PDA

Zobacz pełną wersję : Mokra dzialka co robić?



tinjap
13-03-2016, 22:32
Witajcie
Stoimy przed zakupem działki jednak mamy dylemat względem wody na działce tzn. jest mokro na 2/3 jej części od strony sąsiada, kolejna 1/3 jest sucha. Domek planujemy postawić po środku.
Teren wizualnie jest prosty, ziemia to brązowy piach (nie glina). Teoretycznie powinno wszystko wsiąkać po deszczu, a jednak idąc po tej 2/3 części czuć, że jest mokro.
Działka ma około 60m szerokości przy drodze i na tym odcinku sąsiad rok temu wykopał rów, do którego wlewa się (cały czas) nadmiar wody z jego studni przez rurę PCV. Efekt z tego co widzę jest taki, że ta woda stoi w tym rowie - nie ma prawidłowego spadku.

Nie wiem już czy to przez wodę od sąsiada tak może zalewać tą działkę czy może są jakieś źródła - bo skąd ta woda się bierze. Jak to wszystko sprawdzić aby było ok???

jedrek188
13-03-2016, 22:39
Wrzuć zdjęcia,tej wody,działki,rowu itp...

tinjap
13-03-2016, 22:48
Dziękuję za odpowiedź jednak zdjęcia mogę zrobić za kilka dni.

beton44
14-03-2016, 04:57
Posadzić ryż - może Unia dopłaci do nowatorskiej uprawy ?

mother_nature
14-03-2016, 09:06
Sąsiad wykopał rów na cudzej działce i tam zlewa wodę ze studni? Dobrze zrozumiałam?

tinjap
14-03-2016, 10:28
Dokładnie tak to zrobił, taką meliorację na własny użytek.

agao_83
14-03-2016, 10:48
sprytny sąsiad :D służebność ci płaci za zajęcie terenu pod rów? hehehhe :D:lol2:

mother_nature
14-03-2016, 10:52
Raczej nie chciałabym budować domu w takim sąsiedztwie. Sąsiad bezprawnie zalewa tą działkę:

Art. 29. 1. Prawa wodnego
Właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może:
1) zmieniać stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej ani kierunku odpływu ze źródeł - ze szkodą dla gruntów sąsiednich,
2) odprowadzać wód oraz ścieków na grunty sąsiednie.

3. Jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, wójt, burmistrz lub prezydent miasta może, w drodze decyzji, nakazać właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom.

Można też spróbować zgłosić w nadzorze budowlanym nielegalnie wykopany rów i poprowadzony do niego odpływ.

Moim zdaniem szkoda nerwów, szukajcie innej działki.

tinjap
14-03-2016, 13:13
no tak jak wspomniałem to nie mój grunt tylko stoję przed zamiarem jego nabycia. Obecny właściciel raczej ugodowy ze wszystkimi -stąd efekt.

Plus taki, że działka jest ładnie położona i biorąc pod uwagę umiejscowienie nie jest droga. Minus - w trakcie przekształcania i ta woda.