PDA

Zobacz pełną wersję : Zrób to sam, czyli jak budować...



pablo0187
20-03-2016, 10:00
Hej wszystkim.

Możecie podać mi jakieś dzienniki budowy domów na ławach fundamentowych budowanych własnoręcznie? Chciałbym się z nimi zapoznać i poduczyć się trochę. Na forum często pisaliście o użytkowniku Netbet, ale jego dziennik budowy jest niedostępny. Możecie coś podpowiedzieć?
Tak przy okazji, poniżej podsyłam projekt jaki wybraliśmy wraz z żoną. Na chwilę obecną czekamy na spotkanie z właścicielem działki, którą chcemy zakupić.

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/marisa-ii-g2-energo?Category=bs6o5ht05mn2ln&List=Size3&Part=1

P.S. - czy działka porośnięta około 8 letnimi świerkami i brzozami to dobry pomysł? Jaki grunt może tam występować? Oczywiście przed kupnem zlecimy badanie dla geologa.

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi

aiki
20-03-2016, 10:42
Zajrzyj do mnie. Dom na ławach. Link w stopce.

Przemek Kardyś
20-03-2016, 10:44
Popatrz u mnie. Własnoręcznie robiłem ławy.

Dom fajny i działki się nie bój, tylko sam zrób badania gruntu - łopatą. Wykop dziurę, najlepiej z metr w głąb i będziesz wiedział co jest. Obstawiam podłoże piaszczyste.

aiki
20-03-2016, 11:01
Nie kop tam gdzie lawy bo będziesz musiał zagęszczać. Kop tam gdzie nie będzie miało znaczenia jak siadzie

grend
20-03-2016, 17:35
Hej wszystkim.



P.S. - czy działka porośnięta około 8 letnimi świerkami i brzozami to dobry pomysł? Jaki grunt może tam występować? Oczywiście przed kupnem zlecimy badanie dla geologa.



Pytania sa coraz bardziej dziwne :(
Czy to jest brzoza omszona czy brodawkowata? Co to jest za świerk? Skąd wiesz ze maja 8 lat ??? To samosiejki czy sadzone ??? Wiesz ile wzrostu ma swierk a ile brzoza w wieku 8 lat? jaka jest rosliność na dnie tego lasku ??? czy brzoza ze swierkiem rośnie w pełnym zwarciu ?? Jakie jest ocienienie dna lasu ??? Jak mi to wszystko odpowiesz to powiem tobie na 90% jaka tam jest gleba..... , albo wiesz co, weź łopatę i wykop dziure na 2 metry i bedziesz wszystko wiedział, jak nie masz łopaty to ci pożyczę :sick:

pablo0187
20-03-2016, 19:19
Dzięki za odpowiedzi. Zabieram się za czytanie waszych dzienników ;)
grend, racja pytanie mocno nietrafione. Na przyszłość postaram się bardziej sensowne pytania zadawać.

pablo0187
20-03-2016, 19:25
Jeszcze nasunęło mi się takie pytanie odnośnie ogrzewania. Zastanawiam się jaki rodzaj ogrzewania zastosować w przyszłym domu.
Myślę o standardowych grzejnikach oraz o ogrzewaniu podłogowym. Słyszałem od kilku osób, że ogrzewanie podłogowe może niektórym osobom ,,przeszkadzać'' w codziennym życiu. Podobno czują się źle i niekomfortowo z ciepłą podłogą. Spotkaliście się z takimi opiniami i jaki rodzaj ogrzewania polecacie? Wentylację planuje grawitacyjną. Wiele pytań nasuwa mi się już na tą chwilę i mam nadzieje, że im więcej przemyśleń i informacji uzyskam tym lepiej. Lubię mieć wszytko zaplanowane wcześniej, ale wiem, że przy budowie nie da się wielu rzeczy zaplanować, a życie samo zweryfikuje nasze plany.

Przemek Kardyś
20-03-2016, 20:16
Wentylacji grawitacyjnej nie polecam, bo nie działa przy dzisiejszych oknach. Znajoma mieszka od września i już ma grzyba, choć ma pierdolca na punkcie czystości, wietrzenia i w domu ma ustawione 21stC w dzień i 19stC w nocy, więc zimno nie jest. U mnie w starym domu też grzyb wyłazi, choć grzeję gazem na 22stC i dogrzewam kominkiem czasem i na 25stC. Przy szczelnych oknach po prostu to się nie sprawdza, a wentylacja mechaniczna nie jest wcale tak kosmicznie droga (przyzwoita od 6 tyś zł), a nie trzeba robić kominów wentylacyjnych.

Odnośnie podłogówki, to mam wręcz odwrotne odczucia i moi znajomi podobnie. Ciepła podłoga jest bardzo przyjemna. Jedyny mankament to większe kurzenie się w sezonie grzewczym, bo ciepłe powietrze podnosi kurz z podłogi, ale mam nadzieję, że przy wentylacji mechanicznej z filtrami ten niekorzystny efekt zostanie zredukowany.

pablo0187
20-03-2016, 20:43
Zastosowanie nawiewników w oknach nie pomaga? Wentylacja mechaniczna z reku czy bez?
Jakoś nie jestem przekonany do WM bo cena jest wyższa, więcej elementów, które mogą się popsuć, czyszczenie wentylacji itd. Trochę już na ten temat na forum czytałem i jak zawsze opinie są podzielone. Moja teściowa ma dom ze ścianą 1W z Ytonga z wentylacją grawitacyjną i świetnie im się sprawdza. Zero grzyba i przyjemny klimat w domu.

pablo0187
20-03-2016, 20:44
A jak wyglądają koszta wykonania ogrzewania podłogowego i grzejników? co jest droższe?

Przemek Kardyś
20-03-2016, 20:55
Koszta podobne podlogowki i grzejników.

Jesli chcesz palic w kotle, to sobie zrob grzejniki, sciane 1W i zalatw drzewa u lesniczego. Jak chcesz gazowe albo jakies bezdymne, to sciana 2W i WM z rekuperacja.

pablo0187
22-04-2016, 19:33
Czy ktoś z forumowiczów może polecić jakiegoś geologa na terenie Olsztyna?

MeArek
22-04-2016, 20:34
Dziennik Netbeta mojego "sąsiada" jest na chomiku. Masz tu link http://chomikuj.pl/lpawlow/budowa+domu/Cedryk+bez+tajemnic
Mam nadzieję,że forumowy guru się nie obrazi.

W domu w którym obecnie mieszkamy grzyba brak przy ogrzewaniu paliwem stałym. Wcześniej przy ogrzewaniu gazem owszem ( i były stare-nieszczelne okna).

ps. Kawał domu , ten który ja buduję teraz to garaż w porównaniu z twoim projektem. Zamierzasz samemu?

pablo0187
22-04-2016, 20:49
Hej. Dzięki za link. Z pewnością się przyda. Chciałbym samemu bo ambicje i chęci są duże, ale niestety praca na pełen etat mi na to nie pozwoli i brak doświadczenia w budowlance też powoduje duże ograniczenia. W planach mam zrobić stano ,,0'' samemu. Ściany nośne, stropy i więźbę chciałbym zlecić fachowcom. A dalej to czas pokaże. Deskowanie i instalacje też chciałbym zrobić sam, ale zobaczymy jak będę stał z czasem. Póki co skupiam się na kupnie działki. Już mamy w sumie upatrzoną i w przyszłym tygodniu mamy spotkać się z właścicielem i omówić szczegóły zakupu więc nastawienie jest pozytywne :) A jeżeli chodzi o projekt domu to bardzo odpowiada nam rozkład pomieszczeń i z wyglądu też jest super :)

Tomasz P.
23-04-2016, 12:44
Wyprodukowanie stanu zero to cieżka ale bardzo satysfakcjonujaca praca. Warto sie na nią porwać. Jednak podejrzewam że po ukończeniu tego etapu szarpniesz sie na więcej i wymurujesz też mury domu. Pozdrawiam Tomasz

pablo0187
23-04-2016, 19:32
Tomek, może i masz rację :) ta satysfakcja z tego, że zrobiło się coś samemu jest najlepsza i to ona porywa do pracy :) No ale to są na razie odległe plany... Teraz muszę się zająć bieżącymi sprawami, a więc działką. W środę spotykam się z właścicielem działek, które oglądaliśmy i mamy wybrać jedną z nich i dogadać się co do zakupu. Przed sfinalizowaniem transakcji chcę się upewnić, że grunt jest ok. Niestety w tak krótkim czasie (do środy) nie znalazłem geologa z wolnym terminem, więc muszę sam sprawdzić stan gruntu na działce. W związku z tym kieruję do Was następujące pytania:

- Ile dołów wykopać w miejscu gdzie będzie prawdopodobnie stał dom, aby ocenić głębokość wód gruntowych oraz jaki rodzaj gleby się tam znajduje?
- Na jaką głębokość i szerokość kopać?
- Wody gruntowe na jakim poziomie dyskwalifikują działkę pod budowę domu? Dom będzie bez piwnicy i planuję zwykłe ławy fundamentowe w szalunkach z desek.

Jeżeli macie jakieś sugestie bądź rady chętnie skorzystam :)
Nie chciałbym kupić działki, na której nie mogę wybudować domu...

MeArek
24-04-2016, 10:00
Zobacz jakiej klasy ziemia. Jakieś mapki ma sprzedający?
Raczej gleba piaszczysta będzie gorszej klasy i na takiej jest szansa ,że będzie sucho. W urzędzie gminy też można się dowiedzieć trochę. Popytaj sąsiadów.

pablo0187
24-04-2016, 13:28
No właśnie, a jak sprawdzić jakiej klasy jest ziemia? Jest to gdzieś zapisane? Może i głupie pytania zadaję ale jestem kompletnie zielony w tym temacie... Mapki od sprzedającego będę miał dopiero w środę. Właściciel mieszka za granicą dlatego to wszytko tak się odbywa. Też mi się wydaje, że jak będzie piach to ok. Boje się jak będzie glina lub torf i wysoki poziom wód gruntowych bo wtedy będzie lipa. A właśnie co w przypadku jak będzie glina? Numer działki poznam również w środę i od razu pojadę z nim do urzędu gminy zobaczyć co i jak i dowiedzieć się co jest napisane w WZ. A co z podpowiedzią na poniższe pytania, jesteście w stanie coś podpowiedzieć?

- Ile dołów wykopać w miejscu gdzie będzie prawdopodobnie stał dom, aby ocenić głębokość wód gruntowych oraz jaki rodzaj gleby się tam znajduje?
- Na jaką głębokość i szerokość kopać?

pablo0187
24-04-2016, 13:38
Czy sprawdzę to w wydziale geodezji i kartografii urzędy gminy lub powiatu?

mother_nature
25-04-2016, 13:18
Cześć :)

Sprawdzisz to w geodezji albo w gminie. Zadzwoń do gminy i zapytaj, czy jest uchwalony miejscowy plan zagosp. przestrzeni i czy jest udostępniony w necie a jeśli nie, to się umów na przeglądnięcie.
Kop w nieco innym miejscu, niż dom będzie stał, na 1,5 m gł. i na szerokość taką, jaka Ci będzie wygodna. Jeden dołek wystarczy, jak wykopiesz, to zrób zdjęcie i wrzuć tutaj.
Są jakieś domy w pobliżu tej działki?

U mnie jest glina na działce, jak kopaliśmy pod ławy, na głębokości 1,5 m napływała woda, ale nie dlatego, że wysoki poziom wód, tylko dlatego, że ogólnie po zimie ziemia nasiąknięta wodą.

Zapraszam do swojego dziennika, my też sami budujemy - ja, mąż i czasami mój brat student :)

pablo0187
25-04-2016, 18:54
Udało mi się znaleźć geologa z wolnym terminem, więc odżałuje trochę kasy i będę miał od razu zrobione opracowanie składu gleby itp. Wydaje mi się, że nie będą to wyrzucone pieniądze w błoto...

netbet
27-04-2016, 12:33
Hej. Dzięki za link. Z pewnością się przyda. Chciałbym samemu bo ambicje i chęci są duże, ale niestety praca na pełen etat mi na to nie pozwoli i brak doświadczenia w budowlance też powoduje duże ograniczenia. W planach mam zrobić stano ,,0'' samemu. Ściany nośne, stropy i więźbę chciałbym zlecić fachowcom. A dalej to czas pokaże. Deskowanie i instalacje też chciałbym zrobić sam, ale zobaczymy jak będę stał z czasem. Póki co skupiam się na kupnie działki. Już mamy w sumie upatrzoną i w przyszłym tygodniu mamy spotkać się z właścicielem i omówić szczegóły zakupu więc nastawienie jest pozytywne :) A jeżeli chodzi o projekt domu to bardzo odpowiada nam rozkład pomieszczeń i z wyglądu też jest super :)

spoko - dasz rade... inni dali - Ty tez dasz:lol2:

pozdro
NETbet

pablo0187
02-05-2016, 21:12
Dzięki, wiara w ludzi czyni cuda :)
No i... udało się od czwartku (28.04.2016) jesteśmy wraz z małżonką właścicielami działki o pow. 1464m2 :)
Przed zakupem geolog sprawdził działkę i powiedział, że śmiało można budować dom :) Piękne chwile...

mother_nature
04-05-2016, 08:01
Gratulacje :)