PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w wyborze Pompy Ciepła - domek, proj Archeton OMEGA 120m2 pow. użytkowej.



migolc
27-03-2016, 22:48
Witam wszystkich.
Wiem, że pewnie x takich zapytań już było ale proszę o wyrozumiałość. Tuż po Świętach ekipa zaczyna stawiać mi domek jak w tytule postu. Dodam tylko, że będą budować z BK na klej + 15cm styro. Na działce jest glina, teren podmokły. Domek mały więc planuje jako główne źródło ogrzewania i ciepłej wody zastosować PC tylko nie wiem którą, odwierty raczej odpadają, więc do wyboru zostają dwie. Czy któryś z "forumowych wyjadaczy" mógłby mi coś doradzić? Pozdrawiam

mkm silesia
28-03-2016, 09:56
Witam wszystkich.
Wiem, że pewnie x takich zapytań już było ale proszę o wyrozumiałość. Tuż po Świętach ekipa zaczyna stawiać mi domek jak w tytule postu. Dodam tylko, że będą budować z BK na klej + 15cm styro. Na działce jest glina, teren podmokły. Domek mały więc planuje jako główne źródło ogrzewania i ciepłej wody zastosować PC tylko nie wiem którą, odwierty raczej odpadają, więc do wyboru zostają dwie. Czy któryś z "forumowych wyjadaczy" mógłby mi coś doradzić? Pozdrawiam

"podłóg" do grzania to ja tam widzę coś 180m2

Myjk
28-03-2016, 11:02
Witam wszystkich.
Wiem, że pewnie x takich zapytań już było ale proszę o wyrozumiałość. Tuż po Świętach ekipa zaczyna stawiać mi domek jak w tytule postu. Dodam tylko, że będą budować z BK na klej + 15cm styro. Na działce jest glina, teren podmokły. Domek mały więc planuje jako główne źródło ogrzewania i ciepłej wody zastosować PC tylko nie wiem którą, odwierty raczej odpadają, więc do wyboru zostają dwie. Czy któryś z "forumowych wyjadaczy" mógłby mi coś doradzić? Pozdrawiam
SOFW#1 -- aby dobrać źródło ciepła należy wykonać OZC.

migolc
28-03-2016, 21:01
No podłóg do grzania coś koło tego będzie, może trochę mniej.

migolc
28-03-2016, 21:23
A czy mógłbym kogoś grzecznie prosić o obliczenie tego OZC czy muszę to zlecić jakiemuś specjaliście?

wihajster
28-03-2016, 22:05
Może znajdziesz kogoś kto robi charytatywnie, ale nie sądzę. Za to normalnie robi takie rzeczy na forum asolt, mogę polecić... hm.............

Instaltechnic
05-04-2016, 17:24
A czy mógłbym kogoś grzecznie prosić o obliczenie tego OZC czy muszę to zlecić jakiemuś specjaliście?

Zdecydowanie komuś kto umie je liczyć. Czasem pomiędzy OZC mam ponad 50% rozbieżności na obciążeniu, a ponad 100% pomiędzy pomieszczeniami...

MatixL
05-04-2016, 19:41
tylko nie krzyczcie za bardzo :)
ja OZC nie robiłem, mój sposób : rurki w podłodze co 10 cm, łazienka co 7, 1 kW mocy pompy dla 20 metrów kwadratowych do ogrzana przy założeniu że budynek np z ytong energo i min 15 cm 0,031 na scianie, wentylacja mechaniczna. Ogrzewanie robiłem sam, pompę podłączył mi hydraulik, tylko na uruchomieniu miałem autoryzowany serwis który świadczy mi gwarancję i roczne przeglądy.
Czy teraz był zrobił OZC? Pewnie tak... widzę że mogłem śmiało kupić 8kW zamiast 10. Różnica w cenie pokryłaby koszt OZC z nawiazką.

Instaltechnic
06-04-2016, 09:11
Ogrzewanie pewnie byłoby tańsze w wykonaniu i prawie bez regulacji, jak byłoby OZC i byłby rozkład rurek dopasowany do potrzeb. W tym już by się OZC zwróciło i układ by lepiej pracował.

Pompę byś mógł dobrać bardziej świadomie do zapotrzebowania i być może mniejszą i mniejsze DZ. Przy grzaniu CWU 10kW to wcale nie jest dużo, szczególnie jak są np. dwie łazienki.

MatixL
06-04-2016, 16:25
Wiem o tym. Niestety czasami trzeba iść na jakiś kompromis... Ogólnie wymyśliłem sobie że wolę mieć zapas rurek w podłodze niż ewentualny problem z niedogrzewaniem któregoś z pomieszczeń. Wpływ na taką decyzje miała między innymi lektura forum i problemy opisywane przez użytkowników PC. W moim przypadku różnice temperatur wyregulowałem sobie ograniczając przepływ na poszczególnych pętlach na rozdzielaczu. Nie jest idealnie ale komfort cieplny dużo lepszy niż w starym lokum.
Wszystko to kwestia zasobności portfela i poprawności wykonania. Można mieć PC o 5 kW za dużą, siłowniki na każdej pętli, termostat w każdym pomieszczeniu a w kotłowni bufor 2000l. Można też mieć PC zrobioną ze starej klimatyzacji i wpiętą w starą instalację z grzejnikami na ścianach. Ważne żeby świadomie dokonywać wyborów i mieć pewność że instalacja zaspokoi zapotrzebowanie na ciepło w naszym domu.
Co do grzania CWU to byłem w szoku jak szybko moja pc grzeje z 46 do 52.. akcja poniżej 5 minut.

Instaltechnic
07-04-2016, 09:16
Co do grzania CWU to byłem w szoku jak szybko moja pc grzeje z 46 do 52.. akcja poniżej 5 minut.

Bo o ile się nie mylę tam jest zbiornik wbudowany 170 litrów, więc grzeje szybko. To już tylko matematyka.

elrow23
07-04-2016, 18:55
odwierty pionowe może i odpadają, ale zawsze możesz pomyśleć o poziomych

pagu
07-04-2016, 19:41
Nie będę się mądrował bo sam mam podobny problem jednak wstępnie skłaniam się ku PC powietrze - woda .

Konsultant Viessmann
08-04-2016, 11:24
Nie będę się mądrował bo sam mam podobny problem jednak wstępnie skłaniam się ku PC powietrze - woda .

I planujesz tylko pompę ciepła? Będziesz miał szczytowe źródło ciepła?
Rozważałeś już może producenta?

Może masz jakieś pytania?