PDA

Zobacz pełną wersję : kupno działki , przyłącza i droga



wother
25-03-2016, 12:09
Witam,
Chcę kupić działkę za gotówkę a dom wybudować z pomocą kredytu.
Moje pytania:
1) Czy aby uzyskać zgodę na budowę trzeba mieć fizycznie wykonaną drogę czy wystarczy ze jest wyznaczona na mapie i wpisana w księgę wieczystą o współudziale w drodze dojazdowej
2) czy aby uzyskać zgodę na budowę trzeba mieć wykonane przyłącza mediów ? czy wystarczy uzyskanie warunków podłączenia mediów od zarządców tymi medami

Pytam bo chciałbym kupić działkę ze środków własnych a z kredytu wybudować już kanalizację, drogę i przyłączyć prąd, gaz oraz wodę

Bejaro
25-03-2016, 12:14
Musisz mieć zapewniony dojazd,jeśli jest z drogi wewnętrznej prywatnej to ona musi mieć połączenie z drogą gminną,teraz wystarczy na papierze ale przy budowie to utwardzenie konieczne.

Wystarczą warunki-w tej chwili nawet jeśli to będzie zgłoszenie a nie PnB to chyba nawet nie,ale nie każdy bank chce dawać kredyt na zgłoszenie tylko wymaga PnB.

wother
25-03-2016, 13:11
Pytam o to, czy mogę wnioskować o kredyt na budowę nie mając fizycznie drogi - jest tylko zaznaczona na planie. Jest to wewnetrzna droga około 50metrów od mojej działki przez dzialki sasiadów - 2 ..do drogi gminnej.
Dostając kredyt na budowę - przed jej rozpoczęciem wybudowałbym drogę utwardzoną na czas budowy.
Tak samo jesli chodzi o przyłącza mediów. Teraz wystarczą tylko warunki przyłączy - w tym wykonanie niezbędnych do budowy wody i prądu a resztę mogę wykonać gdy uzsykam środki z banku tj kanalizacja i gaz ?

Bejaro
25-03-2016, 13:24
Masz udział to jest dostęp.
Warunki mediów dostaniesz.
Możesz składać wniosek o PnB, potem o kredyt nie wiem czy bank da bez pozwolenia.

Musisz miec wypis z MPZP lub WZ

wother
25-03-2016, 13:42
WZ jest - więc składam wniosek o PnB i jesli otrzmam zgodę - składam wniosek o kredyt tak ? Z pierwszej transzy wyknuję drogę/media/fundamenty - kolejne transze na budowę domu ?
Tak to wygląda w rzeczywistości ?

zyhu
25-03-2016, 14:01
Witam,
Chcę kupić działkę za gotówkę a dom wybudować z pomocą kredytu.
Moje pytania:
1) Czy aby uzyskać zgodę na budowę trzeba mieć fizycznie wykonaną drogę czy wystarczy ze jest wyznaczona na mapie i wpisana w księgę wieczystą o współudziale w drodze dojazdowej
2) czy aby uzyskać zgodę na budowę trzeba mieć wykonane przyłącza mediów ? czy wystarczy uzyskanie warunków podłączenia mediów od zarządców tymi medami

Pytam bo chciałbym kupić działkę ze środków własnych a z kredytu wybudować już kanalizację, drogę i przyłączyć prąd, gaz oraz wodę

1. droga może być polna, nawet na niej trawa. musi mieć status prawny drogi.
2. absolutnie nie, teraz nawet nie trzeba warunków przyłącza do projektu dołączać. twoja brocha, jak potem zdobędziesz i czy zdobędziesz wodę, kanalize i prąd

dzabij
25-03-2016, 14:25
WZ jest - więc składam wniosek o PnB i jesli otrzmam zgodę - składam wniosek o kredyt tak ? Z pierwszej transzy wyknuję drogę/media/fundamenty - kolejne transze na budowę domu ?
Tak to wygląda w rzeczywistości ?

Transze od banku będziesz otrzymywał według harmonogramu prac który sam przygotujesz. Musisz tam wpisać w.w. zaplanowane inwestycje. I tutaj uwaga - bank wypłaci kolejną transze gdy "rozliczysz" się z pierwszej. Przemyśl czy napewno wyrobisz się z mediami przed rozpoczęciem budowy domu. Z mojego doświadczenia, dostawcy mediów to największe ryzyko w całej budowie, nie jedna przeprowadzka przeciągnęła się o kwartał / półrocze dzięki uczynności gazowni czy wodociągów. Dlatego ja osobiście rozmazał bym przyłącza mediów po całym harmonogramie budowy. Chyba że bank będzie elastyczny, tylko musisz to mieć zapisane w umowie kredytowej. Handlowiec, przepraszam doradca, obieca Ci wszystko ;-)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
25-03-2016, 20:47
... teraz nawet nie trzeba warunków przyłącza do projektu dołączać. twoja brocha, jak potem zdobędziesz i czy zdobędziesz wodę, kanalize i prąd
... w Prawie Budowlanym jest faktycznie zapis, że " Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga " ... budowa
19a) sieci: a) elektroenergetycznych obejmujących napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV, b) wodociągowych, c) kanalizacyjnych, d) cieplnych, e) telekomunikacyjnych;
20) przyłącza: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;
ale w Rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, jest, że Część rysunkowa ( projektu zagospodarowania działki ) powinna określać ( między innymi ) : " układ sieci i instalacji uzbrojenia terenu, przedstawiony z przyłączami do odpowiednich sieci zewnętrznych i wewnętrznych oraz urządzeń budowlanych, w tym: wodociągowych, ujęć wody ze strefami ochronnymi, cieplnych, gazowych i kanalizacyjnych lub służących do oczyszczania ścieków, oraz określający sposób odprowadzania wód opadowych, z podaniem niezbędnych profili podłużnych, spadków, przekrojów przewodów oraz charakterystycznych rzędnych, wymiarów i odległości, wraz z usytuowaniem przyłączy, urządzeń i punktów pomiarowych; "
- oczywiście nie ma szans !, aby spełnić warunek jw ( zawartość Projektu Budowlanego do PnB ) nie mając Zapewnień i Warunków Technicznych podłączenia budynku do sieci, dodatkowo, gdy ( w przypadku wother ) pojawi się zapewne projekt drogi.

wother
25-03-2016, 21:24
Reasumując.
Mam już umówione kupno działki z właścicielem - dogadana jest cena i wielkość działki oraz jej stan prawny (wolna od hipoteki)

Działka posiada ponoć WZ (jeszcze tego WZ nie widziałem) - w rogu działki znajduje się wodociąg, od drogi gminnej w której jest prąd/gaz/kanalizacja - do działki jest około 50metrów, jest wytyczona geodezyjnie droga dojazdowa (3linia zabudowy) przez działki sąsiadów.

Czy aby uzyskać pozwolenie na budowę a co za tym idzie kredyt na budowę , muszę dostać WARUNKI przyłączenia do mediów ? CZY wykonać fizycznie te przyłącza zanim złożę wniosek o pozwolenie na budowę. Bez pozwolenia nie ma kredytu, bez kredytu nie zacznę nic robić bo prawie wszystko wydam na działkę, która będzie wkładem własnym do kredytu. Mieszkanie planuję sprzedać po wybudowaniu domu i dokończyć całą inwestycję z środków ze sprzedaży.
( i tu następne pytanie - czy np kanalizacje można podłączyć do sąsiada czy trzeba ciągnąć 50 metrów do głównej rury w drodze ? to samo tyczy się gazu)

Bejaro
25-03-2016, 21:41
Zmieniły się przepisy jeśli chcesz pozwolenie na budowę warunki mediów musisz mieć do papierów-po staremu
Możesz wg nowych zasad zgłoszenie nie potrzebujesz warunków na etapie składania wniosku,ale i tak później trzeba je mieć aby ruszyć z przyłączami.

Gdzie będziesz się mógł wpiąć i lokalizację przyłączy będzie właśnie wskazane w tych warunkach.Nie trzeba ich robić teraz.

Jeśli na mapie jest droga to musisz mieć udział w tej drodze lub służebność przejazdu wpisaną do KW tej działki która jest drogą.

WZ możesz przepisać na siebie-o ile pasują Ci pod projekt który zamierzasz wybudować,możesz starać się o nowe.

Marcin34_Śl
25-03-2016, 22:14
Odnośnie drogi - sprawdź czy ma szerokość 4m bo moje starostwo takiej drogi dojazdowej wymaga

jarecki111
25-03-2016, 22:31
Odnośnie drogi - sprawdź czy ma szerokość 4m bo moje starostwo takiej drogi dojazdowej wymaga

Sprawdź również czy zmeiścisz w tych 4m gaz, kanalizacje i wodę bo może bć problem.

DO PNB nie potrzbeujesz mieć wykonanych przyłączy.Warunki wystarczą jak budujesz na zgłoszenie to i bez warunków przyłączy.

Może napisać pismo do zarządcy drogi publicznej aby jasno określił czy Twoja działka ma dostęp do drogi publicznej ( jeśli nie jesteś pewien)

wother
25-03-2016, 22:44
Droga ma 4m. Woda jest po przeciwnej stronie działki w rogu.
Prąd jest przy drodze gminnej - 50m od działki
Gaz jest przy drodze gminnej po przeciwnej stronie - 55m od działki
Kanalizacja jest w drodze gminnej - 50m od dzialki ( tu sie zastanawiam czy domy obok nie są podłączone do kanazliacji bo jak są to chyba można podłaczyć się gdzies do wspólnej studzienki?) to samo tyczy się gazu... czy takie informacje uzyskam u dostawców mediów ?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
25-03-2016, 23:06
Reasumując.
Mam już umówione kupno działki z właścicielem - dogadana jest cena i wielkość działki oraz jej stan prawny (wolna od hipoteki)
Działka posiada ponoć WZ (jeszcze tego WZ nie widziałem)
- nie kupuj działki, jeśli nie widziałeś Decyzji o Warunkach Zabudowy – w WZ są podstawowe uwarunkowania dotyczące działki określające co możesz, a co nie z określeniem parametrów przyszłej zabudowy, powierzchni pod nią, linii zabudowy, … itd


w rogu działki znajduje się wodociąg, od drogi gminnej w której jest prąd/gaz/kanalizacja - do działki jest około 50metrów, jest wytyczona geodezyjnie droga dojazdowa (3linia zabudowy) przez działki sąsiadów.
Czy aby uzyskać pozwolenie na budowę a co za tym idzie kredyt na budowę , muszę dostać WARUNKI przyłączenia do mediów ?
- aby uzyskać PnB, musisz złożyć Wniosek do Urzędu o wydanie PnB. Częścią Wniosku jest PROJEKT BUDOWLANY, który składa się z Projektu Zagospodarowania Działki oraz Projektu Architektoniczno Budowlanego budynku. Projekt Zagospodarowania działki ( jw. ) składa się z cz. opisowej oraz rysunkowej na której ( między innymi ) są wrysowane istniejące Sieci ( lokalizacja wg Mapy do celów projektowych opracowanej przez geodetę ) oraz projektowane elementy zagospodarowania, w tym instalacje. Aby architekt ( opracowujący projekt ) mógł wrysować proj. instalacje w zagospodarowaniu, pomiędzy Twoim projektowanym budynkiem, a siecią, musi wiedzieć gdzie są „punkty” podłączenia. Te są określone w „ Zapewnieniach i Warunkach technicznych podłączenia budynku do sieci ”.
Nie można mylić lokalizacji przyłączy ( w projekcie budowlanym ) z projektami przyłączy, które mogą być wykonane na zgłoszenie w dowolnym terminie jaki uznasz za stosowny. Zazwyczaj projekty przyłączy są realizowane na etapie realizacji budynku.


CZY wykonać fizycznie te przyłącza zanim złożę wniosek o pozwolenie na budowę.
- nie wiem dlaczego tak skupiasz się na instalacjach, przyłączach , …. skoro Warunków Zabudowy nie widziałeś, a o PROJEKCIE BUDOWLANYM budynku nie wspominasz ( ?! ) stanowiącym podstawę do wydania PnB.


Bez pozwolenia nie ma kredytu, bez kredytu nie zacznę nic robić bo prawie wszystko wydam na działkę, która będzie wkładem własnym do kredytu. Mieszkanie planuję sprzedać po wybudowaniu domu i dokończyć całą inwestycję z środków ze sprzedaży.
( i tu następne pytanie - czy np kanalizacje można podłączyć do sąsiada czy trzeba ciągnąć 50 metrów do głównej rury w drodze ? to samo tyczy się gazu)
- jak pisze Bajero. Zapewnienia i Warunki Techniczne podłączenia budynku do sieci wskażą miejsca podłączenia.

Domano11
25-03-2016, 23:33
Nie kupuj dopóki nie będziesz miał pewności że cos tam postawisz

wother
25-03-2016, 23:41
- nie kupuj działki, jeśli nie widziałeś Decyzji o Warunkach Zabudowy – w WZ są podstawowe uwarunkowania dotyczące działki określające co możesz, a co nie z określeniem parametrów przyszłej zabudowy, powierzchni pod nią, linii zabudowy, … itd


- aby uzyskać PnB, musisz złożyć Wniosek do Urzędu o wydanie PnB. Częścią Wniosku jest PROJEKT BUDOWLANY, który składa się z Projektu Zagospodarowania Działki oraz Projektu Architektoniczno Budowlanego budynku. Projekt Zagospodarowania działki ( jw. ) składa się z cz. opisowej oraz rysunkowej na której ( między innymi ) są wrysowane istniejące Sieci ( lokalizacja wg Mapy do celów projektowych opracowanej przez geodetę ) oraz projektowane elementy zagospodarowania, w tym instalacje. Aby architekt ( opracowujący projekt ) mógł wrysować proj. instalacje w zagospodarowaniu, pomiędzy Twoim projektowanym budynkiem, a siecią, musi wiedzieć gdzie są „punkty” podłączenia. Te są określone w „ Zapewnieniach i Warunkach technicznych podłączenia budynku do sieci ”.
Nie można mylić lokalizacji przyłączy ( w projekcie budowlanym ) z projektami przyłączy, które mogą być wykonane na zgłoszenie w dowolnym terminie jaki uznasz za stosowny. Zazwyczaj projekty przyłączy są realizowane na etapie realizacji budynku.


- nie wiem dlaczego tak skupiasz się na instalacjach, przyłączach , …. skoro Warunków Zabudowy nie widziałeś, a o PROJEKCIE BUDOWLANYM budynku nie wspominasz ( ?! ) stanowiącym podstawę do wydania PnB.


- jak pisze Bajero. Zapewnienia i Warunki Techniczne podłączenia budynku do sieci wskażą miejsca podłączenia.

Dzięki wielkie za informacje - jasne że nie kupię działki przed sprawdzeniem wszystkich dokumentów.
O tym, że ma WZ wiem tylko z rozmowy telefonicznej, działkę oglądałem z osobą trzecią, która tylko wskazała mi gdzie są media nie będąc do końca pewnym.
Właściciel ma daleko aby zjawić się osobiście więc umówiliśmy się po świętach na miejscu aby dogadać temat i sprawdzić dokumenty.

Co powinienem zrobić na własną rękę przed kupnem ? W gminie uzyskam jakieś informacje odnośnie tego terenu czy muszę udać się tam ze sprzedającym aby przedstawił im dokumenty działki ... bo chyba jest ta ochrona danych osobowych i na moją prośbę chyba nic się nie dowiem ?

Antymateria
26-03-2016, 08:11
Z mojej strony.
1. Koniecznie policz ile będzie kosztowało Cię podciągnięcie kanalizacji i wody. Prąd ZE podciąga na swój koszt - pytanie tylko ile im to zajmie? Może nawet powyżej 1 roku.
Może się okazać, że koszt podciągnięcia kanalizacji i wody to np. 20tyś zł. W moim przypadku kanalizacja budowana od studzienki jest moją własnością - tzn. płacę za materiał i wykonanie około 25m pewnie min. 5tyś zł. Nastawiam się na 10tyś zł, bo kładę grubsze rury i studzienkę do dalszej rozbudowy dla sąsiadów.
2. Koniecznie wykonaj badania gruntu przed kupnem! A może na działce są torfy? Może glina, która nie przepuszcza wody? Kolejne koszty? Gdzie odprowadzisz wodę z dachu/działki?
3. Jeżeli już kupisz tą działkę czeka Cię utwardzenie drogi dojazdowej. 50m to pi razy drzwi koszt 5-10tyś zł. (u mnie 25m około 5tyś zł). Pojazdy ważące po kilkadziesiąt ton przewijające się na Twoją budowę inaczej się zakopią w jednym wielkim bagnie.
4. Szacowany koszt dodatkowych prac dodaj do ceny działki i zastanów się czy warto.
5. Gazownia MOŻE ale NIE MUSI podciągnąć do Ciebie gaz na własny koszt traktując te prace jako rozbudowę sieci dla kolejnych odbiorców wokół Ciebie. A mogą część kosztów przerzucić na Ciebie i np. podciągnięcie gazu będzie Cię kosztować, 5, 10tyś zł?
6. O aspektach prawnych padło w innych postach.

Powyższe kwoty są mocno orientacyjne. Można taniej, można drożej. Nastawiałbym się na wariant cenowy pesymistyczny - przynajmniej człowiek może być pozytywnie zaskoczony przy wycenie.

wother
26-03-2016, 21:26
351220
Tak wygląda mniej więcej sytuacja. Skoro właściciel twierdzi że ma WZ na tą działkę to rozumie, że nie jest to grunt rolny prawda ? Skoro dostał WZ tzn ze droga która jest wytyczona geodezyjnie (biała linia) przez dwie działki 3054/1 - i 3055 również nie jest gruntem rolnym i można w niej puścić media i wykonać dojazd ?
Jaki zapis powinien widnieć w KW o służebności czy współudziale ?

Obok drogi znajduje się droga dojazdowa do dzialki 3056/2 która również mogłaby służyć jako dojazd do mojej działki - po co robić dwie równoległe słabej jakości drogi jak w zamian służebności mógłbym zaproponować sąsiadom z działek 3056/2 i /1 np wykonanie drogi z kostki brukowanej. Tylko jak by to musiało wyglądać w dokumentach ?

Czy orientuje się ktoś jaki może być koszt doprowadzenia mediów do tej działki ? około 50-60m odległości.
dzieki.

Elfir
26-03-2016, 21:33
czy właściciele terenu, który jest wytyczony na drogę nie będą robili problemów z ciągnięciem tam instalacji?
Bo może będą źli za zajęcie terenu na służebność?

wother
26-03-2016, 21:54
W zasadzie właścicielem terenu jest sprzedawca działki. Żeby podzielić działkę 3054 na pół musiał wyznaczyć drogę dojazdową do działki (zaznaczonej na czerwono) którą chce kupić i zrobił to przez swoje działki 3055 i 3054/1. Więc zanim kupie chciałbym wiedzieć co musi być w dokumentacji abym mógł później bez problemu zrobić drogę i podciągnąć media jeśli nie udałoby się dogadać z sąsiadami z działek 3056/1 i 3056/2 na możliwość korzystania z drogi na ich działkach

Antymateria
28-03-2016, 11:21
Do swojej działki mam dojazd poprzez dwie działki sąsiadów. W akcie notarialnym i KW mam wpis o nieograniczonej i nieodpłatnej służebności przejazdu i przechodu oraz możliwości kładzeniu mediów na wyznaczonym odcinku ich działek. Wypis z aktu przedstawiam dostawcom mediów i na tej podstawie udowadniam, że prawnie mogą do mnie bez problemów sąsiadów dostarczyć media. Na podstawie tego wpisu otrzymałem też pozwolenie na budowę, bo jednym z warunków jest udowodnienie dostępu do drogi publicznej. Nie wiem jak sprawa wygląda przy współwłasności.

wother
28-03-2016, 13:44
Antymateria , a ta Służebność jest zapisana w kw działek sąsiadów czy Twojej? Jak to wygląda od strony formalnej. Jeśli przykładowo musialbym tu uzyskać Służebność na drogę i media to jak to się odbywa z tymi wpisami i jakie są tego koszta?

Antymateria
28-03-2016, 20:20
Mamy nawzajem wpisaną służebność w akcie notarialnym, czego naturalnym następstwem powinien być wpis w KW moją i sąsiadów. Ja użyczam 2m pas swojej działki dla nich, oni dla mnie 2m swojej. Droga idzie na połączeniu naszych dwóch działek, czyli po granicy.

Jeżeli u Ciebie służebność będzie szła tylko po czyjejś działce to jedynie od dobrej woli tej osoby zależy czy tej służebności Ci użyczy. Może zażądać za to pieniędzy. W najgorszym wypadku można walczyć o służebność wymuszoną przez sąd celem dostępu do drogi publicznej, ale to ciężka przeprawa i sprawa może ciągnąć się latami. Jeżeli sąsiedzi są zgodni to dogadać się to jedno, ale mieć twardy papier to drugie. Umowa na gębę jest dobra na chwilę, tu chodzi o załatwienie sprawy na lata.

Sprawy wpisu służebności załatwia się u notariusza, ale dopiero po dogadaniu się z właścicielami działek przez które ma być prowadzona służebność. Po wstępnej zgodzie stron należy znaleźć notariusza, wytłumaczyć sprawę. Notariusz powinien pokierować co dalej, powiedzieć co potrzebujecie ustalić (np. dokładną treść zapisu, mapki, czy to służebność płatna/nieodpłatna), podać cenę itd. Cała sprawa kończy się zebraniem wszystkich właścicieli działek których akt dotyczy, odczytaniem go i podpisaniem w obecności notariusza, który ten akt potwierdza i przekazuje do sądu i wpisów w KW.

Koszta dzielą się na koszty stałe typu : opłata sądowa, opłata za wypis oraz opłaty zmienne np. zarobek notariusza, dodatkowe koszty (np. więcej kopi wypisów aku notarialnego). W przypadku kiedy dzieliłem się z sąsiadami kosztami wyszło to około 620zł/działkę. Inny akt który widziałem - 3 działki 1138zł za całość, czyli 380zł/działkę. Wszystko powinien wytłumaczyć notariusz. Czasami jest tak, że nie dzieli się opłaty na wszystkie strony, bo zainteresowana wpisem jest tylko 1 osoba i to ona ponosi całe koszty tej operacji.

Taki wpis jest "twardym" papierem, którym można podpierać się w urzędach. Wszystkie inne spisane na kolanie z podpisami i zgodami właścicieli są nic nie warte.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
28-03-2016, 20:44
wother
... skoro wszyscy piszą o drodze ( wewnętrznej ) , pamiętaj, że ( zgodnie z przepisami budowlanymi )
" do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej... "
- sama " Szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 m. " ( + dojście )
" Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów "
- w Twoim przypadku jeżeli nie ma innego dojścia do działki, szerokość wydzielonego pasa drogi ( a w zasadzie ciągu pieszo jezdnego ) nie może być mniejsza niż ( jw ) 5m !!!
- niektórzy właściciele działek / nieruchomości, tak robią podziały terenu pod przyszłą zabudowę, że niekiedy nie ma tych wymaganych 5m i jest problem.
- a działka jest fajna ( z wjazdem od PN ), aczkolwiek na pewno ( w trakcie opracowywania projektu ) należałoby zaprojektować plac od strony wjazdu do nawracania pojazdów ( osobowe, ale też np. pojazdy od wywozu śmieci )
pozdrawiam :)

Qba30
29-03-2016, 07:00
ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
w moim przypadku szerokość dojazdu do działki ma 4,5 m. Mimo zapisu w MPZP, który mówi o minimalnej szerokości 5 m wydział architektury problemu nie będzie robił bo dojazd do działki jest realizowany działkami które w MPZP mają oznaczenie terenów MN. Gdyby te działki dojazdowe miały statut drogowych wniosek o PnB byłoby odwalone. Sprawę kilka razy konsultowałem z naczelnikiem wydz architektury we właściwym powiecie.
Także może i w przypadku kolegi niech najpierw określi jak są opisane działki dojazdowe, z tym że tam są WZ także to pewnie WZ określą szerokość drogi dojazdowej? Nie wiem... jestem tym szczęśliwcem który ma MPZP
A czy WZ nie mają określonej ważności? Może właściciel ma stare papiery którymi się chwali? Dla czego od razu nie dał ich do wglądu? Przecież to jest jeden z najważniejszych papierów...

wother
29-03-2016, 12:34
WZ jest decyzja terminową? PnB tak ale WZ chyba nie, chyba że w między czasie wejdzie w życie nowy MPZP?
Czyli najlepiej przed zakupem zyskać dokumenty działki od sprzedającego i udać się do gminy w celu potwierdzenia WZ i ewentualnych wymagań co do drogi i mediów tak? Następnie do zarządców mediów o warunki przyłączy? Moge o nie wystąpić niebedac jeszcze właścicielem dzialki? Czy samo wydanie WZ gwarantuje możliwość podłączenia medi?
Z drugiej strony chciałbym znać realny koszt podłączenia mediów zanim kupie działkę bo może się okazać że wyjdzie x2 jej wartość?
Pozdrw

Bejaro
29-03-2016, 12:53
Jeśli jest WZ,to warunki lub zapewnienie mediów musiały być wydane,bo są załącznikiem do wydania WZ.

WZ obowiązuje do uchwalenia MPZP, ale w momencie rozpoczęcia prac może zostać wstrzymane chyba na okres max 9 mcy. może ktoś wyjaśni dokładniej.

Poproś sprzedającego o wysłanie scanów tych dokumentów,przecież już napisano że bez upoważnienia właściciela nie możesz sam o nie wystąpić.

Warunki mediów mają okres ważności 2 lata przeważnie, ale to też jest zaznaczone w tym dokumencie.

Jakoś nie wydaje mi się żeby wydali WZ bez drogi dojazdowej,o wymaganych parametrach,chyba że bardzo stare to WZ.

Sprawdz czy WZ była wydana po podziale czy może przed jaki nr działki tam figuruje.

wother
31-03-2016, 20:11
351630
więc otrzymałem kilka dokumentów od sprzedawcy:
Sprawa wygląda tak:
1) działka jest w trakcie podziału geodezyjnego na działi 3054/2 i 3054/3 oraz działkę 3054/1 <- która będzie stanowić drogę współudział 50% dla właściciela działki nr 3054/2 i 3054/3 - przypomnę, chcę kupić działkę nr 3054/3.
2) WZ która posiada właściciel tyczy się działki 3054 sprzed podziału i jest tam wyrysowany kwadrat o wierzchołkach ABCD dokladnie jak będzie wyglądać po podziale - na którym właściciel starał się o WZ wg swojego projektu.
a) w WZ widnieje zapis ze elewacja frontowa od 13 do 14m - mam rozumieć , że nie mniejsza jak 13m ?

3) Czy gmina może jakby przepisać WZ na de facto tą samą działkę tylko o innym numerze bez ponownej analizy terenu ? De facto zmieni się tylko nr działi i dojazd będzie przez współudział w działce 3054/1

4) Mam również warunki przyłączy mediów ( kanalziacji, wody i prądu)
- prąd około 50 metrów i ma biec po granicy działki od drogi gminnej
- woda znajduje się na terenie działki 3054/3 i tam można się "dopiąc"
- kanalizacja albo do studzienki na działce 3055 lub przydomowa oczyszczalnia ścieków.

5) co to jest ta przerywana linia i R w rogu działki 3054/3 ? właściciel sam nie wiedział, wspomniał coś o spółce wodnej czego nie bardzo potrafił mi wytłumaczyć.

I teraz pytanie - czy będę musiał uzyskać nowe warunki przyłączy z nową mapą projektową czy zakłady są na tyle "myslące" , że szybko przeanalizują, żę dotyczy się to tego samego terenu z takim samym układem jak przed podziałem i wydadzą decyzje bezproblemowo a najlepiej na zasadzie przepisania dokumentów na nowego właściciela i zmianą nr działki.

A jak już ruszyłem temat kanalizacji to czy jesli w WZ jest możliwość przydomowej oczyszczalni to warto podłączać się do kanalizacji - około 60m więc koszt będzie spory - a przydomowa oczyszczalnia zaopatrzy mnie jeszcze w wodę na cele gospodarcze.