PDA

Zobacz pełną wersję : Połączenie trzech kolektorów



Robert7477
13-03-2016, 10:40
Witam.

W związku z tym , iż nie mam możliwości podłączenia trzech kolektorów inaczej , jak dwa na dole a trzeci u góry , mam pytanie do instalatorów :
Które połączenie jest prawidłowe , i na którym kolektorze umieścić czujkę temp. , jeśli kolektory będą połączone równolegle .

Kolektory Hewalex KS 2000 SLP
zasobnik 300 L.

Pozdrawiam.

kolektor1
14-03-2016, 20:59
Które połączenie jest prawidłowe
Pozdrawiam.
Prawidłowe jest połączenie drugie a czujnik temp. podłączysz na wyjściu ciepłego glikolu w dolnym zestawia lub górnym kolektorze.

Robert7477
15-03-2016, 20:14
Witam.

Dziękuję za odpowiedż ,

Między czasie , znalazłem na internecie broszurkę , w której pan z Hewalexa , opisuje niestandardowe połączenia kolektorów , i według niego , prawidłowym połączeniem będzie połączenie 1, z mojego pierwszego postu , a u niego w 3 rysunku lewy schemat (załączam adres strony z artykułem).

http://instalreporter.pl/ogolna/niestandardowe-uklady-polaczen-kolektorow-slonecznych/

Dowiedziałem się , że może być też schemat z 2 mojego zdjęcia z postu pierwszego , ale na wyjściu kolektora pojedynczego , muszę założyć dławik , tak aby przepływ był równomierny , i wcześniej nie wychładzało kolektora pojedynczego , przed kolektorem podwójnym (obrazek na dolnym zdjęciu ).

Przyznam szczerze , iż teraz mam mętlik w głowie , i proszę o dalsze przemyślenia .

Pozdrawiam.

kolektor1
16-03-2016, 12:11
Przyznam szczerze , iż teraz mam mętlik w głowie , i proszę o dalsze przemyślenia .

Pozdrawiam.
Pewnie i ja też ten mętlik miałbym. Ale:
W tych opisach pod podanym linkiem nikt nie zająknął się o sprawności takich połączeń, przeanalizuje je osobno.
W instalacjach solarnych największą sprawność uzyskujemy wtedy gdy podgrzewamy czynnik o stosunkowo nie wielką ilość stopni. Ta różnica jest na poziomie 14-16 stopni a i również uzależniona jest od powierzchni wężownicy bo to ona odbiera nam to ciepło z kolektorów.
Na rys.1 mamy taką sytuację, z e czynnik z pierwszego kolektora podgrzewany jest przez następny a ten z drugiego przez trzeci. Czyli jeden kolektor podgrzewa drugi. Ma to szczególne znaczenie gdy zbiornik jest już rozgrzany a słońce jeszcze operuje. Napisane jest też tam, ze nie można podłączyć więcej jak 5 kolektorów. Pomijając wielkości przepływu to ostatnie kolektory przy takim połączeniu będą pracowały z dużo mniejszą sprawnością jak w połączeniu równoległym właśnie z uwagi na podgrzewanie już podgrzanych kolektorów przez następne.
Rysunek 2 i 3 to takie połączenie równoległo-szeregowe. Sprawność układ z rysunku 2 będzie większa niż z rysunku nr 3.
Natomiast z rys Twojego w drugim ujęciu każdy kolektor z osobna ogrzewa czynnik do zdanej temperatury.
Ale jeżeli z jakiś względów nie możesz wykonać jak w Twoim drugim ujęciu zawsze możesz wykonać jak Tobie łatwiej ale musisz się liczyć z niewielką strata na sprawności.
A na zamieszczony plik nie patrz bo to nie takie kolektory.