszczowej... Woda z podjazdu prawdopodobnie do studni chłonnej, co z pozostałą wodą jeszcze nie wiem. Odnośnie jakości gruntu to czekałem na decyzje architekta i projektanta zjazdu w którym miejscu będzie dom i dopiero wtedy miałem zlecić badania geotechniczne.

.:Paco:.
12-03-2016, 19:50
W projekcie jest rura / opaska drenarska ale nie ma rowu i kanalizacji deszczowej... Woda z podjazdu prawdopodobnie do studni chłonnej, co z pozostałą wodą jeszcze nie wiem. Odnośnie jakości gruntu to czekałem na decyzje architekta i projektanta zjazdu w którym miejscu będzie dom i dopiero wtedy miałem zlecić badania geotechniczne.

Badanie sporo powie - z tym czekaniem na nich to az bez przesady czy orwteirty sie zrobi "tu" czy 5m dalej to juz nie ma takiego znaczenia (rada od mojego szwagra co projektuje cale osiedla mieszkaniowe). tak z grubsza mozesz sprawdzic na geoportalu czy to wydma albo porozmawiac z sasiadami...
tam wyzej ktos mieszka?
ja mialem na mysli aby dodatkowe dreny na dzialce, tzn blizej spadku i np zbiornik na deszczowke

wojtekweb
13-03-2016, 12:59
Wyżej nikt nie mieszka. Patrząc od domu (zaznaczony na mapie na czerwono) na południe jest teren leśny ok 20 m potem rezerwa pod poszerzenie drogi kilka metrów, droga 4m, a za drogą jest las i skarpa na ok 4m.

Link do mapy, która to przedstawia.

http://s22.postimg.org/yfiqa2a69/wjazd_2.jpg

Zastanawiam się jeszcze nad przesunięciem wjazdu na południe o kilka metrów i obrócenie domu (zaznaczone na niebiesko). Przesunięcie na południe powinno ponieść poziom wjazdu o ok 0.5 m, a tym samym będę mógł wybudować dom wyżej.. Pomiędzy domem a terenem leśnym chciałbym zostawić ok 3m odstępu w okolicy prawego dolnego boku domu. Jest to miejsce przeznaczone na taras, jak dom będzie na równo z granicą to zgodnie z prawem nie będzie można go tam wybudować.

Odnośnie zbiornika na deszczówkę obawiam się, że ilość spływającej wody po ulewie może być całkiem spora i zbiornik może okazać się za mały?