PDA

Zobacz pełną wersję : Fundament pod komin



JacekS
12-09-2004, 15:03
Mam mały dylemat
Na jakiej głębokości posadowić fundament pod komin ?
Czy na poziomie ławy fundamentowej czy wyzej i nie łączyćgo z ławą.
Jak wy robiliście?

Boo
12-09-2004, 16:20
W poziomie ław fundamentowych!

Renia
12-09-2004, 16:55
Łączyć go z ławą, łączyć, "w powietrzu" przecież wisiał nie będzie przyczepiony tylko do ściany fundamentowej.

Kon111
12-09-2004, 20:58
Duży komin z szybami dymowymi zdecydowanie zaczyna się na poziomie ław łącząc go zbrojeniem z ławą (chyba, że jest to samodzielna stopa gdzieś w środku)
Małe kominki z samą wentylacją (3-4 kanały) można zacząć wyżej, ale też powinny mieć namiastke stopy, a nie zaczynać się na chudziaku.

caleb
13-09-2004, 06:26
Najlepiej posadowić go na poziomie ław fundamentowych,a swoja drogą to zobacz jakmasz w projekcie.

Gesiu
13-09-2004, 08:48
Ja robilem tak jak mialem w projekcie czyli na poziomie law, a ty jak masz w projekcie?

inż. Mamoń
13-09-2004, 12:09
Mam 2 kominy. Oba posadowione tak głęboko jak ławy. Stopa jednego jest połączona z ławą fundamentową bo jest zaraz przy ścianie, a drugi jest bardziej na środku i nie jest połączony z resztą.

JacekS
13-09-2004, 18:26
dzięki za rady jeden mam przy ławie drugi odsuniety i pomyslalem ze pojde na skróty i zrobie obydwa wyzej od ław stoją w środku domu wiec strefa przemarzania nie ma tu znaczenia chcialem zrobic osobną ławę pod oba kominy ale wyzej zaraz pod chudziakiem na stałym gruncie

KaiM
13-09-2004, 19:57
dobrze że znalazłem ten wątek to dorzuce i moją wątpliwość :

posadawiam kominy na ławie poszerzonej w miejscu komina i specjalnie mocniej zazbrojonej - ale potem będę miał 90cm ściany fundamentowej wszędzie pod każdą ścianą

A CO JEST POMIĘDZY GÓRĄ ŁAWY POD KOMINEM A POCZĄTKIEM KOMINA?

wylewać tak szeroko jak komin (45cm) też 90cm wysoko? specjalnie murować z bloczków jakiś szerszą ścianę fundamentową?

pomóżcie bo nie mam koncepcji

Gesiu
14-09-2004, 05:57
Miedzy lawa a poczatkiem komina jest fundament komina, z tego samego materialu co fundament pod mury, szerszy od komina

KaiM
14-09-2004, 07:00
Miedzy lawa a poczatkiem komina jest fundament komina, z tego samego materialu co fundament pod mury, szerszy od komina


dziękuję już mi jaśniej
czy ten fundament komina ma sięgać tak samo wysoko jak ściany fundamentowe tzn do poziomu 0?
w moim przypadku byłoby to 90cm

miwol
14-09-2004, 09:44
KaiM, mam w stopce link do zdjęć, na których widać wymurowane z bloczków fundamenty pod dwa kominy przylegające do ściany. Wysokość fundamentu to mnie 120 cm. W projekcie miałem wymiary tych fundamentów podkominowych nieco mniejsze ale murowaliśmy szerzej, co wynikało z rozmiaru bloczka (nie chcieliśmy na każdej warstwie łupać kilku bloczków na kawałki).

QBQ
14-09-2004, 12:49
Pod komin jesli jest wolnostojący musi byc stopa fundamentowa, natomiast dla komina przylegającego do ściany - poszerzenie ławy. Na fundamencie wykonuje sie zgodnie z technologia wznoszenia scian fundamentowych dalszy ciag "podstawy" pod komin.
Ta podstawa musi byc szersza niz komin - to tzw. odsadzka.

Gesiu
15-09-2004, 06:29
Fundament do poziomu "zero" potem w zaleznosci jaki komin albo z cegły, kształtek kominowych lub systemowy

trach
17-09-2004, 09:05
Niezależnie od tego, jak głęboko wylejesz ławę/stopę pod komin i niezależnie od tego, z jakiego materiału będzie on wymurowany nad podłogą, musisz pamietać, że w jakimś poziomie (pod podłogą na gruncie -czyli pod podłogą piwnicy, jeśli dom jest podpiwniczony, parteru - jeśli niepodpiwniczony) masz poziomą izolację przeciwwilgociową (zwykle jest to 2x papa). Zasada jest taka:
1). warstwa ta musi być nieprzerwana (w miejscu gdzie komin przechodzi przez izolację, na jednej warstwie elementów i ewentualnie wylanej na nich dla wyrównania poziomu betonowej "poduszce" kładziesz tę właśnie izolację i na niej dopiero stawiasz kolejną warstwę elementów;
2). wszystko, co leży poniżej tej izolacji, musi być zrobione z materiałów nadających się do pracy w styczności z gruntem i w warunkach dużej wilgotności, a zatem tak jak ściany fundamentowe musisz i komin od ławy do izolacji wylać z betonu, wymurować z bloczków betonowych albo cegły pełnej itp., itd.

A co do głębokości posadowienia komina, to ja bym nie ryzykował stawiania go płycej niż fundamentów budynku (= głębokość przemarzania). Nie wiesz, co się zdarzy w przyszłości - może już teraz nie wyrobisz się z budową i już pierwszej zimy ten fundament przemarźnie, a może zdarzy się jakaś sytuacja, że dom będzie stał nieogrzewany przez sezon zimowy i jeszcze będzie to zima stulecia albo ktoś uczynny wybije parę okien, i jednak przemarźnie? Akurat tu oszczędność nie będzie taka duża, a potencjalne szkody - ogromne, bo podbicie komina oznaczałoby wyprucie całej posadzki z betonowymi podkładami i całą podbudową wokół komina - w środku w Twoim domu.

Pozdrawiam - Andrzej (Trach)