PDA

Zobacz pełną wersję : Podciaganie kapilarne przez chudy beton



rustin
15-03-2016, 19:50
Osiedle na którym się wybudowałem ma wysoki poziom wody gruntowej.
Wykopałem dół ponad metr przy domu. W okresie letnim z normalnymi opadami deszczu wody w nim nie ma. Jeżeli są ulewy kilku dniowe ,czy jak teraz deszcze i roztopy to woda jest na 30-40cm poniżej poziomu ziemi. Na końcu działki gdzie jest spadek woda jest wtedy na sztych łopatki.
Chudy beton jest ok 20-30 cm ponad gruntem.

W takich mokrych okresach na chudym betonie w domu pojawiają się wilgotne plamy, nie w każdym pomieszczeniu. W miejscu gdzie kułem rury na kanalize, piasek jest jakby lekko wilgotny ale nie, że czuć w nim wodę.

Takie podciaganie jest normalne? Po położeniu izolacji przeciw wilgociowej poziomej nie będzie poziomej?
W sumie jak sama nazwa wskazuje ,jest to izolacja pozioma przeciw wilgociowa, gdyby nie występowało takię podciaganie to by nie trzeba jej stosować.

Pytam bo wole się upewnić czy mam racje i nie muszę się przejmować.

wojcieszkomarcin
16-03-2016, 13:02
Izolacja pozioma jest właśnie po to, żeby zapobiec kapilarnemu podciąganiu, które jest normalne na takim gruncie, tyle że absolutnie nie można jej stosować na chudym betonie. Taką izolację trzeba postawić na elemencie konstrukcyjnym, na przykład na zbrojonym betonie pokładowym o odpowiedniej klasie, w dodatku ze sprawdzonego pewnego źródła, a nie z jakiejś przypadkowej mieszalni, koniecznie trzeba sprawdzić pochodzenie cementu, czy ma odpowiednie certyfikaty. Nie ma żartów z hydroizolacją.

rustin
16-03-2016, 16:43
Nie bardzo rozumiem. Kolejność podłogi na gruncie to zagęszczony piach, chudy beton, izolacja pozioma, styropian, folia i wylewka.
Jak nie można stosować na chudym betonie ?

przemo1
16-03-2016, 16:56
Nie bardzo rozumiem. Kolejność podłogi na gruncie to zagęszczony piach, chudy beton, izolacja pozioma, styropian, folia i wylewka.
Jak nie można stosować na chudym betonie ?

Jest tak, jak mówisz. Jednak pamiętaj, że izolacja pozioma musi być także pod ścianami, np:
http://www.e-izolacje.pl/a/podloga-na-gruncie-wykonanie-4425,0,2.html

rustin
16-03-2016, 17:21
Izolacja pod ścianami oczywiście jest. Na ławach i pod BK powyżej gruntu.

Czyli to normalne zjawisko i izolacja na chudziaku załatwi sprawę?

przemo1
16-03-2016, 17:50
Tak właśnie.

rustin
16-03-2016, 17:59
Miałeś może tak u siebie albo spotkałeś się z tym ?

beton44
16-03-2016, 21:10
Izolacja pozioma jest właśnie po to, żeby zapobiec kapilarnemu podciąganiu, które jest normalne na takim gruncie, tyle że absolutnie nie można jej stosować na chudym betonie. Taką izolację trzeba postawić na elemencie konstrukcyjnym, na przykład na zbrojonym betonie pokładowym o odpowiedniej klasie, w dodatku ze sprawdzonego pewnego źródła, a nie z jakiejś przypadkowej mieszalni, koniecznie trzeba sprawdzić pochodzenie cementu, czy ma odpowiednie certyfikaty. Nie ma żartów z hydroizolacją.

Czy przypadkiem wzorem dla Szanownego Forumowicza Wojcieszka - nie był Mark Twain http://niniwa22.cba.pl/jak_redagowalem_gazete_rolnicza.htm