PDA

Zobacz pełną wersję : pod?oga na gruncie??



agamona
12-09-2004, 18:58
Witam-proszę doświadczonych forumowiczów o poradę jak wykonać prawidłowo podłogę na gruncie(szukałem w archiwum forum-nie znalazłem)chodzi mi na począteo o przygotowanie chudego betonu-jak go układać(wiem że trzeba go ubijać)-jaka grubość chudego ,jaki beton,(mam 3 pomieszczenia pomieszczenia-czy wszędzie od razu wysypywać chudy beton??itp.

bajzi
13-09-2004, 11:19
najpierw należy wsypać piasek w fundamenty, potem go ubić tak, żeby go było ze 20cm, a na to WYLAĆ a nie wysypać chudy beton najlepiej z gruszki bo dobrze wymieszany też ze 20cm. a jak będzie lany, to się prościej go spoziomuje. aha: chudy tzn B7,5. konia z rzędem dla tego, kto mi taki znajdzie. ja mam 15-kę.

ppp.j
13-09-2004, 12:16
Swoje doświadczenia dotyczace "chudziaka" umieściłem tu:http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=22269&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=.
Pododzenia

Honorata
13-09-2004, 15:16
agamona o podłodze na gruncie było juz naprawdę dużo, ale zgadzam sie, ze zajmuej troche czasu, zeby nauczyc sie korzystac z wyszukiwarki, swojego czasu zapisałam sobie taką poradę i ponizej prezentuję:

Podłoga na gruncie:
-zagęszczony grunt co 20 cm (piasek lub pospółka zagęszczone zagęszczarką lub/i skoczkiem)
-chudy beton np. B10 8-10 cm (kręcony na budowie w betoniarce -najczęsciej lub przywieziony z gruchy z betoniarni-rzadziej)
-papa termozgrzewalna podkładowa
-folia budowlana
-styropian 10 cm (2 X5 cm)
-folia budowlana
-jastych metodą nasyconą nie mniej nzi 7 cm ze zbrojeniem (włókno polipropylenowe z plastyfikatorem i tasma dyletacyjna przy scianach)
-deski, parkiet, płytki do wyboru

invx
13-09-2004, 15:52
@Honorata, nareszcie ktos podal to jak naprawde powinno byc, czyli z papa termozgrzewalna :D

nurni
13-09-2004, 16:05
....chudy tzn B7,5. konia z rzędem dla tego, kto mi taki znajdzie. ja mam 15-kę.

Ja mam taki:
Energobet Ząbki/Warszawa (przy najmniej za taki zapłaciłem :o )

Pozdrawiam

AldonkaS
13-09-2004, 18:58
Ludzie, czy nie przesadziliście troche z tymi grubościami ??????????
Ja ma w projekcie (i kierownik budowy mówi że to jest dużo):
1) grunt rodzimy,
2) 8 cm podsypka piaskowa (ubita wibratorem),
3) 3 cm chudy beton (to taki do 12,5) - swoja droga chudszy niż 12,5 nie przejdzie przez sztettera,
4) folia izolacyjna (papa niepotrzeba),
5) 8 cm styropian klasy min FS20,
6) 4 cm wylewka betonowa,
7) posadzka górna
aaaaaaaaa, nie zapomnieć o dylatacji ze styropianu przy ścianach!!!!!!!!!!

Czy ktoś z was zastanawiał się ile będzie go kosztowało 20 cm betonu??????????

No chyba że budujecie bunkry.

A zapomniałam, że należy zazbroić (taką siatką) beton.

jajmar
13-09-2004, 19:44
Ludzie, czy nie przesadziliście troche z tymi grubościami ??????????

3) 3 cm chudy beton (to taki do 12,5) - swoja droga chudszy niż 12,5 nie


Cóż za rozrzutnosc po co az 3 cm? ja proponuje tak gora 1 cm.
Dziwne maja ludzie pomysly.

A powaznie to chudy beton powinien miec kolo 10cm.

Mjablo
13-09-2004, 21:47
Aldonka jak ci podloga bedzie fruwac to zrozumiesz dlaczego takie grube warstwy, ale wtedy bedzie zapozno.

Honorata
14-09-2004, 12:09
1) grunt rodzimy,
2) 8 cm podsypka piaskowa (ubita wibratorem),
3) 3 cm chudy beton (to taki do 12,5) - swoja droga chudszy niż 12,5 nie przejdzie przez sztettera,
4) folia izolacyjna (papa niepotrzeba),
5) 8 cm styropian klasy min FS20,
6) 4 cm wylewka betonowa,


to chyba wersja na domek letniskowy bądź kemping :wink: , z całym szacunkiem, ale bałabym się zastosować takie cienkie warstwy, duzo ciepła ucieknie przez podłogę!

mik99
14-09-2004, 15:47
Wylewkę betonową można zbroić jeśli wysokość jest poniżej 5cm, natomiast 6-7 jest bezpieczna, bez dodatkowego zbrojenia.

tom soyer
15-09-2004, 10:56
Wylewkę betonową można zbroić jeśli wysokość jest poniżej 5cm, natomiast 6-7 jest bezpieczna, bez dodatkowego zbrojenia.

tak ja wlasnie robie. chudziak/2cm FS20/zbrojona wylewka 4..5cm - kotlownia. Pod kotlami bez styropianu.

ale mam tez pytanie: czy mozna bezposrenio na chudziaku ulozyc legary i podloge z desek? czy wtedy lepiej dac welne czy styropian? a moze jedno i drugie?

mik99
15-09-2004, 12:02
Wełna pomiędzy legarami, być powinna, a te na podwójnej izloacji z papy lub folii, tylko nie na gołym betonie

janzar
15-09-2004, 12:04
agamona o podłodze na gruncie było juz naprawdę dużo, ale zgadzam sie, ze zajmuej troche czasu, zeby nauczyc sie korzystac z wyszukiwarki, swojego czasu zapisałam sobie taką poradę i ponizej prezentuję:

Podłoga na gruncie:
-zagęszczony grunt co 20 cm (piasek lub pospółka zagęszczone zagęszczarką lub/i skoczkiem)
-chudy beton np. B10 8-10 cm (kręcony na budowie w betoniarce -najczęsciej lub przywieziony z gruchy z betoniarni-rzadziej)
-papa termozgrzewalna podkładowa
-folia budowlana
-styropian 10 cm (2 X5 cm)
-folia budowlana
-jastych metodą nasyconą nie mniej niż 7 cm ze zbrojeniem przeciwskurczowym (włókno polipropylenowe z plastyfikatorem i taśma dylatacyjna przy ścianach)
-deski, parkiet, płytki do wyboru

w/w opis właściwego podejścia do tematu posadzka na gruncie ,który to stosuję w mojej praktyce i niech tak zostanie pozdrawiam janzar

pozdrawiam specjalnie HONORATKĘ janzar

Michał_B.
16-09-2004, 09:42
Ja na bardzo dobrze zgęszczony piach wylałem około 5 cm B15 z gruszki a teraz będe układał styropian i posadzke.(Na podłoge w salonie w czasie budowy było postawione 7 palet z silikatem i nawet jednej rysy nie było.)

mik99
16-09-2004, 17:25
Ciekawy eksperyment, chyba jednak, nie warto zmieniać projektu w tym względzie, myślę.

m.dworek
17-08-2005, 13:21
a robil ktos moze (jakis milosnik np domow o duzej bezwladnosci cieplnej) wylewke o grubosci powiedzmy 10cm?
np ja wiem?- kosztem chudego betonu- dajac np chudy beton jakies 6-8 cm

lonly
17-08-2005, 13:59
a robil ktos moze (jakis milosnik np domow o duzej bezwladnosci cieplnej) wylewke o grubosci powiedzmy 10cm?
np ja wiem?- kosztem chudego betonu- dajac np chudy beton jakies 6-8 cm
Przy podłogówce wodnej powinno się robic jak najgrubiej. Fakt dłużej się nagrzewa ale dłużej stygnie ale jak oszczedza się na trwałości pieca gdyż chodzi na dłuższych cyklach. Nic tak nie niszczy jak częste nagrzewanie i studzenie (oczywiście pieca)

m.dworek
17-08-2005, 14:04
mnei nie chodzi tylko o podlogowke wodna, lecz ogolnei o bezwladnosc cieplna domu- wedlug mnie jest to pozytywny czynnik i mysle wlasnie aby zwiekszyc grubosc wylewki, po to aby miec stabilniejsza temperature w domu

aru
17-08-2005, 14:33
o tym czy papa (termo lub zwykla) czy folia decyduje poziom wód gruntowych, co do chudziaka, to od B7,5 w górę, tyle że pompa poda od B12,5, ale z gruchy nie ma problemu, co do warstwy to myślę, że 10cm to optymalna warstwa, za grubo bez sensu, za cienko, może trochę "tąpnąć" w paru miejscach (no żeby ułożyc akurat warstwę 5cm to trzeba się jednack na tyrać :D )