PDA

Zobacz pełną wersję : drewniany łatwopalny) bliżniak bez sciany oddzielenia przeciwpozarowego



Zyn
22-03-2016, 05:54
Czy mogę jakos pobudować sciane oddzielenia przeciwpożarowego, jeśli ona nie była zbudowana? Mój sąsiad ma okna w granicy działki i boje się ze kiedyś skończy się nieszczęściem.

czy mogę oddzielić się jakos?

mariober
22-03-2016, 06:31
nie rozumiem -obok twojego domu stoi drewniany bliźniak ? czy ty w nim mieszkasz i myślisz o ściance ogniowej ?

Zyn
25-03-2016, 22:21
Brzmi to jak fikcja.. wiem. otóż mój dom i dom sąsiada to polaczone ze sobą prawie 40 lat temu (nielegalnie z reszta) bliźniaki - konstrukcja drewniana, izolowana sloma, obmurowana cegla. Nie mamy sciany ogniowej, bo domy nie miały się ze sobą stykac... ale się stykają, czescia sciany. Na posostalej części, która jest w ostrej granicy działki sąsiad ma okna. Nie chce, żeby dom poszedł z dymem kiedyś jak zapalka. Zastanawiam się czy mogę jakos, post factum skonstruować taka sciane przeciwogniowa, jak to zrobić? Kogo pytac?

Dodatkowo, ze względu na na okna nie mogę rozbudowac domu - korzystając z praw granicznych... co więcej nie mogę pobudować w odleglosci mniejszej niż 8 metrow - ze względu na nielegalne okna sąsiada (!!! prawny idiotyzm... no ale co robic?) Dzialka jest bardzo waska, jedynie 14 metrow szerokości.

Podobno mogę pobudować blizwej sciane ogniowa domu... może jestem w bledzie. Szukam tez sposobu, żeby rozbudowac istniejący dom ale nijak tego nie widze, a jeśli robic rewolcje, to chce się oddzielić bezpiecznie.

Mam nadzieje, ze to co pisze ma sens.

Wojtek_Wisznia Mała
25-03-2016, 22:37
Masz może jakiś rzut lub nawet mapkę? Tak z opisu to trudno dojść co tam masz.

Domano11
25-03-2016, 23:34
szczerze mówiąc nie mam pojęcia co ty chcesz odzielać

mariober
26-03-2016, 12:29
Co masz na elewacji ? jeżeli da się ściągnąć to na szkielet przymocuj płyty gipsowe włóknikowe ,wiatroizolacja ruszt i z powrotem elewacja - możesz pomyśleć o elewacji nie palnej np. płyty cementowe lub inne . Trzeba pamiętać że okap dachu też jest narażony i powinno się pod podbitkę położyć płytę gipsową ( chodzi o miejsca bezpośrednio narażone na działanie ognia ).

Jeżeli część ściany jest wspólna to możesz od wewnątrz pogrubić ścianę dołożyć wełny skalnej i dwie warstwy gipsów .


- do tego - czujniki dymu i gaśnica to powinien mieć każdy dom .

KDWJ
29-03-2016, 08:04
Osobiści dla własnego bezpieczeństwa z tej wspólnej ściany usunąłbym słomę i zastąpił wełną, całą konstrukcję drewnianą po odsłonięciu pomalowałbym impregnatem przeciwogniowym na to płytę gipsową przeciwogniową podwójnie. Jeśli masz strych to nawet tryskacze możesz zamontować, wbrew pozorom nie jest to droga sprawa jeśli sam wykonasz.

Figa z makiem
16-08-2016, 11:28
co się stało z twórcą tematu? bardzo mnie zainteresował ten przypadek i ciekaw jestem jakie srodki przedsięwziął autor. też z chęcią zobaczyłbym rzut z góry bo wyobrażam sobie te sytuacje na kilka sposobow i nie wiem który jest właściwy

Torpeedoo
22-08-2016, 08:58
zatrważajace jest to jak czesto ludzie wzruszają ramionami i mówią że im wiedza na temat i środki do obrony przed pożarem niepotrzebne. w zeszlym roku u mnie na osiedlu sie prawie cale mieszkanie spalilo przez glupote i nieuwage

DANTERIUSZ
22-08-2016, 12:29
ponoć są organizowane szkolenia itp, ale jakos sie o nich nie slyszy. u mnie w miescie tylko raz było szkolenie ogniochronu w szkołach.