PDA

Zobacz pełną wersję : GWC pod domem



kamilb1987b
26-03-2016, 17:42
Witam,
jakie gwc proponowalibyście pod domem piętrowym? Domek na płycie więc i tak trzeba grunt wymienić od tych -1 do -0,5m w zależności co tam wyjdzie w gruncie i co karze konstruktor. Domek niecałe 135m2 a pow.zab. 80m2. Nie mam miejsca na gwc obok domu więc albo będzie bez niego albo pod domem pod warunkiem że da rade tanim dobrym kosztem (maks 3-5k). Myślałem o tym aby pod domem wykopać dziurę na -2m ułożyć tam gwc, zasypać ziemią z wykopu odpowiednio zagęszczając a na jakieś -0,5m to już kliniec czy coś takiego. Trzyma się to jakoś kupy? Jakie gwc zrobić pod domem? Co radzicie?

nydar
26-03-2016, 18:13
Witam,
jakie gwc proponowalibyście pod domem piętrowym? Domek na płycie więc i tak trzeba grunt wymienić od tych -1 do -0,5m w zależności co tam wyjdzie w gruncie i co karze konstruktor. Domek niecałe 135m2 a pow.zab. 80m2. Nie mam miejsca na gwc obok domu więc albo będzie bez niego albo pod domem pod warunkiem że da rade tanim dobrym kosztem (maks 3-5k). Myślałem o tym aby pod domem wykopać dziurę na -2m ułożyć tam gwc, zasypać ziemią z wykopu odpowiednio zagęszczając a na jakieś -0,5m to już kliniec czy coś takiego. Trzyma się to jakoś kupy? Jakie gwc zrobić pod domem? Co radzicie?

Nie rób GWC pod domem.

kamilb1987b
26-03-2016, 19:01
Nie rób GWC pod domem.

Taką opcję rozważam bo nie mam na to pomysłu sensownego i temu się o to tu pytam. Może ktoś ma jakiś dobry pomysł. Jak nie to trudno.
Uzasadnisz jakoś swoją radę?

gnago
26-03-2016, 19:52
No można ale gdy spełnisz pewne warunki. Grunt na głębokości GWC mokry, bo odcinasz dopływ ciepła z góry. Ale zyski małe... warte zainteresowania gdy dom dobrze izolowany.
Z dopływem ciepła sezonowym.. z pow. pompy ciepła czy z rurek umieszczonych w dachu między izolacją a blachą pokrycia w ciemnym kolorze.
To już zrealizowano bo czytałem o tym necie. Przy czym nie izolowano tego GWC zatem ciepło rozchodziło się pod domem- straty. Wskazane ograniczenie i w miarę suchy grunt. Cieki wodne odbierają bezzwrotnie ciepło wpompowane latem. Ale wg. relacji ciepło starczało na ogrzanie powietrza przez większość sezonu grzewczego. Ale dach spadzisty i na południe wystawiony. Zatem jeśli dom ustawiony geograficznie , grunt odpowiedni albo izolowany to możesz spróbować.
Koszt węży pompy koparki ew. gruntu na zasypkę i zagęszczarki folia i ew. izolacja

gnago
26-03-2016, 19:56
dodam post nydara Wentylacja hybrydowa WMG

nydar
26-03-2016, 20:10
Taką opcję rozważam bo nie mam na to pomysłu sensownego i temu się o to tu pytam. Może ktoś ma jakiś dobry pomysł. Jak nie to trudno.
Uzasadnisz jakoś swoją radę?

Spytaj Bartha.

kamilb1987b
26-03-2016, 21:06
Spytaj Bartha.

Barth chyba miał płytko gwc bo na głębokości ław a je dał wyżej gdyż zrobił opaskę z proszku od pigeona a ja myślałem o tym aby zrobić gwc pod domem ale na głębokości -2m tylko jakie to gwc by się nadało i czy ziemię z wykopu można wykorzystać czy nie do ponownego zasypu. Skoro gwc pod domem a pod płytą na -1m trzeba zrobić drenaż to czy taki kombajn nie będzie się ze sobą jakoś kłócić?

kamilb1987b
26-03-2016, 21:13
No można ale gdy spełnisz pewne warunki. Grunt na głębokości GWC mokry, bo odcinasz dopływ ciepła z góry. Ale zyski małe... warte zainteresowania gdy dom dobrze izolowany.
Z dopływem ciepła sezonowym.. z pow. pompy ciepła czy z rurek umieszczonych w dachu między izolacją a blachą pokrycia w ciemnym kolorze.
To już zrealizowano bo czytałem o tym necie. Przy czym nie izolowano tego GWC zatem ciepło rozchodziło się pod domem- straty. Wskazane ograniczenie i w miarę suchy grunt. Cieki wodne odbierają bezzwrotnie ciepło wpompowane latem. Ale wg. relacji ciepło starczało na ogrzanie powietrza przez większość sezonu grzewczego. Ale dach spadzisty i na południe wystawiony. Zatem jeśli dom ustawiony geograficznie , grunt odpowiedni albo izolowany to możesz spróbować.
Koszt węży pompy koparki ew. gruntu na zasypkę i zagęszczarki folia i ew. izolacja

Nie wiem jakie warunki gruntowe są. Domek będzie stał obok domku teściowej (6m) a z tyłu jej domu jest studnia którą ostatnio pogłębialiśmy bo wody brakowało. Studnia była płytka bo na -2,2m ale woda zawsze była dopóki nie było zeszłorocznej suszy w drugiej części lata. Teraz studnia jest na -4,5m i wody jest sporo ale to sprawdzał mi gość z różdżką że żyła jest dobra i nie wiem czy jak żyła na tej głębokości jest dobra to czy wody gruntowe będą też tak jak ta woda z studni czy jakoś to inaczej jest. Nie wiem też w jakim okresie najlepiej robić takie badania gruntu.
GWC pod dom prawie pasywny (20kWh/m2) który będzie służył do wspomagania reku w okresie zimowym (zamiast grzałki) oraz do chłodzenia latem.