PDA

Zobacz pełną wersję : czy warto inwestować w to poddasze?



miron123
14-03-2016, 21:13
Chciałbym się Was poradzić, czy inwestycja w adaptację poddasza na mieszkalne jest dobrym pomysłem w kontekście tego co jest do wykonania i jak bardzo to może okazać się kosztowne (nie chodzi mi o kwotę a rząd wielkości). Chodzi mi o prace podstawowe, lecz konieczne do wykonania aby był komfort użytkowania. Może ktoś zmagał się z podobną materią i mógłby powiedzieć coś z własnego doświadczenia? Wszelkie nieskomplikowane prace przygotowawcze i elektryka jest we własnym zakresie.
Dodam, że poddasze mieszkalne to w wersji 1: duży salon i gabinet a wersji 2: dwie sypialnie i garderoba i schowek.

Stan obecny to poddasze nieużytkowe, nieogrzewane ok 52 m2, dom 30 letni, dach dwuspadowy.

1) dach - pokrycie to obecnie jest blacha i folia (chyba membrana paroprzepuszczalna jak na zdjęciach - biała od środka niebieska od zewnątrz), dodam że pokrycie było wymieniane 4-5 lat temu.

2) ściany- kolankowa i szczytowe - wydają się dość grube (cegła, pustak i wieniec betonowy), chociaż szczytowe powyżej linii okna są jakby cieńsze o 10-12 cm. Ocieplanie 20 cm styropian jest na całości.

3) podłoga - na podłodze jest po prostu beton lecz nie wiem czy jest to tak samo solidne sklepienie jak między parterem a pierwszym piętrem ale porównując odgłosy gdy ktoś chodzi po strychu a piętro niżej - to po strychu bardziej słychać, więc wnoszę, że słabsze.

4) belki konstrukcyjne dachu - rozumiem, że muszą pozostać dokładnie tak jak są? słyszałem, że niektóre z tych pionowych idących od podłogi do podpory krokwi, można jakość przenieść w podłogę. Jest ich 7 szt, ale tak naprawdę jakby udało się przenieść 3 z nich to wystarczy.

5) ogrzewanie - brak, po obrysie budynku po podłodze idą rurki z wodą CO które łączą piony, rurki są cienkie i na pewno do wymiany. Jest też zbiornik wyrównawczy centralnego ogrzewania, gdyż ogrzewanie domu oparte jest na obiegu otwartym (piec na eko-groszek). Podłogówka jest chyba kiepskim rozwiązaniem w takim miejscu ze względu na oszczędność miejsca (wysokość pomieszczeń).
6) prąd – jest

Poniżej kilka poglądowych zdjęć stanu obecnego.

miron123
14-03-2016, 21:16
i jeszcze dwa zdjęcia

ZbyszekT
15-03-2016, 06:23
Ważna jest jeszcze:
Jakie jest wejście na poddasze? Są normalne schody? Betonowe?

Na jakiej wysokości są te poziome belki od podłogi? Da się pod nimi chodzić bez schylania?

Ogólnie dobrze to wygląda. Najdroższa byłaby łazienka, ale same pomieszczenia mieszkalne, to powinno być taniej.

Myślę, że
zabudowa G-K i ocieplenie koło 20 tyś. PLN, (materiały + robocizna)
ogrzewanie koło 10 tyś. PLN - ale to wiązałoby się z pruciem ścian i remontem dołu tam gdzie idą rury
elektryka pewnie koło 2-5 tyś. zależy czy skrzynka "wydoli"
Szpachlowanie, malowanie 5-10 tyś.
Podłogi 5-10-15 tyś. (tanie panele - średnie panele-tanie deski) zakładając, że bez wylewki)
Do tego okna dachowe, wentylacja, drzwi i jeszcze parę "pierdół"

miron123
17-03-2016, 21:48
Schody są betonowe.

Belki wzdłuż są na ok 190 cm a te poprzeczne na ok 210 cm od podłogi.

Myśle, że jakaś wylewka chyba będzie konieczna dla wyrównania tej podłogi, chyba, że można jakoś inaczej wyrównać.