PDA

Zobacz pełną wersję : otwór/otwory w nadprożu



SledgehammerPL
13-03-2016, 19:59
Mam Ci ja taki dylemat. W bloku jest ściana nośna, która w zasadzie składa się z samych nadproży - grubość 12-15 cm. Idiotycznie to pomyślane, bo w połowie salonu jest przewężenie, w przedpokoju są "wycięte" drzwi (nadproże ma z pół metra wysokości). No ale tak jest i już.

Jako że blok ma ze 40 lat, to jak się zapewne domyślacie - kable aluminiowe. No i przyszedł czas na wymianę, bo co chwila gdzieś prąd znika.

Ponieważ najrozsądniej wydaje się pociągnąć kable po przedpokoju (odbijając na lewo i prawo z kablami) i zrobić sufit podwieszany, żeby je ukryć (i przy okazji pozbyć się problemu pękających sufitów z wielkiej płyty) na przeszkodzie stanąło te nieszczęsne nadproże.

Potrzebujemy tam przepchnąć całkiem sporo kabli (jak już robić, to porządnie, do lodówki osobno, do piekarnika osobno, do elektroniki osobno itd.) to albo wywiercimy jeden -dwa otwory duże, albo kilka-kilkanaście pojedynczych (na każdy kabel osobno).

Co lepsze - bezpieczniejsze, bardziej profesjonalne?

Gregory67
15-03-2016, 10:12
Postaraj się nie uszkodzić zbrojenia. Bo zbrojenie przenosi siły zinające w nadprożu.

SledgehammerPL
15-03-2016, 12:34
Postaraj się nie uszkodzić zbrojenia. Bo zbrojenie przenosi siły zinające w nadprożu.

Ba, jak to zrobić? Wiercić, a jak będzie opór, to w inne miejsce?

Gregory67
16-03-2016, 11:27
Ba, jak to zrobić? Wiercić, a jak będzie opór, to w inne miejsce?

Możesz też rozkuwać większe otwory tak, aby nie uszkodzić zbrojenia .

SledgehammerPL
16-03-2016, 11:33
Możesz też rozkuwać większe otwory tak, aby nie uszkodzić zbrojenia .
O! To jest świetny pomysł! Nie pomyślałem o tym 12 cm to nawet ręcznie się da przekuć, a kable między zbrojeniem spokojnie przepchniemy. Dzięki!

Andrzej733
16-03-2016, 19:38
O! To jest świetny pomysł! Nie pomyślałem o tym 12 cm to nawet ręcznie się da przekuć, a kable między zbrojeniem spokojnie przepchniemy. Dzięki!

Zbrojenie masz dołem, wierć wyżej i masz dziurę.
Ręcznie to sobie możesz....list napisać :)

SledgehammerPL
16-03-2016, 19:50
No wiercić to ja muszę tuż pod sufitem,na tyle na ile sufit podwieszany pozwala.