PDA

Zobacz pełną wersję : Kabel czy przewód?



kothianin
27-03-2016, 17:30
Witam,
Jestem w trakcie modernizacji instalacji elektrycznej (wymiana przyłącza z napowietrznego na kablowe). Muszę dokonać poprawek po ekipie "elektryków" która częściowo wymieniła mi już instalację (m.in. oddzielić gniazdko łazienki od gniazda korytarzowego, oddzielić oświetlenie łazienki od oświetlenia kuchni, wymienić przewody między łącznikami schodowymi z 3 × 1,5 na 4 × 1,5 - nie chcę żeby faza była w żyle żółto-zielonej). Moje pytanie brzmi: czy przewód 3 × 1,5 idący od wyłącznika wewnątrz domu do lampy oświetlającej schody zewnętrze wymienić na kabel? ew. gniazdka zewnętrzne montować również na kablu? właściwie przewód przechodzi tylko na wprost do lampy, raczej nie będzie biegł po elewacji ew. tylko krótki odcinek zanim go nie wpuszczę do wewnątrz). Jak to wykonać prawidłowo?
Pozdrawiam

elpapiotr
27-03-2016, 19:51
Przecież ten przewód nie będzie zakopany w ziemi, to skąd to zmartwienie ?

PS. "Elektryków" się wywaliło ?
Jeżeli tak, to bardzo dobrze. Pewnie mocno zawiedzeni :D

kothianin
28-03-2016, 08:29
Witam,
chciałem się upewnić, ponieważ pamiętam jak po kilku latach na całej długości kruszył się zwykły biały przewód antenowy, który biegł po elewacji, 4 lata temu wymieniłem go na czarny żelowany i jest w porządku, ale tutaj przewód będzie faktycznie cały schowany w elewacji i słońce czy mróz nie będą mu tak przeszkadzać. Dziękuję za rozwianie wątpliwości.
(p.s. panowie "elektrycy"wrócą za 2 miesiące by wykonać przyłącze, czego już się boję widząc jako laik efekty ich dotychczasowych prac).
Pozdrawiam

darkdarkman
31-03-2016, 13:33
Każdy przewód czy kabel ma swoją kartę katalogową.
Nie ma sensu zdawanie się na rady randomowych ludzi poznanych w internecie, zdecydowanie lepiej zajrzeć do karty katalogowej.

Dla przewodów YDY zazwyczaj opis wygląda tak:


przewody przeznaczone są do układania w instalacjach przemysłowych i domowych, nad, w i pod tynkiem
w suchych, wilgotnych i mokrych pomieszczeniach oraz w rurach i w betonie, z wyjątkiem bezpośredniego osadzania
w betonie sypanym jednofrakcyjnym, wibrowanym i ubijanym. Mogą być również używane na zewnątrz, o ile
chronione są przed bezpośrednim działaniem słońca