PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie domu z płaza



Mateusz106
24-03-2016, 20:36
Dzien dobry,
Zastanawiam się jak docieplić od zewnątrz dom z płaza 65mm, który został już ocieplony od wewnątrz. Na chwilę obecną warstwy od wewnątrz: płyta g-k, paroizolacja, wełna 15cm, wiatroizolacja, płaz 65mm. Powodem przemawiającym za dodatkowym ociepleniem są szpary pomiędzy płazami oraz źle wykonane instalacje woda/ogrzewanie, woda potrafi zamarznąć w rurach!
Jak poprawnie ocieplić dom od strony zewnętrznej? Osb dla wyrównania ścian i wełna? Czy na to dać kolejna wiatroizolacje? W którym miejscu dylatacja?

Bardzo proszę o podpowiedz

Pozdrawiam, Mateusz

מרכבה
24-03-2016, 21:02
Nie potrzebujesz dawać OSB, dajesz wełnę na ruszcie na X np 2x5cm .. lub 2x8cm lepiej 2x10cm. bez dylatacji, bez niczego.
Pod deskowaniem robisz dylatację.

Mateusz106
24-03-2016, 21:19
Dziękuje za szybką odpowiedź.
Czy mogę na części budynku pokryć wełnę tynkiem? drewno "zamknięte" pomiędzy wiatroizolacją a wełną nie ucierpi? Wiem, że wełna oddycha ale nie wiem do jakiego stopnia, może lepiej rozebrać wszystko w środku i dać grubszą izolacje tylko z jednej strony?
Boje sie o drewno, po ociepleniu z dwóch stron nie będę miał już możliwości kontrolowania jego stanu.

Mateusz

מרכבה
24-03-2016, 21:52
Nie ma czegoś jak oddychanie.
Ale jest bezwzględny zakaz tynkowania wełny. Nie będzie lepiej rozbierać i przerabiać ? nie będzie.
Zostaw to w spokoju, wełny daj sobie na zewnątrz grubo. Wiatroizolacja, wełna są paroprzepuszczalne i drewnu nic będzie.
wełna nie potrzebuje resuscytacji, kona równie dobrze jak powietrze o tej samej grubości- to znaczy że nie stanowi żadnej bariery dla pary wodnej, to wiele mówi.
Tylko trzeba pomyśleć co to oznacza.
A to oznacza że nie blokuje się niczym powietrza, bo każdy element który nie ma dość izolacji zajdzie kondensatem. Tak jak tynk na wełnie. Tak jak woda do góry sama nie po płynie tak samo i wełna pokryta tynkiem nie będzie już oddawać pary wodnej jak trzeba,
to że wełna ją przepuszcza ok, ale tynk jej nie przepuszcza, a tynk jest całkowicie po stronie zimnej, każdą ilość pary wodnej jaką wełna przepuści, tynk ją na sobie skondensuje.

Mateusz106
25-03-2016, 12:51
Konkretna pomoc:)
Korzystając z okazji chciałbym sie jeszcze upewnić- na wełnę nie stosuje już wiatroizolacji? W jaki sposób zabezpieczyć przed szkodnikami, jakaś siatka?

מרכבה
25-03-2016, 14:36
Wypadało by dać na wenę wiatroizolację - analogia dach bardzo bardzo podobnie się powinno robić.

Mateusz106
25-03-2016, 15:40
To bedzie druga warstwa wiatroizolacji.
Podsumowując: płyta g-k, paroizolacja, wełna, wiatroizolacja, płaz, 2x wełna na ruszcie (przez ruszt rozumiem drewniane kantówki np 60x60 zakladajac grubość wełny 60mm? Suszone, strugane i impregnowane?) wiatroizolacja, kontrłata i okładzina zewnętrzna?

מרכבה
25-03-2016, 18:30
Przepis jest dobry, wełna w pływach oczywiście.
Tak drewniane kantówki 60x60 będą ok, przemyślał bym w takim układzie czy sobie nie dać 6x10 po #10cm wełny x2.
lub 5x10..okładzina czy to będzie 2x2cm wełny czy 2x20cm zostaje, ciut więcej tylko idzie drewna na przekrój.

Mateusz106
31-03-2016, 18:16
Dziękuje za pomoc, wiem wszystko.
Pozdrawiam, Mateusz.

Mateusz106
21-12-2016, 17:46
Dzień dobry, to znowu ja.
Jestem na etapie wymiany okien ale już zabieram się za kompletowanie materiałów do ocieplenia i tu pytanie, jaką wełnę dać w ruszt? W płytach półtwardą czy całkiem twardą elewacyjną (sporo droższa)?
Drugie pytanie w sprawie dylatacji pod okładziną zewnętrzną (deska 18mm), czy od dołu tą szparę grubości kontrlaty zasłaniać jakąś siatką? W górnej czesci dać kratkę wentylacyjną w każdej przegrodzie między kontraktami czy mogę wejść elewacją wyżej a kratki dać w okapach? Nie wiem czy jasno tłumacze, w razie potrzeby dołączę rysunki.
Pozdrawiam, Mateusz.

מרכבה
22-12-2016, 08:13
W płytach półtwardą czy całkiem twardą elewacyjną (sporo droższa)? półtwardą w płytach..
Zasłaniać siatką - dokładnie na dole ..
a w okapie może być wentylacja.. i nie żałuj grubości ..
ale wymianę okien trzeba by zrobić tak aby one były zlicowane z izolacją ..

Mateusz106
22-12-2016, 14:55
Czyli okna najlepiej wstawiać po dociepleniu i montować je do rusztu zewnetrznego? Czyli na zewnątrz ściany? Jeśli tak, popełnił bym błąd. Jakie zalety ma takie rozwiazanie?

מרכבה
22-12-2016, 21:13
Okno powinno być w warstwie ocieplenia, chodzi o straty ciepłą
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/671e45a43b77.jpg (https://naforum.zapodaj.net/671e45a43b77.jpg.html) zestawienie strat .. jak widać w izolacji + węgarek .. okno jest najcieplej zamontowane.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/8071f5307894.jpg (https://naforum.zapodaj.net/8071f5307894.jpg.html) to oczywiście skrajny przypadek, ale zobacz jak układają się izotermy i jaka jest temperatura pod oknem.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/06283c178007.jpg (https://naforum.zapodaj.net/06283c178007.jpg.html) tu jest skraj muru, widać po izotermach że nie jest dobrze, pozornie szału nie robi takie "osadzenie" ale 0,11 W/mK straty - przy oknie 1,45x1,78 daje 6,46mb ramy
i 0,7 wata straty na stopień.. niby nic razy 20st .. (średnia sezonowa) i jest 14 wat straty ..i 28 przy -20..
Darmo zapalasz 25 watową żarówkę .. dla kurażu na jednym oknie tylko.i aż, przez złe ułożenie tego okna..
nie mówimy tu o zł.. które trzeba dać gdzieś dodatkowo ..itp.. wykorzystaniu tego co jest do cna.

Mateusz106
23-12-2016, 02:07
Całe szczęście okna jeszcze nie zamówione, sprawa do ponownego przemyślenia, tj.od strony technicznej bo przedstawiłeś jasno jak należy zrobić. Co do montażu w warstwie izolacji wiedziałem, że w murowanym domu tak sie robi, tutaj nie pomyślałem z uwagi na "ciepłe" drewno.
Dom drewniany super sprawa, interesuję się budownictwem szczególnie szkieletowym, niestety ten przeszedł przed zakupem "generalny" remont gdzie nie trzymano się jakichkolwiek zasad i wszystko do poprawki, a dobrze naprawić jest czasami trudniej niż postawić nowe.

Zaczynam myśleć jak się za to najlepiej zabrać, dziękuję za pomoc i wyczerpującą odpowiedź.
Mateusz

מרכבה
23-12-2016, 09:05
Ważne aby jeszcze mieć dobry fartuch z wiatroizolacją na ramie okna, oraz od wewnątrz paroizolacyjny.
Gdzie możesz - polecam Ci fixy wstawiać .. o ile będziesz miał WM.

Mateusz106
23-12-2016, 09:42
Czyli wiatroizolację lepiej dać na ramę okna a nie tak jak robią w Polsce zawijać do środka? Też tak planowałem, to bardziej szczelne rozwiązanie. Chyba, że zawinąć do środka a dodatkowo wokół okien przykleić pas, który bedzie uszczelniał?
Chciałbym WM ale mam problem z brakiem wilgoci, cały czas w granicach 25-35%, wentylacja dodatkowo osuszy i to chyba już bedzie problem, a niedługo trzeba bedzie zdecydować jakie okna:/

Już pytałem kiedyś ale sytuacja się zmieniła, mam możliwość wyjąc z większości ścian wiatroizolację, wtedy bedzie tylko jedna warstwa pod główną elewacją, czy dwie warstwy w niczym nie przeszkadzają? teoretycznie nie, ale wolę nie rozgrzebywać ścian kolejny raz.
(Jedna warstwa na głównej konstrukcji ściany, druga na zewnątrz, na ruszcie dodatkowego ocieplenia)

מרכבה
23-12-2016, 10:12
Możesz jedną pod - drugi pas na ramę
Chyba, że zawinąć do środka a dodatkowo wokół okien przykleić pas, który bedzie uszczelniał? - nim doczytałem już pisałem ;)

Chciałbym WM ale mam problem z brakiem wilgoci, cały czas w granicach 25-35%, wentylacja dodatkowo osuszy i to chyba już bedzie problem, a niedługo trzeba bedzie zdecydować jakie okna:/ to znaczy że masz spory przepływ powietrza - powiedzieć ciut za dużo.. pewnie jak byś pozatykał kratki wentylacyjne - to nic by się nie stało - znam to- ponieważ u Rodziców - okna skrzynkowe i drzwi ..robione itp.. dają taką sporą "nieszczelność" na zdrowie to w sumie wychodzi,
wtedy bedzie tylko jedna warstwa pod główną elewacją, czy dwie warstwy w niczym nie przeszkadzają? teoretycznie nie, ale wolę nie rozgrzebywać ścian kolejny raz. jak najbardziej 2 są ok.. nawet lepiej - bo mniej grajcarów wywieje ..
jak już..
Polecam Ci 2x10cm wełny między rusz .. jak jeszcze tego nie rozważałeś..może być więcej.. sam planuje ~50cm (18-20 cm tram drewniany do tego )
bo domek już jest trzeba go wyczyścić, uzupełnić braki i ogacić.

Mateusz106
23-12-2016, 13:10
Myślałem początkowo o 15cm wełny (M.in. z uwagi na małe okapy) ale robota i pieniążki prawie te same jeśli dam 20cm. Zastanawia mnie tylko z jakich przekrojów robić ruszt żeby to wszystko było stabilne i utrzymało elewacje z deski 18mm, do tego jeszcze okna. Czy ruszt z kantówek np. 5x10cm? Będzie sztywne czy lepiej 10x10? Wtedy to już drugi dom bym postawił z tego drewna :)

Czytam Twój dziennik, masz ogromną wiedzę, fajnie, że chcesz się tym podzielić. Sam dopiero zaczynam ale już wiem, że to jest to, im wiecej zbieram informacji tym wiecej chciałoby się wiedzieć, a pózniej orientujesz się, że pół nocy przed komputerem spędziłeś czytając.

מרכבה
23-12-2016, 14:01
5x10 cm wystarczy do tego https://eshop.wurth.pl/Kategorie-produktow/Wkrety-samowiercace/3111350202.cyid/3111.cgid/pl/PL/PLN/ wkręty z przodkiem wiercącym, nie muszą być akurat wurty. Nawet ciężko by było pewnie 15cm wełny uczynić.. prędzej 16 ;) mniejsza oto ..
pytanie jeszcze, co z paroizolacją..
10x10 - kantówka.. nie będzie potrzebna - tu będą decydować połączenia .. zawsze możesz oprócz wkręta zapodać jeszcze kątownik blaszany.

Mateusz106
23-12-2016, 14:21
Paroizolacja jest wewnątrz budynku, pod płytą g-k, czy dać jeszcze dodatkową? W którym miejscu?
Decyzja już właściwie zapadła, dam min.20cm, zacznę od kuchni na próbę, jej 3 ściany to ściany zewnętrzne (dołączę przy okazji zdjecia żeby było jasne o czym mówimy).
Nadal nie wiem co z tą WM, przy takim ociepleniu to chyba jedyna sensowna opcja, ale co z tą wilgotnością...teraz nie ma jakiejkolwiek wentylacji (poza nieszczelnymi oknami), nawet w łazienkach! Ale mieszkam sam i chyba produkuje za mało bo cały czas 25-35%, wentylacja nawet przy małej wymianie jeszcze to zmniejszy. Zostają nawilżacze, ale ile ich na cały dom? To kolejny pobór prądu.

מרכבה
23-12-2016, 14:36
Jak jest pod GK jest jak trzeba.. :)

Nadal nie wiem co z tą WM, przy takim ociepleniu to chyba jedyna sensowna opcja, ale co z tą wilgotnością. chodzi aby dom był szczelny- a jednocześnie można było panować nad wilgotnością wewnątrz i jednocześnie nie wypuszczać cennych $ wraz z ciepłym powietrzem.
Tego nie czuć .. ale ogrzanie danego strumienia powietrza .. to dość prosty wzór... na moc.. 1,25kg x1,005 kJ/kg xdelta x 1m3 przez 3600 = moc

Mateusz106
27-12-2016, 11:20
A więc tak, dam 20 cm wełny, okapów prawie nic już nie zostanie ale będę martwił się później. Pojawił się tylko mały problem, wszędzie gdzie dzwonię mają kantówki 45x95mm, nie ma 100mm. Co prawda mogą zrobić ale mam obawy, chyba wolę gotowe paczkowane skandynawskie drewno niż suszone na szybko. Czy ściśnięcie o te 5mm wełny pogorszy jej właściwości?
Czy na samym dole dać listwę startową aluminiową jak przy ocieplaniu styropianem? Czy lepiej pełną deskę szerokości 20cm?

Pozdrawiam, Mateusz.

מרכבה
27-12-2016, 11:34
Dał bym tylko siatkę od dołu, a najlepiej wyprowadził izolację z fundamentu, wtedy problem się "sam rozwiąże"
jak najbardziej wełna podda się 5mm - tak że śmiało możesz dawać ten przekrój który masz.

Mateusz106
28-12-2016, 22:00
Ok, wełna zamówiona, drewno na początku roku.
Dostałem od znajomego dwie rolki membrany dachowej trzywarstwowej, w instrukcji jest napisane, że nadaje się na pokrycie ścian szkieletowych ale w internecie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, czy ktoś z Was orientuje się jak to jest faktycznie? teoretycznie powinna być nawet lepsza ale może są jakieś przeciwwskazania, w końcu to membrana "dachowa" a nie ścienna. Był na forum wątek o tym ale z 2002roku, chyba sporo się zmieniło.

מרכבה
29-12-2016, 07:51
Będzie dobra - ważne aby była paroprzepuszczalna i nie blokowała wyjścia pary na zewnątrz. Odpowiednie zakłady i najlepiej połączyć jeden pas z drugim.

Mateusz106
01-01-2017, 23:09
Kolego מרכבה, dziękuję za wszelką pomoc, może trochę jej nadużywam, staram się czytać jak najwięcej, ale jak to przy własnym domu, chce się jak najlepiej i fajnie, jeśli ktoś potwierdzi każdą informację.
Zanim zapytałem kupiłem wełnę Isover Aku-płyta, czytałem, że nadaje się do ocieplenia zewnętrznego ale ...no własnie, czy jest dobra? Ostatecznie mogę ją wykorzystać do docieplenia strychu.

Pozdrawiam w Nowym Roku.
Mateusz

מרכבה
02-01-2017, 07:49
Jak najbardziej się nadaje, nie miałem jej w ręku, ale widzą jest w płytach - to powinno "wystarczyć" isover jest dobrą marką..
ja głównie miałem w łapach rw. Tobie polecam rozwiązać jeszcze zejście do fundamentów, oraz wykonanie paroizolacji od środka..
chyba że już masz GK i paroizolację, z tego co pisałeś.. będę dźwięczny jak przypomnisz.

Mateusz106
02-01-2017, 23:34
Tak, od środka jest już wszystko wykończone gk, pod nią paroizolacja i wełna. Tutaj też popełniono błędy, są nieszczelności ale na jakiś czas musi wystarczyć.
O fundamentach wcześniej nie myślałem, ponieważ podłoga w domu jest na legarach, pomiędzy nimi wełna (niestety tylko 10cm, kiedyś coś zaradzimy). Czy w takim wypadku ocieplenie fundamentu przyniesie korzyści? Chyba nie bedzie się tak wyziębiał chudziak, na którym leży wełna.

מרכבה
03-01-2017, 09:32
Czy w takim wypadku ocieplenie fundamentu przyniesie korzyści? Chyba nie bedzie się tak wyziębiał chudziak, na którym leży wełna. dokładnie, droga ucieczki ciepła będzie dłuższa i mozolniejsza.

Mateusz106
15-01-2017, 22:14
Cześć,
kompletuje potrzebne materiały. Wiecie może gdzie dostanę taką taśmę?- https://www.youtube.com/watch?v=aW2C1FN7yok
Dostępne są w PL trochę inne, do montażu okien w domach murowanych, wolał bym taką jak wyżej.

Druga sprawa również dotyczy montażu okien, montować całkowicie na zewnątrz czy może cofnąć 5 cm i "najechać" tymi 5 cm izolacji na ramę okna? (bo chyba rana jest najsłabszym ogniwem? - okna niestety plastiki)

Ostatnia sprawa, która nie daje mi spokoju to połączenie izolacji fundamentu z wełną na ścianach, styropian chciałem pokryć siatką i klejem, żeby myszy nie podziurawiły, ale czy po kleju wilgoć nie podejdzie w górę do rusztu drewnianego? Nie wiem jak to przedstawić...jak rozdzielić izolację fundamentu z izolacją i co ważne drewnem na ścianach? Może wspomniana wyżej aluminiowa listwa startowa?

Odpowiedź do pierwszego pytania. Taśma Tyvek Flexwrap, niestety Chyba nie dostępna w Pl i cena 200$ za rolke (25m). Może jakaś alternatywa? Czy darować sobie i dać tylko pas wiatroizolacji?

מרכבה
16-01-2017, 15:26
Druga sprawa również dotyczy montażu okien, montować całkowicie na zewnątrz czy może cofnąć 5 cm i "najechać" tymi 5 cm izolacji na ramę okna? (bo chyba rana jest najsłabszym ogniwem? - okna niestety plastiki)
zawieś je w izolacji, a jeszcze lepiej zrób wtedy węgarek na ramę

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?334138-Likwidacja-du%C5%BCego-mostka-termicznego-przy-drzwiach-tarasowych tu czemu to się opłaca.

Wilgoć nie podejdzie, zrób leki spadek na styropianie..delikatny.. 1-2%

Taśma akurat mnie gryzie po oczach.. bo bardziej nadaje się na klejenie paroizolacji..
ale nie widzę jej parametrów, najlepsza była by taśma typu przylepiec.. jak do opatrywania ran.. szmaciana - a klej ma tak mocny że normalnie kłaki drze. Ale ręki sobie nie dam uciąć..
bo gryzie się temat . otwartości dyfuzyjnej, a szczelności przy oknie.. i ta taśma bije w kierunku drugim.. aby przed opadami zabezpieczyć..
znowu para wodna która jakoś przejdzie przez paroizolację, mogła wyjść w stanie gazowy (bezpiecznym) w stanie płynnym łatwo ją zauważyć;)

Mateusz106
16-01-2017, 16:24
Przyznam, że z tą taśmą też się zastanowiłem, przecież to jak kawał gumy :/ ale tak ładnie zareklamowali.
Może takie coś: http://www.soudal.pl/2014-10-10-08-50-23/2014-10-10-08-51-24/cieply-montaz-okien-w-technologii-sws
http://www.iskierka-dr.mojabudowa.pl/?id=128376
Taśma zewnętrzna paroprzepuszczalna i wewnętrzna paroszczelna. CZy zwyczajnie dać dodatkowy pas wiatroizolacji?
Węgarek w styropianie nie problem ale jak to zrobić w przypadku montażu w ruszcie drewnianym? Chyba z drewna? Albo deską elewacyjną "najechać" na ramę.

Ostatnia sprawa, używać przy montażu okien pianki rozprężnej zamiast montażowej?

מרכבה
16-01-2017, 18:40
Okna i węgar .. XPS' .. pokryty tynkiem, ewentualnie blachą.. jako parapet.
Z rozprężną bym uważał, a i tak trzeba użyć taśm rozprężnych, a pianki ino ino.

Mateusz106
05-03-2017, 18:22
Mam już drewno konstrukcyjne, wełnę i inne, czas zaczynać ale pojawiło się pytanie.
Czy impregnować ruszt/stelaż drewniany? Wiem, że w szkieletowcach nie impregnujemy ale ten przypadek jest inny. Ruszt bedzie przykręcony do istniejącej ściany, która to jest zaimpregnowana, wiec chemię tak czy inaczej w ścianie będę miał.

Mateusz106
07-03-2017, 22:03
Jeszcze jedna sprawa, jakiej grubości zrobić szczelinę wentylacyjną? Kupiłem kantówki 45x45 i nie wiem ile im ująć.

מרכבה
08-03-2017, 08:36
Może być nawet 45x45mm opłaca Ci się strugać ? może.. 38mm to jest mój niepisany standard:)
tak że 7mm dodatkowe złe nie będzie, chyba że nie masz miejsca... minimum socjalnym jest 1".

Mateusz106
09-03-2017, 17:50
Do jakiej wilgotności drewna można układać wełnę? Rozpocząłem już prace, przykręciłem na jednej ścianie ruszt z drewna C24, delikatnie zaimpregnowalem. Zastanawiam się czy po dwóch dniach na dworze plus ten impregnat (ilość niby znikoma) drewno nie zrobiło sie bardziej wilgotne. Chyba muszę kupić miernik.

מרכבה
10-03-2017, 09:34
20% to jest granica stanu powietrzno suchego, wełnie nie będzie nic nigdy.. 1000 lat przeleży w wodzie i wyschęnięta będzie nadal wełną.

Mateusz106
10-03-2017, 09:54
Miernik będę miał w poniedziałek. Ile mogła wzrosnąć wilgotność drewna 16-18% po impregnacji? Zastanawiam się czy mogę już zakładać wełnę czy poczekać kilka dni.

Chyba źle zrozumiałem.
Mogę układać wełnę a drewno wyschnie tak czy inaczej? Wełna nie wchłonie wilgoci z drewna?

perm
12-03-2017, 08:13
Miernik będę miał w poniedziałek. Ile mogła wzrosnąć wilgotność drewna 16-18% po impregnacji? Zastanawiam się czy mogę już zakładać wełnę czy poczekać kilka dni.

Chyba źle zrozumiałem.
Mogę układać wełnę a drewno wyschnie tak czy inaczej? Wełna nie wchłonie wilgoci z drewna?Impregnacja nie zmienia wilgotności drewna. tj ilości wody związanej. Miernik może jednak pokazywać złe wyniki, bo impregnacja jest powierzchowna. Ta wolna woda z impregnatu bardzo szybko wyparuje, chyba, że zanurzyłeś belki na kilka dni w impregnacie, to doschnięcie potrwa trochę dłużej. Możesz spokojnie układać wełnę.

Mateusz106
24-03-2017, 18:27
Jestem na etapie montażu wiatroizolacji, w jednym szczycie nie chciałem zakładać jej do samej góry (strych nieocieplony) z uwagi na planowane wypuszczenie tamtędy czerpni. Czy taki montaż "oplatający" słupki jest dopuszczalny?
http://imageshack.com/a/img924/1513/4XJ638.jpg

מרכבה
24-03-2017, 20:26
Jak najbardziej, jeśli jest szczelnie, a widzę że się przykładasz i zaklejasz taśmą, to nie powinno być problemu.

Mateusz106
24-03-2017, 20:43
Kilka zdjeć z postępu prac. Dziękuje za dotychczasową pomoc.
http://imageshack.com/a/img923/5239/T9fy8N.jpg
http://imageshack.com/a/img923/1466/TB7gA2.jpg
http://imageshack.com/a/img923/6196/DqX86R.jpg
http://imageshack.com/a/img923/2245/Iq3IkU.jpg
Docieplenie 20cm wełny, łącznie 35cm.
Wszelkie uwagi miłe widziane.

מרכבה
26-03-2017, 09:46
Poniżej dał bym izolację na fundamente - oby nie za późno, oraz przeszedł bym płynnie w izolację poddasza -
reszta jest bardzo ładna. Jak Ci się będzie chciało to już będzie ukoronowanie dobrej roboty:) tak trzymać :)

Mateusz106
26-03-2017, 11:26
Jedno i drugie w planie, fundament planowałem ocieplić 15cm styropianu, niestety tylko na głębokość 50cm, tak płytko postawiony jest dom. Na poddaszu (na stropie) 35cm wełny, będzie nachodziła na wełnę ściany.
Dzięki, będę przedstawiał kolejne etapy. Pytań tez pewnie nie zabraknie:)

מרכבה
26-03-2017, 11:57
Pytaj pytaj :) jak widzisz dobrze to wychodzi. Zawsze możesz dać poziomą izolację gruntu, wtedy izolacja będzie trzymać większą bańkę ciepła pod domem.

Mateusz106
29-03-2017, 19:20
Cześć,
Prace na zewnątrz idą do przodu, kolejna ściana czeka na okno:
http://imageshack.com/a/img923/1936/hTNlXw.jpg

Jako, że okna bedą większe dobrałem sie od strony wewnętrznej i chyba jest problem, w mojej ocenie wiatroizolacja jest założona zła stroną? Widać napisy na niej i linie wyznaczające zakłady a przecież to jest strona, która powinna być od zewnątrz. Wełna z początku wyglądała mi na brudną albo po prostu jakąś starego typu ale pózniej zacząłem sie zastanawiać czy to nie jest grzyb/pleśń? Coś podobnego jest też na fragmentach tej wiatroizolacji
http://imageshack.com/a/img922/3643/a3r85D.jpg
http://imageshack.com/a/img924/4615/cFpho5.jpg
http://imageshack.com/a/img922/9395/c0g2zP.jpg

mariober
30-03-2017, 17:41
jeżeli wełna jest taka czarna to oznaka że wcześniej albo nie było wiatroizolacji albo była nie szczelna i zimne powietrze wnikało w głąb powodując skraplanie się wody i pleśń ( jak jest tego dużo należy wełnę wymienić jak tylko powierzchownie można zostawić .) dodam że takie coś robi się przez kilka lat nie od razu. Najczęściej takie ogniska czerni na wełnie występują tam gdzie są mostki termiczne lub brak wiatroizolacji.
Co do twojej pracy nie widzę żadnych siatek przed gryzoniami na spodzie elewacji , myszy mogą ci wejść pod deskę elewacyjną i poczuć się w wełnie jak pod kołderką !

Mateusz106
30-03-2017, 18:47
Ta ciemna wełna siedzi tam od około 10lat. Wiatroizolacja jest ale odwrotną stroną a mostków w tym domu nie brakuje.

Siatka jest choć faktycznie nie widoczna na tych zdjęciach, drobna aluminiowa na owady i grubsza na gryzonie. W każdym razie dzieki za informacje.

מרכבה
31-03-2017, 13:12
Tu gdzie jest drabinka.. taras się łączy z ławą pewnie .. coś by z tym zrobić ? jakąś przerwę i 5cm przynajmniej izolacji, przynajmniej tak bym uczynił..
To są proste rzeczy, ale trzeba chcieć.

Mateusz106
31-03-2017, 17:04
Masz racje, mało tego beton z tarasu jest "nalany" na ścianę domu, beton przylega do drewna bez żadnej izolacji, chce to wszystko skuć i zrobić taras z deski kompozytowej.

Nadal zastanawiam sie co zrobić wewnątrz, ta wiatroizolacja isovera jest zła stroną, prawda? Zerwe chyba to wszystko

Mateusz106
31-03-2017, 22:51
Mówimy teraz o wnętrzu ze zdjeć wyżej - chcę pozbyć się tej wiatroizolacji skoro jest źle zamontowana, zakładać w jej miejsce membranę poprawnie czy zrezygnować? Ściana od środka wyglądałaby tak: gk, paroizolacja, wełna 15, wiatroizolacja, drewno 65mm, wełna 20, wiatroizolacja, elewacja.

Mateusz106
07-04-2017, 21:36
Mam pytanie odnośnie sufitu nad kuchnią, aktualnie nie ma tam paroizolacji i widzę dwie możliwości przedstawione na rysunkach:
http://imageshack.com/a/img924/6973/pAmrJg.jpg
http://imageshack.com/a/img924/6971/wchPuu.jpg
Wiem, że pierwsza opcja byłaby lepsza ale wystaje tam dużo wkrętów, które mogłyby uszkodzić folie, poza tym trochę boje sie folii "obejmującej" drewno czy drugi sposób ma sens? Pod folią byłoby 10cm wełny, na folii 25.

Mateusz106
05-06-2017, 22:48
Cześć,
Biorę się za wnętrze.
W jaki sposób mógłbym wykonać podłogę na gruncie w kuchni (płytki i ogrzewanie podłogowe wodne) metodą suchą?
Nie chce lać betonu bo dużo wody odparuje a dom wykończony.
Zależy mi na dużej sztywności podłogi żeby nie pękały duże płytki.

DziadekT
06-06-2017, 09:38
Ja dałem perlit (ok. 6 cm) i płyty jastrychowe Fermacell (25 mm), z tym, że na płytę fundamentową. Sztywność jest bez zarzutu. Płytki mam różnej wielkości, także 60x60 cm. Jeśli u Ciebie jest żywy grunt, to pewnie musiałbyś dać jakiś chudziak, folię i twardy styropian

Mateusz106
03-03-2018, 17:43
Cześć, trochę mnie nie było ale sukcesywnie poprawiam dom.
Poddasze zastałem w stanie deweloperskim, niestety przy obsadzaniu puszek okazuje się, że paroizolacja w ich miejscu jest przecięta i przełożony przewód, przez otwór na puszkę nie mam jak tego zakleić. Czy w tych punktach mam sie spodziewać zawilgocenia izolacji? W domu mam 10-20% wilgotności, po zrobieniu i uszczelnieniu co mogę liczę na 30-40% ale nadal jest sucho, czy przy takiej wilgotności bedzie problem ? Ściana to 15cm wełny, deska, 20cm wełny na ruszcie, wiatroizolacja, dobrze wentylowana pustka, deska elewacyjna. Wolałbym nie zrywać tych płyt ale jeśli ma być problem to wole teraz niż pózniej.

מרכבה
14-03-2018, 11:24
Zawsze będzie problem .. musi być szczelnie. :( bo ta para wodna idzie w miejsce gdzie będzie zimniej i tylko zimniej= kondensacja.

Remiks
14-03-2018, 19:03
Para wodna a właściwie powietrze o jakiejś tam wilgotności idzie wszędzie a nie tylko tam gdzie zimniej, a kondensacja będzie tam gdzie osiągnie punkt rosy. Osobiście zrezygnowałem z paroizolacji oprócz łazienek i kuchni.