PDA

Zobacz pełną wersję : Dozownik zapachów do wentylacji - rekuparacji



Darek9999
27-03-2016, 14:30
Jak w temacie. Chciałbym do swojej instalacji rekuperatora zamontować jakiś system podający ładny zapach bezpośrednio do kanałów nawiewowych. Było by to o wile fajniejsze od dozowników w kontaktach, w każdym pokoju. Czy ktoś próbował coś takiego zrobić i jakie były efekty? Szukałem w sieci i nie mogę nic znaleźć na ten temat. Czyżby żaden z producentów urządzeń, ani sprzedawców zapachów nie wpadł na ten pomysł.

Adam626
28-03-2016, 21:48
Ciekawy temat. Może wykorzystać taki dozownik łazienkowy tylko jakoś się wpiąć w kanał.

Adam626
28-03-2016, 22:04
Druga opcja to dozowanie przez knot który byłby sączkiem. Czyli wprowadzamy coś w rodzaju knota do kanału a drugą końcówkę zamaczamy w butelce z aromatem

Baumeister
28-03-2016, 22:08
wy tam lepiej zadbajcie o czujniki gazu usupiającego.. bo ani sie objerzyćie, a ktos przy jego pomocy wam dom opędzluje. i na cholere wam będą te zapachy i sączki..

Adam626
28-03-2016, 22:33
o dobre spostrzeżenie.

piotrmak
28-03-2016, 22:39
[QUOTE=Baumeister;7113227]wy tam lepiej zadbajcie o czujniki gazu usupiaj
A co najczęściej jest do opędzlowania w nowych domach? Kredyt na 25 lat?

Darek9999
29-03-2016, 02:04
Nie do wiary. Naprawdę nikt wcześniej nie zrobił systemu podającego zapach do wentylacji?
Myślałem o czymś takim: Zapachy do kontaktów Brise Electric, tylko w większej formie. Regulacja intensywności podawanego zapachu jest w nich wykonywana poprzez odsuwanie i dosuwanie pojemniczka do grzałki – czyli ciepło/ zimno – jest więc możliwe zrobienia prostego sterowania napięciem i już mamy możliwość decydowania o intensywności zapachu. Kwestia wymyślenia jakiegoś sprytnego urządzonka z większym pojemnikiem na płyn zapachowy i bezpiecznej grzałki do niej. Końcówkę zapachową wprowadziłoby się bezpośrednio do głównego kanału nawiewowego już poza rekuperatorem, w miejscu pozwalającym na łatwą wymianę pojemnika lub dolanie płynu.
Bardzo ciekawym pomysłem byłaby możliwość rozbudowanego sterowania zasilaniem zapachu- tzn. wyłączanie zasilania przy funkcji pusty dom jak również w nocy. A najlepiej możliwość programowania tego ustawienia na dowolne godziny, to by znacznie przedłużyło żywotność wkładu a rekuperator i tak błyskawicznie rozprowadziłby zapach po załączeniu zasilania. A może dodatkowa funkcja na ekranie sterownika rekuperatora “Zapach” – i dostajemy porcję zapachu bezpośrednio przed wizytą gości. Jest wiele możliwości, temat rozwojowy. Żaden problem dla programisty, aby umieścić taką funkcję w sterowniku i jak sądzę, nic trudnego, aby zaprojektować taki dodatek do reku. Dziwi mnie tylko, że żaden producent reku nie podjął tego tematu. Jestem przekonany, że coś takiego w znacznym stopniu podniosłoby atrakcyjność jego oferty i mogłoby dać mu profity ze współpracy z producentami płynów zapachowych. Trzeba lobbować !!!
Nadal mam nadzieję, że ktoś to już zrobił i podzieli się wiedzą. Pozdrawiam Darek

autorus
29-03-2016, 06:38
Ale po co? Chcesz dawać zapachy na cały dom? IMO to bez sensu, w dobie alergii szczególnie.

Liwko
29-03-2016, 09:57
Ale po co? Chcesz dawać zapachy na cały dom? IMO to bez sensu, w dobie alergii szczególnie.

Też byłbym z tym ostrożny. Najlepszy i najzdrowszy zapach to brak zapachów :)

Adam626
29-03-2016, 17:38
ale od święta można by zapodać świeżości. Butelki z aromatem do nabycia w serwisie aukcyjnym. Cwaniaki nazywają to aromamarketing i sprzedają 10x drożej niż to warte.

Darek9999
30-03-2016, 09:57
Pomijając wszelkie kwestie alergiczne, kradzieżowe, moralne i inne "ważne" powody - proponuje skupić się na kwestiach technicznych. Jest zadanie do wykonania i o tym debatujmy- (oczywiście osoby zainteresowane). Chce mieć taki systemik i go zrobię. Proszę o pomysły na wykonanie i tyle.

_John
30-03-2016, 20:12
Są takie systemy.
Najczęstsze zastosowanie to łaźnie.
Szukaj pomp esencji zapachowych do systemów wellness.

Pompka perystaltyczna z regulacją częstotliwości pracy i pojemnik na zapach w płynie.

Jeśli chcesz zrobić samemu to potrzebujesz:
- pompa perystaltyczna
- przekaźnik z regulowanym czasem załączania
- ewentualnie programator czasowy do gniazdka
- dobrze przemyślane miejsce dozowania

Pompkę będę miał, więc jeśli będziesz coś tworzył to zapraszam na PW.

Darek9999
31-03-2016, 00:41
Dzięki John za podpowiedź. Nie jestem jednak przekonany czy taka pompa sprawdziłaby się w wentylacji domowej - to jest jednak wlewanie płynów. Wolałbym rozwiązanie polegające na podawaniu zapachu w postaci oparów rozpylonych lub odparowanych, z większym naciskiem na odparowane. Taki sposób będzie bardziej naturalny, delikatny i mniej problematyczny.
Ciekawe, czy nie dałoby się wykorzystać elementów pokojowych nawilżaczy powietrza z tak zwaną funkcją aromaterapij, lub aromatyzatora pokojowego?

Darek9999
31-03-2016, 09:30
A jednak ktoś robi takie urządzenia. Znalazłem to http://www.air-aroma.pl/ecoscentpro . Niestety cena zaporowa.

cezary.pl
31-03-2016, 13:20
A jednak ktoś robi takie urządzenia. Znalazłem to http://www.air-aroma.pl/ecoscentpro . Niestety cena zaporowa.

I prezes Biedry, puści z Lizbony zapach świeżego chleba w sklepie w Pcimiu Dolnym.

Można własnym sumptem umieścić gałganek nasączony aromatem pomiędzy czerpnią, a rekuperatorem.
Aromat leśny z jałowca: zalać denaturatem (alkohol etylowy całkowicie skażony) rozgniecione jagody jałowca, następnie nasączyć gałganek.:)
Denaturat dla bezpieczeństwa rozcieńczyć pół/pół z zimną wodą.

Pozdrawiam
Cezary

Adam626
31-03-2016, 16:09
Taki dozownik aromatów do łaźni można zrobić z elektrozaworu i kroplówki. rolę dozownika pełni kroplówka, można to wkraplać na sączek knot a sterować elektrozaworem

jacogi
20-03-2020, 13:08
witam, odświeżę temat, czy nie wystarczy wsadzać do rury co jakiś czas kostki , albo nasączać gąbkę zainstalowaną na stałe w nawiewie?

gregos11
20-03-2020, 14:33
Próbowałem z kroplówką i zapachem który kapał na gąbkę. G... to dawało. To musi być podgrzane i rozpylane w postaci aerozolu, wtedy będzie działać

CityMatic
20-03-2020, 18:05
Nie ukrywam, że kiedyś coś takiego zrobiłem - i zrezygnowałem. Zapach dla domowników niewyczuwalny po pewnym czasie był uciążliwy dla osób odwiedzających. Wszystko było czuć tym zapachem łącznie z potem - nie było to chyba zdrowe więc pomysł szybko upadł - po ok 2 tygodniach urządzenie zlikwidowałem -
Pozostało mi kilka fotek jak to realizowałem;) zamieszczę jak można, ale nie polecam
442012442009442010
potem był już dozownik automatyczny w rurkę z włókniną który dozował preparat do wnętrza.
442011

jacogi
20-03-2020, 23:54
czyli przy chlewie za płotem pozostaje filtr węglowy..?

CityMatic
21-03-2020, 08:44
czyli przy chlewie za płotem pozostaje filtr węglowy..?

Tak, węgiel w pewnym stopniu ograniczy zapach. Ja miałem wylęgarnie kurcząt.... petycja mieszkańców doprowadziła do przeniesienia "produkcji" poza obszar oddziaływania. :wave:

jacogi
26-04-2020, 19:47
OK, ale czy dokładając filtr węglowy nie zwiększę oporu na wentylatorze nawiewnym? Czy będę musiał założyć jakiś tłumik na wywiewie, żeby zrównoważyć przepływ powietrza?

CityMatic
26-04-2020, 19:53
Dlatego filtr węglowy musi mieć jak największą powierzchnię, tym samym opory jakie stworzy dla wentylatora. A odpowiadając na pytanie - nie, nie będziesz musiał zakładać tłumika na wywiewie.

jacogi
27-04-2020, 20:56
OK, a gdzie znajdę taki filtr ? Przy okazji czy rury od nawiewu i wywiewu muszą mieć taką samą długość ?

CityMatic
27-04-2020, 21:13
OK, a gdzie znajdę taki filtr ? Przy okazji czy rury od nawiewu i wywiewu muszą mieć taką samą długość ?

To by było trudne skoro w moim przypadku jest Gwc 70mb. Jak widzisz w wątku można kupić taki filtr, można też zrobić(szczególnie, że te o dużej wydajności są dość drogie).

jacogi
28-04-2020, 10:30
Chodziło mi o długość przewodów od skrzynek rozdzielczych do anemostatów.

MartyyMcFly
20-10-2023, 13:48
Odgrzewam kotleta.
Szukałem długo, ale większość tego typu urządzeń jest dla dużych kubatur.
Zamierzam kupić taki sprzęt. Produkcja Włoska, perfumy tej samej firmy, na kubatury do 800- 1200m3. Dozowanie i programowanie wg.kubatury i upodobań.
https://www.annatwelve.com.pl/products/heaven-scent-diffuser?gclid=CjwKCAjwysipBhBXEiwApJOcu-MB0ReDaRZc4UPEpejZ4it6fg3jU5tWhDaFHlIqjKcoAxFNHcdi 2BoCeRUQAvD_BwE

Cena 1900PLN. Perfumy 120ml ok 200PLN, mają wystarczyć na ponad rok.
Rozsądnie.