PDA

Zobacz pełną wersję : Plyta obornicka czy hala blaszana



Quaich
21-03-2016, 18:16
Jestem zainteresowany postawieniem na swojej działce magazynu na towary. Początkowo, aby nie bawić się w jakieś pozwolenia na budowę byłby on wielkosci 35 m2, później rozbudowałbym go do 140m2, z dotavji unijnych lub z własnych środków. I tutaj mam szereg pytań. Posiadam już chłodnie z płyty obornickiej, ktora obecnie stoi rozebrana i ma wielkość 4×4metra. Ta chlodnia ma być w magazynie. Wydawaloby się, że najlepiej w tej sytuacji postawić ta chlodnie i ją rozbudować z plyty obornickie. Ale jak się dowiadywałem cena nawet tk małego obiektu wyniosłaby około 30 tys. a jego rozbudowa co najmniej dalsze 50 tys. I tu pojawia się dość ciekawa alternatywa w postaci hali blaszanej, czyli takiego trochę większego garażu blaszanego, który możnaby ocieplić. Ale tu jest szereg wątpliwości. Taka ocieploną halę pewnie ciężko byloby rozbudować. Ponadto będzie tam przechowywana żywność (herbaty, kawy, półprodukty do herbat), a więc trzeba mieć odbior sanepidu. A wiec musza byc łatwo zmywalne ściany i nie wiadomo czy taki obiekt byłby dopuszczony. Temperatura nie tylko na obszarze chlodni 16m2, ale na pozostałym również nie powinna nigdy spaść poniżej zera, chociaż można wspomóc się ogrzewaniem. Co myślicie? A może jakis zupełnie inny materiał, jak te dwa powyżej opisane? drewniany ocieplony i oflizowany od środka? Dodam, że z uwagi na brak cczasu i umiejętności nic niezrobię sobie sam.

jajmar
21-03-2016, 21:16
Punkt pierwszy to projekt a potem możesz budować co chcesz jak przepisy pozwolą. NIe znam przepisu który umożliwia budowę magazynu bez pozwoleń, nawet tak małego jak 35m2. To co kombinujesz to samowola budowlana.

Quaich
22-03-2016, 10:20
To bardzo ciekawa opinia - jakie pozwolenie trzeba mieć na magazyn poniżej 35m2. Oprócz oczywiście odbioru sanepidu (jeżeli chodzi o żywność), ale to jak dowiadywałem się w saneoidzie zalatwia się dopiero po postawieniu obiektu. W Starostwie Powiatowym uzyskałem informację, że na "praktycznie" każdy obiekt poniżej 35m2 wystarczy zgłoszenie i jeżeli nie będzie w ciągu iluś tam dni sprzeciwu urzędu, to można działać. Z kolei w Urzędzie Gminy powiedzieli, że moja działka jest budowlana i znajduje się w strefie (cytuję z pamięci) budownictwa mieszkalnego, jednorodzinnego i usług niepublicznych, w związku z powyższym moge sobie tam stawiać co chcę, a mówiłem, že chodzi o magazyn, gdzie parę razy na tydzień ktoś się pojawi coś załadować czy wyładować. Powiedzieli tylko jeszcze, że jakbym się sratał o pozwolenie na budowę w Starostwie Powiatowym, to muszę od nich wziąć jakiś plan czy coś. Więc prosze o info, jakie pozwolenie muszę mieć na ten magzyn, najlepiej na podstawie jakiego aktu prawnego no i przede wzzystkim gdzie się po to zgłosic i jak się zalatwia.

jajmar
22-03-2016, 17:07
Nie znam przepisu który mówi że można budować magazyn na zgloszenie i to na działce przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Poczytaj artykuł 29 prawa budowlanego masz wypisane co nie wymaga pozwolenia.

Wg mnie powinieneś wystąpić o warunki dla działki, lub wypis z MPZP, potem jeżeli uzyskasz warunki zlecić opracowanie projektu budowlanego i uzyskać pozwolenie na budowę. Kolejny etap to budowa a później odbiory, pewnie nie tylko sanepid a jeszcze straż pożarna i nadzór.

Jeżeli jest tak prosto jak piszesz podaj podstawę prawną chętnie się zapoznam.

Quaich
07-06-2016, 16:26
No dobra - co do kwestii formalnościowych dowiadywałem się już co i jak, zresztą postanowiłem, że stawianie obiektu do 35 m2 byłoby niecelowe i postanowiłem postawić obiekt czterdzieści kilka m2 z pozwoleniem na budowę.
Ale przejdźmy do sedna sprawy o co pytałem w pierwszym poście - a więc kwestia z czego ma być zrobiony magazyn.
Naturalnie najlepsza wydaje się być płyta obornicka, ale posiada ona jedną zasadniczą wadę - cenę.
Hala blaszana jest dużo tańsza, a ocieplenie jej wcale nie takie drogie (liczyłem na tym kalkulatorze - http://www.izotherm.pl/kalkulator-docieplenia_s_13.html?gclid=CKCx68Ccls0CFYHOcgodPQ QFGw ). Czy jednak po ociepleniu jej i obłożeniu od wewnątrz kafelkami dopuści coś takiego sanepid? Czy da się tam wstawić agregat i będzie trzymał temperaturę nie powodując zbyt wysokich kosztów ogrzewania?